Jump to content
KonKan

Αγορά Εξοπλισμού

Recommended Posts

Έχω πάει 2 φορές Λεωνίδα. Το αν αξίζει ή όχι, είναι υποκειμενικό. Ξεκινάς στις 7 το πρωϊ και κάνεις σκι μέχρι τις 11-11.30. Μετά γίνεται σούπα. Το χιονοδρομικό πεδίο μικρό σε σχέση με το χειμώμα και μόνο με συρόμενα. Πρέπει να έχεις καλή παρέα και να βρεις τρόπο να γεμίζεις τις πολλές ελεύθερες ώρες που έχεις.

  • Like 1

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρα θελει παρεα για σκι και ορεξη για εκδρομουλες στα κοντινα μερη για πιθανες βουτιες σε καμια λιμνη. Παντος ακουγεται ωραιο !(σορυ για το οφ τοπικ)

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παει και εγω μερικες φορες. προσωπικά δen μπορεσα να ξεκινήσω ποτέ το σκι πριν απο τις 9,30-10,00. δεν υπηρχε χιονι παρα μονο γκρι νερο παγωμένο.

εκανα σκι 9,30-13,30 περιπου αλλα δεν σας κρύβω ότι μου αρεσε. είναι μια διαφορετικη εμπειρία

Υ.Γ. Λεωνιδα, άλλο να πας σε παγετώνα τους μηνες Δεκεμβριο με Απριλιο και άλλο Μαϊο με Νοεμβριο. προφανώς αυτά που περιγράφω πιο πανω αφορούν στην 2η περίπτωση


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την αγορά των πέδιλων σειρά έχουν οι μπότες. Βρήκα λοιπόν τις Rossignol Zenith sensor 3 110. Έχουν flex 110 κάτι που ήθελα. Είναι πολύ άνετες (Οι παλιές μου LANGE 140 είναι κούτσουρο) και επειδή έχω και πλατυποδία και 47 νούμερο παπούτσι δεν βρίσκω εύκολα μπότα. Τις δοκίμασα σήμερα και έμεινα ευχαριστημένος. Τιμή 180Ευρω θα την ρίξω 150.

Θα πάω και αύριο το πρωί με περισσότερο χρόνο να την ξαναδοκιμάσω. Το μόνο που με τρώει είναι ότι είναι μοντέλο 2011. Ήθελα περσινό άντε προπέρσινο. Από την άλλη στο κουτί ήτανε. Για πείτε γνώμες. Αλέξη (Mil) σε ευχαριστώ είδη για την τηλεφωνική σου γνώμη.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε θηρείο 140άρες μπότες και τις φόραγες όλη μέρα :o :o .......Πέρα απο την πλάκα και χωρίς να είμαι ειδικός (είμαι όμως καμμένος :yes ) το τελευταίο που θα κοίταγα θα ήταν το έτος κατασκευής άμα σου κάθησε καλά στο πόδι μην κοιτάς ούτε χρονολογίες ούτε μάρκες ούτε τίποτα χτύπα τες..... :yes :yes

  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τότε ήμουν νέος. Τελευταία μετά τις 12:00 μία σκέψη έκανα μόνο. Ποτε θα τις βγάλω. :P

Edited by KonKan

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτηση και μην γελασετε αρκετοι!! Γνωριζει κανεις αν οι εταιρειες εξακολουθουν να κυκλοφορουν καινουργια μοντελα και πεδιλα σκι οπως αυτα τα στενα παραλληλα των εποχων μεχρι 1980,1990??Και αν ναι,στην Ελλαδα μπορω καπου να βρω τετοια πεδιλα? Επαναλαμβανω καινουργια μοντελα με την τεχνολογια του σημερα αλλα με τη παλια σχεδιαση,τα στενα παραλληλα(οχι τα καρβαριστα που εχουμε ολοι μας).

  • Like 3

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη ερωτηση,εχω δει πολλους Βουλγαρους να κανουν ski με τετοια πεδιλα κοβοντας κλειστες στροφες και στην κυριολεξια πετωντας.Ας απαντησουν οι ειδικοι για να μαθουμε τι παιζει μ αυτα τα παλιοεργαλεια.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν νομίζω να βγάζουν ακριβός όπως παλιά!!

Εχω δει κατι παρόμοιο,καινούργιο,αλλα δεν ειναι σαν τα παλιά !

Οι Βουλγαρία ,τα βγάζουν στης πίστες για fun,γιατι παίρνεις φοβερές ταχύτητες μα αυτά,και εινα πολυ σταθερά ,αλλα στρίβουν πολυ πιο δύσκολα απο τα carving ,χρειάζεται πολυ δύναμη στα πόδια,μην ξεχνάτε οτι πρέπει να ειναι και 15-20cm πιο ψιλά απο τον σκιέρ!!!!

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα η καινούρια τεχνολογία των παραβολικών (καρβοπέδιλα), αφορά το σχήμα τους-τη σχεδίασή τους. Για ποια νέα τεχνολογία σε παλιό σχήμα μιλάμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα η καινούρια τεχνολογία των παραβολικών (καρβοπέδιλα), αφορά το σχήμα τους-τη σχεδίασή τους. Για ποια νέα τεχνολογία σε παλιό σχήμα μιλάμε?

υλικα και δεστρες!!


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι δέστρες είναι κάτι ανεξάρτητο, έχουν δικό τους τρόπο εξέλιξης.

Σχετικά με τα υλικά, κάθε υλικό έχει το δικό του τρόπο συμπεριφοράς. Πχ ένα πέδιλο με woodcore-ti έχει πολύ δυνατότερο rebound από ένα fiberglass-woodcore. Και όλα αυτά έχουν νόημα με τη νέα, εδώ και πόσα χρόνια, παραβολική σχεδίαση. Αλλιώς έχουμε άλλη γεωμετρία, άλλο τρόπο "λειτουργίας" του συστήματος σκι-δέστρα-αναβάτης και εν τέλει άλλη τεχνική για να λειτουργήσει αυτό το σύστημα. Γι' αυτό έγραψα πιο πάνω ότι η νέα τεχνολογία αφορά τη νέα σχεδίαση, γιατί αλλιώς αλλάζει η εξίσωση.

Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να πάει σε κάτι τέτοιο, πέραν της "νοσταλγίας" και του fun που λέει ο pepe πιο πάνω, εφόσον είναι ένας πολύ καλός σκιερ. Αλλά αυτός που είναι πολύ καλός σκιέρ με τα πέδιλα αυτής της τεχνολογίας, σίγουρα πετάει μετά από 1-2 βόλτες με καρβοπέδιλα.

Προσωπικά θυμάμαι τον εαυτό μου, 14-15 χρονών (πριν 15 χρόνια δλδ) να κάνει σκι με αυτά τα σανίδια (ως προς το μήκος, 1,87 εγώ - 2,02 τα σκι) στον Αθηναϊκό και το απόγευμα δεν μπορούσα να κουνηθώ. Και τότε δεν θυμάμαι να είχαν τιτάνια και ιστορίες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν οι εταιρειες εξακολουθουν να κυκλοφορουν καινουργια μοντελα και πεδιλα σκι οπως αυτα τα στενα παραλληλα των εποχων μεχρι 1980,1990??

δεν νομιζω Γιωργο. μπορεις ομως να βρεις πεδιλα της δεκαετιας του '90 αχρησιμοποίητα η σε πολύ καλη κατάσταση. Τα θελεις για ντεκόρ η να σκιαρεις με αυτά?


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν νομιζω Γιωργο. μπορεις ομως να βρεις πεδιλα της δεκαετιας του '90 αχρησιμοποίητα η σε πολύ καλη κατάσταση. Τα θελεις για ντεκόρ η να σκιαρεις με αυτά?

Oλγα να σου πω την αληθεια βλεπω πολλα βιντεο απο δεκαετιες 70,80,90 και μου αρεσει η ΄΄ροη΄΄ που κανουν σκι με ενωμενα τα γονατα.Δειχνει πολυ ανετο,αερινο και φυσικο σε σχεση με το να καρβαρεις και να πατας σε κλιση τα πεδιλα.Και σκεφτομουν να αγορασω τετοια πεδιλα,καινουργιας κατασκευης,για να δοκιμασω με την παλια τεχνικη.


speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκεπτόμενος λίγο με την αντίστροφη λογική, νομίζω ότι η εξέλιξη που οδήγησε στα μοντέρνου σχεδιασμού πέδιλα είχε ως γνώμονα αυτά που αναφέρεις ότι σου φαίνονται να εκτελούν τα παλαιά.

Πιο μίνιμαλ κινήσεις, αβίαστες, ρευστές, συν ευκολία οδήγησης και προσαρμοστικότητα.

 

Έχοντας δε υπ' όψιν, ότι δεν είναι κάτι που το κάνουν τα πέδιλα μόνα τους αλλά ο αναβάτης τους (τα ρασα δεν κάνουν τον παπά - και εδώ ισχύει), μάλλον - κατά την ταπεινή μου γνώμη - κάνεις λάθος.

 

Τα βίντεο που μας εκπλήσσουν/αρέσουν συνήθως κρύβουν ικανότητες και δεξιότητες που θα μας τρόμαζαν...

  • Like 3

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπορεις ανετα να κανεις την ''παλια τεχνικη'' με καινουργιας τεχνολογιας πεδιλα.

 

μπραβο που ''ψαχνεσαι'' σχετικα με τα σκι και τις τεχνικες!

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επανάσταση ξεκινάει.

 

Κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου θα οργανωθεί κατάβαση με μόνο ίσια πέδιλα. Έχουμε ήδη 20 ζευγάρια. Δηλώστε συμμετοχή και ψάξτε μήπως έχετε στην αποθήκη. Το μόνο θέμα είναι οι δέστρες που θέλουν έλεγχο και λάδωμα.

 

ski Greece γατάκια Ελβετοί

  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oλγα να σου πω την αληθεια βλεπω πολλα βιντεο απο δεκαετιες 70,80,90 και μου αρεσει η ΄΄ροη΄΄ που κανουν σκι με ενωμενα τα γονατα.Δειχνει πολυ ανετο,αερινο και φυσικο σε σχεση με το να καρβαρεις και να πατας σε κλιση τα πεδιλα.Και σκεφτομουν να αγορασω τετοια πεδιλα,καινουργιας κατασκευης,για να δοκιμασω με την παλια τεχνικη.

Φίλε μου δεν ξέρω πως φαίνεται στα βίντεο που βλέπεις, αλλά, έχοντας κάμποση εμπειρία με 210cm ίσια και "άκαμπτα" σκι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ άνετο.

 

Φιλικά

 

7ψχυος


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επανάσταση ξεκινάει.

 

Κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου θα οργανωθεί κατάβαση με μόνο ίσια πέδιλα. Έχουμε ήδη 20 ζευγάρια. Δηλώστε συμμετοχή και ψάξτε μήπως έχετε στην αποθήκη. Το μόνο θέμα είναι οι δέστρες που θέλουν έλεγχο και λάδωμα.

 

ski Greece γατάκια Ελβετοί

 

 

Έχω και εγώ ............... τα πρώτα μου πέδηλα !!!!!!!! Αλλά θα μπορώ πλέον να τα πάω ????????????

  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτηση και μην γελασετε αρκετοι!! Γνωριζει κανεις αν οι εταιρειες εξακολουθουν να κυκλοφορουν καινουργια μοντελα και πεδιλα σκι οπως αυτα τα στενα παραλληλα των εποχων μεχρι 1980,1990??Και αν ναι,στην Ελλαδα μπορω καπου να βρω τετοια πεδιλα? Επαναλαμβανω καινουργια μοντελα με την τεχνολογια του σημερα αλλα με τη παλια σχεδιαση,τα στενα παραλληλα(οχι τα καρβαριστα που εχουμε ολοι μας).

http://hartskis.com ---> https://hartskis.com/f17-world-cup

  • Like 2

There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oλγα να σου πω την αληθεια βλεπω πολλα βιντεο απο δεκαετιες 70,80,90 και μου αρεσει η ΄΄ροη΄΄ που κανουν σκι με ενωμενα τα γονατα.Δειχνει πολυ ανετο,αερινο και φυσικο σε σχεση με το να καρβαρεις και να πατας σε κλιση τα πεδιλα.Και σκεφτομουν να αγορασω τετοια πεδιλα,καινουργιας κατασκευης,για να δοκιμασω με την παλια τεχνικη.

Πραγματικα ειδα ξαναλεω στη Βουλγαρια,οχι μονο αντρες αλλα δυο φορες ηταν γυναικες και δεν μπορω να το ξεχασω.Αυτο το ανετο,αερινο τα ενωμενα γονατα οπως γραφει ο pierre7,να περνανε απο χαλασμενες πιστες με μεγαλη χαρη.Πολυ διαφορετικο και ομορφο μαζι.Το χουν νομιζω καποιοι!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επανάσταση ξεκινάει.

 

Κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου θα οργανωθεί κατάβαση με μόνο ίσια πέδιλα. Έχουμε ήδη 20 ζευγάρια. Δηλώστε συμμετοχή και ψάξτε μήπως έχετε στην αποθήκη. Το μόνο θέμα είναι οι δέστρες που θέλουν έλεγχο και λάδωμα.

 

ski Greece γατάκια Ελβετοί

+1=21

Η ιδέα είναι φοβερή.Δεν άντεξα, πήγα και τα ξέθαψα.Σχεδόν αχρησιμοποίητα.Πρόσεξα ότι έχουν ακόμα την ταινία γνησιότητας. :yes

Αγορά, κάπου το 1998

Fischer RC4 1.95

IMAG2581.jpg
IMAG2584.jpg
Edited by SotirisM
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...