Jump to content
batucada

Οἶνος Εὐφραίνει Καρδίαν Χιονοδρόμου!

Recommended Posts

Η υπόθεση των δύο μεγάλων (Τσάνταλης, Μπουτάρης) είναι λιγο θολή. Ακούγονται πολλά στην αγορά για τον τρόπο παρασκευής των κρασιών, την προέλευση του μούστου και άλλα. Μιλάμε βασικά για βιομηχανίες και οι παραγωγές τους ειναι ανάλογες. Massive production and standardization ;)

Δεν είμαι οπαδός των μεγάλων οινοποιείων αλλά των μικρών κτημάτων με σεβασμό στο προιόν και στον πελάτη. Π.χ. δοκιμάστε τα βιολογικά κρασιά των αδερφών Καρυπίδη απο τα Βουναινα στη Θεσσαλία. Το Fume τους είναι ένα καταπληκτικό λευκό που άνετα μπορεί να συνοδευσει κρέατα λόγω της βαρελίσιας χροιάς του.

 

 

Καλά στη ΓΣ θα ανεβοκατέβουν κιβώτια προβλέπω......

 

Στανταρ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνω με τον batucada ενα ακομα καλο κτημα με βιολογικο κρασι ειναι του Σπυροπουλου απο την Μαντεινια αρκαδιας ισως ο kostakiskal να ξερει και περισσοτερα


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, εαν ενδιαφέρεστε για λευκό Fume, δοκιμάστε τον ''Καπνία Οίνο'' του Χατζημιχάλη, ίσως είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιου κρασιού.

Τώρα όσον α φορά τα βιολογικά προιόντα εν γένει, είμαι λίγο επιφυλακτικός.Ο Σπυρόπουλος βγάζει πάντως πολύ καλό κρασί (με κορυφαίο το μοσχοφίλερο, η ειδικότητα του).Βγαίνει σ ε δύο εκδόσεις :ορεινό και κτήμα .Και τα δύο πολύ καλά και με πολύ καλές τιμές για την ποιότητα τους.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ επιφυλάσομαι με τα βιολογικά, αλλά το συγκεκριμένο κτήμα έμαθα ότι είναι σοβαρό με το θέμα των βιολογικών διατάξεων. Για τον Σπυρόπουλο έχω ακουσει πολλά καλά και θα ήθελα να δοκιμάσω τα κρασιά του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και εγώ επιφυλάσομαι με τα βιολογικά, αλλά το συγκεκριμένο κτήμα έμαθα ότι είναι σοβαρό με το θέμα των βιολογικών διατάξεων. Για τον Σπυρόπουλο έχω ακουσει πολλά καλά και θα ήθελα να δοκιμάσω τα κρασιά του
Αν μου το θυμησεις θα σου φερω ενα μπουκαλακι στην Γ.Σ.

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον εγω!σκέφτομαι να φέρω ενα μπουκάλι κόκκινο και ενα μπουκάλι λευκό, αναλόγως εαν βρούμε καμιά καλή ψαρούκλα ή όχι.Απο λευκό θα φέρω μια μαντίνεια Τσελεπού 2006 και το κόκκινο δεν το έχω α ποφασίσει ακόμα.Μάλλον όμως κάτι απο Σκούρα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΟΚ Ευχαριστώ :P

 

Τελικά απο το Σάββατο θα έρθει κανείς?

 

 

Μπορει να ειμαι αλλα δεν θα μεινω στο ξενοδοχειο οπου θα γινει η Γ.Σ.

δεν βρηκα δωματιο :unsure::)B)


τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορει να ειμαι αλλα δεν θα μεινω στο ξενοδοχειο οπου θα γινει η Γ.Σ.

δεν βρηκα δωματιο :)B):P

Εκτός από εσένα κι άλλοι πολλοί δεν βρήκαν δωμάτια να μείνουν στο ξενοδοχείο. Ούτε και μείς που θα έρθουμε από Θεσσαλονίκη βρήκαμε να μείνουμε εκεί. Μην ανησυχείς είναι το στυλ οργάνωσης εκδηλώσεων του φετινού ΔΣ. «Κάνουμε εκδήλωση, βρείτε να μείνετε, εμείς για εμάς βρήκαμε» :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελευταία νέα!δοκιμάστε οπωσδήποτε το Cabernet sauvignon - merlot του Τσελεπού 2004.Είναι ενα απο τα 3 καλύτερα κόκκινα που έχω πιεί μέχρι σήμερα.Βρήκα επίσης σήμερα μια μπουκάλα Μέγα Οίνου 2003 που θεωρητικά είναι η καλύτερη χρονιά, αλλά δεν θα το ανοίξω ακόμα.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ούτε και μείς που θα έρθουμε από Θεσσαλονίκη βρήκαμε να μείνουμε εκεί. Μην ανησυχείς είναι το στυλ οργάνωσης εκδηλώσεων του φετινού ΔΣ. «Κάνουμε εκδήλωση, βρείτε να μείνετε, εμείς για εμάς βρήκαμε
Στάθη, το φετινό ΔΣ, παρ' όλο το στυλάκι που το διακρίνει σου έκλεισε δωμάτιο στα Καμένα Βούρλα και περιμένει να απαντήσεις σε ποιό ξενοδοχείο θέλεις να μείνεις. Στο Γαλήνη ή στο Κυπραίος.

 

Επίσης το φετινό στυλάτο Δ.Σ έκλεισε δωμάτια σε όσους ζήτησαν.

 

Επίσης το φετινό στυλάτο Δ.Σ δεν φταίει επειδή ένα ξενοδοχείο δεν έχει άλλα δωμάτια να παραχωρήσει.

 

Και επίσης, κοντός ψαλμός αλληλούια, σε 15 ημέρες θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις στυλ διοίκησης του Συλλόγου και να επιλέξεις αυτό το Δ.Σ που θα σου κλείνει ξενοδοχεία και θα οργανώνει καλύτερα τις εκδηλώσεις του συλλόγου.

 

Τόσο απλά...Μήπως νομίζετε οτι πληρωνόμαστε κιόλας και είμαστε υποχρεωμένοι και γι' άλλα πράγματα ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στάθη, το φετινό ΔΣ, παρ' όλο το στυλάκι που το διακρίνει σου έκλεισε δωμάτιο στα Καμένα Βούρλα και περιμένει να απαντήσεις σε ποιό ξενοδοχείο θέλεις να μείνεις. Στο Γαλήνη ή στο Κυπραίος.

 

Επίσης το φετινό στυλάτο Δ.Σ έκλεισε δωμάτια σε όσους ζήτησαν.

 

Επίσης το φετινό στυλάτο Δ.Σ δεν φταίει επειδή ένα ξενοδοχείο δεν έχει άλλα δωμάτια να παραχωρήσει.

 

Και επίσης, κοντός ψαλμός αλληλούια, σε 15 ημέρες θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις στυλ διοίκησης του Συλλόγου και να επιλέξεις αυτό το Δ.Σ που θα σου κλείνει ξενοδοχεία και θα οργανώνει καλύτερα τις εκδηλώσεις του συλλόγου.

 

Τόσο απλά...Μήπως νομίζετε οτι πληρωνόμαστε κιόλας και είμαστε υποχρεωμένοι και γι' άλλα πράγματα ?

Μην συγχύζεσαι, θα τα πούμε στην ΓΣ, όσο για το δωμάτιο σου απάντησα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως...γιατί συγχύζεσαι ρε Στάθη ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά ο Σκούρας βγάζει πολύ καλά κρασιά. Χθες σε άσχετη φάση σε ένα πάρτι που ήμουν δοκίμασα το Cuvee Prestige κόκκινο του 2004, υπέροχο κρασί και σήμερα άνοιξα τον Μέγα οίνο που είναι καλύτερος κατά την γνώμη μου απο το Cuvee. Μαζί μ' αυτά δοκίμασαμε χχθες και τη Στροφιλιά, ένα σχετικα φθηνο΄κρασί αλλά πολυ καλό και ένα Γαλλικό Merlot που έδειχνε την καταγωγή του, αλλά και πάλι εγώ ψήφισα το κρασί του Σκούρα για χθες το βράδυ.

 

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι χθες στο πάρτι αρκετοί είχαν φέρει κρασιά κάτι που στο παρελθόν δεν το θυμάμαι σε τέτοιου είδους πάρτι. Τα σκληρά ποτά και η παγωμένη μπύρα ήταν παλιότερα τα ποτά της βραδιάς. Τωρα ή μαλλον μεγαλωσαμε και αρχίσαμε να πίνουμε κρασί ή αρχισε το κρασί να γίνεται hype. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπαμε, ο Σκούρας είναι απο τους καλύτερους οινοπαραγωγούς.Απλώς φοβάμαι οτι επειδή έχει ήδη περάσει σε ενα πιο βιομηχανικό ε πίπεδο παραγωγής, μη τυχόν και τα χαλάσει τα κρασάκια του.Πάντως και αυτός ψωνίζει σταφύλια απο Μεσσηνία.Εχουμε και εδω τρεις πολύ καλές οινοβιομηχανίες.Την Οινομεσσηνιακή, Τον Πανουσόπουλο και τ ον Αποστολόπουλο.Αν τυχόν και πέσετε μπροστά σ ε κανένα κρασί τ ους, παρτε να δοκιμάσετε.


''The world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel''

Horace Walpole

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως και αυτός ψωνίζει σταφύλια απο Μεσσηνία
Για συμπλήρωμα Κώστα, αφού τα καλά αμπέλια είναι στην περιοχή Μαλαντρενίου-Νεμέας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και οι Γαλλοι παραγωγοί αλλά και οι Αμερικάνοι περάσανε σε βιομηχανική παραγωγή αλλά δεν χάλασαν τα κρασιά τους, αντίθετα τα έφτιαξαν ποιο σταθερά. Υπάρχουν ομως και εταιρίες που ανέβασαν πολυ την παραγωγή τους, αγοράζοντας έτοιμο μούστο απο άλλους παραγωγούς. Αυτοι συνήθως χάλασαν την ποιότητα των κρασιών τους, και τέτοια παραδείγματα έχουμε και στην Ελλάδα.

 

Νομίζω ότι και η Τρίπολη έχει πολυ καλά αμπέλια στην Πελλοπόνησο, ετσι δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θελετε να δειτε πως δουλευει μια μετρου προς μεγαλου μεγεθους βιομηχανια με εξαιρετικα αποτελεσματα, διαβαστε εδω:

 

http://www.bvwines.com

 

Θα δειτε πως συνεργαζονται με αλλους αμπελουργους, πως πειραματιζονται, πως δουλευουν (πχ οταν σου δινει το Clone 4 2001 (6 χρονια για να βγει στην αγορα) και εχει φτιαξει 300 κασσες (3600 μποτιλιες...μονο) καταλαβαινεις πως διαχειριζονται το μελλον τους...

 

Αν τα βρειτε πουθενα εδω...πολυ καλα κρασια τα στανταρντ που βγαζουν σε μεγαλες ποσοτητες, οι limited editions θα πρεπει να ειναι το κατι αλλο (δεν εχω δοκιμασει ποτε :mellow: )

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Λοιπόν, οι Βορειοελλαδίτες καλό θα είναι να ψάξουν για την "Πετραία Γη" του ΕΑΣ Αμυνταίου.Ενα απο τα καλύτερα ξινόμαυρα.Το δοκ΄΄ιμασα εχθές σε εναν φίλο που υπηρετούσε εκεί και έφερε μερικά μπουκάλια.Αν βρείτε(που πρέπει οπωσδήποτε να βρείτε), αγοράστε και ενα μπουκάλι για μένα παρακαλώ.

To βρήκα Κώστα στα ΑΒ και το τσάκωσα.

15 ευρουλάκια βέβαια αλλά είναι του 2000!!!

 

Μάλιστα στο site www.wine-amyntaio.gr έχει Online παραγγελίες και το έχει 10ευρώ ,χωρίς βέβαια τα εξοδα αποστολής!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλό Μακη, με πολλές πληροφορίες και βίντεο γύρω απο την οινοποιία.

 

Αυτή ειναι η διαφορά ανάμεσα στους αμερικάνους και εμάς. Τα "μυστικά" της δουλειάς τα βάζουν στα σαιτ τους, ενώ εδώ υπάρχει μυστικοπάθεια γύρω απο τις δουλειές μας. Φοβόμαστε να μεταδώσουμε την γνώση μην κάποιος βγει ανταγωνιστής μας. Με τον τρόπο τους οι Αμερικάνοι κάνουν όλο και περισσοτερους να γίνουν λάτρεις του κρασιού, εντάσοντάς τους στον τρόπο παραγωγής. Με αυτο τον τρόπο ο πελάτης αρχίζει να ενδιαφέρεται για το προιόν, αντιλαμβάνεται τις λεπτομέρειες και σιγά σιγά γίνεται γνώστης του αντικειμένου. Εκπαιδεύουν πελάτες με λίγα λόγια. Ετσι έχουν καταφέρει σε κάποιες πολιτείες το κρασί να έχει ξεπεράσει την κατανάλωση μπύρας!!! :mellow: Μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι μέχρι το 2010 με τις σημερινές μετρήσεις εώς και οι Τεξανοί θα πίνουν περισσότερο κρασί απο μπύρα :mellow:

 

Εδώ οι Γαλλοι δεν αναγράφουν στο μπουκάλι ούτε τις αναλογίες ποικιλιών που χρησιμοποιούν και να φανταστείς ότι είναι μπροστά απο όλους τους άλλους Ευρωπαίους στο κρασί.

 

Στέφανε το Μαγικό βουνό το βρήκα σε μια κάβα στη γειτονιά μου αλλά 49 ευρώ... πολλά δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στέφανε το Μαγικό βουνό το βρήκα σε μια κάβα στη γειτονιά μου αλλά 49 ευρώ... πολλά δεν είναι?

Πάρα πολλά μάλλον θα είναι αρκετά παλαιό.

 

Και μια που ανέφερες τις ΗΠΑ ωραιο εργο με τα κρασιά τους το Πλαγίως ''Sideways'' του 2005, με αρκετές υποψηφιότητες για oscar και νομίζω με ένα αγαλματήδιο για σενάριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μερικοί μάλιστα υποστηρίζουν ότι μέχρι το 2010 με τις σημερινές μετρήσεις εώς και οι Τεξανοί θα πίνουν περισσότερο κρασί απο μπύρα :)

 

.....

Στέφανε το Μαγικό βουνό το βρήκα σε μια κάβα στη γειτονιά μου αλλά 49 ευρώ... πολλά δεν είναι?

 

45 Ε πολλα ειναι...δεν εχουμε προχωρησει και τοοοοσο πολυ :mellow::):o:o

 

Κατα τον Google, υπαρχουν 61 οινοποιϊες στο Τεξας!!! :mellow: Μονο ρετσινα δεν φτιαχνουν...υποθετω... :P

 

Εχω δοκιμασει μονο την Llano Estacado αρκετα καλο εως πολυ καλο (γι'αυτο και το δοκιμασα...συστημενο)! Ακου φιλε μου το Τεξας....

 

Για να σοβαρευομαστε ομως...η μπυρα στο Τεξας ειναι παραδοση, δυτικα του Χιουστον και ΒΔ του Σαν Αντονιο, η περιοχη λεγεται German Country πολλες πολεις εχουν Γερμανικα ονοματα, ολες ιδρυθηκαν πριν 150 χρονια απο Γερμανους μεταναστες και σε πολλα σπιτια ακομα μιλαν Γερμανικα (ενεκα του παππου που επιμενει να μιλαει Γερμανικα γιατι ετσι ηθελε ο παππους του) Εκει ολοι πινουν μπυρα, εχει μπυραριες, bier garten, και το πιο συνηθες ονομα μπυραριας ειναι Uma's Haus.

 

Εχω τυχει να παω σε τραπεζι προσκεκλημενος απο φιλο φιλου και ο πατερας μιλαγε απταιστα (... :blink: ...) Γερμανικα ενω απεφευγε να μιλαει Αγγλικα με τη βαρια προφορα του.

 

Ετερος λογος υπερ της μπυρας στο Τεξας ειναι η ζεστη που κανει...

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν... σε επαφή που είχα σήμερα με οινοπαραγωγό και με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο που μας κάνει τα εντυπα, λογότυπα κτλ. μου είπαν ότι μπορούνε σε τιμή κόστους, να μας κάνουν μερικά μπουκαλάκια κρασί με την ετικέτα του συλλόγου. Θα μου έτοιμάσουν μια προσφορά και θα την έχω κάτω στην ΓΣ να αποφασίσουν οι "στυλάτοι" :) αν αξίζει τον κόπο να το κάνουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φερε και κανα δειγμα να δουμε αν ταιριαζει στο "στυλ" μας.... :P

 

Θα ειμαστε αυστηροι... :P και απαιτητικοι... :)

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα μου έτοιμάσουν μια προσφορά και θα την έχω κάτω στην ΓΣ να αποφασίσουν οι "στυλάτοι" :) αν αξίζει τον κόπο να το κάνουμε
Πριν τις εκλογές όμως...γιατί οι επόμενοι μπορεί να μήν έχουν στυλ ρε γμτ...και να μείνουμε μπουκάλα...

 

 

 

Ο Απερχόμενος (ακόμη και η αποχώρηση έχει...στύλ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...