Jump to content
batucada

Οἶνος Εὐφραίνει Καρδίαν Χιονοδρόμου!

Recommended Posts

Άντε μη ξεχνιόμαστε...

Οποιοδήποτε coment σχετικά την σφαγή δεκτο .......αλλα αντε τωρα εσυ περίμενε να τα πιεις σε 6-7 Χρόνια μετα :)2b66549a63dba1a87736688136d6077e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε μη ξεχνιόμαστε...

Οποιοδήποτε coment σχετικά την σφαγή δεκτο .......αλλα αντε τωρα εσυ περίμενε να τα πιεις σε 6-7 Χρόνια μετα :)2b66549a63dba1a87736688136d6077e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πρωτο τι ειναι???

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρωτο τι ειναι???

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Syrah Καριπιδης ειδική εμφιάλωση του 2007..

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το επιδόρπιο στο Πασχαλινό μας γεύμα...

 

attachicon.gifIMG_1597.JPG

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ετικέτες που δεν γνωρίζουμε έπρεπε να γραψεις χαχαχαχαχ

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενώ παράτησα την καλλιέργεια του τεραστιου αμπελώνα μου των 0,5στρ :-) εδώ και 3 χρόνια και κατα συνέπεια την οινοποίηση, κράτησα καμία 50 άρια μπουκάλια πιο πολύ από περιέργεια, των 3 τελευταίων χρόνων και τα ανοίγω σταδιακά. Φέτος το Πάσχα άνοιξα 2 μπουκαλια 5&6 χρονων...... ή ήμουν πολύ καλός , αν και δεν το νομίζω γιατί ποτέ δεν το ψειρισα τόσο στην οινοποίηση, ή μάλλον δεν είναι και τόσο "επιστήμη" και τα ποσά πολλών αυτών των ετικετών που ανεβάζετε, είναι αποτέλεσμα πιο πολυ μάρκετινγκ ! Έχω ακόμη 20 "συλλεκτικά" μπουκάλια, διαβάζω προσφορές :-))))

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενώ παράτησα την καλλιέργεια του τεραστιου αμπελώνα μου των 0,5στρ :-) εδώ και 3 χρόνια και κατα συνέπεια την οινοποίηση, κράτησα καμία 50 άρια μπουκάλια πιο πολύ από περιέργεια, των 3 τελευταίων χρόνων και τα ανοίγω σταδιακά. Φέτος το Πάσχα άνοιξα 2 μπουκαλια 5&6 χρονων...... ή ήμουν πολύ καλός , αν και δεν το νομίζω γιατί ποτέ δεν το ψειρισα τόσο στην οινοποίηση, ή μάλλον δεν είναι και τόσο "επιστήμη" και τα ποσά πολλών αυτών των ετικετών που ανεβάζετε, είναι αποτέλεσμα πιο πολυ μάρκετινγκ ! Έχω ακόμη 20 "συλλεκτικά" μπουκάλια, διαβάζω προσφορές :-))))

Αγαπητέ .

 

Ολα σαφώς ειναι υποκειμενικά όσο αφορά την γεύση.. Όσο αφορά τις αξίες επιλεγμένων ετικετών σιγουρα ειναι θεμα μάρκετινγκ , προσφοράς και ζήτησης... Ειναι γνωστό άλλωστε οτι η αξία παραγωγής μιας απο της ακριβότερης ετικέτας δεν ξεπερνάει τα 5 ευρω ανα φιάλη μάξιμουμ ... αλλα δεν γίνεται να τα ισοπεδώνουμε ολα ... ;)

 

Τώρα εύχομαι το κρασι σου κάθε χρόνο να παλαιωνει - ωριμάζει καλύτερα ... Εαν σε συνέχεια παραγωγής βγάζεις τέτοια συνεπεια στο κρασι σου χωρίς να βάζεις και μεγάλη τέχνη - επιστήμη όπως λες .. η έχεις το μαγικό .. η το αμπελοτεμαχιο σου ειναι μοναδικό..

 

Αλήθεια δώσε μας μερικά Στοιχεία. Ποικιλία μισο σρεματικη απόδοση υψόμετρο προσανατολισμό κλπ να μας βάλεις στο κλίμα !!!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ .

 

Ολα σαφώς ειναι υποκειμενικά όσο αφορά την γεύση.. Όσο αφορά τις αξίες επιλεγμένων ετικετών σιγουρα ειναι θεμα μάρκετινγκ , προσφοράς και ζήτησης... Ειναι γνωστό άλλωστε οτι η αξία παραγωγής μιας απο της ακριβότερης ετικέτας δεν ξεπερνάει τα 5 ευρω ανα φιάλη μάξιμουμ ... αλλα δεν γίνεται να τα ισοπεδώνουμε ολα ... ;)

 

Τώρα εύχομαι το κρασι σου κάθε χρόνο να παλαιωνει - ωριμάζει καλύτερα ... Εαν σε συνέχεια παραγωγής βγάζεις τέτοια συνεπεια στο κρασι σου χωρίς να βάζεις και μεγάλη τέχνη - επιστήμη όπως λες .. η έχεις το μαγικό .. η το αμπελοτεμαχιο σου ειναι μοναδικό..

 

Αλήθεια δώσε μας μερικά Στοιχεία. Ποικιλία μισο σρεματικη απόδοση υψόμετρο προσανατολισμό κλπ να μας βάλεις στο κλίμα !!!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν μαγικό μέρος σε μπαιρι της κομοτηνης.....δε νομίζω :-) αν και τα μπαιρια της Δράμας , χρυσάφι βγάζουν....!

 

130 ρίζες, 1,3*1,5. 90 syrah, 20 sardone, 20 Cabernet Sauvignon. 90μ υψόμετρο, σε έδαφος φτωχό, όξινο, ιδανικό για σπορείο καπνού :-) υποκείμενα για όξινα εδάφη. Στόχευα να μαζεύω 300- 350κλ, πότε δεν ξεπερασα τα 170! ,Τελικά αν και τα είδα να αποδίδουν σε πέτρες , σε όξινα με πολύ χαλίκι χώματα, δεν.....ήταν και ο βασικός λόγος που τα παράτησα, σε συνδυασμό με έλλειψη χρόνου. Έπαιρνα 70-90κλ κρασί, δεν τα εστιβα, τράβαγα και τσίπουρο, 100-130 μπουκαλια . Πολύ κόπος για το τίποτα! Στόχευα α να τα συγκομιζω χωριστά , αλλά λόγω μικρη παραγωγής, τα μάζευα όταν τα συραχ 12.5 μπούμε=> σαρντονε ήταν σταφιδιασμενα, καμπερνε 10,5-11 μπομε....

 

Έριχνα ελάχιστο θειώδη ανυδρίτη, όλα πεντακάθαρα, και δεν μπορούσα αλλά και δεν ήθελα να ελέγξω τίποτα αλλο κατα την ζύμωση. Έκλεινα σε ανοξείδωτο αεροστεγώς ,τραβώντας το βαρυτικά για να μην παίρνω την Μακα από τον πάτο 2-3 φορες, μέχρι τέλος -μεσα Απρίλη που εμφιαλωνα και άρχιζα να πίνω.

 

Για πες γιατί παλιωνει τόσο καλά; :-) το έχω απορία. περίμενα να πιω ξύδι φέτος και ήταν πολύ καλύτερο , από όταν έβαλα στα μπουκάλια. Αφού σκέφτηκα να πάω να το κλαδεψω, αλλά έχει ακόμη καλά χιόνια, και δεν :-)

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν μαγικό μέρος σε μπαιρι της κομοτηνης.....δε νομίζω :-) αν και τα μπαιρια της Δράμας , χρυσάφι βγάζουν....!

 

130 ρίζες, 1,3*1,5. 90 syrah, 20 sardone, 20 Cabernet Sauvignon. 90μ υψόμετρο, σε έδαφος φτωχό, όξινο, ιδανικό για σπορείο καπνού :-) υποκείμενα για όξινα εδάφη. Στόχευα να μαζεύω 300- 350κλ, πότε δεν ξεπερασα τα 170! ,Τελικά αν και τα είδα να αποδίδουν σε πέτρες , σε όξινα με πολύ χαλίκι χώματα, δεν.....ήταν και ο βασικός λόγος που τα παράτησα, σε συνδυασμό με έλλειψη χρόνου. Έπαιρνα 70-90κλ κρασί, δεν τα εστιβα, τράβαγα και τσίπουρο, 100-130 μπουκαλια . Πολύ κόπος για το τίποτα! Στόχευα α να τα συγκομιζω χωριστά , αλλά λόγω μικρη παραγωγής, τα μάζευα όταν τα συραχ 12.5 μπούμε=> σαρντονε ήταν σταφιδιασμενα, καμπερνε 10,5-11 μπομε....

 

Έριχνα ελάχιστο θειώδη ανυδρίτη, όλα πεντακάθαρα, και δεν μπορούσα αλλά και δεν ήθελα να ελέγξω τίποτα αλλο κατα την ζύμωση. Έκλεινα σε ανοξείδωτο αεροστεγώς ,τραβώντας το βαρυτικά για να μην παίρνω την Μακα από τον πάτο 2-3 φορες, μέχρι τέλος -μεσα Απρίλη που εμφιαλωνα και άρχιζα να πίνω.

 

Για πες γιατί παλιωνει τόσο καλά; :-) το έχω απορία. περίμενα να πιω ξύδι φέτος και ήταν πολύ καλύτερο , από όταν έβαλα στα μπουκάλια. Αφού σκέφτηκα να πάω να το κλαδεψω, αλλά έχει ακόμη καλά χιόνια, και δεν :-)

Ολα μαζί συνοινοποίηση;

Και το chardonnay ?

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολα μαζί συνοινοποίηση;

Και το chardonnay ?

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, το σαρντονε , ήταν ~5% του συνολικού βάρους, 10/20 ρίζες δεν τις μάζευα, ήταν σε καψιδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, το σαρντονε , ήταν ~5% του συνολικού βάρους, 10/20 ρίζες δεν τις μάζευα, ήταν σε καψιδα.

Κοίτα όπως τα περιγράφεις με χαμηλή στρεματικη απόδοση κυρία ποικιλία το syrah κλίματα που παλεύουν με τέτοια εδάφη εαν ειναι και τρυγος του 2011 πληρεί πολλές προϋποθέσεις για ενα μεγάλο κρασι ... ... Στείλε κατω ένα να δοκιμάσουμε και εμεις !! :)

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίτα όπως τα περιγράφεις με χαμηλή στρεματικη απόδοση κυρία ποικιλία το syrah κλίματα που παλεύουν με τέτοια εδάφη εαν ειναι και τρυγος του 2011 πληρεί πολλές προϋποθέσεις για ενα μεγάλο κρασι ... ... Στείλε κατω ένα να δοκιμάσουμε και εμεις !! :)

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έλα πάνω, κερνάω και αρνί :-)
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευκαιρια να παμε, που παντα ηθελα ,εφοσον βολεψει στο κτημα Αρβανιτιδη στον Ασκο και μετα να παμε διπλα στον Σοχο να αγορασουμε κασερι "προικα" !

Το κτημα Αρβανιτιδη εχει πολλα βραβευμενα κρασια!

http://arvanitidis-winery.gr/gr/content/show/&tid=6

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευκαιρια να παμε, που παντα ηθελα ,εφοσον βολεψει στο κτημα Αρβανιτιδη στον Ασκο και μετα να παμε διπλα στον Σοχο να αγορασουμε κασερι "προικα" !

Το κτημα Αρβανιτιδη εχει πολλα βραβευμενα κρασια!

http://arvanitidis-winery.gr/gr/content/show/&tid=6

26 η 27 η παρεα θα είναι μετά συζύγων ; Ευκαιρία και για μια συνάντηση ΒΕ ( στο κτήμα η γευσιγνωσίας συνοδεύεται και από τυριά )
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οτι θελετε ,εγω αν ερθω θα ειμαι μονος.


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Οτι θελετε ,εγω αν ερθω θα ειμαι μονος.

δεν βλέπω και πολύ ενδιαφέρον ...... και εσυ εάν ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

copy paste απο το FB

Το Σαββατοκύριακο 26 & 27 Μαΐου, από τις 10:00 έως τις 18:00, ανοίγουμε τις πόρτες του οινοποιείου μας
και σας προσκαλούμε να ζήσουμε μαζί τη γιορτή του Οινοτουρισμού, τις Ανοιχτές Πόρτες,
στο Κτήμα Αρβανιτίδη, στον Ασκό Θεσσαλονίκης.
Με μεγάλη μας χαρά θα σας υποδεχτούμε, θα σας ξεναγήσουμε στους χώρους μας
και θα σας παρουσιάσουμε τα κρασιά μας, δοκιμάζοντας τις τρέχουσες αλλά και παλαιές σοδειές.
Φέτος, για την Κυριακή 27 Μαΐου στις 12:00 και επανάληψη στις 14:00 σας προτείνουμε μια γνωριμία με τα προϊόντα της περιοχής μας με το ιδιαίτερα ευχάριστο παιχνίδι γευστικής αρμονίας:
«Κρασιά ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗ + τυριά ΠΡΟΙΚΑ + ελαιόλαδο αρωματισμένο με βότανα YFANTIA TERRA»!
Οδηγοί μας:
η τυροκόμος Ελένη Προίκα
η παραγωγός αιθέριων ελαίων Κατερίνα Ιπλικτσόγλου - Υφαντίδου
και η χημικός-οινολόγος και δημοσιογράφος οίνου Μαρία Νέτσικα

(Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων σας παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στη Wine Plus,
τηλ. 2310 888311 ή info@wineplus.gr).

Σας περιμένουμε όλους και φέτος στο Κτήμα Αρβανιτίδη!

..............................................................................................................................................................

Πως θα φτάσετε:
Το Κτήμα Αρβανιτίδη βρίσκεται στον Ασκό Θεσσαλονίκης, 40 μόλις λεπτά (50 χλμ.) από τη Θεσσαλονίκη.
Για να μας επισκεφτείτε θα ακολουθήσετε την Εγνατία οδό με κατεύθυνση προς Καβάλα.
Θα αφήσετε την Εγνατία στην έξοδο προς Ασκό - Σοχό.
Το Κτήμα Αρβανιτίδη βρίσκεται στην είσοδο του Ασκού.

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

To είπαμε να πάμε αλλά ......... den θέλουν θα το πούμε ξανά Παρασκευή

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα. -_-

Χαχαχα δεν είναι για να καταλάβεις ... αφορά κτήμα Αρβανιτίδη και συνάντηση Παρασκευής στην Θεσσαλονίκη ,οκ;

Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκδήλωση των επισκέψιμων οινοποιείων.

 

Προγραμματίστε το Σαββατοκύριακό σας ,μπορείτε να επισκεφτείτε:

- το Κτήμα Γεροβασιλείου στην Επανομή,

- το Κτήμα Αρβανιτίδη στον Ασκό,

- Δραμοινογνωσία στα οινοποιεία του νομού Δράμας

- Κτήμα Κυρ - Γιάννη στο Γιαννακοχώρι Νάουσας

- Αργατία στο Ροδοχώρι Νάουσας

- Κτήμα Άλφα στο Αμύνταιο

- Κατώγι Αβέρωφ στο Μέτσοβο

- Κτήμα Χατζημιχάλη στην Αταλάντη

- Κτήμα Αβαντίς στην Εύβοια

- Vriniotis Winery στην Εύβοια

- Κτήμα Βασιλείου στην Αττική

- Κτήμα Σκούρα στη Νεμέα

- Κτήμα Τσέλεπου στη Μαντίνεια

Και μπορείτε να συμπληρώσετε για όσα δεν γνωρίζω

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...