Jump to content
bujinkan

Κριτική Σε Ταβέρνες, Εστιατόρια, Καφετέριες Κλπ

Recommended Posts

Αράχωβα Λιβάδι προσωπικά δεν έχω φάει πουθενά που να μπορώ να συστήσω - πλέον για όλους έχω ράματα εκτός από το Καραούλι που είναι καθαρό , αν και το θεωρώ άχρωμο και ξενέρωτο είναι το μόνο που τρώω. Με μεγάλη άνεση όμως μπορώ να πω μη φάτε με τίποτα στο ΤσιΤσι στο Λιβάδι. Αγόριανη φυσικά τρώτε στην Αρκούδα που είπε και ο Μάκης. Φυσικά τα Αραχωγκουρμέ να τα ξεχάσετε (κάποιος ανέφερε το νυν Λεμόνι πρωιν Citron) όλα υπερτιμημένα χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο - πετάς μια 50άρα το άτομο εύκολα χωρίς λόγο) - το πομοντόρι άκουσα ότι έφτιαξε αλλά δεν έχω πάει εδώ και αρκετά χρόνια. Σουβάλα μη ξεχάσετε να πάτε για κρασάκι testing στον ξενώνα του Αργυρίου ( είναι στην πλατεία με το μαχητικό αεροπλανάκι ερχόμενοι από άνω Σουβάλα) - δύσκολο να πετύχετε φαγητό - αλλά αξίζει τον κόπο. Του λέτε να σας δώσει να δοκιμάσετε και το παλαιωμένο του τσίπουρο.

 

ΓΙα τους λάτρεις της Βασιλίτσας τα πράγματα είναι καλύτερα θα έλεγα sans voir δαγκωτό α) τις ΑΥΛΕΣ στα Γρεβενά (είναι κοντά στο ρολόι στην κεντρική πλατεία - τα άτομα είναι μανιταράδες και κάνουν τα απίστευτα ) και β) την ΑΕΤΟΦΩΛΙΑ ΤΗΣ ΠΙΝΔΟΥ (είναι καμιά 10αριά χλμ έξω από τη Σμίξη - πολύ ψαγμένη ταβέρνα - λίγο δύσκολο γιατί δεν είναι πάνω στο δρόμο - πρέπει να μπεις σε ένα δασικό για καμιά 300άρα μέτρα - είναι στο δρόμο για Ζιάκα προς Σμίξη κοντά σε μια πηγή που αναβλύζει μέσα από ένα δένδρο σε ένα μεγάλο ξέφωτο)

 

 

C!

Edited by C
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomodori δεν ξετρελαθηκα κι ολας.καλη σαλάτα αλλά πίτσα μουφα.

Λιβάδι ταβέρνα ο ζαχος.μην ψαρωσετε με τη γκλαμουρια μόλις μπητε,τέλειο φαγητό με είκοσι ευρώ το κεφάλι.

Σουβλάκι στην αραχωβα,νομίζω η μέση λέγεται.όλα χειροποίητα κ γεύση πέρα του ωραίου.τα υπόλοιπα μετά γη φεύγω για πάνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε να προτείνουμε καμιά καλή κρεπερί στην Αττική μακριά από την Γλυφάδα;

 

Αμαλθεια στην Πλακα.

 

Παντως το Παραμυθι στη Γλυφαδα ειναι Super.

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

φάγαμε σ' ένα σουβλατζίδικο στο Λιβάδι

μια χαρά τα σουβλάκια και μεγάλα!

(όπως και τα κεμπάμπ)

αυτό στο ξύλινο δίπλα στο βενζινάδικο...

έχει και wi-fi :) :) και ωραίο περιβάλλον

 

χαμογελαστοί άνθρωποι ;) και χαμογελαστές τιμές!


Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

και β) την ΑΕΤΟΦΩΛΙΑ ΤΗΣ ΠΙΝΔΟΥ (είναι καμιά 10αριά χλμ έξω από τη Σμίξη - πολύ ψαγμένη ταβέρνα - λίγο δύσκολο γιατί δεν είναι πάνω στο δρόμο - πρέπει να μπεις σε ένα δασικό για καμιά 300άρα μέτρα - είναι στο δρόμο για Ζιάκα προς Σμίξη κοντά σε μια πηγή που αναβλύζει μέσα από ένα δένδρο σε ένα μεγάλο ξέφωτο)

 

 

C!

 

Μη τα λες αυτά και τα μαθαίνουν και άλλοι :)

 

Όντως πολύ ψαγμένο μαγαζί ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα αετοφωλιά δεν παίζεται από φαγητό δεν ξετρελάθηκα την τελευταία φορά που πήγα αλλά το μέρος είναι απίστευτο. Γενικά εκεί πάνω όπου και να φας καλά είναι και τιμές σε λογικά επίπεδα αλλά εγώ επιμένω Πυροστιά στους Μαυραναίους τοπ οφ δε τοπ !!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγονι νομιζω στο δαχτυλιδι

 

Κρεπηλατείον νομίζω πως λέγεται-φαντάζομαι λέμε για το ίδιο, στην κάθοδο της Κηφισίας, αφού περάσεις το δαχτυλίδι, λίγο πριν το Media Mrkt,Opel.

 

Κατα τ'άλλα

Αράχωβα : Η Παναγιώτα, ασυζητητί, πίσω από την εκκλησία του Αγ,Γεωργίου (?) και λίγο πιο κάτω ο Καπλάνης.

Καλάβρυτα : Το Σπιτικό όπως προαναφέρθηκε και ο Βαρβιτσιώτης, ακριβώς απέναντι. Bonus : O πολύ ευγενικός κύριος που εξυπηρετεί, ο οποίος είναι ίδιος ο Μαμαλάκης, με 2 κεφάλια μπόι παραπάνω.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νάουσα (για όποιον πάει 3-5) είχα φάει το καλοκαίρι καλά στο στο σταθμό του τραίνου (με μπόνους το χάζι στα τραίνα!)


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρεπηλατείον νομίζω πως λέγεται-φαντάζομαι λέμε για το ίδιο, στην κάθοδο της Κηφισίας, αφού περάσεις το δαχτυλίδι, λίγο πριν το Media Mrkt,Opel.

 

Αυτο ακριβως. Ειμαστε και γειτονες απο οτι βλεπω (Μαρουσι-Πευκη)

Edited by den_jenerwnw
  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρεπηλατείον νομίζω πως λέγεται-φαντάζομαι λέμε για το ίδιο, στην κάθοδο της Κηφισίας, αφού περάσεις το δαχτυλίδι, λίγο πριν το Media Mrkt,Opel.

 

 

Οντως το Κρεπηλατειον εχει ωραιες Κρεπες αλλα ειναι Ορθαδικο...... φανταζομαι οτι ο κ. Λαππας θα ηθελε κατι σε πιο Ρομαντικο γι΄αυτο ειπα για την Αμαλθεια στην Πλακα....... :ph34r::whistling:

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο το Κρεπηλατείο είναι κορυφή όντως. Ακριβο μεν αλλά η κρέπα του δεν παίζεται!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα από μια καλή ταινια στο Cosmopolis του Αμαρουσιου οπου εχεις σαβουρώσει τα nachos με τυρί και θελεις κατι γλυκο..η κρεπα σοκολατα μπισκοτο του Κρεπηλατείου είναι ότι πρεπει. κουμάσια σαν πουλακι

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατοπιν επαφής το περασμενο σβκ ,με την ταβερνα ΔΡΟΣΙΑ στο πολυδροσο,

 

θα συνιστουσαμε την αποφυγής τις σαν επιλογη για αρκετους λογους

και κυριως για τις μη , σωστες παρουσίασής πιατων [απαραδεκτη μεζεδες] και κυριότερο δάγκωμά στις τιμες

 

ευτυχώς ρώτησα ,ποσο το κιλο τα αρνίσια παιδάκια .30ΕΥΡΟ ΤΟ ΚΙΛΟ :on2long:

ΟΣΟ ΜΙΣΗ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑ

 

ακομα θα με κυνηγούσε ο βαγγελης :yes

Edited by PRESIDENT

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο δρομο απο Ανω τρικαλα προς χιονοδρομικο Ζηρειας,αρκετα μετα και τη μονη Βλασιου,υπαρχει ξεμπαρκη μια ταβερνα,Φλαμπουριτσα λεγεται.

Δεν το περιμεναμε,αλλα καλο φαγητο και ΑΡΚΕΤΑ οικονομικα.Λιτος χωρος.

2 κυριως πιατα,ενα ορεκτικο,μισο κιλο κρασι και ψωμακι καβουρτισμενο 20€.

Το εγραψα επειδη αν και εχουμε παει σχεδον σε ολα φενεο,τρικαλα,ζαρουχλα,καλαβρυτα,αρκαδια,ειναι το μονο που μας ξαφνιασε με το λογαριασμο και καιρος ειναι ολοι να αποφευγουμε τους'' ψηλομυτες΄' επιχειρηματιες.

  • Like 5

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την Δροσιά θα συμφωνήσω. Πάρα πολύ ακριβός και δεν ενθουσιάστηκα με την μπριζόλα μου.

 

Την επόμενη μέρα φάγαμε στην Αράχοβα στο Ψήνεται...ψήνεσαι; και σκάσαμε με €10/άτομο.

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγαμε χθές. Συμφωνώ 100% και να προσθέσω το πολύ καλό σέρβις. 1 κιλό κρέας (από 300+ γραμμάρια χοιρινό, αρνί και προβατίνα) + σαλάτα + τζατζικι + αναψυκτικό + 1/4 κρασί = 30 ευρώ. Δεν είναι σουβλατζίδικο πάντως, είναι ταβέρνα. Τα περισσέματα από το κρέας (τα φυλάξαμε στο ψυγείο και τα ζεστάναμε σήμερα και ήταν εξίσου πεντανόστιμα και καθόλου "σόλα".

 

Αλλά αν θέλετε ΚΑΛΟ φαγητό, μέχρι ΣΚΑΣΜΟΥ και σε πολυ ΛΟΓΙΚΕΣ τιμες και σε πολυ καλο ζεστο περιβάλλον έχει ανοίξει ενα "Κοντοσουβλάδικο" (ετσι λεγεται νομίζω) δίπλα απο του Καπλάνη. Περσυ λειτουργουσε ως πιτσαρία αλλά φέτος το γυρίσανε σε ταβέρνο κατάσταση. Και οι τιμες έκπληξη (εμεις νομίζαμε οτι κατι λαθος κανανε). Α και το καλυτερο, με τον λογαριασμο σερβίρουν μια σκάφη λουκουμάδες handmade. Πολύ ωραίους, μη σας πω οτι εμεις καθε φορά αυτους περιμένουμε :innocent:

Και τα πάντα είναι handmade από τα χεράκια της γιαγιάς τους. Και οι πίτες και οι λουκουμάδες... κι ενα τιγανόψωμο που με το ζόρι μας το σέρβιρε. Που να τολμίσουμε να πούμε όχι; Ξύλο θα τρώγαμε. :popo:

Εκεινη τη μέρα περιμεναμε λογαριασμο 60 ευρω και ξαφνικά διαβαζουμε 32 ευρω τα 2 άτομα!!!! :shock::detective:


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι ελαφρώς off topic, αλλά €12 για 3 μονούς Ελληνικούς καφέδες πριν από λίγο στις Αλκυωνίδες στην Βάρκιζα ήταν a little over the top! Και χρειάστηκε να ζητήσω την απόδειξη.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόσθεσε και την σόδα + ταβόρ για να το χωνέψης......ε ρε βούρδουλας που μας χρειάζεται. Και μιλάμε για μονό ελληνικό καφέ, έλεος .....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι ελαφρώς off topic, αλλά €12 για 3 μονούς Ελληνικούς καφέδες πριν από λίγο στις Αλκυωνίδες στην Βάρκιζα ήταν a little over the top! Και χρειάστηκε να ζητήσω την απόδειξη.

 

ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ!!! Εμεις δουλευουμε και ο κ.Λαππας πινει καφε διπλα στη Θαλασσα!!!! Εστω κ με 4€!!!!!!

 

Αυτα ειναι.......

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα Καλάβρυτα φάγαμε στα "Τα 5 αδέρφια" και μείναμε υπέρ ευχαριστημένοι και από τη ποιότητα, άλλα και από τις τιμές του! (ίσως και φτηνότερα από Καλαμάτα)


<p class='bbc_center'><span style='color: #0000FF'><span style='font-size: 18px;'><strong class='bbc'><a href='http://twowheelsonthenet.blogspot.com/'class='bbc_url' title='Εξωτερικός σύνδεσμος' rel='nofollow external'>Two-Wheels on the Ne</a>t</strong></span></span></p>

<p class='bbc_center'> </p>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...