Jump to content

Recommended Posts

http://www.pghm-chamonix.com

Οι Γάλλοι χωροφύλακες ψηλού βουνού. Δημόσια και δωρεάν διάσωση στα σημαντικότερα βουνά της Γαλλίας και της Ευρώπης. Μακράν η καλύτερη υπηρεσία διάσωσης που υπάρχει παγκόσμια.

Σε μερικά από τα διασημότερα βουνά στο κόσμο, όπου ανεβαίνει όποιος θέλει, όποτε θέλει, όπως θέλει, χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανένα, και χωρίς να πληρώσει φράγκο σε κανένα.

Έχω δει και πληρωτή διάσωση. Κι αυτή, αν έχεις λεφτά κι αν θέλεις να πληρώσεις. Αλλιώς δεν σε υποχρεώνει κανείς.

Αλλά εισιτήρια, κανόνες και υποχρεωτικούς οδηγούς δεν έχω συναντήσει.

 

Την άποψη για την αποθάρρυνση της αύξησης των ορειβατικών αναβάσεων για να μην αυξηθούν τα ατυχήματα, δεν ξέρω πως να τη σχολιάσω.

 

Λείπει η κουλτούρα του βουνού στην Ελλάδα. Γι' αυτό όποτε γίνεται ατύχημα γίνεται και πρώτο θέμα στις ειδήσεις.

Γιατί ακόμη και σήμερα ακούγεται απίστευτο (αν όχι απαράδεκτο) στο πολύ κόσμο ότι κάποιοι διασκεδάζουν ανεβαίνοντας στο Στεφάνι.

 

Που όχι, δεν έγινε πιο εύκολο απ' ότι ήταν. Απλά εν έτει 2018 είναι πια μια διαδρομή που δεν είναι επίτευγμα αλλά μια ανάβαση που θα πρέπει να μπορεί να κάνει κάθε απόφοιτος μιας σχολής ορειβασίας.

Το επίπεδο έχει ανέβει. Δεν είμαστε στις αρχές του 1980.

 

Και σιγά σιγά μαθαίνει κι εδώ ο κόσμος ότι ορειβασία σημαίνει σχοινιά, σίδερα, ατυχήματα, ελευθερία. Όπως το ξέρει και η τελευταία γιαγιά στις προηγμένες ορειβατικά χώρες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να εντοπισουμε επιτέλους πως δημιουργούντε πλαστές ανάγκες. Το έχουμε δει να συμβαίνει σε όλη την καταναλωτική κοινωνία της δύσης. Τα ατυχήματα δεν θα αυξηθούν όσο ο Ολυμπος παραμένει στην αρχική του μορφή. Γιατί ο επενδυτής θα κάνει την πλύση εγκεφάλου στον πελάτη του. Θα τον στέλνει δηλαδή στο στεφάνι .....

 

Ετσι την πατάμε. Οργάνωση το λέμε. Να φτιάξουμε μια ακόμα αγορά το λέμε. Να προστατέψουμε τους πελάτες που θα φέρουμε το λέμε, και εκεί δουλειές κι άλλες πωλήσεις, κι άλλα σχολεία ,κι άλλες εξορμήσεις, κι άλλο κι άλλο..κι άλλο....

 

Στο κάτω κάτω να σας ρωτήσω κάτι; Εσας τι σας κόφτει; Θέλει κανείς σας να ανοιξει μαγαζί εκει πάνω; Αν θέλετε "οργανωμένο" βουνό δεν μπορείτε να το βρείτε στην Ευρώπη; Πάτε εκει και χορτάστε οργάνωση. Τι θα σας οφελείσει προσωπικά να πηράξουμε τον Ολυμπο; Να νιώθετε και σεις οτι γινηκαμε αλπινστες ευρωπαίοι;...

 

Σκεφτείτε το, την επομενη φορά που θα Τον περπατήσετε και θα έχει ακόμα ησυχία....

Ποιος ειπε το οτιδηποτε για επενδυτη;;;;

 

Ουσιαστικα μιλαμε για τροπους χρηματοδοτησης των Φορεων Διαχειρησης των Εθνικων Δρυμων κ των δρασεων τους οι οποιοι σημερα απλα υπαρχουν στα χαρτια λογω της κρισης κ δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα υπαρχουν και στο μελλον..... Αν μαζευτουν χρηματα θα μπορεσουν να γινουν αυτα που ανεφερα χωρις να εμπλακει ιδιωτης!!!

Edited by kaps
  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά προσωπικά είχα πάντα την αίσθηση ότι η Ελλάδα έχει πολύ περισσότερο "ορειβατική" παρά "χιονοδρομική" παιδεία, τόσο λάθος το είχα καταλάβει?

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και παλι θα διαφωνισω pka.

Εφερες την μονη δημοσια χωροφυλακη σε μια θαλασσα ιδιωτικοποιησεων.

 

Δεν κανει τζαμπα αεροδιακομιδη.

 

Ελεγχος οχι απαγορευση.

Οσο ακομα το βουνο ειναι δημοσιο αγαθο.

 

Οταν πας σε ενα καταφυγειο της ομοσπονδιας δεν πληρωνεις;

Συγγνωμη αλλα τις αναβασεις του 20 αιωνα στα ελληνικα βουνα ουτε με τα κυαλια δεν θα τις καναν τωρα.

Ασε που δεν θα καναν τετοιο λαθος στην προσεγγιση. Αν οντως πηγαν απο το λουκι του στεφανιου.

Αλλα ελευθεροι να κανουν οτι θελουν.

Ομως το συγκεκριμενο βουνο ή θα το ρυθμισει η ορειβατικη κοινοτητα ή θα το ρυθμισουν...αλλοι.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανένας δεν θα το ρυθμίσει και οι άνθρωποι θα εξακολουθήσουν να ανεβαίνουν όπως νομίζουν και κάποιοι να σκοτώνονται.

 

Εδώ δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε το πως οδηγάμε και παρκάρουμε ή το αν θα καπνίζουμε σε κλειστούς δημόσιους χώρους, θα ρυθμίσουμε το πως θα ανεβαίνουμε στα βουνά της χώρας... :P

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και παλι θα διαφωνισω pka.

Εφερες την μονη δημοσια χωροφυλακη σε μια θαλασσα ιδιωτικοποιησεων.

Δεν ξέρω αν είναι η μόνη δημόσια, πάντως είναι πολύ μακράν η μεγαλύτερη και καλύτερη στο κόσμο. Καλύπτει όλη τη Γαλλία και στα σημεία αιχμής (πχ Μοντ Μπλάνκ) κυριολεκτικά σκίζει. Σχεδόν όλοι οι χωροφύλακες είναι είτε οδηγοί βουνού είτε υποψήφιοι οδηγοί βουνού. Κι αν σου τύχει να δεις ελικόπτερο σε διάσωση κυριολεκτικά σου κρεμάει το σαγόνι.

 

Δεν κανει τζαμπα αεροδιακομιδη.

Σε μένα δεν έτυχε και δεν ξέρω αν πια η αερομεταφορά είναι επι χρήμασι. Σε φίλους πάντως που έτυχε δεν πλήρωσαν φράγκο.

 

Ελεγχος οχι απαγορευση.

Οσο ακομα το βουνο ειναι δημοσιο αγαθο.

Ο έλεγχος (όπως και ο ανταγωνιστικός αθλητισμός) είναι εντελώς αντίθετος από τη φιλοσοφία και τις παραδόσεις της ορειβασίας. Επειδή αυτές οι παραδόσεις και η φιλοσοφία είναι όχι μόνο άγνωστες αλλά και εντελώς ξένες με την Ελληνική νοοτροπία, μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει κάνοντας το σοφό και γνωρίζοντας ότι κανείς δεν θα του απαντήσει.

 

Οταν πας σε ενα καταφυγειο της ομοσπονδιας δεν πληρωνεις;

Δεν είπα να μη πληρώνω. Δεν είμαι αντίθετος σε μια μέθοδο ασφάλισης που θα καλύπτει τα έξοδα μιας διάσωσης. Αλλά αυτή είναι αδύνατη να υπάρξει με τον σημερινό μικρό αριθμό των ορειβατών. Οπότε πρέπει να αναλάβει η πολιτεία. Η κοινωνία εξάλλου οφείλει σε κάθε πολίτη της. Σε κάθε περίπτωση. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.

 

Συγγνωμη αλλα τις αναβασεις του 20 αιωνα στα ελληνικα βουνα ουτε με τα κυαλια δεν θα τις καναν τωρα.

Μπορεί κι εγώ να είμαι πια ορειβάτης του καναπέ αλλά ακούω τη γίνεται γύρω μου. Πολύ φιλικά θα σου πω ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος. Για ψάξε μόνο τις διαδρομές που έκαναν εκεί τριγύρω αυτοί που κατέβασαν τη Σκοπιανή. Που είναι πια πολύ του συρμού.

 

Ασε που δεν θα καναν τετοιο λαθος στην προσεγγιση. Αν οντως πηγαν απο το λουκι του στεφανιου.

Αν λένε ότι το ατύχημα έγινε στο λούκι του Στεφανιού, εκεί θα έγινε. Γιατί λάθος; Που ξέρεις που πήγαιναν; Μπορεί να πήγαιναν οπουδήποτε. Στο Στεφάνι, στη Στριβάδα, Στο Μύτικα. Ξέρεις πόσος κόσμος ανεβαίνει στο Μύτικα από το Νάτση; Που κάποτε ήταν αντικείμενο σχολής βοηθών εκπαιδευτών. Είμαστε πολύ μπροστά από τον 20ο αιώνα. Κι αλοίμονο αν δεν ήταν έτσι.

 

Αλλα ελευθεροι να κανουν οτι θελουν.

Ομως το συγκεκριμενο βουνο ή θα το ρυθμισει η ορειβατικη κοινοτητα ή θα το ρυθμισουν...αλλοι.

Πέρα από τη ξιπασιά μας, ο Όλυμπος ως μέγεθος (ορειβατικό, τουριστικό, συμβολικό) δεν είναι παρά πολύ μκρότερος από άλλα βουνά της Ευρώπης. Όπου κανείς δεν διανοείται να ρυθμίσει τίποτα. Ρυθμίσεις σε βουνά παγκόσμια υπάρχουν είτε για τη κονόμα (πχ Ιμαλάια) είτε γιατί υπάρχουν πολύ σοβαροί περιβαλλοντικοί λόγοι (πχ Ανταρκτική). Διάβασα και τον διοικητή της πυροσβεστικής Πιερίας να μιλάει για ρυθμίσεις αλλά αυτός έχει τον πόνο του. Ξέρεις τι είναι να σε στέλνουν ανεκπαίδευτο εκεί πάνω να κάνεις κάτι που δεν είναι η δουλειά σου; Καλύτερα να μην ανεβαίνει κανείς.

Edited by pka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ αυτή τη ζωή, πάντως, υπάρχει και η ατομική ευθύνη και η ευθύνη του ενήλικα...

Αποθεωμένη έννοια στις ΗΠΑ, δαιμονοποιημένη στην Ελλάδα.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή στον ιδιώτη, είναι πιο πονηρός από τον κρατιστή. Για να γινει φερειπειν η ιδιωτική ασφάλιση διάσωσης κτλ θα πρέπει, χονδρικά, ....να φτιαχτει ακόμα και ένα τελεφερικ για το οροπέδιο σε βάθος χρόνου....Για ποιο λόγο; Με ρωτάτε, "Είσαι παρανοικός".

 

Πως θα ασφαλίσουμε περισσότερο κόσμο για να βγουν τα έξοδα και το κέρδος; Φέρνωντας περισσότερο κόσμο στο βουνό. Πως θα γίνει αυτο; Ε, ας φτιάξουμε ένα ακόμα ...χιονοδρομικό. Ολοι θα έχουν δουλειές , οι ταβερνες που θα φτιαχτούν, τα ξενοδοχεία, ίσως ένα καζίνο στην παραλία στο λιτοχωρο, οι λιανέμποροι, οι χονδρέμποροι, τα ταξειδιωτικά γραφεία κ.ο.κ. Εν τω μεταξύ οι ίδιοι επενδυτές ειναι πισω από όλα αυτα.... (και τις επιχορηγήσεις...)

 

Δεν γίνεται αυτό πάντα μεθοδευμένα, γίνεται Και μαζικά βλακωδώς, ειδικά στην Ελλάδα. Δείτε πχ τις οργανωμένες τουριστικές ζώνες Αράχωβας, Καλαβρύτων, κτλ Πάμε όλοι μαζί και ο καθένας μόνος του, όλα για την αγάπη του βουνού....

 

Και δεν ειναι απαραίτητο το παιχνίδι να πυροδοτηθεί από τα ατυχήματα. Αυτό ειναι το καρότο, και τι μεγάλο τραγανό καρότο ε; γιατι χτυπά στην ευαισθησία του ανυποψιαστου ανθρώπου που ξαφνικά για να ξεφύγει από τα προσωπικά του προβλήματα καβαλάει το βουνό. Λιγο ιστορία για την ορειβασία, λίγο δράμα , λίγο σαπουνόπερα για τον ηρωισμό των ορειβατών και νάτο! Συγκινηθηκε το πανελληνιο... Να οργανώσουμε γρήγορα το βουνό. Ο Ολυμπος είναι το πλέον μυθικό και συμβολικό βουνό στον κόσμο που έρχονται οι ξένοι να το περπατήσουν. Ετσι θα το αφήσουμε; ......

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκκοο

Καταλαβα

Στρουθοκαμηλος εμεις.

Ελεγχος απο το κρατος

Στο τελος αναθεση σε ιδιωτη.

Γνωστο το εργο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά θα κάνουμε να αφήσουμε τον Ολυμπο στην ησυχία του

Και να έχετε στα υπόψη σας εάν ποτέ γίνει χιονοδρομικό για Heliski που φαντάζονται, δεν θα ξαναχιονίσει .........από τα νεύρα του , ήμαρτον με την τουριστική ανάπτυξη σε αυτή τη χώρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλιστα.

Ετυχε ναναι ο Μποτέλης με μιά ομαδα ορειβατων στο αποστολιδης οταν ο ενας απο τους τρεις μπηκε να ζητησει βοηθεια.

Ετσι και ο ασυρματος δουλεψε και η βοηθεια πηγε αμεσως.

Λογω της ημερας, αλλιως...

Και μετα μου λετε να μην υπαρχει ρυθμιση.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είπα να μην υπάρχει. Είπα ότι σε αυτή τη χώρα δεν πρόκειται να υπάρξει, όσοι και να σκοτωθούν. Η δύναμη της Ελληνικής αδράνειας είναι εντυπωσιακή.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή στον ιδιώτη, είναι πιο πονηρός από τον κρατιστή. Για να γινει φερειπειν η ιδιωτική ασφάλιση διάσωσης κτλ θα πρέπει, χονδρικά, ....να φτιαχτει ακόμα και ένα τελεφερικ για το οροπέδιο σε βάθος χρόνου....Για ποιο λόγο; Με ρωτάτε, "Είσαι παρανοικός".

 

Πως θα ασφαλίσουμε περισσότερο κόσμο για να βγουν τα έξοδα και το κέρδος; Φέρνωντας περισσότερο κόσμο στο βουνό. Πως θα γίνει αυτο; Ε, ας φτιάξουμε ένα ακόμα ...χιονοδρομικό. Ολοι θα έχουν δουλειές , οι ταβερνες που θα φτιαχτούν, τα ξενοδοχεία, ίσως ένα καζίνο στην παραλία στο λιτοχωρο, οι λιανέμποροι, οι χονδρέμποροι, τα ταξειδιωτικά γραφεία κ.ο.κ. Εν τω μεταξύ οι ίδιοι επενδυτές ειναι πισω από όλα αυτα.... (και τις επιχορηγήσεις...)

 

Δεν γίνεται αυτό πάντα μεθοδευμένα, γίνεται Και μαζικά βλακωδώς, ειδικά στην Ελλάδα. Δείτε πχ τις οργανωμένες τουριστικές ζώνες Αράχωβας, Καλαβρύτων, κτλ Πάμε όλοι μαζί και ο καθένας μόνος του, όλα για την αγάπη του βουνού....

 

Και δεν ειναι απαραίτητο το παιχνίδι να πυροδοτηθεί από τα ατυχήματα. Αυτό ειναι το καρότο, και τι μεγάλο τραγανό καρότο ε; γιατι χτυπά στην ευαισθησία του ανυποψιαστου ανθρώπου που ξαφνικά για να ξεφύγει από τα προσωπικά του προβλήματα καβαλάει το βουνό. Λιγο ιστορία για την ορειβασία, λίγο δράμα , λίγο σαπουνόπερα για τον ηρωισμό των ορειβατών και νάτο! Συγκινηθηκε το πανελληνιο... Να οργανώσουμε γρήγορα το βουνό. Ο Ολυμπος είναι το πλέον μυθικό και συμβολικό βουνό στον κόσμο που έρχονται οι ξένοι να το περπατήσουν. Ετσι θα το αφήσουμε; ......

 

Που βλεπεις εσυ τον Ιδιωτη πες μου να τον δω κ εγω.

 

Να υπαρξει μια ΚΡΑΤΙΚΗ οργανωση με οργανο τους Φορεις Διαχειρησης των Δρυμων, οι οποιοι θα χρηματοδοτηθουν απο το αντιτιμο και θα παρεχουν αυτα που ανεφερα πιο πανω.

Που βλεπεις εσυ τον Ιδιωτη και ολες τα φανταστικα που γραφεις περι τελεφερικ κτλ?

 

Εντελως φιλικα συζητηση κανουμε.............

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pka οντως εχω χασει αιωνα...

Φυγαν απο πετροστρουγγα 4 τα ξημερωματα για στεφανι και επιστροφη...αυθημερον.

Γεναρη μηνα....

Ειναι σκοτωμα ο γολγοθας και το καλοκαιρι, χωρια την αναριχηση στο στεφανι.

Εγεινε το συμβαν λιγο πριν τις 11. Αρα ειχαν πανω απο 6 ωρες που ανεβαιναν σερι.

Απορω με τον σχεδιασμο.

Αυτο τωρα ειναι τετριμενο;

Αν το κανουν συχνα εγω τους βγαζω το καπελο.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα έχω δει να γίνονται. Τα έχουμε δει να γίνονται. Στην Ελλάδα με.. πολύ λάθος τρόπο. Στο εξωτερικό με.. λάθος τρόπο. ("πολύ" και χωρίς "πολύ" αντίστοιχα). Δεν είναι της φαντασίας μου, είναι η ιστορία της παγκόσμιας χιονοδρομίας και το βουνού από τότε που άρχησε να γίνεται η φύση προιον αναψυχής στην μεταβιομηχανοποιημένη κοινωνία.

 

Βασικά για να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο περισσότερο θα πρέπει να ξέρουμε τι θα ήθελε ο καθένας για τον Ολυμπο. Γενικώς το πως ένας ορεινός όγκος γίνεται πεδίο κατανάλωσης , γιατι για κάτι τέτοιο μιλάμε όταν μιλάμε για ανάπτυξη (καμιά ταμπέλα, έτσι ειναι η πραγματικότητα) είναι κάτι το οποίο προσωπικά πιστεύω οτι έχει αποτύχει. Είτε μιλάμε για Ευρώπη , είτε για Αμερική, είτε για όπου αλλου θέλετε. Αλλα ακόμα και για τις Αλπεις που ειναι το προτυπο τουριστικής ανάπτυξης... αυτό που βλέπετε και νομίζετε για παράδεισο καλά κάνετε και τον νομίζετε. Αν βγείτε για λιγάκι out of the box ίσως δείτε οτι το πράγμα έχει ξεφύγει....Είναι μια ακόμη παρενέργεια , ένα κατάλοιπο αν θέλετε το εξελικτικου μας σταδίου σαν είδος....

 

Εγω φερειπειν τον Ολυμπο τον θέλω ήσυχο. Να μην πηράξει κανείς τιποτα και όταν λέμε τιποτα ....τι-πο-τα! Αυτή είναι η βάση της συλογιστικής μου. Αν για παράδειγμα θέλει κάποιος να δει τον Ολυμπο σαν την Αράχωβα ή τα Καλάβρυτα ένα πράμα , τότε δεν υπάρχει παραγωγή στην κουβέντα. Ερχόμαστε απο δύο τελείως αντίθετες κατευθύνσεις.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα έχω δει να γίνονται. Τα έχουμε δει να γίνονται. Στην Ελλάδα με.. πολύ λάθος τρόπο. Στο εξωτερικό με.. λάθος τρόπο. ("πολύ" και χωρίς "πολύ" αντίστοιχα). Δεν είναι της φαντασίας μου, είναι η ιστορία της παγκόσμιας χιονοδρομίας και το βουνού από τότε που άρχησε να γίνεται η φύση προιον αναψυχής στην μεταβιομηχανοποιημένη κοινωνία.

 

Βασικά για να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο περισσότερο θα πρέπει να ξέρουμε τι θα ήθελε ο καθένας για τον Ολυμπο. Γενικώς το πως ένας ορεινός όγκος γίνεται πεδίο κατανάλωσης , γιατι για κάτι τέτοιο μιλάμε όταν μιλάμε για ανάπτυξη (καμιά ταμπέλα, έτσι ειναι η πραγματικότητα) είναι κάτι το οποίο προσωπικά πιστεύω οτι έχει αποτύχει. Είτε μιλάμε για Ευρώπη , είτε για Αμερική, είτε για όπου αλλου θέλετε. Αλλα ακόμα και για τις Αλπεις που ειναι το προτυπο τουριστικής ανάπτυξης... αυτό που βλέπετε και νομίζετε για παράδεισο καλά κάνετε και τον νομίζετε. Αν βγείτε για λιγάκι out of the box ίσως δείτε οτι το πράγμα έχει ξεφύγει....Είναι μια ακόμη παρενέργεια , ένα κατάλοιπο αν θέλετε το εξελικτικου μας σταδίου σαν είδος....

 

Εγω φερειπειν τον Ολυμπο τον θέλω ήσυχο. Να μην πηράξει κανείς τιποτα και όταν λέμε τιποτα ....τι-πο-τα! Αυτή είναι η βάση της συλογιστικής μου. Αν για παράδειγμα θέλει κάποιος να δει τον Ολυμπο σαν την Αράχωβα ή τα Καλάβρυτα ένα πράμα , τότε δεν υπάρχει παραγωγή στην κουβέντα. Ερχόμαστε απο δύο τελείως αντίθετες κατευθύνσεις.

 

Χρηστο το ιδιο πραγμα θελουμε. Απλα ειμαι της αποψης οτι πρεπει να υπαρχει καποιος ελεγχος θελεις να το πεις, οργανωση? Να υπαρχει καποιος φορεας που θα εποπτευει, θα χρηματοδοτειται απο τους χρηστες - επισκεπτες (για να μην επιβαρυνονται κ οι φορολογουμενοι) που θα παρεχει τα στοιχειωδη.... Καθαριοτητα, Διασωση κτλ..... Γιατι δλδ να μην υπαρχει εγκαιρη διασωση και να πρεπει ο τραυματιας να περιμενει ωωωωρες μεχρι καποιος να φτασει σε αυτον? Γιατι πρεπει να πηγαινω στα βουνα και να βλεπω π.χ. αδεια μπουκαλια νερου μπροστα μου?...... Γιατι δλδ να βγαζουν χρηματα οοολοι αυτοι οι ιδιωτες που οργανωνουν αγωνες στα βουνα και μετα αρκετες φορες απο οπου περασεις βλεπεις σκουπιδια? Γιατι να μην ειναι υποχρεωτικο ενα ποσο απο το κοστος συμμετοχης να πηγαινει στο Φορεα Διαχειρησης (αλλος τροπος χρηματοδοτησης) που θα εξασφαλισει την καθαριοτητα και τον ελεγχο του ιδιωτη..........

 

Με συζητηση αν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατσουν στο τραπεζι ολοι οσοι εχουν να κανουν με Βουνα κ φυση ΠΟΛΛΑ θετικα μπορουν να γινουν...... Θεληση να υπαρχει. Ανθρωποι με ιδεες υπαρχουν........

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την στιγμή που μετά από την οργάνωση ενός αγώνα παρατηρείται το φαινόμενο του σκουπιδαριού θα έπρεπε να είχαμε ένα κράτος που θα έδειχνε την πορτα της εξόδου στον ιδιώτη. Με συμβόλαιο. ΟΥΤΕ ενα μπουκάλι πλαστικό, ουτε χαρτοπεττσέτα, πως το λένε;...

 

Στους μαραθώνιους του Ολύμπου αφήνουν σκουπίδια πισω τους; αλήθεια τωρα; και ακόμα επιτρέπουν να γινονται;

 

Στην ιδιωτική πρωτοβουλία είμαι υπερ , όχι όμως όταν μιλάμε για δημοσιο αγαθό. Μια χρυσή τομή τέλος πάντων.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα ανάπτυξη = αρπαχτή , καταστρέψαμε τα νησιά μας τώρα τα βουνά ,την κατάντια της Αράχωβας που θέλετε να μεταφέρουμε ; Συμφωνώ με τον Χρήστο, όταν λέμε τίποτα ... τίποτα

κακός γίνονται μαραθώνιος και ακόμα χειρότερα που δεν επιβάλετε κόστος καθαριότητας στους διοργανωτές , φεύγουμε από την πόλη μας για ένα λόγω , να ξεφύγουμε από ότι βρομίζει από την αδιαφορία μας

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά, οι αγώνες ορεινού τρεξίματος είναι από τις πιο ήπιες και χωρίς κανενα αποτύπωμα στην φύση δραστηριότητες, έχοντας δώσει τρομερή πνοή στην ύπαιθρο, και φέρνοντας πάμπολλους ανθρώπους σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον, που είναι το ζητούμενο. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, χωρίς να έχω συμμετάσχει σε κανέναν, πολύ αμφιβάλλω ότι μένουν σκουπίδια πίσω μετά το πέρας τους.....

 

Αν είναι να απαγορευτεί η ορειβασία για να μην κινδυνεύει κόσμος, και το ορεινό τρέξιμο για να μην βγάζουν λεφτά ελάχιστοι, τότε τα χκ θα έπρεπε με την ίδια λογική να γκρεμίστουν και να γίνει άμεσα ανάπλαση του μέρους που έχουν "χαλάσει",να αφήσουμε την φύση στα ζώα μόνο!!!

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξες οπου λαλουν πολλοι κοκοροι.

Εχουν ακουστει περιπτωσεις.

Αλλα θα συμφωνησω οτι ειναι μια απο τις πιο light <αναπτυξεις>.

(Τα πόδια μας μαλλον θα διαφωνησουν...)

Με μετρο ολα ειναι καλα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να μεταλαμπαδεύσω την αγάπη για το βουνό και την φύση κραδαίνοντας λάβαρο. Ούτε είμαι επιχειρηματίας. Ισα-ισα, όσοι λιγότεροι ανεβουν τόσο το καλύτερο. Ακουγεται κάπως , το καταλαβαίνω. Η ισορροπία όμως έτσι έρχεται, ο κάθε ένας απο εμάς βρίσκει αυτό που αγαπά αληθινά χωρίς πολλά πολλά.... Για τα υπόλοιπα, τους κινδύνους , την ευθύνη κτλ και τους υπόλοιπους δεν ανησυχώ. Τον δρόμο τον βρίσκει κανείς και χωρίς ανάπτυξη και λοιπες παρόμοιες ιστορίες. Σύνεση και κοινή λογική.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια προσωπική αίσθηση που δεν τη στηρίζω σε στατιστικά. Από αυτά που είδα φέτος το καλοκαίρι που ανέβηκα με τη κόρη μου (12,5 χρόνων).

Από τους 150.000 που λέει ο Στύλλας ότι ανεβαίνουν κάθε καλοκαίρι οι ορειβάτες είναι αισχρή μειοψηφία. Εγώ έμεινα στη τζαμαρία και ανάθεμα κι αν είδα κανένα. Και η τζαμαρία ήταν τίγκα, τα ΣΚ κλειστή μέχρι τέλος Οκτωβρίου. Αρκετοί ορεινοί δρομείς (τους βλέπεις παντού), και πάρα πολλοί περιστασιακοί αναβάτες (άλλοι δυνατοί κι άλλοι άστα να πάνε). Τώρα πια με το νέο καταφύγιο στη Πετρόστρουγκα το πράγμα είναι απλό και ξεκούραστο.

Κατά τη γνώμη μου το θέμα των θανάτων είναι απλά στατιστικό. Πολλοί ανεβαίνουν άρα θα γίνουν περισσότερα ατυχήματα και κάποια θανατηφόρα.

Πάντων ο κόσμος ανεβαίνει όπως νάναι.

Είδα ένα (δυνατό) τύπο που ανέβηκε από Πετρόστρουγκα και κουβάλαγε ένα μεγάλο ακορντεόν που είναι ένα βαρύ όργανο σε ένα πολύ άβολο σακίδιο. Που όπως είδα στο κατέβασμα το είχε βάλει πολύ επικίνδυνα μπροστά του.

Κατεβαίνοντας προς Πριόνια, 1-2 ώρες πάνω από τα Πριόνια συνάντησα μια κυρία που ανέβαινε με πατερίτσα. Αναρωτιέμαι πως κατέβηκε.

Αλλά το χαιλάιτ ήταν μια κυρία που ανέβαινε από Πριόνια κουβαλώντας μέσα σε ένα ειδικό σακίδιο τη γατούλα της. Η κόρη μου μού δήλωσε ότι την άλλη φορά θα πάρει κι αυτή το γάτο της στο Μύτικα.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ορισμος του ορειβατη στο 2019?

Του πεζοπορου;

Να τα σιδερωσουμε τα περασματα;

Να ρυθμισουμε ή να δεχτούμε ενα minimum στατιστικα δικαιολογημενων θανατηφόρων και δημοσιες δωρεαν διασωσεις διπλα στην ιδιωτικη εκμεταλευση (καταφυγια,οδηγοι κλπ).


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιας, στο chamrousse (από εκεί η φωτό). πήγαμε μέσα Φεβρουαρίου, υποτίθεται την πιο high-season βδομάδα της σαιζόν, k οι κόκκινες-μαύρες πιστες ήταν άδειες...αναμονή στα lift κάπου 3-4 λεπτά max η φωτό είναι κάπου 10.30 με 11.00
    • για μένα καλά πήγε η σαιζόν. όχι σούπερ όπως παλιά αλλα με παιδιά k υποχρεώσεις δεν μπορείς k πολλά έχω ακόμα 8 μέρες μπροστά μου, αν μας κάνει την χάρη ο καιρός
    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,666
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...