Jump to content
kaps

Aναβαση Σε Ολυμπο....

Recommended Posts

Οπως λεει κ ο τιτλος, σκοπευω να κανω αναβαση στον Ολυμπο, καποιο Σ/Κ προς τα τελη Μαιου με διαμονη 1 νυχτα στο καταφυγιο. Ενδιαφερεται κανεις αλλος? :hope:

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως λεει κ ο τιτλος, σκοπευω να κανω αναβαση στον Ολυμπο, καποιο Σ/Κ προς τα τελη Μαιου με διαμονη 1 νυχτα στο καταφυγιο. Ενδιαφερεται κανεις αλλος? :hope:

 

 

 

ναι ενδιαφέρομαι περισσοτερα σε πμ !! :yes


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

κ εγω ενδιαφερομαι αλλα δεν ξερω αν θα ειναι μεσα στο μαιο ή τον ιουνη...


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέσα και εγώ. Το μόνο πρόβλημα είναι η ΓΣ που θα γίνει 26/5. Μετά όμως είμαι γενικά ελεύθερος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποτε το βρισκουμε παιδια. Τελη Μαη με πολυ αρχες Ιουνιου ειναι μια χαρα. Απλα δεν ξερω αν μπορουμε να το κανουμε μονοι μας ή χρειαζομαστε κ οδηγο.......

 

Ας δουμε ποσοι μαζευομαστε κ ολα θα κανονιστουν. :thumbup:

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεται οδηγό!!!

 

Υπό προϋποθέσεις (χρόνος, χρήμα, φυσική κατάσταση) είμαι κι εγώ μέσα!


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεται οδηγό!!!

 

Υπό προϋποθέσεις (χρόνος, χρήμα, φυσική κατάσταση) είμαι κι εγώ μέσα!

 

Αρη, θελουμε να ανεβουμε Κορυφη και οχι μεχρι το καταφυγιο.......... εισαι σιγουρος οτι μπορουμε να το κανουμε με ασφαλεια?

 

Χρονος θα βρεθει...... ενα Σ/Κ θα ειναι με διαμονη απο Παρασκευη Λιτοχωρο. Απο χρημα το εξοδο ειναι οι βενζινες μεχρι Λιτοχωρο (θα παιξει pooling) και το δωματιο Παρασκευη βραδυ Λιτοχωρο, το οποιο επισης για οικονομια μπορει να ειναι 3κλινα ή 4κλινα, και αντε κ οτι φαμε :yes

 

Φυσικη κατασταση υπαρχει χεχεχεχε :animier:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρη, θελουμε να ανεβουμε Κορυφη και οχι μεχρι το καταφυγιο.......... εισαι σιγουρος οτι μπορουμε να το κανουμε με ασφαλεια?

 

Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά και έχω διαβάσει κάποια πράγματα και ξέρω κόσμο που έχει πάει. Εύκολο δεν είναι, αλλά είναι κατορθωτό. Τεχνικά κομμάτια (εννοώντας αναρρίχηση) δεν έχει, αλλά σκαρφαλωματάκι θα χρειαστεί. Με τις συμβουλές κάποιου που έχει πάει (πχ Όλγα) ή ρωτώντας στο καταφύγιο θα βγει άνετα. Πάντως σίγουρα θέλει καλή φυσική κατάσταση και μια σχετική εμπειρία. Νομίζω η διάσχιση του Βουραϊκού που θα γίνει αυτό το ΣΚ είναι ένα καλό test drive για κάποιον.

 

Χρονος θα βρεθει...... ενα Σ/Κ θα ειναι με διαμονη απο Παρασκευη Λιτοχωρο. Απο χρημα το εξοδο ειναι οι βενζινες μεχρι Λιτοχωρο (θα παιξει pooling) και το δωματιο Παρασκευη βραδυ Λιτοχωρο, το οποιο επισης για οικονομια μπορει να ειναι 3κλινα ή 4κλινα, και αντε κ οτι φαμε :yes

 

Ο σύλλογος της Βάλιας κάνει κάθε χρόνο εκδρομή όπως την περιγράφεις, οπότε θα τους ρωτήσω για κόστος περίπου ανά άτομο.

 

 

Φυσικη κατασταση υπαρχει χεχεχεχε :animier:

 

Το ίδιο είπε κάποιος κάποτε και για τα λεφτά...!!! :P

 

Λόγω διαφόρων υποχρεώσεων είμαι στο ρελαντί αυτή την περίοδο (μια, άντε ζόρικα δύο φορές τη βδομάδα δραστηριότητες)

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

πρεπει να αποφασίσετε πρωτα απο που θελετε να ανεβειτε: θεση Πριόνια η απο Γκορτζια-Πετροστρουγκα κλπ (για κορυφή απο κακοσκαλα η απο το λουκι?) και σε ποιο καταφύγιο θα μείνετε (λειτουργουν αν δεν κανω λαθος 4 αυτη την εποχη). υπολογίστε χρηματα και για το καταφύγιο και το φαγητο εκει περα

 

απο κακοσκαλα ειναι πιο τουριστικα θελει λιγη προσοχη στο τελευταιο κομματι. μπορειτε να μεινετε στο καταφύγιο Σπηλιος Αγαπητός που ειναι ευρύχωρο και θα βρειτε ευκολα χώρο.

απο το λουκι ειναι πιο challenging αλλα θα ειναι αξέχαστη εμπειρία. θα μείνετε στο καταφύγιο Χρηστος Κακαλος και θα εχετε την ομορφότερη θεα της Ελλαδας ολη μερα μπροστα σας

 

προσωπική συμβουλη: για πρωτη φορα καλο θα ειναι να εχετε κάποιον που εχει ξανανεβει στον Μυτικα μαζι σας. επισης, εαν πραγματοποιήσετε την αναβαση την εποχη που λετε θα πρεπει να εχετε μαζι χειμερινό εξοπλισμο (κραμπον, πιολε) και να ξερετε να τον χρησιμοποιήσετε.

επισης ενα σχοινί (για καθαρά ψυχολογικούς λογους) καλο ειναι να υπαρχει.

 

παραθετω κάποιες φωτογραφίες απο καλοκαιρινή αναβαση (απο κακοσκαλα) και απο χειμερινή (απο το λουκι) να δειτε περιπου το σκηνικό

 

post-2098-0-89164900-1368116757.jpg

 

post-2098-0-34625700-1368116772.jpg

 

post-2098-0-17176900-1368116784.jpg

 

post-2098-0-38350100-1368116797.jpg

 

post-2098-0-54372900-1368116830.jpg

 

post-2098-0-94737000-1368116854.jpg

 

post-2098-0-58677100-1368116868.jpg

 

post-2098-0-79223800-1368116889.jpg

 

post-2098-0-01192100-1368116909.jpg

 

post-2098-0-68790400-1368116942.jpg

 

post-2098-0-56634000-1368116963.jpg

 

post-2098-0-37104800-1368116981.jpg

 

post-2098-0-94126500-1368116999.jpg

 

post-2098-0-07346400-1368117018.jpg

 

post-2098-0-72377000-1368117045.jpg

 

οτι αλλες πληροφορίες θελετε ευχαριστως να βοηθήσω εαν γνωριζω. δυστυχώς για φετος το καλοκαιρι μονο νοητικά μπορω να ειμαι μαζι σας, απο του χρονου μπορουμε να κανονισουμε πολλες και όμορφες ορειβατικες εξορμήσεις

  • Like 11

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

επισης, εαν πραγματοποιήσετε την αναβαση την εποχη που λετε θα πρεπει να εχετε μαζι χειμερινό εξοπλισμο (κραμπον, πιολε) και να ξερετε να τον χρησιμοποιήσετε.

 

Ακόμα ε; Δεν έχεις άδικο...

 

Πάντως δεν νομίζω ότι τα παιδιά που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να έχουν ή να ξέρουν να χρησιμοποιήσουν χειμερινό εξοπλισμό...

 

Άρα μάλλον πιο εφικτό είναι αρχές Σεπτέμβρη (για αποφυγή ζέστης) και να μην υπάρχει δείγμα χιονιού/πάγου.

 

Οπότε παιδάκια πάμε για κάτι άλλο τώρα;!

Edited by wraith
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ο μυτικας...θ αραξω στο καταφυγιο να πινω τσιπουρα με μαικ χεχε...

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ο μυτικας...θ αραξω στο καταφυγιο να πινω τσιπουρα με μαικ χεχε...

 

Η αλήθεια είναι ότι για όποιον δεν έχει τρέλα με τις κορυφές το φαράγγι του Ενιππέα μοιάζει πιο/εξίσου αξιόλογο! :D

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

εαν μιλατε για τελη Μαιου εχει σιγουρα χιονι, μπορει να μην χρησιμοποιήσετε τον χειμερινο εξοπλισμό οφείλετε ομως να τον εχετε πανω σας.

για λιγο αργοτερα συνήθως ειναι ευκολοτερα τα πραγματα, το 2009 μεσα Ιουνιου που πήγαμε ειχε χιονουρες σε αρκετα σημεια

 

μ’αρεσει η αποψη του Χρηστου (miscelano). άλλωστε, στην παρουσα φαση, τα τσιπουρα ειναι το μονο σπορ στο οποιο μπορω να αφοσιωθώ :D


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

το φαράγγι του Ενιππέα μοιάζει πιο/εξίσου αξιόλογο! :D

αξιζει! μια αλλη αποψη ειναι να αφήσετε τα αυτοκίνητα στα Πριονια και να ανεβειτε το μονοπάτι μεχρι το καταφύγιο Αγαπητος οπου θα εχετε τη βαση σας και να κανετε χαμηλότερες υψομετρικά εξορμήσεις π.χ. οροπέδιο των Μουσών

απο την αλλη να πας Ολυμπο και να μην ανεβεις στον Μυτικα δεν λεει...

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω δεν το κανω για την κορυφη αλλα για την ασκηση...οι 5 ωρες που θελει για να πας στον κακκαλο πιστευω ειναι αρκετες για μενα σε μια μερα...ισως τη 2η μερα να παμε κορυφη....αλλα να εχει λιγο χιονι...αυτα τα κραμπονια και τ αλλα τα σκεπαρνια δεν τα μπορω :P

Edited by miscelano
  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλοκαιρι η αναβαση ειναι σχετικα ευκολη,ακομη και με παπουτσια για μπασκετ,αν εχεις γυμνασμενα ποδια και αστραγαλους...(απο πριονια)

Για τους καθολου αθλητικους τυπους,υπαρχει τροπος να ανεβεις στην κορυφη παρα παρα πολυ γρηγορα και ξεκουραστα,απο τα καλυβια χρηστακη,απο τρικαλα μερια.Πας με αμαξι μεχρι τα 2600 που ειναι το καταφυγιο(καλυβια χρηστακη) ,απο εκει αν εισαι του οφροαντ,πας με τετρακινητο οχημα μεχρι τα 2800 επειδη ειναι βατο το μερος και χωρις μεγαλες κλισεις.Και μετα το υπολοιπο με τα ποδια.

Δεν το συνιστω βεβαια σε κανεναν και με τιποτα.

Η ΑΡΕΤΗ ΠΑΕΙ ΠΕΖΗ ΚΑΙ Η ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΒΑΛΑ.

Τελος.

  • Like 1

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks ολους για τις πληροφοριες. Θα το ψαξω περισσοτερο αυτο το Σ/Κ. Παντως αν οι συνθηκες ειναι οκ και δεν χρειαζεται ο χειμερινος εξοπλισμος εγω σκοπευω να το κανω (ελπιζω να βρω παρεα) το Σ/Κ 1-2/6 ή το ακριβως επομενο. Διαφορετικα θα περιμενω καποια αναβαση Ορειβατικου Συλλογου ή καποια αναβαση ομαδας που διοργανωνεται απο καποιες εταιρειες στο χωρο.

 

Για διαμονη εχω ξεχωρισει το Γ. Αποστολίδης και το Χρηστος Κακαλος. Απο αναβαση δεν ξερω ακομα διαδρομες αλλα σιγουρα θα ηθελα να ανεβω απο το λουκι......... θα το ψαξω-διαβασω-ρωτησω.......

 

Οποιος αλλος εχει πληροφοριες - αποψεις για διαδρομη κτλ ας τις ποσταρει

 

Και παλι ευχαριστω!

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

να η ευκαιρια για το συλλογο παίδες;

 

οργανωση εκδρομης για αναβαση με τον συλλογο για οσους θελουν !! :yes

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια απαντηση απο εταιρεια που διοργανωνει αναβασεις:

 

Καλημέρα.

Προς το παρόν υπάρχει ακόμη χιόνι στη διαδρομή για το Μύτικα. Για το τέλος του μήνα είναι 50 / 50. Θα εξαρτηθεί από το πόσο ζεστό καιρό θα κάνει. Μέχρι το πρώτο Σαββατοκύριακο του Ιουνίου όμως, από ότι φαίνεται – ας ελπίσουμε και σε ζεστές ημέρες - η διαδρομή για τον Μύτικα θα έχει καθαρίσει από χιόνια και δεν θα χρειάζονται ασφαλιστικά μέσα για την ανάβαση σ’ αυτόν. Θα είμαστε πιο σίγουροι προς το τέλος του μήνα και θα σας ενημερώσουμε ανάλογα για το 100%.

Το κόστος για την διήμερη ανάβαση που αφορά τις υπηρεσίες μας (οργάνωση ανάβασης, συνοδεία, εξοπλισμός προστασίας, κυρίως κράνη, για την ανάβαση στο Μύτικα, μπαστούνια πεζοπορίας εάν δεν έχετε), είναι 65,00 Ευρώ / άτομο.

Οπότε περιμένετε νέα μας. Ευχαριστούμε για την επαφή.

Χαιρετισμούς,

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

είμαι μέσα για σ-κ αν αποφασιστεί κάτι, καλύτερα αργότερα τον Ιούνη, μιας και τα χειμερινά δικά μου και αρχαία είναι και έχω να τα βγάλω καμιά 8ετία :yes :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έκανα σήμερα κάποια τηλέφωνα και αύριο θα γράψω αναλυτικά. Μόλις γύρισα από την συγκέντρωση και πάω για ύπνο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά 65 ευρώ για να ανεβείτε στον όλυμπο? Το βουνό δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία και τα σημεία που είναι κάπως εκτεθειμένα είναι ασφαλισμένα με συρματόσχοινο απλά βάλτε στην παρέα κάποιον - κάποια που το έχει ξανακάνει πάρτε και ένα τηλ στα καταφύγια να δείτε αν μπορούν να σας φιλοξενήσουν και τι παίζει απο χιόνι και τέλος. Στην τελική και τώρα να πάτε και να φτάσετε μέχρι το οροπέδιο πάλι τέλεια θα είναι. Εγώ προσωπικά έχω ανέβει με σκοπο την κορυφή 4 φορές αλλά δεν τα έχω καταφέρει ποτέ ο λόγος απλά στο λούκι γινοτάν χαμός οπότε το θέωρησα επικίνδυνο και την έκανα στην τελική σημασία δεν έχει η κορυφή αλλά το να περάσεις καλά

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν προκειται να δωσουμε 65 ευρω το ατομο!!!! Σε καμμια περιπτωση. ;) Συμφωνω ομως οτι πρεπει να εχουμε μαζι μας τουλαχιστον καποιον που να εχει ξαναανεβει ή εστω καποιον που θα μας ενημερωσει για ποια διαδρομη θα ακολουθησουμε κ τι να προσεξουμε γενικα κλτ κλτ......

 

Το Mail το εβαλα για να ενημερωσω για τις συνθηκες που επικρατουν ακομα στο βουνο. Σιγουρα θα ειναι πολυ ωραια και στο οροπεδιο αλλα προσωπικα δεν λεει να ανεβεις Ολυμπο κ να μην ανεβεις Μυτικα. Η αναβαση καλο ειναι να γινει οσο το δυνατον πιο νωρις για να γλυτωσουμε και τον χαμο απο κοσμο αλλα και την ζεστη που οσο παμε προς καλοκαιρι θα γινεται ανυποφορη.

 

Περιμενουμε πληροφοριες απο koumparos το ψαχνω κ εγω κ θα δουμε τι κ πως........

 

Το καλυτερο θα ηταν παντως το 1ο Σ/Κ του Ιουνιου αν προλαβαινουμε ή το 2ο Σ/Κ του ιδιου μηνα.

 

Μια λυση ειναι κ να προσκολησουμε σε καποια εκδρομη-αναβαση καποιου ορειβατικου Συλλογου οπως μου ειπε ο Αρης αλλα δεν ξερουμε καν ποτε οργανωνεται κατι τετοιο.....

 

Οποιεσδηποτε πληροφοριες δεκτες.

 

Ευχαριστω!!!!

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καποιες αποψεις για την παρακατω διαδρομη?.........

 

Ξεκινώντας πάλι απ' το Λιτόχωρο, θα περάσουμε το "Σταυρό", απ' όπου θα πάρουμε νερό και, αφού προχωρήσουμε με το αυτοκίνητο άλλα 3 χμ., θα φτάσουμε στη θέση "Γκορτσιά" ή αλλιώς "Διασταύρωση".

 

Από εδώ αρχίζει ανηφορίζοντας δεξιά το μονοπάτι, ανάμεσα από δάση οξυάς και ελάτων, προς την τοποθεσία "Μπάρμπα" (1.450 μ.) και το "Στράγγο" (1.910 μ.), όπου υπάρχει βρύση με πόσιμο νερό. Βρύση με νερό υπάρχει και στο ενδιάμεσο αυτής της διαδρομής, αλλά τους θερινούς μήνες και κυρίως μετά τον Αύγουστο πιθανόν να είναι στερεμένη. Λίγο πριν από το "Στράγγο" υπάρχει διακλάδωση του μονοπατιού αριστερά, που σε ΙΟ' οδηγεί στη Σπηλιά όπου έζησε για μεγάλο διάστημα ο ζωγράφος Βασίλης Ιθακήσιος, το "’συλο των Μουσών" όπως το ονόμασε ο ίδιος. Από το "Στράγγο" το μονοπάτι οδηγεί στην τοποθεσία "Πετρόστρουγγα" (2.000 μ.), όπου συνήθως υπάρχουν καταυλισμοί τσομπάνηδων. Η πορεία μέχρι εδώ είναι 2.5 περίπου ώρες. Στη συνέχεια το μονοπάτι μας οδηγεί στην κορυφή "Σκούρτα" (2.485 μ.), απ' όπου αρχίζει η αλπική ζώνη του Ολύμπου, και από εκεί περνώντας τις θέσεις "Λαιμό", "Καγκέλια", "Πέρασμα" μπαίνουμε στο "Οροπέδιο των Μουσών" και φθάνουμε στο καταφύγιο "Χρήστος Κάκαλος" της Ομοσπονδίας ή στο καταφύγιο "Γιόσος Αποστολίδης" του ΣΕΟ θεσσαλονίκης. Η διαδρομή είναι θαυμάσια και απαιτεί άλλες περίπου 2,5 - 3 ώρες πορείας.

 

Το καταφύγιο "Χρήστος Κάκαλος" (2.650 μ.) έχει 18 θέσεις και δεξαμενή νερού. Πληροφορίες για τη χρήση του μπορούμε να πάρουμε από το φύλακα του "Σπήλιος Αγαπητός" ή από τον ΕΟΣ Λιτόχωρου. Το καταφύγιο "Γιόσος Αποστολίδης" (2.760 μ.) λειτουργεί τους θερινούς μήνες και προσφέρει τροφή και στέγη σε 80 άτομα. Πληροφορίες μπορούμε να πάρουμε από τον ΣΕΟ. Λιτόχωρου Από τα καταφύγια αυτά μέχρι την κορυφή "Προφήτης Ηλίας" και "Τούμπα" χρειάζονται 20' και μέχρι το "Στεφάνι" ή το "Μύτικα", από το "Λούκι" 1 ώρα.


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια φωτο απο τις διαδρομες.......

 

post-4408-0-20696400-1368689231.jpg

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...