Jump to content
jimakos

Dolomites - Val Gargena Christmas 2013-2014

Recommended Posts

Εμείς έχουμε κλείσει για Val Gardena!

Σε πιο χωριο και ποτε???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ortisei 24-31 Ιανουαρίου

Τελεια!

Ελπιζω και ευχομαι να εχει πολυ χιονι γιατι η περιοχη ειναι περιεργη...

περσι μεχρι 24/12 ειχε 10cm και 25/12 εριξε 2 μετρα!

 

Εχετε ξαναπαει???

Πλοιο, αεροπλανο ή οδικως?

Οτι χρειαστες μου λες!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ελπιζω και ευχομαι να εχει πολυ χιονι γιατι η περιοχη ειναι περιεργη...

περσι μεχρι 24/12 ειχε 10cm και 25/12 εριξε 2 μετρα!

 

Αυτό ακριβώς.Η περιοχή είναι περίεργη.Και επειδή το ταξίδι είναι ετήσιο και το δις εξαμαρτείν ...

St Anton ruuuuules!!!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχουμε ξαναπάει αλλα δε προλάβαμε να δούμε όσα θέλαμε...και ήταν υπέροχα!! Οπότε θα ξαναπάμε οδικώς με πλοίο απο Ηγουμενίτσα Βενετία !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και επειδή πράγματι ειναι περίεργη περιοχή και πέρυσι φάγαμε μια "ψυχρολουσία" (για να το θέσω κόσμια) στο zell am see όπου χιόνισε μετα που φύγαμε αλλα ευτυχώς που είχαμε αμάξι και ευχαριστηθήκαμε σκι στον παγετώνα του kaprun.. Εχω κάνει δυο κρατήσεις ξενοδοχείων με δωρεάν ακύρωση μια βδομάδα πριν. Το ένα ortisei και το αλλο la thuile που ειναι σε μεγαλύτερο υψόμετρο και συνήθως εχει εγγυημένο χιόνι!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν πας Zell am See, δηλαδή στα 700 μέτρα υψόμετρο, η πιθανότητα της "ψυχρολουσίας", είναι ένα από τα υπαρκτά σενάρια. Μπορεί να μην είναι το πιο πιθανό, αλλά δεν είναι απίθανο. Η διαφορά όμως είναι ότι έχει δίπλα παγετώνα, σε αντίθεση με Δολομίτες, οι οποίοι δεν έχουν και σούπερ υψόμετρα. Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το ΑΝ θα υπάρχει χιόνι, αλλά και με το ΤΙ χιόνι θα υπάρχει (πάγος+σούπα).

 

Το θέμα είναι να έχει καλές συνθήκες, γιατί τότε είναι παντού καλά.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα στο Zell am See πιστευω πρεπει να εχεις πολυ τυχη για να πετυχεις μια βδομαδα ολοκληρη με ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ συνθηκες.

ακομα και να μην πεσεις σε βροχες κλπ λογω υψομετρου, το πιο πιθανο ειναι οι πιστες που πανε τερμα κατω στο χωριο να ειναι ενα μιγμα παγωμενου χιονιου - τεχνητο χιονι - λιγο φρεσκο χιονι κλπ απο τα 1.000 μ και κατω...

αν απο την αλλη οι θερμοκρασιες ειναι πιο μαλακες, και δεν βρεξει το χιονι εκει θα σουπιασει....συνεπως ειτε ετσι ειτε αλλιως....

 

Παντως ειναι ομορφο μερος...ειδικα οταν εινια χιονισμενο και η λιμνη παγωμενη....

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ξαναθυμηθούμε αυτό το post γιατί μετά από 4 χρόνια ήρθε η ώρα να πάμε ξανά σε αυτό το αγαπημένο μέρος να ξαναθυμηθούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε!

18/2 πετάμε για Milano!

Αυτή την φορά βέβαια είμαστε 3! Γιατί και ο Εκτοράκος αποφάσισε να έρθει μαζί μας και ας είναι ενός χρόνων...! :-)

Val di Fassa φέτος, να γνωρίσουμε και το Canazei!

Αν κάποιος γνωρίζει tips για την περιοχή (πέραν του σκι) περιμένω τα φώτα του.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

α και νομιζα οτι ημουν ο μονος παλαβος που εκλεισα απο τωρα για την περιοχη,Kronpatz θα παω τελος Γεναρη.Εχω και αμαξι , οποτε θα παω καποια μερα και σε καποιο εκει γυρω.cortina? 'η alta badia ή gardena? (την sela roda η γυναικα δεν την θελει με τιποτα. Θελει να ξεκιναει μια πιστα και να φτανει στο χωριο και οχι να κανει γυρω γυρω εναν βραχο.δεν βλεπω να την πειθω, βεβαια μπορω να την ξεγελασω χι χι χι)

Μετα την ηττα που εφαγα πριν 2 χρονια στη Αυστρια (zell am see. sallaback ., flauchau) me θερμοκρασια Μαρτιος ηταν 17 βαθμους και χιονι (λεμε τωρα χιονι ) που μετα τις 11 μισουσες το σκι, επλιζω φετος να ειναι τα πραγματα καλυτερα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kronplatz λατρεία!!

Να πάτε San vigilio να φάτε πίτσα απέναντι απο την εκκλησία , το προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Επίσης sella Ronda ολα τα λεφτά μην το χάσετε και ασε τη γυναίκα σου να λέει...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

α και νομιζα οτι ημουν ο μονος παλαβος που εκλεισα απο τωρα για την περιοχη,Kronpatz θα παω τελος Γεναρη.Εχω και αμαξι , οποτε θα παω καποια μερα και σε καποιο εκει γυρω.cortina? 'η alta badia ή gardena? (την sela roda η γυναικα δεν την θελει με τιποτα. Θελει να ξεκιναει μια πιστα και να φτανει στο χωριο και οχι να κανει γυρω γυρω εναν βραχο.δεν βλεπω να την πειθω, βεβαια μπορω να την ξεγελασω χι χι χι)

Μετα την ηττα που εφαγα πριν 2 χρονια στη Αυστρια (zell am see. sallaback ., flauchau) me θερμοκρασια Μαρτιος ηταν 17 βαθμους και χιονι (λεμε τωρα χιονι ) που μετα τις 11 μισουσες το σκι, επλιζω φετος να ειναι τα πραγματα καλυτερα.

 

Θέλουμε έναν φυσιολογικό χειμώνα. Τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια, αυτό ισχύει και για τα μέρη που ήδη ανέφερες........ Οι Δολομίτες έχουν λίγο πιο ψηλά υψόμετρα, όμως σκι θα κάνεις πρακτικά σε υψόμετρα 1800-2000 κατά μέσο όρο. Είναι και πιο νότια, επομένως με τις θερμοκρασίες αντιμετωπίζεις ανάλογο ρίσκο. Βέβαια, τέλος Ιανουαρίου, είναι ίσως η καλύτερη εποχή για χαμηλότερες θερμοκρασίες (αν και δεν έχει τύχει μόνο μία φορά από θερμοκρασίες να μην μπορείς να κατέβεις κάτω από τα 2000 μέτρα). Δεν θα έχει μεγαλώσει η ημέρα και θα μπορούν να δουλεύουν και τα τεχνητά χιόνια, ενώ το να βρεις θερμοκρασίες άνω των +10 δεν είναι και το πιο πιθανό σενάριο. Άρα οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.

 

Φυσικά οι Δολομίτες είναι πανέμορφες και έστω και μία φορά στην ζωή σου αξίζει να πας. Του το χρωστάς.

 

Το κακό με την Sella Ronda, είναι ότι θα βρεις κόσμο και στις πίστες και στα λιφτ. Αν και υπερτιμημένη διαδρομή, είναι must. Γιατί δεν την θέλει η γυναίκα σου την διαδρομή;;;;;;

 

Πάντως θα σου πρότεινα να μείνεις και να ευχαριστηθείς το μέρος που θα πας. Αν παρόλα αυτά "παραβείς" τις συμβουλές, θα έλεγα Cortina να πας μόνο για βόλτα και όχι για σκι. Όλα τα άλλα, είναι ανάλογα, άρα επιλέγεις το πιο κοντινό.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

kyr Α πολυ ωραι στο st vigilio εκλεισα ξενοδοχειο.

 

mil

 

δεν τη θελει την sela roda, θεωρει οτι θα ξεκινησει απο ενα μερος και στη μεση του κυκλου μπορει να βαρεθει και τοτε εκεινη τηστιγμη που θα βαρεθει θα ειναι απο την αλλη μερια του βραχου και τι θα κανουμε τοτε ε? και μπλα μπλα μπλα και την αγχωνει το γεγονος οτι ειναι υποχρεωμενη να κανει ενα ολοκληρο κυκλο και μπλα μλπα μλπα και τωρα που μου λες οτι θα εχει και πολυ κοσμο δεν την θελω κι εγω την διαδρομη μιας και ΤΟΤΕ θα με πρηξει στο ¨στα ελεγα εγω" Με λιγα λογια η sella ronda εχει καει σαν option:-)
cortina αναθεμα τον roger moore και το για τα ματια σου μονο !!!υποσχεθηκα οτι θα παω εστω για μια μερα.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν ειναι οπως τα λες ασε την sella ronda

cortina ειχα παει ενα 3μερο αν θυμαμαι καλα

ωραιο χωριο αλλα για σκι μετριοτητα σε συγκριση με ταλλα της περιοχης εκει γυρω...αν ηταν να διαλεξω μαλλον θα πηγαινα για μια μερα Alta Badia η καπου εκει κ οχι cortina

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

kyr Α πολυ ωραι στο st vigilio εκλεισα ξενοδοχειο.

 

mil

 

δεν τη θελει την sela roda, θεωρει οτι θα ξεκινησει απο ενα μερος και στη μεση του κυκλου μπορει να βαρεθει και τοτε εκεινη τηστιγμη που θα βαρεθει θα ειναι απο την αλλη μερια του βραχου και τι θα κανουμε τοτε ε? και μπλα μπλα μπλα και την αγχωνει το γεγονος οτι ειναι υποχρεωμενη να κανει ενα ολοκληρο κυκλο και μπλα μλπα μλπα και τωρα που μου λες οτι θα εχει και πολυ κοσμο δεν την θελω κι εγω την διαδρομη μιας και ΤΟΤΕ θα με πρηξει στο ¨στα ελεγα εγω" Με λιγα λογια η sella ronda εχει καει σαν option:-)
cortina αναθεμα τον roger moore και το για τα ματια σου μονο !!!υποσχεθηκα οτι θα παω εστω για μια μερα.

 

 

Η Sella Ronda δεν είναι δύσκολη ως διαδρομή. Έχει 2 φορές, αριστερόστροφα και δεξιόστροφα. Θεωρώ ότι ένας μέτριος σκιέρ μπορεί να την βγάλει άνετα σε μία ημέρα (2 φορές αν ξεκινήσει νωρίς και δεν χαζεύει). Τέλος Ιανουαρίου που θα πας, δεν είναι υψηλή σεζόν, άρα δεν θα γίνεται και ο χαμός για να αγχωθείς από την πολυκοσμία, απλά θεωρώ ότι εκείνη την μέρα θα κάνεις λιγότερο σκι και περισσότερο "ski touring", αν υπάρχει τέτοιος όρος. Τα δε τοπία είναι πάρα πολύ ωραία και σίγουρα αποζημιώνουν.

 

Όσο για τον Roger Moore, επειδή μας άφησε χρόνους ....... νομίζω ότι βρέθηκε η δικαιολογία. Όμορφο μέρος, όμορφα τοπία, ακόμα μεγαλύτερη πολυκοσμία, ΟΚ για απογευματινή/βραδυνή βόλτα, μη βολικό σκι με ικανές εναλλακτικές.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

α και νομιζα οτι ημουν ο μονος παλαβος που εκλεισα απο τωρα για την περιοχη,Kronpatz θα παω τελος Γεναρη.Εχω και αμαξι , οποτε θα παω καποια μερα και σε καποιο εκει γυρω.cortina? 'η alta badia ή gardena? (την sela roda η γυναικα δεν την θελει με τιποτα. Θελει να ξεκιναει μια πιστα και να φτανει στο χωριο και οχι να κανει γυρω γυρω εναν βραχο.δεν βλεπω να την πειθω, βεβαια μπορω να την ξεγελασω χι χι χι)

Μετα την ηττα που εφαγα πριν 2 χρονια στη Αυστρια (zell am see. sallaback ., flauchau) me θερμοκρασια Μαρτιος ηταν 17 βαθμους και χιονι (λεμε τωρα χιονι ) που μετα τις 11 μισουσες το σκι, επλιζω φετος να ειναι τα πραγματα καλυτερα.

 

ποτε ακριβως θα πας ? ελα val gardena θα ειμαστε αρκετοι εκει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα την ηττα που εφαγα πριν 2 χρονια στη Αυστρια (zell am see. saalbach ., flauchau) me θερμοκρασια Μαρτιος ηταν 17 βαθμους και χιονι (λεμε τωρα χιονι ) που μετα τις 11 μισουσες το σκι, επλιζω φετος να ειναι τα πραγματα καλυτερα.

 

Την ίδια περίοδο πήγαμε. Πραγματικά ήταν ζεστές μέρες και το χιόνι τραγικο μετά τις 11. Να λες ευτυχώς που είχε χιονίσει τις προηγούμενες μέρες.


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ξαναθυμηθούμε αυτό το post γιατί μετά από 4 χρόνια ήρθε η ώρα να πάμε ξανά σε αυτό το αγαπημένο μέρος να ξαναθυμηθούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε!

18/2 πετάμε για Milano!

Αυτή την φορά βέβαια είμαστε 3! Γιατί και ο Εκτοράκος αποφάσισε να έρθει μαζί μας και ας είναι ενός χρόνων...! :-)

Val di Fassa φέτος, να γνωρίσουμε και το Canazei!

Αν κάποιος γνωρίζει tips για την περιοχή (πέραν του σκι) περιμένω τα φώτα του.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οτι θέλεις για τον περιοχή Jim στν διάθεση σου.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ξαναθυμηθούμε αυτό το post γιατί μετά από 4 χρόνια ήρθε η ώρα να πάμε ξανά σε αυτό το αγαπημένο μέρος να ξαναθυμηθούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε!

18/2 πετάμε για Milano!

Αυτή την φορά βέβαια είμαστε 3! Γιατί και ο Εκτοράκος αποφάσισε να έρθει μαζί μας και ας είναι ενός χρόνων...! :-)

Val di Fassa φέτος, να γνωρίσουμε και το Canazei!

Αν κάποιος γνωρίζει tips για την περιοχή (πέραν του σκι) περιμένω τα φώτα του.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Jimakos κατα πασα πιθανοτητα και εγω απο Μιλανο θα μεταβω στην περιοχη ,εγω λεω για 20/1 πανω κατω 1-2 μερες...Θελω να σε ρωτησω αν θα ενοικιασεις αυτοκινητο ? ψαχνω διαφορα αλλα οι Ιταλοι για χειμερινα λαστιχα τα χρεωνουν με την μερα!! εχεις βρει κατι αλλο εσυ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jimakos κατα πασα πιθανοτητα και εγω απο Μιλανο θα μεταβω στην περιοχη ,εγω λεω για 20/1 πανω κατω 1-2 μερες...Θελω να σε ρωτησω αν θα ενοικιασεις αυτοκινητο ? ψαχνω διαφορα αλλα οι Ιταλοι για χειμερινα λαστιχα τα χρεωνουν με την μερα!! εχεις βρει κατι αλλο εσυ?

Σου απάντησα στο άλλο post!

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια απο Μόναχο δολομιτες μια χαρά δρόμος και με χειμερινά και με εύκολο αεροδρόμιο.για δείτε το...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια απο Μόναχο δολομιτες μια χαρά δρόμος και με χειμερινά και με εύκολο αεροδρόμιο.για δείτε το...

Φιλε καλα τα λες,αλλα Μοναχο κατω απο 120 ευρω δεν βρισκω αεροπορικα...Μιλανο αυτη την στιγμη πεταω με 45 ευρω.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι.... χωρις χιονολαστιχα μην ρισκαρετε...μπορει να μην χρειασθουν αλλα θα εισαι συνεχεια στην πρεσσα


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...