Jump to content
Kabman

Πρόβλεψη Φαινομένων Και Ομίχλης Στα Χιονοδρομικα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή αρκετοί από εσάς έχετε ενδιαφερθεί σχετικά με την δυνατότητα προσωπικής εκτίμησης για τον καιρό στα χιονοδρομικά, ανοίγω αυτό το τόπικ ως οδηγό για τα βήματα που μπορεί να ακολουθήσει ο καθένας μας.

Θα χρησιμοποιήσω κάποια link/μετεωγράμματα από το youweather.com τα οποία δημιούργησα με αυτόν τον σκοπό.

Θα πάρουμε για παράδειγμα την πρόγνωση του Χ.Κ.Παρνασσού.

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=68

Στο link αυτό υπάρχει μια short 7ήμερη πρόγνωση η οποία δείχνει την χειρότερη δυνατή καιρική κατάσταση μέσα στην ημέρα. Δηλαδή αν έχουμε μέσα στις 24 ώρες, 21 ώρες με ηλιοφάνεια και 3 ώρες με χιονόπτωση, το εικονίδιο της ημέρας θα δείξει πως η ημέρα Α θα έχει χιονόπτωση. Προσοχή: δεν σημαίνει πως θα έχει όλη την ημέρα χιονόπτωση. Αυτό θα το διαλευκάνουμε στην long 7ήμερη η οποία διαχωρίζεται σε τρίωρα.

Μέσα στα 3ωρα αυτά υπάρχουν εικονίδια φαινομένων και εικονίδια νεφώσεων. Σημαντική προσθήκη αλλά και κατάκτηση αποτελεί ο εικονικός διαχωρισμός των νεφώσεων σε χαμηλές και υψηλές νεφώσεις. Μέχρι στιγμής αν βλέπαμε σε μια πρόγνωση πως την ημέρα Α στο χιονοδρομικό θα έχει νεφώσεις δεν γνωρίζαμε αν πρόκειται για χαμηλές νεφώσεις (οι οποίες μας επηρεάζουν άμεσα) ή αν πρόκειται για υψηλές νεφώσεις (οι οποίες δεν μας απασχολούν και μάλιστα μας προσφέρουν και φυσικά σκιά).

Σημαντικό βοήθημα στην προσπάθεια πρόγνωσης της νέφωσης και συνεπώς της ομίχλης, είναι το μετεώγραμμα χαμηλής νέφωσης:

http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms3.php?cid=68

Με το μετεώγραμμα αυτό βλέπουμε σε τι υψόμετρο θα κυμανθεί η χαμηλή νέφωση (χαμηλή νέφωση = νέφωση από τα 0-4000μ) και με τι ποσοστό συγκέντρωσης στον ουρανό. Αν πχ στο χιονοδρομικό για το Σάββατο στις 12 το μεσημέρι έχουμε νέφωση από τα 2000-3500μ και ποσοστό συγκέντρωσης της νέφωσης = 80% τότε μιλάμε για πολύ υψηλή πιθανότητα για ομίχλη. Αν η νέφωση κυμαίνεται από τα 700-1500μ με ποσοστό συγκέντρωσης 100% τότε μιλάμε για μηδενική πιθανότητα ομίχλης και απλά η νέφωση θα είναι κάτω από τις πίστες και ενδεχομένως θα την συναντήσουμε στην ανάβαση μας στο βουνό.

Αν τώρα δεν υπάρχει χαμηλή νέφωση ή είναι <30% τότε μιλάμε για καλές συνθήκες και αν θέλουμε συμβουλευόμαστε το μετεώγραμμα "Νεφοκάλυψη" στο οποίο αποτυπώνονται όλες οι νεφώσεις καθ'ύψος καθώς και οι % συγκέντρωση τους:

http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms2.php?cid=68

Να επισημάνω πως η πληροφορία αυτή είναι σχετικά ασφαλής μόνο για κοντινές χρονικά προγνώσεις και το πολύ σε βάθος 2 ημερών.

Στην διάθεση σας,

• Like 7

www.YouWeather.com

Δημήτρη γιατί τα μετεωγράματα και η νεφοκάλυψη δεν μου ανοίγουν?Ούτε σε μοζιλα ουτε σε εξπλορερ.

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

...και σε Firefox τα βλεπω...

Kabman, χαιρομαι που σε ξαναδιαβαζω!...

Φιλικα

ΜακηςΜ

• Like 1

Δεν βλέπω πάντως απορίες και...ανησυχώ!

Πρέπει να είμαστε καλή τάξη!

www.YouWeather.com

Κυριε, κυριε;! να ρωτησω;

Εγω θελω να μαθω για την Τεταρτη 2/1 για Παρνασσο.

Εξαγω τα παρακατω συμπερασματα:

1. Ειναι πολυ μακρια αρα θα πρεπει να κανω υπομονη για ακριβη προβλεψη.

2. Αν δω εδω http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=68 πανικοβαλομαι γιατι λεει πυκνες νεφωσεις χαμηλου ύψους.

3. Αν παω ομως στο μετεωγραμμα http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms3.php?cid=68 θα δω οτι α. το νεφη θα ειναι ψηλοτερα απο το ΧΚ και β. οτι εχουν πολυ χαμηλο ποσοστο (αρα πιθανοτητα;) και θα καθησυχαστω.

σωστα;;

But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

Σωστά το πας. Το ποσοστό είναι απλά όπως κοιτάς τον ουρανό πόσο ποσοστό του είναι με cumulus. Δεν δείχνει πιθανότητα αλλά προφανώς όσο μεγαλύτερο είναι τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα για ομίχλη.

Προσπάθησε να κοιτάς τις διατάξεις στους χάρτες και να φαντάζεσαι σιγά σιγά για τι καιρό πρόκειται. πχ σήμερα μπαίνει το θερμό μέτωπο.

Η Κυριακή, η Δευτέρα και η Τρίτη είναι η δύσκολη πρόγνωση, η Τετάρτη φωνάζει λιακάδα (με τα σημερινά στοιχεία που μπορεί να αλλάξουν)

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ναι αυτο για το θερμο το ψιλοκαταλαβα.

απο χτες ειχε αυτα τα συννεφα σαν πεπλο οποτε μου μυρισε θερμο.

αλλα απτην αλλη σκεφτηκα τι θερμο λες αφου ακους οτι θα πεσουν οι θερμοκρασιες..

τι δεν πιανω;

But where are the clowns?

Quick! Send in the clowns!

Kαταρχάς θα σου πρότεινα να αφιερώσεις το πολύ ένα μισάωρο να διαβάσεις ένα βασικό κείμενο για τον καιρό. πχ http://forum.snowreport.gr/showthread.php?22303 ή λίγο http://en.wikipedia.org/wiki/Warm_front

Δεν είναι τόσο απλό αλλά γενικά τo θερμό μέτωπο απλά είναι μια σύγκρουση ζεστού αέρα που έρχετε σε εμάς πάντα από τα Δυτικά Νοτιοδυτικά που καβαλάει τον υφιστάμενο αέρα.

Σε κάθε θερμό μέτωπο θα υπάρχει μια άνοδος της θερμοκρασίας όταν μπαίνει. Στο αυριανό μόλις μπει το μέτωπο αμέσως μας επηρεάζει το ψυχρό και θα υπάρχει πτώση της θερμοκρασίας, μιας και γυρνάμε σε Βοριάδες.

Kαι πάλι είμαστε off topic

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

λογικα ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ηθελα να ρωτησω επισης εαν χρειαζομαι αλυσιδες για να ανεβω καλαβρυτα.. εχω πισωκινητο αμαξι κ λιιιιγο χαμηλο.....

λογικα ειμαι σε λαθος τοπικ αλλα ηθελα να ρωτησω επισης εαν χρειαζομαι αλυσιδες για να ανεβω καλαβρυτα.. εχω πισωκινητο αμαξι κ λιιιιγο χαμηλο.....

ΔΕΝ ξεκινας ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να ανεβεις σε Χιονοδρομικο χωρις Αλυσιδες!!!!!!! ΝΟΜΟΣ. ;) Αν δεν μπορεις προτιμησε το Ski Bus

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

δεν εννοω στο χιονοδρομικο εννοω μεχρι την πολη kaps απο ζακυνθο-πατρα-αιγιο θα ρθω...

Ερχεται χειμωνας, χρησιμοποιεις αμαξι σε χειμερινους προορισμους, αφηνεις τα συνεργα (αλυσιδες αλλα και διαφορα αλλα) ΜΟΝΙΜΑ στο αμαξι.

Ειχα Subaru Forester τετρακινητο, με χιονολαστιχα, και η ταινια της ρυμουλκας ηταν παντα κατω απο τη θεση του συνοδηγου μαζι με 4 ναυτικα κλειδια, το φτυαρι πισω, μια σακουλα με αμμο για γατια, γαντια, μεχρι και κερακια ρεσω οταν ανεβαινα καθε βδομαδα.

Μπορει να σας φαινεται υπερβολικο, αλλα για ρωτειστε το Λαππα αν θα ηθελε να εχει ενα σακουλακι με ρεσω οταν κοντεψε να περασει τη νυχτα μπλοκαρισμενος εξω απο τον Πλαταμωνα με χιονοθυελλα... Για την ατμοσφαιρα βεβαια... :animier:

Edited by MakisM

:heart:

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

μια προεδρινα και ενας μοντερεϊτορ προκαλουν στο φορουμ

να τους μπαναρετε παρακαλω :D

• Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)