Jump to content
Χρήστος Λάππας

Bansko, (Προηγούμενες Σεζόν)

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι άσχετο?

Συνήθως μέχρι πότε είναι ανοιχτό το χιονοδρομικό στο Bansko?

Λέω να πάω 8-13 Μαρτίου και έλεγα να κλείσω απο τώρα αλλα το σκέφτομαι μήπως και δεν έχει χιόνι.

Το ξέρω ότι δεν μπορούμε να κάνουμε πρόβλεψη ένα μήνα πριν για την κατάσταση του χιονοδρομικού αλλα αν κάποιος ξέρει μεχρι πότε κρατάει η σεζόν τα τελευταία χρόνια θα με διευκόλυνε. <_<

Edited by pest

IPB Image

IPB Image

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνήθως μέχρι Απρίλιο χαλαρά, πολλοί φίλοι έχουν κάνει και Πάσχα εκεί!


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συνήθως μέχρι Απρίλιο χαλαρά, πολλοί φίλοι έχουν κάνει και Πάσχα εκεί!

<_<:P :P :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


IPB Image

IPB Image

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο χωριο οταν φτασαμε το απογευμα ειχε 9 βαθμους. να δουμε αυριο στο βουνο


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εσπασε και το τελευταιο μπλοκο....σαββατοκυριακο και παλι πανω.....με τον serj οποιος θελει κατι ας στειλει πμ η αλλιως τα λεμε στο oxygen το βραδυ να γινουμε ζαντες......


ORDEM E PROGRESSO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πες τίποτα για το φρέσκο χιονάκι εδώ, να ζηλέψουμε. Περιμένω τόση ώρα να γράψεις κάτι..

(δεν μας πήρες τηλ να μας ξεσηκώσεις, δεν θέλουμε και πολύ... :angry: Αν και αυτό το σβκο ήταν του μπέιμπι σιτινγκ)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σημερα το μεσημερι μια χιονοστιβαδα εθαψε εναν σνοουμπορντα ο οποιος ακομα αγνοειται......

ειδα την φωτογραφία του, την εχουν τοιχοκολλήσει παντου..29 χρονων παλικάρι :rolleyes:


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Περιμένω τόση ώρα να γράψεις κάτι..

φτάσαμε την Πε το απόγευμα, κάνοντας το γύρω από την Εξοχή, καθώς ο Προμαχώνας παρέμενε κλειστός.

αγνώριστο το χωριό (μετα 4 χρονια), τεράστιες μοναδες, καινούργια ξενοδοχεία και πολλα διαμερίσματα. προσπαθούν να καβαντζόσουν μια χειμερινή ολυμπιάδα και εχουν τρελαθεί στο χτίσιμο. το επάγγελμα εχει ψωμί εκει ;) .

τα καταφέρνουν, και οι τιμές (στις ενοικιάσεις ξεν. και διαμερισμάτων) είναι ακομα καλές. αν φτιάχνανε λιγο και τον περιβάλλοντα χώρο γύρω από αυτά... μες’ στη νυχτα θέλεις πυξίδα (και αρκετή τύχη :P ) για να βρεις το ξενοδοχείο σου. μειναμε στο Mountain Paradise και για μαμ κλείσαμε ολες τις μερες σε μια παραδοσιακή μεχανα, κατι σε ''Κολοβοτα'' αν δεν κανω λάθος. ο sakisbansko θα την ξερει.

ψήνει ωραια μανιτάρια πάντως

 

DSC05084.jpg

 

…ο ιδιοκτήτης με ειχε παρει πρέφα και μου εφερνε δυο δυο τα γλυκά <_< .

οι περισσότεροι μιλάνε ελληνικά, και οι υπόλοιποι προσπαθούν. μας θεωρούν ''καλο τουρισμό'' και μας θέλουν γενικώς.

οι αγγλοι φαινεται δεν αργήσανε να τα κανουν μαντάρα και εκει B)

 

 

την Παρασκευη ειχε ουρα στη γονδολα..ενα τέταρτο περίπου

 

DSC05097.jpg

 

DSC05105.jpg

 

η ημερα ξεκίνησε με ηλιο και διατηρήθηκε συμπαθητική, με αρκετο κρύο όμως.

 

DSC05106.jpg

 

το χιονι ημερών, και αρκετα σκληρό το πρωϊ. το καλύτερο ψιλά στην άγκυρα.

 

DSC05109.jpg

 

DSC05115.jpg

 

κατά τη διάρκεια της ημερας δεν δουλευαν τα κανονακια, βρέχανε όμως συνεχεια με μανικές ''πυροσβεστικής'' και στρώνανε μετα..μαλλον ετοιμασία για αγώνες.

 

DSC05117.jpg

 

βουλγάρικη dream team :)

 

DSC05126.jpg

 

κατέβαινε στο 1 πόδι – χάρμα οφθαλμών τα παιδιά. επίσης φορούσαν και ωραιες στολές

 

DSC05124.jpg

 

το Σάββατο ξεκίνησε και αυτό καλα από αποψη καιρού, μετα το μεσημέρι συννέφιασε και εβαλε αερα (σε στροβίλους) - δείγμα της κακοκαιρίας και του υετου που θα’ρχοταν.

 

DSC05145.jpg

 

DSC05146.jpg

 

DSC05149.jpg

 

DSC05152.jpg

 

την Κυριακή ανέβηκα μόνη μου για ένα τρίωρο, μια και είχαμε την επιστροφή για Αθήνα. στο χωριό να ριχνει ψιλοβροχο και το βουνο να φαίνεται τυλιγμένο στην ομίχλη. ειχα βγαλει 3-μερη καρτα και ειπα να ανεβω έστω να δω τι γινεται, αν και φοβομουν λιγο, μονη μου και με κακοκαιρία ελεγα αντε να με βρουν μετα :rolleyes:

 

DSC05157.jpg

 

DSC05159.jpg

 

φτάνοντας ψιλα ειδα ότι όχι μονο άξιζε τον κοπο αλλα ηταν και η καλύτερη μερα. φρεσκο χιονάκι, λιγος κοσμος στα ψιλά αλλα δροσουλα αρκετή και αερακι παλι.

 

DSC05160.jpg

 

DSC05162.jpg

 

α, ρε Ελενη και Πετρο θα ζωγραφίζατε εκει περα ;)

 

κατω ειχε τους αγωνες snowboard με ελληνική παρουσία, Νίκος something, δεν γνωρίζω τα παιδιά.

 

DSC05166.jpg

 

DSC05167.jpg

 

DSC05168.jpg

 

DSC05169.jpg

 

 

ωραια τετραήμερο, ξέφυγα εντελώς από την καθημερινότητα, γενικώς μου φάνηκε σαν να ελειπα 1 βδομαδα.

η παρεα καλή και γνωστή (από το Hintertux), ξαναγράψαμε ατάκες στην εκδρομή, με καλύτερη την : ''τα παντα όλα'' :lol:

 

αϊντε να δουμε ο Παρνασσος τι μας επιφυλάσσει για το Σ/Κ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, το βράδυ λειτουργεί καμία πίστα και αν ναι τι ώρες ; θέλει extra κάρτα για το βράδυ ;

 

Ευχαριστώ.


[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα πληροφορίες για το τί χρειάζομαι για να πάω με το αυτοκίνητο bansko. (πράσινη κάρτα? πού βγαίνει?)

Το αυτοκίνητο είναι σε 2 ονόματα (και το δικό μου μέσα) και έχω καινούρια άδεια ΕΟΚ.

Επίσης είναι ασφαλές απο άποψη κλοπής, φθορών κλπ. κατάσταση δρόμου στο bansko? Γιατί διαβάζω οτι το αφήνουν πολλοί στα σύνορα?

Αν έχετε να μου προτείνετε ακόμα και καλό πρακτορείο Αθήνα στείλτε pm.!

Ευχαριστώ και καλος σας βρήκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα ήθελα πληροφορίες για το τί χρειάζομαι για να πάω με το αυτοκίνητο bansko. (πράσινη κάρτα? πού βγαίνει?)

Το αυτοκίνητο είναι σε 2 ονόματα (και το δικό μου μέσα) και έχω καινούρια άδεια ΕΟΚ.

Επίσης είναι ασφαλές απο άποψη κλοπής, φθορών κλπ. κατάσταση δρόμου στο bansko? Γιατί διαβάζω οτι το αφήνουν πολλοί στα σύνορα?

Αν έχετε να μου προτείνετε ακόμα και καλό πρακτορείο Αθήνα στείλτε pm.!

Ευχαριστώ και καλος σας βρήκα!

 

Εχω παει στο bansko 2 φορες οδικώς από Αθήνα. Αυτό που θα χρειαστείς είναι:

160-200 ευρώ βενζίνη, ανάλογα με το πόσο βαρύ πόδι έχεις,

πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο, την οποία θα ζητήσεις από τον ασφαλιστή σου (ισχύει για ένα μήνα νομίζω και είναι επέκταση ασφαλιστικής κάλυψης και σε άλλες χώρες),

ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο εν ισχύ.

 

Την άδεια δεν νομίζω να την κοιτάξουν καν στα σύνορα, ενδεχομένως ούτε την πράσινη κάρτα (βγαλτην εσυ, είναι για την δική σου κάλυψη, δεν κοστίζει και εκδίδεται άμεσα)

 

Ο δρόμος για bansko, είναι μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και σε πολλά σημεία το οδόστρωμα, πολύ καλύτερο από το ελληνικό. Έχε τα φώτα συνεχώς αναμμένα καθώς είναι υποχρεωτικό στη Βουλγαρία και τήρησε τα όρια ταχύτητας. Δεν αστειεύονται οι Βούλγαροι, ειδικά σε Έλληνες οδηγούς.

 

Δεν έχω ακούσει κάποιο περιστατικό κλοπής αυτοκινήτου. Εφόσον το ξενοδοχείο που θα μείνεις έχει παρκινγκ στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Διαφορετικά δεν ξέρω αν και εγώ θα το άφηνα σε δημόσιο χώρο εκτεθειμένο...

 

Αν ξέχασα κάτι ας με συμπληρώσουν οι υπόλοιποι.

 

Καλα να περάσεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποια πρασινη καρτα και πρασινα αλογα ρε παιδια?

 

τιποτα δεν θελει.

 

απλα την καινουρια σου ταυτοτητα να χεις, με λατινικους χαρακτηρες, και το διπλωμα σου αν χρειαστει..

 

καθε βδομαδα παμε σχεδον, και κανεις μας δεν εχει πρασινη καρτα..


Drope The Poles!

Carving Is Beautifull!!

ATOMIC SL 11 Race Edition(1,55/1,63)/ ATOMIC GS 11 Race Edition(1,83) ATOMIC C 9 PULS - XENTRIX 412/DYNAMIC 310/NEOX 412/RACE 614

(ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΑΤΟΜΙΚΣ!)

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
ποια πρασινη καρτα και πρασινα αλογα ρε παιδια?

 

τιποτα δεν θελει.

 

απλα την καινουρια σου ταυτοτητα να χεις, με λατινικους χαρακτηρες, και το διπλωμα σου αν χρειαστει..

 

καθε βδομαδα παμε σχεδον, και κανεις μας δεν εχει πρασινη καρτα..

 

Η πράσινη κάρτα εκδίδεται άμεσα, και χωρίς κόστος και κόπο. Σε καλύπτει σε περίπτωση ατυχήματος... Διαλέγεις και παίρνεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ποια πρασινη καρτα και πρασινα αλογα ρε παιδια?

 

τιποτα δεν θελει.

 

απλα την καινουρια σου ταυτοτητα να χεις, με λατινικους χαρακτηρες, και το διπλωμα σου αν χρειαστει..

 

καθε βδομαδα παμε σχεδον, και κανεις μας δεν εχει πρασινη καρτα..

 

Ναι φιλαρακι, μπορει να μην σε εχουν σταματησει,

ουτε να σου εχουν ζητησει, καθε βδομαδα που ανεβαινεις...

αλλα αμα σου κατσει (μακρια απο ολους μας) κανενα λαχειο με ατυχημα στην Βουλγαρια... τρεχαγυρευοπουλος!

Η πρασινη καρτα απλα θα σε βγαλει απο την δυσκολη θεση, αφου πιστοποιεί οτι το τουτουνι που οδηγεις ειναι ασφαλισμενο.

Και στην τελικη ουτε κοπος ειναι να την βγαλεις, ουτε εχει κοστος :P .

 

Και η πρασινη καρτα μπορει να εχει και μεγαλυτερη διαρκεια απο 1 μηνα.

Η δικια μου ειναι για εξαμηνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι επέκταση κάλυψης ασφαλιστικής τότε είναι must! Φαντάσου να μπλέξει κανείς εκεί με ατύχημα. Καμία ελληνική ασφαλιστική δε θα αναλάβει την ευθύνη. Πάντως είναι μόνο για αστική ευθύνη, κλοπές κλπ δε πρέπει να καλύπτουν, εκτός αν τα σκάσεις extra (θα μάθω).

Τώρα θα ήθελα να μου πείτε και κάποιο hotel που να τα παρέχει όλα και με νορμάλ τιμή. Γίατί οκ βλέπουμε φωτογραφίες στο νετ, διαβάζουμε κιόλας αλλά, αν δε το δεί κανείς απο κοντά! Επίσης να είναι κοντά σε "γόνδολα" μαγαζιά κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πράσινη κάρτα ασφάλισης είναι η απόδειξη ότι το αυτοκίνητό σας είναι ασφαλισμένο και πρέπει να υπάρχει στο αυτοκίνητο σε κάθε έξοδό του από τη χώρα / σύνορα. :rolleyes:

 

Αν ω μη γέννετο έχετε ατύχημα έστω και ελπίζω μόνο με υλικές ζημιές, αν δεν την έχετε μαζί σας μπορεί να έχετε τρομερά προβλήματα. ;)


There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ φέτος θα πάω με τρένο από Θεσσαλονίκη μέχρι το Blagoevgrad και από εκεί θα με πάρει ένας φίλος μου και θα πάμε Bansko.

Ξέρει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα όσον αφορά τη μεταφορά της σανίδας μου με το τρένο?

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου είπαν έλα απο εδώ και βλέπουμε :rolleyes:

Edited by pest

IPB Image

IPB Image

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Οχι κανενα προβλημα...εμεις τουλαχιστον περσυ δεν ειχαμε...απλα θα πιασει πολυ χωρο στη κουκετα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουφ ! επιτέλους το διάβασα όλο !!!

 

Να κάνω και εγώ 1-2 ερωτησουλες ;

 

Λοιπών,

 

Τη ώρα ανοίγουν και τη ώρα κλείνουν οι πίστες;

 

Το βράδυ φωτίζεται καμία πίστα; Και αν ναι, τι ώρα;

Θέλει έξτρα εισιτήριο ή περνάς και με αυτό που έβγαλες την μέρα;

 

Επειδή μου αρέσει να βγαίνω πολύ εκτός πίστας θα υπάρξει πρόβλημα? Θα μου την ‘πει’ κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!


[img]http://i95.photobucket.com/albums/l144/starduke2k/SnowClub/SnowClubSignatureNew2.jpg[/img]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Ουφ ! επιτέλους το διάβασα όλο !!!

 

Να κάνω και εγώ 1-2 ερωτησουλες ;

 

Λοιπών,

 

Τη ώρα ανοίγουν και τη ώρα κλείνουν οι πίστες;

 

Το βράδυ φωτίζεται καμία πίστα; Και αν ναι, τι ώρα;

Θέλει έξτρα εισιτήριο ή περνάς και με αυτό που έβγαλες την μέρα;

 

Επειδή μου αρέσει να βγαίνω πολύ εκτός πίστας θα υπάρξει πρόβλημα? Θα μου την ‘πει’ κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Νυχτερινο νομιζω γινεται στην περιφερειακη- ο δρομος που οδηγει στη βαση της γονδολα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ουφ ! επιτέλους το διάβασα όλο !!!

 

Να κάνω και εγώ 1-2 ερωτησουλες ;

 

Λοιπών,

 

Τη ώρα ανοίγουν και τη ώρα κλείνουν οι πίστες;

 

Το βράδυ φωτίζεται καμία πίστα; Και αν ναι, τι ώρα;

Θέλει έξτρα εισιτήριο ή περνάς και με αυτό που έβγαλες την μέρα;

 

Επειδή μου αρέσει να βγαίνω πολύ εκτός πίστας θα υπάρξει πρόβλημα? Θα μου την ‘πει’ κανείς;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Τα λιφτ λειτουργούν 8.30-16.30

 

Το βράδυ φωτίζεται μια πίστα αλλά όχι πάντα , είναι μια πολύ ήπια διαδρομή 7.5χλμ

που σε κατεβάζει από το ΧΚ κάτω στο χωριό ( στην βάση της γόνδολας όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω)

 

Εκτός μπορείς να βγαίνεις αν θες και μπορείς :P , αλλά να προσέχεις τα δένδρα :P

και χωρίς πλάκα ΠΡΟΣΟΧΗ στις χιονοστιβάδες http://www.banskoski.com/?page=bansko-live...valanche-status είχε και θύμα προχτές :(

 

 

 

 

 

EDIT . συγνώμη afrodite

Edited by Weasel

Share this post


Link to post
Share on other sites
... όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω

...

 

Περι κυριας προκειται... :( Ακου φιλος η Aphrodite... :P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite
Περι κυριας προκειται... ;) Ακου φιλος η Aphrodite... :P

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

 

Συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενεις...που να ειχα σαν avatar τη φωτο που μοιαζω με τρομοκρατη :unsure:

 

@Weasel δεν πειραζει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενεις...που να ειχα σαν avatar τη φωτο που μοιαζω με τρομοκρατη :blink:

 

@Weasel δεν πειραζει...

 

Αφροδιτη, κοιταξε λιγο τα πραγματα απο αλλη σκοπια:

 

Ας πουμε οτι στην ενοτητα νεα μελη αρχιζει καποιος το παρακατω thread:

 

"Γεια σας, ειμαι ο Μητσος ο φαναρτζης απο το Περιστερι και κανω snowboard"

 

Και κοιτας πανω απο το avatar και γραφει Elizabeth... :lol:z7shysterical.gif

 

Καταλαβες; ;):PB)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...