Jump to content
Χρήστος Λάππας

Bansko, (Προηγούμενες Σεζόν)

Recommended Posts

χρόνια πολλά σε όλους!!!!!!!

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση βασικά με τιν διαφόρα ευρώ και λέβα...

α)στο μπάνσκο πέρνουν ευρώ για όλες τις αγορές σου (π.χ κάρτα χιονοδρομικού ,ταβέρνες .ψιλικά κ.α)

β)άμα πάω με ευρώ μπορώ να κάνω εκεί αλλαγή του νομίσματος

γ)είναι καλήτερα να κάνω απο εδώ ολα τα λεφτά σε λέβα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα πάρεις την κάρτα αναλήψεων που χρησιμοποιείς στην Ελλάδα και θα την βάλεις σε ΑΤΜ σε τράπεζα στο Bansko.Πληκτρολογείς τη συναλλαγή που θέλεις(στα αγγλικά βεβαίως) και έχεις κερδίσει την καλύτερη ισοτιμία.Να μην κάνεις λέβα στα διάφορα ανταλακτήρια γιατί δεν συμφέρει.Ούτε να πληρώνεις σε ευρώ γιατί όλως παραδόξως οι τιμές ...διαφέρουν υπέρ των Βούλγαρων κάθε φορά που αγοράζεις κάτι σε ευρώ.Και απέφυγε τους κράχτες που μιλάνε ελληνικά και σε καλούν για φαγητό στα μαγαζιά τους .Καλά να περάσεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους ! Μήπως ξέρει κανείς από χιόνι τι λέει γιατι λέω να πάω για τριήμερο και τις webcam στο site τους δεν το πολυεμπιστεύομαι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χρόνια πολλά σε όλους ! Μήπως ξέρει κανείς από χιόνι τι λέει γιατι λέω να πάω για τριήμερο και τις webcam στο site τους δεν το πολυεμπιστεύομαι!

Καλημέρα, είναι καλούτσικα, έχει χιόνι, αύριο Σάββατο θα έχει αέρα, την Κυριακή όμως θα είναι καλά, εάν αποφασίσεις θα με βρεις εκεί στην γνωστή συχνότητα!

 

ALEX

Edited by Χρήστος Λάππας
Μετατροπή στα Ελληνικά. :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα ολα αυτα για τα τρενα κ τα αυτοκινητα, αλλα μηπως ξερει καποιος πως μπορει καποιος να παει με αεροπλανο;

Η αποσταση Σοφια-Μπανσκο ποση ειναι;

Υπαρχει κοντινοτερο αεροδρομιο;

Ξερουμε τι κατασταση θα επικρατει απο αποψη καιρου-πιστων περιπου για 17-1-10 εως 25-1-10 ;


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

sofia αεροδρομια bansko 160χιλ περιπου κανα διωρο ακριβο ομως γυρω στο 190 το κεφαλι το αεροπορικο απο αθηνα

 

το ταξι 70 ευρω συνολο

 

αν ειναι να μπεις σε τετοια διαδικασια παρε ταξι απο θεσσαλονικη 135 ευρω συνολο και 240 χιλ περιπου

 

για το καιρο η πυθια μονο ξερει

Edited by kostasbmw

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχουν ομως hotels που αναλαμβανουν την μεταφορα σου απο κ προς το αεροδρομιο ..!!

για ψαξε στο booking.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω κλείσει για Bansko στα μέσα Φεβρουαρίου για 4μέρες. Έκανα αρκετό ψάξιμο στο booking.com και κατέληξα στο Redenka Chalets (σαλέ με 3 δωμάτια, τζάκι κλπ.) είναι 5 χλμ. ΒΑ του Bansko. Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο ξενοδοχειακό συγκρότημα;

redenka_chalets-bansko-vile-18319.jpg

 

*από τιμή μας έρχεται 110ευρώ η βραδιά

 

thanX

Edited by spilios

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φεύγω το Σάββατο 16.01 για Bansko για μια εβδομάδα, όποιος είναι πάνω τις ίδιες μέρες ας στείλει π.μ.

Ερώτηση τώρα, βγαίνω από τα σύνορα στον Προμαχώνα???

Επίσης με την παράκαμψη που υπάρχει πλέον στα Τέμπη, πόση ώρα χασούρα θα έχω??


Andreas Triantafyllou

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φεύγω το Σάββατο 16.01 για Bansko για μια εβδομάδα, όποιος είναι πάνω τις ίδιες μέρες ας στείλει π.μ.

Ερώτηση τώρα, βγαίνω από τα σύνορα στον Προμαχώνα???

Επίσης με την παράκαμψη που υπάρχει πλέον στα Τέμπη, πόση ώρα χασούρα θα έχω??

 

Ναι Προμαχώνα.

 

Ακολουθείς δρόμο για Σόφια και στο Simitli έχει πινακίδες μεγάλες και σου δείχνει για Bansko! Ο δρόμος καλή η άσφαλτος, στενός όμως στην αρχή μέχρι εκεί που στρίβεις. Μετά στο Blagoevrad γίνεται αυτοκινητόδρομος!

 

Από την έξοδο στο Simitli μέχρι πάνω Bansko υπολόγισε 55'-60' γιατί είναι 50 km.

 

Όσο για την παράκαμψη, λογικά τώρα που δεν θα έχει κίνηση λόγο του ότι δεν είναι γιορτές, υπολόγισε περίπου 1.30 ώρα επιπλέον, μπορεί και περισσότερο μπορεί και λιγότερο, αυτό εξαρτάται από το πώς πηγαίνεις, άμα τον γνωρίζεις τον δρόμο κλπ κλπ

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρε !

 

Συγχωρήστε με αν εχει ηδη ειπωθει αυτο που θα ρωτησω αλλα πραγματικα εψαξα ολο το topic και δε μου ειναι ξεκαθαρο το εξης:

 

Αν φυγω με την κλιναμαξα απο Αθηνα, πάω κατευθείαν Blagoevgrad ΧΩΡΙΣ ανταποκριση ή σταματάω Θεσσαλονικη και παίρνω άλλο για Blagoevgrad?

 

Στο site του ΟΣΕ αν βαλεις αναχωρηση απο Αθηνα δείχνει να σου περιορίζει τους εφικτους προορισμους και ενας απο αυτους ειναι και το Blagoevgrad (καλα ως εδω). Αν ομως του δωσεις Blagoevgrad για προορισμο σου λεει 'Δεν βρέθηκαν δρομολόγια αναχώρησης. '

 

Το ίδιο κανει και για το Θεσσαλονικη - Blagoevgrad.

 

Επίσης τα τηλεφωνα του ΟΣΕ δείχνουν να ειναι αχρηστα.


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Κατευθειαν πας Μπλαγκοεβγκραντ...Δεν αλλαζεις τραινο ουτε κλιναμαξα (Σταση Θεσσαλονικη δεν ειμαι σιγουρη αν κανει γιατι εκεινη την ωρα κοιμουνα :P )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλεια!

 

Τι εννοεις όμως 'Ούτε κλιναμαξα'? Με την κλιναμαξα δεν ειναι το ταξιδι?

 

Άλλη ερώτηση. Αν νοικιάσω εξοπλισμό εκει ξέρετε πάνω κάτω πόσο πάει για 4 μέρες?


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τέλεια!

 

Τι εννοεις όμως 'Ούτε κλιναμαξα'? Με την κλιναμαξα δεν ειναι το ταξιδι?

 

Άλλη ερώτηση. Αν νοικιάσω εξοπλισμό εκει ξέρετε πάνω κάτω πόσο πάει για 4 μέρες?

 

Το τρένο σταματάει Θεσσαλονίκη γύρω στις 6 το πρωί για περίπου 30'-40'. Βασικά μαζί με τις κλινάμαξες (βαγόνια μόνο με κρεβάτια) έχει άλλο ένα βαγόνι με κανονικά καθίσματα και όλη η άλλη αμαξοστοιχία έχει βαγόνια με εμπορικά που σταματούν θεσσαλονίκη. Το τρένο αφού αφήσει τα εμπορικά βαγόνια φέυγει για Σόφια.Εσύ κοιμάσαι κανονικά! Εξάλλου θα έρθει ο Έλληνας συνοδός να σου πεί πότε κατεβαίνεις !

 

Το πόσο θα σου κοστίσει εξαρτάται από το πού θα αγοράσεις εξοπλισμό και πόσων χρόνων θα είναι αυτός. Νομίζω ότι ο Τσακίρης είχε περσινά μοντέλα γι'αυτό και ήταν πιο ακριβός. Κάποιοι φίλοι μου νοίκιασαν πάντως με 60 λέβα ? βέβαια ήταν κάτι fisher τουλάχιστον 5-6ετίας. Τώρα τί να σου πώ!

Edited by Evagelos

Share this post


Link to post
Share on other sites
θα πάρεις την κάρτα αναλήψεων που χρησιμοποιείς στην Ελλάδα και θα την βάλεις σε ΑΤΜ σε τράπεζα στο Bansko.Πληκτρολογείς τη συναλλαγή που θέλεις(στα αγγλικά βεβαίως) και έχεις κερδίσει την καλύτερη ισοτιμία.Να μην κάνεις λέβα στα διάφορα ανταλακτήρια γιατί δεν συμφέρει.Ούτε να πληρώνεις σε ευρώ γιατί όλως παραδόξως οι τιμές ...διαφέρουν υπέρ των Βούλγαρων κάθε φορά που αγοράζεις κάτι σε ευρώ.Και απέφυγε τους κράχτες που μιλάνε ελληνικά και σε καλούν για φαγητό στα μαγαζιά τους .Καλά να περάσεις

 

Εχει Eurobank στο Bansko ? :-)

 

Μάλλον όχι,

οπότε ... έτσι απλά? Σε τι τράπεζα μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα ανάληψης της Eurobank?

Προμήθεια κρατάει?


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Υπάρχει κανείς που επέστρεψε πρόσφατα από Bansko να διαφωτίσει λίγο τα πράγματα?

 

Η κατάσταση είναι έτσι και αλλιώς περίεργη με το χιόνι και δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστες οι ποσότητες χιονιού που αναφέρονται στη σελίδα του Bansko.

 

Αξίζει τον κόπο λέτε για το ΣΚ 15-17 / 01? γιατί αν είναι πετροσκι να το κάνουμε ένα άλλο ΣΚ.

 

Ευχαριστώ πολύ!


AlexPowder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παντως την καλυτερη ισοτιμια την εχω βρει στα συνορα που δεξια εχει 2 ανταλλακτηρια (μολις μπεις βουλγαρια).Δλδ στο Μπανσκο εχανα τουλαχιστον 10 λεπτα του ευρω οταν μου τελειωναν τα λεβα που ειχα κανει στο ανταλλακτηριο που σας ειπα


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΣΚ μετά την πρωτοχρονιά ήμουν στο Bansko. Το χιόνι δεν ήταν μεν πολύ αλλά στα περισσότερα σημεία δεν υπήρχαν πέτρες. Μάλιστα με το τεχνητό χιόνι λειτουργούσε και η πίστα που κατεβαίνει στο χωριό. Το πρόβλημα ήταν ότι οι πίστες λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που είχαν προηγηθεί τις προηγούμενες μέρες ήταν αρκετά παγωμένες. Πάντως και τις δύο μέρες που ήμουν πάνω στο χιονοδρομικό χιόνιζε, οπότε λογικά θα έχει επέλθει βελτίωση και στην ποιότητα και στην ποσότητα του χιονιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανενας που να εχει παει πιο προσφατα υπαρχει?γιατι φευγω το σαββατο και δεν ξερω τι θα συναντησω πανο..απο αθηνα δεν ειναι και κοντα το εχω λιγο ανχος.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι και να έχει! Εσείς σκί θα κάνετε! Και θα το ευχαριστηθείτε κιόλας! Μην αγχώνεστε... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ειμαι στη διαδικασια της κρατησης διαμερισματος και με ρωτανε τι ωρα θα φτασω Bansko για να ειναι καποιος να με υποδεχτει (να μου δωσει κλειδια κλπ). Οπότε θα χρειαστώ την εμπειρία σας στα παρακάτω:

 

  • τι ώρα φτάνει το τρένο στο Blagoevgrad?
  • Πόση ωρα περιπου κανει το λεωφορειο να φτασει απο το Blagoevgrad στο Bansko?
  • Στο λεωφορειο θα μπορεσω να βαλω τον εξοπλισμο μου (πεδιλα, μποτες κλπ) χωρις να σπασουν?
  • Γιατι το site με τα δρομολογια του ΟΣΕ δε βγαζει κανενα απολυτως δρομολογιο (δοκιμασα και το Αθηνα - Θεσσαλονικη) και γιατι το τηλεφωνο του ΟΣΕ (2105297777) δε λειτουργει ποτε?

 

Το τελευταιο ειναι ρητορικη ερωτηση μην απαντησετε!


Μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός απ' το να αποφασίσω τι να κάνω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχω κλείσει για Bansko στα μέσα Φεβρουαρίου για 4μέρες. Έκανα αρκετό ψάξιμο στο booking.com και κατέληξα στο Redenka Chalets (σαλέ με 3 δωμάτια, τζάκι κλπ.) είναι 5 χλμ. ΒΑ του Bansko. Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο ξενοδοχειακό συγκρότημα;

 

*από τιμή μας έρχεται 110ευρώ η βραδιά

 

thanX

 

Καλησπέρα! 3-4-5 Ιανουαρίου έμεινα με την οικογένειά μου και φίλους στο συγκεκριμένο συγκρότημα. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Για τα λεφτά που πληρώνεις τα δωμάτια είναι αρκετά προσεγμένα. Είναι ευρύχωρα με πατώματα στο σαλόνι-υπνοδωμάτια και πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα, τηλεόραση σε κάθε δωμάτιο κά.

Είχαμε κλείσει στο Redenka Palace, αλλά από το reservationseurope μας το άλλαξαν μετά από 4-5 μέρες (ενώ στο Policy τους γράφει max 2 μέρες μετά την κράτηση) με διαμέρισμα στο Redenka Lodge. Από τα δύο διαμερίσματα που είχαμε το ένα είχε πρόβλημα με το μπάνιο (μυρωδιά αποχέτευσης) και το άλλο ήταν ακριβώς πάνω από τον καυστήρα, ο οποίος κάθε 15 περίπου λεπτά έμαινε σε λειτουργία κάνοντας δυνατό θόρυβο. Το αποτέλεσμα ήταν στο ένα υπνοδωμάτιο να μην μπορείς να κοιμηθείς από τη φασαρία το βράδυ.

Την επόμενη κάναμε τα παράπονά μας στη reception, αλλά μέχρι τις 7 το απόγευμα που γυρίσαμε δεν είχε γίνει τίποτα! Αφού έγινε η σχετική φασαρία μας άλλαξαν το 1 διαμέρισμα με άλλο στον δεύτερο όροφο το οποίο ήταν νορμάλ και βρέθηκε κάποιος τεχνικός για την τουαλέτα στο άλλο. Γενικώς έμεινα με την εντύπωση πως το ξενοδοχείο χρειάζεται λίγο προσωπικό επιπλέον.

 

Το πρωινό ήταν πλήρες, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Wi fi δεν έπιανε παρά μόνο στην Reception του Lodge, δε γνωρίζω για τα σαλέ όμως.

Από Ασφάλεια είναι μια χαρά, καθώς τα αυτοκίνητα παρκάρουν μέσα στον ιδιωτικό χώρο του ξενοδοχείου.

Στο εστιατόριο καθίσαμε να φάμε ένα βράδυ και το φαγητό δεν άρεσε σε κανένα.

 

Την επόμενη φορά που θα πάω πάντως σίγουρα θα ψάξω για ξενοδοχείο μέσα στο Bansko για να γλιτώσω το πέρα-δώθε.

 

 

Λέβα δεν χρειάστηκε να αλλάξω με 1.85 που άλλαζαν όλοι στο Bansko, καθώς το 90% των μαγαζιών δέχοντε Euro με 1.90 και βάλε ισοτιμία.

 

110 ευρώ είναι καλή τιμή για τα Σαλέ πάντως... Να περάσεις καλά!

 

 

Μπορεί κάποιος να μας πει τι γίνεται από κόσμο αυτές τις μέρες; Όταν είχα ανέβει εγώ ο κόσμος ήταν πάρα πολύς και οι ουρές απελπιστικές! Παραθέτω φωτογραφία της ουράς για τη γόνδολα. Άλλη τόση υπήρχε από την αντίθετη κατεύθυνση που στο τέλος ενώνονταν σε μία.

 

http://img691.imageshack.us/img691/118/bansko.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ας πει κάποιος που πήγε πρόσφατα πάνω, για τη ποσότητα χιονιού....

Μίλησα με άτομο από εκεί κ μου είπε οτι δεν έχει χιόνι!!


Andreas Triantafyllou

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες www.banskoski.com

 

εδω φαινονται λιγο κ τα δεντρακια ασπρα....πραγμα που σημαινει οτι επεσε προσφατα....

 

δες www.banskoski.com


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...