Jump to content
Velissarios

Αερομεταφορά Με Ελικόπτερο στις Άλπεις. Πληρωμή και απόδοση χρημάτων

Recommended Posts

Μετά από ένα υπέροχο ταξίδι στο Verbier της Ελβετίας θα ήθελα να παρουσιάσω μόνο μια περίπτωση παροχής πρώτων βοηθειών αλλά και αερομεταφοράς από σπεσιαλίστες του είδους.

Ο ένας φίλος είχε ένα πέσιμο σε εκτός πίστας τμήμα (Mont Gele) και ένιωσε έντονη αστάθεια στο γόνατο. Μη θέλοντας να πάρει μεγαλύτερο ρίσκο αλλά και προφυλάσσοντας το πόδι του ζήτησε αερομεταφορά με ελικόπτερο.

Μετά από 10 περίπου λεπτά έφτασε διασώστης (Στο video φορά πορτοκαλί μαύρο μπουφάν) και αφού συζήτησε την κατάσταση με τον τραυματία έδωσε ο.κ. για αερομεταφορά.

Ο τρόπος με τον οποίο κινούνται αλλά και συμπεριφέρονται οι τύποι από το πλήρωμα του ελικοπτέρου είναι πραγματικά υποδειγματικός. Ο φίλος μεταφέρθηκε στα επείγοντα στο νοσοκομείο της Σιόν και μετά από εξαντλητικούς ελέγχους και ακτινογραφίες οι Ελβετοί γιατροί αποφάνθηκαν ότι έχει ζημιά στο μηνίσκο. Για το αν θα κάνει σκι μετά το συμβάν του είπαν χαρακτηριστικά: “Tο πόδι σου θα σου το δείξει”

Να κλείσω λέγοντας ότι ο φίλος την «πλήρωσε» μόνο με κάποια φλεγμονή στο μηνίσκο και σε 10 μέρες θα είναι και πάλι στα βουνά.

• Like 12

Πολύ σημαντική εμπειρία

Να σταθώ στο γεγονός οτι ο διασώστης εκτίμησε την κατάσταση του τραυματία προκειμένου η αερομεταφορά με ελικόπτερο να είναι ασφαλής!

Γνωρίζεις πληροφορίες για το πόσο κόστισε η όλη διαδικασία?

Είχε ο φίλος σου ασφάλεια? Το κάλυπτε στο εκτός πίστας?

• Like 1

waqan6.gif How you stand is how you ski

Σίγουρα έχουν τεράστια πείρα ..αντιμετωπίζουν συνέχεια τέτοια περιστατικά

...περαστικά στο φίλο σου .. και γρήγορα στο βουνό ξανά

είμαι περίεργος πόσο στοίχισε όλο αυτό ?

Τυχερός ο φίλος σου και περαστικά του!

Μέσα σε όλα τα άλλα μου έκανε εντύπωση που πήραν μαζί και τα πέδιλά του και τα μπατόν, όπως επίσης και ο διασώστης που έβγαζε φωτογραφίες το ελικόπτερο την ώρα που απογειωνόταν! :)

Για όλο αυτό δεν σας ζητήσαν τίποτα, έτσι;

sinox-0.jpeg

Πολύ σημαντική εμπειρία

Να σταθώ στο γεγονός οτι ο διασώστης εκτίμησε την κατάσταση του τραυματία προκειμένου η αερομεταφορά με ελικόπτερο να είναι ασφαλής!

Γνωρίζεις πληροφορίες για το πόσο κόστισε η όλη διαδικασία?

Είχε ο φίλος σου ασφάλεια? Το κάλυπτε στο εκτός πίστας?

Είχε ασφάλεια και δεν πλήρωσε τίποτα.Δεν θεωρούνταν εκτός χιονοδρομικού πεδίο αφού ήταν μεν εκτός πίστας αλλά σηματοδοτημένο τμήμα στο οποίο φτανεις από γόνδολα και δεν έχεις τρόπο να κατεβείς παρά να διασχίσεις το εκτός πίστας πεδίο.Αν δεις το χάρτη του Verbier από το λιφτ του Mont Gele δεν υπάρχει στρωμένη πίστα αλλά μόνο εκτός πίστας πεδίο.

• Like 2

Τυχερός ο φίλος σου και περαστικά του!

Μέσα σε όλα τα άλλα μου έκανε εντύπωση που πήραν μαζί και τα πέδιλά του και τα μπατόν, όπως επίσης και ο διασώστης που έβγαζε φωτογραφίες το ελικόπτερο την ώρα που απογειωνόταν! :)

Για όλο αυτό δεν σας ζητήσαν τίποτα, έτσι;

Αξιοσημείωτο οτι πάνω στον εξοπλισμό του φίλου είχαν επικολληθεί αυτοκόλλητα με τα στοιχεία και τη διεύθυνση του φίλου στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ για τις ευχές.Να συμπληρώσω οτι ο φίλος έκανε σκι δύο μέρες μετά.Από το νοσοκομείο είπαν στο φίλο οτι αν ζητήζει κάποια αποζημίωση η εταιρία με το ελικόπτερο απλά θα παρουσιάζει αντίγραφο της ασφάλειας που βγάλαμε όταν βγάλαμε το ski pass.

• Like 5

Άλπεις ΠΑΝΤΑ ασφάλεια με το skipass.

Ισχύει παντού η αεροδιακομιδή δωρεάν? Στη Γαλλία είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα προσπαθήσουν να σε κάνουν να την πληρώσεις και καλά ότι φταις εσύ εκτός πίστας κλπ. Βέβαια αν σε έχουν σώσει δε πα να τη πληρώσεις...

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ισχύει παντού η αεροδιακομιδή δωρεάν? Στη Γαλλία είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα προσπαθήσουν να σε κάνουν να την πληρώσεις και καλά ότι φταις εσύ εκτός πίστας κλπ. Βέβαια αν σε έχουν σώσει δε πα να τη πληρώσεις...

Όταν έρχεται το ελικόπτερο, δεν γνωρίζουν αν έχεις ασφάλεια αφού πρώτη τους δουλειά είναι να σε σώσουν - βοηθήσουν.Στη συνέχεια και εφόσον απαιτήσουν οτιδήποτε τους στέλνεις φωτοαντίγραφο του εισιτηρίου (στο οποίο αναγράφεται οτι έχεις αγοράσει ασφάλεια) και τελειώνει εκεί το θέμα.Αυτά τα μάθαμε στο νοσοκομείο που διακομίσθηκε ο φίλος.

Το πιο σημαντικό είναι οτι ο φίλος είχε ευραπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας την οποία δέχτηκαν αμέσως λέγοντάς του."¨Ευτυχώς έχεις κάρτα.Αλλιώς θα πλήρωνες 200 € λόγω εξετάσεων ακτινογραφιών κλπ"

• Like 3

Άλπεις ΠΑΝΤΑ ασφάλεια με το skipass. Kαι Άλπεις ΠΑΝΤΑ με ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

• Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Το πιο σημαντικό είναι οτι ο φίλος είχε ευραπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας την οποία δέχτηκαν αμέσως λέγοντάς του."¨Ευτυχώς έχεις κάρτα.Αλλιώς θα πλήρωνες 200 € λόγω εξετάσεων ακτινογραφιών κλπ"

πολυ σημαντικο! περαστικα στον φιλο αου Αρη

ααααχ, το Mont Gele :)

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Άλπεις ΠΑΝΤΑ ασφάλεια με το skipass. Kαι Άλπεις ΠΑΝΤΑ με ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

Προχθές έτυχε να ακούσω για κάτι αντίστοιχο στο Kaprun, που επειδή δεν είχε ούτε το ένα ούτε το άλλο, ο διασώστης του είπε πως καλύτερα να μην πάρει ελικόπτερο (του είπε ένα εξωφρενικό νούμερο) και να κατέβει μόνος του (είχε τραυματιστεί στο χέρι) και μετά πλήρωσε (μπροστάντζα απ' ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) κοντά στα 700 Ευρώ για εξετάσεις, ακτινογραφίες και μεταφορά με ασθενοφόρο.

sinox-0.jpeg

Προχθές έτυχε να ακούσω για κάτι αντίστοιχο στο Kaprun, που επειδή δεν είχε ούτε το ένα ούτε το άλλο, ο διασώστης του είπε πως καλύτερα να μην πάρει ελικόπτερο (του είπε ένα εξωφρενικό νούμερο) και να κατέβει μόνος του (είχε τραυματιστεί στο χέρι) και μετά πλήρωσε (μπροστάντζα απ' ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, αλλά δεν είμαι σίγουρος) κοντά στα 700 Ευρώ για εξετάσεις, ακτινογραφίες και μεταφορά με ασθενοφόρο.

Κακώς, πολύ κακώς πλήρωσε "700 Ευρώ", εφ' όσον η ιστορία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και εφ' όσον δεν τον περιέθαλψαν σε ιδιωτική μονάδα, εκτός Δημόσιου συστήματος υγείας.

Η "Κάρτα" σου επιτρέπει πρόσβαση στο Δημόσιο σύστημα υγείας, με τους ίδιους όρους που έχουν πρόσβαση κι οι ντόπιοι πολίτες, σε 27 χώρες της Ε.Ε. +4.

ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, είτε επειδή χάθηκε, είτε επειδή δεν εκδόθηκε, ΠΑΛΙ σε περιθάλπουν με ίσους όρους, ΕΦ ΟΣΟΝ κατέχεις διαβατήριο συμβαλλόμενης χώρας, συμπληρώνουν όμως κάποια ειδικά έντυπα και σου δίνουν περιθώριο μερικές εβδομάδες για να συνεννοηθείς με το ταμείο σου, επιστέφοντας στη χώρα σου!

• Like 2

Κακώς, πολύ κακώς πλήρωσε "700 Ευρώ", εφ' όσον η ιστορία ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και εφ' όσον δεν τον περιέθαλψαν σε ιδιωτική μονάδα, εκτός Δημόσιου συστήματος υγείας.

Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω. Δεν ξέρω σε τι είδους νοσοκομείο τον πήγαν.

ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, είτε επειδή χάθηκε, είτε επειδή δεν εκδόθηκε, ΠΑΛΙ σε περιθάλπουν με ίσους όρους, ΕΦ ΟΣΟΝ κατέχεις διαβατήριο συμβαλλόμενης χώρας, συμπληρώνουν όμως κάποια ειδικά έντυπα και σου δίνουν περιθώριο μερικές εβδομάδες για να συνεννοηθείς με το ταμείο σου, επιστέφοντας στη χώρα σου!

Μιλάς για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφαλισμένου (ή όπως λέγεται); Αυτό που μας είπε ήταν ότι δεν είχε εκδόσει ποτέ τέτοια κάρτα και δεν την ειχε ακούσει καν μέχρι τότε και δεν είχε κάνει επίσης την προεραιτική ασφάλιση του χιονοδρομικού.

sinox-0.jpeg

πριν 6 χρονια ειχαμε τραυματισμο ρηξη χιαστου σε κοπελα της παρεας στο saalbach

το ποσο γρηγορα μεταφερθηκε απο το χιονοδρομικο κατω στο κεντρικο δρομο και απο κει με ασθενοφορο στο νοσοκομειο του zel am see δεν περιγραφεται αφου οταν εφτασα για να την παρω μεχρι να ανεβω στον τριτο με περιμεναν ο γιατρος με τις ακτινογραφιες στο χερι με το ποδι μπανταρισμενο ετοιμη για να φυγει.

η επεμβαση εγινε αθηνα.

ειχε ομως καρτα ασφαλισης και δεν πληρωσε τιποτα.

αυτα και περαστικα στο φιλο σου αφου οπως λες τελικα δεν ηταν τιποτα τελος καλα ολα καλα.

Εγω εχω βγαλει Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης 2-3 φορες........ Το ερωτημα μου ειναι το εξης...... ΠΩΣ καταλαβαινουν στο εξωτερικο ΤΙ γραφει αφου ειναι ολα γραμμενα στα Ελληνικα!!!! Ουτε καν Λατινικα!!!!!!!!

Εννοειται οτι δεν πας πουθενα χωρις την ΕΚΑ και χωρις επιπλεον ασφαλιση στα Χιονοδρομικα........

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

νομιζω ότι στο πισω μερος αναγράφεται το ονομα με λατινικούς χαρακτήρες. θα τη δω ξανα να σιγουρευτώ

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

νομιζω ότι στο πισω μερος αναγράφεται το ονομα με λατινικούς χαρακτήρες. θα τη δω ξανα να σιγουρευτώ

Να την ξαναδω κ εγω αλλα μου εκανε τοσο εντυπωση που το θυμαμαι!!!

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

θα τη δω ξανα να σιγουρευτώ

Να την ξαναδω κ εγω

της ηλικίας ειναι :D

(για μενα το λεω περισσότερο)

Εγω εχω βγαλει Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης 2-3 φορες........ Το ερωτημα μου ειναι το εξης...... ΠΩΣ καταλαβαινουν στο εξωτερικο ΤΙ γραφει αφου ειναι ολα γραμμενα στα Ελληνικα!!!! Ουτε καν Λατινικα!!!!!!!!

Την έχω μόλις τώρα μπροστά μου.

Τα στοιχεία μου είναι γραμμένα στα λατινικά και πάνω δεξιά γωνία έχει και το GR

• Like 1

moments

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Την έχω μόλις τώρα μπροστά μου.

Τα στοιχεία μου είναι γραμμένα στα λατινικά και πάνω δεξιά γωνία έχει και το GR

Πωωωωωωω παει λες καλα να λεει η Ολγα περι ηλικιας? :thumbup: ..... οταν παω σπιτι θα κοιταξω!!!

• Like 1

οι οδηγιες φυσικα και ειναι στα ελληνικα αφου απευθυνονται στον κατοχο και ειναι στη πισω πλευρα

εμπρος ειναι ολα λατινικα

το πιο σημαντικο απο ολα ειναι ο κωδικος του φορεα που εισαι ασφαλισμενος αφου εκει παει η λυπητερη απο το αντοιστοιχο νοσκομειο κλπ (αν υπαρχει λυπητερη κλπ)

Παντως τελευταια φορα που την ειχα βγαλει, μου ειχανε πει στο ταμειο οτι ακομα και αν δεν την εχεις, ερχεσαι μετα στο ταμειο σου με τις αποδειξεις εξετασεων κλπ και παιρνεις το αντιστοιχο ποσο πισω...αλλα μιλαμε για τρελη γραφειοκρατια

Snow is on my D.N.A.

Πρίν 2 χρόνια ατύχημα στο γόνατο ... στο Iscghl... πήγα στο νοσοκομείο, μου έκαναν εξετάσεις, ακτινογραφίες κλπ. και καθότι δεν είχα τίποτα μαζί μου, μόνο με μια δήλωσή μου ότι είμα ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ στην Ελλάδα, δεν πλήρωσα τίποτα... όταν γύρισα έβγαλα την ευρωπαϊκή κάρτα ασθενείας και την έστειλα με e-mail στο Αυστριακό νοσοκομείο.... και μου στειλαν απαντητικο e-mail ότι μ ευχαριστούν, και μου εύχονταν περαστικά και λυπούνταν για το δυσάρεστο συμβάν που μου συνέβη..... (είναι μακράν οι άνθρωποι εκεί )

• Like 3

Είχαμε μείνει στο τέλος αυτου του topic στο οτι ο φίλος που μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στο νοσοκομείο δεν πλήρωσε τίποτα από την τσέπη του για ελικόπτερο και νοσηλεία.Λίγες μέρες μετά την επιστροφή μας από το Verbier έλαβε δύο συστημένους φακέλους με το ταχυδρομείο.

Ο πρώτος φάκελος περιείχε τιμολόγιο της Televerbier (εταιρία διαχείρησης των λιφτ sto Verbier) αξίας 250 sf(περίπου 200€) για πληρωμή του διασώστη που ήρθε με τα σκί του για να εκτιμήσει την κατάσταση του τραυματία φίλου.

Ο πρώτος φάκελος περιείχε τιμολόγιο της AirGlaciers (εταιρία αερομεταφοράς και διάσωσης στην Ελβετία) αξίας 3360 sf (περίπου 2800 €) για πληρωμή του ελικοπτέρου και των διασωστών.

Μετά τα γέλια και την αρχική παγωμάρα άρχισαν τα αλεπαλληλα emais τόσο με το νοσοκομείο όσο και με την εταιρία με το ελικόπτερο.

O φίλος αποφάσισε να πληρώσει τα τιμολόγια ( αξίας 2.880 € μαζί με προμήθειες τραπεζών) ελπίζοντας να πάρει τα χρήματά του πίσω.

Σκέψεις του στυλ "Γράψε τους όλους και μην πληρώνεις", "Που θα σε βρουν στην Ελλάδα" κλπ θα τις χαρακτήριζα σαν άστοχες διότι αυτό δεν θα το έλεγε κανείς αν έβλεπε το όνομά του γραμμένο στο τιμολόγιο.

Ευτυχώς (όπως είπα στην αρχή του topic) είχαμε βγάλει ασφάλεια στο χιονοδρομικό.

Οι απαντήσεις (μεσω emails πάντα) έλεγαν το εξής:

Με την Ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης ασθενείας (και μόνο) ο ελβετικός όμιλος LAMal (προφανώς το ελβετικό ΙΚΑ) κάλυψε πλήρως τα έξοδα νοσοκομείου αξίας περίπου 250 ελβετικων φραγκων, και το 50% των εξόδων του ελικοπτέρου μείον 92 ελβετικά φράγκα.

Συνολικό ποσό κατάθεσης στο λογαριασμό του φίλου 1560 ελβετικά φράγκα περίπου.Το email που έλαβε ο φίλος από την LAMal το προώθησε στην ελβετική ασφαλιστική εταιρία Coris-Snowcare ( η εταιρία που φρόντιζε για την ασφάλεια στο χιονοδρομικό) και έλαβε την διαφορά ήτοι 1776,65 ελβετικά φράγκα για το ελικόπτερο, 250 ελβετικά για τα έξοδα του διασώστη (που ήρθε στην αρχή για να εκτίμησει την κατάσταση του φίλου) και ( Αυτο και αν είναι αδιανόητο) 295,85 ελβετικά για τις μέρες που λόγω τραυματισμού δεν έκανε σκι σαν αποζημίωση για το ski pass.

Συνολικά ο φίλος έδωσε 2880€ και έλαβε πίσω το ποσό των 3137€.

Παραθέτω ένα μικρό μέρος από την απάντηση την ασφαλιστικής Coris Snowcare που δηλώνει την επιστροφή των χρημάτων στο λογαριασμό του φίλου.

Dear Sir,

Thank you for your mail.

I inform you that I make the refund from the different part on the 05.04.2013

We make a refund from

Ski pass = CHF 295.85 Euro 236.68

Helicoptere = CHF 1776.65 Euro 1421.32

Secours sur piste = CHF 250.00 Euro 200.00

Thank you and best regards

Vanessa Schenker...

Κλείνοντας να επαναλάβω αυτό που πολλοί είπαν παραπάνω.ΠΑΝΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΠΕΙΣ

Edited by Velissarios
  • Like 15