Jump to content

Recommended Posts

Mogul Logic, Mogul Skiing Instruction on Skiing in a Stacked Position



Mogul Skiing Lesson on Pole Plants



Edited by snowhow
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποτε δεν καταλαβα που την βρισκουν την ευχαριστηση στα bumps!!!
και τοση καταπονηση για τα γονατα... βλεπω που και που στο eurosport και απορω

 

θα ηθελα να μου εξηγησει ενας fan :respect:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το κάνω αυτό θα πάρω το γόνατο στο χέρι. Πάντος να το βλέπεις είναι πραγματικά σαν χορογραφία.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα Θάνο!

 

Το να μάθεις να κάνεις άνετο σκι στα bumps δεν είναι μαζοχισμός, ούτε σημαίνει θα πας να λάβεις μέρος σε mogul competitions, αλλά ότι θα μπορείς να κάνεις άνετο σκι παντού.

 

Όπως λέει και εκείνο το ρητο:

It's not that you can ski, but you can't ski the bumps.

It's that you can't ski and the bumps prove it.

 

(Ούτε εγώ τα κατεβαίνω σωστά)

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποτε δεν καταλαβα που την βρισκουν την ευχαριστηση στα bumps!!!

και τοση καταπονηση για τα γονατα... βλεπω που και που στο eurosport και απορω

 

θα ηθελα να μου εξηγησει ενας fan :respect:

φαν δεν ειμαι αλλα θα σου δωσω την δικη μου αποψη....οταν βλεπω τις πιστες γεματες bumps και ΜΟΝΟ bumps τοτε:

1. παω στις παιδικες - μπλε - πρασινες που ποτε δεν εχουν

2. παιρνω το σανιδι παραμασχαλα και παω για καφε...

 

δεν ξερω για το σκι, αλλα ειδικα για το σανιδι τα bumps ειναι απλα : αστο και πανε για καφε...

δεν εχει νοημα...εκτος αν θες να κανεις αλματακια καθε δεκα μετρα....

 

παντως στο σκι μου φαινεται πιο ευκολο να πας στα bumps...εκτος αν ειναι η ιδεα μου...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποτε δεν καταλαβα που την βρισκουν την ευχαριστηση στα bumps!!!

και τοση καταπονηση για τα γονατα...

 

Και εγώ τα ίδια έλεγα φίλε ακριβώς. Πρώτα με είχε βάλει ο Αέρας στο Soelden και σε γενικές γραμμές προσπαθούσα να τα χαζοδουλεύω με τα χρόνια μιας και σε βάζουν αναγκαστικά να κάνεις σωστό σκι. Με τον Στέρκο πρόπερσι μας έβαζε συνέχεια στο μάθημα και στη La Grave και μετά από λίγο άρχισα να απόλαμβάνω.

 

Όπως αρχικά θα χαρείς την πρώτη φορά που θα κάνεις τις 3 πρώτες σου συνεχόμενες καλές στροφές σε μπλε μετά σε κόκκινη κλπ πίστα έτσι είναι και οι 3 πρώτες σου στροφές σε moguls.

 

Για τα γόνατα θα διαφωνήσω εμένα η μέση μου δε μου επιτρέπει να τα χαρώ πολύ, αλλά πίστεψέ με αν δουλέψεις moguls σωστά ούτε τα γόνατά σου θα πάθουν τίποτα και επειδή θα μάθεις σκι τα γόνατά σου θα πξηγαίνουν πιο ξεκούραστα παντού. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο μάθημα είναι για σωστό σκι που εφαρμόζεται παντού.

 

Φέτος μου έκατσε στο Val D Isere κλειστή μπλέ προς το χωρίο, καλωσήρθατε σε μαύρη 2χλμ έχει να χιονίσει 10 μέρες το bump στο μέτωπο. Το μόνο που έλεγα είναι ευτυχώς που τα έχω δουλέψει κάπως κι μη σου πω το χάρηκα. Τουλάχιστον 100 άτομα είχαν αράξει και περίμεναν το θαύμα να σωθούν...

 

Τέλος αρκετές φορές με άθλια ποιότητα χιονιού ίσως είναι το μόνο ενδιαφέρον σκι που έχει ένα βουνό.

 

Ελπίζω να μην έχεις την ίδια απορία για την πούδρα και το εκτός πίστας

 

Σημ: Κατεβαίνω 100 φορές χειρότερα από τους τύπους στα βίντεο μιλάμε για απλά πράγματα πάντα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα bumps θέλουν ρυθμό και αναπνοή, Αν κοντρολαρεις αυτά τα δυο τότε τα απολαμβανεις.

Αν δεν έχεις το ένα από τα 2 διότι είναι αλληλοεξαρτουμενα, τότε απλα ή γυρνας με γόνδολα ή πας για τσίπουρα.

 

Όπως και να χει δεν πρέπει να περνάνε απαρατήρητα σε κανέναν φιλόδοξο χιονοδρομο ,

που τα βρει στο διαβάς του.

 

Ευχαριστουμε Θανο που προσπαθεις να μας ξεστραβωσεις.

Πολύτιμες οι συμβουλές σου.

  • Like 1

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποιος δεν έχει κατέβει την SWISS :shock: στο AVORIAZ δεν ξέρει τι θα πει Bumps..........


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είμαστε σωστά γυμνασμένοι και κάνουμε σωστό σκι, οι κραδασμοί απορροφούνται από τους μυς.

 

Όπως με τον πάγο, είναι μια καλή ευκαιρία για βελτίωση τεχνικής, όπως πολύ σωστά λέει ο Μιχάλης.


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποιος δεν έχει κατέβει την SWISS :shock: στο AVORIAZ δεν ξέρει τι θα πει Bumps..........

εννοεις την Le Mur (ο τοιχος)!

 

post-2098-0-14120900-1416904346_thumb.jpg

 

post-2098-0-80178600-1416904360_thumb.jpg

 

την εχω κατεβει με τραβερσες πεεεερα για πεεεερα, δεν εβγαινε αλλιως.

 

Πρεπει να μαθω να κατεβω bumps με αξιοπρεπεια καποια στιγμη

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα bumps θέλουν ρυθμό και αναπνοή,

 

 

Το σκι θέλει ρυθμό και αναπνοή. Απλά στα bumps όπως και σε κάθε κατάσταση εκτός μια ήπιας στρωμένης πίστας δεν επιβιώνεις χωρίς ρυθμό και αναπνοή. Μιας και ξεκίνησα πιλάτες ετοιμάζω το επόμενο άρθρο σε συνέχεια αυτού http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=13721

 

SKILATES

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι ο ρυθμος, η αναπνοη αλλα, το σημαντικοτερο ειναι τα ποδια να ειναι κολλημενα...μην ανοιξουν καθολου μεταξυ τους.

γι'αυτο ειναι και ευκολοτερο για τα ατομα που μαθανε σκι με τον παλιο τροπο (ενωμενα ποδια)

Edited by Olga
  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Και εγώ τα ίδια έλεγα φίλε ακριβώς. Πρώτα με είχε βάλει ο Αέρας στο Soelden και σε γενικές γραμμές προσπαθούσα να τα χαζοδουλεύω με τα χρόνια μιας και σε βάζουν αναγκαστικά να κάνεις σωστό σκι. Με τον Στέρκο πρόπερσι μας έβαζε συνέχεια στο μάθημα και στη La Grave και μετά από λίγο άρχισα να απόλαμβάνω.

 

Όπως αρχικά θα χαρείς την πρώτη φορά που θα κάνεις τις 3 πρώτες σου συνεχόμενες καλές στροφές σε μπλε μετά σε κόκκινη κλπ πίστα έτσι είναι και οι 3 πρώτες σου στροφές σε moguls.

 

Για τα γόνατα θα διαφωνήσω εμένα η μέση μου δε μου επιτρέπει να τα χαρώ πολύ, αλλά πίστεψέ με αν δουλέψεις moguls σωστά ούτε τα γόνατά σου θα πάθουν τίποτα και επειδή θα μάθεις σκι τα γόνατά σου θα πξηγαίνουν πιο ξεκούραστα παντού. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο μάθημα είναι για σωστό σκι που εφαρμόζεται παντού.

 

Φέτος μου έκατσε στο Val D Isere κλειστή μπλέ προς το χωρίο, καλωσήρθατε σε μαύρη 2χλμ έχει να χιονίσει 10 μέρες το bump στο μέτωπο. Το μόνο που έλεγα είναι ευτυχώς που τα έχω δουλέψει κάπως κι μη σου πω το χάρηκα. Τουλάχιστον 100 άτομα είχαν αράξει και περίμεναν το θαύμα να σωθούν...

 

Τέλος αρκετές φορές με άθλια ποιότητα χιονιού ίσως είναι το μόνο ενδιαφέρον σκι που έχει ένα βουνό.

 

Ελπίζω να μην έχεις την ίδια απορία για την πούδρα και το εκτός πίστας

 

Σημ: Κατεβαίνω 100 φορές χειρότερα από τους τύπους στα βίντεο μιλάμε για απλά πράγματα πάντα

 

 

εχω πετυχει και εγω με το σανιδι τετοια πιστα στο val disere . κοιτα. το θεμα ειναι να στριβεις πολυ γρηγορα ωστε να πηγαινες αναμεσα τους . κατεβαινεις κουτσα στραβα, αλλα επειδη αυτο με περιοριζει στην ακτινα, την αποσταση μεταξυ των στροφων, στην ταχυτητα μου και τελικα στην ελευθερια μου, με χαλαει αρκετα. μονο αν ειναι αναγκαιο κακο θα περασω απο τετοια πιστα ... σιγουρα με τα σκι θα ειναι αλλη ιστορια ...

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχουν 2 τεχνικές αντιμετώπισης των bumps- η μια λεει στρίβεις τα σκι πανω ακριβως στην κορυφή του bump ενώ η άλλη δείχνει να στριβείς στο πρανεδακι προς την κορυφή τους. Με τα σκι είναι σχεδον αδύνατον να στρίψεις στο διαδρομο αναμεσα τους

 

σανιδι ομολογο δεν εχω δει πως παει στα bumps


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εννοεις την Le Mur (ο τοιχος)!

 

attachicon.gifmur1.jpg

 

attachicon.gifmur2.jpg

 

την εχω κατεβει με τραβερσες πεεεερα για πεεεερα, δεν εβγαινε αλλιως.

 

Πρεπει να μαθω να κατεβω bumps με αξιοπρεπεια καποια στιγμη

Ναι αυτήν εννοώ......

Γιατί υπαρχει και άλλος τρόπος να την κατέβεις..... ????

Οι φώτο δεν δείχνουν καθόλου μα καθόλου την πραγματική διάσταση του εγχειρήματος....... θυμάμαι όταν ήμουνανάμεσα σε δύο βουναλάκια χώραγα ολόκληρος μέσα.... :shock: :shock: :shock::yes

  • Like 2

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω δεν εμαθα ακομα αλλο τροπο Βαγγελη :D

 

οντως, τα bumps ειναι στο υψος ενος μεσου ανθρωπου


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχουν 2 τεχνικές αντιμετώπισης των bumps- η μια λεει στρίβεις τα σκι πανω ακριβως στην κορυφή του bump ενώ η άλλη δείχνει να στριβείς στο πρανεδακι προς την κορυφή τους. Με τα σκι είναι σχεδον αδύνατον να στρίψεις στο διαδρομο αναμεσα τους

 

σανιδι ομολογο δεν εχω δει πως παει στα bumps

 

 

αν ειναι με τα σκι είναι σχεδον αδύνατον να στρίψεις στο διαδρομο αναμεσα τους , τοτε μαλλον με σανιδι ειναι ακομα χειροτερο....τελος παντων..εγω τα παω τραβερσες περα ως περα και προσπαθω να απορροφω τους κραδασμους με τα ποδια...αλλα δεν γινεται.

Αυτο προσπαθουσα τον Οκτ. και κατεληξα τελικα με μια θλαση και ισως και κατι αλλο (φτου μακρια...)

 

Βασικα δεν εχω δει καποιον με σανιδι να κατεβαινει σουπερ τα bumps

Μονο σε πιστες χωραφια εχω δει καποιους αλλα οχι ακριβως παγωμενα bumps

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καποιο προτεινομενο πεδιλο - μποτα, διαστασεις - flex κλπ ? Περα απο τεχνικη - φυσικη κατασταση.Μιλαμε παντα για ενα ατομο που μπορει και το παει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...