Jump to content
dimitrisjj

Σανίδα, Δέστρες Και Ερωτήσεις.... Πολλές Ερωτήσεις!

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:

Κάνω snowboard τα τελευταία 2 χρόνια. Άρχίζω λοιπόν και του παίρνω τον αέρα. Δηλαδή κατεβαίνω καμια μάυρη (κουτσα στραβά), μπαίνω σε κανένα απάτητο, σε πιο χαλαρές πίστες αρχίζω και ανεβάζω ταχύτητες και κανα ελικοπτεράκι κάνω που και που (αυτό το κόλπο με την πλάτη στο χιόνι και τη σανίδα στον αέρα :D )... Βαρέθηκα λοιπόν να νοικιάζω σανίδες και θέλω να πάρω ένα δικό μου σετ σανίδι-δέστρα. Διάβασα εδώ, σε ξένα fora, ρώτησα και μπερδεύτικα. Ζητώ λοιπόν τη βοήθειά σας...

Είμαι 1,77 και 85 κιλά. Η μπότα μου είναι νο 42. Θέλω ένα σετ που να με βοηθήσει να εξελιχθώ και να περάσω από το στάδιο 1 του αρχαρίου που κατεβαίνει κουτσα στραβά τις πίστες στο στάδιο 2 που κατεβαίνει γρήγορα και άνετα. Επίσης θα μπαίνω και σε απάτητο. Τα άλματα και τα κόλπα δε με ενδιαφέρουν προς το παρόν.

Διαβάζοντας, ρωτόντας και δοκιμάζοντας αρκετές σανίδες κατέληξα οτι χρειάζομαι ένα all mountain directional shape σετ με ύψος στο 1,56 - 1,59 και flex όχι πιο κάτω από 5 (καλύτερα 6).

Παρόλα αυτα χτές νοίκιασα μια σανίδα αρκετά πιο στενή και με ύψος 1,44!!! Επειδή γινόταν ένας ψιλοχαμός και βαριόμουν να περιμένω να την αλλάξω σκέφτηκα να κάνω 1-2 κατεβάσματα να δώ πως πάει... ε λοπόν έπαθα πλάκα. Νόμισα οτι ανέβηκα επίπεδο. Έστριβε πολύ πιο έυκολα, την έλεγχα άνετα και γενικά εντυπωσιάστηκα. (δυστυχώς δεν είδα flex ή μάρκα σανίδας. Μπερδεύτικα λοιπόν περισσότερο και ξεκινάω ερωτήσεις:

1- Είναι φυσικό που με βόλεψε τόσο μια σανίδα τέτοιου μεγέθους?

2- Να πάρω μια μικρότερη από το 1,56- 1,59 που κοιτάω?

3- Θα πηγαίνει καλά στο απάτητο? (χτές ήταν όλα παγωμένα και στη μια φορά που βγήκα απο την πίστα για λίγο δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα

4- Χρειάζομαι wide σανίδα? Κάπου στο 24cm πλάτος είναι καλα?

5- Αν πάρω πιο κοντή θα με δυσκολέψει στο απάτητο? Θεωρητικά η πλατιά-μακρυα πλεονεκτεί εκτός πίστας αλλά έντάξει όλες δε πάνε? Μικρές διαφορές?

6- Επειδή τα οικονομικά είναι χάλια σκέφτηκα να ξεκινήσω με σανίδα-δέστρα γύρω στα 300 ευρώ. Μπορείτε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο όχι πολύ πάνω από αυτο το ποσό?

Συγνώμη αν σας βομβάρδισα με ερωτήσεις και σας μπέρδεψα. Κι εγώ μπερδεμένα τα χω στο κεφάλι μου. Δείξτε κατανόηση επειδή στην παρέα μου κανένας δεν είναι του αθλήματος και δεν έχω που να πω τον πόνο μου. :D

Ευχαρστώ όλους όσους κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν... :flower:

εχεις δικιο φιλε μου :innocent: εχεις μπερδευτη . :yes

. για αυτο παρε ενα ζευγαρι σκι να ξενοιασεις :flower::respect:

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

εχεις δικιο φιλε μου :innocent: εχεις μπερδευτη . :yes

. για αυτο παρε ενα ζευγαρι σκι να ξενοιασεις :flower::respect:

Τοσες τούμπες και τόσο κόπο έκανα να μπερδευτώ κι εσύ μου λες να αλλάξω κατηγορία? :evil::flower:

• Like 1

Νίκο, το έχουμε πει 1000 φορές, η χιονοδρομία είναι μια. Ο τρόπος που ο καθένας προτιμά να την ασκεί είναι αυστηρά προσωπική του επιλογή.

Ας μην χαλάμε λοιπόν το θέμα του φίλου μας. Τα παιδιά που κάνουν snowboard φαντάζομαι θα μπορέσουν να τον συμβουλέψουν σε αυτά που θέλει να μάθει. :)

• Like 1

Νίφει!

1- Είναι φυσικό που με βόλεψε τόσο μια σανίδα τέτοιου μεγέθους?Ναι ειναι φυσικο γιατι μια μικροτερη σανιδα ειναι πιο ελαφρια και την κανεις κουμαντο πιο ευκολα αλλα εχει αλλα μειον

2- Να πάρω μια μικρότερη από το 1,56- 1,59 που κοιτάω?Αναλογα το σανιδι rocker-camber κτλ...Μου φαινεται καλο το ευρος που κοιτας

3- Θα πηγαίνει καλά στο απάτητο? (χτές ήταν όλα παγωμένα και στη μια φορά που βγήκα απο την πίστα για λίγο δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμαΠαλι εξαρταται αλλα συνηθως 99% το σανιδι πρεπει να συμβαδιζει με τα κιλα σου..ειδικα για freeride οι εξτρα ποντοι στο σανιδι ειναι πλεονεκτημα.

4- Χρειάζομαι wide σανίδα? Κάπου στο 24cm πλάτος είναι καλα?ΟΧΙ

5- Αν πάρω πιο κοντή θα με δυσκολέψει στο απάτητο? Θεωρητικά η πλατιά-μακρυα πλεονεκτεί εκτός πίστας αλλά έντάξει όλες δε πάνε? Μικρές διαφορές?Δες απαντηση 3..Εχεις 1% αντε μεχρι 5% να πηγαινεις αερα στο απατητο...καπου κερδιζεις καπου χανεις

6- Επειδή τα οικονομικά είναι χάλια σκέφτηκα να ξεκινήσω με σανίδα-δέστρα γύρω στα 300 ευρώ. Μπορείτε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο όχι πολύ πάνω από αυτο το ποσό?Ψαξε-ψαξε -ψαξε.....δυσκολα να σου προτεινει καποιος συγκεκριμενο σετ...με το τελος τις σεζον εχει αρκετες προσφορες σε ελληνικα και ξενα ηλεκτρονικα καταστηματα κατι θα βρεις..

Συγνώμη αν σας βομβάρδισα με ερωτήσεις και σας μπέρδεψα. Κι εγώ μπερδεμένα τα χω στο κεφάλι μου. Δείξτε κατανόηση επειδή στην παρέα μου κανένας δεν είναι του αθλήματος και δεν έχω που να πω τον πόνο μου. :DΛιγο δυσκολα αν εισαι μονος αλλα στο βουνο μπορεις να βρεις παρεα ειτε μεσα απο τον συλλογο ειτε απο το φορουμ.

Ευχαρστώ όλους όσους κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν... :flower: Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...απο την δικια μου μικρη σχετικα εμπειρια

• Like 1

Φίλε mik2fast φυσικά και βοηθάς... :yes

Δύο διευκρινήσεις μόνο: Απ ότι κατάλαβα δε χρειάζομαι wide. Μια σανίδα στα 24cm πλάτος είναι μια χαρά για τη μπότα μου Έτσι δεν είναι?

Με λίγα λόγια κατέληξα σε ένα σανίδι 1,56, rocker και όχι wide, με flex γύρω στο 6. καλά είμαι?

Επίσης αν έχεις να προτείνεις κανένα αξιόλογο μαγαζί θεσσαλονίκη για να κοιτάξω παλία και νεα μοντέλα θα σου είμαι υπόχρεος...

Ευχαριστώ! :flower:

Edited by dimitrisjj

zero gravity και microextreme...τουλαχιστον αυτα ξερω εγω

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Φίλε mik2fast φυσικά και βοηθάς... :yes

Δύο διευκρινήσεις μόνο: Απ ότι κατάλαβα δε χρειάζομαι wide. Μια σανίδα στα 24cm πλάτος είναι μια χαρά για τη μπότα μου Έτσι δεν είναι?Εισαι τζαμι με 42 μποτα μην τα κοιτας καθολου τα wide.

Με λίγα λόγια κατέληξα σε ένα σανίδι 1,56, rocker και όχι wide, με flex γύρω στο 6. καλά είμαι?Μια χαρα σε βρισκω...Καλοτσουλητο...

Επίσης αν έχεις να προτείνεις κανένα αξιόλογο μαγαζί θεσσαλονίκη για να κοιτάξω παλία και νεα μοντέλα θα σου είμαι υπόχρεος...

Τα μαγαζια που αναφερει ο Κωστας(Turms) ειναι απο τα καλυτερα στο snowboard στη θεσσαλονικη....Μην φοβηθεις να τους κανεις παζαρια..

Ευχαριστώ! :flower:

• Like 1

Μια ερωτησούλα ακόμη παιδια: Βρήκα αυτό το σετάκι : http://www.blue-tomato.com/en/Sets-Freestyle-Freeride/F2-FTWO-Air-154-white-Pipe-LXL-12-13/product.bto?product=300817717

Το μέγεθος της δέστρας θα μου είναι οκ? Το LxL 12/13 με μπέρδεψε.

Θα κάνω και μια βόλτα από βδομάδα στα μαγαζιά της θεσσαλονίκης και αν δε βρώ κάτι θα παραγγείλω το παραπάνω ή κάποιο παόμοιο...

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Γνωμη μου, σε λιγες μερες που θα ξεκινησουν οι εκπτωσεις περνα μια απο το microxtreme και ρωτα για κανα σετακι.

Εαν εχει μεινει και τπτ περσινο θα σου κανουν πολυ καλη τιμη οπως παντα!

Μια ερωτησούλα ακόμη παιδια: Βρήκα αυτό το σετάκι : http://www.blue-toma...oduct=300817717

Το μέγεθος της δέστρας θα μου είναι οκ? Το LxL 12/13 με μπέρδεψε.

Θα κάνω και μια βόλτα από βδομάδα στα μαγαζιά της θεσσαλονίκης και αν δε βρώ κάτι θα παραγγείλω το παραπάνω ή κάποιο παόμοιο...

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Η δεστρα ειναι μεγαλη για τις μποτες σου αν το LxL ειναι Large-ExtraLarge εσυ θελεις Medium, Medium-Large.

Edited by mafia
  • Like 1

Ride wild or die hard! Bataleon's freak!