Jump to content

Recommended Posts

Να κάνω μιαν ερώτηση εγώ σαν μη-σχετικός με το αντικείμενο της καθαρής ορειβασίας:

 

1. Στην Ελλάδα έχουμε αναλογικά πολλά ή λίγα ατυχήματα?

2. Αν έχουμε πολλά, πού οφείλεται?

 

:shuriken:

Καλή η ερώτηση ... Έχω κρατήσει ένα άρθρο από μια περιήγηση στο net .. εάν υπάρχουν επίσημη έρευνα δεν το γνωρίζω

http://7lt-laris.lar.sch.gr/OLYMPOS/OLYMPOS%20CD/files/ol_atyximata.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω μιαν ερώτηση εγώ σαν μη-σχετικός με το αντικείμενο της καθαρής ορειβασίας:

 

1. Στην Ελλάδα έχουμε αναλογικά πολλά ή λίγα ατυχήματα?

2. Αν έχουμε πολλά, πού οφείλεται?

 

:shuriken:

Κωστα δεν ειμαι σε θεση να σου πω αν εχουμε πολλα ή λιγα ατυχηματα αλλα λογω νοοτροπιας σιγουρα εχουμε τα πιο ηλιθια....

 

Στο βουνο οπως ξερεις κ απο τη χιονοδρομια υπαρχουν ορισμενοι κανονες. Οταν δεν τους τηρεις παιζεις με την τυχη σου.... κ το ατυχημα δεν ειναι αν αλλα ΠΟΤΕ θα συμβει.... το βουνο θελει εμπειρια και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!!!

 

Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι το βουνο εχει γινει μοδα. Καθε ασχετος πηγαινει μια βολτα με καποια απο τις πολλες παρανομες κ μη ασφαλεις ομαδες απο το fb, κ μετα νομιζει οτι μπορει να ανεβει π.χ. στον Ολυμπο..... τι να πεις;.... αλλοι (ακομα κ εμπειροι) ανεβαινουν χωρις τον απαιτουμενο εξοπλισμο κτλ... εδω βλεπεις να ανεβαινουν μυτικα 7χρονα κ 8χρονα με τους ηλιθιους μπαμπαδες τους...... Αλλοι πηγαινουν ΜΟΝΟΙ τους κτλ κτλ.....

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι το βουνο εχει γινει μοδα. Καθε ασχετος πηγαινει μια βολτα με καποια απο τις πολλες παρανομες κ μη ασφαλεις ομαδες απο το fb, κ μετα νομιζει οτι μπορει να ανεβει π.χ. στον Ολυμπο..... τι να πεις;.... αλλοι (ακομα κ εμπειροι) ανεβαινουν χωρις τον απαιτουμενο εξοπλισμο κτλ... εδω βλεπεις να ανεβαινουν μυτικα 7χρονα κ 8χρονα με τους ηλιθιους μπαμπαδες τους...... Αλλοι πηγαινουν ΜΟΝΟΙ τους κτλ κτλ.....

 

Παρόμοια αίσθηση έχω κι εγώ με βάση όσα γίνονται γνωστά, απλά προσπαθώ να καταλάβω αν μου διαφεύγει κάτι, καθώς δεν το κατέχω το αντικείμενο.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

άκουσα μια γνώμη σε μάζωξη με φίλους... δεν μπορώ να πώ αν συμφωνώ ή οχι ....

 

 

"τι τους εφταιξε η ομάδα διάσωσης ή οποιοι έπρεπε να πάνε να μαζέψουν τον τραυματία ή τον ορειβάτη που δεν ειναι μαζί μας πιά, με τέτοιο καιρό επειδή εκείνοι θέλαν να πάν βόλτα με τέτοιο καιρό "

 

όπως και διάφορα του στυλ " δε θα έπρεπε να υπήρχε μια αποζημείωση σε πυροσβέστες-ομαδες διάσωσης κλπ όταν πηγαίνουν και ρισκάρουν τις ζωές τους για εκδρομές άλλον? "

 

 

Δεν μπορώ να πώ οτι με εκφράζει τελείως καμία απο τις δύο απόψεις...δεν τις βρίσκω τελείως παράλογες όμως... όσο το σκέφτομαι μου βγαίνει ενα "ναι μεν, αλλα...."

 

Περιμένω Inputs από όσους θέλουν να μοιραστούν τις απόψεις τους :)


ski vs sb? (for now)



i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

 

 

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το σκεφτείς όλο αυτο δεν έχει κανένα νοημα. Οργάνωση, ομάδα διάσωσης, ορειβασία, χιονοδρομία, σχολεία, σεμινάρια και πάει λέγοντας.

 

Γιατι γίνονται όλα αυτά; Ναι μεν θεμιτά τα γούστα αλλα αν τα βάλεις κάτω όλος αυτός ο ντόρος που εμπλέκει ζωή και θάνατο, ευθύνες τρίτων κτλ που αποσκοπει; για να λέμε οτι κάνουμε ορειβασία ή χιονοδρομία; Μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσουμε τα βουνά στην ησυχια τους να βρουμε και μεις την δική μας;

 

Εγώ τείνω να πω το εξής. Πως παράλληλα με την επιστημονικοποιηση , έχει ενισχυθεί , χωρίς ουσιαστικό λόγο και το ρίσκο για μια φυσική δραστηριότητα η οποία θα έπρεπε να γινεται για διασκεδαση. Οχι για προβολές ηρωικών πράξεων ως τρόπος ζωής. Για πιο λόγο;;

 

Να σας πω εγώ τον λόγο. Πλέον όλα αυτά εχουν γινει βιομηχανικό προιόν και η στροφή που έχει πάρει η αγορά στον τομέα δημιουργεί συνθήκες για ....παράπλευρες απώλειες. Θρέφει τον χώρο με ανάγκες, ...με ψευδο-αναγκες....

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

μεχρι να γινει το επομενο τα ιδια θα λεμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-31672300-1513066329_thumb.jpg

 

Ολόκληρο το πεδίο ήτανε ένα απέραντο ΠΑΓΟΔΡΟΜΙΟ!!! Τα κραμπόν σχεδόν δεν αφήνανε τα ίχνη τους πάνω στον πάγο.....

 

Ολυμπος 11-12

 

Ευτυχως υπαρχουν και οι σχολες....

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να εχετε υποψη οτι ορεινη διασωση δεν υπαρχει στην Ελλαδα.... δεν ειναι δυνατον να περιμενει ενας πολυτραυματιας ωρες τους διασωστες να ερθουν. Η ζωη του κρινεται καθε λεπτο που περναει. Τελος ειμαι υπερ στη χρεωση των εξοδων διασωσης στους παθοντες αν αποδηχθει οτι π.χ. δεν ειχαν τον απαραιτητο εξοπλισμο μαζι τους.

 

Ειδικα γισ τον Ολυμπο πρεπει να μπουν περιορισμοι στα ατομα που μπορουν να ανεβουν καθε μερα, οπως συμβαινει σε ολα τα παρκα κ δρυμους του εξωτερικου.

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχθές γιορτάζαμε τα βουνά και γράφτηκε πολύ χαρτί για τον σεβασμό που πρέπει να έχουμε αλλά αυτή η λέξει έχει χάσει το νόημα

Πιστεύω ότι πάντα πρέπει να θυμόμαστε ότι υπάρχουν όρια, που δεν πρέπει να ξεπερνιούνται και βασικά πράγματα, όπως ο προγραμματισμός.

Αλά έχουμε και τον Γιωσο Αποστολιδη “Τον θάνατο του τον ήθελε στον Ολυμπο«

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεκρός από πτώση χθες στον Όλυμπο ο Χρήστος Ανανιάδης, οδηγός Βουνού από τη Θεσσαλονίκη. Το ατύχημα έγινε χθες πάνω στο μονοπάτι από Λιβαδάκι για Πριόνια, στο γνωστό ζωνάρι. Ο σχοινοσύντροφος του Χρήστου τραυματίστηκε, ευτυχώς σχετικά ελαφρά. Οι ομάδες διάσωσης προσέγγισαν το σημείο χθες τα μεσάνυχτα και έδωσαν τις πρώτες βοήθειες στον τραυματία, ο οποίος είναι σε σχετικά καλή κατάσταση. Οι πληροφορίες για τις συνθήκες του ατυχήματος είναι συγκεχυμένες.

Ο Χρήστος Ανανιάδης (55χρ.), ήταν επαγγελματίας οδηγός Βουνού και εκπαιδευτής. Με μεγάλη δράση δεκαετιών σε βουνά και ορθοπλαγιές της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθώς και με εκπαιδευτικό έργο σε δεκάδες σχολές, ήταν από τους πιο γνωστούς και αγαπητούς έλληνες ορειβάτες.

Το ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ εκφράζει τα ειλικρινή του συλλυπητήρια στην οικογένεια, τους μαθητές και τους φίλους του.

 

Πηγή: https://anevenontas.gr/nekros-apo-ptosh-ston-olympo-o-xrhstos-ananiadhs/

 

Τι έχει γίνει ρε παιδιά; Τρία συμβάντα μέσα σε τρεις μέρες..


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνα με την πυροσβεστικη παγος και σε αυτη την περιπτωση.

Παρ ολο που φορουσε κραμπον μαλλον δεν ειχε ή δεν κρατησε η ασφαλιση.

Εμπειρος ορειβατης.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας το πω για οποιον ενδιαφερεται.

 

Και για οσους παμε εκτος.

Αυτη την εποχη ο παγος δημιουργειται πανευκολα με τις αυξομειωσεις της θερμοκρασιας και την βροχοπτωση πανω σε χιονι.

Επειδη η μερα ειναι μικρη δεν προλαβαινει να μαλακωσει οπως την ανοιξη που ουσιαστικα κανουμε σκι σε μαλακο...παγο....

Επιπλεον δεν μας εξασφαλιζει καθολου η ελειψη κλισης. Ανετα φευγεις και στην ευθεια...

Και οταν αποκτησεις ορμη ειναι αδυνατον να σταματησεις μονος σου.

Συνηθως σε σταματαει...εμποδιο και μαντεψε ποιος ειναι ο...χαμενος...στην κρουση.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να δω σε αυτη την κατα κυριο λογο ορεινη χωρα ποτε θα αποκτησουμε ορεινη διασωση

 

Η Ελλάδα είναι αρχιπελαγική χώρα και προς αυτή την κατεύθυνση είναι δομημένο το SAR της (εκπαίδευση, εξοπλισμός, μεταφορικά μέσα κτλ), το οποίο λειτουργεί αρκετά καλά ακόμα και σε σχέση με πιο οργανωμένα κράτη από το δικό μας (ναι, υπάρχει το Σάμινα, αλλά υπάρχει και το Estonia, το Prestige, το Costa Concordia, Sewol κοκ).

 

Αναλογικά ο πλυθυσμός στους ορεινούς όγκους είναι μικρός, αλλά σε γενικές γραμμές οι ίδιοι οι κάτοικοι ξέρουν να προστατεύουν τον εαυτό τους και είναι λίγα τα περιστατικά που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για κανονικές δραστηριότητες.

 

Η ορεβασία και η αναρρίχηση ΔΕΝ είναι κανονικές δραστηριότητες όμως. Είναι αθλητική δραστηριότητα/χόμπυ σε ένα πολύ εκτεθειμένο περιβάλλον με πολύ μεγάλο ρίσκο και για τους ίδιους και για τους διασώστες. Και το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πληρώνει ο φορολογούμενος πολίτης τις κ@υλες του καθενός...

 

Η ίδια η ορειβατική κοινότητα θα έπρεπε να προτωστατήσει στη δημιουργία μιας ιδιωτικής ασφαλιστικής κάλυψης αλλά και την δημιουργία επαγγελματικής ομάδας διάσωσης.

 

Ειδικα γισ τον Ολυμπο πρεπει να μπουν περιορισμοι στα ατομα που μπορουν να ανεβουν καθε μερα, οπως συμβαινει σε ολα τα παρκα κ δρυμους του εξωτερικου.

 

Πες το εκεί στον ΕΟΣ που πας να δεις τι θα σου πούνε.

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ηπειρωτικη Ελλαδα ειναι κατα κυριο λογο ορεινη.... παμε παρακατω.... οσο για το SAR επετρεψε μου να εχω ιδια αποψη μιας κ ημουν 18 μηνες εκει στη θητεια μου.....

 

Δηλαδη το ψαρεμα π.χ. ειναι "κανονικη" δραστηριοτητα κ η ορειβασια δεν ειναι??? Το σκεπτικο προσπαθω να καταλαβω.... γιατι δλδ εγω να πληρωνω οπως λες τη διασωση του καθε ψαροντουφεκα που βγαινει ΜΟΝΟΣ τις περισσοτερες φορες;;; κ το ψαρεμα κ η ορειβασια χομπυ ειναι ποια η διαφορα; επισης επαγγελματιες υπαρχουν κ στους 2 τομεις.

 

Καθε ΣΚ ανεβαινουν στα Ελληνικα βουνα παρα πολυς κοσμος! Ειναι υποχρεωση του κρατους να παρεχει ασφαλεια για τον ΚΑΘΕ πολιτη. Αυτο λεει το Συνταγμα....

 

Και ομως στους ΕΟΣ μπαινουν σιγα σιγα νεοι ανθρωποι με ανοιχτα μυαλα. Αυτο που δεν αφηνει να γινει τπτ ειναι το κρατος με την αδιαφορια και την ελλειψη νομικου πλαισιου. Δεν ειναι ολα τοσο απλα οπως φιλε Αρη.

 

Στο εξωτερικο πληρωνεις αδεια για να μπεις σε δρυμο κ να ανεβεις σε κορυφες. Με αυτα τα χρηματα χρηματοδοτπυνται συντηρηση μονοπατιων, καθαρισμοι, προστασια του δρυμου, η ΔΙΑΣΩΣΗ σου αν συμβει κατι. Βλεπεις λοιπον οτι αν σκεφτεσαι ανοιχτομυαλα υπαρχουν τροποι να γινει κατι χωρις να πληρωσει τπτ η σχεδον τπτ ο φορολογουμενος.....

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην παίζουμε με τις λέξεις Μάνο. Μπορεί γεωγραφικά ο κύριος όγκος να είναι ορεινός, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό του πλυθυσμού δεν μένει στα βουνά. Η ίδια η χώρα έχει ζητήσει να θεωρείται αρχιπελαγική με βάση το δίκαιο της θάλασσας.

 

Επίσης κανείς δεν είπε να παρατήσουμε τους έχοντες ανάγκη στο έλεος της φύσης...Εννοείται πως πρέπει να παρέχεται διάσωση. Δεν ξέρω όμως αν το σύνταγμα ορίζει να είναι αυτή δωρεάν.

 

Αναλογικά από την άλλη έχουμε περισσότερα ατυχήματα στα βουνά παρά πχ στο ψαροντούφεκο. Οι ψαράδες πχ δίνουν αρκετά χρήματα στο λιμενικό και υπάρχει χρηματοδότηση. Τα δε εμπορικά πλοία υποχρεούνται να είναι ασφαλισμένα και ανταποδίδουν κ.ο.κ.

 

Και ομως στους ΕΟΣ μπαινουν σιγα σιγα νεοι ανθρωποι με ανοιχτα μυαλα. Αυτο που δεν αφηνει να γινει τπτ ειναι το κρατος με την αδιαφορια και την ελλειψη νομικου πλαισιου. Δεν ειναι ολα τοσο απλα οπως φιλε Αρη.

Στο εξωτερικο πληρωνεις αδεια για να μπεις σε δρυμο κ να ανεβεις σε κορυφες. Με αυτα τα χρηματα χρηματοδοτπυνται συντηρηση μονοπατιων, καθαρισμοι, προστασια του δρυμου, η ΔΙΑΣΩΣΗ σου αν συμβει κατι. Βλεπεις λοιπον οτι αν σκεφτεσαι ανοιχτομυαλα υπαρχουν τροποι να γινει κατι χωρις να πληρωσει τπτ η σχεδον τπτ ο φορολογουμενος.....

 

Μην μο θυμώνεις όμως!!! Περίπου το ίδιο πράγμα λέμε!

 

Μακάρι να μπουν πολλοί σαν εσένα Μάνο, να αλλάξει η νοοτροπία της ορειβατικής κοινότητας.

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πρέπει να πληρώσει το κράτος , ψηφίζω ένα τεράστιο ΟΧΙ. Αν μπορέι να τα κάνει αυτά ένας ιδιώτης ώστε ο χομπυστας , ο επαγγελματίας και ο καθε πικραμένος θέλουν πληρώσουν ασφάλιση , τότε μάλιστα.

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συστημα που και εδω τεινει να εφαρμοστει ειναι η διασωση να ειναι ιδιωτικη και το κοστος να το πληρωνει το δημοσιο.

Ετσι ειναι ολοι; ευχαριστημενοι.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο νεκρός που ανασύρθηκε σήμερα το πρωί από χαράδρα του Όλυμπου είναι ο Χρήστος Ανανιάδης, οδηγός Βουνού από τη Θεσσαλονίκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαυρο ΣΚ για την ορειβατικη κοινοτητα..... κ στις 11/12 ηταν κ η παγκοσμια ημερα βουνου.... κριμα....


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

η χώρα έχει ζητήσει να θεωρείται αρχιπελαγική

k Υπάρχουν τόσοι που δεν ξέρουν κολύμπι, και άλλοι τόσοι που πνίγονται κάθε χρόνο παρόλο που ξέρουν......

Το μυαλό μας φταίει... μετά όλα τ’άλλα

 

Το καλοκαίρι ένας συμπολίτης μας εδώ που μένω (έλληνας) πήγε Κρήτη διακοπές. Πνίγηκε μπροστά στα μάτια της γυναίκας του και των δύο μικρών παιδιών τους που τον κοιτούσαν από την παραλία. Ήξερε κολύμπι αλλά αγνόησε την κόκκινη σημαία και το απαγορευτικό. Προφανώς ήξερε καλύτερα αυτός


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ίδια η χώρα έχει ζητήσει να θεωρείται αρχιπελαγική με βάση το δίκαιο της θάλασσας.

 

Off topic άρχεται :

 

Η Ελλάδα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "αρχιπελαγική", με βάση το δίκαιο της θάλασσας ανήκει στην κατηγορία των "μεικτών παράκτιων κρατών".

"Αρχιπελαγικά" χαρακτηρίζονται κράτη σαν την Ινδονησία, τις Φιλιππίνες, τις Μαλδίβες, όχι όμως και η Μεγάλη Βρετανία, η Ισλανδία, η Ιρλανδία, η Κύπρος που είναι "νησιωτικά".

Δεν μπαίνω σε ορισμούς προτιμώ τα χαρακτηριστικά παραδείγματα.

 

Off topic πέρας -

  • Like 3

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα επί 4ήμερου συνεχόμενα ατυχήματα είναι που έκαναν πολύ κόσμο να ασχοληθεί. Τα τελευταία δυο χρόνια έχουν συμβεί πολλά στον Όλυμπο, κάποια θανατηφόρα, και όχι μόνο σε χειμερινἠ περίοδο.

 

Πάντως,δε νοείται στην ελληνική πραγματικότητα να ανεβαίνεις χειμώνα σε βουνό, ποσο μάλλον δε σε πεδίο όπως του Ολύμπου, δίχως να έχεις παρακολουθήσει σχολείο χειμερινού βουνού.

 

Στον αντίλογο θα πει κανείς, μα κάποιοι άνθρωποι που έχουν φύγει ήταν οδηγοί βουνὠν, έμπειροι ορειβάτες,πεζοπόροι, αναρριχητές. Ναι,αλλά το επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας δε σημαίνει ταυτόχρονα οτι δεν κινδυνεύεις, το να έχεις όμως την εκπαίδευση που απαιτείται και να τηρείς απαραιτήτως τους κανόνες είναι η βασική αρχή και σε προφυλάσσει ως έναν βαθμό.

Οι κίνδυνοι ενέχουν παντού, ο Όλυμπος είναι πάντα απρόβλεπτος, και το λέω με την ελάχιστη εμπειρία μου σε αυτό το βουνό.

 

Μεγάλη ιστορία το θέμα διάσωση στα ελληνικά βουνά, αμφιβάλλω όμως αν ποτέ θα θεσπιστούν και εφαρμοστούν τα προβλεπόμενα, βάσει μοντέλων που ήδη εφαρμόζονται σε άλλες ευρωπαϊκές χὠρες.

Edited by Krits
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα επιχείρηση διάσωσης ορειβατών στον Όλυμπο.

 

Κλήση μέσω ασυρμάτου από δύο ορειβάτες που ανέφεραν ότι είχαν χάσει τον προσανατολισμό τους έγινε στις 16:35 της Κυριακής (17-12-2017) στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (ΕΟΔ).

Οι δύο ορειβάτες, σύμφωνα με τις συντεταγμένες που έδωσαν, βρίσκονται στην περιοχή του Αγίου Αντωνίου, σε υψόμετρο 2.800 μέτρα και υπήρχε συνεχής επικοινωνία μαζί τους.

Η ΕΟΔ ενημέρωσε άμεσα την Πυροσβεστική Υπηρεσία Θεσσαλίας και την 8η ΕΜΑΚ για το περιστατικό. Από το κέντρο επιχειρήσεων τους δόθηκε η οδηγία να επιστρέψουν στο καταφύγιο του Αγίου Αντωνίου, ώστε να είναι ασφαλείς και να αναμένουν τα στελέχη της Ειδικής Μονάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών.

Οι δύο άνδρες εντοπίστηκαν κοντά στο καταφύγιο του Αγίου Αντωνίου, σε υψόμετρο 2.800 μέτρα και εν μέσω πυκνής ομίχλης. Στην επιχείρηση διάσωσης μετείχαν συνολικά δέκα διασώστες και πυροσβέστες από την Ελασσόνα με τέσσερα οχήματα και ένα ερπυστριοφόρο.

 

http://www.offroader.gr/x/index.php/all-news-gr/3124-nea-epixeirisi-diasosis-oreivaton-ston-olympo

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα το κλεισουν το βουνο....

Μαλλον ξεφυγε το πραμα...

Μα στεφανι γεναρη μηνα;


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...