Jump to content
Dim

Χ.κ. Πισοδέρι - Βίγλα 2014 - 2015

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους..θα είμαι πάνω κατά τις 7-8 για καφεδάκι σαλε και μετά νυχτερινό.

 

Είναι κάποιος ήδη πάνω?

 

@dimis_viper τσέκαρε pm :)

Edited by THANOSJ3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους..θα είμαι πάνω κατά τις 7-8 για καφεδάκι σαλε και μετά νυχτερινό.

 

Είναι κάποιος ήδη πάνω?

 

ειναι ο ντιμης βαιπερ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω ειμαι πανω πτωμα απο τις πουδρες... δυστυχως καναμε διαλειμμα για καφε και κατα τις 1 ειπαμε να ανεβουμε παλι... απο εκεινη την ωρα ολη η περιοχη ειναι χωρις ρευμα και αρα καπουτ σκι.... ριχνει συμεχεια ενα ψιλοχιονο...

Πιστες το πρωι παρολο που εριξε τρελο χιονι χθες πατημενες σε καλο βαθμο περιφεριακη και οσο ειδα απο το καρεκλακι η κεντρικη...

Περιφεριακη ειχε πατηθει μονο ενα δρομακι και ειχαμε ενα ατελειωτο πλατο με 40 ποντακια πουδρα... για πολυ πουδρα ομως.... ευτυχως δεν προλαβε να την πατησει... χθες ο ρυθμος που επεφτε το χιονι ηταν το κατι αλλο... 4.30 αππ θεσσαλονικη για πισοδερι....

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τα πούμε αύριο πάνω

edit: Δουλεύει το νυχτερινό αυτή τη στιγμή:

post-3226-0-55623100-1425759528_thumb.jpg

Φώτο από φβ

Edited by Kyriakoschar
  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήρθε επιτέλους το ρεύμα οριακά πριν το άνοιγμα .... οι πίστες ήταν τέτοιο χαλί που μου έκλειναν το μάτι αλλά νυστικοί απο το πρωί φύγαμε βούρ στο τροχόσπιτο..... αύριο πρωί ανεβαίνουμε για τις νέες πούδρες....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστροφή από νυχτερινό..

 

Η απόλυτη έννοια ένα νυχτερινό με 15 άτομα να τσουλάμε σύνολο..3 παρέες όλοι και όλοι..

 

Φτάσαμε 9παρά...και υπήρχε απλά μια παρέα του Τόττη στον καναπέ και κλειστό το bar...οπότε ροφήματα και λοιπά από πάνω.

 

Ελαφριά χιονόπτωση με καλές θερμοκρασίες

Στο σαλέ μηδέν ομόχλη απλά με το που έπαιρνες καρεκλάκι στον 4ο πυλώνα ξεκινούσε το χάος..mordor κανονικότατα..

Ορατότητα στα 50μέτρα μαξ μιας και η φορά του αέρα άλλαζε συνέχεια και η ομίχλη καθόταν άτσαλα σε όλη την πίστα.

 

Με το που έβγαινες από το καρεκλάκι και για τα πρώτα 150μέτρα σε θέριζε ο αέρας κανονικότατα και αρκετά παγωμένο..

μετά από εκεί Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Η θεική πούδρα σε όλο το μήκος μέχρι που ο Τόττης κατά τις 10 και κάτι πέρασε με το ρατρακ και πάτησε περίπου το μισό και παραπάνω πλάτος της πίστας. 5 κατεβασιές σύνολο

 

Ο δρόμος Καστοριά-Πισοδέρι και Πισοδέρι-Φλώρινα γεμάτος από αλάτι με λίγο χιόνι κάτω.

Κατά την άνοδο από Φλώρινα για το Χ.Κ στο ύψος του Ξενοδοχείου "Βέλτση" υπήρχε ενα τζιπ της Αστυνομίας που ενημέρωνε τους οδηγούς για την κατάσταση του δρόμου και κοιτούσαν για λάστιχα-αλυσίδες.

 

Ο κεντρικός δρόμος ανόδου από το χωριό πρός το σαλέ.

1z1wg0k.jpg

 

Έξω από το σαλέ και ο πίνακας του Συλλόγου δουλεύει άψογα.

 

2r6iqmp.jpg

 

 

Με και χωρίς φλας η κατάσταση του έξω bar για να καταλάβετε την ποσότητα του χιονιού που υπάρχει.

 

15wzkn.jpg

 

2rc93x0.jpg

Edited by THANOSJ3
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

ομιτζι Θάνο!!! Τα λέμε σε λίγες ώρες. Θα έχω και PMR ανοιχτό στο 8/20

  • Like 1

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριάκο κατέβηκα πάλι Καστοριά...ο ξενώνας είναι full δεν έκατσε η διανυκτέρευση και ακόμα είναι στην διαπραγμάτευση αν ανέβω..μακάρι να μπορέσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα... σημερινη κατασταση οπως και χθες.... ομιχλη και ελαφρια χιονοπτωση....

Αν κρινω οτι οι σταλακτιτες εκλεισαν το μπροστινο παραθυρο κατα τη νυχτα πρεπει να εχει πολυ κρυο... το σκεφρομαι να ανεβω μιας και χθες με τον αερα που φαγαμε ηδη το μπουκωμα εκανε την εμφανιση του... θα δειξει....03929444ac4ef31948ad8fd9d253acf5.jpg

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριάκο κατέβηκα πάλι Καστοριά...ο ξενώνας είναι full δεν έκατσε η διανυκτέρευση και ακόμα είναι στην διαπραγμάτευση αν ανέβω..μακάρι να μπορέσω.

 

Πόση ώρα είναι το χιονοδρομικό από Καστοριά? Θα είμαι εκεί κοντά το άλλο Σ/Κ και λέω ν' ανέβω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμιά ώρα Φάνη.

 

Σήμερα τέλειο χιόνι,

 

 

Σωραίος, μάλλον θα τα πούμε και πάνω με όσους είναι. Περιμένω ξενάγηση, 1η φορά θα έρθω.

Καλά το τραγούδι ξέφυγε. χαχαχα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά ναι ότι ναναι ωραίο είναι όμως :D

Άρπα κόλλα το βίντεο, φαίνεται πιστεύω το χιόνι γιαυτο τοβαλα... Και εδώ είμαστε πισοδερίου. Περάσαμε σήμερα μια βόλτα από την Ηρα (μαύρη) και το μπατόν μου (1,25) έμπαινε ΟΛΟ ΜΕΣΑ και δεν πάτωσε ΟΜΙΤΖΙ!!! :animier:

 

Και εκτός το ευχαριστήθηκε πολύς κόσμος σήμερα.

Εγώ θα είμαι Οιτη το άλλο σκ αλλά πάνω έχει πολύ κόσμο από snowclub. Σήμερα στο ασχετο ψιλοτελευταια στιγμη ανεβηκα με φιλους και συνάντησα 5-6 άτομα. Από κόσμο στα λιφτ-ουρές κτλ είναι οκ.

Κάτω από πυλώνες πισοδερίου είναι καλά για εκτός και από την πίσω μεριά του βουνού που βλέπει Πρέσπες, αλλά πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει.

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νίκο, εσύ δεν έλεγες πως ο χειμώνας τελείωσε; Άντε στα σκάφη σου. Εμείς 1η Μάη θα ψήνουμε στην Πισοδερίου!!!! Με τα τσίπουρα μέσα στο χιόνι να παγώνουν!!!!

  • Like 2

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νίκο, εσύ δεν έλεγες πως ο χειμώνας τελείωσε; Άντε στα σκάφη σου. Εμείς 1η Μάη θα ψήνουμε στην Πισοδερίου!!!! Με τα τσίπουρα μέσα στο χιόνι να παγώνουν!!!!

 

 

ναι καλα ..ας κανει πως ανεβαζει λιγο θερμοκρασια ...και τοτε τα λεμε

στην αυλη μου δαμασκηνια κια βερυκοκια ....μπουμπουκιασαν

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάμπιες? Λογικά πρέπει να έχεις αρχίσει να βλέπεις και μεταναστευτικά. Πλάκα πλάκα οι επόμενες 30 μέρες στο Πισοδέρι θα είναι παράδεισος φυσιολατρείας

 

Γενικά πάντως έχεις πέσα μέσα σε πάρα πολλές προβλέψεις σου. Να το κοιτάξεις. Για πες τις θα έπεζες το ματσάκι σήμερα να παίξουμε το αντίθετο.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ασχολουμε με αθλητικα μιχαλη ..οποτε θα πέσουμε εξω ..

 

για εμενα το σκι εχει σχεδόν τελειωση ..εκτος απο το σκ του Παρνασσού

 

μιας και το θεμα εργασια προέχει απο ολα τα υπολοιπα

 

αυτο το σκ πισοδερι θα ειναι ο ΑΓΑΘΟΣ-3.

 

.οποτε ο ΠΡΕΖΙΤΕΝ ΑΣΧΟΛΕΊΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεβαίνοντας εχθές...

 

1a993f88ca22487355ca8e558214676a.jpg


Μόλις φτάσαμε...
8382797077a0d3c83ad5ccc79663efec.jpg


Στο λιφτ.
22b42b2f31320da30b7e917858fcad8c.jpg

Απο την Ήρα.
0473b5ee64d5e004d61f71c131de4960.jpg

Σήμερα το πρωί στο καταφύγιο.

c81307ef84f781f9d1c478b67b1ee08d.jpg

Δέκα πόντους φρέσκο το πρωί και κατά διαστήματα πυκνή χιονόπτωση που έκρυβε τα ίχνη της προηγούμενης κατεβασιας.
b98141fcba3647ffa70ae2c21a45178a.jpg

tapatalked

Edited by Alex_StreetKa
  • Like 18

5dcd14a9-a154-4860-a4c3-11dfc614523d_zpsf410110f.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω το βουνό σας και το ζηλεύω, δεν έχω έρθει ποτέ και το έχω καημό. Υπάρχει κανένας που να ανέβει το Σάββατο από Θεσ/νίκη και έχει διάθεση και χώρο στο αυτοκίνητο για εμένα και την σανίδα μου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες Alex!

 

Με κινητό τριετίας είναι τραβηγμένες... (HTC OneX)

Edited by Alex_StreetKa

5dcd14a9-a154-4860-a4c3-11dfc614523d_zpsf410110f.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...