Jump to content
kantoniou

Χ.κ.ελατοχωρίου

Recommended Posts

Πάμε ξανά

Είναι ευκολο να χαθείς στο Ελατοχώρι;

Είναι θέμα βλάστησης;

Είναι θέμα κλίσης; Δηλαδή μπορείς να πέσεις σε ρεματιά και να εγκλωβιστεις;

Δεν μιλάμε για ομίχλη, εκεί μπορεί να χαθείς και μέσα στο σπίτι σου.

Αλλά με φυσιολογικές συνθήκες πως χάνεσαι εκεί και δεν μπορείς να επιστρέψεις πάλι στο χιονοδρομικό;

Να μπούνε κάποιες πινακίδες σε ορισμένα σημεία που να δείχνουν πως επιστρέφεις;

Να μπούνε κάνα δυο μόνιμες σκηνές πχ εκεί που διανυκτέρευσε;

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μπούνε κάνα δυο μόνιμες σκηνές πχ εκεί που διανυκτέρευσε;

Δεν παλεύεσαι... :thumbup:


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι αστείο.

Αν έρχεσαι από περιφερειακή λίγο πριν φτάσεις φτερό θα δεις στο βάθος δεξιά σου σε έναν χωματόδρομο ένα κίτρινο πράμα

 

Ναι είναι μια σκηνή.

Τοποθετημένη από το χιονοδρομικό σε έναν δρόμο που δεν οδηγεί πουθενά αλλά μεσα στην ομίχλη και στον χαλασμό άνετα μπορείς να τον ακολουθήσεις νομιζωντας ότι πηγαίνεις στο...σαλέ.

Μπαίνει χρόνια τώρα , αλλαζουνε οι υπεύθυνοι, αλλά αυτή μπαίνει.

Μακάρι να τανε και άλλες.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα που ηρέμησα λίγο μπορώ να κάτσω και να γράψω όλο το περιστατικό αναλυτικά, Είναι ο Αδερφός μου αυτός που χάθηκε στο Ελλατοχώρι..

Ναι εκει που χάθηκε μπορείς να χαθείς εύκολα.. Ουσιαστικά δεν χάθηκε αλά πήρε ενα δρόμο απο τον οποίο δεν υπήρχε επιστροφή, ηξερε προς τα που ειναι το χιονοδρομικό ηξερε οτι απομακρύνετε αλλά η πλαγιά ηταν απότομη και δεν μπορουσε να πάει προς τα πάνω γιατι το χιονι που ηταν πουδρα ελάχιστα σκληρη κοντα ενα μέτρο ηταν αδυνατον να προχωρίσεις προς τα πάνω..πηρε λίγη φόρα στη λάθος μερια με σκοπο να βγει πίστα αλλά εκει που ηταν πίστα δεν βγαζει..

κατεβαινε την πλαγια ελπίζωντας να βρει κάποιο μέρος που θα τον βγάλει πίστα...

Κανεις δεν θέλει να χαθει...

κανεις δεν θέλει να αναγκάσει ολο αυτο το κόσμο και την οικογένεια του να τον ψάχνει και να περασει ολα αυτα που περάσαμε

Για το αν πρεπει να διαχωρίσουμε σπόρ, χομπι, η πραγματικες καταστάσεις εξαφάνισης δεν ξέρω...ο καθένας όπως το βλέπει γιατι οπος ειπα κανένας δεν θέλει να χαθεί..

Και πιστέψτε με ειμαι άτομο που μέχρι προχθές έλεγα ''Ρε τους μλκες πως γινετε να χάνονται''

 

Θα γράψω αναλυτικά τι εγινε με την σειρά για να δειτε ολα τα λάθη που κάναμε μπάς και γλυτώσουμε κανέναν...

  • Like 29

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα στην εξαφάνιση ήταν οτι δεν ειχε κινητό μαζί του..το ειχε ξεχάσει σπίτι το πρωί.

 

Ολα ξεκίνησαν κατα τη 1 το μεσημέρι, ψιλοκατουριομασταν και λέμε πάμε κατα εκει να κανουμε και γυρνάμε πίστα, υπήρχαν σιμαδια κάποιος-καποιοι ειχαν παει.καθός κατεβαινεις την κορυφή του ερμή κατευθείαν αριστερά.

 

Κολλήσαμε χωθήκαμε μέσα στο χιόνι το παιδι που χάθηκε πηγε ελάχιστα ποιο αριστερά εμεις προς δεξια (προς πιστα) πέσαμε ολοι κάτω χωθήκαμε μεσα στη πουδρα πάνω απο μισό μέτρο.

 

Η αποσταση απο την πιστα αν πχ το πάς κάθετα δεν ηταν πάνω απο 10 μέτρα.

 

ο μικρός (αυτος που χάθηκε) ειδε κατηφόρα προς τα αριστερά και σκευτικε να πάει να πάρει φόρα με το snowboard (οχι σκι) και να βγει πίστα, αυτο ομος δεν γινετε σε εκεινο το σημειο, ειναι κάτι σαν μακρόστενη κορυφή που απο την μια πλευρά ειναι το χιονοδρομικό και πο την άλλη το χάος.

Δεν τον ειδαμε που εφευγε

 

Εχουν χαθεί ξανα εκει..

 

κατέβηκε λίγα μέτρα κόλλησε και σκευτικε να πάει ποιο κάτω και οτι θα βρει κάπου πίστα, εν τέλη πήγε αρκετα κάτω δεν υπήρχε τροπος να ανέβει.. το χιονι ηταν πολύ με το ζόρι κατεβαινες οποτε κακός σκευτικε να πάει ποιο κάτω μέχρι που καταλαβε οτι ειναι πολύ εκτος και γυρισμός δέν υπήρχε..

 

ευτασε σε ενα σημειο που φαινοταν ενα χωριο η ωρα ειχε πάει 3:30-4 επέλεξε να τραβήξει κάτω μέχρι να βγει στο χωριο μέχρι που ξεκίνησε σιγα σιγα να νυχτώνει 4:30 περιπου αντε 5...

 

οποτε σταμάτησε και εψαξε κάποιο μέρος για να μεινει βρηκε κάτι βράχια εβγαλε το χιονι απο μέσα μαζεψε ξύλα ξύλωσε τσέπες απο το μπουφαν εκαψε και τη συσκευασία απο τα τσιγάρα για προσάναμμα και άναψε φωτιά μέσα στην τρύπα η οποια τρυπα ηταν μεγάλη, κράτησε την φωτιά αναμμένη μεχρι της 12-12:30 που τον βρήκαν,

 

τώρα τι ξυλα βρήκε πώς την κράτησε πώς έβλεπε μονο αυτος το ξέρει..

 

λιγο πρίν τον πάρει ο υπνος ειδε φώς απο φακό και φώναξε..

 

τον ταισαν του δωσαν στεγνές κάλτσες και γαντια και απο εκει ξεκίνησέ η διάσωση στην οποια πήγαινε μαζί τους με τα ποδια χωρις φορεία κτλ η οποια κράτησε μέχρι της 5:30-6.

 

Επειδή ομος η ανηφόρα ηταν πάρα πολυ δύσκολη επέλεξαν να πάνε προς το χωριο κατηφορικά μια πολυ δύσκολη διαδρομή που τελικά βγήκανε.

 

 

Τώρα η πλευρά η δικιά μας...οταν βγήκαμε εμεις απο εκεινο το σημειο πάνω στον ερμη δεν φανταστήκαμε οτι θα φύγει προς τα κάτω ειχε δέντρα και δεν τον είδαμε οτι έφυγε..

 

κάναμε κανα 20λεπτο μπορει και μισάωρο να βγούμε έρποντας οταν βγήκαμε δεν τον είδαμε και φανταστήκαμε οτι εχει βγει και πήγε κάτω (το εχει ξανα κάνει να μην μας περιμένει) οποτε ξεκουραστήκαμε λιγο και συνεχίσαμε πιατάκια 2 θεσια κτλ ψάχνοντας τον ταυτόχρονα.,

 

ειχε πάρα πολυ κόσμο γινόταν χαμός υπέθεσα οτι ειναι κάπου μεσα στο πλήθος οταν σιγα σιγα κόντευε 3-3:30 και κλείνανε τα πιατάκια κτλ ειδοποίησα οτι δεν τον βρίσκουμε πήγαμε ψαξαμε σαλε, βγάλαμε ανακοίνωση, πηγαμε στο αμάξι, τιποτα οποτε ανεβήκαμε στο σημειο αυτο που τον ειδαμε τελευταία φορά με τα παιδια απο το χιονοδρομικό εδειξα στα παιδια το σημειο και ξεκινησαν να ακολουθουν τα σιμαδια του που οντος εφυγε προς τα κάτω.

 

ηταν 2 ατομα με σκι, θα πηγαίναμε μαζι αλλά εχθές εφαγα φλασια και νοίκιασα σκι άφησα το snowboard στο αμάξι με τα σκι δεν το εχω τοσο να βγω σε μισό μετρο απάτητο θα κολλούσα κάθε 1 μέτρο οποτε τα παιδια μου ειπαν να πάω σαλέ και να περιμένω.

 

Να πώ οτι αν ειχα snowboard θα τον ειχα βρει η ωρα ηταν 4 και αν πηγαινα καρφι πάνω στα σημάδια του θα τον ειχα φτασει σε 1-1,5 ωρα. αντε 2 βαριά...

 

μιλούσανε με ασύρματο καθε λιγο μας λέγαν οτι ακολουθούν τα ιχνη του τα οποια ηταν καθαρα ουτε αερα ειχε ουτε χιόνιζε οποτε δεν θα χανοταν φτάσανε σε ενα σημείο πάνω σε ενα δρόμο (με παρα πολυ χιόνι οχι ανοιχτό) και σταμάτησαν γιατι αν κατέβαιναν δεν υπήρχε γυρισμός η ώρα ηταν 5-6 καπου εκει..τοτε ειδοποιησαμε πυροσβεστική και εμακ

 

τους πήγε το ρατρακ στο σημειο του δρομου που σταμάτησαν τα παιδιά και συνέχισαν αυτοι απο εκει και μετα ακολουθώντας τα ιχνη του μεχρι που τον φτάσανε..

 

 

ολα έγιναν οπος τα έγραψα οι ωρες είναι ολες στο περίπου ρολόι δεν ειχε μαζί του.

Edited by mastoras007
  • Like 19

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα που ηρέμησα λίγο μπορώ να κάτσω και να γράψω όλο το περιστατικό αναλυτικά, Είναι ο Αδερφός μου αυτός που χάθηκε στο Ελλατοχώρι..

Ναι εκει που χάθηκε μπορείς να χαθείς εύκολα.. Ουσιαστικά δεν χάθηκε αλά πήρε ενα δρόμο απο τον οποίο δεν υπήρχε επιστροφή, ηξερε προς τα που ειναι το χιονοδρομικό ηξερε οτι απομακρύνετε αλλά η πλαγιά ηταν απότομη και δεν μπορουσε να πάει προς τα πάνω γιατι το χιονι που ηταν πουδρα ελάχιστα σκληρη κοντα ενα μέτρο ηταν αδυνατον να προχωρίσεις προς τα πάνω..πηρε λίγη φόρα στη λάθος μερια με σκοπο να βγει πίστα αλλά εκει που ηταν πίστα δεν βγαζει..

κατεβαινε την πλαγια ελπίζωντας να βρει κάποιο μέρος που θα τον βγάλει πίστα...

Κανεις δεν θέλει να χαθει...

κανεις δεν θέλει να αναγκάσει ολο αυτο το κόσμο και την οικογένεια του να τον ψάχνει και να περασει ολα αυτα που περάσαμε

Για το αν πρεπει να διαχωρίσουμε σπόρ, χομπι, η πραγματικες καταστάσεις εξαφάνισης δεν ξέρω...ο καθένας όπως το βλέπει γιατι οπος ειπα κανένας δεν θέλει να χαθεί..

Και πιστέψτε με ειμαι άτομο που μέχρι προχθές έλεγα ''Ρε τους μλκες πως γινετε να χάνονται''

 

Θα γράψω αναλυτικά τι εγινε με την σειρά για να δειτε ολα τα λάθη που κάναμε μπάς και γλυτώσουμε κανέναν...

 

Να ξέρεις κανείς δεν θέλει το "κακό του άλλου". Τα περισσότερα αυστηρά σχόλια αφορούν περιπτώσεις που αγνοούνται επιδεικτικά οι συνθήκες ασφάλειας. Να είσαστε καλά και να χαίρεστε αυτό που αγαπάτε. Ευτυχώς η κατάληξη ήταν αίσια.

 

Ευχαριστούμε για την περιγραφή και που μοιράστηκες το περιστατικό μαζί μας. Είναι ένα καλό μάθημα, για το πόσο εύκολα μπορεί στον καθένα να συμβεί "μια στραβή", ακόμα και όταν δεν έχεις πρόθεση να αγνοήσεις τις σημάνσεις (που δεν υπάρχουν;;;) ή να κάνεις του κεφαλιού σου. Και διαβάζοντας την περιγραφή, στο τέλος λες "πάλι καλά..........".

  • Like 6

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα στην εξαφάνιση ήταν οτι δεν ειχε κινητό μαζί του..το ειχε ξεχάσει σπίτι το πρωί.

 

 

Ολα ξεκίνησαν κατα τη 1 το μεσημέρι, ψιλοκατουριομασταν και λέμε πάμε κατα εκει να κανουμε και γυρνάμε πίστα, υπήρχαν σιμαδια κάποιος-καποιοι ειχαν παει.καθός κατεβαινεις την κορυφή του ερμή κατευθείαν αριστερά.

 

Κολλήσαμε χωθήκαμε μέσα στο χιόνι το παιδι που χάθηκε πηγε ελάχιστα ποιο αριστερά εμεις προς δεξια (προς πιστα) πέσαμε ολοι κάτω χωθήκαμε μεσα στη πουδρα πάνω απο μισό μέτρο.

 

Η αποσταση απο την πιστα αν πχ το πάς κάθετα δεν ηταν πάνω απο 10 μέτρα.

 

ο μικρός (αυτος που χάθηκε) ειδε κατηφόρα προς τα αριστερά και σκευτικε να πάει να πάρει φόρα με το snowboard (οχι σκι) και να βγει πίστα, αυτο ομος δεν γινετε σε εκεινο το σημειο, ειναι κάτι σαν μακρόστενη κορυφή που απο την μια πλευρά ειναι το χιονοδρομικό και πο την άλλη το χάος.

Δεν τον ειδαμε που εφευγε

 

Εχουν χαθεί ξανα εκει..

 

κατέβηκε λίγα μέτρα κόλλησε και σκευτικε να πάει ποιο κάτω και οτι θα βρει κάπου πίστα, εν τέλη πήγε αρκετα κάτω δεν υπήρχε τροπος να ανέβει.. το χιονι ηταν πολύ με το ζόρι κατεβαινες οποτε κακός σκευτικε να πάει ποιο κάτω μέχρι που καταλαβε οτι ειναι πολύ εκτος και γυρισμός δέν υπήρχε..

 

ευτασε σε ενα σημειο που φαινοταν ενα χωριο η ωρα ειχε πάει 3:30-4 επέλεξε να τραβήξει κάτω μέχρι να βγει στο χωριο μέχρι που ξεκίνησε σιγα σιγα να νυχτώνει 4:30 περιπου αντε 5...

 

οποτε σταμάτησε και εψαξε κάποιο μέρος για να μεινει βρηκε κάτι βράχια εβγαλε το χιονι απο μέσα μαζεψε ξύλα ξύλωσε τσέπες απο το μπουφαν εκαψε και τη συσκευασία απο τα τσιγάρα για προσάναμμα και άναψε φωτιά μέσα στην τρύπα η οποια τρυπα ηταν μεγάλη, κράτησε την φωτιά αναμμένη μεχρι της 12-12:30 που τον βρήκαν,

 

τώρα τι ξυλα βρήκε πώς την κράτησε πώς έβλεπε μονο αυτος το ξέρει..

 

λιγο πρίν τον πάρει ο υπνος ειδε φώς απο φακό και φώναξε..

 

τον ταισαν του δωσαν στεγνές κάλτσες και γαντια και απο εκει ξεκίνησέ η διάσωση στην οποια πήγαινε μαζί τους με τα ποδια χωρις φορεία κτλ η οποια κράτησε μέχρι της 5:30-6.

 

Επειδή ομος η ανηφόρα ηταν πάρα πολυ δύσκολη επέλεξαν να πάνε προς το χωριο κατηφορικά μια πολυ δύσκολη διαδρομή που τελικά βγήκανε.

 

 

 

Τώρα η πλευρά η δικιά μας...οταν βγήκαμε εμεις απο εκεινο το σημειο πάνω στον ερμη δεν φανταστήκαμε οτι θα φύγει προς τα κάτω ειχε δέντρα και δεν τον είδαμε οτι έφυγε..

 

κάναμε κανα 20λεπτο μπορει και μισάωρο να βγούμε έρποντας οταν βγήκαμε δεν τον είδαμε και φανταστήκαμε οτι εχει βγει και πήγε κάτω (το εχει ξανα κάνει να μην μας περιμένει) οποτε ξεκουραστήκαμε λιγο και συνεχίσαμε πιατάκια 2 θεσια κτλ ψάχνοντας τον ταυτόχρονα.,

 

ειχε πάρα πολυ κόσμο γινόταν χαμός υπέθεσα οτι ειναι κάπου μεσα στο πλήθος οταν σιγα σιγα κόντευε 3-3:30 και κλείνανε τα πιατάκια κτλ ειδοποίησα οτι δεν τον βρίσκουμε πήγαμε ψαξαμε σαλε, βγάλαμε ανακοίνωση, πηγαμε στο αμάξι, τιποτα οποτε ανεβήκαμε στο σημειο αυτο που τον ειδαμε τελευταία φορά με τα παιδια απο το χιονοδρομικό εδειξα στα παιδια το σημειο και ξεκινησαν να ακολουθουν τα σιμαδια του που οντος εφυγε προς τα κάτω.

 

ηταν 2 ατομα με σκι, θα πηγαίναμε μαζι αλλά εχθές εφαγα φλασια και νοίκιασα σκι άφησα το snowboard στο αμάξι με τα σκι δεν το εχω τοσο να βγω σε μισό μετρο απάτητο θα κολλούσα κάθε 1 μέτρο οποτε τα παιδια μου ειπαν να πάω σαλέ και να περιμένω.

 

Να πώ οτι αν ειχα snowboard θα τον ειχα βρει η ωρα ηταν 4 και αν πηγαινα καρφι πάνω στα σημάδια του θα τον ειχα φτασει σε 1-1,5 ωρα. αντε 2 βαριά...

 

μιλούσανε με ασύρματο καθε λιγο μας λέγαν οτι ακολουθούν τα ιχνη του τα οποια ηταν καθαρα ουτε αερα ειχε ουτε χιόνιζε οποτε δεν θα χανοταν φτάσανε σε ενα σημείο πάνω σε ενα δρόμο (με παρα πολυ χιόνι οχι ανοιχτό) και σταμάτησαν γιατι αν κατέβαιναν δεν υπήρχε γυρισμός η ώρα ηταν 5-6 καπου εκει..τοτε ειδοποιησαμε πυροσβεστική και εμακ

 

τους πήγε το ρατρακ στο σημειο του δρομου που σταμάτησαν τα παιδιά και συνέχισαν αυτοι απο εκει και μετα ακολουθώντας τα ιχνη του μεχρι που τον φτάσανε..

 

 

 

ολα έγιναν οπος τα έγραψα οι ωρες είναι ολες στο περίπου ρολόι δεν ειχε μαζί του.

Ευτυχώς κάπνιζε και ήξερε να αναβει φωτια ο αδερφός σου. Το πάθημα - μάθημα.
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα απο ολα αυτα παλι καλα!

Σκεφτηκε τουλαχιστον εξυπνα και φροντισε να ζεσταθει.

Με προσοχη πες στον bro!

 

Mastora φταιει που πηγες και πηρες σκι ρε συ χαχαχα. Αφου πηρες τοσο ωραιο snwd!

 

ΥΓ. Εαν ειναι νωρις για αστεια επι του θεματος sorry.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναπτήρα θυελης πάντα μαζί.

Να κάνω μια έρευνα να δω τι υπάρχει.

Το ζιπο δεν παίζει. Αν χυθεί την εβαψες.

Κοίτα που δεν καπνίζω.....

Ε και να μπει μια πινακίδα εκεί ε;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετα απο ολα αυτα παλι καλα!

Σκεφτηκε τουλαχιστον εξυπνα και φροντισε να ζεσταθει.

Με προσοχη πες στον bro!

 

Mastora φταιει που πηγες και πηρες σκι ρε συ χαχαχα. Αφου πηρες τοσο ωραιο snwd!

 

ΥΓ. Εαν ειναι νωρις για αστεια επι του θεματος sorry.

Το εχω σάν μικρό εθιμο να κάνω σκί στο Ελάτοχώρι. Επίσης εκεινη τη μέρα το σανίδι μου το ειχε ο αδερφός μου γιατι το δικο του ειναι παλιό και καραγούσταρε κιόλας..

Εντομεταξύ το σανίδι δέν το παράτησε....το έφερε πίσο μαζί του...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναπτήρα θυελης πάντα μαζί.

Να κάνω μια έρευνα να δω τι υπάρχει.

Το ζιπο δεν παίζει. Αν χυθεί την εβαψες.

Κοίτα που δεν καπνίζω.....

Ε και να μπει μια πινακίδα εκεί ε;

Ειχε μάλιστα 2 αναπτήρες μαζί του..πώς εβαλε φωτια το θηρίο ακομα δεν μπορώ να καταλάβω..πώς πήραν τα ξυλα..Ειχε Άγιο αυτο ειναι σίγουρο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να είναι καλά το παληκαρι,το διαχειρίστηκε πολύ καλά.Την επόμενη φορά πιο προσεκτικός γιατί το βουνό δεν ξέρεις πότε τι σου επιφυλάσσει.Ενα μεγάλο μπράβο και σε όλα τα παιδιά,ΕΜΑΚ και διασώστες,που σε μια πολύ δύσβατη περιοχή και πολύ κρύο,κάναμε το καλύτερο δυνατό.

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να είναι καλά το παληκαρι,το διαχειρίστηκε πολύ καλά.Την επόμενη φορά πιο προσεκτικός γιατί το βουνό δεν ξέρεις πότε τι σου επιφυλάσσει.Ενα μεγάλο μπράβο και σε όλα τα παιδιά,ΕΜΑΚ και διασώστες,που σε μια πολύ δύσβατη περιοχή και πολύ κρύο,κάναμε το καλύτερο δυνατό.

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πυροσβέστες..2η ΕΜΑΚ..8η ΕΜΑΚ..Εθελοντές...Τα παιδιά του χιονοδρομικού..Ολοι γιατρός διευθυντής πρόεδρος πιστιέρ που πηγαν πρώτοι..μέχρι και ο μπάρμαν του σαλέ περίμενε εκει μέχρι τέλος.. Ντοπιοι που ανεβηκαν πάνω..

Στο χωριο ριζώματα που τον περιμέναμε ο καφετζής κράτησε το καφενείο μέχρι της 7 το πρωί για μάς..Κανένας δεν πλήρωσε τίποτα τα κερνούσε όλα..φώναζε σε οποιον πηγαινε να πληρώσει..

Οι κάτοικοι του χωρίου βάλανε τραχτέρ και 4χ4 χωρίς 2η κουβέντα για να πάνε μέχρι ενα σημείο να συναντηθούν σε δρόμο με 1 μέτρο χιόνι..

Δεν ξέρω τι να πώ για όλους αυτούς τους Ανθρώπους,Είναι πολύ λίγο ένα Ευχαριστώ.

Edited by mastoras007
  • Like 28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη στην Γερμανία αλήθεια τι γίνεται; Δεν μιλάω σε βουνά που ξέρω για ιδιωτικές ασφάλειες, μιλάω όταν σε μια λίμνη σβήσει η μηχανή από ένα φουσκωτό, η ντελαπαρειβτο μικρό ιστιοπλοϊκό κτλ, Πίος τους σώζει;

 

Εδώ θα συμφωνούσα, να αφήσουν τον κόσμο να πεθάνει ή να τον τιμωρήσουν αν τον έσωζαν, εφόσον δεν ξοδεύονταν δημόσιο χρήμα, για να προστατευθούν οι ουγγανοι στα γήπεδα, στις πορείες, στις , στις ,στις ,κτλ εφόσον είμαστε απαίδευτος λαός και ευτυχώς έχουμε ακόμη κράτος, που δεν μας εκπαιδεύει ομως σωστά, όπως επεσήμανε ο Νικος, ας μας σώζει, μέχρι να μας βάλει μυαλό. Φυσικά ίσως βάλουμε πιο γρήγορα μυαλό, όταν αρχίσει να μας τσούζει, αλλά είμαι υπέρ πιο ήπιας προσαρμογής :-)

 

χθες ακουσα στις ειδησεις οτι αν μια πιστα ειναι κλειστη για οποινδηποτε λογο και εσυ πας, τοτε ειναι απλα παρανομια. Ειναι κατι σαν να οδηγας αναποδα σε μονοδρομο. Μπορει καποιος να κινηθει ακομα και δικαστικα εναντιον σου, και αν τυχον εκαι κινδυνευεσεις και ερθουν να σε σωσουν τοτε δεν σε καλυπτει καμια ασφαλεια. πρεπει να τα πλιρωσεις ολα απο την τσεπη σου. Το ιδιο ισχυει οταν εχουμε 5αρι αλλα οταν ειναι που.χ. 3 η 4 εινα καπως πιο περιπλοκα τα πραγματα. Αν ομως κρινουν οτι πηρες ρισκο εν γνωση σου τοτε εισαι μονος σου. Γιατι υποτιθεται πριν βγεις εκτος πιστας πρεπει να λαβεις υποψη τα παντα. Αν σου λενε απο το ΧΚ εχουμε 4αρι ειναι επικυνδυνα μιν βγειτε εκτος, και εσυ πας ειναι σαν να αγνοεις οδηγιες και να παιρνεις το ρισκο εν γνωση σου. Αν φυσικα εχει ομιχλη και χαθεις κλπ και ενω εισαι εντος πιστας χαφνικα βρεθεις εκτος κλπ τοτε ειναι παλι αλλο
αν τωρα βγεις για βολτα στην λιμνη και χαλασει η μηχανη ειναι αλλο απο το να δωσουν απαγορευτικο και εσυ να τους γραψεις καπου και να βγεις εξω.

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία μέρα σήμερα στο χκ. Πατημένες οι πίστες. Οι άνθρωποι στα λιφτ πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Ανοικτό όλο το βουνό αν και καθημερινή. Πολύ καλές εντυπώσεις και μόνο 1μιση ώρα από Θεσσαλονίκη. Έχει πολύ χιόνι το βουνό και καλής ποιότητας μέχρι τις 1300. Εκτός έχει αρκετό χιόνι αλλά όχι φρέσκο.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 6

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθημερινή για Ελατοχώρι μετά πολύ πολύ καιρο.Ελαχιστος κόσμος αλλά στο βουνό είχε πολύ ομίχλη που κατά τις 2μμ θόλωσε υπερβολικα και δεν είχες ορατότητα ούτε στα 2μ.Αρχισε και ψιλό χιονόνερο και το χιόνι έγινε δύσκολο σε αρκετα σημεια.Το βουνό χρειάζεται χιονόπτωση,κάτι που θα γίνει το επόμενο 3ημερο.Η μεσαία κόκκινη και η κάτω που βγάζει στο σαλέ σε κεντρικα σημεία είχε και λίγο πετρα, χρειάζεται λίγη προσοχή.Ρισκαρα και έχασα σήμερα.Απλα η καθημερινή σου προσφέρει καταβάσεις που θέλεις 4 σαβ/κα σε νορμάλ συνθήκες.Νevermind...

Υ.γ. Φωτογραφιες σημερινές κατά τις 12.30.87b8654f5ee53f3cf270c3d3ffc2c9a4.jpg1e494acfbdec264539fab27d0b833636.jpgc2e67c55d0fa5450b96e469b88b60f87.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πως ήταν το καινούργιο πεδιλακι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε το πέδιλο είναι πολύ καλό αν και ακόμη δεν το έχω μάθει καλά ούτε το έχω πάει στα όρια του.Νομιζω έχει περισσότερο χαρακτηριστικά για εκτός πίστας.Βεβαια κρατάει καλά όπου και να πατήσει και είναι εν τέλει ένα amphibio.3b105923dcaf77739232e8a4ea97cc11.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με γειες το xti, θα το ευχαριστηθείς , όρμα παντού.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωνσταντίνε το πέδιλο είναι πολύ καλό αν και ακόμη δεν το έχω μάθει καλά ούτε το έχω πάει στα όρια του.Νομιζω έχει περισσότερο χαρακτηριστικά για εκτός πίστας.Βεβαια κρατάει καλά όπου και να πατήσει και είναι εν τέλει ένα amphibio.3b105923dcaf77739232e8a4ea97cc11.jpg

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πήρα το ίδιο. Για γράψε σε παρακαλώ πιο αναλυτικές εντυπώσεις ανά είδος χιονιού...
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλάμε για την τέλεια ημέρα τη σημερινή.Χιονακι άφθονο και φρέσκο,κόσμος αρκετός αλλά όχι σε σημείο απόγνωσης,ολες οι πίστες σε λειτουργία και το βασικότερο "καλοκαιράκι".Ήμουνα επάνω στα πιάτα στις 10 παρά και έφυγα με βαριά καρδιά στις 4μμ.Μιλαμε για χιλιόμετρα και ξεπατωμα μετα από χρόνια!Παραθέτω πλούσιο φωτογραφικό υλικό παρακάτω.bf1c56017901f7634edf51448b3d5b28.jpg8c76c0315ca30c0b1950b49eb2df31c8.jpg911ee0f5859a5db1a4cd312e3edea1a7.jpgb4f13b70a7def358ffa64efaaaf71be4.jpgd655c1561d18a6fb010fce97eabc6da0.jpgb286df24a8bef6ce6274e86e468e4677.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apostoikon
  • Like 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύσκολη ημέρα σήμερα,μέχρι τις 11.30πμ όλα καλα.Πατημενες σχεδόν όλες οι πίστες αλλά παγωμένες.Μετα τις 12πμ δυσκολεψε η κατάσταση.Οι νοτιαδες και η θερμοκρασία που ήταν κοντά στους 5-6 βαθμους κάνανε τις πίστες χωράφια.Λογω των παραπάνω μετά τις 1μμ αποχώρησα καθότι δεν παλευοταν το μπετόν αρμέ.Το βουνό θέλει φρέσκο μπόλικο χιονανι.

*Φωτογραφίες όλες σημερινές.accb8027e47d30e27eb1c86c70fbc32f.jpg6b9a46c8886a4b8a4faff3000e78f938.jpga07058ec3918302af31915f63e8f8365.jpgddccc6430e41314af81fcede02000608.jpg

 

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από Κατερίνη και μετά, από Κεραμίδι-Μοσχοπόταμο ή Νεοκαισάρεια-Ρητίνη είναι καλύτερα;


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...