Jump to content
viva_ski

Γ. Σ. Στην Πανόρμου - Συζήτηση και Προβληματισμοί

Recommended Posts

-καθε χρονο οπως και φετος ειχαμε ενημερωση των θεσεων μας στα χιονοδρομικα με μειλ αλλα και με τηλεφωνικη επαφη σε πρωτη φαση.στην δευτερη ειναι η απευθειας συζητηση με τους διευθυντες τους.

-οταν απο τα 11.000.000 κατοικους αυτης της χωρας,τα 7.000.000 ζουν απο την αθηνα και κατω εσυ πως το ονομαζεις;

-εαν θεωρεις χιονοδρομικο το περτουλι και τη ζηρεια τοτε καπου χανω την ουσια της λεξης "χιονοδρομικο"

-για σενα ο εστουχ θα πρεπει....αλλα προτιμω να απαντησω απο κοντα γτ πισω απο πληκτρα παρεξηγουμαι μονιμα εδω μεσα

Share this post


Link to post
Share on other sites

εσυ σαν εστουχ δεν θελεις ομως τα 7 εκαταμυρια της αθηνας...θελεις τους 50 τρελαμενους της βασιλιτσας, του καιμακ, αλλα και ατους τους 10 του περτουλιου και της ζηρειας....χιονοδρομικος συλλογος εισαι....αν δεν θεωρεις χκ το περτουλι τοτε σβησε το ΕλληνικοςΣΤΟΥΧ και καντο παρνασοκαλαβρυτοσυλογοςτουριστικηςχιονοδρομιαςτοπερτουλιδεντουπολογιζωγιατιεχειεναλιφτ...προτιμας δηλαδη να ερθουν να γραφτουν οι ασχετοι με το βουνο και το σκι απο το να ερθουν να γραφτουν αυτοι που κανουν σκι στη ζηρεια η στο περτουλι....σορρυ αλλα δεν σε πιανω

Edited by miscelano
  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω σαν εστουχ θελω ολο τον κοσμο αλλα οι περισσοτεροι θελουν τον εστουχ μονο οταν εχουν κατι να κερδισουνε απο αυτον.εαν το αλισβερισι κοπει εξαφανιζοντε και αυτοματως ξεκιναει το βαρυ κατηγορητηριο.επισης οπως σου προειπα μιλαμε με ολα τα χιομοδρομικα.εσυ επιμενεις στα δικα σου λεγομενα κι εγω ειμαι εδω να σου απαντω και μαλιστα με αποδειξεις.και οσο εχω απαντησεις θα συνεχισω να σου απαντω.εαν ξεμεινω θα προσπαθησω να μαθω και να σου απαντησω οσο πιο συντομα γινεται.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το περτουλι και η ζηρεια ειναι αθλητικα κεντρα.οχι χιονοδρομικα.εχει διαφορα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε σεις όλο διαβάζω ότι πολλοί γράφονται για την εκδρομή του συλλόγου!καθομαι και σκέφτομαι μήπως έχω πιαστεί μ@λακ@σ και πληρώνω 25 ευρώ χωρίς να πηγαίνω εκδρομή!

Μετά όμως λέω ότι εδώ μέσα έχω διαβάσει ένα σωρό πράγματα γύρω από τη χιονοδρομία που δεν ήξερα και με ενδιαφέρουν.και φυσικά το κυριότερο ότι έχω γνωρίσει τόσα παιδιά που μας ενώνει η τρέλα του χιονιού!οποτε τα 25 ευρω(6 καφέδες το χρόνο)είναι πραγματικά κάτι που δεν συγκρίνεται κάν με αυτά που έχω κερδίσει από τον σύλλογο.

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακο εγω οχι στην εκδρομη δεν παω αλλα εκτος των 25 εχω δωσει και θα δωσω μεχρι τον μαιο ενα ποσο που ουτε σου περνα απο το μυαλο.γτ;γτ το γουσταρω ολο αυτο,μ αρεσει αυτη η παρεα και οσο μπορω θελω να βοηθησω.αλλα θα ηθελα πριν γραψει ο καθενας οτι θελει να μπορει να σταθει.μην γεμιζουμε σελιδες ετσι απλα γιατι κατι πρεπει να γραψουμε.(misc δεν παει σε σενα αυτο)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που λεει ο φίλος από την Κοζάνη εχει απόλυτο δίκιο. Αυτο που κανω εγω για το Μαίναλο ο πρόεδρος για τη φλωρινα ο μισελανο για τηβασιλω ο σιριος για τα 3-5. Ξεκινάς να βρεις άτομα απο ολα τα χιονοδρομικά τα οποία αυτα θα ειναι η βάση και μετα αυτα τα άτομα τα ακολουθεί και άλλος κόσμος . Το ειναι μικρό χιονοδρομικό το Μαίναλο η Ζήρεια το Περτούλι και οποίο αλλο δεν το δέχομαι γιατι τότε μείνετε στ σύλλογο μόνοι σας. Το Μαίναλο για παράδειγμα μπορει να ειναι μικρό αλλα τις καλές του ημέρες κόβει 1000-1100 εισιτήρια και 5000 επισκέπτες που θα ζήλευαν πολλα μεγάλα χιονοδρομικά.

Μήπως πρέπει να αλλάξει λίγο ο τρόπος σκέψης ;

  • Like 4

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εγω σαν εστουχ θελω ολο τον κοσμο αλλα οι περισσοτεροι θελουν τον εστουχ μονο οταν εχουν κατι να κερδισουνε απο αυτον.εαν το αλισβερισι κοπει εξαφανιζοντε και αυτοματως ξεκιναει το βαρυ κατηγορητηριο.επισης οπως σου προειπα μιλαμε με ολα τα χιομοδρομικα.εσυ επιμενεις στα δικα σου λεγομενα κι εγω ειμαι εδω να σου απαντω και μαλιστα με αποδειξεις.και οσο εχω απαντησεις θα συνεχισω να σου απαντω.εαν ξεμεινω θα προσπαθησω να μαθω και να σου απαντησω οσο πιο συντομα γινεται.

εσυ σαν εστουχ δεν θα πρεπει να θελεις ολο το κοσμο....εκτως και αν θελεις να μπαινεις στο φορουμ και να βλεπεις συζητησεις που μονο για χιονια δεν θα λενε....εσυ θελεις τους χιονοδρομους....ΟΛΟΥΣ τους χιονοδρομους...σε αυτους στοχευεις εκτως και αν το χανω εγω καπου...και πρεπει καπως να τους τραβηξεις...μπηκα απο περιεργεια στο υποφορουμ χιονοδρομικων να δω αν ξεχασα κανενα (το μετσοβο) πριν και ειδα οτι χκ βιτσιου δεν υπαρχει....γιατι να κανει τον κοπο λοιπον ο χιονοδρομος απο τη καστορια να γραφτει????να ενημερωσει τι???ενα παραδειγμα ειναι αυτο ετσι...

  • Like 3

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το περτουλι και η ζηρεια ειναι αθλητικα κεντρα.οχι χιονοδρομικα.εχει διαφορα.

Και επειδή ειναι αθλητικά κέντρα αλλάζει κάτι; Δεν υπάρχει κόσμος που ασχολείται με αυτά;

 

Dust όλους τους θέλουμε στο σύλλογο , αυτοί θα ειναι η δύναμη του συλλόγου.

  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαιναλε μπορουμε να ξεχωρισουμε τα πραγματα;θες να μου πεις οτι μια πλαγια 700 μετρων ειναι χιονοδρομικο;οταν ειναι χαρακτηρισμενο σαν αθλητικο κεντρο;ποιος μιλησε για το μαιναλο;η μαλλον ποιος δεν μιλησε με το μαιναλο;ποιος δεν μιλησε με το ελατοχωρι;με το πισοδερι;

ποιος σας εδιωξε απο εδω;ποιος σας εκοψε την προσβαση στο φορουμ;ποιος σας απαγορεψε να γραφετε τα νεα των τοπικων χιομοδρομικων σας;

Επετρεψε μου στην τελευταια φραση σου να σου πω οτι και τροπο αλλαξαμε και δσ αλλαξαμε και προσωπα αλλαξαμε αλλα εαν δεν αλλαξουν και τα μελη το πως σκεφτοντε,οτι και να κανει ο συλλογος δεν θα μεινουν ευχαριστημενοι ολοι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ δεν την πέφτω στο ΔΣ και σε όσους ασχολούνται με το σύλλογο. Όλη αυτή η κουβέντα γίνεται από εμενα για να καταλάβουμε οτι και τα απλά μέλη θα μπορούσαν να λαμβάνουν μέρος σε συζητήσεις που θα ειναι πολυ χρήσιμες για το σύλλογο και τη χιονοδρομία γενικά . Ανοίξτε το σύλλογο περισσοτερο και στα απλά μέλη .

  • Like 4

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαιναλε εγω απαντω πανω σε αυτα που ρωτατε.οταν ξεκαθαρισετε τις ερωτησεις κσι τις τοποθετησεις,πολυ ευχαριστως να απαντησω.

Misc εγω θελω ολο τον κοσμο που ασχολειται με τη χιονοδρομια αλλα και αυτους που ακουσαν πρωτη φορα τη λεξη χιονι.οχι 50 χιονοτρελαμενους μονο.δεν γεννηθηκε κανεις εδω με πεδιλα στα ποδια.αρα μαλλον εσυ θες μικρο κομματι πιτας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν παρεξηγω.ισα ισα χαιρομαι που κανουμε υγιη συζητηση.τον miscelano τον γνωρισα,ευχομαι και σενα.ποιος δεν θελει το καλυτερο;

στα θεματα συλλογου ομως σου λεω οτι ετσι το βρηκα απο την αρχη.εκτος και αν πριν 2008 ηταν αλλιως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν λες να καταλαβεις τι σου λεω...εγω λεω πχ, ακριβηνε το χκβ τη καρτα απο 90 στα 110 ευρω χωρις καμια αλλαγη των υποδομων κα...στειλτους μειλ, φαξ, περιστερι και κοινοποιησε το και στο υποφορουμ του χκ....αν δεν λαβεις απαντηση ξαναστειλτο και ξαναδημοσιευσετο...οταν σου απαντησουν δειξτο και σε μας....τι ποιο απλο....ετσι οταν ο φιλος απο τη κατερινη πχ πατησει κατι για το ελατοχωρι θα δει οτι κατι κινηται εδω μεσα...και δεν εχει να γραψει ανθρωπος απο το 2008...πχ λεμε...μπορω να σου δωσω κ αλλα....

 

και γιατι ρε νταστ δεν θεωρεις την πλαγια των 700 μετρων χκ????εισαι σοβαρος????δηλαδη ο χιονοδρομος που κανει σκι σ αυτη τη πλαγια δεν φοραει πεδιλα????δεν αγοραζει τεχνικα ρουχα???δεν θα μπει να ψαχτει στο φορουμ για τεχνικες κα????τι ισοπεδωση ειναι αυτη ρε φιλε???

  • Like 2

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misc εγω θελω ολο τον κοσμο που ασχολειται με τη χιονοδρομια αλλα και αυτους που ακουσαν πρωτη φορα τη λεξη χιονι.οχι 50 χιονοτρελαμενους μονο.δεν γεννηθηκε κανεις εδω με πεδιλα στα ποδια.αρα μαλλον εσυ θες μικρο κομματι πιτας.

εννοειται πως θελεις και τους νιουμπις...αυτοι ειναι που θα ρωτανε και θα εχει χαβα....αλλα και μονο τους τρελαμενους να ειχες για μενα το φορουμ θα ηταν οχι μικρο αλλα τεραστιο...οχι μικρο κοματι πιτας...αλλα θα ηταν ενα διαμαντι

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το πρωτο κομματι θα εχεις απαντηση συντομα και ειναι δεσμευση.

συγνωμη δεν το καταλαβα απο την αρχη το σκεπτικο.

 

Στο δευτερο κομματι δεν το θεωρω χιονοδρομικο κεντρο διοτι το ονομαζουν η πολιτεια,οι υπευθυνοι που το διαχειριζοντε και οποιον αλλο ξερω ως αθλητικο κεντρο.γι αυτο και για κανενα αλλο.λογο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Μαίναλο αποτελείται απο 1,5 Λίφτ η μακρύτερη πίστα με εξαίρεση την περιφερειακή ειναι περίπου 700 μετρα. Υπάρχουν όμως κάποιοι βλαμμένοι οπως εγω και ο Αλέξης που μας αρέσει να ενημερώνουμε όποτε μπορούμε . Μέσα από αυτο ειναι τουλάχιστον 20- 30 άτομα που ξέρω εγω που μπαίνουν διαβάζουν συμμετέχουν , άλλοι δεν συμμετέχουν αλλα ενημερώνονται . Αυτή ειναι η διαφορά και αυτο πρέπει να γίνει και με τα υπόλοιπα χιονοδρομικά .

 

Κάποτε στα τέλη του 2004 όταν ήμουν υπεύθυνος στο Μαίναλο ήρθαν δυο τρελαμένοι με το σκι και τον σύλλογο , ο zox και ο Αλέξης οι οποίοι μου γνώρισαν τον σύλλογο και παράλληλα με την ενημέρωση που έδινα καθημερινά στο snowreport έκανα το ίδιο και στον σύλλογο. Μέσα από όλο αυτο έγινα κουμπάρος με τον Αλέξη και γνώρισα πολλούς πολλούς φίλους οι οποίοι οπότε έρχονται κάτω θα έρθουν να με δουν να κάνουμε μαζι σκι κτλ. Αυτο είναι ο σύλλογος και για αυτο βλέπετε οτι εχει και τόση κίνηση η ενότητα του Μαινάλου.

  • Like 5

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν το ειπα για να παρω απαντηση...το ειπα σαν παραδειγμα πως να κινειται ο συλλογος για να εχει αποτεσματα...

Edited by miscelano
  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω οτι αυτή τη συζήτηση που εχουμε ανοίξει εδω την αδικούμε . Ίσως θα έπρεπε να καρφιτσωθεί πανω σε ολα τα χιονοδρομικά και όπου αλλου υπάρχει ενδιαφέρον ώστε να λάβουν μέρος και αλλα μέλη του φόρουμ στη συζήτηση .

  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω οτι αυτή τη συζήτηση που εχουμε ανοίξει εδω την αδικούμε . Ίσως θα έπρεπε να καρφιτσωθεί πανω σε ολα τα χιονοδρομικά και όπου αλλου υπάρχει ενδιαφέρον ώστε να λάβουν μέρος και αλλα μέλη του φόρουμ στη συζήτηση .

ή να βαλουν τη συζητηση με αλλο ονομα και να ενδιαφερφουν κ αλλοι να μπουν να δουν τι λεμε...

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας ξεκαθαρίσουμε ότι εδώ λέει ο καθένας την άποψή του. Μιλάμε ανοιχτά και ντρέτα, με γνώμονα το καλό του συλλόγου και της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.

 

Χρήστο (miscelano) και mainalo (συγχωρέσέ με δεν γνωρίζω το όνομά σου), θέλω να ξεκινήσω με το ότι ο σύλλογος τους θέλει όλους και στην παρέα του (φόρουμ) και στην οικογένειά του (σύλλογος). Η συζήτηση αυτή εδώ το αποδεικνύει.

 

Σε πολλά από αυτά έχετε δίκιο, και προσωπικά πήρα πολλές ιδέες και θα δούμε πως πολλές από αυτές μπορούν να υλοποιηθούν.

 

Όπως είπε και ο Βασίλης (dust) έχει γίνει ήδη ένας πρώτος κύκλος επικοινωνίας και ετοιμάζεται δεύτερος πιο στοχευμένος ανά χιονοδρομικό. Και έχουμε αποφασίσει εκεί πέρα από την κωδικοποίηση να ζητήσουμε και την συνδρομή του κόσμου που επισκέπτεται το κάθε Χ.Κ.. Παράλληλα προσπαθούμε να έχει πιο συστηματική παρέμβαση σε όλα τα επίπεδα – αυτοδιοικητικά και πολιτειακά – και να μεταφέρουμε εκεί τα παράπονα και τα σχόλια του χιονοδρόμου.

 

Σε αντίστοιχο επίπεδο, ο σύλλογος θέλει και όλα τα Χ.Κ.. Αλλά ο σύλλογος και το φόρουμ είναι τα μέλη του και οι φίλοι του. Δεν είναι κανείς μας επαγγελματίας για να είναι ωσεί παρών σε κάθε Χ.Κ.. Έτσι αν δεν μας ανοίξεις εσύ (ο Μίλτος, ο Vanzel κτλ) τι γίνεται στη Βασιλίτσα δεν θα το μάθουμε ποτέ. Το ίδιο ισχύει για το Μαίναλο και τον mainalo και τον Αλέξη, για το Βελούχι από τον CaptainHook και ούτω καθεξής…Και έτσι γίνονται οι παρεμβάσεις.

 

Στο τι είναι Χ.Κ. κτλ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στην παρούσα κουβέντα. Από τη στιγμή που έχει (χιονοδρομικό) αναβατήρα μας αφορά.

 

Στάθη η παρέμβασή σου με απογοητεύει. Ο elgreco και ο skimad απέχουν, αλλά εσύ που έχεις έρθει σε συνελεύσεις και σε συναντήσεις ξέρεις πολύ καλύτερα τι συμβαίνει.

 

Μπορεί ο σύλλογος να μην έχει την ίδια σύνθεση με παλαιότερα, αλλά μια σειρά από καινούρια και νεαρά στην ηλικία μέλη είναι εδώ, συμμετέχουν, προσφέρουν και αναλαμβάνουν ευθύνες. Είναι ο Γιάννης ο Αξενέρωτος, ο Γιώργος ο GiGi, ο Κυριάκος (Kyriakos-Char), ο Γρηγόρης ο Blackman, o Κωστής ο Phaethon και η Μαρίζα, ο Ηλίας (zak), o panchristo, o konkan, ο Βασίλης (dust) και αν θες βάλε και εμένα μέσα.

 

Επίσης ποιος μπορεί να αγνοήσει την νεκρανάσταση της ομάδας της Βορείου Ελλάδας με πολλά και ορεξάτα; Που δύο χρονιές συνεχόμενα διοργανώνουν εξόρμηση στην πόλη τους και κάνουν τον σύλλογο εξωστρεφή.

 

Επίσης πραγματικά μπορούμε με απλά νούμερα και στατιστικά να δείξουμε την επισκεψιμότητα της σελίδας που μέρα με τη μέρα μεγαλώνει.

 

Συγγνώμη αν δεν συνάδει με την αφήγησή σου, αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα.

 

Τέλος θέλω να σταθώ στην παρατήρησή σου ότι κάποιοι χλευάζουν προσπάθειες. Όσο είμαι εδώ ο σύλλογος δίνει βήμα και στηρίζει έμπρακτα όλες τις προσπάθειες στο χώρο της χιονοδρομίας, επιχειρηματικές και μη, πόσο μάλλον τις προσπάθειες που προέρχονται από τα σπλάχνα του. Και το ίδιο έκανε και με την δικιά σου επιχειρηματική προσπάθεια και μάλιστα ανταποδοτικά και όχι με άμεση χρηματική ενίσχυση.

 

Το αν κάποιοι μεμονωμένα έχουν τις αντιρρήσεις τους, πολύ καλά κάνουν. Ο σύλλογος και το φόρουμ είναι εδώ για να παρέχουν βήμα ΚΑΙ σε αυτούς, εφόσον η τοποθέτησή τους είναι κόσμια.

  • Like 9

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις...καλό διάβασμα σε όποιoν το καταφέρει!!!

 

Κατ΄ αρχήν νομίζω ότι υπάρχει ξεχωριστό θέμα για το party, οπότε θα μπορούσατε να τα πείτε εκεί. Είναι λίγο "κάπως" το να διακόπτετε μια όμορφη και ίσως επικοδομητική κουβέντα που μόνο καλό μπορεί να κάνει, μιας και δώσατε την ευκαιρία σε "οικονομικός μη τακτοποιημένα μέλη" να εκφράσουν τις απόψεις τους. Με αυτόν τον τρόπο αλλαγής της κουβέντας, επαληθεύεται μόνο τα λεγόμενα μου περί ανούσιων σχολίων. Ευχαριστώ!!!

 

Θα πρέπει κατά την άποψή μου να διαχωρίσετε λίγο τις έννοιες "forum" και "Σύλλογος".

 

Σύλλογος: Το γιατί, πότε και για πιο λόγο ιδρύθηκε το ξέρουν πολλοί από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση, είναι καταγεγραμμένο στο καταστατικό, αλλά πάνω από όλα υπάρχουν ακόμη κάποια αρχαία posts σε αυτό εδώ το Forum που περιγράφουν για πιο λόγο έγιναν τα πρώτα βήματα αυτού του εγχειρήματος. Εάν νομίζεται ότι εξυπηρετούνται ακόμα κάποιοι ή και όλοι οι σκοποί του έχει καλώς...

 

Η άποψη μου είναι ότι σε όλη την ιστορία ύπαρξης του, η συμβολή του στην Ελληνική Χιονοδρομία ήταν και είναι ελάχιστη όχι απλώς γιατί δε διαθέτει τη δυναμική για αλλαγές, αλλά και γιατί όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς στη χιονοδρομία στη χώρα μας κωφεύουν ακόμη και σε πιο δυνατούς αντιπάλους από τον Σύλλογο. Επίσης ο Σύλλογος κατάφερε κάποια συμβολή στη Ελληνική Χιονοδρομία στο παρελθόν, μόνο όταν αυτή συνοδευόταν από έμπρακτα έργα και όχι από άυλες πεποιθήσεις, αυταρέσκεια και διαπροσωπικές συμπάθειες εντός και εκτός αυτού καθώς και προσωπικές ελπίδες για προσωπική και επαγγελματική ανάδειξη. Αυτά δεν σημαίνουν ότι πρέπει να σταματήσει η προσπάθεια. Από την άλλη φαίνεται ότι ο Σύλλογος αρέσκεται χρόνια τώρα, να ασχολείται περισσότερο και για μήνες με ομαδικές αγορές ενδυμασιών καθώς και τρόπους διασκεδαστικών εκδρομών και parties παρά με τη χιονοδρομική επικαιρότητα.

 

Πως αλλιώς εξηγείται, η αλαζονεία μιας χούφτας 100+ μελών / χιονοδρόμων να απαιτεί από τους απανταχού Έλληνες χιονοδρόμους (και μελλοντικά μέλη που θέλει να προσελκύσει), να μην παρακολουθήσουν / συμμετάσχουν σε διεθνής αγώνες και προβολές ταινιών ή οτιδήποτε άλλο καταφέρνουν άλλοι φορείς ή ιδιωτικές πρωτοβουλίες να φέρουν επιτέλους στη χώρα μας; Θα ήταν πιστεύω πολύ πιο πρέπων να ενώσετε τις δυνάμεις σας με αυτούς που παλεύουν για αυτά τα πράγματα που λαμβάνουμε ακόμη με το σταγονόμετρο, αλλά μας βάζουν σιγά σιγά στο διεθνές προσκήνιο και να τα υποστηρίξετε εμπράκτος.

 

Εν κατακλείδι, ο Σύλλογος έχει καταντήσει να είναι πάρα πολύ δυσκίνητος, με πολύ αργές αντιδράσεις σε πάρα πολλά θέματα που αφορούν τον ίδιο, τα μέλη του αλλά και τους απανταχού χιονοδρόμους που θέλει να λέει ότι εκπροσωπεί. Μερικά πολύ σωστά παραδείγματα σας έδωσε ο miscelano.

 

Forum: Ανέκαθεν υπήρχε στο forum μια παράλογη λογοκρισία. Δεν αναφέρομαι βεβαίως στο υβρεολόγιο και τις προσωπικές επιθέσεις οι οποίες σωστά κόβονται από τους συντονιστές. Αναφέρομαι όμως σε εξαφανισμένα posts που περιείχαν κριτική σε ΧΚ και διάφορους άλλους φορείς κατά καιρούς, με σκοπό να μην θίξουμε τους συνομιλητές του Συλλόγου, να χαϊδέψουμε τα αυτιά τους λες και αυτοί είναι πελάτες μας και όχι εμείς δικοί τους και γενικώς να μην χαλάσουμε τη ζαχαρένια τους. Δεν νομίζω ότι η καλοπροαίρετη κριτική έκανε ποτέ κακό σε κανέναν. Μάλλον όμως οι διαπροσωπικές συμπάθειες είχαν περισσότερη σημασία από το κοινό συμφέρον και την πρόοδο στη χιονοδρομία.

 

Δεν απαιτώ ούτε θέλω να έχω απολύτως καμία πρόσβαση στην κλειστή ενότητα των μελών του συλλόγου. Είναι σωστό ότι κάποια πράγματα που αφορούν τα του Συλλόγου πρέπει να λέγονται και αναλύονται μόνο εκεί. Αλλά καλό θα ήταν να ακούσετε και καμία γνώμη τρίτου που και που όπως κάνετε τώρα. Δεν είναι απαραίτητο να ασπαστείτε καμία άποψη , πόσο μάλλον τη δικιά μου.

 

Κάποια σχόλια σε διάφορες αναφορές συνχιονοδρόμων:

 

mil: Ποτέ δεν έχουμε συμφωνήσει σε οτιδήποτε… παρόλα αυτά έχουμε κάνει πολύ ωραίες και εμπεριστατωμένες συζητήσεις κατά καιρούς, ιδιαίτερα face to face σε Ολύμπικο και Φλο. Όταν ασχολούμουν με το Σύλλογο, σαφώς και το επέλεξα προσπαθώντας να αλλάξω αυτό το δρόμο. The rest is history.

 

Χρήστο Λάππα: Οι λόγοι που αναφέρεις για αποχωρήσεις με εκφράζουν σχεδόν όλοι. Να μην αναλύσω το θέμα εκπτώσεις και ΜΗ πληρωμές καρτών από μέλη σε διάφορα ΧΚ με αντάλλαγμα τι; Σιωπή-συνένεση; Ούτε αυτό έχει θέση στο ανοιχτό.

Με λυπεί το γεγονός ότι νομίζεις ότι βγάζω έχθρα χωρίς εξήγηση. Επίσης με λυπεί ότι δεν θα έχουμε Βάκχο φέτος και τα 15 περίπου λεπτά του, για να σου ξανά εξηγήσω όπως πέρυσι που καθόμασταν 2 ΜΗ μέλη και εσύ και τα λέγαμε στο Love boat Vakchos. Πιστεύω με το εν λόγω σεντόνι να έλαβες κάποιες απαντήσεις. Τα υπόλοιπα στο βουνό… η 7 να είναι καλά :P

Όσο για τα παλιά μέλη… αν δεν θέλετε να σας απασχολεί, φυσικά είναι δικαίωμά σας.

 

Dust: Μην ονειρεύεσαι 700 μέλη, όταν από τα 140 οικονομικός τακτοποιημένα, ακόμη και στο forum συμμετέχουν 10 – 20 – 30?, για απαρτία σε συνέλευση να μην αναφερθούμε. Ας μην το αναλύσουμε γιατί αυτό και αν είναι για το κλειστό. Απλά τροφή για σκέψη είναι. Όσο για τον snowhow…πες μου λίγο πόσα από αυτά τα post του, έχουν μπει όλα αυτά τα χρόνια στην πρώτη σελίδα;

 

Αλέξη: Πολύ ωραίο το post 101. Ξεκάθαρο και κατανοητό. Μην αναρωτιόμαστε όμως μετά, γιατί ψάχνετε μέλη με το τουφέκι!!! Τα υπόλοιπα από κοντά όταν θα τα πίνουμε παρέα, σε εκείνη την απαίσια ταβέρνα στο Μαίναλο μαζί με τα υπόλοιπα Κ.Α.Π.Η.

 

PhaethonF1: Αν όλο αυτό το θεωρείς «πέτρες»….I rest my case.

 

President: & Τέως: “Κλίκες” υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Εκτός και εάν είμαι σε λάθος forum / σύλλογο. Μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας. Το θέμα είναι αν και πόσο κακό κάνουν στο σύλλογο. Μια συζήτηση που δε μπορώ να πάρω μέρος μιας και πρέπει να γίνει και αυτή στο κλειστό μεταξύ σας.

 

Αυτά τα «ολίγα». Δυστυχώς δε μπορώ (ευτυχώς για εσάς, πόσο πιο μεγάλο να γίνει το Post και να το διαβάσει και κάποιος :dizzy:) να αναλύσω κάποια πράγματα πιο πολύ, μιας και η θέση τους δεν είναι στο ανοιχτό.

 

Σεντόνι τέλος.......... :startle:

 

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να αλλάξει και ο τίτλος του Θέματος?

Edited by elgreco
  • Like 5

There is no such thing as too much snow (Doug Coombs)

 

 

http://www.pelionski.gr/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις παρει κάποια αποσπάσματα από τον el. Δεν είναι κατ'ουσία λάθος, όμως δεν είναι και απόλυτα σωστά. Σίγουρα όμως είναι πολύ χρήσιμα.

Η θεωρία του μισογεμάτου ή μισοάδειου ποτηριού.

Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες επισημάνσεις, που δεν θα ήθελα να φανούν ως κριτική, αλλά ως περιγραφή.

 

 

Την ιστορία την γράφουν οι παρέες. Στην πραγματικότητα ο σύλλογος έγινε από μία παρέα, η οποία διαλύθηκε, έτυχε και βρέθηκε μία άλλη παρέα, η οποία επίσης διαλύθηκε.

Οι παρέες αυτές, δεν αποκλείστηκαν από αυτούς που παρέμειναν. Απέχουν συνειδητά. Και ας κάνουν κατά το δοκούν.

Οι παρέες εκείνες, ήταν "μεγάλες", αλλά και "μικρές" για να θεωρηθούν σύλλογος. Έκαναν και καλά, και κακά και κυρίως δεν ετοίμασαν μία διαδοχή μετά την απομάκρυνση τους. Κάποιοι βέβαια, έμειναν. Και σίγουρα τότε, δεν έμπαινε κάποιος εύκολα στην "παρέα". Πλέον ο σύλλογος, δεν "πουλάει παρέα". Όμως κάνει ΚΑΙ παρέα και μάλιστα και ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ, στο βουνό. Η "παρέα" όμως χρειάζεται για την καρδιά του συλλόγου, που δεν υπάρχει όπως υπήρχε τότε.

 

Από εκεί και πέρα, θίγεις το θέμα "ενημέρωσης της χιονοδρομικής επικαιρότητας από το forum". Αυτό, νομίζω ότι εξ'ορισμού δεν θα μπορέσεις ποτέ να το αποκτήσεις από ένα φόρουμ. Στο φόρουμ γράφουν όλοι οι συμμετέχοντες και δεν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα. Αλλά νομίζω ότι ήθελες να επισημάνεις περισσότερο αυτό:

Το φόρουμ, αν έχει έλλειψη θεμάτων, έχει διότι τα μέλη δεν ανοίγουν ενδιαφέροντα θέματα. Εαν δεν γράφουν μέλη που "ήξεραν" και γράφουν μόνο οι "άσχετοι", τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κάποιον "ειδήμονα" να γράφει. Εαν ένα "ενδιαφέρον θέμα" το "χαλάνε οι άσχετοι", τι να κάνουμε, ας γράφουν και οι "σχετικοί".

 

Η πορεία του φόρουμ, αναγκαστικά θα συμβαδίζει με τον πορεία των μελών που το παρακολουθούν και με την διάθεση τους να συμμετέχουν. Δεν υπάρχει δυνατότητα για "επί πληρωμή" άνοιγμα θεμάτων από επαγγελματίες. Δεν είμαστε περιοδικό, ή πανεπιστήμιο χιονοδρομίας. Είμαστε αυτοί που είμαστε και μακάρι όσοι παρακολουθούν και θεωρούν ότι κάτι λείπει, να συμμετάσχουν για να το συμπληρώσουν. Και το τελευταίο είναι αποκλειστικά δική τους ευθύνη.

 

Ο άσχετος κόσμος που μπαίνει στο φόρουμ, μπαίνει ΚΑΙ για αυτό που γράφεις (που πιθανώς να ταιριάζει περισσότερο στους λόγους που εσύ ασχολήθηκες με τον σύλλογο), αλλά όχι για αυτόν τον κύριο λόγο. Όμως το ζητούμενο δεν είναι να βρεθεί ο "κύριος λόγος". Είναι να έχουμε ως θεματολογία "όλους τους λόγους". Σκοπός, δεν είναι να ασχοληθεί ο σύλλογος ΜΟΝΟ με αυτό που σου αρέσει, ή που μου αρέσει, αλλά ΚΑΙ με αυτό. Δεν απαγορεύτηκε κάποια θεματολογία. Απλά, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ μία ομάδας, άλλαξε και περιορίστηκε η θεματολογία που απασχολούσε την ομάδα που αποχώρησε. Αν θέλει ο οποιοσδήποτε να εμπλουτιστεί η θεματολογία, δεν έχει παρά να την εμπλουτίσει και να μην περιμένει απ'έξω να την φτιάξουν άλλοι, αυτοί που είναι από μέσα. Οι άλλοι, θα φτιάξουν την θεματολογία που τους ταιριάζει περισσότερο. Επομένως, αυτό που θα ήθελα να κρατήσουμε ως συμπέρασμα, είναι ότι η θεματολογία φτιάχνεται από τα μέλη και όχι από το ΔΣ.

Όπως επίσης, ότι είναι λανθασμένη η διατύπωση ότι δεν προσελκύονται νέα μέλη. Αυτή είναι η επιτυχία του συλλόγου τα τελευταία χρόνια. Απλά, τα νέα μέλη είναι "πολύ φρέσκα", οι δε παλαιές αποχωρήσεις "ιδιαίτερα απότομες" και παρουσιάστηκε ένα κενό, που γεμίζει σιγά σιγά και τα ιντερνετικά δεδομένα λένε ότι ο σύλλογος βρίσκεται στα καλύτερα του. Και η έκτακτη μπορεί να μην είχε απαρτία (εδώ υπάρχουν λόγοι που δεν είναι του παρόντος), όμως υπήρξε συμμετοχή που πριν λίγα χρόνια δεν την έβλεπες.

καλα τα λες αδερφε αλλα παλι δεν εχεις πιασει το νοημα οπως (κανεις δεν το εχει πιασει ακομα σε ολα τα ποστ που διαβασα μεχρι τωρα σε αυτο το νημα) μετα και τα γραφομενα τα δικα μου και του ελ γκρεκο.

ποτε δεν ημουν του σεντονιου ποστ οποτε δεν θα το κανω ουτε τωρα.

αν βρεθουμε απο κοντα θα σου εξηγησω και θα καταλαβεις και μπορω να εξηγησω στον καθενα οτι θελει

ναι μεν κανετε καλη δουλεια και ειναι σεβαστη αλλα επαναλαμβανω δεν υπαρχει η βασικη ουσια πλεον και η γνωση.

το γιατι δεν γραφουν πλεον αυτοι που ειχαν την γνωση, το εγραψε ο λαππας οταν ανεφερε καποιους λογους αποχωρησης.ο καθενας για τους δικους του.

οπως εμαθαν αυτοι ψαχνοντας και διαβαζοντας ετσι και οι καινουργιοι πολυ απλα αφου το αγαπανε πραγματικα μπορουν να ψαχτουν ,να μαθουν και να ενημερωθουν και να αποκτησουν και αυτοι γνωσεις.

θεωρω απαραδεκτο να μπαινει καινουργιο μελος στο φορουμ του συλλογου τουριστικης χιονοδρομιας ,να ζητα πληροφοριες και γνωμες για δυο πεδιλα σκι και να μην του απανταει κανεις επι τρεις μερες .....

να μπαινει καινουργιο μελος στο φορουμ στα νεα μελη να πει οτι θα ερθει στην συναντηση να σας γνωρισει και να του απαντανε 300....

 

αν λοιπον θεωρειτε πως δεν υπαρχει γνωση στα νεα μελη οπως υπηρχε στα παλιοτερα τοτε καλο θα ηταν να ψαχτειτε περισσοτερο γιαυτην και λιγοτερο για τις συναντησεις τις εκδρομες και τις παρεες.αυτες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν δεν χανονται και ειναι ευκολο να τις βρει κανεις.

αυτη ειναι η αποψη η δικη μου καποιοι την δεχονται καποιοι οχι.

ισως να ειμαι λαθος (τα λεω και λιγακι ωμα και ας θα παρεξηγηθω οπως εχει ξαναγινει στο παρελθον...)

ο καθενας κρινει οπως θελει ;)

 

 

Edited by skimad
  • Like 3

DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

mil: Ποτέ δεν έχουμε συμφωνήσει σε οτιδήποτε… παρόλα αυτά έχουμε κάνει πολύ ωραίες και εμπεριστατωμένες συζητήσεις κατά καιρούς, ιδιαίτερα face to face σε Ολύμπικο και Φλο. Όταν ασχολούμουν με το Σύλλογο, σαφώς και το επέλεξα προσπαθώντας να αλλάξω αυτό το δρόμο. The rest is history.

 

 

Σε πολλά έχεις δίκιο, όμως οι διαφωνίες υπάρχουν. Όπως λες, δεν έχουμε συμφωνήσει σε ο,τιδήποτε.... Ερώτηση: Έχουμε τσακωθεί ποτέ;;;;;;;;;;;;;;;;

Γιατί τσακώνομαι αρκετές φορές με αρκετούς με τους οποίος συμφωνώ.......

 

 

Άρα, προτιμώ να συζητώ, να συνενοούμαστε και να διαφωνούμε. Δεν θέλω να σε παντρευτώ, αλλά να κάνουμε 2-3 κατεβασιές μαζί. Δεν θέλω να γίνουμε κολλητοί, αλλά αν σε δω στην ουρά του λιφτ να μην γυρίσω το βλέμμα μου από την άλλη, αλλά να σε χαιρετήσω και να με χαιρετήσεις με χαμόγελο και ο ένας να περιμένει τον άλλον για να τα πούμε στην ανάβαση. Και ο καθένας, από την θέση του να βοηθήσει τον σύλλογο σε αυτό που ξέρει καλύτερα, σε αυτό που τον ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Δεν ξέρω από snowboard (καθώς δεν ξέρω να σιδερώνω), δεν θα ανακατευτώ στα πόδια τους, αλλά κάλλιστα θα πάω ένα ταξίδι για σκι μαζί τους. Ο σύλλογος μας χωράει και τους 2, αρκεί να μην προσπαθώ να του επιβάλλω το σκι ή την γνώμη μου γενικότερα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...