Jump to content
Tarbh Dearg

Μαρτιος 2014

Recommended Posts

το μαίναλο κλειστο και σημερα...

ανοιξη ειναι, πούδρες?

μονο την ωρα που πέφτουν, πριν πιασουν κάτω...

πήραμε παράταση, τωρα πάλι θα κλείσουν λογω κόσμου....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά στο Μαίναλο έβαλε τρεις πόντους χαμηλά οπότε τίποτα.


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ψήνω για Παρνασσό αύριο. Περιμένω τελική ετυμηγορία από τους γκουρού


Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρακαλούνται οι αρμόδιοι οταν θα έχουν τη διάθεση κ τη γνώση να κάνουν εκτίμηση εαν αυριο θα τσουλησουμε (και δεν θα κουτουλησουμε) η να παμε να ντυθουμε κολομπινες και να το ξεχάσουμε.

Ευχαριστω.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά για όσους δεν μπορούν καθημερινές αύριο γιατί όχι? Θα ανέβαινα XKΠ ΧΚΚ

 

Καταρχάς θα ρίχνει Βορινό με χαμηλό επάνω μας που σιγά σιγά μέσα στη μέρα περνάει Αιγαίο οπότε ίσως έχεις ελπίδα να βλέπεις γενικά. Ο αέρας θα είναι οκ αλλά και στα Καλάβρυτα και τον Παρνασσό τέτοιες μέρες έχω δει κλειστά λιφτ από αέρα. Αν έχουν όρεξη και κόσμο μπορεί να τα δεις όλα ανοιχτά. Τάση σαφέστατη για βελτίωση, μη φύγετε νωρίς αλλά δεν υπόσχομαι ότι θα προλάβει τις ώρες σκι λιακάδα

 

Σήμερα πάντως ο Παρνασσός έδωσε ρέστα τόσα ανοιχτά λιφτ με τόσο ΝΔυτικό ουάω. Φανταστείτε στο ΧΚΠ πόσο χαζοί νιώθουν οι πελάτες που σας τιμούν καθημερινές με τον μισό αέρα και είναι κλειστά.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοραω ολα μου τα γουρια και αυριο κατεβαίνω Καλαβρυτο, όσοι πιστοί επικοινωνήστε! ΜΙΚ god bless you

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν περαεται καλα αυριο πειτε μασ ,εγω ειμαι μεσα για τεταρτη,πεμτη,αν ειναι καπιοσ για αυτεσ τησ μερες,ασ βρετουμαι πανω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aύριο Νοτιαδομέρα με χαμηλό να μπαίνει. Σε γενικές γραμμές αυτό βαράει alarm "μη πας για σκι" αλλά τι να πω, την πούδρα που έπεσε κάπως πρέπει να την πατήσουμε. Η θεωρία λέει ότι το πρωί θα είναι κάπως καλός ο καιρός αλλά σίγουρα θα κλείσει μέσα στις ώρες σκι και θα αρχίσει να ρίχνει. Πολύ πιθανό η πούδρα νωρίς να μεταβληθεί σε Marmolite αλλά αν δεν ρισκάρουμε δεν θα το μάθουμε.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

όλη η βδομάδα ειναι δυσκολη, ταλαιπωρία βλέπω....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγω ψαχνω μια μερα και δεν βρισκω....

Μου κανει εντυπωση το 44% υγρασια που δεινει το SF για αυριο για παρνασσο με νοτιοδητικο 30 χλμ και 2200 παγοποιηση

οτι νανε ...

Τεταρτη δειχνει οκ το πρωι και να χαλαει αργοτερα το πιο πιθανο μολις και αν δοθουν τα καλα λιφτ... grrrrrrrrrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω Πέμπτη είναι ότι πρέπει! Δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο αέρα στο Χ.Κ.Κ. και θα τα έχουν όλα έτοιμα (θέλω να πιστεύω) από την Τετάρτη!

 

Θα ρίχνει ταυτόχρονα κιόλας! Sounds good! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγω ψαχνω μια μερα και δεν βρισκω....

Μου κανει εντυπωση το 44% υγρασια που δεινει το SF για αυριο για παρνασσο με νοτιοδητικο 30 χλμ και 2200 παγοποιηση

οτι νανε ...

Τεταρτη δειχνει οκ το πρωι και να χαλαει αργοτερα το πιο πιθανο μολις και αν δοθουν τα καλα λιφτ... grrrrrrrrrr

 

Παρνασσό - Ηρακλής:

Υγρασία 50-85% (το υψηλό ποσοστό νωρίς το πρωί), άνεμοι Δ/ΝΔ 30-45km/h και σημείο παγοποίησης πρόσκαιρα αύριο μέχρι τα 2300μ. Απουσία χαμηλής νέφωσης (συγκέντρωση <10%).

Τετάρτη σημαντική πτώση του σημείου παγοποίησης αλλά και ΝΔ σχεδόν όλο το πρωί στα 40-45km/h.

 

http://www.youweather.com/weather_forecast.php?cid=1734

http://www.youweather.com/weather_forecast_meteograms4.php?cid=1734


www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω Πέμπτη είναι ότι πρέπει! Δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο αέρα στο Χ.Κ.Κ. και θα τα έχουν όλα έτοιμα (θέλω να πιστεύω) από την Τετάρτη!

 

Θα ρίχνει ταυτόχρονα κιόλας! Sounds good! ;)

 

Πέμπτη θα είναι πράγματι μάλλον η καλύτερη μέρα της βδομάδας. Γιατί από Παρασκευή έχουμε και επιδείνωση αλλά και ανέμους μέχρι και 60km/h.

  • Like 1

www.YouWeather.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέμπτη θα είναι πράγματι μάλλον η καλύτερη μέρα της βδομάδας. Γιατί από Παρασκευή έχουμε και επιδείνωση αλλά και ανέμους μέχρι και 60km/h.

 

Καλά ζούμε μεγάλες στιγμές, παρακαλούσαμε 3 μήνες να χιονίσει και τώρα από τη μία κακοκαιρία πάμε στην άλλη. Φαίνεται να τραβάει πολύ το όλο σκηνικό?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά ζούμε μεγάλες στιγμές, παρακαλούσαμε 3 μήνες να χιονίσει και τώρα από τη μία κακοκαιρία πάμε στην άλλη. Φαίνεται να τραβάει πολύ το όλο σκηνικό?

Ειδες αυτες οι κακοκαιριες να αφησαν χιονι στα βουνα μας??


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειδες αυτες οι κακοκαιριες να αφησαν χιονι στα βουνα μας??

 

Βασιλίτσα χθες που πήγα μια χαρά ήταν, δεν είχε θέμα το βουνό αν εξαιρέσεις τη βάση στο τριθέσιο που μόνο κατσίκες έλειπαν. Γενικά για Βόρεια Ελλάδα μια χαρά είναι πιστεύω. Εδώ Σέλι και Ελατοχώρι χωρίς χιόνι άσπρισαν. Μην περιμένουμε με μία χιονόπτωση να βάλουν μισό μέτρο. Τα 3-5 από την άλλη έφαγαν 30 πόντους χθες το βράδυ. Πόσο να ρίξει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα 3-5 πηγαδια στη βαση εγω χωματα βλεπω παντως...Και Καλαβρυτα που παω ,απο τις καμερες βλεπω οτι κανα 5αρι ποντους εβαλα απο 1750 εως τα 2000..


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα 3-5 πηγαδια στη βαση εγω χωματα βλεπω παντως...Και Καλαβρυτα που παω ,απο τις καμερες βλεπω οτι κανα 5αρι ποντους εβαλα απο 1750 εως τα 2000..

 

Χώματα βλέπεις, λογικό αφού στη βάση δεν έχει ρίξει πολύ και πάει και ο κάθε πικραμένος και κόβει βόλτες. Δε σημαίνει όμως ότι το βουνό δεν έχει χιόνι. Εννοείται ότι δεν έχει και 1 μέτρο αλλά σκι κάνεις μια χαρά. Για τη βάση θα πάμε ούτως ή άλλως ή για την κορυφή? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα Καλαβρυτα που δεν εχει η βαση χιονι,ολοι οι αρχαριοι μαζευονται Στυγα,,,τα ιδια γινονται και στα αλλα χιονοδρομικα,οποτε δεν καλυτερευει η κατασταση!

  • Like 1

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα Καλαβρυτα που δεν εχει η βαση χιονι,ολοι οι αρχαριοι μαζευονται Στυγα,,,τα ιδια γινονται και στα αλλα χιονοδρομικα,οποτε δεν καλυτερευει η κατασταση!

 

Ν' απαγορεύσουμε την πρόσβαση στους αρχάριους :thumbup: :thumbup: :thumbup:

...αααα και στους περαστικούς εννοείται :D

Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα Καλαβρυτα που δεν εχει η βαση χιονι,ολοι οι αρχαριοι μαζευονται Στυγα,,,τα ιδια γινονται και στα αλλα χιονοδρομικα,οποτε δεν καλυτερευει η κατασταση!

Σαν αρχαριος τωρα που δεν ειχε χιονι πολυ εκανα στην baby επανω.Πηγα μια φορα στυγα.Πεφτω λιγο στα αποτομα κομματια.Ρωταω λοιπον αφου στις ηπιες κλησεις παω καλα δεν πρεπει να ανεβω σιγα σιγα ωστε να μαω και εγω και καθε αρχαριος που βρισκεται στην ιδι θεση με εμενα?


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν αρχαριος τωρα που δεν ειχε χιονι πολυ εκανα στην baby επανω.Πηγα μια φορα στυγα.Πεφτω λιγο στα αποτομα κομματια.Ρωταω λοιπον αφου στις ηπιες κλησεις παω καλα δεν πρεπει να ανεβω σιγα σιγα ωστε να μαω και εγω και καθε αρχαριος που βρισκεται στην ιδι θεση με εμενα?

 

Ναι ρε,μην μασάς! Εαν δεν νιώθεις οτι κινδυνευεις η δεν κινδυνεύουν οι άλλοι γύρω σου, δηλαδη μπορεις να εχεις σε καθε περίπτωση τον ελεγχο ταχύτητας και κατεύθυνσης (=στην ανάγκη πεφτω κιόλας επίτηδες, γιατι εχω περιορίσει την ταχύτητα μου, άρα δεν χτυπάω) πας μια χαρά!

Αν θέλαμε έρημα βουνά να αγοράζαμε δικό μας και να καλούσαμε μονο τους αθλητές φίλους μας

 

 

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ρε,μην μασάς! Εαν δεν νιώθεις οτι κινδυνευεις η δεν κινδυνεύουν οι άλλοι γύρω σου, δηλαδη μπορεις να εχεις σε καθε περίπτωση τον ελεγχο ταχύτητας και κατεύθυνσης (=στην ανάγκη πεφτω κιόλας επίτηδες, γιατι εχω περιορίσει την ταχύτητα μου, άρα δεν χτυπάω) πας μια χαρά!

Αν θέλαμε έρημα βουνά να αγοράζαμε δικό μας και να καλούσαμε μονο τους αθλητές φίλους μας

εγω δεν ειμαι κομπλεξικος.Καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθουν οι εμπειροι με εμας τους νουμπαδες.Αλλα πρπεει να σκεφτουν και αυτοι οτι ετσι ηταν και απο καπου ξεκινουν ολοι.Ετσι διαβαζα και για τα εκτος.Παρατηρω παντως μια "επιθεση" προς τους νεους για ασχημεες συμπεριορες.Ναι υπαρχουν αρχαριοι που το βλεπουν σαν βολτα στο βουνο και κανουν μια φορα το χρονο,απλα μην μας παιρνει η μπαλα ολους εμας τους υπολοιπους που προσπαθουμε να μαθουμε και να χαλασουμε λεφτα γιαυτο.

 

Φιλικα τα λεω και δεν θελω να αρπαχτω με κανεναν απλα και εγω να μπω λιγο στο κλιμα της κοινοτητας

  • Like 4

Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...