Jump to content
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Σκι Για Ορειβατικο+Πουδρες

Recommended Posts

Το θέμα του πεδίλου είναι αρκετά απλό. Εκεί που χάνεται η μπάλα είναι στο κομμάτι δέστρα.....

 

Βέβαια μετά έρχεται η μπότα, που εκεί και εάν χάνεται η μπάλα,

Φιλικά

Σπύρος

Γρηγόρη, αν το σετάκι το προορίζεις για το "κάνω τα πάντα όλα εκτός πίστας - χ/κ", ετοιμάσου για μπόλικο συμβιβασμό.

Ξεκίνα να ξοδεύεις από μπότες. Εκεί κι αν μπλέξεις!!!!

 

 

 

Σπυρο εσυ εισαι σε μεγαλυτερο διλημα... εγω δεστρα και μποτα τις εχω βρει!! Dynafit speed radical, kai dynafit TLT5 TF

 

Ρε Σταθη σε παντρεμενο ανθρωπο μιλας για συμβιβασμους? :yes Οπως στη ζωη ετσι και στο σκι εχω μαθει να συμβιβαζομαι :D Σοβαρα τωρα αφου κανω τα παντα τα τελευταια 4 χρονια με τα μπαντιτ οντως συμβιαβαζομαι σε πολλα. Τελικα εκει που εβλεπα πιο πολυ τα manasu kai wayback τωρα μετα αποοσα μου ειπε ο φιλος ορειβατης προς το dynastar cham 87 γερνω γιατι και πιο ευκολα το βρισκω αλλα και εδω http://www.wildsnow.com/9558/alpin-magazine-ski-reviews-narrower-2013/ κερδιζει το τεστ αλλα και σαν να πηγαινει καλυτερα απο τα αλλα 2 σε μπαχαλοχιονα

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Ως προς τις δέστρες.

Σημαντικότατες και ως προς τη λειτουργικότητα και ως προς την εξοικονόμηση βάρους.

 

Οι dynafit δεν παίζονται σε βάρος, εργονομία (κάθεσαι χαμηλά, σωστό pivot point),

απλή λειτουργία, σε ανθεκτικότητα, από ότι διαβάζω μια χαρά. Γενικά στη διάσχιση σκίζουν.

Τώρα στην κατάβαση έχουν κάποια θεματάκια με την απελευθέρωση και το elastic travel, ειδικά μπροστά.

Έβγαλαν πρόσφατα ένα νέο πανάκριβο- πιλοτικό μοντέλο 16άρι(!!!) din,

που υποτείθεται πλησιάζει τις αλπικές δέστρες σε συμπεριφορά.

Υπόψην ότι η πατέντα τη dynafit λήγει,

οπότε λογικά κι άλλες εταιρείες θα εξελίξουν το pin system.

 

fritschi θεωρώ ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Αλπικές στη κατάβαση, αξιόπιστες στην απελευθέρωση,

απλός μηχανισμός για skinning, ανθεκτικές, εργονομικές.

Εγώ προσωπικά το ότι κάθεσαι κάπως ψηλά το συνήθισα

και δεν με προβληματίζει καθόλου.

Βάρος το στάνταρ.

 

Οι marker duke/baron ουσιατικά μιλάμε για heavy duty αλπικές δέστρες,

που απλά κάθονται σε ένα plate που απελευθερώνει φτέρνα.

Έχουν βγάλει και πιο ελαφριές δέστρες ορειβατικού τύπου, πιο "πλαστικές".

 

Έχουν βγει (πέρσι νομίζω) και δέστρες από atomic/salomon,

ανταγωνιστικές στις marker.

 

 

Από δέστρες, κυρίως αλπικού χαρακτήρα,

με ορειβατικές δυνατότητες γνωρίζω τις εξής:

 

Marker

  • Duke EPF 16άρες (Extended Power Plate, 28% πιο φαρδιές από τις απλές Duke,

ιδανικές για πέδιλα τάβλες... σε small & large, ~2790γρ. η μεγάλη)
  • Duke 16άρες (σε small & large)
  • Baron 13άρες (σε small & large, 2480γρ. η μεγάλη)
  • Tour F12 (σε small & large, ~1750γρ. η μεγάλη)
  • Tour F10 (σε small & large, ~1810γρ. η μεγάλη)

Tyrolia

  • AAAdrenalin 16άρες (σε short & long, ~2650γρ. η μεγάλη)
  • AAAdrenalin 13άρες (σε short & long, βγαίνει στην αγορά από του χρόνου, τις καβάλησα σε test στο Καλάβρυτο)
  • AAAmbition 12άρες (σε short & long , ~1930γρ. η μεγάλη)

Salomon - Atomic

έχουν την ίδια δέστρα, αλλάζει μόνο το χρώμα & η ονομασία...



...

13-14/4 μάλλον

...

για που λέτε, διοτι εχω βάλει πλώρη για μακριά εκείνο το ΣΚ

...

Ξεκάθαρα το γράφω...

 

Τι δεν καταλαβαίνεις?

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ???

:whistling::hehe::whistling:

Edited by ALCATRAZ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό θέμα και απαντήσεις! Μπράβο! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις?

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ???

:whistling::hehe::whistling:

ελα μου ντε, σε εχω βαλει στο μυαλο μου πακετο με τα Καλαβρυτα. αρα, παρεα θα ορειβατισουμε :D


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα σας για τα υλικά. Έχω k2 BACKLASH με marker baron και μπότα garmont radium. Eίμαι πολύ ευχαριστημένος από τις μπότες και δεν έχω κάποια παρατήρηση, άλλωστε τις πλήρωσα μόνο 250€. Τα BACKLASH με 92 μέση συμπεριφέρονται εξαιρετικά στα περισσότερα είδη χιονιού και τα χρησιμοποιώ ακόμα και στις πίστες. Εύκολο πέδιλο με ανοχές. Στην ανάβαση τρώω λίγο πακέτο αλλά υπεύθυνες είναι κυρίως οι baron, που είναι όμως πολύ καλές στην κατάβαση. Οι αναβάσεις μου όμως είναι πια μέχρι 4 ώρες οπότε δεν είναι και φοβερό αν και θα προτιμούσα να έχω τις marker f12, που δοκίμασα φέτος. Κοιτάζω τα πρώτα μου υλικά, κάτι fischer + marker τσιμεντένιες του 1987, που έστριβαν μόνο με ακροβατικά. Με αυτά έκανα διήμερες διασχίσεις και ανέβα-κατέβα σε μπόλικα βουνά. Χρήσιμη είναι λοιπόν η έρευνα των υλικών αλλά τίποτα δεν υποκαθιστά το να είσαι στο βουνό όσο γίνεται περισσότερο.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δέστρες Dynafit, μπότες Dynafit TLT5 TF, είναι πολύ καλή επιλογή για ορειβατικό σκι.

Με τις μπότες αυτές δεν θα πας σε freeride βαρύ σκι, δεν έχει νόημα. Οι διαστάσεις μέσης 84-95mm είναι οι σωστές για Ελλάδα, με προσωπική προτίμηση 84-92mm. Το στενότερο σκι κρατάει πολύ καλύτερα στα σκληρά και πας ψηλότερα και σε μεγαλύτερες κλίσεις με τις φώκιες. Στις παγωμένες τραβέρσες έχει καλύτερο bite στην ακμή και στην πίεση που ασκούμε πάνω στο χιόνι. Στα στενά λούκια στρίβει επίσης πολύ πιο εύκολα από ένα φαρδύ και κουμαντάρεις και την πλαγιολίσθηση ευκολότερα.

Το ύψος όχι πάνω από 178cm, δεν χρειάζεται και δεν βολεύει σε kick turns και σε κουβάλημα στην πλάτη. Στα δάση και σε στενές ρεματιές το κουμαντάρεις ευκολότερα και τελικά η αίσθηση της άνεσης ανέβα-κατέβα μετράει πολύ στην ευχαρίστηση και στη διατήρηση της δύναμής μας, άρα και στην τεχνική εκτέλεση του σκι που κάνουμε.

Τώρα για το πιο σκι; θα πρέπει να ζυγίσεις το που κάνεις, πότε, πόσο συχνά και με τι ταχύτητα και τεχνική.

Μια μέση οδός προς την ποιότητα του σκι κατάβασης είναι σκι με ξύλινο πυρήνα και αρκετή ακαμψία στρεπτική. To Manaslu είναι λίγο φαρδύτερο σκι που του αρέσει το μαλακό χιόνι και τα καλοστρωμένα απάτητα, όλων των ειδών. Το Wayback λίγο πιο damp σκι με καλή συμπεριφορά και στα ανακατεμένα. Τo Amaruq με παρόμοιο χαρακτήρα σαν το Manaslu, αλλά στενότερο και χωρίς ρόκερ. Προτιμώ λίγο ρόκερ μπροστά, βοηθάει και στο να ανοίγεις τα ίχνη στην πούδρα και στο να πιέζεις μπροστά συνέχεια στην κατάβαση σε όλα τα χιόνια. Το Dynastar είναι στιβαρό σκι με ξύλο, αλλά λίγο βαρύτερο.

Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές πολύ ελαφριές με carbon, αλλά νομίζω στα ελληνικά χιόνια θέλουμε κάτι πιο "μεστό".

Η άλλη λύση είναι αφού διάλεξες ελαφριές δέστρες-μπότες να πας σε ένα σκι με μέταλλο, με κάποια επιβάρυνση φυσικά στο βάρος, αλλά πολύ καλή συμπεριφορά και απόσβεση παντού. Έχω τα Backlash K2 με 92 μέση σε 181 (προπέρσινο μοντέλο Sideshow με 90 μέση τώρα), εξαιρετικό σκι παντού, αλλά κοιτάζω κι εγώ κοντότερο, ελαφρύτερο και ας θυσιάσω λίγη σταθερότητα, για να κερδίσω τα παραπάνω που είπα.

Όλα μου τα σκι έχουν ορειβατικές δέστρες πια, τα fat και τα πολύ fat Duke και τα Backlash Fritschi και έχω δοκιμάσει πως είναι να κάνεις ορειβατικό με βαριά σκι, δέστρες, μπότες. Κι εγώ θα πάρω το δικό σου δρόμο με ελαφρύτερο εξοπλισμό, τα σκι όμως θέλω να έχουν λίγη παραπάνω στιβαρότητα, λόγω τρόπου σκι που κάνω αρκετές φορές με μεγάλες ταχύτητες και θέλω να είμαι ξέγνοιαστος...

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δέστρες Dynafit, μπότες Dynafit TLT5 TF, είναι πολύ καλή επιλογή για ορειβατικό σκι.

Με τις μπότες αυτές δεν θα πας σε freeride βαρύ σκι, δεν έχει νόημα. Οι διαστάσεις μέσης 84-95mm είναι οι σωστές για Ελλάδα, με προσωπική προτίμηση 84-92mm. Το στενότερο σκι κρατάει πολύ καλύτερα στα σκληρά και πας ψηλότερα και σε μεγαλύτερες κλίσεις με τις φώκιες. Στις παγωμένες τραβέρσες έχει καλύτερο bite στην ακμή και στην πίεση που ασκούμε πάνω στο χιόνι. Στα στενά λούκια στρίβει επίσης πολύ πιο εύκολα από ένα φαρδύ και κουμαντάρεις και την πλαγιολίσθηση ευκολότερα.

Το ύψος όχι πάνω από 178cm, δεν χρειάζεται και δεν βολεύει σε kick turns και σε κουβάλημα στην πλάτη. Στα δάση και σε στενές ρεματιές το κουμαντάρεις ευκολότερα και τελικά η αίσθηση της άνεσης ανέβα-κατέβα μετράει πολύ στην ευχαρίστηση και στη διατήρηση της δύναμής μας, άρα και στην τεχνική εκτέλεση του σκι που κάνουμε.

Τώρα για το πιο σκι; θα πρέπει να ζυγίσεις το που κάνεις, πότε, πόσο συχνά και με τι ταχύτητα και τεχνική.

Μια μέση οδός προς την ποιότητα του σκι κατάβασης είναι σκι με ξύλινο πυρήνα και αρκετή ακαμψία στρεπτική. To Manaslu είναι λίγο φαρδύτερο σκι που του αρέσει το μαλακό χιόνι και τα καλοστρωμένα απάτητα, όλων των ειδών. Το Wayback λίγο πιο damp σκι με καλή συμπεριφορά και στα ανακατεμένα. Τo Amaruq με παρόμοιο χαρακτήρα σαν το Manaslu, αλλά στενότερο και χωρίς ρόκερ. Προτιμώ λίγο ρόκερ μπροστά, βοηθάει και στο να ανοίγεις τα ίχνη στην πούδρα και στο να πιέζεις μπροστά συνέχεια στην κατάβαση σε όλα τα χιόνια. Το Dynastar είναι στιβαρό σκι με ξύλο, αλλά λίγο βαρύτερο.

Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές πολύ ελαφριές με carbon, αλλά νομίζω στα ελληνικά χιόνια θέλουμε κάτι πιο "μεστό".

Η άλλη λύση είναι αφού διάλεξες ελαφριές δέστρες-μπότες να πας σε ένα σκι με μέταλλο, με κάποια επιβάρυνση φυσικά στο βάρος, αλλά πολύ καλή συμπεριφορά και απόσβεση παντού. Έχω τα Backlash K2 με 92 μέση σε 181 (προπέρσινο μοντέλο Sideshow με 90 μέση τώρα), εξαιρετικό σκι παντού, αλλά κοιτάζω κι εγώ κοντότερο, ελαφρύτερο και ας θυσιάσω λίγη σταθερότητα, για να κερδίσω τα παραπάνω που είπα.

Όλα μου τα σκι έχουν ορειβατικές δέστρες πια, τα fat και τα πολύ fat Duke και τα Backlash Fritschi και έχω δοκιμάσει πως είναι να κάνεις ορειβατικό με βαριά σκι, δέστρες, μπότες. Κι εγώ θα πάρω το δικό σου δρόμο με ελαφρύτερο εξοπλισμό, τα σκι όμως θέλω να έχουν λίγη παραπάνω στιβαρότητα, λόγω τρόπου σκι που κάνω αρκετές φορές με μεγάλες ταχύτητες και θέλω να είμαι ξέγνοιαστος...

 

Λουη να 'σαι καλα. Ειχα σχεδον καταληξει στο dynastar alla στο 1.84. Οπως λες υπαρχουν πολυ καλα πεδιλα και επειδη καλο ειναι να στηριζουμε και τα δικα μας μαγαζια μαλλον θα παρω το dynafit baltoro σε 1.83 poy apo oti blepv πρεπει να ειανι το ιδιο η και περισσοτερο στιβαρο απο το dynastar cham hm 87 γιατι εχει και λιγο μεταλο, παρολο που ειναι ελαχιστα ελαφρυτερο. Με μπερδεψες λιγο με το υψος ομως....επειδη λεω να το χρησιμοποιω και μεσα η περιξ των χκ οταν εχει πουδρες ελεγα να τα παρω λιγο πιο ψηλα για περισσοτερο flotation αφου δεν ειναι και πολυ φαρδια θυσιαζοντας λιγο ευελιξια...λες να ειναι τοσο σημαντικο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Baltoro το έχει ένας φίλος στο 176 και είναι πολύ καλό σκι (λίγο πιο στενό παντού από τα άλλα που αναφέραμε) έχει και λίγο ρόκερ, αλλά μέταλλο νομίζω δεν έχει.

Μέταλλο έχει το Elan 888, που είναι πολύ καλό laminate σκι αλλά λίγο βαρύτερο.

Το μήκος με το set up που διάλεξες, θα σου πρότεινα το πιο κοντό να ξεμπερδεύεις με τα ελαφρά και ευέλικτα. Το 183 δεν είναι απαγορευτικό, αλλά τις περισσότερες φορές θα σου λείψουν τα κοντά, παρά τα μακριά...

Όπως και να 'χει είσαι σε "σωστό δρόμο", η τελική επιλογή δική σου, ανάλογα τις προτεραιότητες που θέτεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-69-0-40997900-1365347148.jpg

 

η μποτα δυναφιτ mountain tlt5 tf αποκαλυψη.....απιστευτα ελαφρυα, τεραστια γωνια για περπατημα και στο κατεβασμα φορωντας τις "γλωσσες" πολυ πιο ακαμπτη απο την Scarpa denali tt που σκιαραω τα τελευταια 4 χρονια παντου.... Αν δνε ειναι κρυα μποτα για χρηση σε χκ ( το μποτακι της ειναι λιγο "αδυνατο") μου αρεσε τοσο πολυ που λεω να κανω με αυτην σκι παντου αλλα και χειμερινο βουνο...τοσο ελαφρυα και μεγαλη γωνια κανει το ποδι.... η dynafit radical st κλασικη eλαφρυα δεστρα dynafit, αλλα με φρενα και πολυ πιο ευκολη απο τις αλλες dynafit στο κουμπωμα και στα διαφορα επιπεδα walk...

το πεδιλο το εκανα δυο μεγαλες κατεβασιες 850 μετρων υψωμετρικης, σε τελειο ανοιξιατικο σαν πιστα, οποτε μπορω μονο να πω οτι και στην πιστα πηγαινει πολυ καλα, το εστριβα ελαχιστα πιο δυσκολα απο οτι τα bandit b2 1.74, αν και 1.83 και 86 μεση, θελω να το δω ομως και σε αλλες ποιοτητες χιονιου.

 

Οτι ειπε ο λουης για το μηκος ισχυει, με δυσκολευε λιγο πιο πολυ στα kick turn γιατι επρεπε να βγαζω πιο εξω το πρωτο ποδι, αλλα το συνηθισα γρηγορα, και ελπιζω κανοντας πουδρες απο του χρονου να με ανταμοιψει το εξτρα μηκος..

 

ΥΓ Οποιος ενδειαφερεται για ορειβατικα σκι, πριν παραγγειλει, ας μιλησει οποσδηποτε με τον κλαουδατο+αλεκο στο καρπενησι, σιγουρα θα κερδισει....

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω σου προτεινω Armada TST, 4frnt cody, Elan himalaya, dynafit stoke.

Edited by Johnskynyrd

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://freeskier.com/gear/blizzard-bonafide-ski-2014

Καλη σεζον σε ολους καλο χειμωνα και παντα καλα,σας στελνω το site με βαθμολογιες αλλα και sizes που αφορουν τα off pist πεδιλα.

Ελπιζω να σας αρεσει.

  • Like 4

www.alternativeriding.gr

POWDER IS BETTER THAN SEX...

Share this post


Link to post
Share on other sites

επειδη ανοιξα το παραπανω θεμα, να γραψω μετα απο χρονια, οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι αποτυχια :-), το παραπανω σετ λογω και ενως προβληματος που ειχαν βγαλει οι δεστρες που τοτε ηταν η πρωτη τους χρονια ( h dynafit φυσικα με καλυψε πληρως, αλλα ειχα ξενερωσει), το αλλαξα στα 4 χρονια που δεν το συνιθιζω, με πιο ελαφρυ, πιο στενο, δηλαδη σετακι στοχευμενο για ορειβατικη χρηση...... και αν και προσφατα ξαναγορασα all mountain για ΧΚ, θεωρω οτι αν καποιος εχει την ανεση, πρεπει να εχει 3 ζευγαρια, πιστας , πουδρας , ορειβατικα......ενα ζευγαρι για ολα , θελει τεραστιους συμβιβασμους!

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
πραγματικά αν έκανα ski (όχι ότι με splitboard δεν γίνεται) και κατά κύριο λόγο, ήμουνα Νότια Ελλάδα, μετά από όλα αυτά που διαβάζω για τον τρόπο λειτουργίας τον XK, η θα το γυρνούσα στο ορειβατικό η στο kite surf....

αλλιώς δεν παλεύετai εύκολα
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρεπει να εχει 3 ζευγαρια, πιστας , πουδρας , ορειβατικα......ενα ζευγαρι για ολα , θελει τεραστιους συμβιβασμους!

 

Γρηγορη εχω ξεμεινει με ενα ζευγαρι καθαρα ορειβατικα και κανω μεν συμβιβασμους αλλα οσο τα σκιαρω και εντος χιονοδρομικων κεντρων τοσο μου αρεσουν


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Γρηγορη εχω ξεμεινει με ενα ζευγαρι καθαρα ορειβατικα και κανω μεν συμβιβασμους αλλα οσο τα σκιαρω και εντος χιονοδρομικων κεντρων τοσο μου αρεσουν

Για πες πέδιλο δέστρα και μπότα Όλγα :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η συντριπτική πλειοψηφία δεν κάνει για ορειβατικό στην από δω πλευρά του Ατλαντικού,.πόσο μάλλον στη χώρα μας.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

για ορειβατικο οχι αλλα για πλακιτσες παρα ...διπλα στην πιστα...με την σιγουρια που σου δινουν οι φωκιες οτι αμα μπλεξεις δεν πειραζει, ειναι οκ.

για διασχισεις, πετρες, παγους και γκρεμνα...οχι....

ωραια μοντελα, αυτα των 600 σιων, τα αλλα καλα πως....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...