Jump to content
clouseau

Ευκολα & Συντομα Απο/ Προς Αεροδρομιο: Ποιο Χκ?

Recommended Posts

\\off Topic ON\\

Ότι δεν γράφω πια όπως παλιά έχει να κάνει μόνο και μόνο με τους ρυθμούς της καθημερινότητας που δεν μου αφήνουν πολλά περιθώρια πλέον, αλλά παρακολουθώ τα περισσότερα σιωπηλά :innocent:

\\off Topic OFF\\

αλλά για να μη μας κράξει και ο ModΛάππας να συμπληρώσω ότι η μετακίνηση από το Innsbruck προς τα Χιονοδρομικά της περιοχής είναι σχετικά εύκολη υπόθεση μιας και δεν έχεις να κάνεις με τις ορδές των ταξιδιωτών που γεμίζουν κατά κοπάδια τις Autobahn με αποτέλεσμα να κατεφέρνουν να τις μπουκώνουν

• Like 5

Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ INNSBRUCK ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΠΤΗΣΕΙΣ ΤΣΑΡΤΕΡ ΑΠΟ ΓΚΡΟΥΠ ΓΙΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ

• Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Αρα απο Μοναχο μονο το Zillertal ειναι το ΧΚ που ειναι σχετικα κοντα και που αξιζει να πας?

ΟΧΙ

ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΣΤΡΙΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΘΑ ΧΑΣΟΜΕΡΗΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ Η ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

για Zillertal ειναι σχετικα ευκολη η προσβαση γιατι αποφευγεις καποια Pass...πχ Fernpass

ειναι ως επι το πλειστον αυτοκινητοδρομος μεχρι να μπεις στην κοιλαδα οπου θα εχεις διαλεξει το καταλυμμα σου

Οπως λεει και ο Mil ομως ειναι λιγο σχετικα ολα. Αν εισαι ωρες αιχμης, μερες αιχμης, αν υπαρχουν εργα στον δρομο (και οι 3 λωριδες γινονται 2 κλπ)

Αποψη μου: πηγαινε καπου που να μπορεις να βγαλεις καρτα που να περιλαμβανει πολλα ΧΚ και οπωσδηποτε και εναν παγετωνα

Snow is on my D.N.A.

παιδια για δολομιτες απο μοναχο ποση ωρα περιπου?χιλιομετρα?ευχαριστω...

ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ INNSBRUCK ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΠΤΗΣΕΙΣ ΤΣΑΡΤΕΡ ΑΠΟ ΓΚΡΟΥΠ ΓΙΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ

Απ' ότι έχω δει, χωρίς να ξέρω βέβαια και τον προυπολογισμό του clouseau,αλλά με τα γραφόμενα του "αν βαζαμε σαν βασικο κριτηριο τη ευκολη και συντομη προσβαση απο/ προς το αεροδρομιο, ποιο χιονοδρομικο θα προτεινατε?" κατά νου, με

+/- 230€ φτάνεις με κανονικές πτήσεις από Αθήνα στο Innsbruck με 1 ενδιάμεσο σταθμό (Φρανγκφούρτη ή Μόναχο ή Βιέννη) σε περίπου 4 ώρες.

Αν σκεφτείς τώρα ότι πολλά ξενοδοχεία έχουν δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο και σε περιμένουν στην άφιξη, καθώς και ότι από το ξενοδοχείο προς και από το Χ.Κ μεταφέρεσαι "ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ" με την αστική συγκοινωνία καταλαβαίνεις ότι γλιτώνεις και την ενοικίαση αυτοκινήτου και την βενζίνη + διώδια που κατεβάζει και πάλι το κόστος.

Αυτά είναι βιώματα από το 3 π.Κ (προ Κρίσης= 2005) αλλά δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει σημαντικά τα πράγματα.

Edited by donmeli

Απ' ότι έχω δει, χωρίς να ξέρω βέβαια και τον προυπολογισμό του clouseau,αλλά με τα γραφόμενα του "αν βαζαμε σαν βασικο κριτηριο τη ευκολη και συντομη προσβαση απο/ προς το αεροδρομιο, ποιο χιονοδρομικο θα προτεινατε?" κατά νου, με

+/- 230€ φτάνεις με κανονικές πτήσεις από Αθήνα στο Innsbruck με 1 ενδιάμεσο σταθμό (Φρανγκφούρτη ή Μόναχο ή Βιέννη) σε περίπου 4 ώρες.

Αν σκεφτείς τώρα ότι πολλά ξενοδοχεία έχουν δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο και σε περιμένουν στην άφιξη, καθώς και ότι από το ξενοδοχείο προς και από το Χ.Κ μεταφέρεσαι "ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ" με την αστική συγκοινωνία καταλαβαίνεις ότι γλιτώνεις και την ενοικίαση αυτοκινήτου και την βενζίνη + διώδια που κατεβάζει και πάλι το κόστος.

Αυτά είναι βιώματα από το 3 π.Κ (προ Κρίσης= 2005) αλλά δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει σημαντικά τα πράγματα.

μιας και το ειπες, εριξα μια ματια στα εισιτηρια. για Ιανουαριο (μεσα- τελος) και αρχες Φεβρουαριου τα εισιτηρια παιζουν 270-290 το ατομο με Austrian Airlines με ενδιαμεσο σταθμο την Βιεννη και συνολικη διαρκεια ταξιδιου 4:15. δεν ξερω βεβαια αν η Austrian χρεωνει τον εξοπλισμο το οποιο αν ισχυει ανεβαζει και αλλο το κοστος. Επισης η δωρεαν μεταφορα απο/προς αεροδρομιο θα ειναι λογικα μονο απο ξενοδοχεια οπως λες και μαλλον οχι απο δωματια ή apartments που κοιταει κανεις αν θελει να κρατησει το κοστος χαμηλα?

ξερεις αν υπαρχουν τρενα,λεωφορεια απο το αεροδρομιο που μπορει να βολευουν?

γενικα η συγκρεκριμενη λυση θελει ψαξιμο και ειδικα αν η τιμη του αεροπορικου (συνολικα) μπορει να πεσει γυρω στο 200αρικο ή και λιγο λιγοτερο υποθετω οτι μαλλον αξιζει...

απο αεροδρομιο του INNSBRUCK για μερικα χιονοδρομικα (μεγαλα κυριως) μπορεις να βρεις φτηνες μεταφορες με πουλμανακια κλπ

υπαρχουν πολλες εταιρειες που το κανουν...κυριως εξυπηρετουν αγγλους ταξιδιωτες

googlare το και ισως βρεις κατι.

Αλλα δεν ξερω αν συμφερει

ψαξτε το

Snow is on my D.N.A.

Και επανέρχομαι με μια άλλη πρόταση που θέλει όμως λίγο ψάξιμο.

Βρέθηκε φτηνή πτήση για Grenoble (Γαλία) 160€ 25/1-31/1 2014 και πιθανόν να υπάρχουν σε αντίστοιχη τιμή και για άλλες ημερομηνίες (ψάξε)

http://gr.skyscanner.com/flights/ath/gnb/140125/140131/airfares-from-athens-international-to-grenoble-in-january-2014.html?cabinclass=economy&flt=1

και από εκεί βρίσκεις άπειρα Χ.Κ σε κοντινές αποστάσεις. Κοίταξα την παρακάτω σελίδα

http://www.j2ski.com/ski_resorts/Airports/Grenoble.html

και έχασα την μπάλα.

• Like 1

Και επανέρχομαι με μια άλλη πρόταση που θέλει όμως λίγο ψάξιμο.

Βρέθηκε φτηνή πτήση για Grenoble (Γαλία) 160€ 25/1-31/1 2014

Αν δε σε πειράζουν οι 17 :dizzy: ώρες πτήσης μέσω Gatwick και ο συνδυασμός δύο low-budget εταιρειών (μερικές φορές προκύπτουν προβλήματα και να χάσειςτη μία από τις δύο), ακούγεται καλή ευκαιρία.

EDIT: Ok, δε θα τη χάσεις τη πτήση της Monarch Airlines, έχεις "παράθυρο" αναμονής μεταξύ των δύο πτήσεων 11 ΩΡΕΣ !!!!!

Edited by panchristo

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Ναι αλλά με τη συγκεκριμένη επιλογή τραβας το γολγοθά της easy jet η οποία χρεώνει τα πάντα κ τα αεροπορικά θα εκτοξευθουν στο Θεό.....

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Παρακουράζουμε ένα απλό θέμα.

Όταν πάω με αεροπλάνο σε Μόναχο, έχω 2,5 ώρες πτήσης, 1,5 ώρα που πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο νωρίτερα και βάλε 1 ώρα προς το αεροδρόμιο (από το σπίτι μου), σύνολο 5 ώρες. Επίσης η αναμονή αποσκευών και ενοικίασης, περίπου άλλη μία ώρα (τουλάχιστον), σύνολο 6 ώρες ταξιδιού.

Από εκεί και πέρα οι μόνοι "δύσκολοι" προορισμοί, είναι όταν έχω ανάβαση (πχ Lech, Obergurgl, ίσως και λίγοι ακόμη μετρημένοι στα δάχτυλα). ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ έχω χιονολάστιχα και δεν ταξιδεύω μετά τις 23.00 ΜΕ κακοκαιρία, δεν έχω κανένα πρόβλημα πρόσβασης ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην ΑΥΣΤΡΙΑ.

Ο κοντινότερος προορισμός είναι περίπου 1,5 ώρα από το αεροδρόμιο, ο πιο μακρινός 3,5 ώρες.

ΑΡΑ:

1) Διαλέγω το χιονοδρομικό της αρεσκίας μου (για εμένα δεν παίζει ρόλο αν το ταξίδι είναι 7,5 ώρες, ή αν θα οδηγήσω σε αυστριακό αυτοκινητόδρομο άλλη μία ώρα) και κάνω 8,5 ώρες.

2) Φροντίζω να έχω φτάσει μέχρι τις 23.00 στον προορισμό μου όταν έχει κακοκαιρία

3) Προσπαθώ να αποφεύγω για μετακίνηση τα Σάββατα τις ώρες 11.00-17.00, διότι μπορεί να έχω κίνηση. Αν δεν μπορώ να το αποφύγω, ξέρω ότι αναλαμβάνω αυτό το ρίσκο, ή ψάχνω εναλλακτικές (υπάρχουν κατά περίπτωση).

ενταξει ο φιλος donmeli ανεφερε μια πιθανοτητα. η οποια απο οτι φαινεται οντως δεν αξιζει.

και εγω προσωπικα οταν ψαχνω πτησεις, παντα τσεκαρω να μη μου δειχνει low cost εταιριες γιατι τελικα μονο low cost δεν ειναι. στην easy jet πληρωνεις και που αναπνεεις!

προσεξε μονο οταν πας μην πεσεις σε καποιες γιορτες των ξενων...

για παραδειγμα περσυ πηγα καπου αρχες φεβρουαριου και γινοταν ΚΟΛΑΣΗ

ηταν Faschingwoche και το GPS εδινε ολους τους δρομους μποτιλιαρισμενους...

να σου πω απλα οτι εκανα καπου 12 ωρες απο Στουτγγαρδη ως το Fendels (στην κοιλαδα του Kaunertal)

κανονικα το κανεις σε 4 ωρες περιπου (ή λιγοτερο αν εισαι γρηγορος)

γενικα υπαρχουν καποιες γιορτες που εμεις δεν τις ξερουμε...

googlare το...

Παντως αν ακολουθησεις τις οδηγιες του mil και αποφυγεις ωρες αιχμης δεν θα εχεις προβλημα...

Snow is on my D.N.A.

να σου πω απλα οτι εκανα καπου 12 ωρες απο Στουτγγαρδη ως το Fendels (στην κοιλαδα του Kaunertal)

κανονικα το κανεις σε 4 ωρες περιπου (ή λιγοτερο αν εισαι γρηγορος)

Όταν είσαι στον δρόμο, πάντα υπάρχουν απρόοπτα. Πέρσι. λίγο πιο κάτω από εκεί που πήγες, έγινε κατολίσθηση και για να πας 3 χωριά πιο πριν από το Fendels μέχρι την εθνική οδό (πες 20 λεπτά δρόμος), έκαναν πάνω από 3-4 ώρες.

Αυτά τα μεμονωμένα περιστατικά, δεν μπορούν να αποτελέσουν αφετηρία επιλογών.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να ξαναπεταξω με low cost εταιρειες!!! Οτι πληρωσεις αυτο αγοραζεις.........

Απο εκει κ περα αν κανεις σωστο προγραμματισμο οπως λεει κ ο Αλεξης μειωνεις τα προβληματα που ξερεις οτι θα προκυψουν ( π.χ. κινηση Σ/Κ ή γιορτες) και οχι απροβλεπτα οπως κατολισθισεις

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

:P δεδομενου οτι το 99% οσων πανε Αλπεις, πανε το κλασσικο Σαββατο-Σαββατο (αρα ημερες αιχμης) και συμφωνα με τις οδηγιες που εχουν δοθει πρεπει, ακομα και αν εχεις κλεισει τις "καλες" πτησεις απο αποψη ωρας (δηλαδη αφιξη Μοναχο το πρωι, αναχωρηση απο Μοναχο το απογευμα), να:

- ταξιδεψεις απο αεροδρομιο προς ΧΚ μετα τις 17:00 (αρα εχεις 6-7 ωρες αναμονης στο Μοναχο για να μη φας κινηση)

- ταξιδεψεις προς αεροδρομιο πριν τις 11:00 (αρα αναχωρηση το αργοτερο 8:00 και μετα εχεις παλι αναμονη στο Μοναχο 6-7 ωρες μεχρι την πτηση σου για να μη φας κινηση)

Αρα, μαλλον τελικα δεν συμφερει να ακολουθησεις το μοντελο 11:00 - 17:00 για τα ταξιδια Σαββατο- Σαββατο και απλα προετοιμαζεσαι για ενα +30% - 40% εξτρα χρονο απο τον "θεωρητικο" :P :P :P

να ρωτησω διαφορετικα: απο το αεροδρομιο του Μοναχου και του Μιλανου ποια ΧΚ που αξιζει να παει κανεις απεχουν κατω απο 200km?

:P δεδομενου οτι το 99% οσων πανε Αλπεις, πανε το κλασσικο Σαββατο-Σαββατο (αρα ημερες αιχμης)

Όταν πας τον Ιανουάριο, δηλαδή σε low season, το Σάββατο-Σάββατο, μπορεί να παρακαμφθεί. Όταν μένεις σε μικρές πανσιόν, επίσης το Σάββατο-Σάββατο μπορεί να παρακαμφθεί, ειδικά όταν δεν κλείνεις πολύ νωρίς και δεν σε ενδιαφέρει να βρεις διαμονή "σε καλή τοποθεσία" (=να χρησιμοποιείς αυτοκίνητο για διαδρομές δεκαλέπτου προς το ΧΚ).

Κατά την διάρκεια των Χριστουγέννων, λόγω των αργιών, επίσης το Σάββατο-Σάββατο μπορεί να παρακαμφθεί, αναλόγως των αργιών.

Τέλος, επειδή τα Σάββατα τα ΧΚ είναι άνετα λόγω λιγότερου κόσμου, αξίζει τον κόπο να κάνεις σκι τα Σάββατα, ειδικά τον Φεβρουάριο-Μάρτιο, που είναι υψηλή σεζόν και σίγουρα θα έχεις πολύ κόσμο όλες τις άλλες ημέρες. Έτσι θα μπορούσες Σάββατο βράδυ να μείνεις κοντά στο αεροδρόμιο Μονάχου (το πρωί φεύγεις από την πανσιόν για σκι, τα πράγματα είναι πακεταρισμένα και τα φορτώνεις με το τέλος της χιονοδρομικής ημέρας και οδηγείς σε ώρες με ελάχιστη κίνηση). Περιορίζεις και το ρίσκο να χάσεις το αεροπλάνο λόγω καθυστέρησης. Αντίστοιχα, μπορείς να φύγεις από Αθήνα Παρασκευή (ΑΝ βολεύουν οι αεροπορικές χρεώσεις). Παρασκευή βράδυ θα ρωτήσεις την πανσιόν που μένεις αν έχει διαθέσιμο δωμάτιο, ή μένεις κάπου στον δρόμο (η Αυστρία είναι ούτως ή άλλως πολύ φτηνή), κλπ, κλπ, κλπ.....

Από κοντά θα μπορούσα να πω και άλλα......

Edited by mil

Αρα, μαλλον τελικα δεν συμφερει να ακολουθησεις το μοντελο 11:00 - 17:00 για τα ταξιδια Σαββατο- Σαββατο και απλα προετοιμαζεσαι για ενα +30% - 40% εξτρα χρονο απο τον "θεωρητικο" :P :P :P

Σε ταξίδι, πρέπει πάντα να έχεις υπ'όψιν τα πιθανά απρόοπτα. Και η κίνηση, ή η καθυστέρηση (πχ χιόνίζει και έχεις καθυστέρηση με το αεροπλάνο), ή οποιοδήποτε άλλο απρόοπτο, θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Μακάρι αυτό να είναι το μοναδικό απρόοπτο που μπορεί να μας βρει σε κάποιο ταξίδι.

να ρωτησω διαφορετικα: απο το αεροδρομιο του Μοναχου και του Μιλανου ποια ΧΚ που αξιζει να παει κανεις απεχουν κατω απο 200km?

To Achenkirch (120 χιλ/λιγότερο από 2 ώρες), Alpbach ( 160 χιλ/λιγότερο από 2 ώρες), Αuffach ( 150 χιλ/λιγότερο από 2 ώρες) είναι καλά μικρά ΧΚ για ένα αυθημερόν, χαμηλού υψομέτρου.

Η Brixeltal (Itter-Soll τα κοντινότερα) 150 χιλ/λιγότερο από 2 ώρες, είναι χιονοδρομικό που αξίζει να επενδύσεις περισσότερο από 1 ημέρα, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΥ ΥΨΟΜΕΤΡΟΥ, κάτι που κάνει προβληματικό σε πολύ μεγάλο ποσοστό το εβδομαδιαίο χιονοδρομικό ταξίδι.

H Zillertal, απέχει 170 χιλ με 2 ώρες απόσταση και το Kaltenbach το πρώτο μεγάλο και καλό και καλού υψομέτρου ΧΚ, στο οποίο αξίζει να επενδύσεις μία εβδομάδα. Η συνέχεια της κοιλάδας, είναι επίσης καλή.

Ischgl, 220 χιλ, 3:30', απέχει πολύ λίγο πιο μακριά, για το τόσο πολύ καλύτερο χιονοδρομικό πεδίο που προσφέρει για εβδομαδιαίο χιονοταξίδι. Αντίστοιχα και St.Anton, Soelden.

Από το πακέτο δεν έχουμε αναφέρει τον συνδυασμό Ζυρίχης/Flims, που υπερτερεί έναντι όλων των υπόλοιπων επιλογών για αμεσότητα πρόσβασης. Το αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι πολύ πιο γρήγορο αεροδρόμιο. Επίσης αξίζει το Flumsberg (Unterterzen- 80 χιλ - 1 ώρα), όχι όμως για πάνω από 3ήμερο.

• Like 1

το Flims δεν ειναι το LAAX??? Μου φαινεται οτι ειναι πανακριβο....(ή κανω λαθος?)

Alpbach θεωρω πολυ καλη επιλογη πλεον.

Καταρχην θεωρειται απο τα ομορφοτερα χωρια στην Αυστρια...και για να το λενε ισως εχουν δικιο

κατα δευτερον ενωθηκε με τα αλλα εκει γυρω και αποτελουν το Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Συνολικα 145 χλμ πιστες....δεν εινια και ασχημα...

παντως παλια , πηγαινα σχεδον παντα Ιανουαριο (μεσω μοναχου) και ποτε δεν συναντησα προβλημα κινησης οταν πηγαμε σαββατο - σαββατο...τιποτα το ιδιαιτερο τελος παντων.

Παντως ακομα καλυτερα να πας παρασκευη απογευμα...

Οταν πετουσε η TUI απο Θεσσαλονικη το εκανα και αυτο μιας και μονο τοτε βολευε....και μαλιστα απογευματινη πτηση..Εφτανα ως επι το πλειστον στην Αυστρια (στο δωματιο) καπου 23.00 με 23.30

Ο δρομος ηταν πολυ ανετος, και θυμαμαι που αλλοτε στις πανσιον με περιμενανε (οι καημενοι) για να πανε για υπνο ή αλλες φορες μου λεγανε "εμεις θα κοιμηθουμε , η εξωπορτα θα ειναι ανοικτη και το κλειδι σας θα κρεμεται απο πισω...ειστε στο δωμ. 3, καλο δρομο και καλο βραδυ"

ΥΓ το Faschingwoche δεν ειναι μεμονωμενο...απο οτι εμαθα καθε χρονο γινεται χαμος αυτη την βδομαδα...μακρια λοιπον

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

το Flims δεν ειναι το LAAX??? Μου φαινεται οτι ειναι πανακριβο....(ή κανω λαθος?)

Άλλο χωριό το Flims, άλλο το Laax, άλλο η Falera. Όμως όλα αυτά τα χωριά, έχουν ένα κοινό ΧΚ.

Η Ελβετία, γενικά είναι από ακριβή μέχρι πανάκριβη. Πλην μικρών εξαιρέσεων. Αν πας όμως Ischgl, μπορείς να πετάξεις Ζυρίχη με την πρώτη πρωινή πτήση, να κάνεις ωραιότατα το σκι σου στο Flims (το πρώτο χωριό που θα συναντήσεις) και μετά συνεχίζεις. Οπότε δεν έχεις κανένα μεγάλο κόστος.