Jump to content
Χρήστος Λάππας

Bansko, (Προηγούμενες Σεζόν)

Recommended Posts

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!

 

Χθες αργά το βράδυ επέστρεψα από Bansko.Τις τελευταίες 7 μέρες που ήμουν εκεί χιόνιζε σχεδόν κάθε μερα οπότε το χιόνι είναι υπέραρκετο, όμως κάποιο θέμα υπάρχει με το στρώσιμο σε αρκετές πίστες (ενδεχομένως να περιμένουν να σταματήσει η χιονόπτωση για να το ολοκληρώσουν).

 

Για το σκι pass κάντε το εξής: βρείτε άτομα στη βάση της γόνδολας που έχουν τελειώσει το σκι τους (γύρω στις 10.30-11.00) και ζητήστε τους να σας πουλήσουν το pass τους.Συνήθως θα το αγοράσετε γύρω στα 20-30 λέβα.

 

Τις περισσότερες μέρες που ήμουν πάνω είχε μουντό καιρό -μόνο 1 ημέρα ήλιο- με αρκετο αέρα όσο ανέβαινες ψηλότερα. Ίσως μάλιστα λόγω αέρα να μην άνοιξαν 2 μέρες τα τελευταία lifts, οπότε αν σας τύχει κάτι τέτοιο και θέλετε να φτάσετε στο snowpark πάρτε το lift που καταλήγει στο σημείο όπου υπάρχουν τα 2 καταφύγια στις άκρες της πίστας όπου βρίσκεται το snowpark και θα περπατήσετε 10-15 λεπτά μέχρι να φτάσετε..

 

Τέλος, οπωσδήποτε κατεβείτε το δρόμο που φτάνει μέχρι την πόλη και όσοι έχετε λίγο κουραγιο παραπάνω ακολουθήστε το δρόμο αριστερά από το αριστερό τετραπλό καρεκλάκι ο οποίος οδηγεί στο μεσαίο σταθμό της γόνδολας και απο κει σε μαύρη/μπλε ή μαύρη/κόκκινη πίστα και μετά στον κλασικό δρόμο.

 

Tip_1:και για τους 2 δρόμους επιλέξτε απογευματινές ώρες, ώστε να αποφύγετε την πολυκοσμία η οποία είναι ψιλοεπικίνδυνη κάποιες φορές.

Tip_2:φαγητό στο ιταλικό victoria αλλά αν πάτε σαβ/κο φροντίστε να κλείσετε από νωρίς και supermarket στο 24ωρο Bali.

 

Αυτά και όποιος θέλει περαιτέρω πληροφορίες PM ή post εδω!!!

 

Καλό ski/snowboard σε όλους!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμείς γυρίσαμε Κυριακή από το βουνό... Η κατάσταση την Κυριακή ήταν :rolleyes: ελεεινή! Απίστευτος κόσμος στο βουνό, ειδικά στις μπλε πίστες όπως κοιτάμε από τη βάση προς τα αριστερά, 25 λεπτά αναμονή στη γόνδολα. Όλες ανεξαιρέτως οι πίστες ήταν χωράφια (Long live τα B2 :P ) και όλες οι διασταυρώσεις των πιστών ξυρισμένες από τα φρένα... Το βουνό χρειάζεται άλλο μισό μέτρο χιόνι

 

Μας έκανε και ένα διπλό τάκλιν ένας Βούλγαρος κατεβαίνοντας μια μπλε :rolleyes: Σημειωτέον ότι όλοι πήγαιναν χωρίς αύριο, προσπεράσεις από παντού, χαΜοΣ!

 

Επίσης στο δρόμο κατάφεραν να με γράψουν με 83χλμ αντί του οριου των 50χλμ/ωρα, 100μ πριν στρίψουμε δεξιά για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε για το Μπάνσκο, γιατί λέει υπήρχε ταμπέλα με την ονομασία του χωριού, άρα όριο 50χλμ!! Η ιστορία έληξε με 20 ευρώ και 3-4 μικρά κρασάκια, γιατί κάτι μου έλεγε για :P ευρώ πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος για ένα μήνα. Σημειωτέον ότι σ' όλο το δρόμο τηρούσα τα όρια (60χλμ κτλ) γιατί ήξερα ότι τη στήνουν και στο γυρισμό είδαμε άλλα δύο μπλόκα

 

 

 

Και η σοκολάτα στο σαλέ.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:P :P :angry::blink:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Λέβα=3ευρώ :lol::P

Edited by cadm8

Share this post


Link to post
Share on other sites
lucky bansko <- γνωριζει κανεις για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο? θα ανεβω 23-1-09 .καμια αλλη προταση?

 

Πολυ καλο ξενοδοχειο. Εκατσα 4 βραδια,

και μαλλον θα το ξαναπροτειμισουμε.

Στη ρεσεψιον μιλανε και Ελληνικα.

Οσο για το οτι ειναι μακρια απο γονδολα μη σε στεναχωρει.

Εχει δικα του λεωφορειακια που κανουν δρομολογια απο και προς γονδολα,

με ενδιαμεσες στασεις, ολη την διαρκεια της ημερας.

Και το καλυτερο ειναι οτι εχει και φοβερες προσφορες.

Μια πολυ καλη επιλογη, για οποιους ζητανε ξενοδοχειο,

με πισινα και spa.

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και η σοκολάτα στο σαλέ.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:angry:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:wub::lol::rolleyes:<_<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Λέβα=3ευρώ :angry: :angry:

 

Για αυτό το λόγο πρωινό απέναντι από τη Γόνδολα!!!hot dog 2,5 λέβα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να επισκεφτω το Bansko αρχες μαρτίου.Έχει κανεις εμπειρια απο τετοια περιοδο??

Απο ξενοδοχεια εχω καταληξει στο mountain paradise.Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο το ξενοδοχειο????? http://www.mountain-paradise.org/index_gr.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επικοινωνισα σημερα με το πρακτοριο και μου ειπαν πως η εκδρομη θα πραγματοποιηθει. Δεν ξερω απο που θα παμε γιατι θα ξεκινισουμε απο Ξανθη και μαλλον θα περασουμε απο αλλα συνορα (δεν ξερω γιατι πρωτη φορα παω). Θα το επιχειρισω ελπιζοντας να μου βγει σε καλο και να μην χασω τσαμπα ωρες διαβασματος.

Edited by kakalos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν εννοείτε τον Προμαχώνα, όντως υπάρχει πρόβλημα. Χθες έπεσε και ξύλο μάλιστα...

 

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα σύνορα, αλλά όλο το εθνικό οδικό δίκτυο Αθηνών-Θεσσαλονίκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα συνορα στον προμαχωνα ειναι κλειστα,πριν 10 λεπτα μιλησα στο τηλ


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
τα συνορα στον προμαχωνα ειναι κλειστα,πριν 10 λεπτα μιλησα στο τηλ

 

Argentinos με ποιον μιλάς ? μήπως ξέρεις που θα πρέπει να πάρουμε τηλ ? γιατί λέμε

να ανεβούμε ΣΚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αστυνομικο τμημα προμαχωνα

Share this post


Link to post
Share on other sites

και ΑΣ προμαχωνα αλλα και στο ιδιο το τελωνειο. εγω εχω κρατηση για αυριο και η μονη λυση ειναι το τρενο.


K2 ApAChE FoR ThE WiN !

 

 

εν τουτο ΠΟΥΔΡΑ!

ApacheRecon08.jpg

 

 

 

powered by:linux_inside1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επικοινωνησα σημερα με το πρακτοριο και μου ειπαν πως η εκδρομη θα πραγματοποιηθει. Δεν ξερω απο που θα παμε γιατι θα ξεκινισουμε απο Ξανθη και μαλλον θα περασουμε απο αλλα συνορα (δεν ξερω γιατι πρωτη φορα παω). Θα το επιχειρισω ελπιζοντας να μου βγει σε καλο και να μην χασω τσαμπα ωρες διαβασματος.

 

 

Υπαρχει ενας τροπος εισοδου και μονο στην Βουλγαρια(οδικα μιλαμε παντα..) και αυτος ειναι μεσω σκοπιων(καλο ειναι η εισοδος στα σκοπια να γινει απο την Δοιρανη) εχει ενα περασμα καπου κοντα στο βουλγαρικο Πετριτσι..... και επισης στα σκοπια αν δεν απατωμαι ζηταν πρασινη καρτα να το εχετε υποψην σας αυτο

Με αλλα λογια θα δειτε το Μπελες και απο τις 2 πλευρες!!!οι μακεδονομαχοι ,οι ανταρτες του εμφυλιου που το περπατησαν απο ακρη σ ακρη ....και μετα εσεις!!!!!! :unsure:


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εάν εννοείτε τον Προμαχώνα, όντως υπάρχει πρόβλημα. Χθες έπεσε και ξύλο μάλιστα...

 

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα σύνορα, αλλά όλο το εθνικό οδικό δίκτυο Αθηνών-Θεσσαλονίκης.

 

 

Σημερα παλι εδειξαν τα τοπικα σεραικα καναλια.....τα βουλγαρικα ματ παραταγμενα και καμια 10 μπαρετες του στρατου τους ντυμενους με παραλλαγη ερημου....(εχει ερημο στην βουλγαρια???) πισω απο οδοφραγματα σε βουλγαρικο εδαφος με γκλοπ ασπιδες και ...ηλεκτροσοκ.....φυσικα μεταβολη και πισω στα ελληνικα συνορα οι αγροτες μας (που πηγαν με τα τρακτερ να περασουν και το τελωνειο των βουλγαρων)....και κανα δυο μπαταριες ασφαιρα στον αερα.....κανα δυο σπρωξιματα και βρισιδια ον καμερα....

θυμηθηκα το παλιο στρατιωτικο στο 3το αλτ τις ει.....ριχνεις στο ψαχνο...... :unsure:

Edited by sakisbanskos

ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

αποτι βλεπω και σημερα στις ειδησεις ειναι σκουρα τα πραγματα. Εχω εγκλωβιστει στην Ξανθη. :rolleyes: Ουτε για ενα καφεδακι Κομμοτηνη δεν μπορουμε να παμε να ανοιξει και λιγο το ματι μας που λεει ο λογος. Τωρα ειμαι σε δειλημα. Να κανω την αιτηση στο πρακτωριο κινδυνευοντας να χασω το πολυ 20 eura 'η να "στρωθω" στο διαβασμα (μπρουμητα στον καναπε) για εξεταστηκη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καθιστός σ’ένα γραφειο.. αποδίδει καλύτερα :rolleyes:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον θα έχει και κακό καιρό αυτό το ΣΚ....χιονίζει συνέχεια...... :rolleyes::P

 

 

Πέρα από την πλάκα, μάλλον δεν είναι πολύ καλές οι συνθήκες για σκι τώρα, υπάρχουν τουλάχιστον 3 κλειστές πίστες, μεταξύ τους η τόμπα, λόγω κινδύνου χιονοστοιβάδων στο 4!!! Μιλάμε για πολύ χιόνι...

 

Από Δευτέρα όμως δείχνει να φτιάχνει ο καιρός κι ίσως το επόμενο ΠΣΚ να είναι τέλεια;;;;; Λέω τώρα...

 

Οι ειδήμονες τί λένε;


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω τη λένε οι ειδήμονες 8) ,

αλλά εγώ έχω κάνει κράτηση για ΣΚ και θα πάω από Σκοπια

 

Είμαι Κιλκίς και η διαφορά των χλμ είναι μικρη , θα βγω απο Δοϊράνη - Στρουμιτσα - Πετριτσι .

Από φίλους που μπαινοβγαίνουν στα γειτονικά (σκοπια) καζίνο , μου λένε οτι δεν αντιμετωπίζουν

προβλήματα με τους σκοπιανους

 

Οπότε τα λεμε από Δευτέρα B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οπότε τα λεμε από Δευτέρα B)

κανε μας μια αναφορά την Δε, σκεφτόμαστε να παμε από Πε (29) εως Κυ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
κανε μας μια αναφορά την Δε, σκεφτόμαστε να παμε από Πε (29) εως Κυ

Ποιοι Όλγα? Έχω να πάω δυο χρόνια. Αν έχει χιόνι και καλό καιρό ακούγεται ενδιαφέρον ως ιδέα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι καμια 35-αρια ατομα από Αραχωβα κ θα παμε και εμεις (10 φιλοι). αν το σκέφτεστε παρε τηλ.


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα ειναι κανεις αυριο Bansko? τελικα βρεθηκε η λυση για το πως θα περασουμε τα συνορα, με τα ποδια... :angry: και απο κει θα μας παραλαβει βουλγαρικο λεωφοριο... Μου μθρριζει διπλωματικο επισοδειο στα συνορα αλλα αξιζει για την εμπειρια...

 

 

A! και κατι αλλο που θελω να ρωτησω.. Αξιζει να αγορασω μασκα απο εδω Ελλαδα ή συμφερει περισσοτερο απο καποιο μαγαζι (πριν το χιονοδρομικο) στη Βουλγαρια?

Αν μπορειτε να μου πειτε και λιγο γρηγορα, για να προλαβω και τα μαγαζια..

 

thanx

Edited by kakalos

Share this post


Link to post
Share on other sites

χτες ημουν πανω... πραγματικα ηταν τελεια. Οι Βουλγαροι μας εβαλαν τα γυαλια. Πραγματικα ειναι πολυ μπροστα.

Οποιος θεληεσει να ανεβει καποια στιγμη θα το απολαυσει καθως ο πολυς κοσμος που θα υπαρχει ετσι και αλλιως δεν θα του σταθει εμποδιο, καθως η αναμονη για τα lift ειναι μολις 1 λεπτο, αλλα και οι πιστες τοσες πολλες ωστε να μην γινεται πανικος απο ξαπλωμενα κορμια κατα πλατος και μηκος της διαδρομης.

Πλεον πιστευω οτι καλλιστα μπορει να γινει το Basko η εξορμηση για ενα Β.Ελλαδιτη, χωρις να κατακρινω τα ελληνικα Χ.Χ. στη Β.Ελλαδα, αλλα αυτο που ειδα πανω με ενθουσιασε και το λατρεψα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κakale ήταν ανοιχτές όλες οι πίστες? είχε χιόνι αρκετό εντός και εκτός πίστας? τι καιρό είχε?

 

Κάποιος άλλος που να ήταν Bansko το σβκο? Σάκη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...