Jump to content
NikosKan

Χ.κ. Καρπενησιου-Βελουχιου 2013-2014

Recommended Posts

ασε πρωτα να βγαλει ανακοινωση το χιονοδρομικο μην τρεχεις αδικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ασε πρωτα να βγαλει ανακοινωση το χιονοδρομικο μην τρεχεις αδικα

Τι ώρα βγάζουν ανακοίνωση συνήθως?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα ήταν μια υπεροχη μέρα. Ανοιχτός ο Τάκης Φλέγκας, Θησέας, Ανεμος1 και Ηρακλής. Πολυ καλή ποιότητα χιονιου και καθόλου ομίχλη. Όσοι ήρθαν απόλαυσαν υπέροχες καταβάσεις. Για αύριο προγραμματίσουμε να εχουμε όλες τις πίστες σε λειτουργία εφόσον βέβαια ο καιρος μας το επιτρέψει.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά έχω τρελαθεί εντελώς τώρα το είδα!

Φέτος στο Καρπενήσι η ημερίσια κάρτα είναι 20Ευρώ από 16 πέρσι, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης από της 1.00 και μετά (πέρσι ήταν 12)???

Και η ετήσια κάρτα 200 ευρώ από 120 πέρσι!!!

 

Έχουμε τρελαθεί τελείως?

 

Θέλουν να τραβήξουν περισσότερο κόσμο στο χιονοδρομικό ή να βγάλουν τα σπασμένα της χρονιάς?

 

Πλέον νομίζω πως εμείς που είμαστε από την Αθήνα και θέλουμε να την βγάλουμε όσο φτηνότερα γίνετε μπορούμε να κοιτάμε ξανά τα Καλάβρυτα τα οποία και προσφορές στις ημερήσιες κάρτες βγάζουν και είχαν βγάλει 160Ευρώ την ετήσια κάρτα.

 

Και λιγότερες βενζίνες και δυνατότητα μονοήμερης και λιγότερο ρίσκο στον καιρό που στο Βελούχι αναλογικά οι περισσότερες μέρες είναι με ομίχλη!

Edited by carv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά έχω τρελαθεί εντελώς τώρα το είδα!

Φέτος στο Καρπενήσι η ημερίσια κάρτα είναι 20Ευρώ από 16 πέρσι, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης από της 1.00 και μετά (πέρσι ήταν 12)???

Και η ετήσια κάρτα 200 ευρώ από 120 πέρσι!!!

 

Έχουμε τρελαθεί τελείως?

 

Θέλουν να τραβήξουν περισσότερο κόσμο στο χιονοδρομικό ή να βγάλουν τα σπασμένα της χρονιάς?

 

Πλέον νομίζω πως εμείς που είμαστε από την Αθήνα και θέλουμε να την βγάλουμε όσο φτηνότερα γίνετε μπορούμε να κοιτάμε ξανά τα Καλάβρυτα τα οποία και προσφορές στις ημερήσιες κάρτες βγάζουν και είχαν βγάλει 160Ευρώ την ετήσια κάρτα.

 

Και λιγότερες βενζίνες και δυνατότητα μονοήμερης και λιγότερο ρίσκο στον καιρό που στο Βελούχι αναλογικά οι περισσότερες μέρες είναι με ομίχλη!

Η τιμή της ετήσιας αν δε κάνω λάθος είναι 170 κ όχι 200 πλέον .....

Απο εκει κ πέρα αν πάρεις το ski bus του Κάντζου έχεις κ εκπτώσεις...

Τωρα το πόσο παραπάνω η παρακάτω σου έρχεται με τις εκπτώσεις στα καλαβρυτα , δε το ξέρω , αυτο που ξέρω όμως στα σίγουρα απο περισυ που έλιωνα Καρπενήσι (νταξ είμαι κοντά κ όπως λέει ο wraith δε μετράω) ότι δεν υπάρχουν ουρές κ σίγουρα κανεις παραπάνω χλμ τη μέρα....

Ζυγιζεις κ αποφασίζεις...

  • Like 2

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Χιονοδρομικό Κέντρο Βελουχίου στο Καρπενήσι ενημερώνει τους φίλους ότι αυτο το Σαββατοκύριακο προβλέπεται τέλειος καιρος και με πολυ καλο χιονι, άριστα πατημενες πίστες και όλες τις διαδρομές και τα lifts σε λειτουργία σας περιμενουμε για απολαυστικές καταβάσεις!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και για την φετινή βελτιωμένη λειτουργία. Θερμή παράκληση μην είστε τόσο αισιόδοξοι με τον καιρό, πολλά χιονοδρομικά το δοκίμασαν και το άφησαν...

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

φιλε carv το εχω ξαναπει και θα το λεω μονιμα,το σκι δεν ειναι φθηνο χομπι,εμεις το κανουμε με διαφορους τροπους.φετος το καρπενησι εβαλε σε λειτουργια εναν αναβατηρα παραπανω οποτε δικαιολογει να αυξησει και τις καρτες του λιγο.

 

ΛΥΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αρκει να εχουμε θετικη σκεψη.

εμεις κανονιζουμε πως θα δουμε εαν το ποτηρι ειναι μισοαδειο η μισογεματο

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είμαι επάνω ΣΚ....

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε......

 

  • Like 1

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν ολα καλα με καιρο, θα ανεβω στειλε τηλ πμ να ενημερωσω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να βρεθούμε να ανέβουμε με 1...

5 χωράνε στο δικό μου , μάλλον 2 θα είμαστε + εσυ-εις...


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και για την φετινή βελτιωμένη λειτουργία. Θερμή παράκληση μην είστε τόσο αισιόδοξοι με τον καιρό, πολλά χιονοδρομικά το δοκίμασαν και το άφησαν...

Περισσεύει κανένα πανί για ΣΚ ;


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με φρέσκο αφράτο και καλοπατημένο χιόνι περιμένει το Βελούχι τους φίλους του! Σημερα ετοιμάστηκε όλο το βουνό και απο αύριο θα ειναι σε πλήρη λειτουργία ολόκληρο το Χιονοδρομικό Κέντρο με όλα τα lifts, με το snow park και το fun bag! Ο καιρος απο τα μεταιωρολογικά sites δείχνει λιακάδα χωρίς ομίχλη και με ιδανικές θερμοκρασίες! Ένα τέλειο Σαββατοκύριακο για ονειρεμενες καταβάσεις σας περιμένει.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλειες οι φωτό!

 

Τελικά αύριο έπεσε ειδική πρόσκληση για Παρνασσό, οπότε άλλη φορά το Βελούχι! :D

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα Καρπενήσι με καλη Παρεα κ ετοιμοι να λιωσουμε...

Ο καιρος απο 9-11 μια άνοιγε κ μια έκλεινε με περισσοτερο χρόνο να ειναι ανοιχτός...

Αφου κάναμε το καθιερωμένο ζέσταμα μας στο Θησεα πήγαμε στον Άνεμο 1 για περισσότερη δράση ...

Ο 1 θέλει λιγο χιόνι ακομα για να χαθούν κ οι τελευταίες πέτρες που υπαρχουν στο εύκολο κομμάτι του κ λιγο περισσοτερο για το απότομο κομμάτι του....

Αφου γραντζουνησαμε στη μοναδική βολτα που κάναμε τα πέδιλα, πήγαμε στον Ανεμο 2...

Εκει τα πράγματα ηταν πολυ διαφορετικά αφου το χιόνι ειναι παρα πολυ( θα το ευχαριστήσουν ιδιαίτερα αυτοι που κανουν εκτος) αλλα φυσούσε αρκετα και δε το αντεξαμε...Αυτο που μου έκανε αρνητική εντυπωση ηταν οι λάθος σηματοδοτησεις τοσο στις εισόδους,οσο και στις εξόδους των λίφτ του Ανεμος2.

Στο επανω κομμάτι δεν υπηρχε σηματοδότηση για την είσοδο, καθως έπρεπε να περπατάμε σε ανάποδη κλίση για να πάρουμε το λίφτ κ το ίδιο συνέβαινε και στην είσοδο στη μεση ( με κατεύθυνση πρός Άνεμο 1) .Στη δε έξοδο του Ανεμος2 ειχε στρωθεί το χιόνι με φτυάρι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΑΝΩ στη στροφή του lift με αποτέλεσμα αυτός που καθόταν στην εσωτερική πλευρα να τρωει το lift στη πλάτη.Ευτυχως που φορουσαμε σάκους κ δεν ειχαμε ατύχημα..

Για να ειμαι δίκαιος θα πρεπει να αναφέρω , πως είμασταν οι πρώτοι που ανεβηκαμε στον Ανεμο 2 κ ίσως να μην είχαν προλάβει να τα ετοιμάσουν σωστα , αλλα κ παλι ίσως δε θα έπρεπε να τον δώσουν σε λειτουργία αν δεν ηταν σωστα φτιαγμένοι οι εισοδοι-έξοδοι του εν λόγο αναβατηρα....

Οπότε φεύγουμε και παμε Ηρακλη (Κώστα Χουλιαρα)...

Η αριστερή του πλευρα δεν ηταν σωστα πατημενη και επειδη ειχαμε κ παιδια που δεν είχαν κανει σκι φετος αποφασίσαμε να παμε πρός τη πλευρα που σε βγάζει στο επανω σαλε... Δυστυχως και η εκει πιστα δεν ηταν πατημενη καλα και σε αρκετα σημεία ειχε πέτρες ,ειδικα κοντα στο σαλε...

Αποτέλεσμα ηταν 11 παρα να καθησουμε στο σαλε,να μαζέψουμε λιγο ηλιο κ επιστροφή Λαμία....

Εν κατακλείδι η σημερινή ημέρα ενω ξεκινησε με τις καλυτερες προϋποθέσεις τελείωσε μεσα στην απογοήτευση.....


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα Καρπενήσι με καλη Παρεα κ ετοιμοι να λιωσουμε...

Ο καιρος απο 9-11 μια άνοιγε κ μια έκλεινε με περισσοτερο χρόνο να ειναι ανοιχτός...

Αφου κάναμε το καθιερωμένο ζέσταμα μας στο Θησεα πήγαμε στον Άνεμο 1 για περισσότερη δράση ...

Ο 1 θέλει λιγο χιόνι ακομα για να χαθούν κ οι τελευταίες πέτρες που υπαρχουν στο εύκολο κομμάτι του κ λιγο περισσοτερο για το απότομο κομμάτι του....

Αφου γραντζουνησαμε στη μοναδική βολτα που κάναμε τα πέδιλα, πήγαμε στον Ανεμο 2...

Εκει τα πράγματα ηταν πολυ διαφορετικά αφου το χιόνι ειναι παρα πολυ( θα το ευχαριστήσουν ιδιαίτερα αυτοι που κανουν εκτος) αλλα φυσούσε αρκετα και δε το αντεξαμε...Αυτο που μου έκανε αρνητική εντυπωση ηταν οι λάθος σηματοδοτησεις τοσο στις εισόδους,οσο και στις εξόδους των λίφτ του Ανεμος2.

Στο επανω κομμάτι δεν υπηρχε σηματοδότηση για την είσοδο, καθως έπρεπε να περπατάμε σε ανάποδη κλίση για να πάρουμε το λίφτ κ το ίδιο συνέβαινε και στην είσοδο στη μεση ( με κατεύθυνση πρός Άνεμο 1) .Στη δε έξοδο του Ανεμος2 ειχε στρωθεί το χιόνι με φτυάρι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΑΝΩ στη στροφή του lift με αποτέλεσμα αυτός που καθόταν στην εσωτερική πλευρα να τρωει το lift στη πλάτη.Ευτυχως που φορουσαμε σάκους κ δεν ειχαμε ατύχημα..

Για να ειμαι δίκαιος θα πρεπει να αναφέρω , πως είμασταν οι πρώτοι που ανεβηκαμε στον Ανεμο 2 κ ίσως να μην είχαν προλάβει να τα ετοιμάσουν σωστα , αλλα κ παλι ίσως δε θα έπρεπε να τον δώσουν σε λειτουργία αν δεν ηταν σωστα φτιαγμένοι οι εισοδοι-έξοδοι του εν λόγο αναβατηρα....

Οπότε φεύγουμε και παμε Ηρακλη (Κώστα Χουλιαρα)...

Η αριστερή του πλευρα δεν ηταν σωστα πατημενη και επειδη ειχαμε κ παιδια που δεν είχαν κανει σκι φετος αποφασίσαμε να παμε πρός τη πλευρα που σε βγάζει στο επανω σαλε... Δυστυχως και η εκει πιστα δεν ηταν πατημενη καλα και σε αρκετα σημεία ειχε πέτρες ,ειδικα κοντα στο σαλε...

Αποτέλεσμα ηταν 11 παρα να καθησουμε στο σαλε,να μαζέψουμε λιγο ηλιο κ επιστροφή Λαμία....

Εν κατακλείδι η σημερινή ημέρα ενω ξεκινησε με τις καλυτερες προϋποθέσεις τελείωσε μεσα στην απογοήτευση.....

 

 

 

Συμπληρωνω

 

για Ανεμο 2 εξαιρετικο χιονακι στην πλαγια του ενδιαμεσου σταθμου οντας βορινη

για Ηρακλη τραγικο πατημα πιστων, παγωμενα τα εκτος

πολλα παιδια χαιροσουν να τα βλεπεις/αν και κλεβουν στην σειρα

 

 

τιτανομεγιστη παραφωνια ενας τυπος που τριγυρνουσε στον Ανεμο 2 με snowmobile αλλοτε καθετα αλλοτε αναποδα την πιστα και τερμα τα γκαζια (ουαου αδρεναλινη ε??/) και μαλιστα η διοικιση θεωρησε καλο τη διαφημιση του μεσω fb ενω φαινεται να αγνοει τα νεα παιδια (ελληνογερμανικη)που βρεθηκαν σμρ στο κεντρο και αποτελουν το μελλον της τουριστικης και οχι μονο χιονοδρομιας

Edited by karakw
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις μια τελευταια ευκαιρια την επομενη φορα να επικοινωνησεις καπτεν :thumbup: :thumbup: :thumbup:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις μια τελευταια ευκαιρια την επομενη φορα να επικοινωνησεις καπτεν :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Εχθες πήγα Παρνασσο κ δε μπήκα μεσα να δω μνματα καρδιά μου.....

Αλλα ειχα πει οτι θα ήμουν επανω ΣΚ.....


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάρτα μειωμένη εχθές επάνω στα 16 ευρώ ( άκουσα ότι δε λειτουργούσε ο Ανεμος2 αλλα ειχε τόση ομίχλη που δε τόλμησα να ανεβώ).

Παρά τον άσχημο καιρό το βουνό ειχε αρκετό κόσμο , οι περισσότεροι των οποίων είχαμε μαζευτεί στο συρόμενο Θησεα για να μη χαθουμε :)

Η βροχή που έπεσε για μεγάλο διάστημα κ ευτυχώς μετα το γύρισε σε χιονοβροχο δε μπορώ να ξέρω τι ζημιά μπορεί να έκανε , μιας κ όπως προειπα η ομίχλη το καθιστούσε απαγορευτικό για εμενα τουλάχιστον κ καθησα μονο Θησεα...

Την επόμενη Κυριακή θα ξέρω περισσότερα μιας κ θα ανεβώ για επιτήρηση ομάδας προσκόπων ( τρομάρα μου ) για να δώ τι κ πως....

Πάντως χρειαζόμαστε επειγόντως χιόνι....

Edited by captainhook3

2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα...επειδη εχω να παω καρπενησι πανω απο 15 χρονια και δε θυμαμαι τιποτα

ερωτηση?

τις καθημερινες δεν δουλευουν τα ανεμος1+2?

και αν οχι...αξιζει να ανεβει κανεις καθημερινες ή χανει αξιολογο χιονοδρομικο πεδιο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι ανοιχτός ο Ηρακλής νομίζω πως δε θα χρειαστείς άλλο χιονοδρομικό πεδίο. Αν κανεις δε εκτος , στα αριστερά καθώς ανεβαίνεις έχει παιχνίδι...


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...