Jump to content
bujinkan

Πόσταρε Δικές Σου Φωτογραφίες!σχολιασμοί & Κριτικές Εντός...

Recommended Posts

Δεν ήταν σε κλουβί.Σε ένα μεγάλο χώρο με λιμνούλα και κάθε ημέρα είχαν φαγητό.Και σίγουρα και κτηνιατρική φροντίδα.Στο φυσικό τους περιβάλλον οι μισοί θα πέθαιναν είτε από ασθένειες είτε από αρπαχτικά που τους κυνηγάνε.Το πρόβλημα δεν είναι οι ζωολογικοί κήποι αλλά τα τσίρκο κλπ.

 

Ασχετο με την φωτογραφία; (όχι, δεν ειναι άσχετο και τόσο - είναι το περιεχ'όμενό της, η συζήτηση ειναι μέρος της..κομμάτι της...)

 

Ασθένειες , στο φυσικό τους περιβάλλον; απο που προκύπτει αυτό; Το αντίθετο ισχύει, ο εγκλισμός σημαίνει αρρώστιες σωματικές , σημαίνει ζωόχωση, διανοητικές διαταραχές τις οποίες τα ζώα τις βιώνουν χ 10 φορές πιο οδυνηρά απο το δίποδο ζώο άνθρωπος.

 

Ο άνθρωπος τα σώζει από τα αρπακτικά; ...ο άνθρωπος δεν "εσωσε" τα ζώα αυτά από τα αρπακτικά. Ο ίδιος ο άνθρωπος ειναι αρπακτικό- παίρνει τα ζώα απο φυσικό τους πειβάλλον που για χιλιάδες χρόνια εξελίχτηκαν και τα φυλακίζει σε κλειστούς χώρους για να ικανοποιησει την καταστροφική του ματαιοδοξία για τον ίδιο και τον πλανήτη του....

 

Το πρόλημα δεν είναι οι ζωολογικοί κήποι; δεν είναι το τσίρκο; ....ναι δεν ειναι. Το προβλημα ειναι ο άνθρωπος.....

 

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο άνθρωπος είναι στο υψηλότερο σημείο της τροφικής αλυσίδας.Πάντως πιγκουίνους δεν τρώει.Οι θαλάσσιοι ελέφαντες τρώνε πιγκουίνους.Ούτε αρκούδες τρώει,οι λύκοι της τρώνε.Για να επιβιώσουν μεν τις τρώνε δε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρε μια σειρα πιγκουινους απο ...νοσοκομειο πιγκουινων στη Ν. Ζηλανδια. Παιρνουν τραυματισμενους πιγκουινους και αφους τους γιατρεψουν, τους πανε σε ειδικο 'στρατοπεδο' με μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων μεχρι να ξαναθυμηθουν το φυσικο τους περιβαλλον, να συνηθισουν αλλους πιγκουινους και μετα τους απολυουν.

 

post-614-0-31115700-1523052591_thumb.jpg

 

post-614-0-15644200-1523052648_thumb.jpg

 

post-614-0-07958200-1523052677_thumb.jpg

 

Επειδη οι πιγκουινοι αλλαζουν τριχωμα (φτερωμα?) τους εχουν και καμπινες για να μενουν μεχρι να ξαναφυτρωσει, ωστε να μην γυριζουν τσιτσιδοι!...

 

post-614-0-21664300-1523052724_thumb.jpg

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ν.Ζηλανδία εξάλλου κατοικεί τελευταία ο Θεός:


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ν.Ζηλανδία εξάλλου κατοικεί τελευταία ο Θεός:

 

 

Παλιο! Το λογοπαιγνιο

 

God's own --> God Zone

 

Το εχω ακουστα απο τοτε που παντρευτηκα...

 

Δεν εχουν και αδικο ομως!

 

post-614-0-94082900-1523111538_thumb.jpg

 

post-614-0-72311400-1523111591_thumb.jpg

 

post-614-0-90873000-1523111632_thumb.jpg

 

post-614-0-00835000-1523111667_thumb.jpg

 

Αυτες απο το Milford Sound (fjord ειναι...).

 

Εφερα περι τις 1300 φωτογραφιες, ας πουμε οι 600 ειναι για το σοϊ της κυρας, (επισκεφτηκαμε πολλους συγγενεις και αντεγραψα τα οικογενειακα τους αλμπουμ με την καμερα (ελλειψει scanner)...). Οποτε με καμμια 700αρια φωτο, μπορω ανετα να σας πρηξω για βδομαδες με Νεοζηλανδικα θεματα... Καποιοι το'χετε παθει στο ΦΒ

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρίχνεις στο τραπέζι, που λένε, τον πονοκέφαλο της τελικής επιλογής και 1300 φωτό δεν είναι και λίγες.

 

Πολλές φορές έχω μπλεξει τα μπουτια μου , για αλλου ξεκινάω και αλλου καταλήγω στο να φτιάξω ένα portfolio αντιπροσωπευτικό , ολοκληρωμένο χωρίς "φωτογραφική φλυαρία".


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φλυαρια ειναι το ατου μου... Βλεπεις τι γινεται στο ΦΒ :D

 

post-614-0-49264500-1523209058_thumb.jpg

 

και ολιγη απο Αρχοντα των Δαχτυλιδιων...

 

post-614-0-07908900-1523209268_thumb.jpg

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ααα, την πρώτη φωτογραφία ! αν είχα το raw στα χέρια μου ! χεχε....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ααα, την πρώτη φωτογραφία ! αν είχα το raw στα χέρια μου ! χεχε....

 

Δοκιμασα να ανεβασω το RAW εδω, αλλα ειναι πανω απο το οριο των 16 Μb.

 

Ειμαι περιεργος να δω τι μπορει να κανει καποιος στο Lightroom, οποτε, αν θελεις, στειλε μου με ΡΜ το e-mail σου και θα σου στειλω λινκ να την κατεβασεις απο το WeTransfer (μαλλον αυτοι θα σου στειλουν λινκ εκ μερους μου).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α, τώρα μπηκα εδώ. Σου στέλνω απο fb e-mail για να μου στείλεις με we-transfer.

 

θα την μαγειρέψω και μετά θα την ανεβάσω εδώ. ...τρελένομαι να μεγειρεύω υπέροχα κάδρα και απο οτι είδα αυτο έχει πολύ καλό ιστόγραμμα....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ααα, την πρώτη φωτογραφία ! αν είχα το raw στα χέρια μου ! χεχε....

 

 

Α, τώρα μπηκα εδώ. Σου στέλνω απο fb e-mail για να μου στείλεις με we-transfer.

 

θα την μαγειρέψω και μετά θα την ανεβάσω εδώ. ...τρελένομαι να μεγειρεύω υπέροχα κάδρα και απο οτι είδα αυτο έχει πολύ καλό ιστόγραμμα....

 

Λοιπον... το πηρε το RAW στα χερια του το παλληκαρι και το'ριξε στην ολονυκτια.

 

Εξαιρετικα αποτελεσματα, Θα βαλω αυτην που μου αρεσε περισσοτερο, αν και δεν χρησιμοποιω τετοια τεχνοτροπια. Αριστουργημα! Σαν πινακας ζωγραφικης ειναι.

 

Αλλες, εκδοχες του Χρηστου θα ανεβουν μια-μια...

 

post-614-0-05198600-1523479649_thumb.jpg

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
την original την βρίσκω καλύτερη

εδώ μου κάτσε πολύ σκοτεινή

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει γενικότερα μια τάση στις μέρες μας,

με HDR στοιχεία σε επεξεργασμένες φωτογραφίες

που βγάζουν "υπερβολικα" απότελέσματα.

Τουλάχιστον για το δικό μου μάτι.

 

Χωρίς να έχω σκοπό να κακόχαρακτιρίσω το παραπάνω αποτέλεσμα που έδωσε ο Χρήστος,

για παράδειγμα το περίγραμα που εμφανίζετε στο κέντρο αριστερά

μεταξύ της κορυφογραμμής και του ουρανού με "ενοχλεί" οπτικά.

 

Αλλά να το ξαναματαπούμε.

Ο κάθε καλλιτέχνης έχει τη δική του "οπτική" πάνω σε ένα θέμα

και αυτή προσπαθεί να αποδώσει με τα εργαλεία που έχει.

Δεν υπάρχει σωστό & λάθος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη ευχαριστώ για το αρνητικό!!! Την φωτογραφία την απολαμβάνω και στην επεξεργασία και στο αποτέλεσμα -

Μερικά λόγια για την διαχείρηση του κάδρου.

Το concept της διαχείρησης στηρίζεται αφενός στο στυλ του ζωγράφου (Bierstadt 1830 - 1902) και αφετέρου στην θεωρία χρώματος του Γκαίτε 1749-1832 - εκεί βασίστηκε και ο Bierstadt για να κάνει τους πινακές του. Τι είναι η θεωρία χρώματος κατά Γκαίτε: (αντιγραφή απο σύνοψη του βιβλίου του):

"....πρόκειται για ένα είδος επιστήμης την οποία η εποχή μας δεν γνωρίζει. Πρόκειται για ένα στοχασμό που αναζητά την ολότητα στη γνώση και δεν ικανοποιείται με τη μονομερή προσέγγιση στο υπό εξέταση αντικείμενο· για ένα στοχασμό που αντιμετωπίζει το φαινόμενο ως ιδεατή πραγματικότητα. Ο Γκαίτε αντιμετωπίζει τα χρώματα ως ένα πολύπλευρο φαινόμενο: αφενός συνιστούν υποκειμενικές αλλά μόνο πρόσκαιρες εμφανίσεις μέσα στα ίδια μας τα μάτια, αφετέρου καθίστανται αντικειμενικά αλλά μόνο μεταβατικά οπτικά φαινόμενα και τέλος αποκτούν σταθερή ύπαρξη ως βαφές. Ταυτόχρονα έχουν αισθητική και ηθική σημασία. Και όλες αυτές τις πλευρές του ζητήματος τις πραγματεύεται ως εκφάνσεις μίας καθολικής προοπτικής και ιδέας, της ιδέας ότι τα χρώματα συνδυάζονται για να μας δώσουν μία ολότητα και αρμονία...."

 

Ποιός ειναι ο Bierstadt ? δείτε τους πινακες του στο τέλος του link που παραθέτω παρακάτω, για να καταλάβετε τι βλέπε εδώ περα: (εννοείται οτι δεν ειναι απαραίτητο να αρέσει. Μιλάμε λοιπον για κάτι που δημιουργήθηκε 100 χρόνια πριν, δεν είναι μοντέρνα τάση..... ουτε τεχνική HDR....

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Bierstadt

 

Για την θεωρία χρώματος του Γκαίτε έχω ανήξει δικό μου θρεντ, που όλοι ξέρετε.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυρι-φυρι το παει να του δωσω και αλλο αρνητικο να το κανει Bierstadt... :P

 

Tα στοιχεια που ειδε ο Χρηστος, τα ειδα και γω, σε διαφορετικη ενταση ισως, αλλα μια πιο τυρκουαζ λιμνη και πιο εντονα συννεφα τα επεξεργαστηκα κι εγω. Οχι τοσο εντονα οσο ο Χρηστος, ουτε με το φως προς το κιτρινο. Αυτη ισως ειναι η επιρροη Bierstadt.

 

Tελικα, η ανεπεξεργαστη φωτογραφια (εχει μονο Canon Base Curve και επεκταση του ιστογραμματος για φουλ κοντραστ και φυσικα sharpening) με κερδισε. Καμμια χρωματικη επεξεργασια.

 

Αυτο το αποκοσμο ισως μπλε ειναι στη φωτογραφια και μαλλον ειναι αποτελεσμα του Circular Polarizer το οποιο ισως εμπλεξε την επιλογη της καμερας ως προς το WB (White Balance). Μια απλη αλλαγη WB προς Cloudy (preset) μου δινει την τυρκουαζ λιμνη.

 

Επειδη πολυ το μπερδεψαμε για ενα ποστ, παρτε μια πιο απεριττη μαυροασπρη εκδοχη που ετοιμασε ο Χρηστος, στα χναρια του ειδωλου μου, Ανσελ Ανταμς. Ευχαριστω Χρηστο.

 

post-614-0-71327400-1523546821_thumb.jpg

Edited by MakisM
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα τι φοβερή περσόνα ο Ανταμς! ισως επειδή φωτογράφησε τα βουνά, φυσικά τοπία , ίσως γιατι αυτος και η ομάδα του έφεραν στο φως ένα απο τα πιο καθοριστικά κινήματα στην ιστορία της φωτογραφίας....

 

Το να μελετά κανεις Ανταμς και να τον μιμείται είναι ίσως απο τα καλύτερα "σχολεία" μάθησης.

 

Εγω ευχαριστώ Μάκη , πολύ το χάρηκα όλο αυτο!!!

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα η σκοτεινή εκδοχή του Χρήστου, μου άρεσε απίστευτα.

 

 

ΥΓ το φόρουμ της συμπιέζει τόσο ή το ταπαταλκ που χρησιμοποιω για φόρουμ;

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα η σκοτεινή εκδοχή του Χρήστου, μου άρεσε απίστευτα.

 

 

ΥΓ το φόρουμ της συμπιέζει τόσο ή το ταπαταλκ που χρησιμοποιω για φόρουμ

 

Το φορουμ τις ξεσκιζει απιστευτα. Ανεβαζω φωτογραφια που ειναι τοσο sharp που μπορεις να ξυριστεις με 4.5 Mb και καταληγει σε μια θολουρα 200κατι kb.

 

Ρωτησα το Λαππα και ειπε θα το κοιταξει...

 

Αν ξερει κανεις απο τους διαχειριστες του φορουμ κατι για το πως μπορει να αυξηθει η ευκρινεια, ας μας πει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry Χρήστο, αλλά αυτο δεν είναι απάντηση. Το φόρουμ έχει ένα πρόβλημα. Σακατευει τις φωτογραφίες με υπερβολική συμπίεση.

Πιθανόν να είναι επιλογή κάποιου ασχετου με τη φωτογραφία. Αν γίνεται για λόγους οικονομίας στην αποθήκευση ή για bandwith, μπορείτε να περιορίσετε το μέγεθος της φωτογραφίας με λιγότερη συμπίεση. 1024x768 στα 100 kb θα είναι καλύτερο απ αυτές τις αθλιότητες που χασαπωνει ο σέρβερ με τις επιλογές που έχει.

Δεν περιμένω να το κάνεις εσύ, αλλά φανταζομαι κάποιος πρέπει να κάνει support σ' αυτο το site.

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελεος ρε παιδια, πηγα να ανεβασω φωτο στο 1 Μb και την εκοψε στα 71k...

 

post-614-0-03578900-1523926103_thumb.jpg

 

Λοιπον εκατσα και το εψαξα. Την αναλυση την μειωνει στο 1220Χ813 ...εστω.

 

Το αλλο στοιχειο ειναι η συμπιεση του jpg.

 

0.90 συμπιεση δινει 195 kb

 

Για να κατεβει στα 71kb θελει συμπιεση 0.38. Αν υπαρχει θεος!....

 

Ποτε μα ποτε δεν εχω συμπιεσει φωτογραφια κατω απο 0.7 και αυτο για φωτογραφιες που βαζω στο Χριστουγεννιατικο γραμμα, το πολυ 2Χ3 εκ.

 

Δεν μπορει, καποιος πρεπει να μπορει να ρυθμισει το πως εμφανιζονται οι φωτογραφιες στο φορουμ.

 

Καντε κατι

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι πρεπει να ανεβαινουν οι φωτογραφιες (τουλαχιστον την δειχνει σαν 1600Χ1069, αλλα παλι αρκετα συμπιεσμενη)

gallery_614_32_5776435.jpg

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποθηκευμενη στο ΦΒ30420875_1915976725143813_79158336951461Αντε κι αλλη μια... αποθηκευμενη εδω

 

gallery_614_32_167986.jpg

 

Και συνημμενη εδω

 

post-614-0-34641300-1523939087_thumb.jpg

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν ονειρο...

30052017_1915976841810468_71515769076843

Edited by MakisM
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...