Jump to content
Χρήστος Λάππας

Bansko, (Προηγούμενες Σεζόν)

Recommended Posts

Ήμουν Μπάνσκο το Σαββατοκύριακο και ήταν πολύ καλά.

Το Σάββατο είχε ομίχλη μόνο στην κορυφή και καθόλου ουρές στη γόνδολα στις 10:30 που φτάσαμε αλλά ούτε και στα λίφτ.

Γενικά το Σάββατο δεν έχω πετύχει ποτέ ουρά, υποθέτω επειδή είναι η μέρα που αλλάζουν τα group οπότε χάνεται η μέρα στο ταξίδι και δεν ανεβαίνουν στο χιονοδρομικό.

Η Κυριακή ήταν η ιδανική μέρα που μπορεί να συναντήσει κανείς για σκι αν εξαιρεθεί η ουρά (40’) στην γόνδολα.

Οι ουρές στα λίφτ ήταν ok. Στις πίστες ο κόσμος δεν προβλημάτιζε και ο καιρός τέλειος, ήλιος, αρνητικές θερμοκρασίες χωρίς καθόλου αέρα. Το χιόνι ήταν σε καλή κατάσταση ακόμη και στις 16:00.

Ο James στο Avalon ισχυρίζεται ότι το πρόγραμμα επέκτασης του χιονοδρομικού προχωρά κανονικά και ότι οι αντιδράσεις ήταν από Ευρωπαίους Οικολόγους και όχι από Βούλγαρους οι οποίοι συμφωνούν και θέλουν να μεγαλώσει.

Του χρόνου θα μπουν ακόμη δύο λιφτ επάνω και σε δύο χρόνια θα μπει και δεύτερη γόνδολα παράλληλα με την πρώτη.

Παράλληλα σχεδιάζεται πάλι σε δύο χρόνια γόνδολα στο Razlog, ενώ και οι κάτοικοι της Dobriniste ζητούν και αυτοί.

Συνολικά σχεδιάζονται 300χλμ πίστες!!!!!!! Για να μπορούν να καλύψουν τις 20.000 κλίνες που θα ολοκληρωθούν του χρόνου και δεν θα μπορούν να εξυπηρετηθούν από το σημερινό χιονοδρομικό δυναμικότητας 7.000 χιονοδρόμων.

Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει:

Μετά την 1/1/07 οπότε η Βουλγαρία είναι πλήρες μέλος της Ε.Ε. στο Bansko εξακολουθούν να παρέχουν κάρτα εισόδου φθηνότερη στους Βούλγαρους απ' ότι στους τουρίστες έστω κι αν αυτοί προέρχονται από χώρες της Ε.Ε ;

Ανεβήκαμε μπάνσκο το Σάββατο το πρωί με σκοπό να διανυκτερεύσουμε κιόλας. Βρήκαμε μάλιστα δωμάτιο στο lions. Μόνο που υπολογίζαμε χωρίς το βουνό :angry: ΟΛΕΣ οι πίστες παγωμένες όσο δεν πήγαινε, νερά παντού στην αρχή από τις καρέκλες και οι Βούλγαροι έχουν μάθει καινούργια κόλπα. Πχ είχαν κλειστό το 4θέσιο που πήγαινε κορυφή καθώς και την άγκυρα δήθεν λόγω αέρα :huh: Ο αέρας δεν πρέπει να ήταν πάνω από 10 χλμ/ώρα

Το χειρότερο ήταν όμως η ποιότητα των πιστών. Εμφανή τα σημάδια ότι είχαν να τις πατήσουν πολλλλές μέρες, απάτητα δεν υπήρχαν. Μάλιστα μία από τις πίστες που κατεβαίνει προς τη βάση του 3θέσιου είχε βουνά :mellow: ύψους 60-70 πόντων και ανάμεσα τους χαντάκια που είχαν δημιουργηθεί από τα περάσματα. Το δε χιόνι στις υπόλοιπες πίστες ήταν απίστευτα σκληρό και σίγουρα ακατάλληλο για σκι πόσο μάλλον αν ήταν κάποιος αρχάριος, η απόλυτη ανυπαρξία πρόσφυσης.

Φυσικά δε μείναμε εκεί το βράδυ τελικά, στη μία τα μαζέψαμε και φύγαμε πίσω, έχοντας μετανιώσει που δεν πήγαμε Βασιλίτσα

Ενδιαφέρον, κάτι παρόμοιο μου είπε γνωστός που κάνει εκδρομές για Μπάνσκο "δεν έχει καλό χιόνι, έχουμε παράπονα" (δεν ήξερε λεπτομέρειες).

Board.jpg

ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας χαλάω το κέφι για Bansko,

αλλά τελικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το εν λόγω ΧΚ είναι δυνατόν να αποτελεί προορισμό για κάποιον Έλληνα χιονοδρόμο;

Άντε αν μένεις από Θεσ/νίκη και πάνω, να πω ότι είσαι κοντά.

Άντε αν πάει κάποιος 1 φορά για νε δει τι παίζεται εκεί.

Όμως στις τιμές της Αυστρίας σε συνδυασμό με τις παροχές της Αυστρίας, το πακέτο της Αυστρίας είναι ακαταμάχητο.

Και αν για κάποιον το οικονομικό είναι απολύτως κρίσιμο και πιθανώς ακόμα και 100€ να παίξουν ρόλο για το αν θα κάνεις εκδρομή ή όχι:

1 εβδομάδα με τον γιάννη 50 = 310€ (ύπνος+μεταφορά)

200€ (κάρτες σκι)

200€ (αεροπλάνο)

200€ (φαγητά)

Σύνολο = 910€,

άνετα και μπορεί κάλιστα να βγει και λιγότερο, περνώντας σούπερ και το κυριότερο έχοντας μέσα στα πόδια σου σε ακτίνα βολής (έως 30 λεπτά δρόμο) πάνω από 600 χιλιόμετρα πίστες, αλλά τι πίστες. Αλλά αν πας 1 εβδομάδα για να κάνεις το σούπερ σκι της σεζόν, δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις κάτι ψιλά παραπάνω; Για το Bansko άλλος γκρινιάζει για κόσμο, άλλος για καθαριότητα, άλλος για το περιβάλλον στο χωριό... Άν είναι να πληρώσω φτηνά και να μην έχω βασικές παροχές, τότε ναι μεν πληρώνω λίγο, όμως το συνολικό πακέτο που αγόρασα, ίσως να είναι πολύ ακριβότερο. Αν κοστίσουν 4 ημέρες σκι στο Bansko 500€, για να κάνω τόσο σκι όσο στην Αυστρία σε 6 ημέρες, θα έπρεπε να πάω Bansko 3 φορές.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Αν εξαιρέσεις το οτι τα τελευταία χρόνια ακούγεται πολύ και όλοι τρέχουν για να το δουν ή για να μην εκτεθούν :) όταν θα χρειαστεί να ομολογίσουν ότι δεν έχουν πάει :rolleyes: τότε ένας από τους λόγους είναι ο εξής.

Πήγες πριν απο δύο μήνες Αυστρια ενθουσιάστικες και θες να ξαναπάς εξωτερικό να κάνεις σκι (για λόγους που δεν έχει νόημα να εξηγήσω). Δυστυχώς όμως το ταμείο είναι μέιον κα πρέπει να συμβιβαστείς με κάτι πιο μέτριο.

Τότε, εάν ο σκοπός της εκδρομής είναι καθαρα το σκι, παραβλέπεις τα παρελκόμενα και πας Μπάνσκο για μία εβδομάδα με τα μισα χρήματα απο αυτά που αναφέρεις.

Πάντως η απόψη μου είναι ότι οι περισσότεροι πάνε για 3-4 ημέρες όπου το κόστος συγκριτικά με την Αυστρία είναι ακόμη μικρότερο.

αλλά τελικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το εν λόγω ΧΚ είναι δυνατόν να αποτελεί προορισμό για κάποιον Έλληνα χιονοδρόμο;

Άντε αν πάει κάποιος 1 φορά για νε δει τι παίζεται εκεί.

Όμως στις τιμές της Αυστρίας σε συνδυασμό με τις παροχές της Αυστρίας, το πακέτο της Αυστρίας είναι ακαταμάχητο.

Και αν για κάποιον το οικονομικό είναι απολύτως κρίσιμο και πιθανώς ακόμα και 100€ να παίξουν ρόλο για το αν θα κάνεις εκδρομή ή όχι:

1 εβδομάδα με τον γιάννη 50 = 310€ (ύπνος+μεταφορά)

200€ (κάρτες σκι)

200€ (αεροπλάνο)

200€ (φαγητά)

Σύνολο = 910€,

άνετα και μπορεί κάλιστα να βγει και λιγότερο, περνώντας σούπερ και το κυριότερο έχοντας μέσα στα πόδια σου σε ακτίνα βολής (έως 30 λεπτά δρόμο) πάνω από 600 χιλιόμετρα πίστες, αλλά τι πίστες. Αλλά αν πας 1 εβδομάδα για να κάνεις το σούπερ σκι της σεζόν, δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις κάτι ψιλά παραπάνω; Για το Bansko άλλος γκρινιάζει για κόσμο, άλλος για καθαριότητα, άλλος για το περιβάλλον στο χωριό... Άν είναι να πληρώσω φτηνά και να μην έχω βασικές παροχές, τότε ναι μεν πληρώνω λίγο, όμως το συνολικό πακέτο που αγόρασα, ίσως να είναι πολύ ακριβότερο. Αν κοστίσουν 4 ημέρες σκι στο Bansko 500€, για να κάνω τόσο σκι όσο στην Αυστρία σε 6 ημέρες, θα έπρεπε να πάω Bansko 3 φορές

Ακριβώς έτσι.

Το Μπάνσκο είναι εκδρομή για Σαββατοκύριακο άντε το πολύ 3 ημέρες μετά τις πίστες τις βαριέσαι. Για το εκτός πίστας δεν μπορώ να πω γιατί δεν ξέρω.

Ουσιαστικά αν ξεκινήσεις από την κορυφή είναι δύο μεγάλες και καλές «πίστες» με πολλά παρακλάδια.

Αν μένεις από Θεσσαλονίκη και πάνω και είναι να επιλέξεις να πας κάπου για Σαββατοκύριακο, το Μπάνσκο είναι ιδανικό. Μπορείς να κάνεις σκι που δεν θα το έκανες σε ελληνικό χιονοδρομικό.

Αν μένεις Αθήνα που και μακριά από το Μπάνσκο είναι και πολλές φθηνές αεροπορικές συνδέσεις έχει, δεν βλέπω τον λόγο να προτιμήσει κανείς το Μπάνσκο. Δεν μπορεί να συγκριθεί μια εβδομάδα στην Αυστρία με μια εβδομάδα στο Μπάνσκο, ειδικά για κάποιον που μένει Αθήνα και η οικονομική διαφορά (αν υπάρχει) είναι πολύ μικρή.

Είναι κοντά στη Θεσσαλονίκη (2,5 ώρες) και κάνεις σκι όπως στην Αυστρία με κάρτα €25. Έχει 5 καινούρια καρεκλάκια και ΔΩΔΕΚΑ ρατράκ που πατάνε τις πίστες. Αν δεν πηγαίνεις στη Βουλγαρία να το παίξεις Ωνάσης έχει φτηνά και καλά ξενοδοχεία.

Board.jpg

Έχει 5 καινούρια καρεκλάκια και ΔΩΔΕΚΑ ρατράκ που πατάνε τις πίστες.

Το θέμα είναι πότΕ :P ή ποΤΈ :huh: τις πατάνε :( στην αρχή λέει της σεζόν :lol:

Το θέμα είναι πότΕ :D ή ποΤΈ :lol: τις πατάνε :D στην αρχή λέει της σεζόν :D

Υποτίθεται ότι το πατάνε. Μπορεί να μη το πάτησαν επειδή ήταν πολύ μαλακό. Αν όμως ισχύει αυτό που λες παραπάνω και δεν πατάνε γενικά, ούτε εγώ θα "πατήσω" στο Μπάνσκο. Δεν μπορώ να κατέβω τέτοιες πίστες (είναι καλό για να βελτιώνεις τεχνική αλλά δεν το ευχαριστιέμαι καθόλου).

Board.jpg

Mετά απο 3ημερο καθαράς Δευτέρας και το προηγούμενο εγώ έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν πατάνε τις πίστες και έχω κι άλλα παραδείγματα, από άλλα σημεία :D

Πιό τελευταία νέα έχουμε?

Το επόμενο ΣΚ θα ανέβουμε για 4 ημέρες (16-19/2) και μου έχεις κάνει την καρδιά περιβόλι :D .

Μαϊ δε γουεϊ, θα είναι κανένας άλλος επάνω?

Mετά απο 3ημερο καθαράς Δευτέρας και το προηγούμενο εγώ έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν πατάνε τις πίστες και έχω κι άλλα παραδείγματα, από άλλα σημεία
Το σαββατοκύριακο πριν την Καθαρή Δευτέρα που ήμουν εγώ, τα πράγματα ήταν όπως τα λες από τα 2200 και κάτω. Ο λόγος κατά την γνώμη μου είναι ότι επειδή τα λίφτ είναι γρήγορα συσσωρεύεται πολύς κόσμος στις πίστες και όταν το χιόνι είναι μαλακό δημιουργείται αυτό το πρόβλημα. Παρόμοια όμως κατάσταση συνήθως δημιουργείται και στα χιονοδρομικά του εξωτερικού στις δημοφιλείς χαμηλές (κάτω από 2000 ύψος) πίστες.

Το σαββατοκύριακο μετά την Καθαρή Δευτέρα που πάλι ήμουν εκεί, οι θερμοκρασίες ήταν χαμηλές και οι πίστες ήταν τέλειες μέχρι κάτω και μέχρι τις 16:00.

Πιό τελευταία νέα έχουμε?

Το επόμενο ΣΚ θα ανέβουμε για 4 ημέρες (16-19/2) και μου έχεις κάνει την καρδιά περιβόλι B) .

Μαϊ δε γουεϊ, θα είναι κανένας άλλος επάνω?

Θα ειμαστε πανω αρκετος κοσμος......γραφω εδω το βουλγαρικο αλα καρτ που εχω παρε τηλ αν υπαρξει κανενα προβλημα.........Μην ξεχασεις να κανεις ασφαλεια οταν θα παιρνεις την καρτα απο τα εκδοτηρια αν χτυπα ξυλο παθεις κατι δεν σου φτανουν 400 ευρω.Η ασφαλεια ειναι μηδαμινη νομιζω 1-1.5 ευρω και περιλαμβανει σχεδον τα παντα εκτος απο χιονοστιβαδες και ελικοπτερα..........αλλωστε τα γραφει αναλυτικα και στα αγλλικα.

+359897332199.......ισχυει απο 16 Παρασκευη το απογευμα............ :P

ORDEM E PROGRESSO

Για Borovets δεν βλέπω καποιο σχόλιο ,

Ξέρει κάποιος κάτι ?

Σκέφτομαι την αγορά ενός μικρού στούντιο στο Μπάνσκο. Είδα 2-3 μεγάλα συγκροτήματα κατοικιών με πάρκινγκ και θυρωρό. Υπάρχει προσφορά και σε μικρότερες πολυκατοικίες εκεί;

Board.jpg

Το μπανσκο ειναι ετοιμο οσον αφορα την χιονοπτωση και απο οτι φαινεται στις καμερες αρχισαν το πατημα.....

http://www.banskoski.com/?page=bansko-live&sub=webcams

Κατα πασα πιθανοτητα απο την πρωτη του δεκεμβρη θα δουλευει ολος ο εξοπλισμος του χιονοδρομικου κεντρου οπως λεει στην βουλγαροφωνη εκδοση του site......

ORDEM E PROGRESSO

παιδια καλησπερα!γραφω πρωτη φορα καθωσ μετα απο περιηγηση σε διαφορα χκ της ελλαδας θα ανεβω τα χριστουγεννα bansko!μιλαμε για επιπεδο snowboard μαλλον μετριο,και ηθελα να ρωτησω τα εξης:υπαρχει κατι ιδιαιτερο απο θεμα ασφαλειασ που πρεπει να προσεξουμε στο συγκεκριμενο χκ?οτιδηποτε!

κ επισης αν εχει μεινει κανεις σε ενα απο τα mountain residence 1 h cedar lodge 3?ευχαριστω!!

Βουλγαρος φιλος φανατικος σκιερ σε συνομιλια που ειχα νωριτερα μαζι του για να μου κλεισει δωματια για το σκ στις 15 δεκ, μου ειπε οτι εκεινο το Σαββατο ειναι και η επισημη εναρξη του χιονοδρομικου οπου θα γινουν και διαφορα χαπενινκγς. :rolleyes:

σύμφωνα και με το www.bulgariaski.com με δημοσιευση της περασμένης εβδομάδας ................. NAIII!!!! :D:rolleyes::)

Που είσαι ρε κολλητέ?

Oσον αφορα το θεμα ασφαλειας θα πρεπει να μην βγεις εκτος απο τις οριοθετημενες πιστες (πραγμα που υποθετω πως θα τηρησεις μιας και απο οτι λες εισαι μετρια σνοουμπορντου) και απαραιτητα ασφαλεια στην PSS(planinska spasitelna slyzba=πλανίνσκα σπασίτελνα σλούζμπα=σωστικη εταιρεια βουνου) η οποια κοστιζει γυρω στα 4 ευρω για τις 4 μερες (δεν ξερω κατα ποσο ανεβηκε το ποσον φετος) με την οποια εισαι εξασφαλισμενη αν ω μη γενοιτο παθεις κατι.Περιλαμβανει διασωση και μεταφορα με εκληθρο φορειο στην βαση του χιονοδρομικου και επισης αν δεν αλλαξε κατι ακτινογραφια και προσωρινη περιθαλψη.Δεν περιλαμβανει ερευνα με ελικοπτερο και παρατεταμενη παραμονη σε νοσοκομειο.

Αν δεν εχεις κανεις αυτην την ασφαλεια και χτυπησεις το κοστος διασωσης διαγνωσης ισως αγγιξει τα 450 ευρω ......το εχουν ξεκαθαρισει οι ιθυνοντες του χιονοδρομικου πως δεν περιλαμβανεται στην τιμη της καρτας και πρεπει να γινει συμληρωματικα στο γκισε εκδοσης του ski-pass.

Mιας και γενικευεις το θεμα κανε μια αναζητηση στο λημμα να βρεις οσες πληροφοριες θες για ασφαλεια και γενικοτερα tips του bansko.

Προσωπικα εχω μεινει στο mountain residence 3 και εμεινα πολυ ευχαριστημενος μιας ειχαμε ενα ολοκαινουριο διαμερισμα 90 τετραγωικων με ψυγειο δερματινους καναπεδες φουρνο μικροκυματων πλασμα 40" δυο κρεβατοκαμαρες δωρεαν wirelles(αν εχεις laptop παρτο μαζι σου...τζαμπα ξυδι γλυκο σαν μελι :lol: ) και σε τιμη απιστευτη μιας και περυσι το πασχα οφ σιζον πληρωναμε 45 ευρω σε διαμερισμα που μπορουσαν να μεινουν 6 ατομα....

Υποθετω πως το residence 1 θα ειναι της ιδιας αλυσιδας και το θετικο ειναι πως δεν εχει τηλ στο site αλλα μονο μειλ (να μην πλακωσει πολυς κοσμος και ανεβασουν τις τιμες..... :) )Επισης υπαρχει χαμαμ σαουνα και τζακουζι στον ημιοροφο τα οποια ομως πληρωνεις συμπληρωματικα αν θες να χρησιμοποιησεις

Φετος κλεισαμε για 1 δεκεμβριου με 8 φιλους παλι στο residense 3 με τιμη 55 ευρω το διαμερισμα .....πανακριβα. :lol: ..

Υπαρχει και τροπος τηλεφωνικης κρατησης(οπως καναμε εμεις) αλλα υποθετω πως δεν το εχουν βαλει στον ιντερνετ μιας και συγκεκριμενη ευγενεστατη μανατζερ μιλαει μονο βουλγαρικα οποτε θα ηταν δωρον αδωρον......Εννοειται πως το τηλ ειναι απορρητο .....εξαλλου οι Αθηναιοι και οι Ρωσοι χαλασαν το μπανσκο..... :lol:

ORDEM E PROGRESSO

το site της PSS....http://pss.bglink.net/home.php γραφει αναλυτικα και για την ασφαλεια αλλα ειναι στα βουλγαρικα...παντως τα τηλεφωνα που εχει ισχυουν ειχαμε παρει περυσι για ενα παιδι απο Βεροια που ειχε χτυπησει στις πιστες.....

ORDEM E PROGRESSO

εξαλλου οι Αθηναιοι και οι Ρωσοι χαλασαν το μπανσκο..... :lol:
8 ????

Εμάς μας υπολόγισες?

απο που είσαι ; :)

Που είσαι ρε κολλητέ?