Jump to content
leongate7

Βοηθεια Για Αγορα Ρουχισμού

Recommended Posts

καλησπερα θελω φετος να αρχισω snowboard

επειδη θελω να αγορασω παντελονι μπουφαν και κανενα ισοθερμικο

τι μου προτινειται για φτηνες λυσεις ?

γιατι δεν παιζουν και πολλα λεφτα

υπαρχει περιπτωση να τα παρω ολα (μπουφαν παντελονι ισοθερμικα ) με 200ευρω ?

ευχαριστω πολυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, και βέβαια υπάρχει, αρκεί να μην θες ότι πιο καινούριο και YO! υπάρχει!

 

Αν είσαι Αθήνα δες τα στοκατζίδικα ή καταστήματα με είδη σκι που έχουν εξοπλισμό παλαιότερων ετών (πχ Δημητριάδης). Φθηνές λύσεις έχει και το intersport.

 

Αλλιώς από εξωτερικό (από Amazon έως Blue Tomato)


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες καλο παντελονι παλιο μοντελο γτ θα καθεσαι ολη την ωρα στο χιονι για να δεσεις.

εχω ενα μπουφαν etirel απο intersport το πηρα με εκπτωσεις πολυ φθηνο για τα Ελληνικα χιονοδρομικα μια χαρα ειναι αλλα φετος παει για πεταμα :)

 

εκανες ψιλοχαζομαρα που δεν τα αγορασες Σεπτεβρη που τα ειχαν ψιλοσκοτωμενα ολα τα περυσινα και Ελλαδα κ εξωτερικο σε καποια site. αλλα και τωρα θα βρεις προσφορες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν μπορεις να διαθεσεις πολλα και θες κατι πολυ φτηνο που θα σου βγαλει 1-2 σαιζον δες και αυτο

 

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-71EA6F07-E866B0D1/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?id=72

 

με 3000 αδιαβροχοιποιηση μην περιμενεις θαυματα αλλα ειναι φτηνα

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν δεν μπορεις να διαθεσεις πολλα και θες κατι πολυ φτηνο που θα σου βγαλει 1-2 σαιζον δες και αυτο

 

http://www.lidl-hell...s-mas.htm?id=72

 

με 3000 αδιαβροχοιποιηση μην περιμενεις θαυματα αλλα ειναι φτηνα

 

Αν βρει δυστυχώς επειδή εξαφανίζονται μέσα σε ώρες. Πάντως το παντελονάκι είναι τίμιο να ξέρεις. Πόσο μάλλον για 18€.

Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ισοθερμικά μία χαρά είμαι εγώ με προσιτές αγορές από admiral (εκτπωσεις) και lidl. Τα τελευταία την Πέμπτη 5/12 ξαναβγάζουν. Ειδάλλως, πας σε επώνυμα με το αντίστοιχο αντίτιμο

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πει τι παίζει με τα μπουφάν του admiral? Είναι για ski/snowboard αλλά δεν αναφέρουν αδιαβροχότητα και αν τους ρωτήσεις δεν ξέρουν. Γνωρίζει κάποιος αν αξίζουν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πει τι παίζει με τα μπουφάν του admiral? Είναι για ski/snowboard αλλά δεν αναφέρουν αδιαβροχότητα και αν τους ρωτήσεις δεν ξέρουν. Γνωρίζει κάποιος αν αξίζουν?

 

Δεν έχω ιδέα, αλλά μην περιμένεις να έχουν πάνω από 3-5.000.


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πει τι παίζει με τα μπουφάν του admiral? Είναι για ski/snowboard αλλά δεν αναφέρουν αδιαβροχότητα και αν τους ρωτήσεις δεν ξέρουν. Γνωρίζει κάποιος αν αξίζουν?

Από εμπειρία σε εν λόγω μπουφάν 3ετίας στο βουνό του, θα σου πώ ότι η αδιαβροχότητα είναι ικανοποιητική για συνθήκες ελαφράς χιονόπτωσης και για διάρκεια 1-2 ώρες (σε μεγαλύτερη χινόπτωση δεν έχω κάνει σκι). Ο πολυεστέρας κάνει δουλειά ως προς την μόνωση (συνήθως φοράω μόνο ισοθερμικό και στα περισσότερα κρύα και φλις), όμως από διαπνοή μηδέν (φουλ σάουνα στον πιο στρωτό καιρό, καθόλου αεραγωγοί κλπ). Ό,τι πληρώνεις παίρνεις δηλ. (εγώ το πήρα στις εκπτώσεις του 50%).

 

Ψάχνω για τεχνικό μπουφάν, όμως ας όψονται τα...κουρκουμπίνια, με βλέπω και φέτος με το παλιό (άσε που έχω τάξει και γλυκό στο βουνό σε κάτι βελάζοντα ζωάκια :P )

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, αλλά μην περιμένεις να έχουν πάνω από 3-5.000.

 

Από εμπειρία σε εν λόγω μπουφάν 3ετίας στο βουνό του, θα σου πώ ότι η αδιαβροχότητα είναι ικανοποιητική για συνθήκες ελαφράς χιονόπτωσης και για διάρκεια 1-2 ώρες (σε μεγαλύτερη χινόπτωση δεν έχω κάνει σκι). Ο πολυεστέρας κάνει δουλειά ως προς την μόνωση (συνήθως φοράω μόνο ισοθερμικό και στα περισσότερα κρύα και φλις), όμως από διαπνοή μηδέν (φουλ σάουνα στον πιο στρωτό καιρό, καθόλου αεραγωγοί κλπ). Ό,τι πληρώνεις παίρνεις δηλ. (εγώ το πήρα στις εκπτώσεις του 50%).

 

Ψάχνω για τεχνικό μπουφάν, όμως ας όψονται τα...κουρκουμπίνια, με βλέπω και φέτος με το παλιό (άσε που έχω τάξει και γλυκό στο βουνό σε κάτι βελάζοντα ζωάκια :P )

 

50 - 70€ τα έχουν τώρα. Τα τελευταία 2 χρόνια που δυστυχώς δεν αξιώθηκα ν'ανέβω πολλές φορές για τσούλημα την έβγαζα με το ναπαπίρι μου το όποιο μπορώ να πω μ'έβγαλε ασπροπρόσωπο. Βέβαια από διαπνοή μηδέν με την επένδυση που έχει από μέσα. Συγκριτικά αυτά τα 2 αν γνωρίζεις στα επίπεδα αδιαβροχότητας παίζουν στα ίδια νούμερα?

Τέλος για παντελόνι επειδή φέτος το γυρνάω σε snowboard αυτό με 5000 θα με καλύψει ή πρέπει να κοιτάξω αλλού?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

όμως από διαπνοή μηδέν (φουλ σάουνα στον πιο στρωτό καιρό, καθόλου αεραγωγοί κλπ).

...

 

Χωρίς να το θέλω να το παίξω έξυπνος,

ούτε θέλοντας να προμοτάρω τη Χ εταιρεία εις βάρος κάποιας άλλης.

 

Η παραπάνω περιγραφή για ΄μένα, είναι από τα πιο μεγάλα λάθη που γίνονται στην αγορά μπουφάν.

Γιατί; Γιατί ιδρωμένος μέσα στη πόλη, και ας έχει κρύο, μπορεί και να μην πάθεις τίποτα.

Πάνω στο βουνό όμως, είναι επικίνδυνο. Αρπάζεις κρύωμα, στην καλύτερη, πριν το καταλάβεις.

 

Γενικά, το σωστό ντύσιμο για χιονοδρομία (και για άλλα αθλήματα) είναι αυτό

που όταν ξεκινάς τη μέρα / δραστηριότητα σου νιώθεις κ λίγο ψύχρα

και όχι τη ζεστασιά που βγάζουν τα ρούχα σου

από τον εγκλωβισμένο αέρα μέσα τους,

πριν καλά καλά ζεσταθεί το κορμί μας από την άσκηση.

 

Θυμίζει Ελληνίδα μάνα, που ντύνει το παιδί της σαν κρεμμύδι για να παίξει έξω

και μετά του βάζει τις φωνές γιατί κρύωσε.

 

Αν δεν σας ενδιαφέρει να είστε ντυμένοι με τη τελευταία λέξη της μόδας

κυκλοφορούν (και στην ελληνική) αγορά κομμάτια καθαρά χιονοδρομικού ενδιαφέροντος

-και όχι απλά "για χιόνια"- με πολύ καλές τιμές.

 

Προσωπικά, πρώτα με ενδιαφέρει η διαπνοή.

Τις επενδύσεις στα μπουφάν / σαλοπέτες τις αποφεύγω.

Αν κάποια μέρα κάνει τόσο κρύο βάζω ένα πιο χοντρό second layer.

Μιλώντας ΠΑΝΤΑ για χιονοδρομία.

Γιατί αν είναι να βάλω κάτι για να περπατήσω στο κρύο,

μια χαρά είναι η ζεστασιά που βγάζουν τα παραπάνω χοντρά ρούχα...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο παντελονι-μπουφαν-ισοθερμικα

τι αλλο χρειαζεται απο εκει και περα να νοικιασω για να ξεκινησω μαθηματα snowboard

εννοω οταν νοικιαζουν εξοπλισμο ειναι κομπλε ή πρεπει να εχω και κατι παραπανω ?

πχ εδω http://www.boardgeneration.gr/gre/boardgen-equipment

οταν λεει εξοπλισμο snow προφανως εννοει ολα οσα χρειαζεσαι σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν πας σε κατάστημα ενοικιάσεων πες τους ότι είναι η πρώτη σου φορά και θα σε εξυπηρετήσουν ανάλογα.

 

Αλλά σε γενικές γραμμές για μαθήματα snowboard/ski θα χρειαστείς απαραιτήτως όλα από αυτή τη λίστα, πολλά (να μην σου πω και όλα) από τα οποία μπορείς να νοικιάσεις/προμηθευτείς από τα καταστήματα ενοικιάσεων:

  • Παντελόνι αδιάβροχο
  • Μπουφάν αδιάβροχο
  • Ισοθερμικά
  • Γάντια
  • Κράνος
  • Γυαλιά ηλίου ή μάσκα που να κάνει για χιόνι
  • Αντιηλιακό
  • Κάλτσα που να φτάνει όσο πιο κοντά στο γόνατο
  • Σετ snowboard (μπότες, σανίδα) ή αντίστοιχα σετ ski (μπότες, πέδιλα, μπατόν)

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί πάνε για πρώτο μάθημα τελείως χύμα, χωρίς σχεδόν τίποτα από αυτή τη λίστα και συνήθως καταλήγει να είναι μια δυσάρεστη (έως καταστροφική) γι' αυτούς εμπειρία, που εν τέλει τους απομακρύνει από το βουνό.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άψογα τα είπε ο wraith. Να τα έχεις όλα για να είσαι άνετα και πάνω απ'όλα στεγνός. Άσε γιατί έχω δει και με τζην να προσπαθούν να μάθουν σκι. Ασχολίαστο και ελπίζω να μην είσαι ένας από αυτούς :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα αγορασα το παντελονι απο τα lidl και ψαχνομαι για μπουφαν (εαν ξερει κατι καποιος ας βοηθησει)

με ανυσηχει μονο το γεγονος οτι το παντελονι δεν ειναι τοσο καλο ,οσο λενε μερικοι απο πανω :(

θα εχω προβλημα ως αρχαριος ? ή με το ισοθερμικο απο μεσα θα ειμαι κομπλε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιταχτε (ειχα ανοιξει και αλλο ποστ)

απο παντελονι για σκι πηρα απο τα lidl που το φοβαμαι ( θα επρεπε ??? :P)

μετα εχω βρει κατι ισοθερμικα σε καλες τιμες και ψαχνω και μπουφαν

ελπιζω ολα τα αλλα να τα εχουν στο "ενικοιαστηριο " :on2long:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να τα έχεις πιο ξεκάθαρα στο μυαλό σου:

 

Τα περισσότερα καταστήματα ενοικιάσεων, έχουν προς ενοικίαση μόνο τον εξοπλισμό.

Δλδ, σανίδα, μπότες, και κράνη.

Πολύ λίγα καταστήματα είναι αυτά που νοικιάζουν και σαλοπέτα - μπουφάν.

Γάντια, ισοθερμικά, αντηλιακό, κάλτσες και γυαλιά ηλίου δεν θα σου νοικιάσει κανείς.

 

Εσύ, όπως και να έχει, μην ξεκινήσεις από το σπίτι με τζίν και με πουλόβερ.

Βάλε φόρμα και ένα φούτερ.

Να έχεις μαζί σου ένα δεύτερο ζευγάρι κάλτσες, μια φόρμα (αν βραχείς να αλλάξεις)

ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου, και ένα ζευγάρι γάντια έστω και αδιάβροχα της πλάκας.


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιταχτε (ειχα ανοιξει και αλλο ποστ)

απο παντελονι για σκι πηρα απο τα lidl που το φοβαμαι ( θα επρεπε ??? :P)

μετα εχω βρει κατι ισοθερμικα σε καλες τιμες και ψαχνω και μπουφαν

ελπιζω ολα τα αλλα να τα εχουν στο "ενικοιαστηριο " :on2long:

 

Αν έχεις τον βασικό ρουχισμό, έστω και από το Lidl, θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γάντια θα βρεις (συνήθως) φθηνά για να αγοράσεις στα καταστήματα ενοικιάσεων. Πχ Αράχωβα που ξέρω με 10-15 ευρώ βρίσκεις γάντι. Να έχεις υπόψην σου ότι το πρώτο σου ζευγάρι θα διαλυθεί σχετικά σύντομα (πτώσεις, πιάσιμο σχοινιού στο baby κτλ). Οπότε πάρε ένα της πλάκας.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στα intersport.Φέρνει μια κινέζικη εταιρία (Etirel) που είναι αξιοπρεπέστατη στο βουνό και δεν θέλεις ένα λιμάνι ευρώ για να τα αγοράσεις.

Δες εδώ τον κατάλογο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν έχεις τον βασικό ρουχισμό, έστω και από το Lidl, θα είσαι μια χαρά.

 

Για μια-δυο φορές το χρόνο καλά είναι. Αν ψηθείς με το άθλημα μη τσιγκουνευτείς να πάρεις κάτι ποιοτικότερο.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι είναι κινέζικο ...δεν είναι disadvantage μιας που όλα πλέον στην Κίνα φτιάχνονται !!!!

 

μια χαρα είναι εαν δεν θέλεις κάτι τόσο απαιτητικό ,, εάν τα πάρεις δε και σε εκπτώσεις ούτε να το συζητάς !!

 

Όσα τεχνικά Μπουφάν επώνυμα εχω και για σκι και για ιστιοπλοΐα ....όλα made in China είναι !! (HEAD, GILL ,Helly Hansen )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι το ότι όλα είναι κινέζικα ότι είναι και ίδια ποιοτικά.

Γι αυτό υπάρχουν οι διαφορετικές προδιαγραφές, από το γαζί που ξεφτάει μέχρι τη μεμβράνη που μπάζει νερό και την υδροφοβίωση που φεύγει με ένα πλύσιμο.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι το ότι όλα είναι κινέζικα ότι είναι και ίδια ποιοτικά.

Γι αυτό υπάρχουν οι διαφορετικές προδιαγραφές, από το γαζί που ξεφτάει μέχρι τη μεμβράνη που μπάζει νερό και την υδροφοβίωση που φεύγει με ένα πλύσιμο.

 

Δεν Διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες ..έχουν και οι Κινέζοι προδιαγραφές ..και επίσης οι εταιρείες που τους αναθέτουν το φασόν απαιτούν να έχουν τις προδιαγραφές που θέτουν .. με ρήτρες κλπ κλπ

 

Απλώς το ανέφερα γιατί πλέον το είναι κινέζικο δεν χαρακτηρίζει ότι είναι και υποδεέστερο !!!! :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...