Jump to content
hunter123

Δεκέμβριος 2012

Recommended Posts

Δεν θέλω πανικό με αυτά που θα δείτε από το snow-forecast τις επόμενες ώρες. Το run στο οποίο βασίζετε έχει βγει σαν κύριο το πιο ζεστό από όλα τα σενάρια.

 

Είπαμε θετική σκέψη δεν το γουστάρουμε το ζεστό σενάριο και δεν θα βγει

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικ βλέπω τη σελίδα σου στο windguru και γενικά την καταλαβαίνω.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το κομμάτι cloud cover high/mid/low.

 

Παίζει αύριο η Βασιλίτσα να έχει ομίχλη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

το meteo και το freemeteo δίνουν σήμερα για την Βέροια και μέχρι το μεσημέρι βροχή και ασθενή βροχή αντίστοιχα

 

εγώ πάντως από το παράθυρό μου βλέπω πατσαβούρια

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανόνας πρώτος: Δεν κοιτάμε ποτέ το meteo. Kοιτάμε μόνο στις εξειδικευμένες (κάτω αριστερά κλικ, κλικ greece farecasts και τα βλέπεις ανά τρίωρο και πάλι με επιφύλαξη.

 

Blacksmith εμείς κάνουμε σκι στην χαμηλή (low). Όποτε το δεις πάνω από 80 πιθανότατα έχεις ομίχλη. Μολαταύτα πρέπει να "καλιμπράρεις" το βουνό σου και να δεις με κάθε καιρό τι κάνει. πχ θα κοιτάς πως είναι η διάταξη και τελικό τι καιρό έκανε

 

Bασικά πολύ καλύτερο είναι το youweather του Δημήτρη για ομίχλη

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

σημερα το πρωι στα τρικαλα ημαθιας

βλεπετε ωρα .

post-3936-0-62484100-1355217408_thumb.jpg

 

post-3936-0-59738000-1355217444_thumb.jpg

 

post-3936-0-12415000-1355217419_thumb.jpg

post-3936-0-76313000-1355217432_thumb.jpg

  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ήμουν παρνασσο...έχει ρίξει χιόνι...την Παρασκευή ανοίγει...κόσμος γενικά μηδέν...

 

Μας βάζεις να κάνουμε πρωί πρωί ασκήσεις για τον αυχένα, έτσι?

:D

  • Like 1

www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητε ΜΙΚ. Εταξες εστω κομπλε Κελαρια για Δευτερα........ Κομπλε δεν τα λες........ :P Αναμενουμε καιρικας συνθηκας για Σ/Κ!!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ γράψε κάτι ρεεεεεε

 

Είμαι ο Τέο και έχω να γράψω για τον καιρό 8 μήνες.... και είμαι ΚΑΛΑ....!!!! :dizzy:

 

Δεν έχω προλάβει να κοιτάξω τίποτα Μικάλη... Διαβάζω δυο παλικάρια σε ένα χιονοφόρουμ και ενημερώνομαι για τον καιρό... Να στους συστήσω αν θέλεις... :respect:

 

Πάντως από αυτά που διαβάζω δεν βλέπω κάτι παράξενο δλδ το σενάριο "κακοκαιρία ανα 48 ώρες" το έχουμε ξναδεί και δεν μας έχει αφήσει παραπονεμένους... Μην ξεχνάμε ότι είμαστε στις αρχές του Δεκέμβρη ακόμα... Μην μας το γυρίσει μετά όπως το 2009-2010 και πούμε το χιόνιιι λιώωνιειειειειει...

 

Άντε waxάρετε αδέρφια... Η άσπρη μέρα είναι κοντά...;)

 

Φιλικα

Τρελός Γελάδης...

  • Like 2

O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο που και ως που ειμαστε αδερφια ρε φιλε? Εσυ γελαδα, εγω αραχνη οποτε πως βγαζουμε αδελφοτητα δηλαδης....

Σε περιμενω το σκ στα λημερια σου να τα πουμε απο κοντα.... B)

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aφού ζητήσω ταπεινά συγνώμη από τον φίλο kaps για τις πραγματικά εξωφρενικά άστοχες προεκλογικές δηλώσεις μου περί "κομπλέ" (του χρόνου θα σου βάλω πίστα πίστα ώρα ώρα) θα ήθελα για ακόμα μια σεζόν κοιτώντας τις προγνώσεις να παρακαλέσω τα χιονοδρομικά κέντρα Καλαβρυτων και Παρνασσού να επισπεύσουν το άνοιγμα τους για την Πέμπτη.

 

Προσωπικά αν ήμουν υπεύθυνος και ήθελα να απολαύσουν σκι οι πελάτες μου για εγκαίνια σεζόν θα το άνοιγα την Πέμπτη μιας και δεν μας τα λέει καλά για μετά.

 

Μακάρι να αυτοκαταστραφεί το μύνημα με τα νέα τρεξίματα αλλά δεν το βλέπω

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα Χρήστο απλά ομίχλες και ζέστη για λίγο. GSXR

 

Υπέροχες μέρες για σκι σήμερα και αύριο, τυχεροί όσοι ανέβουν. Ρε πάμε Καρπενήσι αύριο αυθημερών.

 

Όπως είχε αναφερθεί στην προηγούμενη σελίδα η μάχη των γιγάντων συνεχίζεται και από ότι φαίνεται για 3-4 μέρες η Ελλάδα θα βρεθεί στον θερμό τομέα. Στάθη ο λόγος είναι το ότι μας έρχεται ο άερας αντίστροφα με τους δείκτες του ρολογιού από το χαμηλό τέρας τυφωνάκι εφιάλτης που να του καεί το βίντεο της Αγγλίας σε άξονα ΝΝΔ σε εμάς όπως βλέπετε σχεδόν κατευθείαν από την λιιιιιγοοοο ζεστή Σαχάρα.

 

Για το Σαββατοκύριακο που μας ενδιαφέρει δεν φαίνεται και ιδιαίτερα αισιόδοξη η πρόβλεψη με συννεφιές και ομίχλες καθώς και ανέβασμένες θερμοκρασίες στα χιονοδρομικά. Θα το δούμε πιο καλά και αύριο και μεθαύριο, πάντως είναι αμαρτία από τον Θεο να μην μπορούμε να κάνουμε σκι με -12 και λιακάδα στα χιονοδρομικά και να τα ανοίξουν όταν θα έχει ομίχλη και +5. Επαναλαμβάνω μπορεί να αλλάξει η πρόβλεψη και να έχουμε αρκετές ώρες λιακάδα.

 

Επειδή δεν το γουστάραμε το ζεστό σενάριο δεν θα γίνει και από την άλλη Τρίτη γυρνάμε σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες με σερί κακοκαιρίες μέχρι τα Χριστούγεννα για άφθονα νέα χιόνια στα χιονοδρομικά μας.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο παρνασσος εχει αρκετο χιονι ωστε να ανοιξουν πιστες?? Το σκ λογικα θα ανεβει πολυς κοσμος οποτε αν ανοιξουν μονο 1 η 2 πιστες θα ειναι ταλαιπωρια. Απο τις καμερες στα κελαρια κατι φαινεται να εχει αλλα φτερολακα?

Σορρυ για το οφ τοπικ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιβεβαιώνεται σταδιακά η άνοδος της Τ το Σ/Κ με αποτέλεσμα οι βάσεις στα Χ.Κ της νότιας Ελλάδας να παλεύουν με το χιονόνερο:

 

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=41

 

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=68

 

Πάντως από τις αρχές της ερχόμενης βδομάδας θα έχουμε νέα πτώση της Τ η οποία θα αφήσει εκ νέου χιονοπτώσεις στα Χ.Κ της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας για να έρθει η βδομάδα των Χριστουγέννων όπου σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα μάλλον έρχεται να συγκλίνει με την εκτίμηση της στατιστικής ανάλυσης http://www.youweather.com/article.php?id=5 για ήπιο καιρό.


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπα Χρήστο απλά ομίχλες και ζέστη για λίγο. GSXR

 

Υπέροχες μέρες για σκι σήμερα και αύριο, τυχεροί όσοι ανέβουν. Ρε πάμε Καρπενήσι αύριο αυθημερόν.

 

Αύριο δεν δουλεύω και δεν θα έλεγα όχι για Καρπενήσι. Ψήνεσαι;


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ή Βγέθι για πτησούλα?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο παρνασσος εχει αρκετο χιονι ωστε να ανοιξουν πιστες??
Επειδή προβλέπεται γκρίνια... ξέρουμε οτι με το πρώτο χιόνι δέν καλύπτονται οι πίστες επαρκώς. Όποιοι πάτε για ski, υπομονή και ψυχραιμία.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ δύσκολη πρόγνωση για το Σαββατοκύριακο από σήμερα όσον αφορά ομίχλες και αέρηδες. Αύριο ίσως ξέρουμε καλύτερα αλλά μάλλον Παρασκευή απόγευμα θα δείξει.

 

Έχουμε σχεδόν σίγουρο ένα ξεπλυματάκι στα χαμηλά των χιονοδρομικών το Σάββατο το πρωί και δεν είμαι σίγουρος ότι το χιόνι θα είναι...αξιοπρεπές. Τέσπα θα δείξει μακάρι να αλλάξει η πρόγνωση και να πέσω έξω.

 

Μετά το τριήμερο με ζέστες Σάββατο - Δευτέρα, η θερμοκρασία τραβάει ξανά την κατηφόρα και ο χειμώνας ξανάρχετε για μείνει. Η μάχη των γιγάντων συνεχίζετε και τα σέναρια που ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα είναι ανοιχτά. Κοιτάξτε τις διατάξεις, είναι ουσιαστικά 4 ρολόγια, που τα δύο γυρνάνε ανάποδα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη 18-20 θα μας επηρεασει το ενα χαμηλο και 22-24 το αλλο. Τα ερμηνευω σωστα με βαση τις διαταξεις που βλεπω?


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντε ρε καλημερα, θα μας πεις καμμια κουβεντα σημερα πηγε 9.30 η ωρα....

Edited by spider

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχάς περιμένουμε μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας από την Τρίτη και ωραία κακοκαιρία για άφθονα χιόνια στα χιονοδρομικά μας μέχρι την Πέμπτη. Σωστά η διάταξη μοιάζει σαν τάση να μας έχει κακοκαιρία αμέσως μετά και λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Θερμοκρασίες που επιτρέπουν χιόνι στα χιονοδρομικά μας μέχρι τουλάχιστον τις 26-27 του μήνα με τα πιο πολλά σενάρια να μας έχουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Για το Σαββατοκύριακο μπίζουλα τα πράγματα, ελπίζω να αλλάξει η πρόγνωση και να υπάρχουν κάποια ανοίγματα στον καιρό, και πραγματικά απορώ με τα ΧΚΚ, ΧΚΠ που ουσιαστικλα επέλεξαν να μην κάνουμε σκι με λιακάδα και χαμηλές θερμοκρασίες αλλά να μας ανοίξουν ακριβώς πάνω στον παλιόκαιρο.

 

Τα σενάρια, μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας μετά τις 17 και τα πιο πολλά σενάρια με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Κακοκαιρία διαρκείας μέχρι τις 20 και τάση για νέα κακοκαιρία 23 του μήνα

 

MS_2239_ens.png

 

Για τις 19 του μήνα, γίγαντας Σιβηρικός 1045 στη Μόσχα, το χαμηλό της Αγγλίας έχει περιοριστεί 1000χλμ ανοιχτά και ο Αζορικός έχει σηκώσει λίγο κεφάλι προς τα Βόρεια φτάνωντας στο Παρίσι και μας στέλνεει αέρα στον άξονα Λονδίνο Παρίσι Μιλάνο (τώρα και στη Λάρισσα) μπότα Ιταλίας κατευθείαν προς τη ζεστή Μεσόγειο να φτιάξει χαμηλό στο Ιόνιο.

Recm1441.gif

Για τη συνέχεια αν και είναι πολύ μακριά μπορούμε να δούμε τι δίνουν τα δυο μοντέλα σαν διατάξεις αν και όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά μιας και Αζορ, τυφωνάκι και Σιβηρ μπορεί να μετακινηθούν 500χλμ από τις διατάξεις ποιυ βλέπουμε. Γενικά σαν διατάξεις πάντως δίνουν σίγουρα κρύο και είναι πολύ δύσκολο να μην φτιάξει χαμηλό Ιόνιο/Αδριατική

 

Εμείς θέλουμε το τυφωνάκι της Αγγλίας να είναι όσο πιο Βόρεια γίνετε και τον Αζορικό να φτάνει τουλάχιστον Πυρηνέα για να έχουμε σίγουρα συνταγή για κρύο και καλές κακοκαιρίες.

 

Recm2401.gif

Rtavn2401.png

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Για αύριο ΠαρνασσοΚαλάβρυτα ειλικρινά δεν μπορεί να βγει πρόβλεψη με ασφάλεια αν θα έχει ομίχλη. Θερμοκρασίες οριακές για χιόνι στις βάσεις των χκ. Με τα σημερινά στοιχεία η Κυριακή είναι ανεμοδαρμένη αλλά θα το δούμε και αυτό.

 

Ίσως το απόγευμα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
    • Μπορούν να στεγανοποιήσουν μια από τις Δολίνες. Είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική στις Άλπεις.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,684
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...