Jump to content
tsakozzz

Χ.κ. Παρνασσου 2013-2014

Recommended Posts

Την κουρτίνα ( ;) μπροστά από την κάμερα στα 1950 γιατί δεν την τραβάν; Θέλουν να μας κρύψουν κάτι;

 

Ραντεβού στα τυφλά...Τοίχός, τζους!!! :P

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να δώσει μια ενημέρωση για την κατάσταση πάνω? Για Σάββατο ή Κυριακή θα άξιζε η επίσκεψη?

  • Like 1

k2_zps89993955.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να δώσει μια ενημέρωση για την κατάσταση πάνω? Για Σάββατο ή Κυριακή θα άξιζε η επίσκεψη?

Οι μάγοι της φυλής είναι στην σκηνή τους και μελετούν. Αναμένουμε οδηγίες εντός της ημέρας, μην ανησυχείς.

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφη μέρα η σημερινή στο βουνό. Χιονάκι έβαλε, μην φανταστείτε τίποτα τρελό αλλά έβαλε. Αυτό το ναρκοπέδιο φτάνοντας στον Ηρακλή καλύφτηκε. Αν και ανέβηκα εντελώς τουρίστας σήμερα, έφτασα 12;30 πάνω, έκανα αρκετό σκί .

Οι πιστες προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν και ψιλοπαγωμένες. Με την τρελή ζέστη που είχε η Αμφίκλεια όταν ξεκίνησα περίμενα να βρώ σούπες, αλλά τσου. Μια χαρά ήταν . Καιρός εκπληκτικός , κόσμος ελάχιστος και χιονάκι που κρατούσε μια χαρά.

Οπλιστετε με τα καλύτερα σας πιστιάρικα, με ένα καλό αντηλιακό και πάνω απ' όλα καλή διάθεση, και ανεβείτε να λιώσετε )))).

C u on da slopes.

  • Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πιο αξιόπιστη σελίδα για Παρνασσό ΜΙΚ, για να ξέρεις, είναι το www.parnassos-ski.gr. Με τις υπόλοιπες σελίδες έχουμε επαφή αλλά δεν είμαστε υπεύθυνοι για αυτές και τη λειτουργία τους!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι πίστες οι οποίες δίνονται σε χρήση στα Κελλάρια έχουν ιδανική ποσότητα χιονιού για ασφαλή χιονοδρομία! Το χιόνι νωρίς το πρωί είναι παγωμένο (μέχρι τις 10:30) και μετά εξαιρετικό μέχρι το τέλος, με εξαίρεση το κάτω μέρος του Αίολου που μαλακώνει πολύ από τις 13:30 και μετά!

Τα μικρά προβλήματα με πέτρες υπάρχουν μόνο στις αφετηρίες των αναβατήρων Ηρακλής και Αίολος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πιο αξιόπιστη σελίδα για Παρνασσό ΜΙΚ, για να ξέρεις, είναι το www.parnassos-ski.gr.

 

Συγγνώμη που απαντώ χωρίς να με λένε ΜΙΚ αλλά δεν χρειαζόταν να μας το υποδείξης την γνωρίζουμε, αν και εαν κοιτάξεις 2-3 σελίδες πιό πίσω θα δεις ότι δεν είναι και τόσο........ (αξιόπιστη)

 

Με τις υπόλοιπες σελίδες έχουμε επαφή αλλά δεν είμαστε υπεύθυνοι για αυτές και τη λειτουργία τους!

 

Περίεργο γιατί αυτές ισχυρίζονται άλλα

 

cybexfancyw3en.jpg

Οι πληροφορίες δίνονται κατευθείαν από τα Χιονοδρομικά Κέντρα και ενημερώνονται σε καθημερινή βάση.

Snow Report γραμμή FAX για δελτία τύπου:210-3617794

Snow Report τηλ επικοινωνίας:210-3617790

E-mail: info@snowreport.gr

Snow Report Copyright notice


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ενημέρωση τώρα στις 9:30 από δάσκαλο που είναι πάνω:

  • συννεφιά, όπως δείχνουν και οι κάμερες
  • "φανταστικος Περικλής" (οι ακριβείς λέξεις του πληροφοριοδότη)
  • "πέτρες πλατό, βάση αναβατήρων Ηρακλή, Περικλή και Αίολου"
  • τιμή 24€ (απο τηλεφωνική επικοινωνία με ΧΚΠ, αφού στο site συνεχίζουν να ΜΗΝ το αναρτούν, δεν ξέρω γιατί).

Έφυγα, τα λέμε πάνω

  • Like 4

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άξιζε η βόλτα στον Παρνασσό σήμερα οι πιστές στα κελάρια είναι μια χάρα το πρόβλημα είναι χαμηλά στις αρχές των αναβατηρων ..κοσμο δεν είχε ,αναρωτιέμαι ..αν ρίξει 1 μέτρο χιόνι ...οι περισσοτεροι πάλι στα κελάρια δεν θα κανουν.!!

 

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! ξέρει κανείς πως είναι οι πίστες έριξε καθόλου χιόνι? αξίζει να παμε αυριο? και αν η τιμή ειναι 24ευρω η το πήγαν 30 που λένε μερικοί?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! ξέρει κανείς πως είναι οι πίστες έριξε καθόλου χιόνι? αξίζει να παμε αυριο? και αν η τιμή ειναι 24ευρω η το πήγαν 30 που λένε μερικοί?

Το 30 που το είδες;


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 30 που το είδες;

Δε το είδα.. 24 έδωσα την προηγούμενη Κυριακή...... έτσι είπαν δύο που υποτίθεται ξέρουν τι γίνεται στον παρνασσό..

Share this post


Link to post
Share on other sites

24,€ ηταν σήμερα ..δεν έχει αλλάξει κατι ..το χιόνι το πρωι σήμερα ηταν παγωμένο μπετον αρχισε να μαλακωνει λιγο μετα τις 11 & και ουσιαστικά παρέμεινε παγωμένο στον Περικλή μέχρι τις 2:30 που έφυγα...

 

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά όσοι μπορείτε ανεβείτε αύριο. Όντως παγωμένος ο Περικλής, όμως η Διηάνειρα (η ν.12) από τις 11:30 που ήμουν πάνω ήταν πάρα πολύ καλή, καθώς είχε το φρέσκο χιονάκι που είχε ρίξει προχθές και σκίαρες μια χαρά τέλεια. Δεν ξέρω γιατί εκεί ήταν καλά και στον Περικλή παγωγμάρα, ίσως με τον αέρα όταν χιόνιζε το φρέσκο χιόνι το έδωσε σε μεγαλύτερη ποσότητα εκεί (δεν βρίσκω άλλη εξήγηση). Φουλ παγωμένος και ο Αίολος.

 

Σήμερα είχε νέφωση όλη την ημέρα και δεν ξεπάγωσαν οι παγωμάρες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα πολύ κακό με την 12 να τσουλάει μία χαρά (για μας που δεν έχουμε και την καλύτερη τεχνική στον πάγο), καθώς την Παρασκευή που είχε "καύσωνα" λόγω σουποποίησης το ΧΚ έκλεισε στις 3 αντί στις 4 που είναι το προβλεπόμενο για την εποχή. Συνεπώς με καθαρό καιρό και τις θερμοκρασίες που δίνει 10-2 θεωρώ οι ωφέλιμες ώρες για αύριο Κυριακή. Ηρακλή δεν επιχείρησα γιατί ανέλπιστα με κέρδισε η 12. Βάκχος κρίνοντας από τους αθλητές του ΕΟΣ Αθηνών που έκαναν προπόνηση εκεί θεωρώ ότι "πήγαινε" καλά

 

Εισιτήριο στα 24€.

 

Ουρές μηδενικές.

 

Αέρας κανένα πρόβλημα, μόνο στην κορυφή του Ηρακλή τον είχες κατα-όρτσα και χωρίς "κουπί" με τα μπατόν σε σταμάταγε.

 

Για τις πέτρες μέσα στις πίστες ελαχιστότατες εώς μηδενικές, στην βάση του Ηρακλή θέλουν προσοχή και όχι γκάζια. Αν ανησυχεί κανείς παίρνει νοικιάρικο.

 

Συνεπώς για αργία τι άλλο θέλουμε αύριο Κυριακή για να ανεβούμε και να καρβάρουμε-ζεσταθούμε μέχρι να ρθουν οι πούδρες στο τέλος του μήνα (καλά εγώ θα συνεχίζω να πιστιάρω καθώς από off τίποτα);

 

Ανεβαίνουμε λέμε, διασκεδάζουμε στη φύση λέμε, γεμίζουμε τις μπαταρίες λέμε για την βδομάδα που έρχεται. (Αν δεν είχα ψιλοδουλειά θα ξανανέβαινα)

 

Υ.Γ. Το απουσιολόγιο του snowclub πάντως γεμάτο, δεν είδα ούτε έναν γνωστό "άρρωστο" σήμερα. Next time :)

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οφ τοπικ

ισως φανει χρήσιμο για την αντιμετώπιση της ουράς και της πολύωρης αναμονής στον Ηρακλη.

Τιπ απο την Νορβηγια. :)

τα καρεκλακια τους εδω ειναι 4θέσια (Δεν ειμαστε δα και Αυστρια :) ). Στην αναμονή του αναβατήρα εχουν εναν ξεχωριστό διαδρομο (τον χωριζουν με καγκελενια περιφραξη)με επιγραφή single. Αν εισαι μονος χωρις παρεα πας σε αυτη τη σειρα (οχι για να βρεις ταίρι ή γκόμενο φυσικα). Και οποτε το καρεκλάκι δεν γεμίσει με 4 ατομα κι εχει θέση τοτε περνάς εσυ. (Που σχεδον ποτε δεν γεμίζει 4αδα...). Ουτε γκρινιες ουτε τίποτα.

Το ειδα σημερα και μου αρεσε. Ειχε πολυ κόσμο το χιονοδρομικο. Ουρες στυλ Ηρακλή. Κι εγω πήγαινα απο το single και ουτε καν περιμενα στην ουρά. Μετραγα κεφάλια στην αφετηρία και οποτε δεν εβλεπα 4ο κεφάλι περναγα μαζι τους. Οι λιφτιεριδες εκαναν αμεσως νόημα στην τριαδα να κανει ενα βημα προς τα δεξιά για να μπω κι εγώ.Κι ετσι τα καρεκλάκια γεμιζουν παντα και μειωνεται κι ο χρονος αναμονης για τους υπολοιπους που θελουν να πηγαίνουν πακέτο με την παρέα τους.

Για δειτε το μπας και λειτουργησει....

  • Like 11

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και στις Άλπεις σε κομβικά λιφτ έτσι είναι. To παλέψαμε πριν 3-4 χρόνια, δούλεψε και για κάποιο λόγο το ΧΚΠ θεωρεί ότι δεν δούλεψε. Έχει ξανασυζητηθεί. Καλά να περνάς

 

Έχω βαρεθεί να λέω στον Δρίβα να το ξαναπαλέψουμε

 

Σε έφοδο του ΙΚΑ στις σχολές σκι σήμερα γέλασε και το παρδαλό κατσίκι λένε διασταυρωμένες πληροφορίες...έτρεχαν δάσκαλοι να κρυφτούν και πεταγαν τα μπουφάν της σχολής...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οι λιφτιεριδες εκαναν αμεσως νόημα στην τριαδα να κανει ενα βημα προς τα δεξιά για να μπω κι εγώ.

 

Η φράση κλειδί Αφροδίτη! ;) Γιατί αν ακόμα και οι Νορβηγοί θέλουν τον αστυνόμο τους, φαντάσου εμείς! :P


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο γλυκο παγωμενο χιονι που εχω συναντησει μεχρι τωρα.Πηραμε την σωστη αποφαση για ΧΚΠ καθως ο δυνατος ανεμος μας απετρεψε για ΧΚΚ.Εξαλλου το χορτασαμε την Παρασκευη!!Παγωμενος Περικλης που δεν πολυξεπαγωσε γενικως,αλλα δεν ξερω ρε παιδια,συμπαθω πολυ αυτη την πιστα!!Ολο το διαθεσιμο πεδιο σε αρκετα ικανοποιητικη κατασταση.Κοκκινος Βακχος,τον τιμησα επιτυχως για πρωτη φορα,πιο αφρατος ψηλα,λιγο κοκκαλο χαμηλα.Πετρες στα γνωστα σημεια,αλλα και μερικες υπουλες που τα elanακια μου τις καταλαβαν,ευτυχως χωρις δυσαρεστες συνεπειες.Πανεμορφο ΧΚΠ γεματο παιδια!!Πολλα παιδια!!Χαιροσουν να βλεπεις ολες τις παιδικες ηλικιες να σκιαρουν και καταλαβαινεις οτι υπαρχει μελλον!!Μην το χασετε αυριο,θα χασετε!!

 

Υ.Γ. Ξαδερφακι,πετουσαμε σημερα!!

  • Like 3

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε έφοδο του ΙΚΑ στις σχολές σκι σήμερα γέλασε και το παρδαλό κατσίκι λένε διασταυρωμένες πληροφορίες...έτρεχαν δάσκαλοι να κρυφτούν και πεταγαν τα μπουφάν της σχολής...

 

Οι πληροφορίες που λένε ότι ήρθε εκτάκτως ο αυτοφωράκιας από Αθήνα αναμένουν επιβεβαίωση! ;)

Edited by wraith
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φράση κλειδί Αφροδίτη! ;) Γιατί αν ακόμα και οι Νορβηγοί θέλουν τον αστυνόμο τους, φαντάσου εμείς! :P

 

Κανανε τον αστυνομο οχι για να επιβαλλουν την ταξη, αλλά γιατι πολλές φορες δεν περνανε χαμπάρι οτι "χώνεται" και 4ο άτομο απο τα πλάγια. Για να μη γινει κανενα ατύχημα. Στο θέμα προτεραιοτήτων και παραχώρηση σειράς οι Νορβηγοί δεν παίζονται. Θα σε αφήσουν να περάσεις. Πολλές φορές έβλεπαν οτι εγω ήμουν στην σειρα των σινγκλ και περιμενα κενη θεση για να μπω, κι ο Νορβηγός δεν έμπαινε να ολοκληρώσει την τετράδα στην καρέκλα για να μπω εγώ!!! Ναι, ναι καλά διαβάζετε. Εκανε πισω για να περάσω εγω!.Δυστυχως στην Ελλάδα θα γινόταν το αντίστροφο.

  • Like 3

My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω σε ολα τα ΧΚ εχει γραμμη single. Πολλες φορες (αν και παντρεμμενοι) την παιρνουμε με την J. γιατι δεν εχει αναμονη...

 

Αυτο που αξιζει να δει κανεις ειναι πως ρυθμιζουν 14 ουρες να μπουν σε εξαπλο αποσυμπλεκομενο! Ανα τετραδες! Και 2 ουρες singles! Οπως στον Ηρακλη ενα πραμα να 'ουμ'... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν υπήρχε κι εδώ, πολλες φορές (επειδή είμαστε παντρεμένοι...) θα την παίρναμε κι εμείς, και ας είχε αναμονή...

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως φαινομαι ο ασχετος :) :)

Δηλαδη για να καταλαβω, εστω οτι παω με την γυναικα μου η ενα φιλο μου, στο χιονδρομικο θα πρεπει να πηγαινουμε σαν τους Χιωτες; Εαν βρεθει μια θεση θα περιμενουμε να κατσουμε διπλα-διπλα; Για να ανεβουμε στην κορυφη της πιστας περνουμε τα καρεκλακια οχι για παντρεια με οποιον κατσουμε διπλα.

Πως μπορω να ενημερωθω για την συμπεριφορα που πρεπει να εχω στο ΧΚ; Δηλαδη θα καθομουν χωρις προβλημα διπλα σε ενα ζευγαρι, οπως και στο μετρο καθομαι διπλα σε ενα ζευγαρι. Μην παρεξηγηθω επειδη δεν ξερω.

 

ΥΓ Θα γελασουμε σιγουρα... (ελπιζω οχι στο ΚΑΤ).

Edited by orck

Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σορρυ που γελάω....

Πολλες φορες στο χιονοδρομικο εισαι με παρέα ειτε με αυτους που έχεις ανεβει μαζι είτε με ατομα που ειδες και ξερεις στο βουνο. Βλεπε σνοουκλαμπ Παρνασσος/Καλαβρυτα (ποτέ δεν είσαι μονος).Και στα καρεκλάκια πολλες φορές θες να κατσεις με την παρεα σου, ενα γρηγορο τσατ πριν ξεχυθουμε στις πιστες. Πολλες φορες η παρεα ειναι λιγοτερο απο 4 ατομα πχ 2.,Και πολλες φορες το καρεκλάκι δε γεμίζει με 4 ατομα (εχω τυχει να ειμαι εντελως μονη στο καρεκλάκι γιατι η 4αδα φιλων δεν ηθελε να χωριστει). Φωναζουν οι λιφτιεριδες αλλα κανεις δεν ακουει. Κανεις δε σπαει την παρέα του για να εξυπηρετηθει ο κοσμος. Δυστυχως.

Στο εξωτερικο εχουν ανακαλύψει αυτο το κολπο και δουλευει μια χαρά. Εγω ήμουν με αλλο ενα ατομο απάνω και μια χαρα ημασταν στα singles. Δυο φορες καταφεραμε να κάτσουμε στο ιδιο καρεκλακι (υπήρξαν 2 θεσεις κενες και μπηκαμε) αλλες φορες καθομασταν σε διαφορετικα καρεκλάκια και απλα αυτος που εφτανε πρωτος πάνω περίμενε τον αλλον να φτασει.

Πολυ απλά.


My Life In Oslo-Norway:

http://oslomylove.blogspot.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη που απαντώ χωρίς να με λένε ΜΙΚ αλλά δεν χρειαζόταν να μας το υποδείξης την γνωρίζουμε, αν και εαν κοιτάξεις 2-3 σελίδες πιό πίσω θα δεις ότι δεν είναι και τόσο........ (αξιόπιστη)

 

Το υποδεικνύω γιατί εσύ μπορεί να το ξέρεις αλλά κάποιοι άλλοι μπορεί και να μην το ξέρουν.

Τώρα για το αξιόπιστη, νομίζω ότι έχει περάσει τις εξετάσεις από τα περισσότερα μέλη του snowclub με επιτυχία!!!!

 

 

 

Περίεργο γιατί αυτές ισχυρίζονται άλλα

 

Σύμφωνοι... εγώ τι να κάνω για πες μου, θες να λογοδοτώ και για ένα σαϊτ που δεν είναι στην ευθύνη μου? Μπορεί η κοπέλα που αλλάζει τις πληροφορίες στο snnowreport να κάνει και λάθη. Άλλο είναι να περνάς πληροφορίες για ένα χιονοδρομικό και άλλο για 20!!!

Ακόμη και σε μένα συμβαίνει 1-2 φορές το χρόνο να κάνω λάθος... λόγω φόρτου εργασίας ή απροσεξίας. Άνθρωποι είμαστε!

 

 

cybexfancyw3en.jpg

Οι πληροφορίες δίνονται κατευθείαν από τα Χιονοδρομικά Κέντρα και ενημερώνονται σε καθημερινή βάση.

Snow Report γραμμή FAX για δελτία τύπου:210-3617794

Snow Report τηλ επικοινωνίας:210-3617790

E-mail: info@snowreport.gr

Snow Report Copyright notice

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...