Jump to content
AkiTs4n

Πρωτοχρονιατικες Ανησυχιες...

Recommended Posts

1 ωρα πριν την αλλαγη του χρουνου και δειτε εμενα τι με καιει.....Καλησπερα απο εναν τρελαμενο προτοεμφανιζομενο.Καλη χρονια προκαταβολικα σε ολα τα μελη υγεια ευτυχια και μην ξεχνατε να μενουμε παντα παιδια.

Λοιπον στο θεμα μου ονομαζομαι Ακης και ειμαι 27 χρονων 175 64 κιλα 42 νουμερο μποτας.Εκανα την περσυνη σεζον για πρωτη φορα 15 φορες και στεκομαι ανετα σε πιστα κανω κανα αλματακι και γενικα το παλευω με αξιοπρεπια..Ειπα λοιπον περσυ να αγορασω μποτες γιατι ψιλοσυχενομουνα με τις νοικιαρικες και αγορασα τις ride jackson 2010 boa με 6 flex.Φετος αφου ειδα οτι το μικροβιο του βουνου καλα κρατει ειπα να αγορασω και σανιδα...kai δεστρες.Πηρα λοιπον μεσαιες δεστρες τις rossignol cobra series και σανιδα nitro addict 156 mwide rocker(η οποια ανακαληψα μετα οτι απο flex ειναι τελιως βουτυρο).Να σημειωσω οτι ενδιαφερομαι να μαθω switch να κανω κανα butter κανα αλματακι αλλα να κανω και κανα carving με μεσαιες ταχυτητες..

Στο προβλημα λοιπον..με το σετακι αυτο εκανα πριν 3 μερες και μου κακοφανηκε λιγο..το ενοιωθα περιεργα και δεν ηταν οπως τα περιμενα τα πραγματα..ο φοβος μου ειναι το σανιδι δεν συμβαδιζει με την μποτα απο θεμα flex και οτι το σανιδι ειναι πολυ μαλακο.Ας μου διευκρινησει καποιος αν ειναι σωστη επιλογη μποτας σανιδας δεστρας για αυτα που θελω να κανω..και αν οχι τι πρεπει να αλλαξω.

 

ΥΓ.Ευτηχισμενο το 2013

ΥΓ1.Προκαταβολικα sorry για τα ορθογραφικα


less is more.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

χρονια πολλα και καλως μας ηρθες. οι snowboard-αδες θα σου απαντησουν συντομα ελπιζω


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μποτες ειναι ALL MOUNTAIN και εσυ θελεις Freestyle ποιο μαλακες. Το σανιδι ειναι Freestyle/ParkTο Midwide τι το ηθελες, με 42 Νο μποτας χωρας ανετα σε κανονικο.


Ride wild or die hard! Bataleon's freak!

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τον συνδιασμο αυτο δηλαδη την κατσαμε την βαρκα?το ποδι μου πεταει ηδη 1.5-2 ποντους μπροστα.αν δεν επερνα wide δεν θα πετουσε πολυ?εχω μπερδευτει αρκετα ειναι η αληθεια...

 

τωρα την πηρα την σανιδα τι να κανω?να αλλαξω μποτα?να αλλαξω σανιδα ?ή να αλλαξω χομπι και να ξεκινησω το πλεξιμο?

Edited by AkiTs4n

less is more.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλωςηρθες....κοιτα απο σνοουμπορντ δεν ξερω αλλα νομιζω οτι το πλαιξιμο ειναι αρκετα διασκεδαστικο...θα το προτεινα ανεπιφυλακτα....(και οικονομικο παντα ) :animier: :animier:


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις δεστρες τις προσαρμοσες στις μποτες σου?

Το "πεταλο" στο κατω μερος της δεστρας κουνιεται μπρος πισω. Επιπλεον τα straps..πρεπει να ειναι κεντραρισμενα στην μποτα σου.

Μοιρες στις δεστρες? (πχ.+15 το μπροστα και -10 το πισω)

Ανοιγμα ποδιων? (κατα κανονα πρεπει να ειναι στο ανοιγμα των ωμων, απο κει και περα βεβαια βλεπεις και εαν σε βολευει)

 

Τωρα για αυτα που θες να μαθεις

"Να σημειωσω οτι ενδιαφερομαι να μαθω switch να κανω κανα butter κανα αλματακι αλλα να κανω και κανα carving με μεσαιες ταχυτητες."

το σανιδι και οι δεστρες μια χαρα ειναι(το mid-wide δεν χρειαζοταν αλλα νταξει, δεν ειναι οτι δεν θα μπορεις να κανεις επισης θα μπορουσες να χεις παρει και λιγο ποιο κοντο σανιδι αλλα λεπτομερειες). Τωρα οι μποτες σου θα μπορουσαν να ειναι και 4αρες ή 5αρες αλλα μην πτοεισαι γιατι ο εξοπλισμος ειναι καινουριος ακομα, δεν τον εχεις συνηθισει. Οταν ειχα αλλαξει στο set-up μου μονο μποτες και ειχα παει απο καποιες που ηταν φλουδα σε 7αρες ειχα παθει σοκ. Νομιζα οτι δεν μπορω να παω βημα. Με τον καιρο τις συνηθισα!

Edited by detox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση και καλη χρονια .Ομολογω οτι με καθησυχασες λιγακι.

Τις μοιρες μου τις εχω 15 -9...οσο για τα straps για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ιδεα τι ειναι.Οι μποτες μου ειναι 6 αλλα εχουν ψιλομαλακωσει μετα απο 20 φορες στο βουνο..Η αληθεια ειναι οτι εκανα μια φορα με τον εξοπλισμο αυτο και ισως βιαστηκα να βγαλω συμπερασματα!!Αυριο θα ειμαι παλι πανω για να βρω τα πατηματα μου ,ισως να μου φανηκε περιεργο γιατι τοσο καιρο εκανα με ενοικιου...ο καιρος θα δειξει!


less is more.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλωσήρθες και καλες κατεβασιες!!


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχην καλωσηρθες.

Ξεκιναω με μια ερωτηση, λες οτι πηρες mwide γιατι πεταγε το ποδι σου λιγο μπροστα, στο μαγαζι που το πηρες τι σου προτεινανε??? Ο πωλητης δεν ηξερε να σου προτεινει τι πρεπει να παρεις?????


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως και να εχει εγω θα σου πω 2 πραγματα

1.Μην ξενερωνεις με τον εξοπλισμο ειναι μια χαρα

2.Καθε τι καινουργιο οπως σου ειπαν και τα παιδια συνηθως τις πρωτες φορες μας χαλαει.

3.Σκεψου οτι μεχρι τωρα εκανες με νοικιαρικα οποτε τωρα οτι και να αγοραζες θα ηταν κορυφη μπροστα σε αυτα

4.Με 15 φορες στο βουνο εισαι ακομα αρχαριος, κοιτα να ευχαριστηθεις τα πραγματα που εχεις και μη σε πιασει κανενας πανικος να αρχισεις να πουλας τα πραγματα σου.

5.Συνηθως οταν ειμαστε αρχαριοι νομιζουμε οτι μας φταιει ο εξοπλισμος μας αλλα συνηθως αυτο που φταιει ειναι η λαθος τεχνικη μας

6. Switch buttering etc θα αργησουν ακομα αρκετα αλλα dont worry κοιτα να περνας καλα επανω με καλη παρεα ;)

 

Αυτα

Τελικα δεν ηταν 2 αλλα 6.... :santa:


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

α και οσο για το πλεξιμο ειναι Φοβερο και αρκετα πιο οικονομικο.Εγω την προικα μου την εχω ηδη ετοιμασει!!


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο 4 επεσες μεσα στο μυαλο μου ακριβως...

Μολις γυρισα απο καλαβρυτα και ο απολογισμος ειναι οτι το σανιδι ειναι μια χαρα και οι δεστρες επισεις,ισως να χρειαζοτανε 1-2 νουμερα μικροτερο σανιδι..εκει που κατεληξα ειναι οτι οι μποτες μου τσακιζουν τα ποδια..δεν μου φαινοταν τοσο με το νοικιαρικο αλλα με αυτο που ειναι βουτυρο φαινετε....Αυτο που θα κοιταξω απο αυριο ειναι μποτες με 4-5 flex..

Κατι τελευταιο.....μπορω να τραβηξω την πισω δεστρα μια σκαλα πιο πισω(οχι μοιρες αλλα τις βασεις τις σανιδας)?


less is more.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοειται οτι μπορεις.

Να εχεις κατα νου οτι το δισκακι της βασης της δεστρας το εχεις με το σιδηροδρομο παραλληλα στις τρυπες της σανιδας και οχι καθετα.

Ετσι μετακινεις τη δεστρα με ακριβεια χιλιοστου αν θες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι. Αν εχεις το δισκακι καθετα μετακινεις τη δεστρα μονο σε "βημα" τρυπας.

Αν το βαλεις οριζοντια την πας οπου θες.

(καθετα το βαζουν πολλοι που εχουν θεμα μεγεθους μποτας, για να μετακινουν τη δεστρα πανω/κατω στο σανιδι για να την κεντραρουν)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακη,απο αυτα που γράφεις βλεπω οτι είσαι διαβασμένος! Καλός ο εξοπλισμός και οι μποτες που αλλαξες μόνο που δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα,γιατι θες να αλλάξεις θέση μόνο στην πισω δεστρα!ολα τα σανιδια εχουν καποια σημαδακια για το σημείο που θα βάλεις τις δεστρες,απο κει και πέρα όσο ανοίγεις την μια ανοίγεις και την αλλη!

Για τα butters κλπ κόλπα καλο θα ηταν να είχες πάρει πιο μικρό σανίδι (φαντασου ειμαι σαν εσένα, 1,75 65 κιλά κι εχω σανίδι 153) οπότε με αυτο που έχεις μαθαίνεις να στριβεις φρεναρεις κλπ βασικά και θα έρθουν και τα κόλπα στην πορεία!

Κι αφού πηγαίνεις Καλαβρυτα θα βρεθούμε κι απο κοντα για τα υπόλοιπα!

 

Igor Bill άμα χωθεις με το πλεξιμο την εχασες την μπάλα!ειναι άκρως εθιστικο σπορ! Δεν έχεις δει τις γιαγιάδες πως πέφτουν με τα μούτρα; Ουτε για φαγητό δεν σταματάνε! Ασε που άμα αλλάξεις και βελονες σε πιο λεπτές θα πάρουν φωτιά τα χέρια σου! Πόντο πόντο θα πηγαίνεις κι έτοιμα τα γάντια κασκόλ κλπ! Ειδικά με τις κλωστες,εκει να δεις μπλεξιμο! Βαμβακερες,συνθετικες,μαλλινες,μεταξωτες,τι να διαλέξεις! Καλύτερο και πιο απλό το snowboard φίλε!


DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδη με το 156 δεν θα καταφερω τιποτα οσο και να προσπαθησω???????????????????????????

Ολα τα μαγαζια μου προτειναν απο 154 εως 156..

Edited by AkiTs4n

less is more.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ειπε κανεις οτι δεν θα τα καταφερεις απλα με μικροτερο σανιδι εχεις λιγοτερο ογκο να κουμανταρεις αρα σου βγαινουν πιο ευκολα τα κολπακια.

το μηκος που εχεις τωρα ειναι καλο για το επιπεδο που βρισκεσαι!


DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...