Jump to content
Sign in to follow this  
Konstantinos Kantoutsis

Παρέα Για Περπάτημα - Εξερεύνηση Όλης Της Πάρνηθας.

Recommended Posts

Γεια σας και συγχαρητήρια στους διαχειριστές για την όμορφη ιστοσελίδα. Τον τελευταίο καιρό μου έχει γίνει έμμονη ιδέα η πλήρης εξερεύνηση της Πάρνηθας, αλλά.... δεν έχω παρέα.

 

Λοιπόν, ψάχνω άτομα ώστε να εξερευνήσουμε όλη την Πάρνηθα. Από την μία άκρη της έως την άλλη. Όλα τα φανερά και κρυφά μονοπάτια της. Το ιδανικό θα είναι να πηγαίνουμε να την εξερευνούμε 8 - 10 ώρες, 3 ή 2 φορές κάθε εβδομάδα.

 

Λίγα λόγια για εμένα... Είμαι 24 - 25 χρονών, ονομάζομαι Κωνσταντίνος. Είμαι τελειόφοιτος της σχολής Ηλεκτρολόγων του Πολυτεχνείου. Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως άτομο με εύρος γνώσεων, συνεπώς θα μπορούμε να συζητάμε σχεδόν τα πάντα κατά τη διάρκεια της εξερεύνησης.

 

Μένω στα Άνω Λίοσια και μέχρι στιγμής έχω εξερευνήσει ένα μεγάλο μέρος της Δυτικής Πάρνηθας. Το έχω κάνει με τον πατέρα μου και έναν φίλο μου, αλλά πλέον αυτοί δεν μπορούν να με ακολουθήσουν (8 - 10 ώρες, 2 με 3 φορές την εβδομάδα). Για αυτό ψάχνω άτομα από το διαδίκτυο που να τους αρέσει η ερασιτεχνική εξερεύνηση της Πάρνηθας.

 

Γενικά μου αρέσουν οι εκδρομές στα βουνά λίγων γνωστών ατόμων (4-5) παρά πολυπληθή γκρουπ αγνώστων (20+).

 

Όσοι ενδιαφέρεστε περιμένω να μου στείλετε email: kkantezs@gmail.com ή πμ ή να γράψετε εδώ.

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by Konstantinos Kantoutsis

Share this post


Link to post
Share on other sites

μέχρι στιγμής έχω εξερευνήσει ένα μεγάλο μέρος της Δυτικής Πάρνηθας.

 

Έχεις συναντήσει αγέλες σκύλων? αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε?


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις συναντήσει αγέλες σκύλων? αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε?

 

Πηγαίνω από μικρός στη Δυτική Πάρνηθα και έχω φτάσει πολλές φορές τα 1000 μέτρα υψόμετρο (προχθές ήμουνα κοντά στην κορυφή των 984 μέτρων).

 

Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω συναντήσει σοβαρό - ανησυχητικό πρόβλημα με σκυλιά - λύκους. Οι πιθανότητες να συνατήσεις ένα τέτοιο ζώο άμα περπατάς 5 ώρες, είναι λιγότερες από 50%.

 

Αυτά που μου έχουν μήνει στο μυαλό είναι δύο σκηνικά. 1) Ένας σκύλος που είχαμε γνωριστεί και μας περίμενε κάθε φορά που πηγαίναμε, μας ακολουθούσε σε όλη τη διαδρομή και εμείς τον ταϊζαμε, και ένα άλλο σκηνικό 2) που εμφανίστηκαν 3 σκύλοι. Σε αυτή την περίπτωση απλώς τους φοβίσαμε και έφυγαν.

 

Εγώ πάντα όταν πηγαίνω έχω ένα χοντρό και σκληρό μαχαίρι στην τσάντα μου, καθώς και μία σκληρή σιδερένια και μυτερή μαγκούρα πάντα στο δεξί μου χέρι.

 

Χώρις να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω να αποτελούν κίνδυνο τα σκυλιά στην Πάρνηθα... Τουλάχιστον όχι άμεσο.

 

Αν έχει κάποια εμπειρία να πει κάποιος ας την πει.

Edited by Konstantinos Kantoutsis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Είδα εδω ότι ο snowjim θέλει να ανέβει γι άλλο λόγο, αλλά ίσως το συνδυάσετε.Είναι όμως τραυματίας προς το παρόν.


Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα παιδιά και χάρηκα για την γνωριμία Χρήστο.

 

Έστειλα πμ στον snowjim... Ελπίζω να βρω πολλά άτομα που να έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα σε αυτό το φόρουμ.

 

Και πάλι συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που έχετε κάνει όλοι σας.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημιούργησα και μια ιστοσελίδα στο facebook για όποιον ενδιαφέρεται:

 

http://www.facebook.com/PezoporiaParnitha

 

Αύριο θα ανεβάσω σε αυτό το τόπικ μια διαδρομή που θα κάνω στους δυτικούς πρόποδες της Πάρνηθας.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...