Jump to content
madskier

Χ.κ. Πισοδέρι - Βίγλα 2013 - 2014

Recommended Posts

Η μίσθωση από αυτά που ξέρω, είναι 3ετής, άρα λίγει την επόμενη σαιζόν (όχι αυτή που έρχεται, αλλά 2015 - 16.) Τα υπόλοιπα είναι δικιά τους υπόθεση, γιατί ο σαλέ είναι ιδιόκτητο!


carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν καταλαβα την ερώτησή σου ??

το σαλε ειναι ιδιόκτητό ? οποτε τι να ξηλώσουν ??

 

 

τωρα για την ανακαίνιση που ειναι δρομολογημενη απο περυσι .....δεν εχω καμια πληροφορία

 

δεν μιλάμε για το σαλέ των τότηδων , ουτε για το καταφύγιο του ΣΧΟ (νομίζω), μιλάμε για εκεινο το τεραστιο κτιριο πιο πισω, που αν ξεχαστεις οταν σκιαρεις στο δρομακι και δεν στριψεις αριστερα οταν δεις την αγκυρουλα, πεφτεις πάνω του.

2 ή 3 πακετο, ποιος τα θυμαται πλέον.... λεφτα πεταμένα....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκείνο, είναι το παλιό διοικητήριο του στατοπέδου - φυλακίου που υπήρχε στην περιοχή!!! Ανακαινήσθηκε από την εταιρεία που είχε πάρει για ένα χρόνο το ΧΚ.

 

Υπάρχει περίπτωση να το πάρει ο ΕΣΤΟΥΧ ( κανονίζει ο president) με σκοπό να γίνει ξενωνάς για τα μέλη του!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκείνο, είναι το παλιό διοικητήριο του στατοπέδου - φυλακίου που υπήρχε στην περιοχή!!! Ανακαινήσθηκε από την εταιρεία που είχε πάρει για ένα χρόνο το ΧΚ.

 

Υπάρχει περίπτωση να το πάρει ο ΕΣΤΟΥΧ ( κανονίζει ο president) με σκοπό να γίνει ξενωνάς για τα μέλη του!

 

ανακαινησθηκε με (πολλά) χρήματα απο τα γνωστα προγραμματα (στην πραξη ξανα-φτιαχθηκε), δεν εχουν πολλά <φυλάκια> ψηλοταβανα ισογεια με τεραστιες τζαμαριές... μια εποχη φιγουράριζε και στο διαφημιστικό φυλάδιο του χιονοδρομικου και στην ιστοσελίδα του....

το θέμα ειναι οτι απο την μια το καταφυγιο απο την αλλη το σαλέ των τοττηδων το χιονοδρομικο ειναι σε τυφλο οικόπεδο (χαχαχαχα), πραγμα που φανηκε σε εκείνη την χρονια που πλακωθηκανε και γεμησε αιματα και δικηγορους ο τοπος, τοτε που διωξαν τα τροχοσπιτα απο την αυλη για να εχει νομιμη προσβαση το χιονοδρομικο χωρις να περνα ο κοσμος απο το σαλε των τοττηδων...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο το ταιπεδ θα το παρει ο πρόεδρος????? :thumbup:


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχει ήδη πάρει, αλλά δεν το ξέρει!!! Τώρα που θα πάει για το νέο Ε9, θα το καταλάβει!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

ανακαινησθηκε με (πολλά) χρήματα απο τα γνωστα προγραμματα (στην πραξη ξανα-φτιαχθηκε), δεν εχουν πολλά <φυλάκια> ψηλοταβανα ισογεια με τεραστιες τζαμαριές... μια εποχη φιγουράριζε και στο διαφημιστικό φυλάδιο του χιονοδρομικου και στην ιστοσελίδα του....

το θέμα ειναι οτι απο την μια το καταφυγιο απο την αλλη το σαλέ των τοττηδων το χιονοδρομικο ειναι σε τυφλο οικόπεδο (χαχαχαχα), πραγμα που φανηκε σε εκείνη την χρονια που πλακωθηκανε και γεμησε αιματα και δικηγορους ο τοπος, τοτε που διωξαν τα τροχοσπιτα απο την αυλη για να εχει νομιμη προσβαση το χιονοδρομικο χωρις να περνα ο κοσμος απο το σαλε των τοττηδων...

 

αυτο το κτηριο που αναφερεις ,δεν ειναι το φυλακιο

ειναι το διοικητήριο χιονοδρομιας που εγινε απο το μηδεν ,επι εποχης υπουργίας λιανη

επειτα έμπλεξαν στα εγω ,εσυ οχι ετσι οχι αλλιως κλπ κλπ και σε τελική ανάλυσή ρημάζει

παντως σε βλεπω γνωστη τον κακαστασεων του πισοδεριου .μιας και αναφερεις αιματα δικηγορους κλπ

 

την βραδια εκεινη ειμουν παρων οπως παντα :evil: :shuriken:

στην εμπλοκη ,συμπλοκη με τα αιματα και παρο λιγο να ειμαι μεσα και εγω οταν σήκωσα την σανιδα του σκι που ειχα στα χερια μου ,και αλφαδιαζα το κεφαλι αυτου που ερχοταν καταπανω μου μεσα στην νυχτα και το χιονι

ητανε ο αρχηγος τις αστυνομιας τις εκει περιοχης..χωρις καπελο μιας και του εχε πεσει την γλυτωσε στο τσακ την σανιδια :yes

οταν απο ποιο πισω απο αυτον φωναξε κυριε διοικητα κυριε δοιικητα :shock:

.διαφορετικα ακομα θα ειχε πρόβλημα :hope::evil:


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

πάντως εγω εχω βαλει στο ματι το αλλο το φυλάκιο στο καιμακ...

τελικά στο greece εχουμε τα καλύτερα ski in ski out

κατα σειρά

1) το δικλινο γωνιακο στο σαλε διστρατο με θέα τον...παππου. (τελικα δεν ηταν να μπει διπλο καινουργιο?), μονο μειονεχτημα δεν εχει χεστρα εντος...

2) το ...σαλέ της γομάρας, για φρικοκαταστασεις

3) τα 3 -5 με τα τρελομπαρα στην βαση, την καλυβα κλπ...

4)το σελι στις ελαχιστες περιπτωσεις που εχει χιόνι με εκεινα τα τεραστια ...καταφυγια στην βαση

5) το αυτο για το πηλιο, οχι με το ξενοδοχειο που κοβει κολους αλλά με το <καταφυγιο>

6) το καταφυγιο στον παρνασσο, που ειναι βεβαια σκι φαρ ιν φαρ ουτ, και αν χιονησει κλαφτα χαραλαμπε...

αντε βαλτε και τα δικα σας....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

7) το καταφυγιο του κλαουδατου στο καρπενησι (αραγε υπάρχει ακομα εκεινη η ΚΑΤΑΠΛΗΧΤΙΚΗ μαγείρισα ??) , που στις 11 σταματάει η γενήτρια, (δεν δίνει ρευμα το χιονοδρομικο...), πονηρα πραγματα συμβαίνουν τότε...

8)αν δουλευε και το καταφυγιο στον χελμο (στου πουλιου την βρύση, εχω προλάβει το παλιο...)θα μιλάγαμε για cult καταστάσεις

9) το καταφυγιο στο μαιναλο που δεν βρίσκεις κρεβατι, παρα μονο οταν εχει χιονισει και ο δρόμος ειναι κλειστος...

10) μουχουν πει οτι κατι παιζει και στο φαλακρο αλά παντα οταν πάω ειναι κλειστά...

11) τέλος να ξαναγυρίσουμε στο καταφυγιο του πισοδερίου που κρεβατι δεν εχω βρει ποτέ αλλά η τηγανιά του ηταν παντα σπεσιαλ...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταία Νέα απ' το Πισοδέρι !!!

 

1. είναι καταπράσινο :crybaby:

2. κατοικείται σταθερά από τους ίδιους τρελούς :pirate: "εμπρός γενναίοι μου..."

3. η Σημαία μας κυματίζει πάντα στα ιερά χώματα...

 

:innocent: πάει το 'χασα...

αλλά χάρηκα τόσο πολύ που το ξανάδα :animier: έστω κι έτσι!

post-2366-0-71682600-1401732115.jpg

post-2366-0-01079500-1401732122.jpg

post-2366-0-44201500-1401732185.jpg

  • Like 7

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι τόσο πράσινο! παντού πράσινο... πανέμορφο αλλά...

(νομίζω ότι όταν έχει συννεφιά το πράσινο των δέντρων φαίνεται πιο έντονο...)

  • Like 1

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ομορφια ειναι αυτη...!!!

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

και συνεχίζω...

αυτή τη στιγμή "άλλοι" χαίρονται τις πίστες μας!

 

τα πρόβατα διάλεξαν την Περιφερειακή μάλλον επειδή έχει θέα στη Φλώρινα ;)

ενώ τα κατσίκια κατευθείαν στην κεντρική!

δεν θέλουν ζέσταμα αυτά!

post-2366-0-26481600-1401775936.jpg

post-2366-0-48527700-1401775941.jpg

  • Like 2

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν μαγεία. Νουμέρο 1 για καλοκαίρι και δροσιά!!!!!! Τόσο πράσινο Λάππας. Τόσο πράσινο!!!!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

το Πισοδέρι είναι πολύ καλή λύση τις μέρες της μεγάλης ζέστης

αν δεν είσαι κολλημένος με την παραλία ;)

και ειδικά αν έχεις το κονάκι σου

στην οδό Πρωτοκλασάτων !!!!

:shuriken:

 

 

ξέρετε ποιοι είναι οι τυχεροί :thumbup:

post-2366-0-31446700-1401785613.jpg

  • Like 3

Social Media Professional - Creative Social Media Sitter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα ! Για ακομα μια φορα λεω...καταπληκτικο τοπιο ! Φοβαμαι ομως πως δεν θα δουμε εστω και διθεσιο καναπε...φετος. Οχι τιποτα αλλο ,θα χαρουν και καποιοι που μας κοροιδευαν κιολας.Αλλα υπομονη εχουμε ,που θα παει ...?

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπου διαπιστωσα καποια ειρωνια παλαιοτερα απο καποιον επισκεπτη του φορουμ ,δεν το ειπα ετσι, εκτος αν ηταν χιουμορ και δεν το καταλαβα.Σιγουρα κανενας δεν πρεπει να χαιρεται ολοι μοιραζομαστε την ιδια αγαπη γι αυτο το υπεροχο σπορ.Σορυ για το οφ τοπικ.

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό το γκαζόν στο πισοδερι......

καποιο δεκεμβρη με 1-2 εκ χιονι απο την περιφερειακη (την παλια) φευγω εκτος στο λοφακι να βγω κατω απο το μαντρι, ολοι περιμενουν να ακουσουν το κρατς, σιωπη, παω με χιλια, απο πισω 2 πρασινες γραμμες.... χλοοσκι....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

την χρονια που ελεγε ο τόττης <εχει χιόνι> και ερχωταν απο κοζανη και τον δερναν...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

την χρονια που ελεγε ο τόττης <εχει χιόνι> και ερχωταν απο κοζανη και τον δερναν...

 

ρε vro

αυτοι einai σαν τους dalton ,,,,ποιος τους εδειρε να το γραψουν στο γκινες!!


o τρελος του χωριου......

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα το θεό, μπροστα μου σηκωνε το τηλεφωνο και ελεγε εχει χιόνι...

εγω να βγαζω τα χαλίκια απο τα σκι, στο τελος πηγα νοικιασα τα ισια του 70 που ειχε και θυμηθικα τα..σους...

καναμε και νυχτερινο τρομαρα μας, σλαλομ στις πετρες και πανω απο τις τσουκνίδες...

τιγκα το σαλέ, τοριξαμε στο τσιπουρο, οι κοζανιτες πιο πολυ τσαντιστικανε για το εισητηριο κατα τα αλλα καλα περασανε-με...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα το θεό, μπροστα μου σηκωνε το τηλεφωνο και ελεγε εχει χιόνι...

εγω να βγαζω τα χαλίκια απο τα σκι, στο τελος πηγα νοικιασα τα ισια του 70 που ειχε και θυμηθικα τα..σους...

καναμε και νυχτερινο τρομαρα μας, σλαλομ στις πετρες και πανω απο τις τσουκνίδες...

τιγκα το σαλέ, τοριξαμε στο τσιπουρο, οι κοζανιτες πιο πολυ τσαντιστικανε για το εισητηριο κατα τα αλλα καλα περασανε-με...

 

 

φετος τελη ιανουαριου που ειχε ριξει ενα χιονακι!1ον εδινε ψευδεις αναφορες στο διαδυκτιο για το χιονι,π.χ.ελεγε 40 και δεν ηταν καν 20 ποντοι!

2ον παιρνω τηλεφωνο να ρωτησω τι κατασταση επικρατει στο βουνο,απαντηση χαμος απο χιονι και ολες οι πιστες ανοιχτες!πραγματικη κατασταση στις πιστες ειχε παντου λασπη πετρες και χαλικια,οι αγριαδες με τα γαιδουραγκαθα να κανουν παρτυ και ακλαδευτα δεντρακια μεσα στις πιστες,η πιστα του πισοδεριου ανοιχτη εως την μεση!γιατι τετοια συμπεριφορα δεν ξερω. μηπως το παρατανε το βουνο και δεν ενδιαφεροντε πια?

 

Υ.Γ. 1 να μην αναφερθουμε τωρα για το κεντρικο λιφτ και μπεμπι λιφτ!

Υ.Γ.2 ελπιζω να δημοσιευτει αυτην την φορα,διοτι εχω αποκλειστει επειδη ελεγα αληθειες για το βουνο

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα το θεό, μπροστα μου σηκωνε το τηλεφωνο και ελεγε εχει χιόνι...

εγω να βγαζω τα χαλίκια απο τα σκι, στο τελος πηγα νοικιασα τα ισια του 70 που ειχε και θυμηθικα τα..σους...

καναμε και νυχτερινο τρομαρα μας, σλαλομ στις πετρες και πανω απο τις τσουκνίδες...

τιγκα το σαλέ, τοριξαμε στο τσιπουρο, οι κοζανιτες πιο πολυ τσαντιστικανε για το εισητηριο κατα τα αλλα καλα περασανε-με...

 

ρε !! μαμοτο !!!! ειμασταν ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ !! :respect:

 

ΥΣ ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΑΝΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΝΕΡΏΝΟΝΤΑΙ :evil:

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...