Jump to content
batucada

Οἶνος Εὐφραίνει Καρδίαν Χιονοδρόμου!

Recommended Posts

Ο μύθος που λέγεται σπιτικό κρασί έχει καταρεύσει εδώ και χρονια λόγω οσμών (δεν θα πω ...αρωμάτων) που προσλαμβάνει το κρασί όταν αποθηκεύεται-παλαιώνεται στα διάφορα υπόγεια των κατά τόπους παραγωγών και τελικά καταλήγει να είναι ένα ξίδι που και ο Χριστός στο σταυρό του μαρτυρίου θα αρνιόταν να το ...δοκιμάσει.Η φράση "είναι σπιτικό" μου προκαλεί ...τρόμο. Δυστυχώς το συγκεκριμένο σπορ είναι ιδιαίτερα δύσκολο και απαιτητικό. Θα πρότεινα εμφιαλωμένο λόγω εμπειρίας των διαφόρων οινοπαραγωγών.Έτυχε να συζητήσω με το Αργυρίου (οινοπαραγωγός στη Σαντορίνη) το 2001 και μου εξήγησε γιατί δεν είναι εύκολο να κάνει οινοποίηση ένας ιδιώτης.Στερείται εμπειρίας, καλής πρώτης ύλης και υπομονής τουλάχιστον.Τέλος πάντων μεγάλο και αγαπητό θέμα :unsure: .Από εμπειρία θα προτείνω τα ακόλουθα:

Κατώγι Αβέρωφ(ερυθρό).Τιμή 8,2€ περίπου).Ποικιλίες αγιωργήτικο και Cabernet και κρασάτο.

Merlot Niko Lazaridi Τιμή 14,4€ (περίπου).

Περιμένω απόψεις επί του θέματος

Share this post


Link to post
Share on other sites

δοκιμαστε να κανετε βαρελισιο ροζε η ρετσινα και μετα παμε στα εμφιαλωμενα κρασια

δυστυχως σημερα ελαχιστοι κανουν κρασι σε παραδοσιακο βαγενι με παραδοσιακες συνταγες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωτήρη, στο GSR απο του χρόνου, θα πρεπει να εχει κ συγκριτικα σε wine-tests των χιονοδρομικων κεντρων που επισκεπτεται το περιοδικό! (λες να τα κανει ο Werner κι αυτά!!? :huh: )

 

Εδώ ας πουμε, ειναι αυτo που εφερες απο το Κozuf με την επωνυμια του ΧΚΚzf :unsure:

 

post-9-1176987926_thumb.jpg


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά όλα τα παραπάνω είναι ποράγματι πολύ ενδιαφέροντα.

Εμένα προσωπικά από ελληνικές ποικιλίες μου αρέσει πρώτα το Ξινόμαυρο και μετά το Αγιωργίτικο (από τα κόκκινα) και πρώτα το Μοσχοφίλερο και μετά το Ασύρτικο αλλά και το Αθήρι (από τα άσπρα).

Μάλιστα πέρα από το Ναουσαίικο ξινόμαυρο μ' αρέσει κι αυτό που παράγεται στο Αμύνταιο της Φλώρινας.

Οσον αφορά το σκι και τη γευσιγνωσία συμφωνώ ότι μπορούν να έχουν σχέση μεταξύ τους.

 

Από πέρσι προετοιμάζω μια βραδιά οίνου και γεύσης για το περιοδικό μου στο εστιατόριο Οινομαγειρέματα της Νάουσας με τη συμμετοχή των περισσοτέρων οινοπαραγωγών της περιοχής.

Ο Seiros36 (Περικλής) ξέρει, του είχα μιλήσει και γνωρίζει ο ίδιος πρόσωπα και πράγματα.

Δυστυχώς δεν έγινε πέρσι για λόγους πέρα των δυνατοτήτων μου αλλά φέτος των Οκτώβριο θα την κάνω οποσδήποτε...

Είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουμε την βραδιά GSR και Snowclub μαζί.

Ήδη είναι μέσα οι παραγωγοί Χρυσοχόου, Μελιτζάνης, Δαλαμάρας και Καρυδάς. Φαντάζομαι ότι θα συμμετέχουν κι άλλοι γιατί θα υπάρξει δημοσιότητα τόσο στο περιοδικό μου όσο και αλλού που έχω υπόψη...

 

Υ.Γ. Και μια που είπατε και για τον Χρυσοχόου του 2003, αν βρείτε Καρυδά του 2000 (υπάρχουν ακόμη φιάλες στη Νάουσα) δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε!!!

 

Κωστή με αιφνιδίασες με το κρασί του KOZUF, το είχα ξεχάσει!!!

Πράγματι μπορούμε να κάνουμε συγκιτικά wine test παράλληλα με το ski test του Werner.

Θα ζητήσω τη βοήθεια του Batucada να το διοργανώσουμε μαζί (πιθανόν στο Χ/Κ Χρυσό Βαρέλι εεεΕλάφι ήθελα να πώ!!!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και ο δευτερος Καλαματιανος της παρεας προτιμαει τα κοκκινα-ροζε κρασια(Παπαιωαννου ροζε αγιωργιτικο,Λαζαριδη μαγικο βουνο,Σπυροπουλου μελιαστο κ.α) απο λευκα μοσχοφιλερο περισσοτερο!!!Και τρελαινομαι για Cabernet d'anjou το οποιο το εχει ενα συγκεκριμενο εστιατοριο αλλα δεν το βρισκω στο εμποριο....


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα η διοργάνωση γευσιγνωσίας και σκιογνωσίας.Την επικροτώ απόλυτα!

Οσον α φορά το θέμα που έθιξε ο ανωτέρω φ ίλος για το ''σπιτικό'' κρασί, μάλλον έχει δίκιο.Και αυτό γιατί ο ερασιτέχνης παραγωγός, τις περισσότερες φορές, στερείται του βασικότερου εξαρτήματος για την σωστή ωρίμανση του κρασιού :της ψύξεως.Εαν θα πάτε σε οργανωμένα εργαστήρια, θα δείτε μια σειρά μηχανημάτων τα οποία φροντίζουν για την ψύξη τ ου μούστου μέσα στα ανοξείδωτα τεπόζιτα.Αυτό ο ερασιτέχνης προσπαθεί να το κάνει μέσα σε υπόγεια κλπ με αυξομειούμενη τις περισσότερες φορές θερμοκρασία και υγρασία, ενω ο επαγγελματίας μπορεί να τη διατηρήσει σταθερή.Βέβαια υπάρχουν και πολλά άλλα κόλπα, αλλά ας τα συζητάμε σιγά σιγά, έχει πιο πολύ πλάκα!

Πάντως, εαν εξαιρέσεις την περιοχή της Νάουσας και σε δεύτερο λόγο της Δράμας (Φαλακρό), δεν νομίζω οτι υπάρχει άλλη περιοχή που να παράγει κάτι αξιόλογο και να έχει και χ/κ κοντά.Μάλιστα εγω προσωπικά θα ήθελα πολύ να επισκεφθώ το οινοποιείο που έχει ανοίξει ο Γεροβασιλείου στη Δράμα.Και στη Βουλγαρία επίσης νομίζω οτι υπάρχουν πολύ καλά ''διαμαντάκια'' που δ εν τα δοκιμάσαμε.Πρέπει εδω να τονίσω οτι αυτή τη σ τιγμή στους διεθνείς διαγωνισμούς οι Βούλγαροι σκίζουν!

Παρεπιπτόντως, πρόεδρε μια και ε ίσαι αργίτης, δεν διοργανώνεις μια επίσκεψη στο οινοποιείο του Σκούρα γιατί έχω την εντύπωση οτι πρέπει να είναι απο τα πιο σύγχρονα;


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παρεπιπτόντως, πρόεδρε μια και ε ίσαι αργίτης, δεν διοργανώνεις μια επίσκεψη στο οινοποιείο του Σκούρα γιατί έχω την εντύπωση οτι πρέπει να είναι απο τα πιο σύγχρονα;
Πράγματι το Οινοποιείο Σκούρας είναι κάτι ξεχωριστό και εύκολα προσβάσιμο αφού είναι πολύ κοντά στον δρόμο Κορίνθου-Τριπόλεως.

 

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον/συμμετοχή μπορούμε να το κανονίσουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πράγματι το Οινοποιείο Σκούρας είναι κάτι ξεχωριστό και εύκολα προσβάσιμο αφού είναι πολύ κοντά στον δρόμο Κορίνθου-Τριπόλεως.

 

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον/συμμετοχή μπορούμε να το κανονίσουμε.

Ωραία! Θα οδηγάει ο πρόεδρος και εμείς θα πιούμε άφοβα :unsure::huh::). Πόσο μου αρέσει :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Χρυσό Πιλάφι Σωτήρη :unsure:

 

Παιδιά μπορούμε να το διοργανώσουμε και λιαν συντόμως μάλιστα. Ειδικά στη Ναόυσα και το Αμύνταιο το πράγμα έχει πολυ ενδιαφέρον απ' οσο ξέρω.

Και εγώ Κωστάκη θέλω να πάω στο οινοποιείο στη Δράμα του Γεροβασιλείου και στην Καβάλα του Παυλιδη.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούμε να κανονίσουμε σαν σύλλογος μια επίσκεψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ρε σούρες που έχουμε να κάνουμε!Πάμε του Αγίου Πνεύματος Νάουσα;

Πάντως του Σκούρα βολεύει τους Αθηναίους γιατί είναι μόλις 1,5 ώρα απο την Αθήνα και μετα το συνδυάζεις και με μια μασαμπούκα στο Ναύπλιο.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως του Σκούρα βολεύει τους Αθηναίους γιατί είναι μόλις 1,5 ώρα απο την Αθήνα
65 λεπτά από την έξοδο 11 της Αττικής Οδού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και άλλη μια ωραία ιδέα!παραγγέλουμε καμια 500 φιάλες κρασί Snowclub απο εναν μικρό παραγωγό , με ετικέτα δικής μας εμπνεύσεως και κατα προτίμηση κόκκινο για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.Και μπορεί να διατίθεται σαν προιον προς εκμετάλλευση του συλλόγου, και να κάνουμε και τσιμπούσια στα χ/κ που πάμε εκδρομές, γιατί συνήθως τα χύμα κρασιά που σερβίρουν οι ανα την Ελλάδα ορεινές ταβέρνες είναι οτι πρέπει για να μην μπορείς να κάνεις σκι την άλλη μέρα.

Πρόεδρε, δ εν πας να κάνεις μια κουβέντα με τον Σκούρα, πόσο χρεώνει χονδρική την μπουκάλα Cabernet Sauvignon-Merlot?


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολύ καλή ιδέα η διοργάνωση γευσιγνωσίας και σκιογνωσίας.Την επικροτώ απόλυτα!

Οσον α φορά το θέμα που έθιξε ο ανωτέρω φ ίλος για το ''σπιτικό'' κρασί, μάλλον έχει δίκιο.Και αυτό γιατί ο ερασιτέχνης παραγωγός, τις περισσότερες φορές, στερείται του βασικότερου εξαρτήματος για την σωστή ωρίμανση του κρασιού :της ψύξεως.Εαν θα πάτε σε οργανωμένα εργαστήρια, θα δείτε μια σειρά μηχανημάτων τα οποία φροντίζουν για την ψύξη τ ου μούστου μέσα στα ανοξείδωτα τεπόζιτα.Αυτό ο ερασιτέχνης προσπαθεί να το κάνει μέσα σε υπόγεια κλπ με αυξομειούμενη τις περισσότερες φορές θερμοκρασία και υγρασία, ενω ο επαγγελματίας μπορεί να τη διατηρήσει σταθερή.Βέβαια υπάρχουν και πολλά άλλα κόλπα, αλλά ας τα συζητάμε σιγά σιγά, έχει πιο πολύ πλάκα!

Δε θα διαφωνήσω ως προς τα μηχανήματα και τα εξαρτήματα-χώρο.Αλλα πρέπει να κάνουμε ένα διαχωρισμό μάλλον από σπιτικό σε σπιτικό. Προσωπικά αναφέρθηκα σε κρασί το οποίο παράγεται για χρήση ιδία και όχι για μεταπώληση σε λαϊκές, ταβέρνες ,εθνικές οδούς κ.α. Εκεί όντώς τα κρασιά με την ταμπέλα σπιτικά και άλλες μπούρδες που μας πασάρονται όντως μάλλον κάνουν για τη μαρουλοσαλάτα μας.

 

Ωστόσο το κρασάκι που φτιάχνει ο κάθε ερασιτέχνης φίλος του κρασιού με μεράκι και σε περιορισμένες ποσότητες, πίστεψε με αρκετές φορές υπερέχει ακόμα και από ορισμένα εμφιαλωμένα. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει το στοιχείο κέρδος και το αποτέλεσμα σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι μοναδικό. Ας μην ξεχνάμε επίσης τις ήπιες μορφές καλλιέργειας ,την απουσία λιπασμάτων και φάρμακων κατά τη διάρκεια της ζύμωσης.

 

Αυτά προς το παρόν.

Στέφανος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, η μόνη λύση για πραγματικά αγνό κρασί είναι να έχεις δικό σου αμπέλι.Κανένας μα κανένας αμπελουργός δεν λυπάται τα φυτοφάρμακα και τα λιπάσματα.Είναι δ ε τόσο ισχυρά που σκοτώνουν τα παντα σε κλα΄σματα δ ευτερολέπτου.

Τώρα τι θα γίνει με το Κτήμα Snowclub 2007, θα το προχωρήσουμε, τι λέτε;


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chateau Snowclub

Apellation Controllee

 

Wow! :angry:B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέχασα βέβαια να γράψω, οτι παρ'ολα αυτά το κρασί είναι σχετικά υπερτιμολογημένο σ την Ελλάδα.Τα κρασιά που αναφερει ο Stefo είναι μεν πολύ καλά, αλλά της τάξεως των 14-15 ευρώ το μπουκάλι.Εαν δ εν κάνεις το λάθος να τα πιεις σε ε στιατοριο, σου έφυγε το πενηντάρι σ το αψε -σβήσε (χωρίς δεύτερο μπουκάλι).Να ξέρετε δε, οτι οι εν λόγω παραγωγοί τον μούστο δεν τ ον αγοράζουν πάνω απο 1-2 ευρώ το κιλό.Και το μπουκάλι δ εν ε ίναι κιλό αλλά 750 ml.

Και μην ανησυχείς, το κρασί δεν παχαίνει.Αντιθέτως μπορείς να κάνεις και δίαιτα με αυτό λόγω του οτι μπορείς κα΄λλιστα να πιεις 2-3 ποτήρια με μόνη συνοδεία ενα κίτρινο σκληρό τυρί και κανα 2 κριτσίνια ή ενα λευκό κρασί συνοδεία φρούτων.Το πιο καλό και light βραδυνό.Η άποψη οτι το κρασί απαιτεί και ξεκοίλιασμα είναι πέρα για πέρα λανθασμένη.Ενω έτσι μπορείς κάλλιστα να αντικαταστήσεις ενα γεύμα

Ορθως! Δεν αγοραζεις ομως το μουστο, αλλα το τελικο προϊον με ολη τη διαδικασια και την επενδυση που συνεπαγεται!

 

Παντως μολις γυρισα απο το ΑΒ με Χρυσοχοου 2003, Τσελεπο Κτημα Δρυοπη και Τσελεπο Καμπερνε. Σημερα θα δοκιμασουμε του Χρυσοχοου.

 

Επισης, αυτο που λεει ο Κωστακης για τυρι και κρασι ειναι πολυ σωστο και πολυ καλο (διαιτα δεν ξερω αν ειναι... :huh: ). Ενα κομματι παρμεζανα, χωριατικο ψωμι η κριτσινια και μια μποτιλια καλο κρασι καθισμενοι διπλα στο τζακι ειναι ο,τι καλυτερο :lol::)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα, η παρμεζάνα δεν είναι και οτι το καλύτερο.Θα προτιμούσα, ιδιαίτερα με ''βαριά'' ερυθρά, κάτι πιο πικάντικο, όπως κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας για παράδειγμα.Επίσης ενα καταπληκτικό μεζεδάκι για λευκά όμως είναι γαύρος μαρινάτος με φρυγανισμένα μαύρα ψωμάκια ή φρυγανσμένα ψωμάκια με λίγο Philadelfia cream cheese επάνω και καπνιστό σολωμό.

Αλλά επειδή βλέπω οτι η γευσιγνωσία παίρνει δ ιαστάσεις, παρτε και μερικά κρασάκια ακόμα :Δορκάς Σπυρόπουλου 2003 ή 2005 (προτιμότερο το 2003 , γιατί ηταν μια πολύ καλή χ ρονιά για τα κόκκινα κρασιά γενικά αλλά είναι λίγο δύσκολο να το βρεις), Γαία Οινοποιητική 2003,Μπουτάρη Ξινόμαυρο Grand Reserve 2003 και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.Επίσης , για όσους ενδιαφέρονται, θα αρχίοσυμε να μιλάμε και για κάβες σιγά σιγά.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εψαξα το Χρυσοχόου σήμερα και δεν το βρήκα :lol: Δεν πειράζει πήρα ένα σκοπιανό και ένα βουλγάρικο και τα δυο cabernet sauvignon να τα δοκιμάσω.

 

Χθες η συνάντηση του συλλόγου εξελίχθηκε σε οινοποσία τελικά. :huh:

 

Το grand reserve του μπουταρη είναι εξαιρετικό Κωστάκη, οντως... ;)

 

Πες πες και για την κάβα, ενδιαφερόμαστε :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χθες η συνάντηση του συλλόγου εξελίχθηκε σε οινοποσία τελικά. :lol:

Καλά είπα ότι στουπί θα φεύγαμε :) . Την άλλη φορά με ταξί με βλέπω... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εψαξα το Χρυσοχόου σήμερα και δεν το βρήκα :) Δεν πειράζει πήρα ένα σκοπιανό και ένα βουλγάρικο και τα δυο cabernet sauvignon να τα δοκιμάσω.

 

Χθες η συνάντηση του συλλόγου εξελίχθηκε σε οινοποσία τελικά. :huh:

 

Το grand reserve του μπουταρη είναι εξαιρετικό Κωστάκη, οντως... ;)

 

Πες πες και για την κάβα, ενδιαφερόμαστε ;)

 

Το βρηκα εγω του Χρυσοχοου '93. Το ανοιξα, το εβαλα σε decanter για 1 ωρα περιπου και το ξαναβαλα στην μποτιλια του...Θα φτιαξω καποια σαλτσα μ'αυτο...Γουστα ειναι αυτα...Τελικα ανοιξαμε το Τσελεπος Cabernet Merlot. Εχω ακομα ενα ποτηρι μπροστα μου. Πολυ καλη γευση, βελουδινο θα ελεγα, με αρωμα κερασι. Η επιγευση πολυ ...διακριτικη. Οπωσδηποτε πολυ καλο κρασι, 8/10 θα ελεγα, πανω απο 9/10 δεν βαζω γιατι παντα ελπιζω... :lol: .

 

Ευχαριστω Κωστακη για τη συσταση, εχω δοκιμασει και το Δρυοπη στην Οινοπαθεια στο Χαλανδρι με αρκετα καλες αναμνησεις (μαλλον πιο ελαφρυ απο το Caberne-Merlot). Οπωσδηποτε θα το εχω στο Favorite List.

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το βρηκα εγω του Χρυσοχοου '93.

 

Το διάβασα Μάκη μου και την πρώτη φορά που το έγραψες, απλά δεν το ανέφερα γιατι σκύλιασα :lol:

 

μαμώτι μου :huh:

 

Δε μου λες όλο θα το βάλεις στη σάλτσα ή θα βάλεις ένα μέρος και με το υπόλοιπο θα συνοδεύσεις το πιάτο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν για να οργανώσουμε μι α κάβα απαιτούνται κατ'αρχήν χώρος, χρήμα , κόπος και διάβασμα.Αρχίζουμε με τον χώρο που είναι και το πιο σπουδαίο.προτιμάται χώρος σκοτεινός ΄και υπόγειος.σκοτεινός γιατί ως γνωστόν το κρασί στο μπουκάλι ''κοιμάται''.Το φως (όπως και τον άνθρωπο) το ξυπναει και το χαλάει οπως επίσης (μας ενδιαφέρει ως χιονοδρόμους) η απότομη αλλαγή υψομέτρου.Μέσα φτιάχνουμε θήκες μπουκαλιών σε ενα ξυλουργό (υπολογίστε καμιά 500αρια), ταξινομημένες κατα έτος.

μετα αρχίζουμε το διάβασμα και την ενημέρωση.Ψάχνουμε πολύ τ ις χρονιές για το ποια είναι η καλύτερη για το κάθε συγκεκριμένο κρασί.Αυτό έχει να κάνει με τις κλιματολογικές συνθήκες που επικράτησαν την συγκεκριμένη χρονιά που ευνοούν κάθε φορά συγκεκριμένο είδος σταφυλιού.Π.χ. το 2003 ήταν μια καταπληκτική χ ρονιά για τα κόκκινα κρασιά.

Μετα δοκιμάζουμε.Απο όποιο οινοποιείο περνάμε δοκιμάζουμε τα κρασιά τους.Π.χ. με ενα ταξίδι στην Κορινθία-Αρκαδία, περνάμε απο καμιά 15αρια τουλάχιστον καλά οινοποιεία.Οπου δούμε κάτι που μας αρέσει, α γοράζουμε καμιά 30αρια μπουκάλια.

Απο το κρασί α υτό που θα αγοράσουμε επιτρέπεται να καταναλώσουμε άμεσα μόνο το 30%.Το υπόλοιπο φυλάσσεται και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ετησίως απο α υτό 4-5 μπουκάλια το μαξιμουμ σ ε πολύ ειδικές περιπτώσεις.Για τις καθημερινές μας ανάγκες, δοκιμάζουμε συνέχεια διαφορετικά κρασιά και αν κάποιο μας κάνει κλικ, το προσθέτουμε και αυτό στην κάβα.

Αυτά για αρχή και συνεχίζουμε.Εεπιδή βλέπω οτι εχει πέσει πολύ ξινομαυρίτιδα, για δοκιμάστε και κάτι απο τον ΚΥΡ-ΓΙΑΝΝΗ.κάνει επίσης πολύ καλή δ ουλειά με την συγκεκριμένη ποικιλία.

Μάκη γενικά να ξέρεις, οτι το cabernet είναι ''δύσκολο'' κρασί απο μόνο του για τα ελληνικά γούστα.Είτε το λατρεύεις, είτε το μισείς.Γι'αυτό και οι περισσότεροι οινοπαραγωγοί το ''σπάνε'' με άλλες ποικιλίες για να μπορέσει να ελαφρώσει κάπως και να έρθει πιο κοντά στο αγιωργήτικο, που είναι και η εθνική μας ποικιλία.Εγω γενικά τις προσμίξεις δεν τ ις πάω και προτιμάω τα μονοποικιλιακά.

Παρεπιπτόντως, το Lidl την άλλη πέμπτη φέρνει χιλιάνα κρασιά περιορισμένης παραγωγής σε Chardonnay,Sauvignon blanc, Merlot, Cabernet Sauvignon και μάλιστα θα έχει όπως δαφημίζει και ενα Cabernet Sauvignon ροζέ (αυτό δεν το έω ξαναδεί).Δεν είναι και άσχημη ιδέα να τα δοκιμάσουμε, αν και είναι ακριβά για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Επίσης, ενα κρασί το οποίο ήπια την προηγούμενη εβδομάδα και πήγα σήμερα και πήρα 5 μπουκάλια ακόμα γιατί με ξετρέλανε είναι το Merlot 2004 του Σκούρα.Δοκιμάστε το οπωσδήποτε.Ο ίδιος επίσης έχει βγάλει ενα κρασί (Μέγας Οίνος 2000) που στον τ ελευταίο διαγωνισμό της Θεσσαλονίκης πήρε το μργάλο χρυσό βραβείο.Δυστυχώς δεν τ ο εχω βρει αν και θα ήθελα πολύ καθότι φαν του συγκεκριμένου οινοποιού.Ευελπιστώ όμως οτι ο πρόεδρος εν όψει και της ονομαστικής μου εορτής, θα μου κάνει δ ώρο ενα μπουκάλι καθότι αργίτικη παραγωγή.

Και για του λόγου το αληθές , ρίξτε μια ματιά εδω:http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_oiko1_100156_14/12/2006_176095


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το διάβασα Μάκη μου και την πρώτη φορά που το έγραψες, απλά δεν το ανέφερα γιατι σκύλιασα :lol:

 

μαμώτι μου :huh:

 

Δε μου λες όλο θα το βάλεις στη σάλτσα ή θα βάλεις ένα μέρος και με το υπόλοιπο θα συνοδεύσεις το πιάτο?

 

;):D

 

Ενα φλυτζανι παιρνει η σαλτσα...μετα θα...δουμε B) Οπως εγραψα και προηγουμενως, οπως μαθεις...εγω εμαθα με τα (φτηνα) καλιφορνεζικα, οπου το cabernet sauvignon ρεει αφθονο και σιγα-σιγα οσο ανεβαινε το...εισοδημα μας δοκιμαζαμε και τα πιο φημισμενα. Βεβαια τωρα εχω χασει επαφη εδω και 10 χρονια και υπαρχουν αφθονες (πανακριβες) οινοποιιες-μπουτικ (μικρης παραγωγης) εκει περα που κανουν παπαδες.

 

Το Χρυσοχοου ειναι ενα πολυ ευθες κρασι, χωρις πολυπλοκη γευση/επιγευση. Ακομη και η ταπεινη Ραψανη των 5,5 Ε διαθετει περισσοτερη πολυπλοκοτητα, αλλα δυστυχως δεν διαθετει μακροζωϊα...Στο τελος της σαιζον εχει αρχισει να λεπταινει υπερβολικα η γευση της οδευοντας προς το ξυδι ;) . Για ξινομαυρο ψαχτε τον Γεροβασιλειου, χωρις να το παρακολουθω χρονο με το χρονο, οσες φορες το δοκιμασα εμεινα ικανοποιημενος. :)

 

Η καβα...ειναι ονειρο ζωης για μενα, η γυναικα μου θελει σπιτι, εγω θελω καβα!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πάντως μεγάλο ζόρι η κάβα. Εγω πέρυσι άρχισα να την οργανώνω και έχω μπλέξει άσχημα!

Οσον αφορά και αυτο που είπε ο Sotogiannop για την γευσιγνωσία στην Βόρεια Ελλάδα, θα μπορούσε να διοργανωθεί κάτι αντίστοιχο και στη νότια, ειδικά με επίκεντρο το Μάιναλο. Στην ευρύτερη περιοχή και σε απόσταση 30-60 λεπτών έχουμε Σπυρόπουλο, Τσελεπό, Σκούρα κ.α, δηλαδή την αφρόκρεμα των μικρών παραγωγών.

Αυτά και καλό σ/κ. Προς το παρόν πάω να δοκιμάσω ενα ΓΙΑΝΝΑΚΟΧΩΡΙ 2003 ξινόμαυρο-merlot για το οποίο έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια. Η κριτική απο δευτέρα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • При сильном затоплении водой следует немедленно разобрать пол из ламината, дабы предотвратить впитывание панелями влаги. Ламинат имеет защитный слой с двух сторон панели, однако же, его торцы не всегда бывают надежно защищены от влаги. Именно поэтому рекомендуется использовать герметик для пола при укладке покрытия. Он не склеивает соседние панели, но предохраняет торцы от воздействия сырости Blog
    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,307
    • Total Posts
      460,687
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,477
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Charefaf
    Joined
×
×
  • Create New...