Jump to content
clouseau

Ευκολα & Συντομα Απο/ Προς Αεροδρομιο: Ποιο Χκ?

Recommended Posts

Για διευκόλυνση παρόμοιων καταστάσεων βρήκα ένα χρήσιμο κατά τα φαινόμενα εργαλείο. Βάζοντας την τοποθεσία που σε ενδιαφέρει και ορίζοντας την ακτίνα αναζήτησης σε χλμ., καθώς και κάποια άλλα κριτήρια εαν θέλεις, σου βγάζει τα παντα σε πληροφορίες για τα Χιονοδρομικά της περιοχής που σε ενδιαφέρει.

Π.χ για Μόναχο βγάζει 243 χιονοδρομικά κέντρα (καλά μερικά είναι αίθουσες ή μεμονομένες πίστες) σε ακτίνα 145χλμ. με το κοντινότερο σε απόσταση 9χλμ

Και παρεπιπτώντος στο Kitzbuehel στα 97 χλμ. λειτουργούν τώρα 8/54 λιφτ ψήνεται κανείς!!!

Edited by donmeli

Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Και παρεπιπτώντος στο Kitzbuehel στα 97 χλμ. λειτουργούν τώρα 8/54 λιφτ ψήνεται κανείς!!!

Σε όλα τα Αυστριακά βουνά λειτουργούν μερικά λιφτ και σαλέ στο βουνό το καλοκαίρι. Προσφέρονται για περίπατο, ποδήλατο και πλήθος άλλων καλοκαιρινών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων (καλοκαιρινό έλκυθρο, συναυλίες, παιδότοποι......). Και πραγματικά αξίζει κανεις να δοκιμάσει.

Και μία διορθωσούλα... από το αεροδρόμιο δεν είναι 97, αλλά περισσότερα από 150 χιλ.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Και μία διορθωσούλα... από το αεροδρόμιο δεν είναι 97, αλλά περισσότερα από 150 χιλ.

Σωστά τα 97χλμ αναφέρονται σε ευθεία εναέρια γραμμή, κάτι που δεν είχα προσέξει πριν.

Αλήθεια στο curling ντοπάρονται?

Επειδη το επισκεφθηκα περυσι και μαλλον θα παω και φετος θα σου ελεγα να σκεφτεις το Serre Chevalier, απο αποψη πιστων το θεωρω αδυνατο να μη σε καλυψει. Επισης απεχει 2-2.5 ωρες απο Μιλανο και την περιοδο απο 10 Ιανουριου μεχρι 12 Φεβρουαριου θα βρεις και πολυ καλες προσφορες για δωματια. Και το πιο σημαντικο θα βρεις και εναν ΕΛΛΗΝΑ δασκαλο που συγκαταλεγεται στους κορυφαιους της ESF.... ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΕΡΚΟΣ!

• Like 1

Παντως καποια ξενα πρακτορεια εχουν τρελες προσφορες για ΧΚ στην Γαλλια. Κυριως για εκτος σαιζον.

189 ευρω για μια βδομαδα σε διαμερισμα 4 ατομων + καρτα λιφτ δεν ειναι καθολου ασχημα. Για les2alpes

Το θεμα ειναι τα μεταφορικα.

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Παντως καποια ξενα πρακτορεια εχουν τρελες προσφορες για ΧΚ στην Γαλλια. Κυριως για εκτος σαιζον.

189 ευρω για μια βδομαδα σε διαμερισμα 4 ατομων + καρτα λιφτ δεν ειναι καθολου ασχημα. Για les2alpes

Το θεμα ειναι τα μεταφορικα.

Βάλτε κάνα link ρε παιδιά...

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Βάζω τρεις λίστες με τις αποστάσεις από ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ Γενεύη, Μοναχο

http://www.j2ski.com/ski_resorts/Airports/Geneva.html

http://www.j2ski.com/ski_resorts/Airports/Munich.html

Αυτή τη στιγμή τα εισητήρια για Γενεύη με Aegean και Swiss είναι στα 160 - 200 ευρώ. Οι δύο εταιρίες μάλιστα ΔΕΝ χρεώνουν τον εξοπλισμός έξτρα. ΔΕΝ ισχύει επίσης ότι οι πτήσεις για Μιλάνο και Μόναχο είναι φθηνότερες από Γενεύη. Η Ιταλία και η Αυστρία είναι απλώς φθηνότερες χώρες.

Τα αεροδρόμια για άμεση πρόσβαση στην καρδιά των Άλπεων σε όλα τα χιονοδρομικά είναι Γκρενόμπλ, Ίσνμπρουκ και Τορίνο για τα οποία δυστυχώς δεν υπάρχουν πτήσεις (απευθείας) από Ελλάδα.

Εγώ θα δοκίμαζα το Grand Massif (Γαλλία) 50 λεπτά από Γενεύη, με ΤΕΡΑΣΤΙΑ συνδεόμενη έκταση και πάρα πολλές ΦΘΗΝΕΣ επιλογές διαμονής.

• Like 3

Παιδια συγγνωμη για το off topic αλλα αν μπορειτε να μου απαντησετε στο ερωτημα αν χρειαζεται διαβατηριο για Πραγα/Τσεχια.Για να μην ανοιγω θεμα καινουριο το ρωταω εδω...αν νομιζουν οι μοντ ας το μεταφερουν αλλου...και παλι sorry για το off topic.

Edited by mik2fast

Παιδια συγγνωμη για το off topic αλλα αν μπορειτε να μου απαντησετε στο ερωτημα αν χρειαζεται διαβατηριο για Πραγα/Τσεχια.Για να μην ανοιγω θεμα καινουριο το ρωταω εδω...αν νομιζουν οι μοντ ας το μεταφερουν αλλου...και παλι sorry για το off topic.

Eννοειται πως οχι δεν χρειαζεσαι διαβατηριο. Η Τσεχια ειναι μελος της ΕΕ και της συνθηκης Σενγκεν.

• Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

ετσι ηξερα και εγω απλα καποιος φιλος με εβαλε στην πριζα και ειπα να ρωτησω αν ξερει καποιος απο εδω...ευχαριστω πολυ

ετσι ηξερα και εγω απλα καποιος φιλος με εβαλε στην πριζα και ειπα να ρωτησω αν ξερει καποιος απο εδω...ευχαριστω πολυ

Η σειρά σου τώρα να τον βάλεις εσύ στην πρίζα!

• Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68