Jump to content

Recommended Posts

Θα το κλεισουν το βουνο....

Μαλλον ξεφυγε το πραμα...

Μα στεφανι γεναρη μηνα;

Και ποτέ να ανεβεί κάποιος που θέλει συνθήκες, καλοκαίρι;

Ατυχήματα είχαμε πάντα και θα έχουμε και στο μέλλον.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα ταπεινα πιστευω οτι το στεφανι γεναρη δεν ειναι <συνθηκες>, ειναι <expedition>.

Αλλωστε η ως τωρα στατιστικη αυτης της χειμερινης σεζον δειχνει οτι κατι παει...στραβα...

 

26 συμβαντα 2017

18 2016

12 2015.

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο αυξάνεται ο κόσμος που ανεβαίνει στο βουνό τόσο θα αυξάνονται και τα ατυχήματα. Και ο κόσμος που ανεβαίνει στο βουνό αυξάνεται συνεχώς. Μέχρι και μεσήλικες (κάλιο αργά...) ξεκινάνε τις αναβάσεις. Οι αναβάσεις συλλόγων και εταιρειών ανθούν. Συνεχώς ξεπετάγονται νέοι οργανωτές αναβασεων. Σιγά σιγά θα γίνει κατανοητό (και αποδεκτό) και στην Ελλάδα, ότι και η απλούστερη δραστηριότητα στο βουνό έχει κίνδυνο θανάτου. Πας μια βόλτα στον Υμηττό, γλιστράς κι ανοίγει το κεφάλι σου. Πας για σνόουμπορντ στη Βασιλίτσα και σκοτώνεσαι από χιονοστιβάδα μέσα στο χιονοδρομικό.

Πως να το κάνουμε, δεν είναι μπάσκετ.

Και μόλις τα ατυχήματα παρααυξηθούν θα φτιαχτεί και διάσωση της προκοπής (εναέρια δηλαδή). Γιατί στη διάσωση πια θα στηρίζεται το εισόδημα πλήθους και κάθε είδους επαγγελματιών.

Όπως στο εξωτερικό όπου κάθε χρόνο μετράνε εκατοντάδες νεκρούς σε κάθε χώρα με ορεινό τουρισμό. Από τους χιλιάδες τουρίστες που επισκέπτονται τα βουνά για να αφήσουν τα λεφτά τους.

Και είναι εξαιρετικά ακραίο και σπάνιο να κλείσει το κράτος τη πρόσβαση σε ένα βουνό εξαιτίας κινδύνου ατυχηματων.

 

Πάντως φίλε βρο το να μιλάμε εν έτει 2018 για μια ανάβαση στο Στεφάνι, το βρίσκω πολύ του περασμένου αιώνα. Και μάλιστα πολύ πίσω του περασμένου αιώνα. Σιγά σιγά βέβαια θα γίνει κατανοητό από όλους (το πλατύ κοινό που δεν ασχολείται) ότι αυτό είναι ορειβασία και όχι μια βόλτα στη Πάρνηθα. Ότι πρόκειται για μια στοιχειώδη (πια) ανάβαση. Όσοι ασχολούνται βέβαια το ξέρουν. Θα το μάθουν και οι άλλοι. Όπως εξάλλου γίνεται στις χώρες με ορεινό τουρισμό που και η τελευταία γιαγιά ακούει ορειβασία και φέρνει στο μυαλό της το Μάτερχον.

Τα ατυχήματα βέβαια θα υπάρχουν και θα αυξάνονται. Θα συνηθίσουμε.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-911-0-60004000-1515316218_thumb.jpg

 

Και αν αληθευει οτι η πτωση εγεινε στα ζωναρια, μπαινει ενα καποιο θεμα....

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θα συνηθισουμε με φοβιζει.

Οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να ανεβεις εβερεστ τωρα απο οτι τον περασμενο αιωνα εχει να κανει με την εξελιξη της ορειβασιας ως τεχνικη και μεσα ή με την καθολικη της εμπορευματοποιηση και την μετατροπη της σε μια < στοιχειωδη αναβαση> ;

Το οτι αυξανονται αλματωδως οι θανατοι λογω <πολυκοσμιας> στην διαδρομη, σχετικης ευκολιας στην τελικη προσβαση κλπ κλπ ειναι κατι που πρεπει να το δουμε ως εξελικτικη πορεια;

Να βαλουμε υποχρεωτικα επαγγελματιες οδηγους για χειμερινη στο στεφανι ή αυτο ειναι υπερβολικη <αλπινια>.

Ειναι τετριμενη μια αναβαση στο στεφανι τον γεναρη;

Να δουμε αριθμους μπας και χρειαστει να βαλουμε και περιορισμους λογω πολυκοσμιας;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιχείρηση διάσωσης στο λούκι του Στεφανιού, στον Όλυμπο
Ημ/νία: 06/01/2018
Waiting32.gif
image1.jpg?636509205197178615

Μεγάλη επιχείρηση για τη διάσωση μιας γυναίκας που έχει τραυματιστεί στο λούκι του Στεφανιού, στον Όλυμπο, έχει ξεκινήσει από τις 11 σήμερα το πρωί.

 

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης ενημερώθηκε στις 10.53 για το περιστατικό μέσω ασυρμάτου από το καταφύγιο “Γ. Αποστολίδης” και άμεσα ενημέρωσε την Πυροσβεστική Υπηρεσία, ενώ ταυτόχρονα ζητήθηκε η συνδρομή εναέριου μέσου για τη μεταφορά της γυναίκας. Σύμφωνα με τις πληροφορίες από το καταφύγιο “Γ. Αποστολίδης” πρόκειται για μια ορειβάτη περίπου 35 χρονών, η οποία τραυματίστηκε μετά από πτώση στο λούκι του Στεφανιού σε υψόμετρο περίπου 2.800 μέτρα.

 

Στην επιχείρηση για τη διάσωσή της θα συμμετέχει ελικόπτερο super puma της Πολεμικής Αεροπορίας.

 

Η κατάσταση της υγείας της γυναίκας είναι σοβαρή.

*Στις φωτογραφίες φαίνεται το σημείο του ατυχήματος

image2.jpg?636509205197178615

Print16.gif SendMail16.gif


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα ταπεινα πιστευω οτι το στεφανι γεναρη δεν ειναι <συνθηκες>, ειναι <expedition>.

Αλλωστε η ως τωρα στατιστικη αυτης της χειμερινης σεζον δειχνει οτι κατι παει...στραβα...

 

26 συμβαντα 2017

18 2016

12 2015.

Βασικά φταίει ότι γέμισε η αγορα "μαγαζιά" που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Η γυναίκα αυτή λέει ότι "έφυγε" 150μ στο λούκι του στεφανιού. Άρα όπως ξέρω εγώ το βουνό, θα πω με σιγουριά ότι δεν ήταν δεμένη σε σχοινοσυντροφια. Με μηδέν γνώσεις σε ένα απαιτητικό πεδίο δεν πας ξεβράκωτος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα ταπεινα πιστευω οτι το στεφανι γεναρη δεν ειναι <συνθηκες>, ειναι <expedition>.

Αλλωστε η ως τωρα στατιστικη αυτης της χειμερινης σεζον δειχνει οτι κατι παει...στραβα...

 

26 συμβαντα 2017

18 2016

12 2015.

 

Αν εισαι εμπειρος και ο καιρος κ οι συνθηκες καλες δεν ειναι προβλημα ο Γεναρης Βασιλη... το αντιθετο... Τωρα ανεβαινουμε για να ευχαριστηθουμε του χειμερινο βουνο!

Το προβλημα ειναι οτι ανεβαινουν ασχετοι στα βουνα.........

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια

Δεν ειναι τοσο η αναριχηση.

Υποθετω οτι πρεπει να σου αρεσει να σκαρφαλωνεις τεχνικα (γιατι μην μου πεις οτι δεν θα ασφαλιστεις γεναρη μηνα στην συγκεκριμενη διαδρομη σε μικτο, ουτε οτι δεν θα βγουν 2 πιολε...).

Ειναι που ειναι αθλος αντοχης να ανεβασεις τα συμπραγκαλα στο οροπεδιο.

Με κλειστα τα καταφυγια.

Η προσεγγιση στα ζωναρια;;;

Με τον παγο απο κατω που ηδη πηρε ζωες;

Με την ασταθεια του πανω στρωματος γεναρη μηνα;

Δεν ανεβαινουν ασχετοι σε αυτην την διαδρομη.

Οι ασχετοι το περασμα του γιοσου δεν θα το περνουσαν.

Αλλης φυσης ειναι το προβλημα.

Τεσπα εγω δεν ειπα να μην το κανει.

Αλλωστε την ζωη σου παιζεις και επομενως αποφασιζεις.

Εγω ειπα οτι ειναι δυσκολο.

Μπορει να εχω μεινει πισω στις εξελιξεις.

Υπηρξε και τυχερη.

Σχετικη καλοκαιρια και διαθεσιμο ελικοπτερο με 2 κινητηρες.

Οταν και αν μαθουμε το πως και το γιατι της πτωσης.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...το οξύμωρο στην κατάσταση που πάει να δημιουργηθεί είναι το εξής. Πως για να ασχοληθεί ιδιώτης με μέσα διάσωσης θα πρέπει να αυξηθεί η εμπορικότητα της περιοχής. Μιλάμε για τον Ολυμπο... που κινδυνεύει ανα πάσα στιγμή από τέτοια "σχέδια". Θα πρέπει δηλαδή να υπερ-διπλασιαστεί η επισκεψιμότητα για ορειβασία, αναρήχηση κ.ο.κ. Θα κινηθούν μηχανισμοί με τον γνωστό μηχανισμό. Ετσι θα αυξηθούν περιστατικά , ατυχήματα , το ρίσκο ,το προιον που αν δεν γίνει το ατυχημα έχει το μικρότερο έως μηδαμινό κόστος .

 

Το έχουμε δει το έργο. Ετσι λειτουργεί μια βιομηχανία παροχής υπερησιών με δραστηριότητες στην υπαιθρο.

 

Γιατι να γινει αυτο στον Ολυμπο; Δεν ειναι κρίμα; Για ποιον λόγο; Δεν κατακτήθηκε η κορυφή, δεν έχουμε δυό καταφυγιάκια για τα καλοκαίρια μας και τα φθινοπώρια μας; Τι τα θέλουμε τα οργανωμένα εξτριμ; Για να δημουργηθεί αγορά που θα εξυπηρετεί έναν ιδιώτη που τρύβει τα χέρια του;

 

Πάλι τα ίδια;.....

 

?

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είναι στη φύση του ανθρώπου να δοκιμάζει τα όριά του.

 

Ο κίνδυνος εξίταρε και θα εξιτάρει, απλά τώρα με την πρόοδο της τεχνολογίας και τα παρεχομενα μέσα, ο όρος adrelanine junkies έχει εξαπλωθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως η συγκεκριμένη διάσωση θα δουλέψει θετικά και για τον τουρισμό, μιας και όπως διαβάζω αλλού, η διασωθείσα είναι αλλοδαπή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια

Δεν ειναι τοσο η αναριχηση.

Υποθετω οτι πρεπει να σου αρεσει να σκαρφαλωνεις τεχνικα (γιατι μην μου πεις οτι δεν θα ασφαλιστεις γεναρη μηνα στην συγκεκριμενη διαδρομη σε μικτο, ουτε οτι δεν θα βγουν 2 πιολε...).

Ειναι που ειναι αθλος αντοχης να ανεβασεις τα συμπραγκαλα στο οροπεδιο.

Με κλειστα τα καταφυγια.

Η προσεγγιση στα ζωναρια;;;

Με τον παγο απο κατω που ηδη πηρε ζωες;

Με την ασταθεια του πανω στρωματος γεναρη μηνα;

Δεν ανεβαινουν ασχετοι σε αυτην την διαδρομη.

Οι ασχετοι το περασμα του γιοσου δεν θα το περνουσαν.

Αλλης φυσης ειναι το προβλημα.

Τεσπα εγω δεν ειπα να μην το κανει.

Αλλωστε την ζωη σου παιζεις και επομενως αποφασιζεις.

Εγω ειπα οτι ειναι δυσκολο.

Μπορει να εχω μεινει πισω στις εξελιξεις.

Υπηρξε και τυχερη.

Σχετικη καλοκαιρια και διαθεσιμο ελικοπτερο με 2 κινητηρες.

Οταν και αν μαθουμε το πως και το γιατι της πτωσης.

 

Και ομως Βασιλη....... για το συγκεκριμενο συμβαν δεν ξερω αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου στα βουνα..... Και τελειες να ειναι οι συνθηκες ολα μπορει να συμβουν.

 

Απο εκει κ περα η Ορειβασια (οχι πεζοπορια μην τα μπερδευουμε) γενικα αλλα ειδικοτερα το χειμωνα ειναι εξ ορισμου επικινδυνη. Το κανουμε επειδη το αγαπαμε γνωριζοντας οτι οσο εμπειρος κ να εισαι οσο καλο εξοπλισμο και να εχεις υπαρχουν πιθανοτητες να μην γυρισεις....... Αν ακολουθεις πιστα τους κανονες και δεν παιζεις με την τυχη σου αυτες οι πιθανοτητες ειναι πολυ μικρες......

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατα την αποψή μου το βουνό πρέπει να μείνει ως έχει. Οποιος θέλει να το ρισκάρει θα το κάνει με δική του ευθύνη, αυτό περι κρατικής επένδυσης. Ο έλεγχος της "ανάπτυξης" στο βουνό δεν θα αυξήσει τα ατυχήματα, για τα κρατικά μέσα διάσωσης ενδεχωμένος αποτελεί και μια ευκαίρια εξάσκησης , ελικόπτερα , προσωπικό κτλ Χωρίς τον πυρετό της αυξημένης στατιστικής..... Για τα περιορισμένα περιστατικά, 5-6 τον χρόνο ωχριούν στα 10δες σε περίπτωση που το βονυό γινει σουπερ-μαρκετ. Τι να κάνουμε, εδώ περπατάμε και μπορει να σκοντάψουμε και να σκωτοθούμε. Το κράτος θα φταίει ή απουσία ανάπυξης;...;;;

 

Αυτά βεβαια θα τα διβάζει κανένας φανατικός των βουνώνπου θέλει να κάνει μαγαζί και θα με λεει ιερόσυλο.... ετσι γίνεται στις στοές. Δεκτόν. Πουλάνε το ευαγγέλιο της ορεινής λατρείας τους....

 

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι θρηνούν , θα μπορούσε να ήμουν εγώ. Ως νεκρός δεν θα με πειραζε γιατι έτσι κι αλλιως δεν θα καταλαβαινα τίποτα, θα είχε τελειώσει το έργο. Αυτοί που θα έμειναν πισω μου ομως; τι μου φταίνε;.... Τα όρια στην ζωή δεν ειναι στις κορυφές, τα ποτάμια και τις θάλασσες. Ορθή σκέψη , συλογισμός και τι μαθαίνουμε απο την ιστορία.

 

Δεν υπάρχει λόγος.

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατα την αποψή μου το βουνό πρέπει να μείνει ως έχει. Οποιος θέλει να το ρισκάρει θα το κάνει με δική του ευθύνη, αυτό περι κρατικής επένδυσης. Ο έλεγχος της "ανάπτυξης" στο βουνό δεν θα αυξήσει τα ατυχήματα, για τα κρατικά μέσα διάσωσης ενδεχωμένος αποτελεί και μια ευκαίρια εξάσκησης , ελικόπτερα , προσωπικό κτλ Χωρίς τον πυρετό της αυξημένης στατιστικής..... Για τα περιορισμένα περιστατικά, 5-6 τον χρόνο ωχριούν στα 10δες σε περίπτωση που το βονυό γινει σουπερ-μαρκετ. Τι να κάνουμε, εδώ περπατάμε και μπορει να σκοντάψουμε και να σκωτοθούμε. Το κράτος θα φταίει ή απουσία ανάπυξης;...;;;

 

Αυτά βεβαια θα τα διβάζει κανένας φανατικός των βουνώνπου θέλει να κάνει μαγαζί και θα με λεει ιερόσυλο.... ετσι γίνεται στις στοές. Δεκτόν. Πουλάνε το ευαγγέλιο της ορεινής λατρείας τους....

 

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι θρηνούν , θα μπορούσε να ήμουν εγώ. Ο νεκρός δεν θα με πειραζε γιατι έτσι κι αλλιως δεν θα καταλαβαινα τίποτα, θα είχε τελειώσει το έργο. Αυτοί που θα έμειναν πισω μου ομως; τι μου φταίνε;.... Τα όρια στην ζωή δεν ειναι στις κορυφές, τα ποτάμια και τις θάλασσες. Ορθή σκέψη , συλογισμός και τι μαθαίνουμε απο την ιστορία.

 

Δεν υπάρχει λόγος.

 

Συμφωνω στο να μεινει το βουνο οπως ακριβως ειναι. Αναπτυξη δεν χρειαζεται. Ουτε τελεφερικ να σε πηγαινει στο Οροπεδιο. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ομως χρειαζεται οπως σε ολα τα Εθνικα Παρκα παγκοσμιως. Εκει υπαρχει ελεγχος στο ποσοι ανεβαινουν στο βουνο και πληρωνεις ενα ποσο σαν αδεια για να μπεις. Σε άλλα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ειδικα χειμωνα να συνοδευεσαι απο Οδηγο Βουνου! Απο αυτα τα χρηματα γινεται η προστασια του δρυμου, η συντηρηση των μονοπατιων, η παροχη υπηρεσιων Διασωσης κτλ....... Δεν μπορει ο Ολυμπος που τραβαει χιλιαδες επισκεπτες (και ορειβατες) καθε χρονο να ειναι ξεφραγο αμπελι.....

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι ξεφραγκο αμπέλι; Οτι ειναι αφημένο στην φύση είναι ξεφραγκο αμπελι;

 

Οτι έχει πιάσει ο άνθρωπος το έχει κάνει ...σκουπιδότοπο:

 

IMG_1448.jpg

 

http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/39442821/tonnes-of-rubbish-is-being-cleared-from-mount-everest

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προτείνετε.

 

Να σταματήσει ο κόσμος να ανεβαίνει στα βουνά για να μη κλαίνε οι μανούλες τους;

Να μπει εισιτήριο για να ανεβαίνουν λιγότεροι και έτσι να μειωθούν τα ατυχήματα;

Να γίνει υποχρεωτική η χρήση οδηγών για να βγάλουν κι αυτοί κάνα φραγκο;

Να δείχνει δίπλωμα οποίος θέλει να ανέβει στο βουνό;

Να σταματήσει να υπάρχει ακόμη και αυτή η στοιχειώδης διάσωση αφού τα 'θελαν και τα 'παθαν;

Να πληρώνει η μάνα μου για χιονοδρομικά και οι ορειβάτες για διάσωση;

 

Ρωτάω μόνο από περιέργεια για να καταλάβω πως σκέφτονται για το θέμα άνθρωποι που έχουν κάποια σχέση με το βουνό.

 

Γιατί αν άνθρωποι που έχουν κάποια σχέση λένε αυτά που διαβάζω πιο πάνω, τότε δικιολογημένα οι ασχετοι-"το-βουνό-δεν-συγχωρεί" δημοσιογράφοι, γράφουν όλες αυτές τις μπούρδες που κατά καιρούς διαβάζουμε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΝ δεν παρέμβει αναπτυξιακά κανείς στον Ολυμπο τότε και αυτος θα μείνεις αυθεντικός, όπως ειναι. Τα ατυχήματα ΔΕΝ θα αυξηθούν γιατι δεν θα τους πουλήσει κανεις το προιον. Στο βουνό φίλοι μου πάνε μόνον αυτοι που το αγαπουν, και ξέρουν να βρουν τον δρόμο. Ας αφησουμε τα βουνά στην ησυχία τους. Φτάνει.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι ξεφραγκο αμπέλι; Οτι ειναι αφημένο στην φύση είναι ξεφραγκο αμπελι;

 

Οτι έχει πιάσει ο άνθρωπος το έχει κάνει ...σκουπιδότοπο:

 

IMG_1448.jpg

 

http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/39442821/tonnes-of-rubbish-is-being-cleared-from-mount-everest

 

Χρηστο ατυχες παραδειγμα..... να κραταμε κ τα μεγεθη....... μπορω να σου βαλω φωτο απο δεκαδες αλλα πεδια που δεν συμβαινει κατι τετοιο. Ξερεις πολυ καλα οτι σε καποια βουνα οταν γυρνας στην εξοδο σου ζητανε ακομα κ τη σακουλα με τα.... κοπρανα σου....... και αν ειναι πολυ λιγα ή δεν τους πας καθολου τρως κ προστιμο..........

 

Επισης καθε τελος σαιζον ή τελος παντων κατα περιοδους ξερω οτι γινεται καθαρισμος ο οποιος χρηματοδοτειται απο τα χρηματα της αδειας για να ανεβεις.......

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προτείνετε.

 

Να σταματήσει ο κόσμος να ανεβαίνει στα βουνά για να μη κλαίνε οι μανούλες τους;

Να μπει εισιτήριο για να ανεβαίνουν λιγότεροι και έτσι να μειωθούν τα ατυχήματα;

Να γίνει υποχρεωτική η χρήση οδηγών για να βγάλουν κι αυτοί κάνα φραγκο;

Να δείχνει δίπλωμα οποίος θέλει να ανέβει στο βουνό;

Να σταματήσει να υπάρχει ακόμη και αυτή η στοιχειώδης διάσωση αφού τα 'θελαν και τα 'παθαν;

Να πληρώνει η μάνα μου για χιονοδρομικά και οι ορειβάτες για διάσωση;

 

Ρωτάω μόνο από περιέργεια για να καταλάβω πως σκέφτονται για το θέμα άνθρωποι που έχουν κάποια σχέση με το βουνό.

 

Γιατί αν άνθρωποι που έχουν κάποια σχέση λένε αυτά που διαβάζω πιο πάνω, τότε δικιολογημένα οι ασχετοι-"το-βουνό-δεν-συγχωρεί" δημοσιογράφοι, γράφουν όλες αυτές τις μπούρδες που κατά καιρούς διαβάζουμε.

 

Οτι συμβαινει σε ολα τα πολιτισμενα (και μη) Εθνικα Παρκα, Δρυμους κτλ..... Να υπαρχει μια οργανωση και καποιος ελεγχος. Ναι να υπαρχει καποιο ευλογο αντιτιμο για την εισοδο το οποιο ομως θα εξασφαλιζει και καποια πραγματα (χωρις να επιβαρυνονται οι φορολογουμενοι οπως λες), οπως καθαριοτητα, συντηρηση μονοπατιων, Πρωτες Βοηθειες, Διασωση κτλ....... που βρισκετε το παραλογο?....... και ΝΑΙ σε καποια βουνα εφοσον μπορει να υπαρχει ελεγχος να μπορεις να πας ΜΟΝΟ με Οδηγο Βουνου, όχι για να βγαλουν κ αυτοι καποια χρηματα αλλα οπως ειπες κ εσυ να μην πληρωνουν εγω κ εσυ ( ολοι οι φορολογουμενοι δλδ) το κοστος μιας διασωσης στον Ολυμπο. Φανταζομαι ξερετε ποσες χιλαδες ευρω κοστιζει μια πτητικη ωρα ενος Super Puma...........

 

Υ.Γ.. Κανενα δεν εχω δει να διαμαρτυρεται για τα επιπλεον ευρω που δινουμε για ασφαλεια στα Χ/Κ του εξωτερικου. Αποτρεπει αυτο κανενα στο να παει στο βουνο???

  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλο ειναι επισης ΟΛΟΙ οσοι ασχολουνται με το Βουνο να παρακολουθησουν τουλαχιστον μια ΣΧΟΛΗ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ. Πολλοι Ορειβατικοι Συλλογοι διοργανωνουν τετοιες σχολες. Αν ενδιαφερεστε σχεδον ολες οι σχολες ξεκινανε αυτο τον καιρο!!!!!!!!!!!

 

ή εστω οταν πατε στα βουνα να εχετε και καποιον εμπειρο μαζι σας................

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μονοπάτι του βουνού για χιλιάδες χρόνια διαμορφώνεται απο το πέρασμα όσων έχουν δουλειά σε αυτο. Σήμερα είναι ίσως περισσότερο απο ποτέ για λόγους αναψυχής (ή αγαλίασης). Το να περπατάμε δηλαδή ελευθερα στην φύση ήταν κάτι που μας καθόρησε σαν είδος.

 

Δεν νομίζω οτι πρέπει να πληρώνουμε για να περπατήσουμε στο βουνό.

 

Η συντηρηση απο την άλλη ενός Δρυμού δεν ειναι υποχρεώση μόνον για αυτους που το περπατάνε. Βουνό σαν τον Ολυμπο αποτελεί εθνικός πλουτος, αρα μπορει να δημιουργηθεί ένα τομέας δέκα ανθρώπων που θα το κάνουν και θα αμοιβοντε απο το κρατος. Αυτό όμως απέχει πολύ, παρα πολύ από αυτο που τελευταία βλέπουμε να αιωρείται. Για οργάνωση, για οδηγους βουνού , για ορειβάτες , για σχολές , για για ...κτλ κτλ

 

Εγώ θα ήμουν υπερ να πληρώνω απο τους φόρους μου για να συντηρηθεί πχ ένα δάσος ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ! Οχι όμως για τα υπόλοιπα, τους "αθλους" του σύγρχονου ανθρώπου ,την ματαιότητά του και τα συναφή. Δεν θέλω να του δώσω φράγκο. Να τα βγάλει μονος του και να αναλαβει την ευθύνη του. αμα θελει να ρισκάρει για κάποιον σκοπό δικό του θέμα...

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pka παντως δεν με πειθεις οτι η συγκεκριμενη αναβαση με τις συγκεκριμενες συνθηκες ηταν... τετριμενη.

Και ναι ο ολυμπος καταφερε να εχει κοσμο, επομενως ηρθε η ωρα να μπουν κανονες.

Ασχετο με το συγκεκριμενο συμβαν το οποιο δεν ηταν συνηθες.

Εκτος και αν με τετοιες συνθηκες εχει ουρά στο στεφανι. Δεν νομιζω.

Καλη η αισθηση της ελευθεριας αλλα οταν θελουμε το ελικοπτερο διαθεσιμο....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να εντοπισουμε επιτέλους πως δημιουργούντε πλαστές ανάγκες. Το έχουμε δει να συμβαίνει σε όλη την καταναλωτική κοινωνία της δύσης. Τα ατυχήματα δεν θα αυξηθούν όσο ο Ολυμπος παραμένει στην αρχική του μορφή. Γιατί ο επενδυτής θα κάνει την πλύση εγκεφάλου στον πελάτη του. Θα τον στέλνει δηλαδή στο στεφάνι .....

 

Ετσι την πατάμε. Οργάνωση το λέμε. Να φτιάξουμε μια ακόμα αγορά το λέμε. Να προστατέψουμε τους πελάτες που θα φέρουμε το λέμε, και εκεί δουλειές κι άλλες πωλήσεις, κι άλλα σχολεία ,κι άλλες εξορμήσεις, κι άλλο κι άλλο..κι άλλο....

 

Στο κάτω κάτω να σας ρωτήσω κάτι; Εσας τι σας κόφτει; Θέλει κανείς σας να ανοιξει μαγαζί εκει πάνω; Αν θέλετε "οργανωμένο" βουνό δεν μπορείτε να το βρείτε στην Ευρώπη; Πάτε εκει και χορτάστε οργάνωση. Τι θα σας οφελείσει προσωπικά να πηράξουμε τον Ολυμπο; Να νιώθετε και σεις οτι γινηκαμε αλπινστες ευρωπαίοι;...

 

Σκεφτείτε το, την επομενη φορά που θα Τον περπατήσετε και θα έχει ακόμα ησυχία....

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...