Jump to content
clouseau

Ευκολα & Συντομα Απο/ Προς Αεροδρομιο: Ποιο Χκ?

Recommended Posts

αν βαζαμε σαν βασικο κριτηριο τη ευκολη και συντομη προσβαση απο/ προς το αεροδρομιο, ποιο χιονοδρομικο θα προτεινατε?

 

ας θεωρησουμε σαν αεροδρομια αυτα του Μοναχου και του Μιλανου (οπου βρισκεις φθηνες πτησεις).

ας βαλουμε ως στανταρ ενα ΧΚ που να εχει ικανοποιητικο αριθμο km πιστων (οχι δηλαδη καποιο μικρο ΧΚ χωριου), με ικανοποιητικη δυνατοτητα για off piste και με ικανοποιητικες παροχες σε φαγητο/ apres ski

ας πουμε για εποχη μεσα-τελος Ιανουαριου ή Φεβρουαριος

 

δηλαδη καπου που να περασεις καλα απο ολες τις αποψεις αλλα να μη ταλαιπωρηθεις στο πηγαινε-ελα απο σταθερους (μποτιλαρισματα) και ασταθμητους (καιρος) παραγοντες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιπου μιάμιση ωρα σπό το Μιλάνο είναι η cervinia

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

 

 


Scripta Manent

Γερναει αυτος που αρχιζει να ζει μονο με αναμνησεις......

Share this post


Link to post
Share on other sites

125km απο το αεροδρομιο του Μοναχου ειναι το Garmisch-Partenkirchen. και για 3μερο να πας κανεις σκι ολες τις μερες


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιπου μιάμιση ωρα σπό το Μιλάνο είναι η cervinia

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

 

κανα δυομισαρι ωρες ειναι (170χλμ) αλλα αξιζει. ειναι σαφως καλυτερο χκ

Edited by Olga

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βεβαια στο Garmisch-Partenkirchen ΣΚ γινεται χαμος ,ολο το Μοναχο εκει ειναι !

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ

 

Ωχ αμαν :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ

Στην δικια μου απαντηση ,αναφερεσαι?.Εγω απλα ειπα οτι πολυ συχνα εχει μποτιλιαρισματα ,Αυτο δεν αναιρει το οτι ειναι κοντα στο Μοναχο και ειναι μεγαλο χ/κ ,απλα προιδεαζει τον ταξιωδη ,αν εχει μεσα ΣΚ στο πηγαινε ή στο ελα.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναχο....και μετα αμαξι καλυτερα

και απο εκει οι επιλογες ειναι αμετρητες

 

πχ σε 171 χλμ εισαι στο Zillertal...καπου 2 ωρες παρα κατι

 

Δεν ξερω αν βολευει Ζυριχη να πας St.Anton

εχει εταιρειες που κανουν την μεταφορα αεροδρομιο ξενοδοχειο για να μην μπλεκεις με αμαξια τραινα


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

κανα δυομισαρι ωρες ειναι (170χλμ) αλλα αξιζει. ειναι σαφως καλυτερο χκ

Ναι σωστα,είναι λίγο περισσοτερο

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

 

 


Scripta Manent

Γερναει αυτος που αρχιζει να ζει μονο με αναμνησεις......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναχο....και μετα αμαξι καλυτερα

και απο εκει οι επιλογες ειναι αμετρητες

 

πχ σε 171 χλμ εισαι στο Zillertal...καπου 2 ωρες παρα κατι

 

Δεν ξερω αν βολευει Ζυριχη να πας St.Anton

εχει εταιρειες που κανουν την μεταφορα αεροδρομιο ξενοδοχειο για να μην μπλεκεις με αμαξια τραινα

 

Καλα Ζυριχη, Γενευη κλπ αποκλειονται λογω ακριβων εισιτηριων. Για αυτο ειπα Μοναχο ή Μιλανο...

 

Οκ. Zillertal μπαινει στη λιστα...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναχο-St.Johan/Kitzbuhel.. το εχω κανει τοσες φορες, το αμαξι παει μονο του... 168km το Kitz κατι λιγοτερο απο δυο ωρες

 

Μοναχο-Stubai λιγο πιο μακρια απο το Garmisch αλλα με τη σιγουρια του παγετωνα... Δυομιση ωρες μεσω Kufstein αλλα υπαρχουν και εναλλακτικες χωρις την κινηση του Garmisch...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν το Garmisch ειχαμε φαει τρελο μποτιλιαρισμα Σαββατο μεσημερακι (προς Αυστρια). Τετοιο πραγμα δεν εχω συναντησει ουτε τη δεκαετια του 80 στη κακια σκαλα επιστροφη απο 15αυγουστο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πηγαινε προς τα αλλα...Zillertal, St.Johan/Kitzbuhel κλπ

ή Stubai

αν πας Zillertal εχεις παγετωνα μεσα

αν πας Stubai βγαζεις την καρτα για ολη την κοιλαδα που εχει και μικροτερα ΧΚ

αν πας προς St.Johan/Kitzbuhel εχει μια καρτα που εχει μεσα και τον παγετωνα του Καπρουν

 

Ετσι δεν υπαρχει πιθανοτητα να στα χαλασει ο καιρος

αν ειναι κλειστος, και χιονιζει κλπ πας στα χαμηλα ΧΚ και κανεις αναμεσα στα δεντρα

αν ανεβει η θερμοκρασια (τυχαινει) πας στα ψηλα παγετωνες κλπ και εισαι οκ

 

Απλα καλο ειναι να εχεις αμαξι


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην δικια μου απαντηση ,αναφερεσαι?.Εγω απλα ειπα οτι πολυ συχνα εχει μποτιλιαρισματα ,Αυτο δεν αναιρει το οτι ειναι κοντα στο Μοναχο και ειναι μεγαλο χ/κ ,απλα προιδεαζει τον ταξιωδη ,αν εχει μεσα ΣΚ στο πηγαινε ή στο ελα.

 

Δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Αν έπρεπε να παρατηρήσω κάτι στις απαντήσεις όλων μας, θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές δεν είναι σώνει και καλά αντιπροσωπευτικές, αφού δεν κάνουμε τόσο τακτικά ανάλογα δρομολόγια, άρα δεν ξέρουμε αν έχουμε εμπειρίες κοντά στον μέσο όρο. Επίσης την περίοδο που πάμε είναι περίοδος υψηλού ρίσκου (= πιο μεγάλη κίνηση τουριστών+πιο ευμετάβλητος καιρός), πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερη απόκλιση συνθηκών από τις συνηθισμένες. Ειδικά σε έκτακτες περιπτώσεις (πχ κάποιο ατύχημα) οι αποκλίσεις μπορεί να μεγαλώσουν πάρα πολύ.

Για την κίνηση, έχεις απόλυτο δίκιο.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ αμαν :)

 

Υποψιάζομαι που το πας, όμως νομίζω ότι αυτό που ρωτάς δεν αποτελεί κρίσιμο παράγοντα επιλογής.

 

Κατ'αρχήν η καλύτερη περίπτωση είναι να σε περιμένουν και να σε πάνε (ναι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις).

 

Επίσης προφανώς αποκλείεις περιπτώσεις μεταφοράς με ταξί ή λεωφορείο και επικεντρώνεσαι σε ενοικίαση αυτοκινήτου.

 

Όταν κάνεις ένα εβδομαδιαίο ταξίδι για σκι, πρακτικά την ημέρα που πας και την ημέρα που γυρνάς τις έχεις χιονοδρομικά χαμένες. Εγώ προσωπικά δεν συγκαταλέγομαι στον παραπάνω μέσο όρο, αλλά δεν μπορούμε να εξετάσουμε όλες τις υποπεριπτώσεις εδώ. Άρα ο σκοπός είναι να βρεις αξιόπιστη λύση ταξιδιού πρωτίστως. Όταν στο Μιλάνο σε κάμποσες περιπτώσεις γνωστοί ταλαιπωρήθηκαν από ομίχλες και κακές υπηρεσίες, έχεις ένα πρώτο μειονέκτημα ρίσκου. Όταν κανένας δεν μπορεί να πάρει χειμερινά λάστιχα, δεν έχεις να αντιμετωπίσεις ένα απλά μεγαλύτερο ρίσκο, αλλά ένα σίγουρο μειονέκτημα. Αντίθετα το αεροδρόμιο του Μονάχου, είναι σε γενικές γραμμές αξιόπιστο. Και πιο αξιόπιστο είναι αυτό της Ζυρίχης. Για την Γενεύη δεν ξέρω, αλλά λόγω Ελβετίας κατ'αρχήν θα το έβαζα μαζί με της Ζυρίχης. Έχω κάνει και 3 ώρες μέχρι να βγω από το αεροδρόμιο με το νοικιασμένο αυτοκίνητο, γνωστοί έφτασαν με 3 ώρες καθυστερημένες πτήσεις. Και σε διαβεβαιώ, ότι πάνω σε αυτό, μπορεί να έχεις πολύ μεγαλύτερες επιβαρύνσεις (οικονομικές/χρονικές) από το αρχικό σου ερώτημα. Και δεν επεκτείνομαι περισσότερο επ'αυτού.

 

Το ερώτημα σου προφανώς απευθύνεται από την στιγμή που μπαίνεις στο νοικιασμένο αυτοκίνητο και μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου. Από το αεροδρόμιο του Μονάχου, πρακτικά κάθε προορισμός είναι ανάλογης δυσκολίας και κατ'αρχήν δεν θεωρώ ότι υπάρχουν "δύσκολοι" προορισμοί. Επομένως δεν θα επιλέξω τον προορισμό μου από το αν είναι ο θεωρητικός χρόνος μετακίνησης 1.45 ή 3.00. Θα πάω εκεί που θέλω περισσότερο. Όταν πάω για σκι 1 φορά τον χρόνο, η 1 πρόσθετη ώρα οδήγησης δεν θα είναι ο κρίσιμος παράγοντας επιλογής.

Τώρα για υποπεριπτώσεις (που υποψιάζομαι ότι θα σε ενδιέφεραν), θα μπορούσαμε να μην τελειώσουμε ποτέ την κουβέντα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

καταρχην, ναι εννοω την ευκολη και συντομη προσβαση στο ΧΚ απο το αεροδρομιο. δε λαμβανω υποψη την καθυστερηση που μπορει να εχει το αεροπλανο.

 

αν μιλαμε για νοικιασμενο αυτοκινητο, το Μοναχο εχει πλεονεκτημα λογω σιγουριας με το αυτοκινητο και τα χιονολαστιχα- δηλαδη στο Μιλανο αν ζητησεις χιονολοστιχα με την κρατηση παιζει και να μην σου δωσουν?

 

αυτο που λες για τον θεωρητικο χρονο μετακινησης ειναι που με απασχολει. εχω παει 3 φορες Αλπεις-Δολομιτες και τις 3 ο θεωρητικος χρονος ηταν 2:30 με 3:00 ωρες. και τις 3 φορες καναμε 5:30- 6:00... απο τα 6 πηγαινε-ελα μονο το ενα ειχε θεμα καιρου. οι υπολοιπες διαδρομες ηταν λογω μποτιλιαρισματος, ορεινου δρομου με στροφες κλπ.

αρα υπολογιζω οτι παντα ο θεωρητικος χρονος μετακινησης ειναι απλα θεωρητικος και οτι ο πραγματικος ειναι 30%-40% επιπλεον. αρα γιατι να μην πας σε ενα μερος που να θελει 3 ωρες (θεωρητικα 1.30) που να ειναι και καλα?

 

λεωφορειο, ταξι, τρενο δεν τα αποκλειω αρκει να καλυπτουν τα κριτηρια της ευκολης (να φευγουν απευθειας απο το αεροδρομιο) και συντομης μετακινησης (εδω να δικαιολογησω τον παραπανω χρονο) και βεβαια στα οικονομικα πλαισια του αυτοκινητου.

 

τελος, συμφωνω με αυτο που λες οτι οταν πας μια φορα το χρονο δε σε νοιαζει αν θα κανεις λιγο παραπανω αλλα αυτο το "λιγο" γιατι να μην το γλιτωσεις γλιτονωντας το αγχος μη χασεις το αεροπλανο της επιστροφης?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης την περίοδο που πάμε είναι περίοδος υψηλού ρίσκου (= πιο μεγάλη κίνηση τουριστών+πιο ευμετάβλητος καιρός), πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερη απόκλιση συνθηκών από τις συνηθισμένες.

 

οχι παντα Αλεξη. εχω κανει 34 ταξιδια για σκι στο εξωτερικο και το 1/3 ηταν άνοιξη, φθινόπωρο, καλοκαιρι..αρα όχι σε περιοδο υψηλού ρισκου παντα

γυρω από το ring που οδηγεί στο Φραντς-Γιόζεφ του Μοναχου εάν πας Πα-Σα-Κυ θα βρεις μποτιλιάρισμα, οποτε υπολογισε έναν αερα στο χρονο σου, ειδικα για την πτήση επιστροφής. γυρω από το Μιλανο (ειτε πας Λινατε, ειτε Μαλπενσα) είναι πιο ευκολα τα πραγματα.

επισης, δεν βλεπω το λόγο να είναι χαμενες οι μερες που ταξιδεύεις από/προς το χκ. εάν η αποσταση από το αεροδρομιο είναι < 4 ωρών και η πτήση είναι πρωινή μια χαρα προλαβαινεις. με την Ιρα εχουμε εμπεδώσει πλέον το σύστημα ‘’αλλάζω ρουχα του σκι στο baby-room του αεροδρομιου’’. είναι πιο ευρύχωρα και καθαρα απ’ότι οι τουαλετες. μπορεις κάλλιστα να πας από Πα εως Δε και να κανεις σκι 4 μερες

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι παντα Αλεξη. εχω κανει 34 ταξιδια για σκι στο εξωτερικο και το 1/3 ηταν άνοιξη, φθινόπωρο, καλοκαιρι..αρα όχι σε περιοδο υψηλού ρισκου παντα

 

γυρω από το ring που οδηγεί στο Φραντς-Γιόζεφ του Μοναχου εάν πας Πα-Σα-Κυ θα βρεις μποτιλιάρισμα, οποτε υπολογισε έναν αερα στο χρονο σου, ειδικα για την πτήση επιστροφής. γυρω από το Μιλανο (ειτε πας Λινατε, ειτε Μαλπενσα) είναι πιο ευκολα τα πραγματα.

 

επισης, δεν βλεπω το λόγο να είναι χαμενες οι μερες που ταξιδεύεις από/προς το χκ. εάν η αποσταση από το αεροδρομιο είναι < 4 ωρών και η πτήση είναι πρωινή μια χαρα προλαβαινεις. με την Ιρα εχουμε εμπεδώσει πλέον το σύστημα ‘’αλλάζω ρουχα του σκι στο baby-room του αεροδρομιου’’. είναι πιο ευρύχωρα και καθαρα απ’ότι οι τουαλετες. μπορεις κάλλιστα να πας από Πα εως Δε και να κανεις σκι 4 μερες

 

 

απλα στο Μιλανο ευκολα χανεσαι ή βρισκεσαι Λινατε αντι για Μαλπενσα! :innocent:

ειτε δεν εχει ταμπελες, ειτε αυτες που εχει σε μπερδευουν!

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν μιλαμε για νοικιασμενο αυτοκινητο, το Μοναχο εχει πλεονεκτημα λογω σιγουριας με το αυτοκινητο και τα χιονολαστιχα- δηλαδη στο Μιλανο αν ζητησεις χιονολοστιχα με την κρατηση παιζει και να μην σου δωσουν?

Μέχρι και πέρσι, δεν υπήρχαν λάστιχα χειμωνιάτικα, είτε τα είχες κλείσει, είτε όχι.

 

αυτο που λες για τον θεωρητικο χρονο μετακινησης ειναι που με απασχολει. εχω παει 3 φορες Αλπεις-Δολομιτες και τις 3 ο θεωρητικος χρονος ηταν 2:30 με 3:00 ωρες. και τις 3 φορες καναμε 5:30- 6:00... απο τα 6 πηγαινε-ελα μονο το ενα ειχε θεμα καιρου. οι υπολοιπες διαδρομες ηταν λογω μποτιλιαρισματος, ορεινου δρομου με στροφες κλπ.

αρα υπολογιζω οτι παντα ο θεωρητικος χρονος μετακινησης ειναι απλα θεωρητικος και οτι ο πραγματικος ειναι 30%-40% επιπλεον. αρα γιατι να μην πας σε ενα μερος που να θελει 3 ωρες (θεωρητικα 1.30) που να ειναι και καλα?

................................................

τελος, συμφωνω με αυτο που λες οτι οταν πας μια φορα το χρονο δε σε νοιαζει αν θα κανεις λιγο παραπανω αλλα αυτο το "λιγο" γιατι να μην το γλιτωσεις γλιτονωντας το αγχος μη χασεις το αεροπλανο της επιστροφης?...

 

Έχεις δίκιο με τον χρόνο μετακίνησης. Και εδώ έρχομαι σε αυτό που είπα παραπάνω ότι τις ημέρες που πάμε είναι ημέρες υψηλού ρίσκου. Όταν για παράδειγμα τα Σάββατα όλοι είναι στους δρόμους, δημιουργούνται μποτιλιαρίσματα. Όταν σε δρόμους σαν αυτούς που πάνε Garmish, ο αυτοκινητόδρομος μετατρέπεται σε τοπικό δρόμο που περνάει μέσα από χωριά με πεζοφάναρα, είναι λογικό ότι όταν έχει κίνηση θα τρως μεγάλη καθυστέρηση. Η συνέχεια του Garmish, έχει ένα μικρό πάσο, που επίσης υπάρχουν μποτιλιαρίσματα...... Από την άλλη υπάρχει ο κύκλος του αυτοκινητόδρομου, που είναι πιο τακτικός στους χρόνους μετακίνησης. Επίσης έχει κάποιες παρακάμψεις.

Επίσης μου έτυχαν κατά καιρούς και κάποιες άλλες περιπτώσεις..... να κλείνει ο δρόμος από κατολίσθηση! Και οι 3 ώρες να γίνονται 9. Ατύχημα.... και να ξανακλείνει ο δρόμος. Και πολλά άλλα. Έχω αποκλειστεί στην Αυστρία 2 φορές από χιόνι. Άρα θα πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του ότι το απρόοπτπο δεν είναι τόσο απίθανο όσο νομίζουμε. Ειδικά όταν οι ημέρες μετακίνησης είναι Σάββατο, προς το μεσημέρι, με κακό καιρό, ή εντός της περιόδου Χριστουγέννων.

 

Ερώτηση: τι ημέρες (και ώρες) ήταν αυτές που ο χρόνος μετακίνησης ήταν 2πλάσιος του προβλεπομένου;


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι παντα Αλεξη. εχω κανει 34 ταξιδια για σκι στο εξωτερικο και το 1/3 ηταν άνοιξη, φθινόπωρο, καλοκαιρι..αρα όχι σε περιοδο υψηλού ρισκου παντα

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!

Αυτό ήθελα να σημειώσω. Και εγώ προσπαθώ να αποφεύγω τις ημέρες και ώρες μαζικών μετακινήσεων. Όταν το καταφέρνω, δεν έχω κανένα πρόβλημα στην μετακίνηση. Όμως λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Έτσι έχω φάει και μποτιλιαρίσματα καλά. Υψηλό ρίσκο έχεις κάθε ημέρα μεγάλης κίνησης.... έστω και καλοκαίρι. Ξέρεις πόσοι έχουν χάσει το καράβι από Ανκόνα, λόγω μπλοκαρίσματος από ατύχημα......

 

γυρω από το ring που οδηγεί στο Φραντς-Γιόζεφ του Μοναχου εάν πας Πα-Σα-Κυ θα βρεις μποτιλιάρισμα, οποτε υπολογισε έναν αερα στο χρονο σου, ειδικα για την πτήση επιστροφής. γυρω από το Μιλανο (ειτε πας Λινατε, ειτε Μαλπενσα) είναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Για το Μιλάνο δεν έχω σημαντική προσωπική εμπειρία. Απλά έχω γνωστούς που μένουν εκεί και έχω την συμβουλή τους να το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Γι'αυτό το ονομάζουν το μεγαλύτερο πάρκιγκ.

Για το ριγκ του Μονάχου, έχω σημαντική εμπειρία. ΠΟΤΕ δεν έχω μποτιλιαριστεί. Κίνηση ναι, χαμηλή ροή ναί, αλλά ποτέ δεν έχω σταματήσει. Μπορεί να έχω χρειαστεί στο 10-30% των διελεύσεων από +15 λεπτά, έως και +30λεπτά το ΜΕΓΙΣΤΟ στο χειρότερο πέρασμα, όμως με ΤΙΠΟΤΑ δεν συγκρίνεται με το πέρασμα από Garmish, ή στο σημείο που ξεχωρίζουν οι αυτοκινητόδρομοι προς ή από Innsbruck/Salzburg. Ή σε κάτι δρόμους που οδηγούν σε κάποια πάσα ή τούνελ τις ημέρες της μεγάλης κίνησης.

 

επισης, δεν βλεπω το λόγο να είναι χαμενες οι μερες που ταξιδεύεις από/προς το χκ. εάν η αποσταση από το αεροδρομιο είναι < 4 ωρών και η πτήση είναι πρωινή μια χαρα προλαβαινεις. με την Ιρα εχουμε εμπεδώσει πλέον το σύστημα ‘’αλλάζω ρουχα του σκι στο baby-room του αεροδρομιου’’. είναι πιο ευρύχωρα και καθαρα απ’ότι οι τουαλετες. μπορεις κάλλιστα να πας από Πα εως Δε και να κανεις σκι 4 μερες

Όλγα μου, δεν μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους σαν εσένα και εμένα. Αν πας στο αεροδρόμιο και ρωτήσεις 100 ανθρώπους που πάνε για χιονοδιακοπές αν θα κάνουν την πρώτη και την τελευταία ημέρα σκι, οι 90 θα σε κοιτάξουν στραβά. Το σύστημα αυτό είναι αυτό που εφαρμόζω πάντα όταν δεν πάω οικογενειακώς, οπότε το έχω εμπαιδώσει καλά και ξέρω όλα τα "πρέπει" και τα "μην". Ακόμα και αυτό, έχει σημαντικά ποσοστά αβεβαιότητας (κακοκαιρία, καθυστέρηση αεροπλάνου/αποσκευών/ενοικίασης......). Όμως δεν ξέρω αν η αφετηρία του προβληματισμού ήταν αυτό.

 

Ο φίλος που ρώτησε, αν θυμάμαι καλά, πέρσι είχε γράψει μία καλή καθυστέρηση που είχε φάει από St.Anton. Έτσι μάλλον αποσκοπούσε στο να μάθει κάποια "tips" για την μετακίνηση από αεροδρόμιο προς το όποιο ΧΚ.

Η απάντηση είναι απλή: Όταν είναι ημέρες μεγάλης κίνησης, τα απρόοπτα είναι αρκετά πιθανά. Τις υπόλοιπες ημέρες, συνήθως κάνεις τους θεωρητικούς χρόνους διαδρομής, καθώς οι πιθανότητες απροόπτου είναι μικρές.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελος, συμφωνω με αυτο που λες οτι οταν πας μια φορα το χρονο δε σε νοιαζει αν θα κανεις λιγο παραπανω αλλα αυτο το "λιγο" γιατι να μην το γλιτωσεις γλιτονωντας το αγχος μη χασεις το αεροπλανο της επιστροφης?...

 

Από το Μόναχο, οδηγώντας μέχρι 3 ώρες δρόμο, πας στο 90% των Αυστριακών χιονοδρομικών. Χρόνος αποδεκτός. Άρα πιο πολύ θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν οι ώρες πτήσεις. Παράδειγμα αν επιστρέφεις με πτήση στις 09.00, θα έχεις βάρβαρο ξύπνημα, ή θα μείνεις Μόναχο την προηγούμενη. Αν έχεις τον φόβο της Σαββατιάτικης υπερκίνησης και ακριβό αεροπορικό το Σάββατο βράδυ, κλείσε επιστροφή Κυριακή πρωί ή μεσημέρι, κοιμάσαι Μόναχο το Σάββατο βράδυ (δεν είναι και πολύ ακριβή η διαμονή) και έλυσες το πρόβλημα σου. Αν πάλι φεύγεις από Μόναχο στις 19.30, αρκεί να είσαι αεροδρόμιο 17.30. Κάνεις σκι σε κάποιο ΧΚ που απέχει 1.30 λεπτά, ξεκινάς και μία ώρα νωρίτερα για ασφάλεια. Το σύστημα αυτό δεν με πρόδωσε ποτέ μέχρι σήμερα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο φίλος που ρώτησε, αν θυμάμαι καλά, πέρσι είχε γράψει μία καλή καθυστέρηση που είχε φάει από St.Anton. Έτσι μάλλον αποσκοπούσε στο να μάθει κάποια "tips" για την μετακίνηση από αεροδρόμιο προς το όποιο ΧΚ.

Η απάντηση είναι απλή: Όταν είναι ημέρες μεγάλης κίνησης, τα απρόοπτα είναι αρκετά πιθανά. Τις υπόλοιπες ημέρες, συνήθως κάνεις τους θεωρητικούς χρόνους διαδρομής, καθώς οι πιθανότητες απροόπτου είναι μικρές.

 

σωστα το θυμασαι. προπερσι απο/ προς St. Anton ειχαμε φαει πακετο. στο πηγαινε λογω του μποτιλιαρισματος στο Garmisch. στον γυρισμο μεσω εθνικης για να το αποφυγουμε αλλα και λογω κακοκαιριας. Οι ωρες στο πηγαινε ήταν 11.30-12.00 περιπου το πρωι αναχωρηση απο Μοναχο και επιστροφη περίπου 10.30-11.00 το πρωι απο St. Anton. Σαββατο- Σαββατο

 

δυστυχως οταν πας την κλασσικη χιονοεβδομαδα δεν μπορεις να γλιτωσεις τις ημερες μεγαλης κινησης. γινεσαι και εσυ ενας απο τους πολλους...

Edited by clouseau

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστα το θυμασαι. προπερσι απο/ προς St. Anton ειχαμε φαει πακετο. στο πηγαινε λογω του μποτιλιαρισματος στο Garmisch. στον γυρισμο μεσω εθνικης για να το αποφυγουμε αλλα και λογω κακοκαιριας. Οι ωρες στο πηγαινε ήταν 11.30-12.00 περιπου το πρωι αναχωρηση απο Μοναχο και επιστροφη περίπου 10.30-11.00 το πρωι απο St. Anton. Σαββατο- Σαββατο

 

δυστυχως οταν πας την κλασσικη χιονοεβδομαδα δεν μπορεις να γλιτωσεις τις ημερες μεγαλης κινησης. γινεσαι και εσυ ενας απο τους πολλους...

Δυστυχώς ήσουν στον δρόμο και τις χειρότερες ώρες.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μη ξεχνάμε και το αεροδρόμιο του Innsbruck (Αυστρία) που φτάνοντας εκεί έχεις κατ' αρχάς το Stubai ουσιαστικά στα πόδια σου καθώς και μια πληθώρα άλλων μικρότερων (για Αυστριακά δεδομένα) χιονοδρομικών.


Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...