Jump to content
Χρήστος Λάππας

Bansko, (Προηγούμενες Σεζόν)

Recommended Posts

Κakale ήταν ανοιχτές όλες οι πίστες? είχε χιόνι αρκετό εντός και εκτός πίστας? τι καιρό είχε?

 

Κάποιος άλλος που να ήταν Bansko το σβκο? Σάκη?

 

Ναι ηταν ολες ανοιχτες.. Ο καιρος τελειος με ηλιοφανεια αλλα και λιγο κρυο.. Οσο για το χιονι απειρο, αλλα και να γινει κατι στραβο υπαρχουν τα κανονια που θα περιποιηθουν τις πιστες αναλογα... Η μαγεια παντως ηταν η καταβαση απο ψηλα στο βουνα μεχρι το χωριο. Πραγαμαυικα εντυποσιακο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν κανονιζουμε καμμια εκδρομη bankso λεο εγω να δουμε ασπρη μερα επιτελους!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από Δοϊράνη που μπήκαμε εμείς , Σαββάτο πρωί όλα καλά , οι Σκοπιανοι εξυπηρετικοί στα σύνορα δεν μας δυσκόλεψαν

περάσαμε με ταυτότητες και δεν μας υποχρέωσαν να κάνουμε ασφάλεια , οι δρόμοι τους βέβαια είναι κάπως ... αλλά

δεν είχαμε και άλλη λύση .

Τώρα για το Bansko τα είπε ο φίλος πιο πριν , όλα καλά με φρέσκο χιονακι παντού :rolleyes:

 

screenshot001pd9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα

Την Κυριακη λεμε να παμε στο bansko.. ελπιζω να μην εχουμε καποιο προβλημα με το κλεισιμο των δρομων απο τους αγροτες

θα ειναι και κανενας αλλος εκει ??


Just Bilbakos

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιζει να ειμαι παλι εγω, αλλα εξερταται απο το πως θα παει το διαβασμα.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιζει να ειμαι παλι εγω, αλλα εξερταται απο το πως θα παει το διαβασμα.. :lol:

 

 

:P:P Εγώ λέω ότι τα έχεις φορτώσει στον κόκορα! Να κάτσεις σπίτι σου να διαβάσεις!!! :D:D

 

Φοιτητής σου λέει μετά..... :D;)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιζει να ειμαι παλι εγω, αλλα εξερταται απο το πως θα παει το διαβασμα.. :lol:

 

 

αφου εισαι φλωρος ρε... θα λες "το σκεφτομαι" και "το ψηνω" και στο τελος θα πεις "μπα, θελω να διαβασω". και παλι θα περασουμε 2 μαθηματα στην εξεταστικη. Αμα ειναι πες το μας απο τωρα να μην εχουμε και ψευτικες ελπιδες :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι μια χιονοστιβαδα εθαψε εναν σνοουμπορντα ο οποιος ακομα αγνοειται......Το περιστατικο συνεβη ψηλα δεξια της τοντορκα στα απατητα που βλεπουν προς το παλιο καταφυγιο νταμιανιτσα......προφανως η χιονοπτωση με νοτια και οι ψηλες θερμοκρασιες συντελεσαν στο να συμβει κατι τετοιο

Θελει προσοχη παντως τετοιες μερες που εχει πεσει πολυ χιονι ειδικα σε off piste διαδρομες......


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να παω Bansko απο θεσσαλονικη(4 μερες) αλλα φοβαμαι να παρω αμαξι.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να παω.

Κατι άκουσα να αφήσω το αμαξι μου στα συνορα κ απο κει να παρουμε ταξι.Το 'χει κάνει κανείς αυτο??Πως θα βρουμε ταξι στα συνορα??

 

Υγ. Η λυση με τραινο μεχρι μπλαγκοεβγκραντ μου φαινεται λιγο κουραστική.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να παω Bansko απο θεσσαλονικη(4 μερες) αλλα φοβαμαι να παρω αμαξι.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να παω.

Κατι άκουσα να αφήσω το αμαξι μου στα συνορα κ απο κει να παρουμε ταξι.Το 'χει κάνει κανείς αυτο??Πως θα βρουμε ταξι στα συνορα??

 

Υγ. Η λυση με τραινο μεχρι μπλαγκοεβγκραντ μου φαινεται λιγο κουραστική.

 

 

πηγες κατευθειαν στην πιο δυσκολη λυση...

Μπορεις καλλιστα να παρεις ενα τηλ σε ταξιδιοτικα πρακτωρια απο Θεσ. απο τα οποια τα περισσοτερα κανουν εκδρομες συνηθως τις Κυριακες...

Ενα απο αυτα ειναι: http://www.explosivo.gr/fla/main.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σημερα το μεσημερι μια χιονοστιβαδα εθαψε εναν σνοουμπορντα ο οποιος ακομα αγνοειται......Το περιστατικο συνεβη ψηλα δεξια της τοντορκα στα απατητα που βλεπουν προς το παλιο καταφυγιο νταμιανιτσα......προφανως η χιονοπτωση με νοτια και οι ψηλες θερμοκρασιες συντελεσαν στο να συμβει κατι τετοιο

Θελει προσοχη παντως τετοιες μερες που εχει πεσει πολυ χιονι ειδικα σε off piste διαδρομες......

 

 

Καλησπέρα σε όλους. Τραγικό αυτό με το παλικάρι. Διαβάζω στις ειδήσεις ότι οι αρχές εκφράζουν φόβους για άλλους 3 που μπορεί να είναι αγνοούμενοι.

 

sakisbanskos, λες δηλαδή να κλείσουνε το χιονοδρομικό; Μήπως ξέρεις πού μπορούμε να έχουμε ενημέρωση για την κατάσταση του χιονοδρομικού (ας πούμε επίσημο site της ulen;)

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το παρακολουθώ από εδώ

 

bansko

 

δεν βρήκα κάτι σχετικό με το ατύχημα πάντως.


ski is talking to god!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το Μπάνσκο στα τελευταία 5-6 χρονάκια που λειτουργεί σαν μεγάλο και σύγχρονο χκ έχει να επιδείξει αρκετά θανατηφόρα ατυχήματα. Κατά τη γνώμη μου σε θέματα αφάλειας υπάρχει πρόβλημα και φυσικά έχουν πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσουν τα χκ των Άλπεων!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ το παρακολουθώ από εδώ

 

bansko

 

δεν βρήκα κάτι σχετικό με το ατύχημα πάντως.

 

T-d, νομίζω το λινκ που έβαλες κάποιο πρόβλημα έχει.

 

Για ενημέρωση, δες αυτό: http://news.guide-bulgaria.com/SW/Blagoevg...ing_snowboarder

 

και αυτό: http://www.novinite.com/view_news.php?id=100810

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι αλλα απ οτι ειδα κανει εκδρομες μονο κυριακη κ γω θελω να παω δευτερα με παρασκευη αρα δε με βολευει.Thanx παντως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βγαλε πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη για το αμαξι και πανε,δεν υπαρχει κανενα προβλημα αρκει να τηρεις τα ορια ταχυτητας και να μην παρκερνεις σε δρομους που εχουν απαγορευτικα γιατι θα σου παρουν το αμαξι με γερανο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικά βρεθηκε νεκρός, http://www.novinite.com/view_news.php?id=1...s.php?id=100810 απο το δευτερο λινκ που εβαλες swingvoter

ήταν και δασκαλος του snbrd το 07/08

 

R.I.P

 

Πάντως το Μπάνσκο στα τελευταία 5-6 χρονάκια που λειτουργεί σαν μεγάλο και σύγχρονο χκ έχει να επιδείξει αρκετά θανατηφόρα ατυχήματα. Κατά τη γνώμη μου σε θέματα αφάλειας υπάρχει πρόβλημα και φυσικά έχουν πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσουν τα χκ των Άλπεων!

 

Που να δεις τι εχει να γινει στα δικά μας αν ποτε αναπτυχθουν... ροντεο κανονικό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια εγω το σκεφτομαι να παω με αμαξι απο αθηνα.. ποση ωρα ειναι περιπου? αν το αμαξι δεν ειναι στο ονομα μου τι παιζει με την αδεια? γενικα αξιζει να το επιχειρησω μονος μου ή καλυτερα με καποιο γραφειο?


But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 ώρες περίπου με σταθερή ταχύτητα και χωρίς περιττές στάσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιδια εγω το σκεφτομαι να παω με αμαξι απο αθηνα.. ποση ωρα ειναι περιπου? αν το αμαξι δεν ειναι στο ονομα μου τι παιζει με την αδεια? γενικα αξιζει να το επιχειρησω μονος μου ή καλυτερα με καποιο γραφειο?

 

Αν το αμαξι δεν ειναι στο όνομά σου δε σε αφήνουν να το περάσεις απο τα ελληνικά συνορα

 

Είχε συμβεί σε καποιο φιλο που επιχείρησε να παει Βουλγαρία με αυτοκίνητο που δεν ηταν στο ονομα του αλλα είχε ολα τα χαρτιά + πράσινη καρτα μαζι του και τον αναγκασαν να το αφήσει στα συνορα και αμα ήθελε να συνεχισει με τα ποδια προς τα βουλγαρικα συνορα και αυτό με την δικαιολογία οτι μπορει να ειναι κλεμένο.

 

Βεβαια αυτό είχε συμβεί πριν μπει η Βουλγαρία στην ΕΕ, οπότε αν πρόκειται να κανεις κάτι τέτοιο μάθε πρωτα μήπως έχει αλλάξει αυτό και τωρα μπορεις να περάσεις.

Edited by NIKOSXALKIDA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είναι στανταρ;;

Μου φαινεται λιγακι κουλο, δλδ αν παει καποιος με εταιρικο αυτοκινητο δεν περναει τα συνορα;

Εχω αυτοκινητο στο ονομα του πατερα μου αλλα η ασφαλεια ειναι στο δικο μου. Περναω η δεν περναω;


volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό είναι στανταρ;;

Μου φαινεται λιγακι κουλο, δλδ αν παει καποιος με εταιρικο αυτοκινητο δεν περναει τα συνορα;

Εχω αυτοκινητο στο ονομα του πατερα μου αλλα η ασφαλεια ειναι στο δικο μου. Περναω η δεν περναω;

 

Εχω παει με το αυτοκινητο μου 2 φορες στο Bansko.

Δεν ειναι στο ονομα μου και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα

(δεν εχει καν το ιδιο επιθετο με το δικο μου η αδεια).

Πρασινη καρτα και εισαι O.K.

 

Oυτε Ιταλια ειχα προβλημα, ουτε Γαλλια, ουτε και Ελβετια.

 

Για να εχεις ομως 100% το κεφαλι σου ήσυχο, περνεις ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια και σου απαντουν ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εχω παει με το αυτοκινητο μου 2 φορες στο Bansko.

Δεν ειναι στο ονομα μου και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα

(δεν εχει καν το ιδιο επιθετο με το δικο μου η αδεια).

Πρασινη καρτα και εισαι O.K.

 

Oυτε Ιταλια ειχα προβλημα, ουτε Γαλλια, ουτε και Ελβετια.

 

Για να εχεις ομως 100% το κεφαλι σου ήσυχο, περνεις ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια και σου απαντουν :lol:

 

εχω κανονισει για τελος φλεβαρη για Borovets

 

το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα μου, εχω ομως ασφαλεια και πρασινη καρτα στο ονομα μου.

Αν καποιος εχει εμπειρια σε αυτο το θεμα, please share! ;)

 

Alcatraz thnks για την απαντηση.


volkl_2011_unlimited-ac-30.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν 3 χρονια που πηγα Μπανσκο με αμαξι σε αλλο ονομα, αυτος που ειχε το ονομα του στην αδεια οδηγησης περασε απ ενα αστυνομικο τμημα και εκανε μια υπευθυνη δηλωση οτι μου το δανειζει για ταξιδι εξωτερικο. Εδειξα το χαρτι στις δυο πλευρες (ελληνικη και βουλγαρικη) και δεν χρειαστηκε καν επισημη μεταφραση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν πολύ το "ψειρίζεται"

με το ζόρι ριχνουνε ματιές στις ταυτότητες , πόσο μάλλον να σου ζητήσουμε να δούνε και την άδεια του αυτοκινήτου

η πράσινη κάρτα είναι επίσης προαιρετική (δεν στην ζητάει κανείς,καλό είναι να υπάρχει )

 

έχω πάει πολλές φόρες με δανεικό αυτοκίνητο φίλου , χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Το πιο σοβαρό πρόβλημα προς το παρόν είναι οι αγρότες :lol:

 

 

ΥΓ.Μπαινοβγαίνουμε σχεδόν κάθε Κυριακή :)

Edited by Weasel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...