Jump to content
roumen

Κίνδυνος από την κάμερα στο κράνος;

Recommended Posts

http://www.zougla.gr/kosmos/article/stixia-sok-gia-ton-travmatismo-ston-soumaxer

και εαν αληθευει?

οι κατασκευαστες για κρανη η των action camera,θα εχουν κανει ποτε ερευνα (crash test) κατω απο αυτες τις συνθηκες????

μηπως τα κρανη χρειαζοταν μεγαλυτερη ανοχη στο υλικο η το υλικο για τις καμερες θα πρεπε να ειχαν καποια ανοχη ωστε να μην ειναι αθραυστες?

ερωτηματα θα μπορουν να τεθουν πολλα,παρα πολλα,ωπος περι αστοχια υλικου για κρανη?και ποιο ειναι το σωστο υλικο για καμερες?

θα μαθουμαι την αληθεια ποτε αραγε?

Υ.Γ. την αληθεια για τον σουμαχερ ισως την μαθουμαι αλλα την αληθεια για σωστα κρανη η καμερες δεν την μαθουμαι ποτε γιατι τα λεφτα ειναι πολλα.

Υ.Γ.2.προσωπικα δεν εχω καμερα.

• Like 1

Νομίζω ότι υπερβάλεις υπερβολικά.

Τι είναι αυτό που διερωτάσαι αν αληθεύει; Το αν η κάμερα έσπασε το κράνος και του χτύπησε το κεφάλι; Από τι υλικό θα ήθελες να φτιάχνονται οι κάμερες; ποια αλήθεια θέλεις να μάθεις άραγε; Αν το μπατόν είναι σουβλερό είναι επικίνδυνο; Είναι πιο επικίνδυνο από τις κάμερες; Αν φέρεις pmr και πέσεις μπορεί το pmr να σου σπάσει το πλευρό; Αν πέσεις και κουτουλήσεις το σκι σου, μπορεί να σου σπάσει την μύτη και να σου βγάλει το μάτι; Από τι υλικό θα πρέπει να φτιάχνεται το σκι και το μπατόν για να μην είναι άθραυστα; Κάνουν έρευνα; Αλλά είναι πολλά τα λεφτά......

Λίγη ψυχραιμία, δεν υπάρχουν δαίμονες παντού. Ας χρησιμοποιούμε την απλή λογική σε αυτό που κάνουμε.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Αν φέρεις pmr και πέσεις μπορεί το pmr να σου σπάσει το πλευρό;

100% θετικό και τσεκαρισμένο με φωτογραφική μηχανή στην τσέπη του μπουφάν !!

• Like 1

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Το ξέρω και επίτηδες το αναφέρω για να τονίσω ότι ό,τι και να κάνουμε δεν μπορεί ποτέ, μα ποτέ να υπάρξει ένα επίπεδο ασφάλειας φυλασσόμενου παιδότοπου με μαξιλαράκια παντού.

• Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Κι εκεί ακόμα, παραμονεύει ο σεισμός...

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

και ο βαγγελης φορουσε πανοπλια .. αλλα τον ωμο του τον εσπασε !!

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Νομίζω ότι υπερβάλεις υπερβολικά.

Τι είναι αυτό που διερωτάσαι αν αληθεύει; Το αν η κάμερα έσπασε το κράνος και του χτύπησε το κεφάλι; Από τι υλικό θα ήθελες να φτιάχνονται οι κάμερες; ποια αλήθεια θέλεις να μάθεις άραγε; Αν το μπατόν είναι σουβλερό είναι επικίνδυνο; Είναι πιο επικίνδυνο από τις κάμερες; Αν φέρεις pmr και πέσεις μπορεί το pmr να σου σπάσει το πλευρό; Αν πέσεις και κουτουλήσεις το σκι σου, μπορεί να σου σπάσει την μύτη και να σου βγάλει το μάτι; Από τι υλικό θα πρέπει να φτιάχνεται το σκι και το μπατόν για να μην είναι άθραυστα; Κάνουν έρευνα; Αλλά είναι πολλά τα λεφτά......

Λίγη ψυχραιμία, δεν υπάρχουν δαίμονες παντού. Ας χρησιμοποιούμε την απλή λογική σε αυτό που κάνουμε.

??????????

δεν θα σου απαντησω με ειρωνια ωπος εκανες εσυ!

φιλε μιλ τα ερωματικα τα ειδες ?μαλλον οχι?

επειτα ενα αρθρο αναμοδημοσιευσα απο μια ειδησηογραφικη ιστοστελιδα και το αρθρο τυχανει να το εγραψε ενας δημοσιογραφος και οχι εγω μιλ!!!και απο το αρθρο αυτο εξεφρασα διαφορα ερωτηματα και οχι την αποψη μου η τις θεσεις μου η τις συμβουλες μου!!!!

και στο κατω κατω την ερευνα περι ατυχηματος σουμαχερ δεν την εκανα μιλ!!!εγω υπερβαλω υπερβολικα η εσυ που αναφερεις διαφορες πιθανοτητες και με τροπο ειρωνηκο προς απεναντι μου!!!!και απο την ειρωνια και να χλευαζεις τα καταφερες αψογα,μπραβο σου!το κλεινω εδω.

Η χοντροκομένη απάντηση μου έχει να κάνει αφενός με το άρθρο που δεν κατάλαβα τα ερωτηματικά που έθετε, όπως και προς εσένα που που δείχνεις να υιοθετείς τα ερωτήματα, αλλά πάλι δεν κατάλαβα τι παραπάνω ζητάς. Και η αλήθεια είναι ότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω και μετά την σημείωση σου.

Κατά πάσα πιθανότητα, κάποιος "δημοσιογράφος" από τους πολλούς, μετέφρασε κάτι που δεν καταλαβαίνει, βάζοντας και κάποιους χαρακτηρισμούς.

Η παρατήρηση μου, γενικότερα στο ατύχημα του Σουμάχερ, αν αληθεύουν οι συνθήκες του ατυχήματος που ήδη έγιναν γνωστές, είναι ότι μπορεί να παραλληλιστεί άμεσα με κάποια άλλα ατυχήματα που ξέρω και έχουν συμβεί από πεζούς. Ένας που γλύστρησε στο πεζοδρόμιο την ώρα που πήγε για ψώνια, χτύπησε άτσαλα το κεφάλι του και έμεινε στον τόπο, χωρίς κανείς να διανοείται να απαγορεύσει τις βιτρίνες. ΄Η κάποιος άλλος 86χρονος, υγιέστατος, που κάνοντας ποδήλατο σε ελληνικό ποδηλατόδρομο έχασε την ισορροπία του (από παρεμβολή άλλου) και έμεινε στον τόπο από χτύπημα στο κεφάλι και κανείς δεν σκέφτηκε να απαγορεύσει τα ποδήλατα ως επικίνδυνα.

Και ξαναεπισημαίνω ότι ο κίνδυνος που παραμονεύει σε κάθε μας ενέργεια είναι υπαρκτός, αλλά ας μην υπερβάλλουμε και να ζούμε σε πανικό.

Οι κίνδυνοι από πρόσθετα στον εξοπλισμό μας είναι υπαρκτοί και σε σημεία που δεν πάει το μυαλό μας με την πρώτη ματιά (π.χ. Το τηλέφωνο που είναι κολλημένο με βεντούζα στο παρμπρίζ μπορεί να γίνει φονικό όπλο σε περίπτωση σύγκρουσης).

Από εκεί και πέρα, είναι θέμα υπολογισμένου ρίσκου. Στα 3 χρόνια που είχα την κάμερα πρέεπει να μέτρησα εκατοντάδες τούμπες και σε ούτε μια δεν υπήρξε η παραμικρή περίπτωση να με τραυματίσει. Αντίθετα, στην τελευταία καλή, στην Σαχάρα, έσπασε η βάση της από το ζόρι που τράβηξε. :)

Νίφει!

θελω να πιστευω οτι σε μια πτωση καλη η καμερα θα παει περιπατο.διαφορετικα θα πρεπει να θεωρηθει βιδωμενη η καμερα πανω στη βαση της και η βαση πανω στο κρανος κατι που δεν παιζει.

απλη λογικη του βασιλη

Άδικα τσακώνεστε...το άρθρο άλλο πράγμα λέει εντελώς.

Αυτό που εξετάζεται είναι εάν η κάμερα -στο σημείο που ήταν τοποθετημένη αλλά και ως κατασκευή- επηρέασε την αντοχή του κράνους και τον βαθμό προστασίας που αυτό παρέχει.

Και όχι αν η κάμερα τραυμάτισε τον Σουμάχερ...

sinox-0.jpeg

Άδικα τσακώνεστε...το άρθρο άλλο πράγμα λέει εντελώς.

Παράθεση

Αυτό που εξετάζεται είναι εάν η κάμερα -στο σημείο που ήταν τοποθετημένη αλλά και ως κατασκευή- επηρέασε την αντοχή του κράνους και τον βαθμό προστασίας που αυτό παρέχει.

Και όχι αν η κάμερα τραυμάτισε τον Σουμάχερ...

Όσον αφορά την παράθεση σου, υπάρχει απορία για τον τρόπο που η τοποθετημένη κάμερα επηρεάζει την αντοχή του κράνους; Δηλαδή αν σε πτώση, η τοποθετημένη κάμερα που βρίσκει πρώτα τον βράχο, ως ενδιάμεσο υλικό, να κάνει να αντέχει το κράνος λιγότερο από την περίπτωση που δεν υπήρχε καθόλου κάμερα και ο μυτερός βράχος έβρισκε το κράνος δίχως την διαμεσολάβηση της κάμερας;;;;;;;;; Αυτό τελικά είναι το ερώτημα;

Edited by mil

Που να ξέρω εγώ; Φυσικός είμαι...Γι' αυτό υπάρχουν οι μηχανικοί, για να λύνουν αυτά τα τεχνικά trivialities... :shuriken::detective:

Πέρα από την πλάκα, από τη στιγμή που διακυβεύονται αρκετά εκατομμύρια σε ασφάλειες, χορηγίες, διαφημίσεις, σε αυτό το προϊόν που λέγεται Σουμάχερ, λογικό είναι να ψάξουν να βρουν το λόγο που το κράνος δεν κατάφερε να τον προστατέψει, με το αντίστοιχο due diligence αεροπορικού δυστυχήματος. Προφανώς το σενάριο της ημέρας για τους "εμπειρογνώμονες" είναι το αν η κάμερα, η κόλλα της βάσης κτλ δημιούργησαν κάποιο αδύναμο σημείο που να το επηρέασαν. Τώρα αν είναι αυτό ή κάτι άλλο και πόσο τελικά είναι πιθανό να ξαναγίνει το οτιδήποτε "αυτό", είναι άλλο ζήτημα.

• Like 1

sinox-0.jpeg