Jump to content
bujinkan

Κριτική Σε Ταβέρνες, Εστιατόρια, Καφετέριες Κλπ

Recommended Posts

Δεν βρηκα καποιο παρομοιο θεμα και ξεκινησα καινουργιο

 

Εδω μπορουμε να αναφερουμε τις αρνητικες μας εμπειριες απο προσωπικες μας εμπειριες

 

Και ξεκιναω με ενα μαγαζι απο το οποιο απογοητευτηκα απο την απαραδεκτη συμπεριφορα του σερβιτορου

 

Επισκεφτηκαμε το σπιτικο στα καλαβρυτα το οποιο εχουμε ξαναεπισκευτει μιας και η κουζινα του ειναι πολυ καλη θα ελεγα

 

Αφου δωσαμε την παραγγελια λεει ο ηλιας στο σερβιτορο: Αν μπορειτε θα μας ψησετε το ψωμι?

Και απανταει ο σερβιτορος: Αν μπορω

 

Φυσικα δεν ηρθε στο τραπεζι μας ψωμι ψημενο

 

Δευτερον ζητησαμε το λογαριασμο και μας ηρθε μετα απο μιση ωρα

Τρεις φορες τον ζητησαμε για να μας τον φερουν τελικα μετα απο μιση ωρα

 

Οταν το καταστημα ειναι γεματο ο λογαριασμος ερχεται σε 3 λεπτα

Τωρα που ειχε 4 τραπεζια ελευθερα ειπαν να μας τον φερουν σε μιση ωρα να μην αδειασει και αλλο τραπεζι


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το συγκεκριμένο έχει εξαιρετική κουζίνα, το έχουμε τιμήσει πολλές φορές.

μα το εγραψα και εγω χρηστο μου,οτι εχουμε παει αρκετες φορες και οτι η κουζινα του ειναι πολυ καλη

 

Απλα ο σερβιτορος απαραδεκτος

Ακους εκει αν μπορω.....

Να μπορεσεις ρε φιλε, τι αν μπορω....

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχιλλέα,

το ότι ο σερβιτόρος μπορεί να ήταν απαράδεκτος, όπως λες, δεν είναι νομίζω ικανός λόγος να κατατάξουμε

το συγκεκριμένο μαγαζί στα "προς αποφυγείν" ...

 

το μαγαζί έχει υπεύθυνο

αποτανθήκατε σε αυτόν ;; τι σας είπε;; ποιά ήταν η εμπειρία σας από την επαφή μαζί του ;;

 

 

τα γράφω αυτά διότι η δική μας άποψη για το "Σπιτικό" είναι η εντελώς αντίθετη ...

έχει εξαιρετική κουζίνα, πάρα πολύ καλές τιμές, ωραίο περιβάλλον και αρκετά χρόνια τώρα

που η παρέα μας τρώμε (και) εκεί, δεν είχαμε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα ...

 

αντί να το αποφύγω,

αντίθετα θα το σύστηνα θερμά "το Σπιτικό" στους πεινασμένους

χιονοδρόμους των Καλαβρύτων !!!

  • Like 2

dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχιλλέα,

το ότι ο σερβιτόρος μπορεί να ήταν απαράδεκτος, όπως λες, δεν είναι νομίζω ικανός λόγος να κατατάξουμε

το συγκεκριμένο μαγαζί στα "προς αποφυγείν" ...

 

το μαγαζί έχει υπεύθυνο

αποτανθήκατε σε αυτόν ;; τι σας είπε;; ποιά ήταν η εμπειρία σας από την επαφή μαζί του ;;

 

 

τα γράφω αυτά διότι η δική μας άποψη για το "Σπιτικό" είναι η εντελώς αντίθετη ...

έχει εξαιρετική κουζίνα, πάρα πολύ καλές τιμές, ωραίο περιβάλλον και αρκετά χρόνια τώρα

που η παρέα μας τρώμε (και) εκεί, δεν είχαμε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα ...

 

αντί να το αποφύγω,

αντίθετα θα το σύστηνα θερμά "το Σπιτικό" στους πεινασμένους

χιονοδρόμους των Καλαβρύτων !!!

 

τον λογαριασμο τον ζητησαμε τρεις φορες απο δυο διαφορετικα ατομα

Δεν θα μπω στον κοπο να ζητησω τον υπευθυνο σε ενα μαγαζι 5 επι 5

Αν δεν ειναι ικανος να ελεγξει ενα μαγαζι τοσο μικρο ειναι προβλημα του οχι δικο μου

Εχω μαγαζι με 400 καθισματα και μου βγαινει ο πατος να ειμαι συνεχεια αναμεσα στους πελατες και να προσπαθω να ειναι ολα οσο γινεται καλυτερα,

Και ξαναλεω γιατι και εσυ τονιζεις την κουζινα

Δεν ειπα τιποτα αρνητικο για την κουζινα μιας και εμεις εχουμε φαει πολλες φορες εκει και οντως ειναι πολυ καλη

Μιλησα για την συμπεριφορα του σερβιτορου και μονο

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ότι ο σερβιτόρος μπορεί να ήταν απαράδεκτος, όπως λες, δεν είναι νομίζω ικανός λόγος να κατατάξουμε

το συγκεκριμένο μαγαζί στα "προς αποφυγείν" ...

 

Ο τίτλος άλλαξε για να είμαστε και πιο δίκαιοι προς τα καταστήματα. Μπορούμε να γράφουμε τις εμπειρίες μας (αρνητικές και θετικές) και φυσικά δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι. Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα χιονοδρομικά κέντρα.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελα ρε παιδια, μια ζωη τα κανετε δυσκολα!

ζητας τον λογαριασμο, δεν στον φερνουν...

κανεις υπομονη, η ωρα περναει, ζητας τον λογαριασμο δευτερη φορα, (γιατι εισαι μαζοχα και θες να πληρωσεις) δεν στον φερνουν...

σηκωνεσαι με το παρεακι, φορας μπουφαν σκουφο και γαντια προαιρετικα και λιγο πριν να φτασεις στην πορτα...

 

ΕΚΠΛΗΞΗ!!!

 

ως δια μαγειας σου φερνουν τον λογαριασμο!

 

 

αν περασεις την πορτα και δεν σε εχουν φωναξει ακομα, μπορεις να πεις οτι το γευμα ηταν μια ευγενικη προσφορα στους φιλους χιονοδρομους για να παρουν δυναμεις για το μακρυ δρομο του γυρισμου!

Edited by liapos
  • Like 7

DSC007301-2.jpg77_NORTHOFHEAVEN-DAVEDOWNING.gif

Hessex υπερλευκαντικο!για λευκότερα λευκά!

http://instagram.com/liapos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είχα πει και αλλού (για ένα ξενοδοχείο)... Καλό είναι να μοιράζουμε τις θετικές εμπειρίες και να ανταμοίβουμε έτσι τις προσπάθειες των καλών επαγγελατιών. Από την άλλη όμως, θέλει προσοχή όταν εκφράζουμε αρνητική κριτική. Πράγματι, μια άσχημη εμπειρία μπορεί να είναι τυχαία και μια κακή κριτική μπορεί να έχει δυσανάλογες συνέπειες. Μην ξεχνάτε ότι πόσο εύκολα γράφουμε για να παραπονιόμαστε/καταγγέλουμε ενώ τα καλά τα θεωρούμε αυτονόητα και δεν τα αναφέρουμε καν.

 

Στο συγκεκριμένο μαγαζί (Το Σπιτικό) πήγαμε κι εμείς δυο φορές και φύγαμε με πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Θετική σκέψη και αισιοδοξία! Δεν κόστίζουν τίποτα!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

μου κανει εντυπωση Αχιλλεα..

 

το σπιτικο ειναι το καλυτερο φαγαδικο by far στα Καλαβρυτα..εγω πηγαινω ΜΟΝΟ εκει

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
μου κανει εντυπωση Αχιλλεα..

 

το σπιτικο ειναι το καλυτερο φαγαδικο by far στα Καλαβρυτα..εγω πηγαινω ΜΟΝΟ εκει

μα και εγω εχω παει εκει 7-8 φορες γιατι εχει καλο φαγητο

απλα αυτη τη φορα ηταν Απαραδεκτη η συμπεριφορα του σερβιτορου και στο θεμα του ψωμιου,αλλα και στο λογαριασμο τον οποιο ζητησαμε και απο αυτον και απο μια γυναικα πανω απο 6 φορες και τελικα μας ηρθε μετα απο μιση ωρα

 

την απαντηση "αν μπορω" οταν ζητησαμε ψωμι ψημενο δεν μπορω να την δεχτω με τιποτα. εκεινη την ωρα ημουν ετοιμος να σηκωθω και να φυγω μαζι με την παρεα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super θέμα ανοίξατε ...ΜΜΜΜ......πείνασα ..

Μετά από επισκέψεις αλλά και συζητήσεις με φίλους χιονοδρόμους και μη κατέληξα

 

Το top 3 της περιοχής που συχνά επισκέπτομαι είναι

 

1. Σπέρχος Λουσοί Στην είσοδο του χωριού . Μπορεί να είναι λίγο ανάποδα αλλά είναι πολύ κοντα από την διασταύρωση του ΧΚΚ. Με διαφορά το καλύτερο φαγητό στην περιοχή :respect: :respect: :respect: σε λογικές τιμές.

Όταν προγραμματίζω φαγητό μετά το σκι προσπαθώ να φτιάξω έτσι το πρόγραμμα ώστε να πάω εκεί.

Δοκιμάστε και θα με θυμηθήτε.....

 

2. Όνειρο της Ζαχλωρούς Στο χωρίο ζαχλωρού,πάλι μικρη παράκαμψη , έχει και ξενώνα.

Πολύ ωραίος χώρος πολύ καλό φαγητό και τα παιδιά πολύ εξυπηρετικά. Τιμές λογικές

 

3. Καταφύγιο Πάνω στο δρόμο μετά το χωριό Κερνίτσα. Πολύ καλό φαγητό με λίγο μικρές μερίδες και λίγο τσιμπημένες τιμές

 

Έχω φάει και στο Σπιτικό (ήταν καλοκαίρι) αλλά δεν έχω κάτι να πω

 

Τα παραπάνω βέβαια αποτελούν προσωπικές επιλογές .

 

Όμως περί ορέξεως ....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε διαφορά το καλύτερο απ'ότι έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα.

 

Το Πέτρινο , στη λίμνη Τσιβλού.

 

Οικογενειακή επιχείρηση,με μια εξαίρετη κυρία μαγείρισσα.Όλα σπιτικά,κλίμα οικογενειακό και τιμές πάρα πολύ καλές.Επίσης διαθέτει και ξενώνα.Έμεινα δύο μέρες κι έφυγα απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα.


Tα πάντα ρει...και σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για βασιλίτσα

1) Πολύ ωραία πέστροφα (φρέσκια) καλό περιβάλλον γενικά όλα άψογα στα μαγαζιά του Δίστρατου σε όποιο και αν έχω φάει ότι και αν έχω φάει ήταν όλα άψογα

2) Κυρία Ελευθερία στην Σμίξη

3) Η Πυροστιά στους Μαυραναίους μακράν το καλύτερο φαγητό εκεί είναι μακριά βέβαια από το βουνό αλλά όποιος πάει ως εκεί και δεν φάει στου Βασίλη δεν ξέρει τι χάνει Υ.Γ. μην φύγετε αν δεν φάτε μανητάρια

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Αχιλλεα να μου ελεγες για κανενα αλλο να πω ενταξει ρε φιλε δεν ξερουμε και δεν εκφερουμε αποψη, αλλά για τον Λουραντακη δηλαδη "Σπιτικο" δεν δεχομαι κουβεντα φιλε, μακραν το καλυτεροτερο, το καθαροτερο και συγκριτικα το φθηνοτερο φαγητο στα Καλαβρυτα, ειμαι 1000 % σιγουρος για αυτο που γραφω και παιρνω κι ολας την ευθυνη των γραφωμενων μου!! ;)

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε Αχιλλεα να μου ελεγες για κανενα αλλο να πω ενταξει ρε φιλε δεν ξερουμε και δεν εκφερουμε αποψη, αλλά για τον Λουραντακη δηλαδη "Σπιτικο" δεν δεχομαι κουβεντα φιλε, μακραν το καλυτεροτερο, το καθαροτερο και συγκριτικα το φθηνοτερο φαγητο στα Καλαβρυτα, ειμαι 1000 % σιγουρος για αυτο που γραφω και παιρνω κι ολας την ευθυνη των γραφωμενων μου!!
εγω περιεγραψα ενα περιστατικο,τωρα αν εσυ νομιζεις οτι το εβγαλα απο την φαντασια μου δικαιωμα σου, ρωτα και τον ηλια τον κοκκινο αν δεν με πιστευεις

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD


elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήν τα μπερδεύουμε. Ο Αχιλλέας αναφέρθηκε στην στάση/συμπεριφορά συγκεκριμένου ανθρώπου. Για το εστιατόριο δέν τίθεται θέμα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς. Και το θέμα που άνοιξε είναι εξαιρετικά χρήσιμο. :)

 

 

 

Μια ταβέρνα που έχουμε τιμήσει αρκετές φορές στην Αράχοβα είναι ο Καπλάνης. Καλή έως εξαιρετική κουζίνα, όμορφος χώρος και συμπαθητικές τιμές. Το σημείο όμως είναι προβληματικό για παρκάρισμα όταν έχει κίνηση.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πεταχτώ κι εγώ λοιπόν στα πλαίσια της σοβαρότητας που με διακρίνει... υπάρχει κι ένα ανήλιο καταγώγιο λίγο πριν το χ/κ Μαινάλου, όπου ειδικεύεται στην κατεψυγμένη μοσχαρίσια γάλακτος με σφραγίδα στο κρέας από 1948-1959 (σπαρταράει από φρεσκαδούρα). Οι πατάτες μαύρες και τηγανισμένες σε λάδι 20-50, οι ντομάτες πράσινες, τα μακαρόνια έρχονται με καράβι από Ιταλία μαγειρεμένα μετά από 4 ημέρες, το σαγανάκι σερβίρεται με σφυρί και καλέμι, το μασχαράκι μοιάζει εκπληκτικά με τα κάρβουνα του μπαρμπα-Γιάννη, και μέσα σ' όλα ο bmw τριγυρίζει στα τραπέζια για να φάει τζάμπα... Ααααα, τον λογαριασμό τον φέρνει καρδιολόγος.

 

Mainale, μήν ξεχαστείς... έχεις τον τραπεζικό μου λογαριασμό...

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλα ξανά και μετα θα πας για πλύση στομάχου εγγυημένα

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Λιβαδι (Αραχωβα) τα τελευταια χρονια προτιμω την ταβερνα του Χρηστου. Οικογενιακη επειχειρηση. Πολυ καλη κουζινα και τιμες


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Λιβαδι (Αραχωβα) τα τελευταια χρονια προτιμω την ταβερνα του Χρηστου. Οικογενιακη επειχειρηση. Πολυ καλη κουζινα και τιμες

 

Εγώ πάλι εκεί τον ΄΄Μπάμπη΄΄. Ακριβές τιμές αλλά εγγύηση.. Εντύπωση μου έκανε ότι την πρώτη φορά που πήγα σε μέρα πανικού και εποχή των παχέων αγελάδων συμπεριφερόταν ευγενέστατα και τηρούσε την σειρά σε αυτούς που περίμεναν ανεξάρτητα αν ήταν γνωστοί του και ανεξάρτητα από το πόσοι ήταν. Απόλυτα επαγγελματίας. Μπράβο του.

 

Στην περιοχή μια άλλη ταβέρνα πραγματική αποκάλυψη και ανακάλυψη μου χωρίς συστάσεις ήταν Το Δόκανο στην Επτάλοφο στη πλατεία.

Καταπληκτικά τα κρέατά του ιδιαίτερα τα μαγειρεμένα με λίιιιιγο τσιμπημένες τιμές.

Σε τρεις μέρες πήγαμε τις δύο εκεί

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Αράχωβα:

Έχοντας φάει σε μπόλικες, ξεχωρίζω τις εξής:

Την ταβέρνα "Παρνασσός " πίσω από την πιάτσα ταξί. Οικογενειακή, καλό φαΐ και καλές τιμές.

"Παναγιώτα" πίσω από τον Αη Γιώργη, για μαγειρευτό ελαφρώς γκουρμέ(;!). Εξαιρετικό φαγητό, τσιμπημένες σχετικά τιμές, απαραίτητο το να κλείσεις τραπέζι μέρες πριν και σαν bonus, το βράδυ γίνεται club!

"Αρχοντικό": Σταθερή αξία στο φαγητό. Καλά κρέατα και επίσης λογικές τιμές.

Σουβλάκι μόνο στο "Λόη" και για...υδατάνθρακες το Pomodori που έχει αξιοπρεπέστατη και ελαφριά (χωρίς πολλά λάδια δλδ) ιταλικού τύπου πίτσα στον ξυλόφουρνο! Επίσης αρκετά συμπαθητικοί μεζέδες και τιμές για...ντόπιους (7-9 ευρώ το άτομο) στο καφενείο ανάμεσα στις σκάλες και στον "Οίστρο" (δεν θυμάμαι όνομα).

Επίσης όπου μπορείτε δοκιμάστε Οψιμοτύρι. Ντόπιο ξινό τυρί που θυμίζει και γιαούρτι!

 

Λιβάδι:

"Μπάμπης", "Χρήστος" και "Ζάχος" οι πρώτες επιλογές. Για snack ο "Παν Κωρύκειος" έχει πολύ ωραίες σπιτικές πίτες.

 

Καλάβρυτα:

Λόγω παλαιότερων "εμπειριών" δεν συνηθίζω να τρώω στα Καλάβρυτα, αλλά με "πείσατε" να δοκιμάσω το "Σπιτικό". Το γαλακτομπούρεκο στο σταθμό του οδοντοτού, μετά από διήμερη ανάβαση του φαραγγιού, ήταν πάντως ταμάμ! ;)

Άμα έχετε αντοχή δοκιμάστε να πάτε στο χωριό Τράπεζα στην έξοδο Διακοφτού της ΝΕΟ. Εκεί πάω εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια στην ταβέρνα τέρμα αριστερά όπως κοιτάμε τη θάλασσα. Εκπληκτικό φαγητό, εκπληκτικές τιμές και απίστευτη θέα στον Κορινθιακό!

Για φρέσκο ψάρι από ντόπιους ψαράδες σε πολύ καλές τιμές, πάμε στον "Έσπερο" στο Δερβένι Κορινθίας.

Edited by wraith
  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο Πολυδροσο (εχω να παω κανα χρονο ομως) εγγυηση ειναι η ταβερνα Δροσια. ειναι στον δρομο που παει προς Λιλαια- Αγοριανη, μετα την πυροσβεστικη αριστερα. πολυ καλο φαγητο, μαγειρευτα και της ωρας και τιμες νορμαλ.

 

επισης στον δρομο που παει προς ΧΚΠ εχει ωραια κρεατα και καλη θεα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επισης οσοι εχουν ορεξη για λιγο παραπανω χιλιομετρα και να φανε το καλυτερο αρνοχοιρινοπροβατινοπα'ι'δομεζε της περιοχης τοτε Ζερικι ή Κυριακι

 

υ.γ. Ξεχασα να αναφερω. Στον Citron (ή καπως ετσι) εχω πληρωση ρεβεγιον Χριστουγεννων 120€ το ατομο, 2010 αν θυμαμαι καλα!!!! Απο τοτε απο πολυ μακρυα και πολυ αγαπημενοι...

Edited by den_jenerwnw

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παλι προτιμω τις ταβερνες με 'κατι διαφορετικο'.

 

Γυρω απο το ΧΚΠ:

 

α) Γκριζα Αρκουδα στην Αγοριανη (απλα εμπειρια)

 

β) Παν Κωρυκειος στο Λιβαδι (επισης)

 

ΧΚΜ: Οστρακινα (ω ρε μανα μ')

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...