Jump to content
Alexandros0077

Εξοπλισμός βουνού στα super market!

Recommended Posts

Τσίμπησα σήμερα από ένα ζευγάρι ισοθερμικά εσώρουχα (για μένα και τη σύζυγο) από το LIDL.

Στα ALDI έχει παιδικά ισοθερμικά και ωραίες παιδικές φόρμες ολόιδιο χρώμα με του συλλόγου(μαύρο-πράσινο και με φουλ φεις)!!Κρίμα που δεν είχε νούμερα :lol: .

Την Πέμπτη θα έχει και PMR.

Επίσης από 16/11(?) τα ALDI βγάζουν μάσκες με 9,99€ και το γνωστό (από το LIDL) κρανάκι με 24,99€ !!!!!

Κι ας είναι το θέμα "σκι στα λιντλ" τώρα... "σκι και στα ALDI" με 169€:

http://www.aldi.gr/gr/html/offers/2867_130...009-11-09-18-48

Τι είν' τούτο;

Από 16/11 κι αυτά, μαζί με κράνος, μάσκα, κάλτσες και άλλα χιονοδρομικά είδη!

Κι ένα edit ακόμα:

Το περσινό κρανάκι του λιντλ το φόραγα και το καλακαίρι στο νοικιασμένο σκούτερ στο νησί και ήταν σούπερ!

Θα αγοράσω άλλο ένα φέτος να το αφήσω μόνιμα εκεί!

edit: Γνωρίζω ότι το κράνος αυτό δεν είναι κατάλληλο για τη συγκεκριμένη χρήση και δεν συμβουλεύω κανέναν άλλον να κάνει το ίδιο.

...

Το περσινό κρανάκι του λιντλ το φόραγα και το καλακαίρι στο νοικιασμένο σκούτερ στο νησί και ήταν σούπερ!

...

Μας κανεις πλακα...

και μαλιστα ΚΑΚΗ... :)

Για το κεφαλι μας μιλαμε.

ΚΑΝΕΝΑ κρανος για ski - snb δεν ειναι καταλληλο για μηχανοκινητα μεσα.

προφανως δεν το φοραει η Κελυ για προστασια αλλα για να μη την γραψει η τροχαια :)

DALTONS POW ROBBERY.....

Αν κάνουμε μια στατιστική με το τι αυτοκίνητα έχουν οι πιο πολλοί εδώ μέσα, θα διαπιστώσουμε ότι, είναι πάνω από το μέσο όρο των Ελλήνων σε αξία...

Το να συζητάμε για "κάλτσες" με 2-3€, για "ισοθερμικά" με 5-10€ και για κράνη με 24,99€, είναι τουλάχιστον οξύμωρο...Για να γλυτώσετε πόσα συνολικά ρε παιδιά; 200-300€ στα 4-5 χρόνια;

Ένα ποιοτικό ισοθερμικό ας πούμε, δουλεύει 5-10 χρόνια ανάλογα τη χρήση, οπότε τι "γλυτώνετε"; Σε βάθος χρόνου τρίχες και πάντα θα φοράτε μέτριο έως κακό προϊόν, που έχει μεγάλη σημασία στο βουνό και σε συνθήκες ιδρώτα και κούρασης.

Και όλα αυτά για το χόμπι, τον έρωτα μας, το πάθος μας...

Που τα χώνετε βρε παιδιά τα παραπανίσια λεφτά, αν όχι στο χόμπι;

Σε γκάζια στην εθνική; Μια έξοδος στην Αθήνα για φαγητό έχει 40€ και πάνω το άτομο, αν δεν φας σουβλάκια και πίτσα στο πόδι και δεν δίνουμε κάτι για την ποιότητα στον εξοπλισμό βουνού;

Πραγματικά με θυμώνει να μην εκτιμά κάποιος το ποιοτικό, πόσο μάλλον όταν από αυτό εξαρτάται η άνεση του και η λειτουργικότητα, ακόμα και η ζωή του σε ακραίες περιπτώσεις όπως το κράνος...

Το αυτοκίνητο μου είναι 7 ετών και καινούργιο κόστισε 15000€.

Είμαι περήφανος που το κράνος μου έχει 150,00€, οι κάλτσες μου 28,00€, τα ισοθερμικά μου από 40,00€ και πάνω το κομμάτι και γενικά όλα μου τα πράγματα είναι ένα κι ένα, για τα χόμπι μου, χωρίς να είμαι πλούσιος...

Κάποιος ήρθε να μου πουλήσει πριν από 6 μήνες ισοθερμικά σετ χονδρική...Μου τα έδινε (τα σκουπίδια) 3,00€ το σετ, για να πουληθούν 20-25 το σετ στα μαγαζιά...Φυσικά τον έδιωξα...

Αγοράστε λοιπόν σκουπίδια σε υπεραξία, επειδή τα ονομάζουν "ισοθερμικά" αυτοί που τα πουλάνε...

Γενικά δεν έχεις άδικο.

Αλλά δεν είμαστε και όλοι άνετοι απλώς και μόνο επειδή κάνουμε σκι.

Και μάλλον εμείς οι δύο τρώμε σε διαφορετικά μαγαζιά ή διαφορετικές ποσότητες :-) γιατί εγώ πληρώνω (όχι σουβλάκι-πίτσα στο πόδι) μαξ 25€ το γεύμα.

Πάντως συγκεκριμένα για τα ισοθερμικά εσώρουχα που λες, έχω Lowe, Patagonia, Millet και... LIDL.

Αν δεν κοιτάξω για να διαπιστώσω τι φοράω δεν έχω καταλάβει καμία απολύτως διαφορά ποτέ.

Για τις κάλτσες, ναι, οι πολύ φτηνές με ενοχλούν. Και οι πιο ακριβές με ενοχλούν, βέβαια, απλώς λιγότερο -οπότε ίσως να φταίνε και οι μπότες τελικά... λολ

Πάντως συγκεκριμένα για τα ισοθερμικά εσώρουχα που λες, έχω Lowe, Patagonia, Millet και... LIDL.

Αν δεν κοιτάξω για να διαπιστώσω τι φοράω δεν έχω καταλάβει καμία απολύτως διαφορά ποτέ.

Αφού έχεις 3 επώνυμα γιατί ήθελες να αγοράσεις και το φθηνό για τέταρτο;

Αν δεν καταλαβαίνεις διαφορά δεν έχει νόημα η συζήτηση...

Εγώ πάντως καταλαβαίνω και τη φθορά ενός ισοθερμικού πάνω μου, πόσο μάλλον τις διαφορετικές μάρκες...

Τέλος πάντων, είναι στάση ζωής η καταναλωτική συμπεριφορά του καθενός...

θα συμφωνησω και γω με τον Λουη αν και το κρανος που εχω ειναι αυτο του lidl γιατι δεν το φοραω(ασχετα αν ειναι καλο η κακο αυτο)

γενικα σε εξοπλισμο σκι μπορουμε να κοψουμε απο αλλου και να παρουμε κατι πιο ποιοτικο

διαφορα υπαρχει και στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι μεγαλη

δεν μπορουμε ας πουμε να συγκρινουμε το μπουφαν και το παντελονι του lidl με με αντιστοιχα ρουχα του intersport(etirel κλπ) οπως δεν συγκρινονται και αυτα με αλλες ανωτερες μαρκες mammut vist rossignol κτλ.

αν εχουμε φορεσει απο ολες τις μαρκες στο βουνο τοτε καταλαβαινουμε την διαφορα αν οχι πρεπει να δοκιμασουμε κατι καλυτερο απο αυτο που εχουμε(αν αυτο ειναι φθηνιαρικο.

και αυτο γιατι ακουω πολλους που λενε ,ελα τωρα σιγα μια χαρα εκανα την δουλεια μου με το ταδε αγνωστο μπουφανακι

ναι...

θα ηθελα να δω τι θα πει οταν θα πεσει σε μια χιονοθυελλα πχ. :)

DALTONS POW ROBBERY.....

Εξαρτάται και για τι είδους χρήση προορίζεται το αγαθό που αγοράζεις.Αν θέλω ένα τρυπάνι για δουλειές στο σπίτι θα πάρω ένα από to LIDL με τρία χρόνια εγγύηση και θα κάνω τη δουλειά μου.Αν είμαι επαγγελματίας θα αγοράσω ένα ακριβό επώνυμο επαγγελματικό.

Όσες φορές πήγα για σκί ποτέ δεν χρειάστηκα ισοθερμικό γιατί δεν κάνω σε δύσκολες συνθήκες(είμαι του γλυκού νερού ;) ).Δεν νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει λόγος να δώσω ;)€ για ένα σετ ισοθερμικών όταν θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα του LIDL με 32€ (δεν είναι και τσάμπα, ούτε τόσο χάλια )με καλύπτουν.

Όσο αφορά την ποιότητα των προϊόντων, μην ξεχνάμε ότι τα συγκεκριμένα discount super markets είναι Γερμανικά και αρκετά προϊόντα τους έχουν αντίστοιχες πιστοποιήσεις.Αγόρασα dvd-r επώνυμο και μου έχει σπάσει τα νεύρα και μου έρχεται να το πετάξω από το παράθυρο ,ενώ πήρα κι ένα από το LIDL και ότι δεν παίζει το ''καλό'' το δουλεύω εκεί.

Όσο λοιπόν η σχέση τιμή/ποιότητα/χρήση θεωρώ ότι με συμφέρει θα τα προτιμώ.

Στο κάτω κάτω χαρτί υγείας από που παίρνετε δηλαδή?Μη μου πείτε ότι παίρνετε zewa ;):)

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Εγώ πάλι πιστεύω ότι εξαρτάται από το τι θέλεις να αγοράσεις.....Δηλαδή εάν αύριο το Lidl έβγαζε ΄μηχάνημα τύπου ARVA ή ΒΑRYVOX σίγουρα θα σκεφτόμουνα πολύ να το προτιμήσω......

Η για παράδειγμα μάσκα ηλίου των 15 ευρώ πάλι δεν θα την προτιμούσα......

Γενικότερα όσον αφορά το hardwear πάντα προτιμώ επώνυμες μάρκες.....

Οσον αφορά τα περισσότερα κομμάτια του softwear πάλι προτιμώ επώνυμες μάρκες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω και κάποιες προσθήκες απο τα LIDL.....

Συγκεκριμενα από τα διάφορα first layer που έχω, τα 2 είναι από το LIDL....Τα έχω φορέσει άπειρες φορές και την δουλίτσα τους την κάνουν μια χαρά......Σίγουρα δεν συγκρίνονται σε ποιότητα και σε τεχνικά χαρακτηριστικά με τα αγαπημένα μου mammut αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα να κρυώνω ή να ζεσταίνομαι......Για το τουριστικό σκι που κάνω είναι σε γενικές γραμμές καλά.....Τώρα σε πιο hardcore καταστάσεις σίγουρα δεν θα μπορουσαν να ανταπεξέλθουν....

Επίσης με έχουν καταβολέψει και οι κάλτσες τους, έχουνε φάει τα άπειρα πλυσίματα, τα λάστιχά τους δεν έχουν φθαρεί καθόλου, υπάρχουν ζευγάρια που θα τα φορέσω φέτος για 4η ή και 5η σαιζον.....

Οπως και με το κράνος, το δοκίμασα στον Παρνασσό από ένα παλικάρι του Συλλόγου, δεν είχα εκείνη την εποχή κάποιο καλό κράνος, αυτό που έψαχνα, στο χρωμα που το έψαχνα δεν μπορουσα να το βρώ πουθενά, οπότε το αγόρασα σαν λύση αναγκης, και δεν μπορώ να πώ ότι το μετάνιωσα.....

Δεν είναι θεμα πάντα ότι γλιτώνεις χρήματα....κάποια από τα προιόντα τους είναι καλά, και αυτό το λέω μετά από κάποια χρόνια σκληρής σκιεράδικης χρήσης......

Φιλικά

Σπύρος :lol:

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Όσες φορές πήγα για σκί ποτέ δεν χρειάστηκα ισοθερμικό γιατί δεν κάνω σε δύσκολες συνθήκες(είμαι του γλυκού νερού :lol: ).Δεν νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει λόγος να δώσω :P€ για ένα σετ ισοθερμικών όταν θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα του LIDL με 32€ (δεν είναι και τσάμπα, ούτε τόσο χάλια )με καλύπτουν.

Πάντως η γνώμη πάνω σε αυτό είναι ότι:

α) Ότι πληρώνεις παίρνεις

β) Μετά από εκπληκτικές μέρες με -φέυγα αρκετοί γνωστοί μου τις είχαν περάσει στο σαλέ ή στο σπίτι τους λόγο κρύου. Η διαφορά πιστεύω είναι ότι όλα τα σημεία του εξοπλισμού της παρέας μου είναι για -φεύγα και όχι το πόσο του γλυκού νερού είναι κάποιος. Αν έχεις καλό εξοπλισμό σωστά φορεμένο στην Έλλάδα δεν υπάρχουν μέρες που δεν μπορείς να κάνεις 3-4 ώρες σκι χωρίς να κρυώσεις.

Με ρούχα από τα lidl σαφώς πάντως και μπορείς όπως λέει ο Σπυρος να τα ταιριάξεις σωστά με κάποια layers και να αντέχεις σε σκληρές συνθήκες χωρίς να φταίνε αυτά που πήγες σαλέ...

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Για εμένα ο κανόνας είναι ένας και ισχύει παντού εκτός των....φετίχ :lol: :

Value for money!

Σίγουρα, σε όλα τα είδη μπορεί να υπάρχουν ποιοτικά εξίσου καλά κομμάτια που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "επώνυμα", βλ. φίρμες και αν έχω τη δυνατότητα να βρώ (από τις προδιαγραφές των τεχνικών χαρακτηριστικών τους) ποιά είναι και να έχω πρόσβαση να αγοράσω αυτά, θα τα προτιμήσω γιατί ΔΕΝ νιώθω την ανάγκη να πληρώνω μαζί πχ με τη γόβα μου (ή το ισοθερμικό μου) για το διαφημιστικό budget και τον "αέρα" της x φίρμας!

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Αφού έχεις 3 επώνυμα γιατί ήθελες να αγοράσεις και το φθηνό για τέταρτο;

Για την ακρίβεια, έχω συνολικά 6 πάνω και 2 κάτω.

Είχα πάρει επώνυμα γιατί δεν είχα βρει φτηνότερα :wub: -μέχρι που βρήκα στο LIDL.

Εξάλλου τα φοράω και στην πόλη το χειμώνα (και το φθινόπωρο μπορώ να σου πω), μέσα από τα ρούχα μου, γιατί κρυώνω πολύ.

Και τα φοράω μια φορά και τα πλένω -αφού βρωμάνε στη μισή μέρα, τα ξέρετε αυτά, και τα επώνυμα και τα φτηνιάρικα. Και δεν προλαβάινω να τα πλύνω στο πλυντήριο -στο χέρι δεν πλένω ποτέ- και κατά καιρούς ξεμένω από καθαρά και δεν έχω τι να βάλω... Άρα με βλέπω να αγοράζω και 2-3 ακόμα... ;) Αλλά αυτό το φετινό του Lidl δεν μου άρεσε. Είναι μόνο για σκι έτσι σφιχτό που είναι και εγώ το θέλω και για την πόλη. Στο παντελόνι πήρα το LARGE το αντρικό για να μου είναι κάπως άνετο. Τα πάνω μου φάνηκαν εξωφρενικά μικρά τα γυναικεία και αντρικά δεν είχε και έτσι δεν πήρα...

Α! κι εγώ σκιέρ του "γλυκού νερού" και του καλού καιρού είμαι :P .

Κάποτε που ετοιμαζόμασταν για Αυστρία και είχαμε αγοράσει για την μικρή κάποια μποτάκια "επώνυμα", με χοντρή σόλα κλπ, πήγε η μητέρα μου και της πήρε ως δεύτερο ζευγάρι από τα Lidl ένα άλλο ζευγάρι παιδικές μπότες, επειδή ήταν φτηνές, παρά την διαφωνία μου. Τελικά τις πήραμε μαζί μας, παρά τις αντιρρήσεις μου (τι τα θέλετε αυτά τα φτηνιάρικα.....). Τελικά, τα ακριβά μποτάκια απεδείχθηκαν ανεπαρκή, ενώ τα μποτάκια του Liddl ιδανικά και παντός καιρού και συνθηκών. Εγώ έμεινα άναυδος και κάποιοι από την παρέα μας με έφεση στα επώνυμα προϊόντα μας ρωτούσαν "τι μποτάκια ήταν αυτά".

Μέχρι τότε δεν άκουγα κουβέντα για προϊόντα τύπου Lidl. Τωρα, μπορεί να μην είναι η πρώτη μου επιλογή, όμως τους δίνω μία ευκαιρία.

Γενικά στο Lidl βρίσκει κάποιος προϊόντα που δεν απευθύνονται για χρήση σε extreme συνθήκες, σε πολύ καλή τιμή, δηλαδή με πολύ καλό value for money. Άρα απομένει να αποφασίσω αν θα με ικανοποιήσουν στην χρήση που χρειάζομαι.

Κάποτε είχα διαβάσει μία ιστορία (δεν ξέρω αν είναι και μέσα σ'αυτό το forum κάπου). Στρογγυλεύοντας λίγο τις λεπτομέρειες που δεν θυμάμαι, αλλά με το ίδιο νόημα: Κάποτε έγινε ένα πείραμα. Έβαλαν έναν πολύ γνωστό βιολιστή που αμοιβόταν με αρκετές χιλιάδες $ την ώρα στην "οικονομικά επώνυμη" κοινωνία να παίξει βιολί σε έναν σταθμό του μετρό. Φυσικά δεν φορούσε ακριβά κουστούμια σαν να είναι σε συναυλία, αλλά είχε το πανάκριβο βιολί του. Μετά από μερικές ώρες παιξίματος, συγκέντρωσε ένα μικρό ποσό και μόνον ΕΝΑΣ από όλους όσους πέρασαν σταμάτησε για να τον ακούσει και να προσέξει το παίξιμο του.

Προσοχή λοιπόν, θα πρέπει να μάθουμε να βρίσκουμε την ποιότητα όχι πάντα ανάλογα με την αξία που πληρώνουμε.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Κάποτε είχα διαβάσει μία ιστορία ... συγκέντρωσε ένα μικρό ποσό και μόνον ΕΝΑΣ από όλους όσους πέρασαν σταμάτησε για να τον ακούσει και να προσέξει το παίξιμο του.

εδώ το είχες δεί και ήταν ένα πολύ ωραίο πείραμα. :rolleyes:

Υπάρχει όμως μια διαφορά στα παιδικά υποδήματα-ρούχα κτλ , από οτι σε αυτά των ενηλίκων. Επίσης υπάρχουν και περιπτώσεις που σε επώνυμες εταιρίες παίζουν προιόντα no-name , δηλαδή έχουν κατασκευαστεί από τρίτους και απλά παίρνουν το brand για να βγουν στην αγορά. Καλά αυτό γίνεται σε πολλά προίοντα κάθε είδους.

Το τεχνικό ρούχο μιας επώνυμης εταιρίας δεν παίζει να συγκριθεί με αυτά που κυκλοφορουν στα lidl , δεν πρέπει να έχει κανένας τέτοιες αυταπάτες. Οτι αγοράσεις από το lidl θα το αγοράσεις δύο και τρεις φορές σε μια Χ τιμή (συνολικά για το ίδιο προιον που αγόρασες δύο και τρις φορές), οτι αγοράσεις από ένα επώυνμο αντιπρόσωπο θα το αγοράσεις μία φορά στην ίδια Χ τιμή.

Ας μην γελιώμαστε.

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

εδώ το είχες δεί και ήταν ένα πολύ ωραίο πείραμα. :lol:

Που το ξετρύπωσες? :lol:<_<

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Θυμάμαι που το είχα διαβάσει και μου είχε κάνει εντύπωση και το έκανα μια αναζήτηση στο SC :D

Πραγματικά ήταν πολύ ωραίο Post και ένα πολύ ωραίο πείραμα!

Ωραίο το πείραμα δεν λέω , αλλά τι ακριβώς μα δείχνει; Πολύ απλά οτι οι άνθρωποι είχαν να πάνε στις δουλειές τους και δεν είχαν το χρόνο και την συγκέντρωση να ασχοληθούν με έναν τύπο που παίζει βιολί μέρα - μεσημέρι. Και ούτε είναι υποχρεωμένος ο κόσμος να μένει αποσβολωμένος από την κλασική μουσική, πόσο μάλλον σε λάθος χρόνο σε λάθος μέρος.

Το πείραμα αυτά μας λέει το κλασικό "κάθε πράγμα στο καιρό του .... κτλ κτλ "

Ο παραλληλισμός δηλαδή με το θέμα είναι ατυχής.

Edited by Fidelio

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Ωραίο το πείραμα δεν λέω , αλλά τι ακριβώς μα δείχνει; Πολύ απλά οτι οι άνθρωποι είχαν να πάνε στις δουλειές τους και δεν είχαν το χρόνο και την συγκέντρωση να ασχοληθούν με έναν τύπο που παίζει βιολί μέρα - μεσημέρι. Και ούτε είναι υποχρεωμένος ο κόσμος να μένει αποσβολωμένος από την κλασική μουσική, πόσο μάλλον σε λάθος χρόνο σε λάθος μέρος.

Το πείραμα αυτά μας λέει το κλασικό "κάθε πράγμα στο καιρό του .... κτλ κτλ "

Ο παραλληλισμός δηλαδή με το θέμα είναι ατυχής.

Αμα γνώριζαν πόσο διάσημος καλλιτέχνης είναι,

όχι μόνο θα καθόντουσαν εκεί,

όχι μόνο θα τραβούσαν φωτογραφίες και βιντεάκια με τα κινητά τους με ανοιχτό το στόμα,

αλλά θα τηλεφωνούσαν και στη δουλειά τους και θα το παίζανε άρρωστοι !!!!!!! :D:lol:

Σημερα τα ALDI ειχαν εξοπλισμο σκι και snowboard.Ειπα να παω γιατι ειχαν πολυ φτηνα και ενδιαφερον πραγματα.

Απο μποτακια , ισοθερμικα κολαν πανω κατω , μασκες , σκι , μπουφαν , παντελονια , κρανοι και αλλα.

http://www.aldi.gr/gr/html/offers/offers_o...m?WT.z_src=main

Πηγα 8.30 και γινοταν κυριολεκτικα χαμος.Ολοι ηταν snowborder και σκιερ.Τα ειχαν εξαφανισει ολα σε 10 λεπτα.

Ευτηχως περιμενα να βγαλουν τις δευτερες παλετες και πηρα αυτα που ηθελα.Αλλα και παλι σε 10 λεπτα δεν εςχε τιποτα.

Παντος απο ατομα εμπειρα (10χρονια σκιερ) ειπαν οτι ειναι πολυ καλη ποιοτητα.Εγω δεν γνωριζω γιατι ειμαι νεος στο αθλημα.

Για αρχη παντος πηρα τα παντα.

Για τα σκι εγραφε οτι ηταν ελεγμενα και δοκιμασμενα απο την σχολη Sport alpin της Αυστριας.

Αυτα δεν τα πηρα γιατι με ενδιαφερει μονο το snowboard :D

creteet3.jpg

Για τις ανάγκες μιας έρευνας και σε ένα τέτοιο πείραμα για να εξετάσουν το πόσο ο κόσμος επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες , φαντάζομαι οτι θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό να έβαζαν το καλιτέχνη να παίξει μπροστά σε σχετικούς μουσικούς με απλό βιολί και όχι με αυτό των 3,5 εκτομυριών. Εν αγνοία τους φυσικά.

Τα αποτελέσματα θα ήταν αναμενόμενα πιστεύω :D

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα του Post, ή μαλλον έχουμε ξεφύγει εδώ και πολύ, λογικό μου φαίνεται να του δώσουν αυτό το βιολί.

Δεν πιστεύω μόνο ότι έγινε αποκλειστικά για το πείραμα αλλά και για την δημοσιότητα του πειράματος!

Αλλο πράγμα ψάχνει ο ερευνητής στο παραπάνω πείραμα msketos και άλλο είναι το πραγματικό συμπέρασμα , συμβαίνει πολλές φορές αυτό σε μελέτες , έρευενες και πειράματα. Δεν είναι δυνατόν να απαιτήσουμε από τον κόσμο που πηγαίνει βιαστικά στην δουλειά να καταλάβει οτι ακούει ένα Stradivarius πρώτον γιατί δεν είναι συγκεντρωμένοι σε αυτό και δεύτερον δεν είναι όλοι σχετικοί με την μουσική.

Σε κάθε περίπτωση , για να μην ξεφεύγουμε όντως , το τεχνικό ρούχο στο σκι , στην ορειβασία δεν είναι θέμα υποβολής. Εχει πρακτική σημασία. Χονδρικά σε κρατάει ΣΤΕΓΝΟ. Δεν είναι θέμα του τι νομίζουμε ή τι μας αρέσει , είναι θέμα ΤΕΧΝΙΚΟ. Ε , για τέτοια ρούχα οι γνωστές εταιρίες έχουν κάνει απίστευτο ερευνητικό έργο και know -how. Δεν μπορεί τώρα να περιμένουμε οτι τα supermarkets έχουν προμηθευτές τους ίδιους σε μικρότερες τιμές , και ΟΥΤΕ οτι έχουν άλλους προμηθευτές με ποιοτηικές πατέντες.

Είναι ζήτημα κοινής λογικής , τα προιόντα αυτά είναι imitations κακής ποιότητας , μιλώντας πάντα ΤΕΧΝΙΚΑ. Για αυτό και είνα οι τιμές στον ...πάτο. Για αυτό και δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά και τέλος για αυτό φθείροντε γρήγορα και τα αγοράζεις δύο και τρις φορές.

Αλλο πράγμα ψάχνει ο ερευνητής στο παραπάνω πείραμα msketos και άλλο είναι το πραγματικό συμπέρασμα , συμβαίνει πολλές φορές αυτό σε μελέτες , έρευενες και πειράματα. Δεν είναι δυνατόν να απαιτήσουμε από τον κόσμο που πηγαίνει βιαστικά στην δουλειά να καταλάβει οτι ακούει ένα Stradivarius πρώτον γιατί δεν είναι συγκεντρωμένοι σε αυτό και δεύτερον δεν είναι όλοι σχετικοί με την μουσική.

Σε κάθε περίπτωση , για να μην ξεφεύγουμε όντως , το τεχνικό ρούχο στο σκι , στην ορειβασία δεν είναι θέμα υποβολής. Εχει πρακτική σημασία. Χονδρικά σε κρατάει ΣΤΕΓΝΟ. Δεν είναι θέμα του τι νομίζουμε ή τι μας αρέσει , είναι θέμα ΤΕΧΝΙΚΟ. Ε , για τέτοια ρούχα οι γνωστές εταιρίες έχουν κάνει απίστευτο ερευνητικό έργο και know -how. Δεν μπορεί τώρα να περιμένουμε οτι τα supermarkets έχουν προμηθευτές τους ίδιους σε μικρότερες τιμές , και ΟΥΤΕ οτι έχουν άλλους προμηθευτές με ποιοτηικές πατέντες.

Είναι ζήτημα κοινής λογικής , τα προιόντα αυτά είναι imitations κακής ποιότητας , μιλώντας πάντα ΤΕΧΝΙΚΑ. Για αυτό και είνα οι τιμές στον ...πάτο. Για αυτό και δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά και τέλος για αυτό φθείροντε γρήγορα και τα αγοράζεις δύο και τρις φορές.

Συμφωνω με τον Fidelio..

Skiing is a dance, and the mountain always leads.