Jump to content
royale

Zermatt: Video Edit Και Φωτό

Recommended Posts

Είχα εδώ και σχεδόν ένα χρόνο τάξει trailer από το Zermatt, οπότε, έστω και μετά από πολύμηνη αναμονή...:

 

http://vimeo.com/59474626

 

Προκειμένου να μην το σερβίρω ξεροσφύρι, βάζω και μερικές επιλεκτικές φωτό από το τολστο-ικό review που είχα γράψει στο κελάρι για μεζέ:

 

L1010108.jpg

 

L1010168_1.jpg

 

L1000410_1.jpg

 

L1000387_1.jpg

 

L1010079_1.jpg

 

L1010228_1.jpg

Edited by royale
  • Like 33

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απολαυστικό! Όπως και γενικότερα το site σου, thanks!

  • Like 3

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέμε κ΄ άλλα απ΄ το κελλαρ σου.

Ωραίο "κρασάκι" έχεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλειο...το μέρος, το βίντεο, οι φωτό...απλά!!!

 

Εγώ μέχρι το Δερμάτ' Ευρυτανίας έχω πάει... ;)

 

Dermati9.jpg

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ταξιδιάρικο, αλλά κάπως μακρυνό (ας όψεται η κατάσταση, δεν μιζεριάζουμε όμως)

 

on off-topic

Υ.Γ.

Εγώ μέχρι το Δερμάτ' Ευρυτανίας έχω πάει... ;)

Φωκίδα από το πρωί έβρεχε με το... δερμάτ' (σ.σ. πάρα πολύ) :P

off off-topic

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι μου θύμισες τώρα... Πάνω που μου τελείωσε η έξι (Φτερόλακκα-Παρνασσός) και θυμόμουν τα παλιά... Ιδού μερικές φώτος από Ζερμάτ 2010

post-831-0-97089100-1364291348.jpg

post-831-0-43607300-1364291488.jpg

post-831-0-88952500-1364291510.jpg

post-831-0-55417700-1364291530.jpg

post-831-0-66389200-1364291544.jpg

post-831-0-87283200-1364291570.jpg

post-831-0-32234300-1364291581.jpg

post-831-0-93329500-1364291592.jpg

post-831-0-33320100-1364291618.jpg

post-831-0-09096400-1364291640.jpg

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

μαλλον ειναι νωρις να σας ζαλισω ρωτωντας πληροφοριες για zermatt απο τωρα αλλα εχω παθει πλακα,τι χωριο τι ΧΚ ειναι αυτο???

Τουλαχιστον ξερω που θα παω του χρονου διακοπες..

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια ερωτηση,το to ski in sκi out τι ειναι που λετε?

 

Οταν δεν χρειαζεται να περπατησεις καθολου (ή παρα πολυ λιγο) για να πας (out) ή για να γυρισεις (με τα σκι στα ποδια δηλ. απο πιστα) (IN) απο/στο το ξενοδοχειο στη γονδολα ή σε καποιο κυριο λιφτ...........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκέφτομαι να το επισκεφθώ τον Ιανουάριο του 2014, αμέσως μετά το τέλος του high season. Είναι προτιμότερο να πάω αεροπορικώς μέχρι Μιλάνο και μετά με αυτοκίνητο ή Γενεύη και μετά τρένο? Κάποιο άλλο tip?


elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά όπως θα έχεις ακούσει στο Zermatt δεν χρειάζετε αυτοκίνητο θθα το αφήσεις στο Tasch σε παρκινκ και το μόνο που θα σου προσφέρει θα είναι βάρος στα έξοδα!! Επίσης στο Μιλάνο είναι μπέρδεμα η ενοικίαση με χιονολάστιχα (υποχρεωτικά στην Ελβετία) τα αεροδρόμια στο Μιλάνο επίσης θέλουν και λεωφορείο για να φτάσεις στο τρένο άρα έξτρα ταλαιπωρία…. Οπότε ή τρένο ή αυτοκίνητο Γενεύη ή Ζυρίχη είναι μονόδρομος…. Και στα δύο από πάνω προσγειώνεσαι και από κάτω περνάει το τρένο… με μία αλλαγή Brig ή Visp σε 4 περίπου ώρες είσαι Zermatt τελείως ξεκούραστα…. και χωρίς να σε ενδιαθέρουν οι καικές συνθήκες.... με ότι και να πας να (θα) περάσεις τέλεια.............................

  • Like 6

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε :D :D .............. 13 και σήμερα :yahoo: :yahoo: :blushing: :blushing: ................

http://zermatt.ch/ht...cams/status.jpg

 

Καθόλου άσχημα για ξεκίνημα.... να προλαβαίναμε και καμιά προθέρμανση ενταύθα......

Edited by vangelis_k
  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, επιστροφή στην γκρίνια......

18,00 αναχώρηση απο Ancona διανυκτέρευση Simplon Pass 2000+ m. στο αυτοκίνητο..... άφιξη 09,00 Saas Fee.... Alpin1... Alpin2.... Metro Alpin.... 3500 m. ....... MAYDAY MAYDAY MAYDAY....... δεν μπορώ να ανασάνω τι έγινε τέλειωσε το οξυγόνο :shock: που πας ρε καραμήτρο απο το μηδέν στα 3500 με την μία, πρώτη ανάβαση πρώτο σκι της χρονιάς και με λάθος πέδηλα Armada JJ :shock: οχι δεν πήγα αδιάβαστος ήξερα τι θα συναντήσω τελευταία χιονόπτωση 23-11..... απλά ήταν στοίχημα με τον Βαγγέλη :yes που στο τέλος το κέρδισα :thumbup: Πρώτη ημέρα πίκρα.... σκέτη απογοήτευση μου έφταιγαν όλοι και όλα ούτε μέχρι τις 14,00 δεν άντεξα :hope: .... σκέφτηκα... τέλος.... το βουνό με νίκησε.... αύριο θα πάω να νοικιάσω πέδηλα στο Zermatt :hope: Ημέρα δεύτερη Zermatt..... εδώ παίζω εντ'ος έδρας :yes λέω να δοκιμάσω πάλι Armada και αν δεν ... βλέπουμε.... ποιότητα χιονιού μια απο τα ίδια .... απο τα 2500 και κάτω....κυρίως τεχνητό χωρίς αυτό να λέει και τίποτα..... θυμήθηκα οτι στο σκι κουνάμε και τον ΚΩΛΟ μας :shock: μου είχε διαφύγει..... και όλα άρχισαν να ρολάρουν προς το καλύτερο :yes Ημέρα τρίτη.... τα πνευμόνια ανοίγουν συνηθίζουν και στο υψόμετρο..... το σώμα αρχίζει και δουλεύει :yes τα Armada πια φαίνονται πιό ελαφριά.... απο Klein Matterhorn 3820 Ελβετία..... σε Valtournenche 1520 Ιταλία... με τα πέδηλα στα πόδια... για όσους δεν ξέρουν μια διαδρομή που διακόπτετε απο ένα 4απλο 200 περίπου μέτρων.... τρομερή διαδρομή :yes για να πάρεις και μια ανάσα βρε αδελφέ :thumbup: προς το τέλος της διαδρομής χιόνι μόνο τεχνητό στις πίστες και δεξιά αριστερά λιβάδια :shock: και χωρίς ίχνος πέτρας ενοείτε..... την έχω τραβήξει με την Drift ολόκληρη, 30+λεπτα.... κάποια στιγμή θα την ανεβάσω...... Ημέρα τέταρτη......... Ημέρα πέμπτη λυμένος τελείως πιά..... και έχοντας αποδείξει οτι τα Armada πάνε πραγματικά παντού..... κάνω τις τευλευταίες στροφές Sunnegga.. Rothorn.. Gant.. Furi.. Trockener Steg.. Klein Matterhorn.. Testa Grigia.. Valtournenche.. Cervinia.. Theodulpass.. Zematt...... να ήμαστε καλά να το ξαναζήσουμε για άλλη μια φορά σαν να είναι η τελευταία.....

Καλή σεζόν να έχουμε.......

  • Like 23

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Άρη φώτος ή να σε μαστιγώσουμε

δεν μπορώ να ανασάνω τι έγινε τέλειωσε το οξυγόνο :shock: που πας ρε καραμήτρο απο το μηδέν στα 3500 με την μία, πρώτη ανάβαση πρώτο σκι της χρονιάς και με λάθος πέδηλα Armada JJ :shock:

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει στο ίδιο σημείο, θέλουν προσοχή όλα τα βουνά πάνω από 3300 περίπου αν κοιμηθείς σε χαμηλό υψόμετρο το βράδυ, μου κάνει εντύπωση που το έπαθες ενώ είχες κοιμηθεί ψηλά αλλά είσαι και κάποιας ηλικίας...ή δεν είχες κοιμηθεί καλά

 

Καλή σεζόν φίλε

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
:santa: Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...