Jump to content
itiotis

Πέδιλα Για Intermediate

Recommended Posts

Μετά την περυσινή αγορά μποτών ήρθε ή ώρα της αγοράς πεδίλων. Σημειωτέον πρόκειται για 1α πέδιλα

Έχουμε και λέμε χαρακηριστικά:

  • Ύψος: 1.87
  • Βάρος: 80-83 κιλά
  • Επίπεδο: στο 4-5/10 σύμφωνα με αυτό, το οποίο μταφράζεται σε
    • φέτος η 4η σεζόν σκι,
    • κάθε σεζόν περί της 15 αναβάσεις σε Παρνασσό,
    • μπλε πίστες με σχετική άνεση το παράλληλο, αρκετή ταχύτητα και με προσπάθεια και λάθη το carving
    • ένα πέδιλο κατά βάση για πίστα, μα και με προοπτική off-piste στο μέλλον (αν όχι φέτος, όταν η εντός πίστας τεχνική το επιτρέψει), δηλ. all-mountain
    • μου αρέσει η ταχύτητα

Για να βοηθήσω σχετικά με το επίπεδο να πω ότι στο περσινό σκι-test στον Παρνασσο πήγα με ικανοποιητικό τρόπο (όπως το έννοιωσα εγώ) τα εξής πέδιλα

  1. ELAN Amphibio Waveflex 12 του 2011-2012 σε 1.68 (το οποίο το skis.com το δίνει εδώ Advanced-Expert-Pro) - πολύ ωραίο πέδιλο, ΔΕΝ ήθελα να το βγάλω, αλλά λίγο ακριβό στην παρούσα φάση, θα το "χτυπούσα" ευχαρίστως αλλά...
  2. ELAN Waveflex 10 Red Fusion του 2011-2012 σε 1.68 (το οποίο το skis.com το δίνει εδώ Advanced-Expert-Pro) - δεν μου άρεσε ιδιαίτερα σε σχέση με το Amphibio
  3. ένα Head Chip, μάλλον το 71 - πολύ ωραίο πέδιλο και αυτό (ευχαρίστως θα το "χτύπαγα"), ακόμη και όταν ο Περικλής είχε αρχίσει να γίνεται ψιλό-χωράφι όταν τα δοκίμασα

 

2 πέδιλα που μου προτάθηκαν και στα οποία προσανατολίζομαι (και οικονομικώς μπορώ) είναι τα

  1. Κ2 Impact του 2011-12 σε 1.76 (16m radius): ski με μέση 80mm, και 60% on piste & 40% off-piste σύμφωνα με την Κ2 - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced
  2. Nordica Fire Arrow 74 του 2010-2011 σε 1.72 (13.5m radius): ski με μέση 74mm - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced - Expert

 

Όποια άποψη για αυτά ή άλλα πέδιλα ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόλις γύρισα απο ενα σκι τεστ της Elan στο Kaprun. δοκίμασα αρκετα ζευγαρια, μοντελα 2013-2014 και αντρικά και γυναικεία, αλλα το amphibio δεν παίζεται. στρίβει τοσο ευκολα, κανει σχεδον τα παντα για σενα

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλγα το προτείνουν για σκιερ του επιπέδου του Ιτιότη? Κάτι μου λέει ότι θα το πάρει πολύς κόσμος που δεν θα το έχει και θα τους κρατήσει πίσω.

 

Ιτιότη άστα σάπια όποτε έχει εκτός θα χώνεσαι άνετα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

itiotis για τα ΕΛΑΝ 12 η τιμή είναι κοντά στα 470 ευρώ, απο Ελλάδα, για το περσυνό μοντέλο.


fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχε κάνει κ ο Γιώργος πέρυσι Ski test το Amphibio Waveflex 82 XTI Fusion

στα Καλάβρυτα κ θυμάμαι που έλεγε ότι στρίβουν κ μόνο με την σκέψη! :shock:


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

παρε ενα σκι 72 μεχρι 76 μεση το πολυ το οποιο να μην το δινει η εταιρια για expert.

να το δινει intermediate to advance.

  • Like 1

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την περυσινή αγορά μποτών ήρθε ή ώρα της αγοράς πεδίλων. Σημειωτέον πρόκειται για 1α πέδιλα

Έχουμε και λέμε χαρακηριστικά:

  • Ύψος: 1.87
  • Βάρος: 80-83 κιλά
  • Επίπεδο: στο 3+/10 δηλ.
    • φέτος η 4η σεζόν σκι,
    • κάθε σεζόν περί της 15 αναβάσεις σε Παρνασσό,
    • μπλε πίστες με σχετική άνεση το παράλληλο, αρκετή ταχύτητα και με προσπάθεια και λάθη το carving
    • ένα πέδιλο κατά βάση για πίστα, μα και με προοπτική off-piste στο μέλλον (αν όχι φέτος, όταν η εντός πίστας τεχνική το επιτρέψει), δηλ. all-mountain
    • μου αρέσει η ταχύτητα

Για να βοηθήσω σχετικά με το επίπεδο να πω ότι στο περσινό σκι-test στον Παρνασσο πήγα με ικανοποιητικό τρόπο (όπως το έννοιωσα εγώ) τα εξής πέδιλα

  1. ELAN Amphibio Waveflex 12 του 2011-2012 σε 1.68 (το οποίο το skis.com το δίνει εδώ Advanced-Expert-Pro) - πολύ ωραίο πέδιλο, ΔΕΝ ήθελα να το βγάλω, αλλά λίγο ακριβό στην παρούσα φάση, θα το "χτυπούσα" ευχαρίστως αλλά...
  2. ELAN Waveflex 10 Red Fusion του 2011-2012 σε 1.68 (το οποίο το skis.com το δίνει εδώ Advanced-Expert-Pro) - δεν μου άρεσε ιδιαίτερα σε σχέση με το Amphibio
  3. ένα Head Chip, μάλλον το 71 - πολύ ωραίο πέδιλο και αυτό (ευχαρίστως θα το "χτύπαγα"), ακόμη και όταν ο Ηρακλής είχε αρχίσει να γίνεται ψιλό-χωράφι όταν τα φόρεσα

 

2 πέδιλα που μου προτάθηκαν και στα οποία προσανατολίζομαι (και οικονομικώς μπορώ) είναι τα

  1. Κ2 Impact του 2011-12 σε 1.76 (16m radius): ski με μέση 80mm, και 60% on piste & 40% off-piste σύμφωνα με την Κ2 - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced
  2. Nordica Fire Arrow 74 του 2010-2011 σε 1.72 (13.5m radius): ski με μέση 74mm - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced - Expert

 

Όποια άποψη για αυτά ή άλλα πέδιλα ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

με τιποτα μην πας σε amphibio,ειναι απαιτητικα πεδιλα (συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα για το επιπεδο σου)

Σε elan αν θες θα πας σε waveflex 10 να τα κρατησεις ανετα 3 χρονια και μετα σε amphibio

http://www.elanskis....red-fusion.html

Edited by bujinkan

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας.

2 πέδιλα που μου προτάθηκαν και στα οποία προσανατολίζομαι (και οικονομικώς μπορώ) είναι τα

  1. Κ2 Impact του 2011-12 σε 1.76 (16m radius): ski με μέση 80mm, και 60% on piste & 40% off-piste σύμφωνα με την Κ2 - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced
  2. Nordica Fire Arrow 74 του 2010-2011 σε 1.72 (13.5m radius): ski με μέση 74mm - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced - Expert

Για αυτά καμμία άποψη/εμπειρία παιδιά?

Ψηνόμουν για τα K2, με χαρακτηριστικά που γράφω παραπάνω και τιμή πολύ χαμηλότερη από τα Amphibio

 

Όλγα το προτείνουν για σκιερ του επιπέδου του Ιτιότη? Κάτι μου λέει ότι θα το πάρει πολύς κόσμος που δεν θα το έχει και θα τους κρατήσει πίσω.

 

Ιτιότη άστα σάπια όποτε έχει εκτός θα χώνεσαι άνετα

Μιχάλη, το προτείνουν όντως για υψηλότερο επίπεδο, αλλά στο test που τα είχα κάνει πέρυσι στο ΧΚΠ μου έδωσαν πολύ καλή αίσθηση, μου άρεσαν. Κατέβηκα τον Περικλή 4-5 φορές με αυτά. Δοκίμασα και τα Waveflex 10 τότε, τα οποία όμως δεν μου πολυάρεσαν σε σχέση με τα Amphibio. Ας όψετε το κόστος όμως των Amphibio.

 

Ιτιότη άστα σάπια όποτε έχει εκτός θα χώνεσαι άνετα

Τι εννοείς βρε Μιχάλη? Με ποια θα χώνεμαι?

Άσε θέλω να δοκιμάσω και εκτός (λέμε τώρα), αλλά ας όψεται η έλλειψη σχετικής παρέας. Θα δούμε πάντως, θέλω να το δοκιμάσω, αν η τεχνική μου μου το επιτρέπει (κάποιος πιο "περματημένος" θα μου το πει αυτό)

Για τα Amphibio 12, δεν ξέρω επίσης και πόσο all mountain είναι με μέση 74 mm (η ELAN ski selector τα δίνει fronside). Ενώ τα Κ2 Impact είναι all mountain

 

itiotis για τα ΕΛΑΝ 12 η τιμή είναι κοντά στα 470 ευρώ, απο Ελλάδα, για το περσυνό μοντέλο.

Το ξέρω φίλε μου, για αυτό έχω και έναν ενδοιασμό ακόμη για τα Amphibio 12

 

παρε ενα σκι 72 μεχρι 76 μεση το πολυ το οποιο να μην το δινει η εταιρια για expert.

να το δινει intermediate to advance.

Skimad, το Κ2 έχει μέση 80mm, 60 on-40off και στα test χαρακτηρίζεται ως "forgiving". είναι το ίδιο με το Rictor χωρίς όμως μέταλλο στο core.

Συνεπώς πως σας φαίνεται? Το έχει υπόψη κάποιος φίλος?

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο μεγειά τα καινούρια σου Nordica (fire arrow 74) και καλές καταβάσεις με ή χωρίς παρέα:-))) αυτά να πάρεις-τα χαρακτηριστικά τους είναι ο,τι πρέπει.

  • Like 1

"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπική άποψή πάντα, θα πρότεινα να αποφύγεις τα all mountain σκι.Είναι πέδιλα χωρίς ξεκάθαρο χαρακτήρα(πίστα ή εκτός) και δεν θα σου προσφέρουν τίποτα.Πάρε ένα πέδιλο πίστας να μπορέσεις να βελτιώσεις τα λάθη σου σε συντομότερο χρόνο από ότι με το all mountain.Σκέψου πως αν έχεις καλή τεχνική με πέδιλο πίστας θα σταθείς ευκολότερα σε ένα all mountain.

Και μην μπερδευτείς.Δεν σημαίνει οτι δεν θα το πηγαίνεις αν έχει 80 μέση.Αλλά ΔΕΝ θα σου προσφέρει κάτι το συγκεκριμένο.Τα πέδιλα με μέση γύρω στο 80-90 απλά θα σου δυσκολέψουν τη ζωή.Δεν αναφέρομαι σε εμπειρότερους σκιέρ.

Όταν εξοικιωθείς με τα πιστιάρικα τότε παίρνεις και ένα καθαρό εκτός και ...τέλος.

Φιλικά πάντα.

Καλό θα είναι να μείνεις γύρω στο 74 όπως ανέφερε και ο skimad.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περισυ είχα πάρει πέδιλα all mountain χωρίς να πηγαίνω εκτός(δε μου αρέσει κιόλας το εκτός). Το καλοκαίρι μου έκαναν δώρο τα amphibio 14 τα οποία και θα τιμήσω δεόντως μιας και ειναι καθαρά πισταρικο σαν το 12 που κοιτάς εσυ..........μετάνιωσα πολύ που πήρα τα all mountain μιας και δε με βόλεψαν καθόλου.τα 12 αρια τα είχα δοκιμάσει περισυ το χειμώνα κ αφού βρήκα άκρη για τα νέα μου ήρθαν κουτί......καλή συνέχεια στην επιλογή σου....


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις.

Ο προβληματισμός συνεχίζεται καθώς πλησιάζουμε (ελπίζω γρήγορα) στην εκκίνηση της χρονιάς

Nordica Fire Arrow 74

του 2010-2011 σε 1.72 (13.5m radius): ski με μέση 74mm - το skis.com το δίνει Advanced Intermediate - Advanced - Expert

 

Με βλέπω για το παραπάνω.

Κανείς με εμπειρία πάνω σε αυτό;

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ itiotis,

 

πριν 2 χρόνια πήγα στις Άλπεις έχοντας μαζί μου μόνο τα πέδιλα του γιού μου. Νοίκιασα λοιπόν το πέδιλο που σκέφτεσαι (τότε ήταν καινούργιο στην αγορά) σε μεγαλύτερο ύψος όμως. Σημειωτέον ότι σε περνάω 15 κιλά αλλά ύψος έχουμε ακριβώς το ίδιο. Έκανα σκι με αυτό 2 ημέρες σε μεγάλη ποικιλία από τερρέν.

 

Ήταν σταθερό σε κάθε είδους χιόνι (από πολύ σκληρό τεχνητό χιόνι και μπαγιάτικα εκτός πίστας μέχρι φρέσκο χιόνι ημέρας). Ήταν επίσης εξαιρετικά ευέλικτο χωρίς να χρειάζεται να κοπιάσει ο σκιέρ. Το φτυάρι του είναι ομοιόμορφα σκληρό (κατά μήκος και εγκάρσια) και η ουρά του αρκούντως σκληρή για να πάρω επαρκές rebound όταν το χρειαζόμουνα. Πάνω από όλα βέβαια μου άρεσε διότι τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε συνδυασμό με το sidecut (στο ύψος που το πήρα έβγαζε περίπου 15m) δημιουργούσαν ένα πολύ ξεκούραστο σύνολο.

 

Το τελευταίο αυτό στοιχείο ήταν σημαντικό για εμένα (απροπόνητος γαρ) και με έκανε να αποφασίω την αγορά του (η οποία ουδέποτε όμως πραγματοποιήθηκε για λόγους άσχετους).

 

Το πέδιλο απευθύνεται σε μεσαίου επιπέδου σκιέρ και πάνω. Με προβληματίζει λίγο το 1.72 αλλά μιας και είσαι μόνο 80 κιλά νομίζω θα σε κρατάει , τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 55-60 χ/ω.

 

Πολύ καλύτερα λόγια έχω ακούσει (δεν το έχω δοκιμάσει) για το 80άρι το Fire Arrow. Όμως, το 80άρι απευθύνεται σε πιο προχωρημένους από αυτό που αποκαλούμε μεσαίου επιπέδου σκιέρ.

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

7ψυχος_gtsap

  • Like 3

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τιποτα μην πας σε amphibio,ειναι απαιτητικα πεδιλα

(συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα για το επιπεδο σου)

Σε elan αν θες θα πας σε waveflex 10 να τα κρατησεις ανετα 3 χρονια και μετα σε amphibio

http://www.elanskis....red-fusion.html

 

Έχω τις ενστάσεις μου στο παραπάνω σου post.

 

Στη σειρά Amphibio της Elan υπάρχουν αρκετά πέδιλα,

που κατατάσσονται σε διαφορετικές κατηγορίες,

από πιστιάρικο προσανατολισμό,

πιο AT (all terain), μέχρι και AM (all mountain).

 

Για το επίπεδο που "απαιτούν", δεν νομίζω να προϋποθέτει να είσαι Advanced+.

Άλλωστε αυτή η τεχνολογία που υιοθετούν, βοηθάει το μέσο χιονοδρόμο skier

να καρβάρει & να οδηγεί πιο ξεκούραστα (cruise),

σε σύγκριση με κάποιο άλλο πέδιλο αντίστοιχης κατηγορίας,

γεωμετρίας & σκληρότητας.

Και πίστεψε με, το καταφέρνει.

 

Ο προχωρημένος skier που το "έχει", δεν θα ξετρελαθεί κιόλας.

Άμα καρβάρεις ότι και να σου δώσουν,

δεν θα έχει και τόσο σημασία ότι το κάνεις πιο εύκολα.

Εντάξει, στρίβει Ε Υ Κ Ο Λ Α.

 

Ο μέσος skier πάλι, θα είναι σαν να ανακαλύπτει ξανά το ski.

Όποιος θυμάται πως ένιωθε όταν πλέον μπορούσε να καρβάρει, με καταλαβαίνει :yes .

Προσωπικά έλεγα γιατί τυραννιόμουν τόσο καιρό,

και σιχτίριζα για τις χαμένες χιονοδρομικά μέρες.

 

Για την υψηλή τιμή αγοράς τους, έχω ξαναγράψει.

 

Και για να μην σας μπλέκω περισσότερο,

μπείτε στο SkiSelector της ίδιας της εταιρίας

και παίξτε με τις επιλογές.

 

Προς Θεού (Αλλάχ, Λαού, Ιαχβέ, Βούδα και οτιδήποτε άλλο πιστεύετε ή όχι...)

δεν υποστηρίζω ότι ένα ζευγάρι πέδιλο αρκεί για να μάθει κάνεις ski.

Ό,τι και να πάρεις, όσα λ€φτά και αν δώσεις,

αν δεν στρώσεις κώλο, αποτελέσματα δεν θα δεις.

 

Απλά με τον σωστό εξοπλισμό που στον καθένα ταιριάζει καλύτερα,

θα δεις πιο γρήγορα αποτελέσματα.

και εν τέλη θα ευχαριστιέσαι περισσότερο το "ski" σου

που είναι και ο αυτοσκοπός μας.

 

Ξαναματαλέω όμως:

 

ΟΣΟ ΣΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΠΕΔΙΛΑ,

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΣΑΣ ΑΓΟΡΑ.
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με προβληματίζει λίγο το 1.72 αλλά μιας και είσαι μόνο 80 κιλά νομίζω θα σε κρατάει , τουλάχιστον σε ταχύτητες μέχρι 55-60 χ/ω.

Ωχ τώρα τον σκότωσες Γιώργο μ' αυτό που είπες ...κι αν θέλει να πηγαίνει με 70-80χλμ??:-))) Λοιπόν, σοβαρά νομίζω πως 10-15 πόντους κάτω από το ύψος είναι οk (ας το επιβεβαιώσουν και οι more advanced), καθώς και για πιο αρχάριους το 15 βοηθάει. Αν υπολογίσουμε πως και τα 80κ ενδεχομένως να είναι στρογγυλεμένα, τότε σίγουρα είναι best choice. Το tip είναι να πάρεις μια καλή δέστρα και (το off the record tip είναι να τους πεις να την κλειδώσουν λίγο πιο πίσω από το μέσο του πέδιλου-προκειμένου να υποχρεωθείς να ρίχνεις το βάρος μπροστά). Ασφαλείς καταβάσεις με καλή πρόοδο και 0 παλμούς;-))


"Ski good or eat wood"... The White Grizzly mantra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Φέτος λέω να σπάσω τον κουμπαρά και να αλλάξω σκι οπότε η γνώμη σας θα μου ήταν χρήσιμη.

 

Λίγα λόγια για μένα:

Είμαι πρώην μέλος του συλλόγου, αλλά κάποιες υποχρεώσεις με κράτησαν μακριά και από το forum.

Είμαι 1,79 85kg ηλικία 37, κάνω σκι 12 χρόνια, 20-25 φορές τη σεζόν κυρίως στα Καλάβρυτα, εντός πίστας (δεν έχω βγει ποτέ εκτός) με μέτριες ταχύτητες.

 

Το επίπεδό μου θα έλεγα ότι είναι intermediate (Level 7 http://www.insideout...com/levels.html ). Η τεχνική μου δηλαδή κυμαίνεται από καλούτσικο carving μέχρι τις εύκολες μπλε και από εκεί και πάνω όσο πιο απότομο-στενό-παγωμένο-bumpy κλπ τόσο χειρότερη η τεχνική μου).

 

Τα πέδιλα που είχα/έχω είναι: Dynastar Agyl 5 ύψος 1.6κάτι δεν θυμάμαι (το πρώτο μου πέδιλο που με έμαθε σκι), τώρα έχω ένα Head C220i 1.70.

 

Ψάχνω λοιπόν το πέδιλο το οποίο, σε συνδιασμό με κανένα μάθημα φέτος, θα με ανεβάσει κάπως επίπεδο και έχω κάνει τις εξής σκέψεις:

Πέρυσι στο ανοιξιάτικο σκι test στα Καλάβρυτα το Μάρτιο, δοκίμασα τα εξής:

  1. Head TΤ80 1.70 (δεν τρελάθηκα)
  2. Head Chip δεν θυμάμαι πιο από όλα 1.70 (πολύ καλό)
  3. Elan Amphibio 12 (2012-13) 1.68 (ενθουσιάστηκα)
  4. Elan Amphibio 14 (2012-13) 1.68 (respect…)

Επίσης είχα κάνει μία σκέψη να πάω σε mid-fat (π.χ. Movement Jam), δοκίμασα ένα σε 1.73 (όχι το Jam) από το skibill πριν καμία εβδομάδα, μου άρεσε, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνω… Ίσως στο μέλλον αν μάθω σκι να πάρω κατευθείαν fat για τις 4-5 powder days στη σεζόν.

 

Όποιος δε βαριέται ας γράψει καμία γνώμη..

 

Καλή χρονιά με υγεία και πολλά χιόνια!

Σπύρος.

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τιποτα απο ολα αυτα.Εγω προτεινω K2 impact.Παει παντου ευκολα και με ταχυτητα.Προηποθεση ο σκιερ να ειναι δυναμικος.

  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Off topic http://www.insideoutskiing.com/levels.html

 

Το site που παρέθεσε ο φίλος sbird πιο πάνω είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.Ρίξτε μια ματιά στην αξιολόγηση όσον αφορά τι πιστεύουμε εμεις για το επίπεδό μας αλλά και τι βλέπουν οι ειδικοί.

-End off topic

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω εχω τα Nordica HotRod Nitrous (δεν ξερω πως λεγονται φετος, μαλλον Fuel, ρωτα τον Snowhow... μαλλον θα ξερει!)

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, θεωρω τον εαυτο μου intermediate... αυτα τα πεδιλα με βοηθησαν ν'ανεβω επιπεδο απο μαλλον intermediate σε σαφως intermediate λογω της εμπιστοσυνης που σου εμπνεουν.

 

Τα συνιστω ανεπιφυλακτα!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.. Θα δοκιμάσω και Κ2 και τα nordica.

 

Καλή χρονιά και πάλι σε όλους!


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.. Θα δοκιμάσω και Κ2 και τα nordica."

 

Και τελικά θα πάρεις τα Ελάν! Καλορίζικα και καλά τσουλήματα, Σπύρο.

  • Like 1

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το site που παρέθεσε ο φίλος sbird πιο πάνω είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.Ρίξτε μια ματιά στην αξιολόγηση όσον αφορά τι πιστεύουμε εμεις για το επίπεδό μας αλλά και τι βλέπουν οι ειδικοί.

 

 

Επίσης τα

για εύρεση του επιπέδου μας στο ski.

 

Σε ό,τι αφορά τον προβληματισμό σου Σπύρο, και γω είχα ενθουσιαστεί με το Head Chip και μου άρεσε πολύ και το Amphibio 12. Τελικά με την βοήθεια του Αϊ Βασίλη κατέληξα στο Amphibio 12 του 2011-2012, καθώς για το Chip ο Αϊ Βασίλης ήταν αρνητικός λόγω πολύ υψηλότερου κόστους.

Μια και αναφέρεις ότι πέρυσι έκανες test των πεδίλων αυτών στα Καλάβρυτα, οποία καλύτερη ευκαιρία από το να κάνεις μία ακόμη δοκιμή στα πέδιλα που σε ενδιαφέρουν στο επερχόμενο ski test του επόμενου Σ-Κ 12-13/1/2013 στο ΧΚΠ. Νομίζω ότι αυτή είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να διαμορφώσεις άποψη και τελικά να κάνεις της επιλογή σου.

Καλή αναζήτηση.

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας φιλοι,

 

Ονομαζομαι Κωστας και μολις εγγραφηκα στο forum σας απ το οποιο αντλω χρηστικοτατες πληροφοριες.

Ειμαι σε διαδικασια αλλαγης των "αρχαιων" kneissl (το πρωτο μου πιστιαρικο πεδιλο με το οποιο εμαθα). Κανω σκι 10 χρονια, κατα μεσο ορο 10 φορες το χρονο. Θα ελεγα οτι ειμαι σε επιπεδο intemediate - την στυγα την κατεβαινω με παραλληλα ποδια και σχετικα γρηγορα, "μασαω" σε παγωμενα κομματια και χαλαω εντελως την οποια τεχνικη μου.

Να παω σε K2 Impact? (γιατι εν τω μεταξυ με ιντριγκαρει και το εκτος στις καλες πουδρομερες...)

Οι πιο εμπειροι, πιστευετε οτι σε σχεση με τα ταπεινα πιστιαρικα kneissl θα φαω πακετο προσπαθωντας να κουμανταρω το K2 στην πιστα?

Pls τα φωτα σας και αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο εναλλακτικα.

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by qotsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να παω σε K2 Impact? (γιατι εν τω μεταξυ με ιντριγκαρει και το εκτος στις καλες πουδρομερες...)

Οι πιο εμπειροι, πιστευετε οτι σε σχεση με τα ταπεινα πιστιαρικα kneissl θα φαω πακετο προσπαθωντας να κουμανταρω το K2 στην πιστα?

Κάποιος τα είχε φορέσει και μου τα "δόξαζε" ότι κάνουν τα πάντα στην πίστα και συμφέρουν αλλά δεν θυμάμαι ποιός.

 

Τα τεστ τα δίνουν πολύ φιλικά και γράφουν ότι τους εξέπληξε η φιλικότητα και το πόσο βοηθάνε σε εναλλαγές ρυθμών από τσαμπουκά σε απαλές στροφές.

 

Με 80 μέση λόγικό είναι και γενικά πιστεύω ότι θα τα χαρείς, αν και στην πούδρα να το ξέρεις δεν θα πετάς, όπως με κανένα πέδιλο που θα πετάς στην πούδρα δεν θα είναι εύκολο στην πίστα.

 

Κάτι μου λέει ότι σε σχέση με "αρχαία" πέδιλα θα εκπλαγείς πόλυ πολυ πολύ ευχάριστα

 

Άσχετα από μάρκες θεωρώ ότι αυτές είναι οι διαστάσεις και η σκληρότητα για intermediate που θα κάνει κυρίως πίστα αλλά θέλει ένα πέδιλο που καμιά φορά να παλέψει καλά και το εκτός

 

Σόρυ άσχετο: Τελικά για να καταλάβω ο "πουδρομανής" δεν είναι ο στόχος σαν πελάτης των Καλαβρύτων ενώ ταυτόχρονα 9/10 που ζητάνε συμβουλη για καινούργια πέδιλα θέλουν πούδρα? Δεν μπορεί ή τα Καλάβρυτα είναι λάθος ή φέτος πήρε πολύ τα πάνω της η ζήτηση πούδρας...

 

Υ.Γ. Itioti διάβασα αυτό που λες θα τα τεστάρουμε το Σάββατο και έφαγα μια φλασιά από εδώ μέχρι τα Καλάβρυτα

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...