Jump to content
ALCATRAZ

«Elan» Απ΄ Τη Σλοβενία Με Αγάπη...

Περί Elan ο λόγος  

28 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από τα Elan σας;

    • Απόλυτα
    • Ναι
    • Αρκετά
    • Έτσι & έτσι
      0
    • Όχι
    • Τι είναι το... Elan;
      0
  2. 2. Τι κατηγορίας Εlan ski έχετε στη κατοχή σας;

    • Αγωνιστικά Πίστας (SL, GS)
    • Πίστας
    • All Terain (AT)
    • Amphibio
    • Freeride - All Mountain (AM) - Big Mountain (BM)
    • Freeride - Touring
      0
    • Freestyle - Freeride
    • Freestyle
  3. 3. Σε σχέση τιμής / απόδοσης, πόσο ευχαριστημένοι είστε; (Value Fot Money)

    • Απόλυτα Ικανοποιημένος
    • Ικανοποιημένος
    • Αρκετά...
    • Όχι και τόσο...
      0
    • Καθόλου
      0
    • Τα πήρα με έκπτωση 30% και πάνω, της αρχικής τιμής τους
    • Τα αγόρασα από το εξωτερικό σε καλύτερη τιμή...
      0
    • Τα αγόρασα μεταχειρισμένα...
      0


Recommended Posts

πρωτη μερα μαζι με τα καινουργια μου μωρα!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

post-2576-13570817409203_thumb.jpg

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλορίζικα και καλοτάξιδα.

Και γώ στο κλείσιμο της χρονιάς (31/12) με τα νέα μου Amphibio 12 του 2011-2012 στο ΧΚΠ. Βλέπετε ο Αϊ Βασίλης ήρθε μια μέρα νωρίτερα

 

63305.jpg

  • Like 3

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

2η ημέρα με το όπλο που βλέπετε στη φωτο μου.

Εχθές δε τα ευχαριστηθηκα όσο θα ήθελα.σήμερα λοιπόν τα ελιωσα....τα πέδιλα με διορθωνουν με τη σκέψη και μόνο.έχω δοκιμάσει αρκετά πέδιλα αλλα αυτά είναι το κάτι άλλο..... Μπήκα κατα λάθος εκτός και ήταν ίσως η 1η φορα που δε φοβήθηκα να ξαναμπω στη πίστα , φορώντας τα πέδιλα( είμαι κοκοκο σε ότι αφορά τα εκτός)....

Περισσότερα σύντομα ,τελειώνει η μπαταρία ......

  • Like 1

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα νοικιασα στο Καρπενησι τα amphibio waveflex 12 fusion.

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αν το μοντελο ειναι του 11/12 η του 12/13 αλλα μιας και ειναι ιδια εμφανισιακα με του 12/13 και ηταν και ελαχιστα χρησιμοποιημενα νομιζω οτι ειναι του 12/13.

Οπως και να χει επαθα πλακα με το ποσο σταθερα ηταν.Μιας και εχω συνηθισει να κανω με απλα σκι που νοικιαζουν με δυσκολεψαν αρχικα στην στροφη αλλα οταν αρχισα να το "βρισκω" ενιωσα οτι ειχα τρομερο ελενχο.Δυστυχως τα ποδια μου ηταν πολυ κουρασμενα απο τις προηγουμενες μερες και δεν τα χαρηκα οσο θα ηθελα αλλα εμεινα εντυπωσιασμενος με το ποσο πολυ κραταγανε στην στροφη , ισως η πρωτη φορα που αφηνα τα σκι μου να τρεχουν τοσο πολυ χωρις να φοβαμαι τις ανωμαλιες του εδαφους και τους κραδασμους.

Ενιωθα πραγματικα οτι οργωνω την πιστα !

Ερωτηση:Αυτο το μοντελο ειναι καθαρα μονο πιστας?

Ψαχνομαι γενικα για αγορα σκι και θελω καποιο που να μπορει να να με βγαλει και εκτος...

Edited by Antony112

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερωτηση:Αυτο το μοντελο ειναι καθαρα μονο πιστας?

Ψαχνομαι γενικα για αγορα σκι και θελω καποιο που να μπορει να να με βγαλει και εκτος...

 

Οποιοδήποτε σκι με μέση 72 και πάνω μπορεί να σερ βγάλει και εκτός. Εγώ με το progressor μια χαρά απολαμβάνω τα περισσότερα απάτητα!

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν θελω τα φώτα σας!

Να θυμίσω είμαι κατοχος του Elan Sling Shot 176.

Οι δέστρες ειναι τοποθετημένες ακριβως στη μέση (freestyle λεμε!)

Προσωπικα freestyle δεν κανω για να μην κοροιδευομαστε, κανω κυριως καταβασεις (προτιμω το εκτος) και μπόλικα αλματα. Σιγουρα αν πετυχω κάποιο πάρκο θα κάνω μερικες βόλτες...

Σκέφτομαι να τα τρυπησω 4 πόντους πιο πίσω σύμφωνα με ενα θέμα για τις δέστρες που βρίσκεται στο forum.

 

Θα έχω κάποιο θεμα στη λειτουργία του πέδιλου λόγου του ιδιαίτερου προφίλ του με το camper του;

Επίσης αν (λεμε υποθετικα τωρα) μου την βιδώσει να βάλω κάποια ορειβατική/freeride δεστρα θα το εχω κανει σουρωτήρι το πέδιλο; Πιθανότερο ειναι να βρεθω με καθαρα ορειβατικα/freeride σκι μεσα στα επόμενα 2 χρονια παρα αυτή η εκδοχη...


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. Οι δέστρες μου ειναι Elan Free 14 (Din 4-14) που θα βρω στην Αθηνα μαγαζι να εχει καπαρι για αυτες;

Να και η μοναδικη φωτο από αυτο το μοντελο που εχω βρει στο ιντερνετ

http://stk.tetongravity.com/forums/attachment.php?attachmentid=101650&d=1318913481


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

δευτερη μερα σημερα ,και αν και ειχε αρκετο κοσμο και αναμονη και στην αγκυρα και στη στυγα,τα ευχαριστηθηκα πιο πολυ.αν και δεν ειμαι φαν της ταχυτητας στο σκι,μπορω να πω οτι οσο πιο πολυ επιταχυνουν τοσο πιο ευκολα στριβουν και πραγματικα σου δινουν μια αισθηση στιβαροτητας σαν να σου λενε και αλλο παμε και αλλο παμε πιο γρηγορα ακομα. προς το παρον τα εχω νοικιασει με σκοπο την αγορα αλλα τελικα μετα τη σημερινη δευτερη μερα αποφασισα οτι θα τα αγορασω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Οι δέστρες μου ειναι Elan Free 14 (Din 4-14) που θα βρω στην Αθηνα μαγαζι να εχει καπαρι για αυτες;

Λογικά ο Κλαουδάτος μιας και είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης αν (λεμε υποθετικα τωρα) μου την βιδώσει να βάλω κάποια ορειβατική/freeride δεστρα θα το εχω κανει σουρωτήρι το πέδιλο; Πιθανότερο ειναι να βρεθω με καθαρα ορειβατικα/freeride σκι μεσα στα επόμενα 2 χρονια παρα αυτή η εκδοχη...

 

Υποθετικά, θα είναι η τρίτη φορά που θα τρυπιέται το πέδιλο έτσι; Αν η μία τρύπα έχει απόσταση απ΄την άλλη μεγαλύτερης του 1εκ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια νομίζω μέχρι 2-3 τρυπήματα είναι, μετά ξεφτιλίζεται το θέμα. :P


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω σκάσει με τρυπημα αν θα επηρεασω τη σωστη λειτουργια του πεδιλου...


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερωτηση:Αυτο το μοντελο ειναι καθαρα μονο πιστας?

Ψαχνομαι γενικα για αγορα σκι και θελω καποιο που να μπορει να να με βγαλει και εκτος...

Το ski selector της ELAN τα τοποθετεί στην κατηγορία "On Slope". Οι άλλες κατηγορίες που θέτει είναι "All Terrain" και "Off Slope".

Όπως αναφέρει και ο Χρήστος παραπάνω, κάθε ski με μέση >72mm μπορεί να σε πάει στο απάτητο.

Τελευταία βέβαια "παίζει" πολύ η κατηγορία των all mountain/all terrain skis, δηλ. skis με μέση περίπου στο διάστημα 74-88 mm. Πρόκειται για ski που λόγω του "μέσου" πλάτους (mid fat) της μέσης στοχεύουν να παντρέψουν τις δυνατότητες carving on-piste με την δυνατότητα διαδρομών σε off-piste κομμάτια του βουνού (απ' όσο γνωρίζω).

 

Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις την επιλογή σου, όπως έχει ειπωθεί πολλάκις στο forum, είναι η δοκιμή (ski test). Και το ερχόμενο Σ-Κ 12-13/1/2013 πρόκειται να γίνει τέτοιο στο XK Καλαβύτων. Αν έχεις λοιπόν την δυνατότητα να είσαι εκεί είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για πολλές δοκιμές μαζί που θα σε βοηθήσουν με τον αποτελεσματικότερο τρόπο (γιατί θα είναι μέσω της ΔΙΚΗΣ σου εμπειρίας) στην τελική σου επιλογή.

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από τα καινούργια μου Elan Amphibio Waveflex 12.

Τα δοκίμασα πέρυσι το Μάρτιο στο σκι τεστ στα Καλάβρυτα μαζί με διάφορα άλλα.. Σαφώς όλες οι εταιρίες βγάζουν πολύ καλά σκι, τα συγκεκριμένα όμως ήταν αυτά που μου μίλησαν!

 

Έτσι αποφάσισα φέτος αρχή της σεζόν να τα πάρω και πραγματικά δεν το μετάνιωσα καθόλου!

Τα σκι στρίβουν με τη σκέψη, υπακούν σε όλα τα τερέν και δεν με κουράζουν καθόλου.

 

Πρώτη φορά έκανα σε απάτητα (φωτό) τόσο άνετα και χωρίς να φοβάμαι! Μέχρι τώρα όταν μου τύχαινε μέρα με άστρωτες πίστες και 10-15 πόντους φρέσκο, φοβόμουν πολύ και πήγαινα πολύ συντηρητικά. Με τα amphibio είναι πλέον απλώς περίπατος J

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα γρήγορο, σταθερό, forgiving σκι για απολαυστικό carving εντός πίστας, που θα τον πάει άνετα και εκτός και στα ελληνικά μπαχαλόχιονα, όχι όμως και σε πουδριά. Είπαμε πιστιάρικο είναι το πέδιλο!

 

Αν κάποιος είναι γύρω στο intermediate+ πιστεύω θα ενθουσιαστεί.

Κάποιος expert, ίσως θα δει απλώς ένα ενδιαφέρον carvo-πέδιλο..

Δεν κάνει φυσικά για αρχάριους, είναι βαρύ, θέλει τεχνική, θα κουράσει και θα τους αφήσει πίσω.

 

Στη φώτο σε δράση με τα αμφίβια στην κόκκινη Δάφνη1 (Αριάδνη?) στα Καλάβρυτα, εντελώς άστρωτη, με καμιά 20-30αρια πόντους φρέσκο, οργωμένη και με πολλά bumps. Ουσιαστικά "εκτός" πίστας. Κανένα πρόβλημα για τα Amphibio.

 

 

img0303.JPG

 

 

img0305om.jpg

Edited by sbird
  • Like 4

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα δοκιμασα κι εγώ σήμερα τα 12άρια στο skitest του Κλαουδάτου στο Σέλι

δυστυχως το χιόνι δεν βοήθησε (υγρό και βαρύ) αλλά πραγματικά το πέδιλο πήγαινε πολύ καλά

από την πρώτη κατάβαση ένιωθα σαν να το φορούσα χρόνια

 

δυστυχώς κατέβηκα νωρίς και δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω τα 14άρια - πάντως ένας άλλος που τα δοκίμασε και τα δύο, του φάνηκαν ακόμα καλύτερα (επαναλαμβάνω στο σημερινό σκ...χιονο)

 

αν με ακούει ο Αι Βασίλης να τον διαβεβαιώσω ότι θα είμαι πολύ καλό παιδί το 2013, ας κάνει από τώρα την έρευνά του και τα Χριστούγεννα θα τον περιμένω

:P :P

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω διαβασει ολα τα θεματα για τα ελαν πεδιλα,αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα ποια ειναι τα ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ μοντελα της.

Το site της εταιρειας με μπερδευει με ορους και νουμερα που δεν ειμαι εξοικοιωμενος,free ride,all mountain,all around κτλ κτλ.Ψαχνω το πιο καθαρο για πιστα μοντελο της.Εχω καταληξει διαβαζοντας και συζητωντας με πωλητες στο WAVEFLEX 8.Εννοειται επισης οτι το ΣΚ θα ειμαι καλαβρυτα για να δοκιμασω,αλλα μονο τα ΚΑΘΑΡΑ ΠΙΣΤΑΣ ΜΟΝΤΕΛΑ.


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

pierre στο site της Elan κοιτάς στην κατηγορία All Mountain. Στη σελίδα του Κλαουδάτου αν επιλέξεις Αλπικό Σκι, Εlan, Unisex και επίπεδο Μέτριος και μετά Προχωρημένος θα δεις τα διαθέσιμα μοντελα.

 

Και εγώ για τα ίδια πήγαινα και επειδή δεν υπήρχε μέγεθος πήγα στα waveflex 10. Πρακτικά ήταν το πρώτο πέδιλο, είχα κάνει 4 φορές μέχρι τότε, οπότε αν η οικονομική διαφορά δεν σε πτοεί, μην το φοβηθείς.


elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

προκοπα,οκ το καταλαβα τωρα.Παντως επειδη ειδα και συνεκρινα το waveflex 10 με το 8 ,η διαφορα ειναι στο υλικο,το 10 εχει τιτανιο νομιζω και πιο ισχυρο δεσιμο μεσα,ειναι πιο σκληρο.Και βεβαια αρκετα πιο ακριβο..


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω μια απορία :

Αν τα amphibio έχουν δεξί κ αριστερό πεδιλο ,

Τότε τα μαχαίρια απο την εσωτερικη πλευρα και το μισο κάτω μέρος του πεδιλου,απο την εσωτερική πάλι πλευρά , που δέχονται τις περισσότερες πιέσεις ,

Δεν θα φαγοθουν ανομοιομορφα ;;;

Η μήπως κάτι μου διαφεύγει κ ειναι τελείως λάθος ο συλλογισμος μου ;;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι έχουν δεξί και αριστερό.

Και στα κλασικά πέδιλα η φθορά των μαχαιριών σίγουρα είναι ανομοιόμορφη αφού κατά τη στροφή δεν πατάνε με την ίδια δύναμη τα μαχαίρια στο χιόνι.


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα κλασικά όμως πέδιλα έχεις την δυνατότητα να φοράς αναλλαξ ,μια δεξία και μια αριστερά το πέδιλο και να αποφήγεις την ανομιόμορφη φθορα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσοι όμως κοιτάνε τις ακμές και αναλόγου φθοράς τις τοποθετούν και στο αντίστοιχο πόδι πριν ξεκινήσουν? Εγώ πάντως όχι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ εχω βάλει ενα αυτοκολητάκι στο πάνω μέρος του πέδιλου στη μύτη και κάθε φορά κάνω εναλλάξ.

Ηθελα να αγοράσω ενα amphibio αλλά το σκεφτομαι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Ηθελα να αγοράσω ενα amphibio αλλά το σκεφτομαι...

...

 

Αν αυτός είναι ο μόνος λόγος που σε αποτρέπει στο να προβείς στη αγορά τους...

καλύτερα να αναθεωρήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...