Jump to content
Sign in to follow this  
mil

Πως Επιλέγω Που Θα Πάω; Μέγεθος Χιονοδρομικών, Μύθοι Και Πραγματικότητα

Recommended Posts

3_snowclub_logo_feb3.png

 

Όλοι έχουμε βρεθεί μπροστά στο δίλημα επιλογής χιονοδρομικού στο εξωτερικό. Και επειδή η απόσταση και το κόστος είναι μεγάλα και ένα τέτοιο ταξίδι δεν επαναλαμβάνεται συχνά, όλοι προσπαθούμε να κάνουμε τις επιλογές μας όσο μπορούμε πιο προσεκτικά.

 

Ένα από τα πρώτα πράγματα που όλοι ρωτάνε, είναι "ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΙΣΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ". Μία ερώτηση που με παραπέμπει στις φωτογραφικές μηχανές "πόσα μεγαπίξελ είναι". Μία ερώτηση που σίγουρα δείχνει κάτι, αλλά όχι όσα νομίζουμε.

 

Μέχρι τώρα, σε όλες τις γενικότερες συζητήσεις που είχαμε κατ'ιδίαν, πάντα έλεγα ότι καλά τα χιλιόμετρα, αλλά δεν είναι το παν. Εδώ βέβαια, έχουμε να κάνουμε και με νοοτροπίες....... έως και ψυχολογικούς λόγους. Όπως κάποτε που μου έλεγε κάποιος.... ξέρεις σε εκείνο το ξενοδοχείο τι ωραίο πρωινό έχουν..... έχουν τοστ, φρυγανιές, κρουασαν, φρούτα, γιαούρτια, μπεικον, αβγά............ ατελείωτη η λίστα. Και εσύ τι τρως από αυτά; Τίποτα, εγώ το πρωί έναν καφέ πίνω μόνο!!! Έτσι μερικές φορές θέλουμε να ξέρουμε ότι τα "πολλά χιλιόμετρα", απλά βρίσκονται εκεί που πάμε, έστω και λογιστικά, ανεξάρτητα από το αν τα κάναμε.

 

Ως γνωστόν, οι πίστες χωρίζονται σε 3 κατηγορίες, μπλε, κόκκινες και μαύρες. Όταν ένα χιονοδρομικό έχει για παράδειγμα 200 χιλιόμετρα πιστών, δεν είναι δυνατόν όλες να χωριστούν σε 3 μόνο κατηγορίες. Άλλες θα είναι ευκολότερες μπλε, άλλες δυσκολότερες. Άλλες ευκολότερες κόκκινες ή μαύρες, άλλες δυσκολότερες. Και πολλές φορές, για να γεμίσουν τα "στατιστικά νούμερα", αρκετά χιονοδρομικά "μετακινούν" κάποια χιλιόμετρα προς την επιθυμητή κατηγορία. Ά αν έχεις μία μαύρη πίστα 5 χιλιομέτρων, αλλά τα 2 χιλιόμετρα είναι δρόμος πρόσβασης, ένα χιλιόμετρο είναι μαύρη πίστα και άλλα 2 χιλιόμετρα δρόμος προς το λιφτ, πάλι παίρνω εσφαλμένα στατιστικά νούμερα. Έτσι πολλές φορές, έχω βρεθεί σε "μικρά χιονοδρομικά", με πολύ καλύτερες χιονοδρομικές επιδόσεις συγκριτικά με μεγάλα και αχανή χιονοδρομικά, που πολλές φορές διαθέτουν χιλιόμετρα τόσο απόμακρα που είναι απρόσιτα, σε χαμηλά υψόμετρα άρα με πολλά χιλιόμετρα μέτριων ή κακών χιονοδρομικών συνθηκών.

 

Πέρα από τα διάφορα "ποιοτικά" θέματα στα "ατελείωτα χιλιόμετρα πιστών", έχουμε και κάποια ακόμα "προβλήματα", που στους περισσότερους περνούν στο "ντούκου". Πάρα πολύ συχνά, τα χιλιόμετρα, φαίνονται κάπως ....... λειψά. Πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα πέρσι στο Sestriere (ή via lattea). Αυτό λοιπόν που τόσο καιρό ψιθυρίζαμε, έγινε επιτέλους και αντικείμενο μελέτης. Καθώς δεν υπάρχουν τρόποι "αντικειμενικοί", ή έστω σταθεροί κανόνες μέτρησης, στην πραγματικότητα το κάθε χιονοδρομικό αναγγέλει αυθαίρετα μήκη πιστών, που δίνει πρόσθετη παραπληροφόρηση στις πιο πάνω αιτιάσεις. Έτσι είδα το πρώτο "πιο επίσημο άρθρο" στο νέο τεύχος του 2014 ski & snowboard. Ένας Γερμανός, έκανε σειρά μετρήσεων, παίρνοντας τα στάνταρς της FIS, λαμβάνοντας τις κλίσεις και την πορεία της κάθε πίστας στο μέσον της, κλπ, κλπ.

 

Από τις μετρήσεις που δόθηκαν στην δημοσιότητα, υπήρξαν πολλές παρενέργειες, αφού υπήρξαν πολλές διαφορές. Κατ'αρχήν μετρήθηκαν κάποια από τα 50 μεγαλύτερα παγκόσμια χιονοδρομικά. Χωρίς να ξέρω ποια είναι αυτά και όλα τα αποτελέσματα, είδα μερικά από Αλπικά χιονοδρομικά, που έχουν χωριστεί στην κατηγορία:

 

"των αγίων"

με το Kitzbuhel να μετριέται με 164 χιλιόμετρα πιστών και να δηλώνει ΕΠΙΣΗΣ 164.

Το Lech-Zurs να μετριέται με 118 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 122

Το St Anton-Stuben να μετριέται με 113 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 116

 

Το Les Saisies να μετριέται με 178 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 185

Το Saalbach να μετριέται με 187 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 200

 

Επίσης, από μικρότερα το Schladming, μετρήθηκε περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που δήλωνε.

 

 

"των αμαρτωλών"

Το Vars να μετριέται με 73 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 185

H Isola 2000 να μετριέται με 54 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 120

Το 4 Valles να μετριέται με 164 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 362

Το Les Sybelles να μετριέται με 141 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 310

 

Από πιο μικρά, αίσθηση προκάλεσε το Courmayeyr, που μετρήθηκε με 36 χιλιόμετρα, ενώ δήλωνε 100.

 

Όσο για τα αυτοαποκαλούμενα "μεγάλα", μίκρυναν κάπως.

Το trois Valles να μετριέται με 493 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 600

Το Les Arces-La Plagne να μετριέται με 378 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 425

H Sella Ronda να μετριέται με 309 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 360

H Portes du Soleil να μετριέται με 263 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 402 (χωρίς Morzine-Les Gets)

Το Zermatt-Cervinia να μετριέται με 252 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 313

H Milky Way να μετριέται με 251 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 400

Το Tignes-Val D'Isere να μετριέται με 232 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 300

Το Ski Welt να μετριέται με 232 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 270

Το Serre Chevalier να μετριέται με 156 χιλιόμετρα πιστών ενώ δήλωνε 250

 

Σε παρατηρήσεις προς τις διευθύνσεις των χιονοδρομικών (που έχουν επαφές καλύτερες από αυτές των δικών μας ΧΚ), υπήρξς ποικιλία ...... απαντήσεων. Έτσι κάποιοι σαν το Mayerhofen, μείωσαν τα χιλιόμετρα, δήλωσαν ότι θα επιστρέψουν στο Αυστριακό σύστημα μέτρησης. Κάποιοι άλλοι τους έκοψαν την καλημέρα, κάποιοι δήλωναν ότι μέτραγαν το σύνολο των πιστών που πατάνε (μαζί με το cross country).............................. και η πιο φοβερή εξήγηση ότι ο σκιερ ποτέ δεν πάει ευθεία, αλλά κάνει συνεχώς ημικυκλικές στροφές, έτσι σε κάθε 10 μέτρα μήκους πίστας, ο σκιερ κάνει την περίμετρο κύκλου διαμέτρου 10 μέτρων, έτσι ο σκιερ κάνει διαδρομή 10 επί π/2, οπότε τα 170 χιλιόμετρα γίνονται ........267 VOILA!!!! OH LA LA!!!!!!!!!!!

Edited by over-poulover
εισαγωγή εικόνας για αρχική σελίδα
  • Like 18

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Αλέξη! Πολύ καλή ανάλυση! Περιμένουμε και την συνέχεια! :)

 

και η πιο φοβερή εξήγηση ότι ο σκιερ ποτέ δεν πάει ευθεία, αλλά κάνει συνεχώς ημικυκλικές στροφές, έτσι σε κάθε 10 μέτρα μήκους πίστας, ο σκιερ κάνει την περίμετρο κύκλου διαμέτρου 10 μέτρων, έτσι ο σκιερ κάνει διαδρομή 10 επί π/2, οπότε τα 170 χιλιόμετρα γίνονται ........267 VOILA!!!! OH LA LA!!!!!!!!!!!

 

:shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical: :shysterical:

 

Έπος!!!

Edited by wraith

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβερο τοπικ χαχαχαχαχαχχαχα :thumbup:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ ωραια αναλυση-σκεψη! Δηλ. θα μπορουσε κανεις να πει αντιστοιχα πως Θεσ/νικη -Σκοπελος δεν ειναι 100 μιλια ,αλλα 130 μιλια γιατι ενα Ιστιοφορο δεν μπορει να παει σε 0 μοιρες σε σχεση με τον καιρο αλλα στην καλυτερη περιπτωση απο28 με 30 ,οποτε κανει συνεχεια τακ ,ζιγκ-ζαγκ δηλ. Μωρε ωραιοι ειναι αυτοι εκει εξω ...βαλε χιλ. πιστων να'χεις ,σαματι θα τα μετρησει κανεις?Αμ τα μετρησανε ομως...

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν αποφασιζω για μια εκδρομη στο εξωτερικο με ενδιαφερει παντα ολο το πακετο.τι να τις κανω 10.000 χλμ πιστες αν ειναι να μεινω σε στανη;αν δεν εχει ενα σαλε της προκοπης να φαω κατι και να πιω και μια μπυρα με τους φιλους.

Και οταν ενα μεσο χιονοδρομικο των αλπεων ισουται με ολα τα χιονοδρομικα μαζι της χωρας μου τοτε εγω παραειμαι καλυμενος.δεν θα ξεχασω την εκδρομη στο bad gastein με τον συλλογο σ ενα καταπληκτικο ξενοδοχειο,σ ενα πανεμορφο χωριο,που κατηγορηθηκε απο πολλους σαν δευτερης επιλογης χιονοδρομικο λες και ειμασταν κατοικοι καναδα.σ αυτη την εκδρομη ειχα την ευκαιρια με την παρεα να επισκευθουμε κι αλλα δυο χιονοδρομικα λοιπον,το kitzbuhel και το zell am see.συν ολα στην περιοχη του gastein.η αληθεια ειναι οτι εμενα κ του skiflox μας εμεινε αξεχαστη η μερα στο σαλε του bad gastein.του kostti και του jimkary τα δυο χκ που επισκεφθηκαμε και του ακατανομαστου πρωην albedo και νυν kantsεκατι που ουτε αυτος θυμαται τα απατητα που πηγε.κανεις λοιπον δεν κοιταξε μονο το πεδιο και θα προλαβαιναμε να κανουμε τον γυρο του πλανητη πανω σε δυο πεδιλα.

Προσωπικη γνωμη παντα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν αποφασιζω για μια εκδρομη στο εξωτερικο με ενδιαφερει παντα ολο το πακετο.τι να τις κανω 10.000 χλμ πιστες αν ειναι να μεινω σε στανη;αν δεν εχει ενα σαλε της προκοπης να φαω κατι και να πιω και μια μπυρα με τους φιλους.

 

Αν είχες πάει Αυστρία μερικές φορές, θα έβλεπες ότι δεν νοικιάζουν στάνες, όπως αλλού. Αυτά που σε απασχολούν στο παραπάνω, εκεί δεν θα σε απασχολήσουν ούτε και στην πιο ταπεινή πανσιόν. Άλλο ταπεινή πανσιόν, άλλο στάνη, άλλο κοσμοπολίτικο γκλαμουρέ σινιέ και δήθεν περιβάλλον.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο καθενας εχει καποια κριτηρια που διαλεγει.εγω σαν κριτηριο βαζω παντα τη διαμονη γτ το σκι θα ειναι εξασφαλισμενο.φετος το ξενοδοχειο και των δυο εκδρομων τ συλλογου ειναι απλα ικανοποιητικο αν θελω να παω με τρεις φιλους.οχι αν θελω να παω με την γυναικα μου η τα παιδια μου(λεμε τωρα).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά, ο καθένας μας θέτει για τον εαυτό του τα δικά του στάνταρντ.

Εγώ, στις δεκάδες φορές που έχω πάει, τα θεωρώ για τον εαυτό μου παραπάνω από ικανοποιητικά. Τι να κάνουμε. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό με τα χλμ σε ευθεια γραμμη ισχύει για πολλα αθληματα.

πριν τον μαραθώνιο μου ελεγε ο προπονητής ‘’κρατησου οσο μπορεις πανω στην μπλε γραμμη’’ (στην διαδρομή του μαραθωνιου, εκτος από την γνωστη λευκη διαγράμμιση της οδου υπαρχει και μια μπλε γραμμη στην ασφαλτο η οποια δεν παίρνει τις φυσικές καμπύλες του δρομου – στις ευθείες συμπίπτει με την διαγράμμιση στη μεση του οδοστρώματος και τέμνει τις στροφές ετσι ώστε τα 42195μ να βγουν σε μια περιπου ευθεία γραμμη).

το να τρεξεις πανω στην μπλε γραμμη είναι ανέφικτο πρακτικα γιατι δεξια και αριστερά εχεις συναθλητές και χανεις περισσοτερο χρονο προσπαθώντας να στριμωχτείς αναμεσα τους παρα να τρεξεις σε έναν διαδρομο που εχεις σχηματίσει κι’ας κανεις κάποια μετρα παραπανω

τωρα για τα χκ – ο καθενας επιλεγει τον επομενο προορισμό του συμφωνα με τα δικα του (η της παρεας του) κριτήρια.

στα ‘’προ κρίσης’’ χρονια που τα περισσότερα χρηματά μου πήγαιναν σε δραστηριότητες γυρω από τα βουνα (σχολες, διακοπες κλπ) επελεγα τα χκ που θα παραθέριζα έχοντας καταστρώσει πλανο :D

επειδη διαβαζω αρκετα γυρω από τα βουνα της Ευρωπης και τα χκ, προσπαθούσα να τα διαλέξω συμφωνα με το επιπεδο μου, της παρεας μου και τελευταια το μονο κριτήριο ηταν οι πιστες (άφηνα δηλαδη απ’εξω το ξενοδοχειο που θα εμενα, την γραφικότητα’’ του χωριου, τα μαγαζια κλπ).

δεν είναι κατακριτέο το αντίθετο, προς θεου. και πολλες φορες τα καλυτερα ταξιδια τα κανει η παρεα και το πώς περνας

αλλα, επειδη εμενα μου αρεσει πολύ το cruising στο σκι, πραγμα που μονο στο εξωτερικο μπορεις να το κανεις, προτιμώ τα χκ με πολλα χλμ πιστων παρα να μεινω σε 2-3 πιστες και να κανω εξάσκηση και βελτίωση στο σκι μου.

μ’αρεσει να ξεκιναω το πρωι και να κανω χλμ πανω στα σκι και συνέχεια σε διαφορετικό πεδίο. βλεπω με αυτόν τον τροπο όλα τα χωρια γυρω από το χκ. Κατι τετοιο καναμε με το συλλογο περσι τελευταια μερα που πηγαμε από το Serre στο Montgenevre απ’οπου και καναμε το skisafari μεχρι την ψηλότερη κορυφή του Sestriere

τωρα, αν καποιος πηγαινει με οικογενεια και παιδια προφανώς θα διαλεξει μικροτερα χκ ετις ώστε να είναι σε πολύ μικρη αποσταση από το πεδιο που κανουν σκι τα παιδια του. η νιώθει ασφαλεια σε καποιο χκ που γνωριζει (αυτό που συμβαινει με τον Παρνασσο ας πουμε)

εξαιρώντας το Hintertux που επισκέφτηκα 4 φορες λογω διαφόρων σχολών δεν εχω παει 2 φορες στο ιδιο χκ. προσπαθω να δω πολλα τωρα που ειμαι νεα, ετσι ώστε μεγαλώνοντας να επαναλάβω τα μερη που μου αρεσαν :P

(αυτές είναι σκεψεις μιας αλλης εποχης που οι τσεπες μας ειχαν κατι παραπανω από 20 ευρω :( )

οποτε θεωρω ότι εντελως υποκειμενικό το ‘’πως επιλεγω που να κανω σκι’’

  • Like 11

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αλλα, επειδη εμενα μου αρεσει πολύ το cruising στο σκι, πραγμα που μονο στο εξωτερικο μπορεις να το κανεις, προτιμώ τα χκ με πολλα χλμ πιστων παρα να μεινω σε 2-3 πιστες και να κανω εξάσκηση και βελτίωση στο σκι μου.

μ’αρεσει να ξεκιναω το πρωι και να κανω χλμ πανω στα σκι και συνέχεια σε διαφορετικό πεδίο. βλεπω με αυτόν τον τροπο όλα τα χωρια γυρω από το χκ. Κατι τετοιο καναμε με το συλλογο περσι τελευταια μερα που πηγαμε από το Serre στο Montgenevre απ’οπου και καναμε το skisafari μεχρι την ψηλότερη κορυφή του Sestriere

 

Αυτό είναι πάντα κάτι το δελεαστικό και συναρπαστικό. Όμως και από μέρος σε μέρος υπάρχουν διαφορές, που έχουν να κάνουν με το πεδίο, τα λιφτς, τις συνδέσεις, κλπ, κλπ.

Πέρσι, μία ημέρα κάναμε αυτό που λές, από Sestriere σε Montgenevre και πίσω. Εκμεταλλευτήκαμε χρονικά όλη την ημέρα, τόσο πολύ που δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε την διαδρομή και το τέλος το κάναμε με λεωφορείο. Εκείνη την ημέρα, ένανα το 70% του σκι των άλλων καλών ημερών (ποσοτικά). Ποιοτικά, κάναμε και αρκετές διαδρομές (και περπάτημα), που δεν ήταν σκι. Όμως κάπου εδώ υπεισέρχεται και ο συντελεστής απόλαυσης, διότι σκι δεν είναι αναγκαστικά ο καταιγισμός κλιμακούμενης δυσκολίας γκρεμών, που σε κάνει να βλέπεις κάθε πίστα ως ένα πρόσθετο κιλό στο γυμναστήριο που θα ήθελα να σηκώσω σήμερα και κάθε ημέρα για να κάνω ρεκόρ.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενδιαφερον θεμα...

οσον αφορα το SkiWelt μια σημειωση απο μενα: το ΧΚ ειναι οντως μεγαλο. Αλλα οσον αφορα τις πιστες τα εχουν καπως συγκεκχυμενα...Οταν ειχαμε παει το 2009, θυμαμαι κατεβαινα μια πιστα που ο χαρτης την ειχε μπλε αριστερα και κοκκινη δεξια...αλλα εγω εβλεπα μονο σηματοδοτηση για κοκκινη. Τελικα θεωρουσαν οτι η πιστα ηταν μπλε ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ διπλα στα δεντρα. Ουσιαστικα καμια διαφορα δεν ειχε. Το θεμα ειναι οτι αυτοι μπορει να μετρανε την πιστα αυτη Χ 2 οσον αφορα τα χλμ. Τελος παντων.

Παντως οπως λεει και η Ολγα και εγω προσπαθω να πηγαινω καθε φορα και αλλου.

Θα ηθελα ομως (κατι που δεν ειναι εφικτο μαλλον) να μπορω εκτος απο αυτο το "καθε φορα και αλλου" να πηγαινω καθε χρονο και στο ιδιο. Ετσι καταλαβαινεις ποσο βελτιωνεσαι, και γνωριζεις σιγα σιγα ολες τις κρυφες πτυχες του εν λογω ΧΚ

 

Βασικα, Αυστρια να ειναι, και οπου να ναι... (οι αγαπες δεν κρυβονται)

 

Τωρα αν το ΧΚ εχει 120 χλμ, 220 χλμ ή 40 χλμ, δεν βαριεσαι....χιονι, μερικες πιστες, καλη παρεα, ενα Jägermeister να ζεσταθεις, και ενα Tiroler Gröstl το βραδυ με την συνοδεια μιας μπυρας, ειναι αρκετα για να κανουν εναν ανθρωπο ευτυχισμενο.

Edited by Turms
  • Like 7

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντινε συμφωνούμε διαφωνώντας. χρειαζεται οντως χιονι, καλη παρεα...αλλα για μενα ενα ποτήρι Chardonnay να συνοδεύει μια μεγαλη μεριδα tartiflette. προτιμώ με κλειστα ματια τα γαλλικά χκ

 

Υ.Γ. οχι οτι ειμαι δυστυχισμένη στα αυστριακά, ιταλικα, ελβετικά (μην πω για τα υπερατλαντικά) χιονοδρομικά :santa:

  • Like 5

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκι να ναι κι οπου ναναι!!!

  • Like 6

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντινε συμφωνούμε διαφωνώντας. χρειαζεται οντως χιονι, καλη παρεα...αλλα για μενα ενα ποτήρι Chardonnay να συνοδεύει μια μεγαλη μεριδα tartiflette. προτιμώ με κλειστα ματια τα γαλλικά χκ

 

Υ.Γ. οχι οτι ειμαι δυστυχισμένη στα αυστριακά, ιταλικα, ελβετικά (μην πω για τα υπερατλαντικά) χιονοδρομικά :santa:

 

καλα ουτε εμενα δεν θα με χαλουσε ενα Les3Vallees....λιγο με το Chardonnay δεν τα παω καλα, αλλα δεν πειραζει...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να σημειώσω με την αρχική αναφορά, δεν είναι με τι είδους τσίπουρο ή ρακόμελο θα συνοδεύω το σκι μου, ούτε αν θα ξεχειμωνιάζω σε ιγκλού, ξενοδοχείο ή στάνη. Αυτές είναι παράλληλες επιλογές, πέραν του αμιγούς χιονοδρομικού πακέτου, που συνεκτιμούνται, αναλόγως του κεφιού του καθενός. Και αναλόγως της βαρύτητας που δίνει ο καθένας μας ως καταναλωτής του εκάστοτε χιονοδρομικού προϊόντος που του προσφέρεται. Η αναφορά μου είχε καθαρά ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ αίτια αξιολόγησης των πιστών που προσφέρονται από ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ πληροφορίες και συνήθως ΔΕΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ. Προφανώς και δεν κρίνουμε όλοι με αμιγώς χιονοδρομικά κριτήρια.........

 

Ας επανέλθουμε όμως στα χιονοδρομικά κριτήρια. Σϊγουρα όπως είπε ο Turms, υπάρχουν πολλά προβλήματα στον τρόπο μέτρησης των πιστών από χιονοδρομικά, είτε καλόπιστα, είτε κακόπιστα. Αφού και εγώ έχω δει πολλές φορές 2 πίστες στην χάραξη του χιονοδρομικού χάρτη, μία μπλε και μία κόκκινη, αλλά στην πράξη να έχει πατηθεί και όλο το ενδιάμεσο διάστημα, με αποτέλεσμα να έχουμε μία εννιαία πίστα πλάτους πάρα πολλών δεκάδων (για να μην πω και εκατοντάδων) μέτρων, ή μέχρι και λίγων δεκάδων μέτρων όπως εύστοχα σημείωσε ο Turms.

 

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο θέμα που δημιουργεί ασάφειες. Κανονικά τα ski routes δεν μπορούν να προσμετρώνται. Καταρχήν δεν είναι πατημένες και ελεγχόμενες πίστες, όπως αυτές που καταμετρώνται ως μπλε, κόκκινες και μαύρες πίστες, όμως συναθροίζονται στα διαφημιστικές σελίδες πολλών χιονοδρομικών. Και εδώ υπάρχει κάποια αυθαιρεσία στο τι μπορεί να αθροίσεις ως ski route, αφού δεν είναι "διαδρομή" γιατί είναι η όποια διαδρομή επιλέξει ο καθένας. Εκτός αυτού, υπάρχουν lift served ανάλογες διαδρομές, αλλά και διαδρομές που δεν εξυπηρετούνται από λιφτ. Σε πιο παλιούς χάρτες, όταν τα λιφτ δεν υπήρχαν, ή ήταν πολύ αραιά, ήταν μαρκαρισμένες πολλές διαδρομές που και σήμερα λειτουργούν ως off piste, ή ως ski routes. Έτσι ίσως να ήταν σκοπιμότερο αν αυτές αναφέρονται κανονικά, πέραν των χιλιομέτρων των πιστών, είτε ως lift served, είτε ως μη lift served διαδρομές. Καθώς και αυτός ήταν ένας από τους παράγοντες που πολλά χιονοδρομικά έφεραν ως δικαιολογία για να εξηγήσουν τα πολλά περισσότερα χιλιόμετρα που ανέφεραν στους διαφημιστικούς τους τίτλους.

 

Και πάλι πέρα από αυτό, υπάρχουν περιπτώσεις που ένα λιφτ μπορεί να εξυπηρετεί μία πίστα απότομη, μία λιγότερο απότομη και μία που ίσα ίσα τσουλάς, πρακτικά χωρίς να κάνεις σκι. Και στο τέλος της ημέρας, τα στατιστικά ακόμα και του gps θα σου μιλάνε για τα πολλά χιλιόμετρα σκι που έκανες..... Εγώ πάντως για τον εαυτό μου, όταν θέλω να δω τι σκι έκανα, πρώτα βλέπω την υψομετρική διαφορά που κατέβηκα, αφού αυτό είναι ίσως το πιο "αντικειμενικό" ΠΟΣΟΤΙΚΟ κριτήριο για το: "τι σκι έκανα σήμερα".

 

Και όπως είπαμε και πιο πριν, τα συγκεκριμένα στοιχεία (όπως και τα πολλά μα πάρα πολλά λογιστικά χιλιόμετρα) είναι περισσότερο ποσοτικός και όχι ποιοτικός χαρακτηρισμός. Όταν όμως η ποσότητα μετριέται "σωστά", έχουμε μία ένδειξη για την ποικιλία που μπορεί να συναντήσουμε. την οποία όμως αν δεν συνδυάσουμε και με τα προσφερόμενα υψόμετρα (όχι τα θεωρητικά μέγιστα και ελάχιστα υψόμετρα όλου του χιονοδρομικού), πάλι δεν θα μπορέσουμε να εκτιμήσουμε σωστά την πραγματικότητα.

Edited by mil
  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω το θεμα το αντιμετωπιζω πιο περιπλοκα.

Για παραδειγμα σε ενα ταξιδι με 6 μερες σκι , η 1η μερα ειναι αναγνωριστικη.

Μετα αφιερωνω 2-3 μερες οπου κανω καποιες λιγες πιστες που μου αρεσανε απο την 1η μερα με σκοπο να βελτιωθω οσον αφορα την τεχνικη.

Τις υπολοιπες μερες αλλοτε τις ξοδευω με touring που ειπε η Ολγα και αλλοτε συνεχιζω τις πιστες βελτιωσης ως τελικο λιωσιμο.

Αυτο ομως εξαρταται απο το ΧΚ, απο το χιονι, απο καιρικες συνθηκες κλπ.

 

Γενικα παντως δινω μεγαλη σημασια στο πως κατεβαινω. Καλυτερα μια μπλε με καλο carving παρα μια μαυρη τσαπατσουλικα...

Edited by Turms
  • Like 6

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμενα παντως δεν με πολυπειραζει αν αντι για 116 εχει 113 ας πουμε το st.anton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναλογως ,με την παρεα, με την φυσικη κατασταση την συγκεκριμενη μερα, αναλογως με την ψυχολογικη κατασταση επιλεγεις και αν θα κανεις touring , cruise, ή σπορτ σκι.

Οταν παω με τη γυναικα μου επιλεγουμε μεγαλες διαδρομες εως πολυ μεγαλες αραζοντας και εξερευνοντας ολα τα σαλεδάκια και φυσικα την τοπικη κουζινα τους.

Οταν πηγαινω με την παρεα μου επιλεγω πιο σπορτίβ οδηγηση και φυσικα πιστες.

Οταν πηγαινω με τους φιλους μου τα κατσικια τοτε δεν υπαρχει έλεος πουθενά.....

τα κανουμε ολα που......να!!! χεχεχε!!!

  • Like 9

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

θελω τουρινγκ με λιγο κρουζινγκ αλλα και με λιγο μασομπουκινγκ, ταννινγκ ,ξαπλινγκ και στο τελος

 

τζακουζινγκ .............. :yes

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

θελω τουρινγκ με λιγο κρουζινγκ αλλα και με λιγο μασομπουκινγκ, ταννινγκ ,ξαπλινγκ και στο τελος

 

τζακουζινγκ .............. :yes

Μαγειρααα πιασε μια απο τα ιδια με λιγο εξτρα πουδρινγκκκκκκ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

θελω τουρινγκ με λιγο κρουζινγκ αλλα και με λιγο μασομπουκινγκ, ταννινγκ ,ξαπλινγκ και στο τελος

 

τζακουζινγκ .............. :yes

 

Παλι καλα που δεν θελεις να μας τον ακουμπησεις κιολας :animier:

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ski resorts 'exaggerate piste lengths'

 

New research has revealed that many major European ski areas aren't as big as they claim.

 

grandvans_flaineUS_2670646b.jpg

 

 

Size matters: the Grand Massif, which includes Flaine, is one of the ski areas accused of exaggerating its piste length

 

 

 

Some of Europe's biggest ski resorts exaggerate the length of pistes offered by its ski area by up to 120 per cent, according to new research by a German cartographer and leading wintersports guide book.

 

The piste length figures, in kilometres and often provided by the resort or lift operator, are central to how skiers and snowboarders decide their holiday resort. But Christoph Schrahe, a lecturer in ski resort management, has discredited many of the values offered by resorts.

 

Using a digital mapping system, he measured the lengths down the middle of the pistes, following the slopes' twists and turns. These values were checked against information given to annual guidebook Where to Ski and Snowboard – and the majority of resorts, including some of the biggest in Europe, were found to be exaggerating the extent of their ski area by up to 120 per cent.

 

Measured the Schrahe way, the Trois Vallées, France, oft quoted as the biggest ski area in the world, has 493km of pistes – still well above other ski areas – but 22 per cent less than official figures. The resort total of 4 Valleys, Switzerland, was found to be 198km above Schrahe's figure – a discrepancy of 120 per cent. Meanwhile, St Anton, Austria, was one of the report's saints, being only three per cent out. Schadming, also in Austria, was the only measured resort to say it's smaller than it actually is – claiming 121km, and having 131.

  • Dave Watts, co-editor of Where to Ski and Snowboard, said: “We find it difficult to believe all these resorts are simply lying or mistaken about the size of their mountains, so we've made some attempts to find out how they arrive at these figures.”

The Grand Massif ski area in France, which includes Flaine and claimed 265km, while Schrahe measured 172km. “The lift company told us it measures its pistes in much the same way as Schrahe and gets an almost identical result, but it adds 57 per cent to take account of the fact you make turns rather than going straight down the slopes,” said Watts.

Schrahe's report has also been used to directly compare the size of European and North American resorts, since the latter measure their ski areas in acres. Schrahe found Whistler in Canada, North America's biggest ski area, has 252km of pistes, ranking it alongside Zermatt-Cervinia in Europe and joint fifth biggest in the world. Of the biggest areas in the US, Where to Ski and Snowboard revealed that while Big Sky/Moonlight has slightly more acreage (5532) than Vail (5289), Vail has slightly more km – 222km vs 215km.

“What matters,” said a Where to Ski and Snowboard spokesman, “is that resorts should measure their pistes in a standard way.” And the editors are hopeful this might come about. The 4 Valleys is looking into the discrepancies and producing a report on its piste length, Austria's national association of lift companies has issued guidelines on how pistes should be measured, and some French resorts have also said that they would welcome standard guidelines.

Saints Resort Claimed total (km) Measured total % exaggeration Kitzbuhel 164 164 0 Lech-Zurs 122 118 3 St Anton-Stuben 116 113 3 Les Saisies 185 178 4 Saalbach 200 187 7

Sinners Resort Claimed total Measured total % exaggeration Isola 2000 120 54 123 4 Valleys 362 164 120 Les Sybelles 310 141 120

 

Πηγη: telegraph.co.uk

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα για αυτο γραφω εδω που ειναι καπως σχετικο.

Η πρωτη φορα που πηγα Αλπεις ηταν μου φαινεται το 2005 ή 2006.

Απο τοτε παω καθε χρονο (καποιες καλες χρονιες και 2 και 3 φορες...τα παλια καλα χρονια....)

Δεν ξερω ισως κανω λαθος αλλα εχω μια εντυπωση οτι ο κοσμος που πηγαινει για σκι εχει αυξηθει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα τελευταια 4-5 χρονια....

Δεν μπορω να καταλαβω. Ισως κανω λαθος....Ισως παλια δεν εδινα τοσο σημασια;;; ισως επειδη ημουνα πιο αρχαριος;;; ισως γινομαι παραξενος επειδη μεγαλωνω;;;

 

Αλλα τα τελευταια 2-3 χρονια , με αποκορυφωμα την φετινη χρονια εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν ειναι εφικτο να κανεις σκι.

Αντε οκτωβριο νοεμβριο εινια μονο οι παγετωνες ανοικτοι. Λογικο να εχει κοσμο...

Ειχα υπολοιπο αδειας 1-15 Δεκ.....αυτο το διαστημα, τα χιονοδρομικα που επισκεφτηκα ηταν σχετικα αδεια...νεκρα...παρκαρες διπλα στα λιφτ, στις πιστες δεν υπηρχε ψυχω ως επι το πλειστον....μετα ανεβηκε η κινηση και ηταν λογικο λογω γιορτων....τον γεναρη καπως εσπασε, ισως εφταιγε οτι δεν ειχε και πολυ χιονι στην Αυστρια.

Αλλα απο 10 Φεβ. περιπου ως σημερα γινεται ΚΟΛΑΣΗ.....

πλεον δεν μπορεις να κανεις σκι (η snowboard)....oσες φορες δοκιμασα να κανω , τζιφος...ανεφικτο.

 

Ειχα μια εντυπωση οτι απλα παιρνω το λιφτ, ανεβαινω και μετα τσουλας απλα προσεχοντας μην πεσεις σε κανεναν, ή μην πεσει κανενας πανω σου....δεν μπορεις να χαρεις το χιονι, να βελτιωσεις την τεχνικη σου ...τιποτα...απλα προσεχεις συνεχεια....ισως αντι για την gopro στο κρανος θα χρειαζομαστε καθρεφτακια να βλεπουμε αν ερχεται κανενας απο πισω....

Δοκιμασα να παω πολυ νωρις...αντε κανεις μια δυο κατεβασιες και μετα πλακωνει ο κοσμος.....

 

Εχω ετσι την απορια....οσοι πηγαινετε-πηγαινατε εξωτερικο τακτικα τα τελευταια χρονια το διαπιστωσατε και εσεις? ή ειναι η ιδεα μου?

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Ιανουάριο που πάω σταθερά τα τελευταία χρόνια τα χιονοδρομικά δεν εχουν κόσμο και κάνεις απολαυστικό σκι. Από αρχές Φεβρουαρίου που αρχίζουν οι λευκές εβδομάδες μέχρι μέσα Μαρτίου είναι πολύ υψηλή περίοδος, όπως ο δικός μας Αυγουστος ας πούμε.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...