Jump to content
hunter123

Δεκέμβριος 2012

Recommended Posts

post-7-0-51007100-1356828289_thumb.png

 

http://www.youweathe...cast.php?cid=68

 

Κάποιο bug, ή το θερμόμετρο θα καταφέρει να κατέβει κάτω από το απόλυτο 0? :P

 

Καλημέρα σε όλους,

 

είχαμε ένα πρόβλημα με ένα από τα αρχεία του NOAA στην χτεσινή μεταφορά των δεδομένων - είχε βγει και ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα - για το συγκεκριμένο τρίωρο. Διορθώθηκε με την σημερινή ανανέωση.

 

Ότι αφορά το τι μέλλει γενέσθαι για τις επόμενες ημέρες, όλα μπορούν να περιγραφούν με μια λέξη για την περίοδο Τρίτη (Ανήμερα Πρωτοχρονιάς) έως Παρασκευή (το Σάββατο το αφήνω απέξω γιατί δεν έχει κλειδώσει ακόμα η αλλαγή του καιρού):

SUPER

Ίσως για μένα η Πέμπτη είναι η καλύτερη μέρα μιας και θα έχουμε και υψηλές νεφώσεις και δεν θα χρειάζεται και αντηλιακό!

Παρνασσός:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=68

Καλάβρυτα:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=41

Βασιλίτσα:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=69

Καιμακτσαλάν:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=225

Καρπενήσι:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=224 (προσοχή στην Τρίτη)

Πήλιο:

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=444

 

Καλή Πρωτοχρονιά και Καλή Χρονιά με υγεία,

  • Like 9

www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για αύριο βλέπω πολλές νεφώσεις και σε ΧΚΠ και σε ΧΚΚ, που μάλιστα φλερτάρουν με όλο το ύψος των χιονοδρομικών σύμφωνα με το youweather :crybaby: Τί λένε και οι ειδικοί, υπάρχει ελπίς;


Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά τα βλέπετε παιδιά και μπράβο σας γιατί με λίγη δουλειά θα τα "καλιμπράρετε" να έχετε μόνοι σας άποψη. Να πάρουμε και κάνα ρεπό.

 

Δημήτρη γράψε για αύριο τη γνώμη σου ΠαρνασσοΚαλάβρυταΚαρπενήσι. Για μένα είναι 40% να έχει ομίχλη και δυστυχώς έχουμε λίγο παραπανω υγρασία από την κλασσική που το χαμηλό είναι στο Αιγαίο και βγαίνουμε πάνω από τα σύννεφα. Λίγο καλύτερα στο Καρπενήσι (αν και Καρπένήσι είναι αυτό άκρη δεν βγάζεις) λίγο χειρότερα στον Παρνασσό.

 

Θα φυσάει αλλά τίποτα το απαγορευτικό.

 

Να γράψω κάτι. Με τα στοιχεία που βλέπω είμαστε στο ύψος των συννέφων, το αν θα μπουκώσουν εξαρτάται από πια πλαγιά είσαι. Θέλω πολύ να δω λιακάδες και υπερμέρα για αύριο και ίσως για αυτό γράφω το 40%.

 

Βόρεια Ελλάδα ΑΝΕΒΑ, από Τρίτη ΑΝΕΒΑ παντού.

 

Δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα τι καιρό θα κάνει το Σαββατοκύριακο.

 

Θα ξαναγράψω το απόγευμα όσο και να είναι πακέτο(επιστροφή για αλλαγή χρόνου καπάκια πάνω για 1η) θέλω και εγώ πάρα πολύ να πειστώ να ανέβω.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Παρνασσό φαίνεται πως το πρωί θα έχει αρκετή συννεφιά αν και η τάση είναι για γρήγορη βελτίωση προς το μεσημέρι. Θετικό το ότι το πάχος της νέφωσης είναι 700-800μ το οποίο σημαίνει πως με 40-50% συγκέντρωση σχετικά καλά θα είναι τα πράγματα.

-Καλάβρυτα φαίνονται λίγο χειρότερα τα πράγματα στην % νέφωση αλλά και στο πλάτος της για το μεσημέρι. Επίσης λόγω ΒΒΑ/ΒΑ προσανατολισμού και ΒΑ ανέμου η νέφωση αυτή ενδέχεται να "ανεβαίνει" προς το Χ.Κ σχετικά εύκολα.

-Καρπενήσι δεν το αγγίζω - είναι απρόβλεπτο όπως έγραψε και ο Μιχάλης - αλλά το βλέπω χειρότερο και από Παρνασσό και από Καλάβρυτα λόγω μιας και φαίνεται πιο σταθερή η νέφωση >2000μ για αρκετά τρίωρα.

  • Like 1

www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως παιδια ωφειλουμε ενα μεγαλο μπραβο στο Μιχαλη και στο Δημητρη που βαση αυτων των δυο μπορουμε και ανεβαινουμε ασφαλεστερα στο βουνο βαση προγνωσης και ετσι ουτε χρηματα ρισκαρουμε αλλά και το κυριοτερο ουτε να χασουμε μερα και να περασουμε χαλια. Εγω προσωπικα εδω και χρονια τον πρωτο τον διαβαζω ανελειπως τωρα τελευταια και τον δευτερο και ειμαι σιγουροτατος οτι ανεβαινοντας θα περασω υπερτελεια, οπως και γινετε ολα αυτα τα χρονια!!

Μπραβο και στους δυο σας, συνεχιστε ετσι διοτι αυτο που κανετε εχει αντικτυπο στους παντες εδω μεσα, και παλι μπραβο σας!!! :rolleyes:

  • Like 9

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημήτρη εγώ στα λέω...τέτοιες μέρες πρέπει να μπει κλειδάριθμος και όποιος μας έχει πληρώσει να διαβάζει τη σωστή πρόγνωση και όποιος δεν έχει πληρώσει να πηγαίνει προς το πλησιέστερο χιονοδρομικό με ομίχλη και θύελλα.

 

Βόρεια Ελλάδα λιακάδα αύριο.

 

Και με τα απογευματινά δεδομένα αύριο ΧΚΠ ΧΚΚ ΧΚΚΑΡΠ πάνε οριακά για εναλλαγές ομίχλης με ακόμα και λιακάδα. Απλά να το ξέρετε ότι με λίγο λιγότερη υγρασία βγαίνουμε πάνω από τα σύννεφα, τώρα δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς. Και στα τρια βουνά δεν είναι να κάτσεις σπίτι αλλά μοιάζει για λογική μέρα να πάρεις το ρίσκο και να κλείσεις το 12 με μια καλή μέρα σκι. Μπορεί και να μας φάει η ομίχλη αλλά το ρίσκο είναι λογικό.

 

Κάτι πολύ σημαντικό και για τα τρια βουνά που είναι δύσκολο να το καταλάβουμε από την ασφάλεια του σπιτιού είναι ότι με τέτοιες κακοκαιρίες των 70+ πόντων είναι αδύνατο να συνέλθει εύκολα το σύστημα και να ανοίξουν τα λιφτ ακριβώς την ώρα που θέλουμε. Όποιος έχει προσπαθήσει να αλλάξει υαλοκαθαριστήρες, λάδια και λάστιχα στο αμάξι του το οποίο το βρήκε κάτω από 70 πόντους φρέσκο χιόνι μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Από όσα μου είπαν πρέπει να περιμένουμε σταδιακό άνοιγμα των λιφτ και πιστέψτε με στα τρια βουνά ακόμα και τώρα πέφτει τρελή δουλειά να χαρούμε στο σκι αύριο και τις επόμενες μέρες.

 

Παράλληλα σε όλη την Ελλάδα δεν πρέπει να ξεχνάμε τον κίνδυνο χιονοστιβάδας. Μίλησα με ανθρώπους που ήταν πάνω όσο το έριχνε και δεν τους αρέσει καθόλου που έχουν από στρώματα και τα ρουλεμάν τους. Με 70 πόντους φρέσκο και ένα sluf αρκεί να σε θάψει και όπως όταν είμαστε στις Άλπεις αν πουν "βουνό κλειστό" κάτι ξέρουν. Και προσοχή πως κινούμαστε στο βουνό.

 

Υπέροχες μέρες Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη και Παρασκευή μετά σχεδόν όλα τα σενάρια έχουν μια ψυχρή εισβολη αλλά ειλικρινά δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα τι καιρό θα κάνει το Σαββατοκύριακο η αίσθηση μου είναι ότι πάμε για καλό καιρό και η ψυχρή εισβολή πάει του Αι Γιαννιού και μετά.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως παιδια ωφειλουμε ενα μεγαλο μπραβο στο Μιχαλη και στο Δημητρη που βαση αυτων των δυο μπορουμε και ανεβαινουμε ασφαλεστερα στο βουνο βαση προγνωσης και ετσι ουτε χρηματα ρισκαρουμε αλλά και το κυριοτερο ουτε να χασουμε μερα και να περασουμε χαλια. Εγω προσωπικα εδω και χρονια τον πρωτο τον διαβαζω ανελειπως τωρα τελευταια και τον δευτερο και ειμαι σιγουροτατος οτι ανεβαινοντας θα περασω υπερτελεια, οπως και γινετε ολα αυτα τα χρονια!!

Μπραβο και στους δυο σας, συνεχιστε ετσι διοτι αυτο που κανετε εχει αντικτυπο στους παντες εδω μεσα, και παλι μπραβο σας!!! :rolleyes:

 

:thumbup:


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aντε με πείσατε, κάνω καταδρομική αύριο με ski bus......δεν κρατιέμαι σου λέω, θέλω να δοκιμάσω τις τάβλες μου..... κι' αν σου κάτσει;;;;;;


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως για μένα η Πέμπτη είναι η καλύτερη μέρα μιας και θα έχουμε και υψηλές νεφώσεις και δεν θα χρειάζεται και αντηλιακό!

 

Καλάβρυτα:

http://www.youweathe...cast.php?cid=41

 

Καλή Πρωτοχρονιά και Καλή Χρονιά με υγεία,

 

Την Πέμπτη φαίνονται εκτός από υψηλές και χαμηλές νεφώσεις. Μήπως τελικά η υπερμέρα είναι η Τετάρτη για ΧΚΚ?

 

Καλή Χρονιά, με υγεία!

 

Γιώργος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρα θα είναι τη Πέμπτη απλα ναι θα εχει συννεφια.Ομιχλη απίθανο αλλα θα το δούμε και αύριο.

 

Η ποιότητα χινιού στις πίστες κάθε μέρα που περνάει μετά τη κακοκαιρία πάντα είναι λίγο χειρότερη. Με τις θερμοκρασίες που βλέπουμε μαλλον μιλάμε για ελάχιστα χειρότερη ειδικά για τις πρώτες 3/4 μέρες. Προφανώς σε 20 μερες θα είναι ψιλοχάλια.

 

Ο Σπύρος σήμερα με τις τάβλες μετά από μια κατάβαση που κάναμε παρέα επανέλαβε 10 φορές μια βρισιά με τόνο και ύφος που δεν θύμιζε βρισια αλλά πχ ωραία κοπέλα να περνάει το δρόμο χωρίς να επεκταθεί.

 

Παρακαλούμε την πρώτη κακοκαιρία του 13 να εμφανιστεί

 

Καλή Χρονια σε όλους με υγεία και ότι αγαπάτε

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Καλημέρα σε όλους,

 

είχαμε ένα πρόβλημα με ένα από τα αρχεία του NOAA στην χτεσινή μεταφορά των δεδομένων - είχε βγει και ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα - για το συγκεκριμένο τρίωρο. Διορθώθηκε με την σημερινή ανανέωση.

 

Ότι αφορά το τι μέλλει γενέσθαι για τις επόμενες ημέρες, όλα μπορούν να περιγραφούν με μια λέξη για την περίοδο Τρίτη (Ανήμερα Πρωτοχρονιάς) έως Παρασκευή (το Σάββατο το αφήνω απέξω γιατί δεν έχει κλειδώσει ακόμα η αλλαγή του καιρού):

SUPER

Ίσως για μένα η Πέμπτη είναι η καλύτερη μέρα μιας και θα έχουμε και υψηλές νεφώσεις και δεν θα χρειάζεται και αντηλιακό!

Παρνασσός:

http://www.youweathe...cast.php?cid=68

 

 

 

Το τοπικες νεφώσεις να το εκλάβουμε ως ομίχλη ή απλά θα εχει ενα σύννεφο;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ποιότητα χινιού στις πίστες κάθε μέρα που περνάει μετά τη κακοκαιρία πάντα είναι λίγο χειρότερη. Με τις θερμοκρασίες που βλέπουμε μαλλον μιλάμε για ελάχιστα χειρότερη ειδικά για τις πρώτες 3/4 μέρες.

 

Σήμερα πάντως στα Καλάβρυτα το χιόνι ήταν σαφώς καλύτερο από χτες :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι έπρεπε να βάλω αστερίσκο, αφού μεταμορφωθεί το χιόνι το οποίο θέλει ένα κομπλέ 24ωρο του οποίου το βράδυ θα είναι με ξαστεριά

 

Αν σε πρόλαβα, αύριο ανέβα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

να το κλειδωσουμε,να ανοιξει ο Ιανουαριος 2013??

  • Like 2

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λιανούλα μου καλή χρονιά. Σου χει πάρει το χιόνι τα μυαλά ε?

 

 

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=15730

 

Αντίο Δεκεμβρη 12 με την υπερκακοκαιρία των ονείρων μας. Ξερά 1,2-1,5 μέτρα σε 36 ώρες στον Παρνασσό παντού ακόμα και στα ανεμοδαρμένα ψηλά. Μου είπαν ότι το θυμούνται δύο φορές από το 80. Την έχω κάνει save as μακάρι να βρω χρόνο να της φτιάξω μια παρουσίαση. Της αξίζει.

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λιανούλα μου καλή χρονιά. Σου χει πάρει το χιόνι τα μυαλά ε?

 

 

http://www.snowclub....showtopic=15730

 

 

Καλη χρονιά ΜΙΚαλη μου,εννοειται ότι το nickname μου με προδίδει....


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...