Jump to content
ΣΤΧ

Ski Bus / λεωφορεία. Διευκρινίσεις, εντυπώσεις και σχόλια!

Recommended Posts

Στο παρόν τόπικ γράφονται εντυπώσεις, σχόλια και παρατηρήσεις για όλες τις εταιρείες που δρομολογούν λεωφορεία προς χιονοδρομικά κέντρα.

 

 

 

 

 

 

SKI BUS 2012 - 2013

 

 

Snow-Bus_zpsdc88ff97.gif

 

 

 

 

Ski Bus που θα μας ανεβάζουν στα

χιονοδρομικά κέντρα τον φετινό χειμώνα!

 


 

Ski Bus για το Χιονοδρομικό Κέντρο Βελουχίου

Ski Bus για το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων

Ski Bus για το Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού

Ski Bus για το Χιονοδρομικό Κέντρο Ανηλίου - Μέτσοβο

  • Kassaros Travel (αναχώρηση Θεσσαλονίκη - Μέτσοβο)

Οι εκπτώσεις για τα Ski Bus

"Κλαουδάτος", "Amphitrion"

"Alternative Riding", & "Κάντζος"

γίνονται αποκλειστικά και μόνο στα μέλη του Συλλόγου μας,

με την επίδειξη της Κάρτας Μέλους.

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερωτηση επειδη ισως δοκιμασω φετος για 1η φορα να ανεβω Παρνασσο με πουλμαν.Επιτρεπεται το καπνισμα μεσα σ αυτο?Αν ναι κ τσαμπα ναναι δεν παω...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απαγορεύεται ρητά, πάντως όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει ski-bus δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα..

  • Like 1

Rossignol-ZENITH-Z10-MUTIX.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλιά όταν πήγαινα (μιλάμε για πολλά χρόνια πίσω) κάπνιζαν κοντά στον οδηγό που είχε το παράθυρο του ανοιχτό για να μην ντουμανιάζει και καλά.

 

Ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα να ανεβαίνω με πούλμαν.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα αν αναγκαστω κ παω κ πετυχω ατομο που να καπνιζει με βλεπω να τσακωνομαι

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) που ανεβαίνω ΧΚΠ

παίρνω το ski bus και ποτέ μα ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο θέμα...

:)

είναι γνωστό άλλωστε ότι πολλοί ζαλίζονται με τον καπνό

σε συνδυασμό με τις στροφές και τ' αποτελέσματα είναι γνωστά... :P

 

άλλωστε οι οδηγοί είναι αρκετά απόλυτοι σε σχέση με την καθαριότητα

του πούλμαν (και καλά κάνουν) ... οπότε...

;)


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βιβή σβήσε τα μυνήματά σου και αυριο απαγορευετε να πατήσεις πιστα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα αν αναγκαστω κ παω κ πετυχω ατομο που να καπνιζει με βλεπω να τσακωνομαι

 

Δε μου έχει συμβεί τα τελευταία 4 χρόνια να καπνίζουν οι πελάτες του σκιμπας.

Οι οδηγοί όμως έχει συμβεί να καπνίζουν με ανοιχτό παράθυρο.

Επομένως πριν επιβιβαστείς ζήτα ευγενικά από τον οδηγό τα αυτονόητα!

  • Like 2

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι βάσει νόμου απαγορεύεται το κάπνισμα στα λεωφορεία.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιγράφω από το site του ΧΚ Παρνασσού (από εδώ)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σας ενημερώνουμε ότι το SKI BUS Express, βρίσκεται σε οικονομικές διαφορές με την ΕΤΑΔ Α.Ε. και ως εκ τούτου δεν του δίδετε η έκπτωση 20% στα εισιτήρια χιονοδρομίας, όπως ισχύει για τα υπόλοιπα SKI BUS.

  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ορθή η τοποθέτηση του ΧΚΠ, αν και καθυστηερημένη


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλο θα ηταν να βαλει καποιος ενα Ski Bus που να μην σταματαει 30' στο πηγαινε και 30' στο γυρνα για οσους θελουν να ενοικιασουν εξοπλισμο. ΕΛΕΟΣ!!! 9+ πατησαμε πιστες το Σαββατο!!!!!!!!!!

 

Πληρωνω 15 ευρω για να βρισκομαι πανω στις 8 που ανοιγει το ΧΚΠ και ΟΧΙ 1 ΩΡΑ ΜΕΤΑ!!!!! :veryangry: :veryangry: :veryangry:

 

Αλλα βλεπεις φετος υπαρχει μονοπωλιο....... και φυσικα αυξηθηκαν κ οι τιμες!!!!!!!!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμπειρία από τον Κλαουδάτο, στις 2/1 που ανέβηκα Παρνασσό από Αθήνα

 

Θετικά:

1. Συνέπεια στο πρωινό ραντεβού - 05:45 στον Τροχονόμο Κηφισιάς.

2. Πολύ έμπειρος και ευχάριστος οδηγός - εξυπηρετικότατος και με καλή διάθεση

3. Απόλυτη καθαριότητα στο πούλμαν

4. Τιμή: 10 ευρώ με αγορασμένο κουπόνι από το supergold.gr

 

Αρνητικά:

1. Δεν πήρα ποτέ απόδειξη!!!! Τη ζήτησα και το πρωί, και στην επιστροφή. Το κουπόνι έγραφε πως θα την ζητησω από το πουλμαν. Η "συνοδός" δήλωσε αναρμόδια και ο οδηγός είπε να επικοινωνήσω με τον Κλαουδάτο - στο γραφείο

Το ίδιο απάντησαν και στο φίλο μου, που ανεβήκαμε μαζί και έκοψε εισητήριο επιτόπου - 15 ευρώ. Ήταν εννια πούλμαν., φουλ γεμάτα. Σύνολο: 6750 ευρώ. Μη κοπή απόδειξης = 1552,25 ευρώ άπό τον ΦΠΑ. Με άλλα λόγια, έτσι απλά, βγήκαν τα πετρέλαια και οι οδηγοί και το υπόλοιπό κέρδος. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

2. Δεν υπήρχε συνοδός! Ήταν μαζί μας μία κοπελίτσα, η οποία πολύ πρόθυμη και ευχάριστη, αλλά σε κάθε ερώτηση, δήλωνε αναρμόδια. Σε επίμονη ερώτηση μου, μου είπε πως απλά κάνει εξυπηρέτηση. Η κλασσίκή απάντηση ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ. Τυπικά, αλλά και ουσιαστικά, το πούλμαν δεν είχε συνοδο.

3. Το κουπόνι έγραφε για δωρεάν καφέ, νεράκι και σάντουιτς. Τα δύο πρώτα, έπρεπε να τα ζητήσουμε, το τελευταίο μας είπε η "συνοδος" πως κόπηκε και πως δεν γνωρίζει τπτ.

 

Συμπέρασμα:

Αν η μέρα επάνω, δεν ήταν τόσο σουπέρ, θα είχα βάλει φασαρία, από θέμα αρχής καθαρά. Είπα άστο, δεν πειράζει, μπορεί να ήταν και η μέρα τέτοια. Θα δώσω μία δεύτερη ευκαιρία, όποτε είμαι πάλι Αθήνα, αλλά την επόμενη, ΣΔΟΕ απευθείας!

 

Καλή μας χρονιά!!!!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω να καταθέσω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τον φίλο Dim. Προς στιγμή νόμιζα ότι είχα γράψει εγώ το post παλιότερα...

 

Ανέβηκα 31/1, με κουπόνι. Το θέμα νεράκι/σάντουιτς/καφέ (μέχρι πέρυσι ίσχυε κανονικά) δεν είχε να κάνει με το κουπόνι, καθώς όλο το πούλμαν δεν πήρε. Για αποδείξεις ούτε λόγος. Το εισιτήριο φέτος αυξήθηκε στα 15 ευρώ (από τα 12-13 που ήταν πέρυσι αν θυμάμαι καλά), με λιγότερες παροχές.

Νομίζω μετά την περσινή εμπορική επιτυχία, ο Κλαουδάτος είπε να κάνει... ακόμα μεγαλύτερη, με χειρότερες υπηρεσίες και εξακολουθώντας να μαζεύει μαύρο χρήμα. Πραγματικά, εκμετάλλευση που αφήνει πολύ άσχημη εντύπωση.

 

Ελπίζω με τις διαμαρτυρίες να αλλάξει κάτι.

 

Υ.Γ. Καταθέτω κι εγώ στα θετικά τον οδηγό (Βαγγέλης), που ήταν εξαιρετικά έμπειρος κι ευέλικτος σε δύσκολες συνθήκες.


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντιγράφω από το site του ΧΚ Παρνασσού (από εδώ)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σας ενημερώνουμε ότι το SKI BUS Express, βρίσκεται σε οικονομικές διαφορές με την ΕΤΑΔ Α.Ε. και ως εκ τούτου δεν του δίδετε η έκπτωση 20% στα εισιτήρια χιονοδρομίας, όπως ισχύει για τα υπόλοιπα SKI BUS.

 

Κατά τη γνώμη μου, άλλο ένα παράδειγμα όπου το αντικίνητρο είναι μεγαλύτερο από το πραγματικό κίνητρο της προσφοράς.

Κάτι σαν τα πρόστιμα που κατά καιρούς προτιμά να πληρώνει το ελληνικό δημόσιο στην ΕΕ προκειμένου να εισπράττει περισσότερα μη συμμορφούμενο με κοινοτικές οδηγίες.

 

Εξηγούμαι: Κάποιος που θα πάρει το ΜΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ SKI BUS, θα πληρώσει 3€/6€ (καθημερινή/αργία) παραπάνω (από τα υπόλοιπα ski buses) για να είναι πρώτος στο βουνό.

 

Βέβαια κι από την άλλη τί να κάνει το Χ/Κ?

 

Ιδέα: Μια δελεαστική προσφορά που να "ξεπουλήσει" ώστε να μην υπάρχει περιθώριο ανταγωνισμού (2+2, 1στα3 κ.ο.κ.).

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως από το Amphitrion το Σάββατο που ανεβήκαμε Καλάβρυτα πήραμε απόδειξη κανονικότατα και χωρίς να το ζητήσουμε. Να σημειωθεί επίσης πως είχε δύο οδηγούς (άλλος μας πήγε και άλλος μας γύρισε).

  • Like 2

Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To skibus είναι η πιο εξυπνη λύση για αυτους που θελουν και εχουν το χρονο να ανεβουν οικονομικοτερα αρα και περισσοτερες φορες στο χιονοδρομικο μεσα σε μια σεζον. Το χρησιμοποιω απο οταν εφευρεθηκε και ποτε δεν ειχα το παραμικρο παραπονο.Στα θετικα ειναι η ωρα αναχωρησης.Στα αρνητικα ειναι οτι σταματαει παρα πολυ ωρα στις ενοικιασεις 45 λεπτα.Παλιοτερα σταματαγε 20-25 λεπτα μονο.Δυο τσιγαρα και μισο καφε.Και βουρ για πανω.Αφιξη Παρνασσο 9.00 Καλαβρυτα 9.30. Τωρα εχει ξεφυγει η ωρα σε 9.30 Παρνασσο και 10.15 Καλαβρυτα.Θερμη παρακληση στους αρμοδιους για να αλλαξει η κατασταση ως προς το χρονο.Το ιδιο ισχυει και για την επιστροφη.Για να μην παρεξηγηθω μιλαω μονο για Κλαουδατο (μονο απο αυτο εχω εμπειρια).Το καπνισμα μεσα στο λεωφορειο δεν υφισταται.

 

Κανονιστε να με

κανετε να πληρωνω 15+23%φπα με τα σδοε σας.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι ο Συλλογος μπορει να θεσει τα παραπονα υπ' οψη των διοργανωτων των SKI BUS. Καποιοι ειναι κ χορηγοι στο forum.........

 

Ελπίζω η κατασταση να αλλαξει προς το καλυτερο και ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!

 

Εγω θα ξαναπαω ακομα μια φορα. Αν δεν αλλαξει κατι τοτε δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ξανα.... οσο για το ΣΔΟΕ........ ισως χρειαζεται μια καταγγελια για να σφιξουν μερικοι Κ!@#$#$

 

Που εισαι ρε Αγγελη που περυσι ανεβαιναμε με 12 ευρω και ειμασταν 8.30 το πολυ στις πιστες......

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, άλλο ένα παράδειγμα όπου το αντικίνητρο είναι μεγαλύτερο από το πραγματικό κίνητρο της προσφοράς.

Κάτι σαν τα πρόστιμα που κατά καιρούς προτιμά να πληρώνει το ελληνικό δημόσιο στην ΕΕ προκειμένου να εισπράττει περισσότερα μη συμμορφούμενο με κοινοτικές οδηγίες.

 

Εξηγούμαι: Κάποιος που θα πάρει το ΜΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ SKI BUS, θα πληρώσει 3€/6€ (καθημερινή/αργία) παραπάνω (από τα υπόλοιπα ski buses) για να είναι πρώτος στο βουνό.

 

Βέβαια κι από την άλλη τί να κάνει το Χ/Κ?

 

Ιδέα: Μια δελεαστική προσφορά που να "ξεπουλήσει" ώστε να μην υπάρχει περιθώριο ανταγωνισμού (2+2, 1στα3 κ.ο.κ.).

 

Σου επιστρέφουνε 5 ευρώ όμως με την επίδειξη της απόδειξης με φουλ τιμή (30 ευρώ) άρα η διαφορά είναι 1 ευρώ.

Και είσαι και πίσω στην Αθήνα μία ώρα νωρίτερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί το άψητο τοστάκι να μην είναι κάτι φοβερό, αλλά είναι ό,τι πρέπει για εκείνη την ώρα που σε πιάνει η πρώτη λιγούρα πριν ανέβεις στο χιονοδρομικό. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να επανέλθει. Έστω το νεράκι με ένα κρουασάν, κάτι. Το κόστος δεν είναι ούτε καν πάνω από 1 ευρώ συνολικά για αγορά χονδρικής...

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η τιμη του non stop ειναι η ιδια στα 15 ευρω για τη μεταφορα? Επισης το τρεχον κουπονι του supergold με 10 ευρω για τη μεταφορα ισχυει για το non stop δρομολογια? Και τελος, η ωρα των στασεων στην Αθηνα ειναι η ιδια?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο περσι χρησιμοποιω το ski bus του Amphitrion για ΧΚΚ. Απολυτη συνεπεια στις ωρες αναχωρησης απο Αθηνα, πεντακαθαρα πουλμαν, θερμανση, εξυπηρετικοι οδηγοι που παντα βοηθανε με τις αποσκευες. Το πουλμαν παντα φτανει στο βουνο πριν ανοιξουν οι αναβατηρες. Το κοστος μεταφορας ειναι 15 ευρω (υπαρχουν και εκπτωσεις). Παντα παρεχεται αποδειξη, με την επιδειξης της οποιας αγοραζεις το πασο 15 ευρω (σ/κ). Πλεον το πασο παρεχεται μεσα στο πουλμαν. Αυτο σημαινει αφιξη και βουρ για χιονι..!!! Στην επιστροφη γινεται σταση 15-20 λεπτων για φαγητο και WC. Επισης θετικο, η δυνατοτητα κρατηση θεσης μεσω Internet, με αμεση επιβεβαιωση με email. Δαγκωτο Amphitrion!!!! Υπαρχει επισης δρομολογιο, Πλ.Καλαβρυτων-ΧΚΚ, με κοστος 4 ευρω.

  • Like 8

My Mind Is Drifting...

 

Live to Ride

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το skibus του Κλαουδάτου τις περισσότερες φορές που ανεβαίνω στο Παρνασσό. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα από τη στάση που κάνει στο κατάστημα του πριν την Αράχοβα για ενοικιάσεις. Αντιθέτως το βρίσκω πολύ χρήσιμο γιατί ρίχνω λίγο νερό στα μούτρα μου και ξυπνάω.

Το μόνο που με πείραξε φέτος είναι η αύξηση της τιμής του, στα 15€ από τα 12€ αφαιρώντας μάλιστα και το τοστακι, νερακι, καφέ...

  • Like 1

<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο περσι χρησιμοποιω το ski bus του Amphitrion για ΧΚΚ. Απολυτη συνεπεια στις ωρες αναχωρησης απο Αθηνα, πεντακαθαρα πουλμαν, θερμανση, εξυπηρετικοι οδηγοι που παντα βοηθανε με τις αποσκευες. Το πουλμαν παντα φτανει στο βουνο πριν ανοιξουν οι αναβατηρες. Το κοστος μεταφορας ειναι 15 ευρω (υπαρχουν και εκπτωσεις). Παντα παρεχεται αποδειξη, με την επιδειξης της οποιας αγοραζεις το πασο 15 ευρω (σ/κ). Πλεον το πασο παρεχεται μεσα στο πουλμαν. Αυτο σημαινει αφιξη και βουρ για χιονι..!!! Στην επιστροφη γινεται σταση 15-20 λεπτων για φαγητο και WC. Επισης θετικο, η δυνατοτητα κρατηση θεσης μεσω Internet, με αμεση επιβεβαιωση με email. Δαγκωτο Amphitrion!!!! Υπαρχει επισης δρομολογιο, Πλ.Καλαβρυτων-ΧΚΚ, με κοστος 4 ευρω.

 

Αυτό είναι το dream ski bus :D :D :D όχι παίζουμε!

  • Like 1

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...