Jump to content
stjarna

Θελω Να Μαθω Σκι!

Recommended Posts

Ευχαριστούμε πολύ για το καλωσόρισμα! Νομίζω πως το αβαταρ είναι ακριβώς αυτό που είμαι αυτή τη στιγμή στο σκι χαχα, όταν προχωρήσω, θα αλλάξει. Επιτέλους, τελευταία μέρα στο γραφείο, αναχωρούμε αύριο πρωί πρωί για Καρπενήσι! Ευτυχώς, έχει ο πατέρας μου φίλους πάνω και στο χιονοδρομικό οπότε πιστεύω να μάθουμε όπως πρέπει :) Από εξοπλισμό, έχω μπουφάν, παντελόνι και ισοθερμικά, μπας και γλιτώσουμε τίποτα από τις τούμπες..θα επανέλθω και με ανταπόκριση απευθείας από το Βελούχι :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

περιμενουμε εντυπωσεις!

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και εγώ την γνώμη μου καθώς στο παρελθόν έχω κάνει μάθημα ως προς τα βασικά σε διάφορους φίλους και έχω δει άλλους να εξελίσσονται πολύ καλά και άλλους να τα παρατάνε, όπως επίσης έχοντας στην οικογένεια πολύ έμπειρο δάσκαλο του σκί είχα την τύχη να μου κάνουν και σε εμένα μαθήματα αρκετές φορές ώστε να βελτιώσω την τεχνική μου.

 

Η θέληση είναι το παν αλλά πέρα από αυτό υπάρχουν και κάποια άλλα πολύ σημαντικά στοιχεία για τον αρχάριο. Εφόσον κάποιος το έχει πάρει πραγματικά απόφαση πως θέλει να μάθει, τότε ο εξοπλισμός ειναι βασικό στοιχείο. Ρούχα ειδικά αδιάβροχα μπορέι να βρεί ο καθένας αρκετά φτηνά, από κάποιο μαγαζί με γενικά είδη σπόρ. Δεν χρειάζεται να πάρει κάτι ρούπερ επώνυμο. Μία σαλοπέτα, ένα fleece μπλουζάκι, ένα καλό χοντρό μπουφάν (όχι απαραίτητα εξειδικευμένο για σκί), ένα ειδικό ζευγάρι χοντρές κάλτσες, ένα ζεστό σκούφο, αδιάβροχα γάντια και ένα ζευγάρι πλαστικά γυαλιά ηλίου ή μάσκα δεν κοστίζουν πολλά αν δεν είναι κάποια σούπερ μάρκα.

 

Εκεί που πρέπει οποσδήποτε να επενδύσει ο αρχάριος είναι στον εξοπλισμό. Πρέπει να πάρει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ καλές μπότες που να του πιάνουν σωστά το πόδι. Με τις εννοικιαζόμενες μπότες δεν μαθαίνεις! Επίσης πρέπει να πάρει καλά σκί, όχι πολύ ακριβά, αλλά σίγουρα επώνυμα, κατάλληλα για το επίπεδό του, στο κατάληλο μέγεθος, τελευταίας τεχνολογίας και όχι μεταχειρισμένα. Αν πάρει τα σούπερ πανάκριβα σκληρά αγωνιστικά με σκοπό να τα έχει και στο μέλλον όταν θα μάθει καλό, πάλι δεν πρόκειτε να μάθει ποτέ. Ο εξοπλισμός αυτός κοστίζει κάποια χρήματα αλλά σε βάθος χρόνου θα τα βγάλουν τα χρήματά τους και αξίζει με το παραπάνω η επένδυση. Αν μάλιστα η αγορά γίνει στο τέλος της σεζόν τότε τον εξοπλισμό μπορεί να τον προμηθευτεί κανείς σε αρκετά καλές τιμές σχεδόν στο μισό της αρχικής τμής. Η αγορά θα πρέπει να γίνει από εξειδικευμένο κατάστημα ώστε να τον κατατοπίσει κάποιος ειδικός για το τι είναι κατάλληλο για το επίπεδό του.

 

Τώρα για να ξεκινήσει πρέπει επίσης ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ την πρώτη φορά να έχει κάποιον έμπειρο να του δείξει τα βασικά. 1-2 πρώτα μαθήματα με δάσκαλο θα τον κάνουν να μάθει να τσουλάει και να ελέγχει τα σκί. Τα μαθήματα αυτά μπορούν να γίνουν σε κάποιο από τα χιονοδρομικά της Ελλάδας. Αν δοκιμάσει να μάθει μόνος του χωρίς καθοδήγηση πάλι δεν πρόκειτε να μάθει. Ένα σαββατοκύριακο στο βουνό θα ήταν το ιδανικό για αρχή. Σε αυτό το σημείο χρειάζεται η περισσότερη υπομονή και επιμονή. Οι περισσότεροι που τα παρατάνε, τα παρατάνε την πρώτη μέρα. Αν έχεις πραγματικά θέληση και στο τέλος μίας φουλ ημέρας μαθήματος έχεις καταφέρει να πιάσεις το νόημα τότε από εκεί και πέρα όλα είναι έυκολα.

 

Όταν τα μάθει αυτά τα βασικά ο αρχάριος, τότε από την 2η - 3η ημέρα στο βουνό θα μπορεί να κατεβαίνει τις έυκολες πίστες (πράσινες-μπλέ) και μόνος του και να βλέπει συνεχώς βελτίωση. Οι τούμπες στην αρχή είναι δεδομένες αλλά αν είσαι προσεκτικός δεν θα έχεις πρόβλημα. Όταν τα κάνει όλα αυτά τότε έρχεται πραγματικά το κρίσημο σημείο για να μάθει ουσιαστικό σκί. Και αυτό είναι ένα ταξίδι στο εξωτερικό σε ένα καλό οργανωμένο χιονοδρομικό. Εκεί κάνοντας σκί για καμία εβδομάδα, στην αρχή μία ημέρα με δάσκαλο να του δείξει τεχνική και μετά κάποιες ημέρες μόνος του σε ιδανικές πίστες και συνθήκες σαν αυτές των Άλπεων, θα δει το επίπεδό του να απογειώνεται αμέσως.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες για να μάθεις σωστό σκι και να εξελιχθείς. Μπορεί ένα τέτοιο ταξιδι να φαντάζει ακριβό αλλά αναλογικά με το τι δίνεις και τι παίρνεις είναι πραγματικά πολύ value for money. Σε μία εβδομάδα θα έχεις μάθει περισσότερα από όσα θα μάθεις σε 3 χρόνια τακτικού σκί στα ελληνικά χιονοδρομικά!

Edited by click
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από εξοπλισμό, έχω μπουφάν, παντελόνι και ισοθερμικά, μπας και γλιτώσουμε τίποτα από τις τούμπες..θα επανέλθω και με ανταπόκριση απευθείας από το Βελούχι :)

 

Θα χρειαστείς και ένα ζευγάρι ζεστά αδιάβροχα γάντια! Αν παγώσουν και βραχούν τα χέρια σου, δεν θα είναι ευχάριστο!

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από εξοπλισμό, έχω μπουφάν, παντελόνι και ισοθερμικά,

 

Mαζι με τα γαντια που λεει ο Χρηστος απο πανω,

παρε και μια μασκα...θα βλεπεις καλυτερα και θα προστατεψεις και τα ματια σου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά τα λες όλα τα άλλα

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν οι σωστές συνθήκες για να μάθεις σωστό σκι και να εξελιχθείς. Μπορεί ένα τέτοιο ταξιδι να φαντάζει ακριβό αλλά αναλογικά με το τι δίνεις και τι παίρνεις είναι πραγματικά πολύ value for money. Σε μία εβδομάδα θα έχεις μάθει περισσότερα από όσα θα μάθεις σε 3 χρόνια τακτικού σκί στα ελληνικά χιονοδρομικά!

Να σε διορθώσω λίγο. Σε 7 τυχερές ή και διαλεγμένες ημέρες σκι στα Ελληνικά χιονοδρομικά μπορείς να βρεις σωστούς δασκάλους και καθόλου ουρές και να βελτιωθείς ακριβώς το ίδιο πολύ φτηνότερα από μια βδομάδα στις Άλπεις.

 

Aχ καλέ μπορώ να διαφωνήσω παρόλο που σχεδόν όλοι λένε το αντίθετο?

 

Ύστερα από το τελευταίο Σαββατοκύριακο (μπιλοζήρι -3 έως 0) χιονόπτωση, ομίχλη αποφάσισα να μην ξαναφορέσω ποτέ ξανά μάσκα. Γυαλί ηλίου ανοιχτού χρώματος, πάντα βασικότατη η ποιότητα και πέρασα φίνα και το Σάββατο και μόλις την έβγαλα και την Κυριακή. Με τη μάσκα σιχτίρισα.

 

Δεν αντέχω βέβαια ούτε στο περίπτερο με συνεφιά να πάω χωρίς γυαλιά ηλίου και επίσης δεν αντέχω την αίσθησή της μάσκας στο πρόσωπό μου.

 

Γούστα είναι αυτά αν κάποιον τον ενοχλεί η μάσκα, θεωρώ ότι αν δεν ρίχνει πατσαβούρια με υγρασία 100% και -25 μπορεί να δοκιμάσει ανοιχτό καλό γυαλί ήλίου.

 

ΔΕΝ ΘΟΛΩΝΑΝ και με το υφασματάκι κολημένο στο μπουφάν πριν ξεκινήσω την κατάβαση έβγαλα το χιόνι (το ίδιο έκαναν και όσοι φόραγαν μάσκα) και ήμουν κομπλέ.

 

Καμία αντίρηση ότι σε τούμπα θέτω σε κίνδυνο τα μάτια μου αλλά το θεωρώ πολύ απίθανο και τα γυαλιά δεν έχουν μέταλο. Λίγο παραπάνω κίνδυνο από ότι αν φοράς μάσκα τον δέχομαι.

 

Τέλος αποώ πως αντέχετε να κάνετε σκι με ήλιο χωρίς να φοράτε γυαλιά ηλίου. Εξαίρεση οι φίλοι με εντελώς σκούρη μάσκα για τους οποίους απορώ πως αντέχουν να έχει λιακάδα και να έχουν μια μεγάλη έκταση ύφασμα/τριχάκια κλπ στο πρόσωπό τους.

 

Σχεδόν off topic και δεκτή κάθε διαφωνία.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά τα λες όλα τα άλλα

 

Να σε διορθώσω λίγο. Σε 7 τυχερές ή και διαλεγμένες ημέρες σκι στα Ελληνικά χιονοδρομικά μπορείς να βρεις σωστούς δασκάλους και καθόλου ουρές και να βελτιωθείς ακριβώς το ίδιο πολύ φτηνότερα από μια βδομάδα στις Άλπεις.

 

Άν και διαφωνώ κάθετα πως 7 καλές-διαλεγμενες-τυχερές ημέρες στα ελληνικά χιονοδρομικά έχουν καμία σχέση με 7 ημέρες στις Άλπεις, αλλά ακόμα και έτσι να είναι. Πάρτο από θέμα κόστους, μία εβδομάδα στις Άλπεις με παρέα σε σαλέ, αν μαγειρεύεις στο διαμέρισμα και δεν βγαινεις συνεχώς στα εστιατόρια, βγαινει πολύ φτηνότερα από 7 τυχερές ημέρες (γιατί δεν γίνεται.. θα σου τύχουν ανάμεσα και κάποιες άτυχες) ανέβα-κατέβα στον Παρνασό.

Edited by click

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νιώθω ότι είμαστε στο θέμα...

 

Για όσους θέλουν να μάθουν σκι, διαφωνώ με τον φίλο μιας και το σκι στην Ελλάδα σε ίδιες μέρες είναι πια πολύ φθηνότερο από τις Άλπεις.

 

Ψάξτε προσφορές καθημερινές μπορείτε να μείνετε πάρα πολύ φθηνά όπως και να βρείτε φθηνά μαθήματα σκι.

 

Μια εβδομάδα στην Ελλάδα (που φυσικά μπορείς να το κάνεις δύο τριήμερα τετραήμερα) θα σου πάει 250-300 ευρώ. πχ δες στο Πισοδέρι τις προσφορές του President και των Καλαβρύτων κλπκλπ. Αν μου βρεις με 300 ευρώ Άλπεις μια βδομάδα (+αεροπορικά + κάρτα λιφτ 160-180ευρώ και δυο μέρες να είναι κλειστό σου λένε ας πρόσεχες)

 

Δεν μιλάω για ποιότητα πιστών και υπηρέσίες, ούτε για ποιότητα δασκάλων (που στην Ελλάδα έχουμε κάποιους έξαιρετικούς) αλλά για έναν αρχάριο που θέλει να μάθει σκι.

 

Για μένα ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ. Φυσικά πάμε και Άλπεις αν μας το επιτρέπουν τα οικονομικά μας.

 

Η μέρα σκι πηγαίνει με ski bus 22 ευρώ. Με αμάξι μου πάει 30-40 ευρώ. Άλπεις 800/7κάνει 110+ευρώ. Δεν με έχει πείσει κανένας ότι πήγε Άλπεις και πόρτα πόρτα με τα πάντα ξόδεψε λιγότερα από 600 και το 800+ το βρίσκω πιο λογικό και όσες φορές έχω πάει Άλπεις 800+ πήγε πόρτα πόρτα.

 

Πριν γράψει κανείς ότι του ζήτησαν Σαββατόβραδο χ ευρώ στην Αράχωβα, ας πάρει να κλείσει ένα δωμάτιο για Δευτέρα μέχρι Παρασκευή στο ίδιο ξενοδοχείο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι λίγο υπερβολικό να πάω να αγοράσω μπότες και σκι από τώρα? Έτσι όπως με κόβω, και αφού επικοινώνησα με φίλους και γνωστούς σε όλη τη λίστα του κινητού μου και βρήκα κάνα-δυο για παρέα (ευτυχώς), με βλέπω να ανεβαίνω στα βουνά 5-6 φορές για φέτος, μην πω ότι είναι και πολύ αισιόδοξο το σενάριο. Είμαι πάντως έτοιμη να πάω ακόμα και μόνη μου αν χρειαστεί, αφού διάβασα για τα σκι μπας που γράφετε στο φόρουμ. Είναι βέβαιο ότι με δικά μου πέδιλα και μπότες θα αισθάνομαι να 'πατάω' καλύτερα (πχ με ρόλλερς και παγοπέδιλα όταν τύχαινε να μην έχω μαζί μου τα δικά μου καταλάβαινες τη διαφορά και ήταν μεγάλη), αλλά δε νομίζω ότι θέλω να προχωρήσω ακόμα σε τέτοια έξοδα, μέχρι να βρω το δρόμο μου. Εσείς πόσες φορές το χρόνο ανεβαίνετε στα βουνά για να πείτε ότι το φχαριστηθήκατε για τη σαιζόν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παντως θα προτεινα σε εναν αρχαριο να αγορασει εξοπλισμο αφου κανει 2-3 μαθηματα και ανεβει αλλες τοσες φορες στο βουνο. Στην αρχη πρεπει να δει αν το γουσταρει και αν το "εχει". Ο ενοικιαζομενος εξοπλισμος, εννοειται απο καποιο καταστημα που δεν θα δωσει "οτι 'ναναι" μια χαρα θα κανει την δουλεια του για αρχη. Απο εκει κ περα συμφωνω οτι ενας αρχαριος πρεπει να εχει πολυ υπομονη και επιμονη. Μολις ομως καταφερει να κατεβει μονος μια πιστα θα νιωσει τη χαρα που νιωθουμε ολοι και θα ξεχασει οτι περασε για να μαθει.

 

Συμφωνω επισης οτι Σκι μπορει κανεις να μαθει Στην ΕΛΛΑΔΑ χωρις να χρειαστει να παει εξωτερικο. Υπαρχουν κ εδω πολλοι καλοι δασκαλοι με πειρα.

 

Τωρα φιλη Marina οσο αφορα τις φορες που ανεβαινουμε........ η απαντηση ειναι ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ μπορουμε!!!!!! Οταν ξεπερασεις κ εσυ την 1η φαση που εισαι τωρα θα καταλαβεις....... θα περιμενεις πως κ πως την επομενη ανοδο σου στο βουνο!!!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσους θέλουν να μάθουν σκι, διαφωνώ με τον φίλο μιας και το σκι στην Ελλάδα σε ίδιες μέρες είναι πια πολύ φθηνότερο από τις Άλπεις.

 

Ψάξτε προσφορές καθημερινές μπορείτε να μείνετε πάρα πολύ φθηνά όπως και να βρείτε φθηνά μαθήματα σκι.

 

Μια εβδομάδα στην Ελλάδα (που φυσικά μπορείς να το κάνεις δύο τριήμερα τετραήμερα) θα σου πάει 250-300 ευρώ. πχ δες στο Πισοδέρι τις προσφορές του President και των Καλαβρύτων κλπκλπ. Αν μου βρεις με 300 ευρώ Άλπεις μια βδομάδα (+αεροπορικά + κάρτα λιφτ 160-180ευρώ και δυο μέρες να είναι κλειστό σου λένε ας πρόσεχες)

 

Δεν μιλάω για ποιότητα πιστών και υπηρέσίες, ούτε για ποιότητα δασκάλων (που στην Ελλάδα έχουμε κάποιους έξαιρετικούς) αλλά για έναν αρχάριο που θέλει να μάθει σκι.

 

Για τις Άλπεις (και όχι μόνο, και τα Πυρηναία έχουν πολύ καλά χιονοδρομικά σε καλές τιμές, και πιθανώς και αλλού) δεν αναφέρθηκα για κάποιον αρχάριο που μόλις ξεκινάει. Αναφέρομαι σε έναν αρχάριο που έχει ανέβει 5-10 φορές στο βουνό, έχει αρχίσει να ξεθαρεύει και θέλει να κάνει το βήμα παραπάνω.

 

Σχετικά με το κόστος, αν θέλεις και έχεις την διάθεση να το οργανώσεις καλά μπορείς να βρείς πάρα πολύ καλές τιμές στο εξωτερικό. Κλείνεις νωρίς αεροπορικά με 150 ευρώ, οι εβδομαδιαίες κάρτες έρχονται αν όχι φτηνότερα τουλάχιστο στα ίδια με σπαστές ημέρες στα "καλά" Ελληνικά χιονοδρομικά, και με καλό προγραμματισμό μπορείς να βρείς Σαλέ δίπλα σε μεγάλο χιονοδρομικό με παρέα που το άτομο έρχεται πολύ φτηνά και δεν χρειάζεσαι και αυτοκίνητα.

 

Τι να σου πω, ότι έχω μείνει σε 5άστερο Σαλέ στις Άλπεις για 6 άτομα μέσα στην χλιδή με φουλ εξοπλισμό με 300 ευρώ!! την εβδομάδα το άτομο? Και φυσικά υπάρχουν και φτηνότερα. Στην Ελλάδα αντίστοιχης ποιότητας υπηρεσίες σε αντίστοιχες τιμές δεν παίζουν πουθενά!

 

Δεν λέω πως είναι φτηνά στις Άλπεις, αλλά με καλή οργάνωση μπορείς να πετύχεις μία τιμή γύρω στα 700 ευρώ την εβδομάδα με όλα τα έξοδα και αυτό που θα πάρεις τόσο από σκί, όσο και από διαμονή δεν έχει κάμια σχέση με αυτά που σου παρέχουν οι φραγκοφωνιάδες Ελληνες ξενοδόχοι και τα ελληνικά χιονοδρομικά.

 

Δεν είναι λίγο υπερβολικό να πάω να αγοράσω μπότες και σκι από τώρα? Έτσι όπως με κόβω, και αφού επικοινώνησα με φίλους και γνωστούς σε όλη τη λίστα του κινητού μου και βρήκα κάνα-δυο για παρέα (ευτυχώς), με βλέπω να ανεβαίνω στα βουνά 5-6 φορές για φέτος, μην πω ότι είναι και πολύ αισιόδοξο το σενάριο. Είμαι πάντως έτοιμη να πάω ακόμα και μόνη μου αν χρειαστεί, αφού διάβασα για τα σκι μπας που γράφετε στο φόρουμ. Είναι βέβαιο ότι με δικά μου πέδιλα και μπότες θα αισθάνομαι να 'πατάω' καλύτερα (πχ με ρόλλερς και παγοπέδιλα όταν τύχαινε να μην έχω μαζί μου τα δικά μου καταλάβαινες τη διαφορά και ήταν μεγάλη), αλλά δε νομίζω ότι θέλω να προχωρήσω ακόμα σε τέτοια έξοδα, μέχρι να βρω το δρόμο μου. Εσείς πόσες φορές το χρόνο ανεβαίνετε στα βουνά για να πείτε ότι το φχαριστηθήκατε για τη σαιζόν?

 

Και 2 φορές να ανέβεις πάλι αξίζει να πάρεις σωστό εξοπλισμό. Έτσι και αλλιώς θα τον έχεις για καμια 5ετία τουλάχιστο. Με τα δικά σου κατάλληλα σκι και μπότες θα νιώθεις σιγουριά, δεν θα προσπαθείς κάθε φορά να τα συνηθήσεις και θα σε βοηθήσουν και να μάθεις και να βελτιωθείς. Με τα εννοικιασμένα θα είναι σαν να ξεκινάς κάθε φορά πάλι από την αρχή και πάλι μπορεί να είναι και εντελώς ακατάλληλα και να μην σε βοηθάνε. Ειδικά στην αρχή που δεν ξέρεις καλό τα καλά σκι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, πίστεψέ με. τα καλά σκί δεν είναι μόνο για όσους ξέρουν. Αν στον έμπειρο σκιέρ τα σωστά σκι (μπότες-πέδιλα) τον βοηθάνε μία φορά τον αρχάριο τον βοηθάνε 5!

 

Εκτός αν έχεις σκοπό να πάς μόνο μία φορά να χάνεις λίγο χαβαλέ και να μην το συνεχίσεις...

Edited by click

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει αναφερθεί παραπάνω και σε άλλα thread ότι η καλύτερη πρακτική είναι να πάρεις αμέσως μπότες. Εγώ θα τις αγόραζα και σε κάποιον που θέλει να μάθει σκι πρώτη φορά, αλλά γενικά καλό είναι να κάνεις μια φορά και εκεί θα καταλάβεις αν θες ή όχι. Αρκεί να πει ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΚΙ. Γλυτώνεις τον πόνο, την ώρα να νοικιάσεις και τις μολύνσεις.

 

Για τα πέδιλα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα η κοπέλα μου πχ να νοικιάζει τις πρώτες φορές. Ο μοναδικός κίνδυνος είναι να νοικιάσει πανάρχαια πέδιλα (ίσια) που θα την δυσκολέψουν και πάλι λίγο. Επίσης...εκεί είμαι βλέπω. Γενικά νορμάλ πέδιλα για αρχάρια θα βρεις σε όλα τα χιονοδρομικά, πρέπει να πας σε πολύ άσχετο μέρος και να μην ξέρεις για να νοικιάσεις κάτι άσχετο.

 

Πάνω στο 1950 στον Παρνασσό πχ έχει μόνο ΟΚ για αρχάριο και μη ξεχνάμε ότι γλυτώνουν το κουβάλημα που είναι για αυτούς σημαντικό.Και ο Skibill στα Καλάβρυτα ας πούμε ξέρω ότι έχει μόνο καλά.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω παλι ξερω αρκετους/αρκετες που ναι μεν ειπαν "ΘΕΛΩ να μαθω Σκι" ανεβηκαν 1-2 φορες κ μετα δεν...... Για Μποτες και βασικο εξοπλισμο μιλαμε για κανα 300αρι ευρω......... ε... δεν ειναι και λιγα......... Ειδικα αν αυτος που τα δωσει καταλαβει - αποφασισει οτι τελικα ανηκει στην κατηγορια ΔΕΝ....... ;)

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toύ έριξα ένα edit του από πάνω σωστά το λες πριν την πρώτη φορά ίσως είναι υπερβολικό.

 

Για μπότες το έξοδο δεν είναι πάνω από 120 ευρώ, για πέδιλα ίσως είναι παραπάνω και γενικά την αγορά την αποσβαίνεις σε 10+ μέρες σκι. Απλά ο πόνος και η ταλαιπωρία μιας νοικιάρικης μπότας ίσως αξίζουν πολύ παραπάνω από 120 ευρώ.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πρώτη φορά, ακόμα και δεύτερη και τρίτη, οι μπότες είναι υπερβολή. Όχι τα γάντια όμως, που στο φινάλε μπορούν να φορεθούν και σε άλλες περιστάσεις ανάλογα με το design.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέστα ρε ΜΙΚ για την Ελλάδα! Έτσι είναι!

 

Για να πας αρχάριος στο εξωτερικό σε budget κατάσταση, δεσμεύεις ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλά! Δεσμεύεις πολύτιμες μέρες άδειας από τη δουλειά σου και της παρέας σου, προπληρώνεις εισιτήρια (χωρίς δικαίωμα ακύρωσης τα περισσότερα φθηνά) μήνες (άντε 20 μέρες στην καλύτερη) πριν, χωρίς να έχεις καν ιδέα για τον καιρό και τις γενικές συνθήκες εκεί, για να μάθεις ένα χόμπι που καλά καλά δεν ξέρεις αν σου αρέσει.

 

Ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν άπειρες προσφορές και σε Παρνασσό και Καλάβρυτα και ακόμα καλύτερες πιο μακρυά. Οι τιμές έχουν μειωθεί και υπάρχουν και περιθώρια περαιτέρω μείωσης (το γνωστό παζάρι). Συν ότι μπορείς να κάνεις κράτηση την τελευταία στιγμή ανάλογα με τον καιρό.

Δάσκαλοι εδώ υπάρχουν εξαίρετοι, πολύ καλοί, μέτριοι και κακοί, όπως είμαι 10000000% σίγουρος ότι έτσι είναι και στο εξωτερικό.

 

Οι Άλπεις φαντάζομαι είναι τέλειες και τις λιγουρεύομαι ΚΑΘΕ, μα ΚΑΘΕ που βλέπω αυτούς τους αχανείς χάρτες, με τα αμέτρητα λιφτ και τις τεράστιες πίστες. Αλλά, νταξ, όχι και να με φανταστώ να είμαι εκεί μόνο για να κάνω snowplow σε 2-3 μπλε! ;)

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

σας διαβαζω και σας προσεχω απο πολυ κοντα,σαν αρχαριος και κολλημενος με το σκι πια...

Μια απορια μονο βασικη,ΠΟΤΕ ειναι η καλυτερη περιοδος να παρω εξοπλισμο απο οικονομικης αποψης??

Σκεφτομουν να επαιρνα στις εκπτωσεις του αυγουστου.Παντα μιλαω για μποτες,πεδιλα,δεστρες,μπατον.

Οχι ρουχα,να ειναι καλα το Lidl.....


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο τέλος της χιονοδρομικής περιόδου, τέλη Απρίλη, αρχές Μαΐου, που ακόμα τα μαγαζιά έχουν χιονοδρομικά είδη, αλλά με πολύ χαμηλότερες τιμές γιατί ότι δεν έφυγε μέχρι τότε θα τους μείνει. Δεν αγοράζεις Φθινόπωρο, όλα είναι πιο αλμυρά.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

σας διαβαζω και σας προσεχω απο πολυ κοντα,σαν αρχαριος και κολλημενος με το σκι πια...

Μια απορια μονο βασικη,ΠΟΤΕ ειναι η καλυτερη περιοδος να παρω εξοπλισμο απο οικονομικης αποψης??

Σκεφτομουν να επαιρνα στις εκπτωσεις του αυγουστου.Παντα μιλαω για μποτες,πεδιλα,δεστρες,μπατον.

Οχι ρουχα,να ειναι καλα το Lidl.....

 

Άν πάς τον Αυγουστο να πάρεις εξοπλισμό πολύ πιθανό να μην βρείς τίποτα από την προηγούμενη χρονιά. Στο τέλος της χιονοδρομικής περιόδου όπως είπε και ο Χρήστος Λάππας είναι η καλύτερη στιγμή. Αν και ίσως ακόμα και τώρα μπορεί να βρείς εκπτώσεις καθώς ο Φεβρουάριος είναι ήδη προχωρημένη περίοδος για αγορά χειμερινού εξοπλισμού. Τουλάχιστο στο εξωτερικό τώρα υπάρχουν πολύ καλές προσφορές, ρίξε μία ματιά ποτέ δεν ξέρεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και εδώ.

 

Όταν πείρα δικές μου μπότες κατευθείαν το σκι μου έγινε ένα μεγάλο κλικ πιο εύκολο.

Ίσως και καλύτερο.

 

Άποψη, αν δεις φέτος οτι το γουστάρεις του χρόνου ξεκινάς τη σεζόν με δικές σου μπότες.

 

Καλές τιμές έχει και τώρα, εγώ πέρσι το Φεβρουάριο τις πείρα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο αφορά τις τιμές των μαθημάτων, πρόχτες που πήγα Καλάβρυτα, πλήρωσα 50 ευρώ για διωρω ατομικό μάθημα και 7 ευρώ για τα σκι (για ένα αρχάριο παιδάκι). Πριν 5 περίπου χρόνια θυμάμαι ότι για την κόρη μου πλήρωνα 40άρια για μια ώρα και 10 για τα σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κραταω αυτο που ειπε ο Χρηστος.Θα παω τελη απριλη να αγορασω.

Οσο αφορα τα μαθηματα που ανεφερε ο φιλος παραπανω, στο πρωτο χιονι,αρχες Δεκεμβρη με την κοπελα μου μας ειχαν παρει για 1 ωρα 20+20=40ευρω.Καθημερινη ηταν και θυμαμαι οτι σε ολο το χιονοδρομικο πρεπει να ειμασταν 5 ατομα!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: Για καλαβρυτα παντα μιλω.


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορά μάθημα σε δάσκαλο οπωςδήποτε η με γνωστούς σου που ξέρουν πολύ καλό...(γνώμη μου..) για να μάθεις ΄σωστα απο την αρχή..!! και να θύμάσαι....αν κολλήσεις...ΔΕΝ ξεκολλάς!!! απλά χάνεσαι στα βουνά..............

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...