Jump to content
royale

Zermatt: Video Edit Και Φωτό

Recommended Posts

γινετε με ταυτότητα αρκει να ειναι με λατινικούς χαρακτήρες

 

Εγω το ξερω, αλλα ο αλλος με πιεσε να ρωτησω κι εδω για σιγουρια!

Ευχαριστω παντως.

  • Like 1

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να περάσετε τέλεια στη βουναρα!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο αλλος με πιεσε να ρωτησω κι εδω για σιγουρια!

Αυτο δεν ισχυει Πανο ;)

 

Τι να σκεφτεις οταν οι ιδιοι οι Ιταλοι απο το ΧΚ μετά απο επικοινωνια μαζι τους σου λενε ότι για να πας και στη πλευρα του Ζερματ χρειαζεσαι διαβατηριο; Προφανως κανουν λαθος εκεινοι :)

 

Την καλημερα μου εχετε ολοι.

Edited by stanisalus18
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει Πανο ;)

 

Τι να σκεφτεις οταν οι ιδιοι οι Ιταλοι απο το ΧΚ μετά απο επικοινωνια μαζι τους σου λενε ότι για να πας και στη πλευρα του Ζερματ χρειαζεσαι διαβατηριο; Προφανως κανουν λαθος εκεινοι :)

 

Την καλημερα μου εχετε ολοι.

Kι εσύ Τέκνον Βρούτε;;;;;;;;;

Ε προφανώς δεν ξέρουν οι Ιταλοί!

Μα, να βρίσκεσαι στο χιονοδρομικό στην Ιταλική πλευρά και ξαφνικά για να περάσεις στην Ελβετική πλευρά να σε σταματήσουν συνοριοφύλακες; Μα τι στον κόσμο!


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήθελα να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από κει αλλά δεν είχα χρόνο.

3-10 Μαρτίου είχαμε κανονίσει για Cervinia μιας και ήταν πιο φτηνά, επιτέλους πήγα κι εγώ στο χιονοδρομικό για το οποίο μιλάνε όλοι και πραγματικά παίζει να είναι το καλύτερο που έχω πάει μέχρι τώρα. Έχω πάει σε αρκετά, όμως το συγκεκριμένο νομίζω τα είχε όλα. Χιονοδρόμοι που βλέπουν το σκι & snowboard σαν άθλημα, ανεκτός κόσμος για το μέγεθος, μεγάλες και φαρδιές πίστες, φανταστικές διαδρομές στα δέντρα, δυο πολύ καλά snowparks. Και πάνω από όλα, το χιονοδρομικό πεδίο είναι πραγματικά τεράστιο. Πρώτη φορά το γύρισα κυριολεκτικά όλο και δεν αφήσαμε λιφτ και πίστα που δεν πήγαμε. Μόνο τα λιφτ πίσω από το Gornergrat στο απάτητο πεδίο ήταν κλειστά.
Μέναμε Cervinia, στην περιοχή Cielo Alto και αρχικά λέγαμε ότι δεν κάναμε καλή επιλογή καθώς ήταν σχετικά μακριά από το χωριό κι έπρεπε να πηγαινοερχόμαστε με το αυτοκίνητο. Τελικά, καλύτερη επιλογή δε θα μπορούσαμε να κάνουμε, κι αυτό γιατί μείναμε λίγο πιο πάνω από το λιφτ της περιοχής και για να φτάσουμε εκεί βγαίναμε εκτός πίστας με το που βγαίναμε από το σπίτι. Και επιστροφή πάλι εκτός πίστας! Οπότε, ουσιαστικά στο μόνο μέρος που περπατήσαμε με τις μπότες, ήταν στο Zermatt.
Zermatt, πανέμορφο χωριό με συγκλονιστική θέα του Matterhorn, αλλά σίγουρα δεν είναι για τα γούστα μου!
Από Cervinia, το Matterhorn είναι πραγματικός γίγαντας και σε κάποια σημεία, το χιονοδρομικό μοιάζει νάνος μπροστά του.

 

post-302-0-79794700-1521709263_thumb.jpg

post-302-0-11970600-1521709293_thumb.jpg

post-302-0-61002600-1521709306_thumb.jpg

post-302-0-20517300-1521709315_thumb.jpg

post-302-0-89371400-1521709327_thumb.jpg

post-302-0-83611800-1521709342_thumb.jpg

post-302-0-86975800-1521709355_thumb.jpg

post-302-0-93277200-1521709360_thumb.jpg

post-302-0-54216200-1521709367_thumb.jpg

post-302-0-78232800-1521709372_thumb.jpg

post-302-0-96336600-1521709381_thumb.jpg

post-302-0-89257800-1521709390_thumb.jpg

post-302-0-54180500-1521709405_thumb.jpg

 

Λίγο μετά την παραπάνω φωτογραφία στο πιο ψηλό σημείο (λίγο πιο πάνω από τα 3.883μ), κάποιοι από εμάς ζαλιστήκαμε και κοντέψαμε να λιποθυμήσουμε. Κι αυτό γιατί ήταν την πρώτη μέρα και ήταν... απότομο!

  • Like 19

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέναμε Cervinia, στην περιοχή Cielo Alto και αρχικά λέγαμε ότι δεν κάναμε καλή επιλογή καθώς ήταν σχετικά μακριά από το χωριό κι έπρεπε να πηγαινοερχόμαστε με το αυτοκίνητο. Τελικά, καλύτερη επιλογή δε θα μπορούσαμε να κάνουμε, κι αυτό γιατί μείναμε λίγο πιο πάνω από το λιφτ της περιοχής και για να φτάσουμε εκεί βγαίναμε εκτός πίστας με το που βγαίναμε από το σπίτι. Και επιστροφή πάλι εκτός πίστας!

 

 

το δωματιο το προτεινεις?

 

αν ναι στειλε link να το εχουμε στα υποψην ;)

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

το δωματιο το προτεινεις?

 

αν ναι στειλε link να το εχουμε στα υποψην ;)

Κλείσαμε διαμέρισμα μέσω Airbnb, θα βρεις πολλά με αναζήτηση.

Κοίτα, φτηνά διαμερίσματα είχε μόνο εκεί. Μέσα στο χωριό ήταν λίγο ακριβά για εμάς.

Εμείς μείναμε στο συγκρότημα Residence grand ourse, λίγο παλιό αλλά με απίστευτη θέα στους τελευταίους ορόφους (δες την πρώτη φώτο). Το δικό μας ήταν για 8 άτομα και σχετικά ευρύχωρο με 2 μπάνια και κουζίνα.

Δίπλα από το λίφτ του Cielo Alto έχει το Condominio circus που νομίζω αξίζει πιο πολύ (αλλά εμείς είμασταν πολλοί και δεν είχε), και έχει μια απίστευτη ταβέρνα στο ισόγειό του κι ένα όμορφο καφέ με ωραίο πρωινό. Ακριβώς απέναντι υπάρχει το White appartments cervinia αλλά δεν το είχε στο airbnb, πρέπει να είναι σαν ξενοδοχείο, δεν γνωρίζω.

(δες google maps αν δεν βαριέσαι)

 

Γενικά για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για δωμάτιο για να κοιμηθεί και με τις βασικές ανέσεις, ναι θα το πρότεινα.

Edited by panagiotis
  • Like 1

JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλείσαμε διαμέρισμα μέσω Airbnb, θα βρεις πολλά με αναζήτηση.

Κοίτα, φτηνά διαμερίσματα είχε μόνο εκεί. Μέσα στο χωριό ήταν λίγο ακριβά για εμάς.

Εμείς μείναμε στο συγκρότημα Residence grand ourse, λίγο παλιό αλλά με απίστευτη θέα στους τελευταίους ορόφους (δες την πρώτη φώτο). Το δικό μας ήταν για 8 άτομα και σχετικά ευρύχωρο με 2 μπάνια και κουζίνα.

Δίπλα από το λίφτ του Cielo Alto έχει το Condominio circus που νομίζω αξίζει πιο πολύ (αλλά εμείς είμασταν πολλοί και δεν είχε), και έχει μια απίστευτη ταβέρνα στο ισόγειό του κι ένα όμορφο καφέ με ωραίο πρωινό. Ακριβώς απέναντι υπάρχει το White appartments cervinia αλλά δεν το είχε στο airbnb, πρέπει να είναι σαν ξενοδοχείο, δεν γνωρίζω.

(δες google maps αν δεν βαριέσαι)

 

Γενικά για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για δωμάτιο για να κοιμηθεί και με τις βασικές ανέσεις, ναι θα το πρότεινα.

 

 

σε ευχαριστω για τις Info!

 

θα τα εχω στα υποψην ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που η νύχτα άρχισε ξανά να μεγαλώνει...

 

 

post-22-0-09860200-1529856362_thumb.jpgpost-22-0-27930800-1529856435_thumb.jpgpost-22-0-43732300-1529856626_thumb.jpgpost-22-0-90676500-1529856693_thumb.jpgpost-22-0-89700200-1529856876_thumb.jpg

 

Τελευταίο και πιο κουραστικό σκι της σεζόν μέσα Μαρτίου.... καμιά 20αριά άτομα σε 150άρες καμπίνες υπό συνεχή χιονόπτωση με 20+ πόντους εντός πίστας... και ειδικά στην Ιταλική πλευρά, χωρίς να έχει περάσει κανένας..... με τις οδοντογλυφίδες να οργιάζουν.... και φυσικά με τελείωμα στο καλύτερο απρε των Άπεων.....

Edited by vangelis_k
  • Like 16

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μηνύματα για παραχώρηση χιονοδρομικών σε ιδιώτες μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα: http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=20711&hl=

 

Εδώ συνεχίζουμε για το Zermatt :)


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

WORLD’S HIGHEST 3S GONDOLA OPENS AT ZERMATT, FIRST STAGE OF 540KM SKI REGION

 

https://www.inthesnow.com/worlds-highest-3s-gondola-opens-at-zermatt-first-stage-of-540km-ski-region/amp/

 

Το νέο τελεφερίκ αντικαθιστά το παλιό που σε ανέβαζε στο βράχο απέναντι από το Matterhorn, ή θα είναι παράλληλο με αυτό με διαφορετικό σημείο άφιξης ;

Από τι εικόνες δεν είναι ξεκάθαρο.


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όποιον έχει προγραμματίσει ή ενδιαφέρετε επίσκεψη στο Ζερμάττ, τρέχει και μέχρι τις 30 Οκτώβρη προσφορά 15% έκπτωση στα skipass για online αγορές!!!!!!!!

  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πρωί περιέργως ξύπνησαν θύμησες από αυτό το παράθυρο πριν κάποια χρόνια και είπα να την μοιραστώ με τους ομοιοπαθείς μου. Κάποια θέα για πρώτο πράγμα το πρωί, χμ;

 

L1010095.jpg

 

Οταν πυρώνει η κορυφή, δε, είναι ακόμη νοστιμότερη:

L1010168.jpg

 

Αυτή υπόψιν ήταν η θέα από τα δωμάτια του δευτέρου ορόφου στο Kulmhotel Gornergrat.

Τα παράθυρα του πρώτου βρίσκονταν κάτω από αυτό το state:

L1010252.jpg

  • Like 19

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή σεζόν σε όλους! c1d1b952207746cf2a9cb95d4ed6248d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 21

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεκαεννιά υπέροχες μέρες στο Zermatt έλαβαν τέλος. Είχα βάλει στόχο απ΄το καλοκαίρι ήδη να πάω για το δεύτερο πτυχίο alpine ski instructor και με βόλεψαν εκείνες οι ημερομηνίες γιατι ήταν μερικές μέρες μετά αφότου είχα επιστρέψει απ΄τη καλοκαιρινή σεζόν. Εν τέλει, μετά από πολύ κόπο, διάβασμα και διάφορες ατυχίες κατά τη διάρκεια των διδακτικών εβδομάδων, πέρασα, το πήρα! :animier:

 

Δεν είχα ξανακάνει σκί τόσες μέρες σερί, ήταν κι΄αυτό μια πρόκληση. Τελικά το ski από μόνο του δεν με επηρέασε σωματικά, αλλά μια γεμάτη μέρα βουνό, στο καπάκι θεωρία και το βράδυ home study μπορώ να πω ότι υπήρχαν μέρες που ξυπνούσα δύσκολα το πρωί (εγώ, που δεν έχει υπάρξει μέρα μέχρι τώρα που να έχω ξυπνήσει δύσκολα για να ανέβω στο βουνό!)

 

Λίγες φωτογραφίες για τη γεύση.

 

Στο τραίνο πηγαίνοντας για Zermatt, έχει ξεκίνησει ήδη να αλλάζει το τοπίο με περισσότερο ορεινό όγκο τριγύρω.

33ndjs2.jpg

 

Το βραδινό το πρώτο βράδυ που έφτασα στο hostel.

30m03uq.jpg

 

Πρώτη μέρα! Χαμούλης.

whf9zl.jpg

 

Και από εδώ και πέρα σταματάω τις περιγραφές γιατί έρχονται μόνο κορυφές και βουνά..

 

4kb5z8.jpg

 

rml6pi.jpg

 

x6ixz6.jpg

 

Rifugio Guide Plateau Rosa

biw655.jpg

 

30shidc.jpg

 

263ax.jpg

 

243m2c7.jpg

 

Γεγονός!

wuf2q1.jpg

 

Ατύχημα εκτός πίστας.

alhipt.jpg

 

35c2bfk.jpg

 

v8ebvb.jpg

 

m82wdu.jpg

 

iojm6p.jpg

 

2ag9jcx.jpg

 

2ag9jcx.jpg

 

Η θέα απ΄το κοιτώνα.

11ae9lv.jpg

 

The end.

16s5le.jpg

 

Επιστροφή στα τσιμέντα, ελπίζω όχι για πολύ. Προσωπικά κοιτάω ήδη για χειμερινή σεζόν σε κάποιο χκ στη Νέα Ζηλανδία το καλοκαίρι (και για τον επόμενο χειμώνα niseko/rutsutsu/hakuba, οπουδήποτε :P ) . Προς το παρόν ακολουθεί προσωπική προετοιμασία γιατί το 3ο level υπάρχει σαν βλέψη με το επίπεδο να ανεβαίνει ακόμη περισσότερο. Καλή σεζόν σε όλους και όσο πιο σύντομα γίνεται!

 

Ski in the future, not in the past.

  • Like 33

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν πω ότι δεν ζηλεύω θα είναι ψέμματα...ειδικά για Japan...

δυστυχώς λόγω διαφορων καταστάσεων το δεύτερο εγώ δεν μπόρεσα να βρω χρόνο να το κάνω...άσε που δεν μου καθόταν καλά...πως είναι τα πράγματα στο BASI? το δεύτερο τι έχει? k freestyle?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

πως είναι τα πράγματα στο BASI? το δεύτερο τι έχει? k freestyle?

 

 

Εγώ το είχα υποτιμήσει πριν καν πάω. Θεωρούσα ότι θα το περάσω αέρα αλλά εν τέλει αν δεν είχα δουλέψει (περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι αλλά και στο διδακτικό και στη θεωρία) δεν θα είχα περάσει. Στο δεύτερο το τεχνικό κομμάτι έχει long turns, short turns, bumps, freeride και steeps. Μερικά απ΄τα πράγματα που ζητάνε σε στα περισσότερα απ΄αυτά είναι σωστή στάση σώματος, καθαρές carverd στροφές διατηρώντας ίδιο διάδρομο, σταθερή ταχύτητα, ομαλό transition, progressive edging κλπ κλπ. Freestyle όχι δεν έχει, μπαίνει στο τρίτο.

 

Εν ολίγοις παρατήρησα ότι η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου ήταν μεγάλη, στο τεχνικό κομμάτι τουλάχιστον. Και είναι πολύ μεγαλύτερη μεταξύ δευτέρου και τρίτου.

  • Like 8

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το είχα υποτιμήσει πριν καν πάω. Θεωρούσα ότι θα το περάσω αέρα αλλά εν τέλει αν δεν είχα δουλέψει (περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι αλλά και στο διδακτικό και στη θεωρία) δεν θα είχα περάσει.

 

Υπάρχουν μερικές φορές που δεν αντέχεις να μην πεις "ΣΤΑ ΛΕΓΑ". :animier::heart:

 

:shuriken:

  • Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Υπάρχουν μερικές φορές που δεν αντέχεις να μην πεις "ΣΤΑ ΛΕΓΑ". :animier::heart:

 

:shuriken:

 

Γιατί ναι, όντως μου τα έλεγες! :innocent::baby::heart:

  • Like 3

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια!

 

Να πω καλώς ήλθες στο κλαμπ; Δε ξέρω έχω μπλεχτεί πια με τις αντιστοιχίες των επιπέδων Αυστρίας - Βρετανίας.

Υποθέτω BASI 2 = Anwärter ?

 

Σίγουρα μεγάλη η απόσταση στο τρίτο επίπεδο, αλλά είναι σκάλωμα μεγάλο...

 

Καλή συνέχεια, τα καλύτερα έρχονται!

  • Like 3

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη συγχαρητήρια , τέλειες κ οι φώτο.

Είσαι μεγάλο αλάνι

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εγώ το είχα υποτιμήσει πριν καν πάω. Θεωρούσα ότι θα το περάσω αέρα αλλά εν τέλει αν δεν είχα δουλέψει (περισσότερο στο τεχνικό κομμάτι αλλά και στο διδακτικό και στη θεωρία) δεν θα είχα περάσει. Στο δεύτερο το τεχνικό κομμάτι έχει long turns, short turns, bumps, freeride και steeps. Μερικά απ΄τα πράγματα που ζητάνε σε στα περισσότερα απ΄αυτά είναι σωστή στάση σώματος, καθαρές carverd στροφές διατηρώντας ίδιο διάδρομο, σταθερή ταχύτητα, ομαλό transition, progressive edging κλπ κλπ. Freestyle όχι δεν έχει, μπαίνει στο τρίτο.

 

Εν ολίγοις παρατήρησα ότι η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου ήταν μεγάλη, στο τεχνικό κομμάτι τουλάχιστον. Και είναι πολύ μεγαλύτερη μεταξύ δευτέρου και τρίτου.

 

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μονο στο snowboard εξετάζεται το freestyle στο L2...θεωρούν ότι όλοι με το που μάθουν να στρίβουν πάνε για snowpark? πολύ με νευριάζει αυτό

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...