Jump to content

Recommended Posts

Εγώ την extreme όχι την pro είχα και με κρέμασε

Sent from my iPhone using Tapatalk

εσυ μονο για κρέμασμα εισαι !!!

Λίγο πριν φύγουμε για το Παρίσι τον Δεκέμβριο πήγα και πήρα μια καρτούλα των 128Gb. Την δοκίμαζα επί 5 μέρες για να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω κανένα θέμα και μετά τραβάω τα... βυ μαλλιά μου.

Είναι και ο λόγος που οι περισσότερες επαγγελματικές φωτογραφικές έχουν 2 card slots και γράφουν ταυτόχρονα και στις 2 ώστε αν μια κάρτα τα παίξει, να μην χάσει ο φωτογράφος την δουλειά του (είτε μιλάμε για γάμο είτε για product/model shot on location κλπ)

• Like 2

Νίφει!

Aν δεν την βάλεις στην κάμερα δυστυχώς ποτέ δεν θα μάθεις. Η δικιά μου εμπειρία έχει δείξει μακρυά από μεγάλες σε χωρητηκότητα κάρτες

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εγώ είχα την τύχη να μην έχω ΠΟΤΕ κάποιο ανάλογο πρόβλημα.

Όποτε δεν μπορούσε να κάνει εγγραφή η κάμερα, μου το έλεγε από πριν.

Αν δεν ήταν αρκετά γρήγορη και προσπαθούσα να γράψω σε 4Κ, μου έλεγε ότι δεν μπορούσε να κάνει εγγραφή. Βέβαια την πρώτη φορά έψαχνα να δω τι φταίει (αν έβαλα ΑΝΑΠΟΔΑ την κάρτα, ή κάτι άλλο). Ένα άλλο πιθανό πρόβλημα είναι αν την βάλουμε ανάποδα, ΑΛΛΑ και πάλι η δική μου κάμερα ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ!

Ξαναδοκιμάσατε αργότερα τις κάρτες που "δεν έγραψαν κάτι" ;

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Mil μιας και είσαι από τους τυχερούς τι μάρκα κάρτες και χωρητικότητες έχεις;

Έτσι να έχω μια κετευθυνση!

Mil μιας και είσαι από τους τυχερούς τι μάρκα κάρτες και χωρητικότητες έχεις;

Έτσι να έχω μια κετευθυνση!

Συνήθως κινούμαι με άξονα τις 32άρες. Από εκεί και πέρα, αν βρω προσφορά 2 16άρες, θα τις πάρω. Ή μία 64άρα που να είναι αισθητά φτηνότερη από 2 32άρες, φυσικά ιδίων χαρακτηριστικών.

Εμένα πρόβλημα δεν μου δημιούργησε καμία από τις Kingston, Lexaar, Sandisk, Toshiba, Verbatim, με τις δύο τελευταίες να τις έχω χρησιμοποιήσει λίγο, ως δείγμα γιατί τις βρήκα πραγματικά φτηνότερες.

Προβλήματα εγγραφής είχα ΜΟΝΟ όταν έβαλα ανάποδα την κάρτα στην σχισμή και όταν ήθελα να βγάλω υψηλότερη ποιότητα από αυτή που επέτρεπε η ταχύτητα της κάρτας, κάτι που η κάμερα το έγραφε στην οθόνη ΠΡΙΝ την χρησιμοποιήσω, άρα το διόρθωσα αμέσως.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Αγοραζω μονο SanDisk πχ 16,32 γιατι τις θεωρω καλυτερες απο τις αλλες ,πραγμα που μπορει να ειναι λαθος.Παρ ολα αυτα εχω χασει πολυτιμες φωτο απο μια τετοια καρτα που ειχα σε τηλ που ξαφνικα αποφασισε να μην λειτουργησει .Συμπερασμα...αυτο που κανει ο Χρηστος ειναι οτι καλυτερο ,αλλα αμα ειναι να σου κατσει ...

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Το παρακάτω μην το αγνοήσεις. Αν θέλεις πάρε τηλ στην αντιπροσωπεία της gopro στην Ελλάδα να σου εξηγήσουν, επειδή εμπειρικά γνωρίζουν για τις κάρτες. Οι άνθρωποι προτείνουν μόνο lexxar 633 32GB.

Παιδιά επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τις κάρτες της sandisk (χρησιμοποιούσα στην 5 και κολλούσαν τα βίντεο), εγώ θα προτείνω την: lexxar, 633x, 32GB, microSD, HC1, 1.

Από τότε που τη χρησιμοποιώ δεν έχει κολλήσει το οτιδήποτε σε εγγραφή 4k, full fps, timelapse, burst shots κτλ

Το ακριβώς ίδιο θέμα είχε και ένας φίλος και από τότε που πήρε τη lexxar δεν έχει θέμα. Επίσης το προτείνουν και αντιπρόσωποι. Προσοχή, αν δεν έχεις θέμα χώρου, προτίμησε την 32GB, διαφορετικά αν είναι επιτακτικό, δοκίμασε την 64GB

Η gopro θα πρέπει να επικαιροποιήσει τη σελίδα της με τις προτεινόμενες κάρτες.

• Like 2

1162895.jpg

χρησιμοποιω καρτες αρκετα χρονια με τη gopro3 black sj4000 xiaomi yi ...συνηθως τραβω με 1080 και οταν εχω ορεξη 4κ 15 με τη gopro

αφου δοκιμασα αρκετες εχω μεινει με samsung evo pro+ http://www.samsung.com/uk/memory-storage/evo-plus-sdhc-card/

Ρε σεις που γράφει τι μάρκα ειναι η κάρτα;!

Εχει κάτι πολυ πολυ ψιλά γράμματα πίσω και δε βλέπω μια!

Μπροστά γράφει micro card sd 32 gb.

Παει γκαβωθηκα

• Like 1

Χα χα ωραίος!

Μονο που την πήρα μεταχειρο...

Παντως μια χαρά παιζει μέχρι στιγμής...

• Like 1

Ρε σεις που γράφει τι μάρκα ειναι η κάρτα;!

Για αυτό δεν έχω δει κανένα βιντεάκι σου .... τέως συγκάτοικε!

• Like 2

Προσωπικά χρησιμοποιώ η lexar η sandisk πάντα 64αρες.Από τις 2 θεωρώ τις lexar καλύτερες ...Από τις 2 ευτυχώς καμία δεν.με έχει κρεμάσει ακόμα

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Προσωπικά χρησιμοποιώ η lexar η sandisk πάντα 64αρες.Από τις 2 θεωρώ τις lexar καλύτερες ...Από τις 2 ευτυχώς καμία δεν.με έχει κρεμάσει ακόμα

Μιας και είσαι από τους πιο σχετικούς.

Ακούω την έκφραση, ότι οι lexar είναι καλύτερες. Δεν το αμφισβητώ αυτό, αλλά τι εννοείς όταν λες καλύτερες; Σε τι αποδίδουν καλύτερα;

Μιας και είσαι από τους πιο σχετικούς.

Ακούω την έκφραση, ότι οι lexar είναι καλύτερες. Δεν το αμφισβητώ αυτό, αλλά τι εννοείς όταν λες καλύτερες; Σε τι αποδίδουν καλύτερα;

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά ....καλύτερες εννοούσα ότι δεν βγάζουν προβλήματα ... σε μια κάρτα μνήμης γνωστής εταιρείας δε. πρόκειται να δεις διάφορες μεγάλες ,αυτό που σε νοιάζει είναι να είναι αξιόπιστες και να μην σε κρεμάσουν ...Και θεωρώ τις λεξαρ τις πλέον αξιόπιστες κάρτες ... πολύ καλές οι sandisk αλλά έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις ελαττωματικών καρτών ...Όπως επίσης κυκλοφορούν και πολλές αντιγραφές που γράφουν αλλά δεν είναι sandisk ,οπότε προσοχή από που αγοράζουμε

• Like 4

GoPro Hero 10 Black Revealed: 240fps video recording and 23MP stills camera

https://www.trustedreviews.com/news/gopro-hero-10-black-release-date-specs-features-leaks-4161612

Άμα δεν βάλουν μεγαλύτερο αισθητήρα δεν....
Από την 9 μικρό Upgrade .

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk