Jump to content
snowholic

Ιανουάριος 2015

Recommended Posts

Kαλή βδομάδα παιδιά

 

Ο Παρνασσός δουλεύει σήμερα από αέρα οπότε λογικά και αύριο και μεθαύριο θα δουλεύουν τα λιφτ. Τάση για ομίχλη γενικά όμως τέτοιες μέρες βλέπεις. Αν συμφωνεί και το λοκάλι βέβαια με κάθε επιφύλαξη...

 

Καλάβρυτα για αύριο θα φοβόμουν τον αέρα αλλά συνήθως βαράει την άγκυρα και όχι τη Στύγα ο Ανατολικός. Τι να πω μετά τη κακοκαιρία τα Καλάβρυτα είναι επίφοβα μην ξεπαγώνουν ακόμα και λογικά ψηλά θα έχει ομίχλη κάποιες ώρες.

 

Powder alert: ότι πούδρα κάτσει από την σημερινή κακοκαιρία θα είναι ποιότητας καναδικής. Όποιος την πατήσει θα λαλήσει το θέμα είναι άντε βρες το λιφτ που θα ανοίξει. Θα πρότεινα κατασκήνωση κάτω από το λιφτ της Στύγας και της Κεντρικής στα Πηγάδια.

 

Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο υπέροχες μέρες για σκι

 

Μεσοπρόθεσμα τάση για ίχνη κακοκαιρίας το διάστημα 10-13 και τάση για θάψιμο των βουνών και χειμώνα κανονικό 19 του μήνα.

 

Ski Greece Γατάκια Καναδοί

 

Αθήνα: Από το απόγευμα έχουμε πτώση της θερμοκρασίας, θεωρητικά χιονίζει ακόμα και κέντρο αλλά...μόλις πέσει η θερμοκρασία θα σπάσει η πυκνότητα των νεφών και λογικά δεν θα έχουμε ένταση στα φαινόμενα μόνο γερό κρύο. Τυφωνάκι είναι ότι θέλει θα κάνει βέβαια λογικά νιφάδες θα δουν πολλές περιοχές της Αθήνας

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε αύριο που θα φυσάει πολύ ξεροΒορειΔυτικό το οποίο δεν έχω ιδέα ποια λιφτ κλείνει, υπέροχες μέρες για σκι σας ζηλεύουμε.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε αύριο που θα φυσάει πολύ ξεροΒορειΔυτικό το οποίο δεν έχω ιδέα ποια λιφτ κλείνει, υπέροχες μέρες για σκι σας ζηλεύουμε.

Τετάρτη ανεβαίνω αλλά φρέσκο χιονάκι τζίφος :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ραπόρτα από ΧΚΠ λένε πως ότι ρίχνει και ότι υπήρχε το ξυρίζει. Δύσκολα τα πράγματα.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάλι στα ψηλά υποθέτω το πρόβλημα, γιατί στα μεσαία-χαμηλά οι κάμερες δείχνουν συμπαθητική νέα κάλυψη.

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μάθω και θα σας πω. Την γνώμη μου πάντως την ξέρεις...Όσο δεν έχει ψηλά δεν αξίζει τον κόπο...

 

Πάντως στο Λιβάδι φέρνει πράμα από πάνω.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας το πάρουμε απόφαση: είμαστε καταδικασμένοι να κάνουμε σκι στον Περικλο-αίολο.. :wallbash: Και είναι άγνωστο το μέχρι πότε..


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα βάλουν Περικλή και θα τον αφήνουμε στη μέση... :detective:

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ξεροβόρι αγριο σε χελμο και παρνασσο...

αγκαλια με την σομπα, πριν την πεμπτη δεν το κουνάω.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού το θέτεις έτσι...Διαστημικές συνθήκες για σκι από αύριο και σίγουρα Τετάρτη, Πέμπτη στα βουνά μας με Καναδέζα ενώ φήμες λένε ότι τριγυρνάνε και Γιαπωνέζες σε κάτι σημεία εκτός πίστας. Αν τις πατήσουν κανονικά η ποιότητα πίστας θα είναι επίσης πάρα πολύ καλή. Μην τα χάσετε ο vro θα κάτσει σπίτι.

 

Μοναδική ένσταση κάνα μιζεροσύννεφο μπας μπαστακωθεί ΠαρνασσοΚαλάβρυταΠήλιο αύριο αν και η αίσθησή μου είναι ότι οριακά αλλά θα είστε από πάνω τους και μήπως κάνα λιφτ δεν το έχουν ξεπαγώσει. Δεν υπόσχομαι λιακάδα αλλά θα φτιάχνει ο καιρός όσο περνάει η μέρα. Επίσης δεν ευθυνόμαστε για χαλασμένους μετρητές αέρα στα χιονοδρομικά. Θα κόψει ο αέρας, θα φυσάει αλλά όχι πολύ αλλά ίσως τα ψηλά λιφτ έχουν θέμα Βασιλίτσα, Στύγα, Καιμάκ πχ.

 

Ski Greece γατάκια Καναδοί. Όλα αυτά εφόσον συμφωνήσουν τα λοκάλια...

 

Και Παρασκευή - Σάββατο καλά θα είναι αλλά τον φοβάμαι.

 

Μεσοπρόθεσμα τάση για ίχνη κακοκαιρίας το διάστημα 10-13 και τάση για θάψιμο των βουνών και χειμώνα κανονικό 19 του μήνα.

 

Αθήνα: Έχουμε πτώση της θερμοκρασίας, θεωρητικά χιονίζει ακόμα και κέντρο αλλά...μόλις πέσει η θερμοκρασία έχει σπάσει η πυκνότητα των νεφών και λογικά δεν θα έχουμε ένταση στα φαινόμενα μόνο γερό κρύο. Τυφωνάκι είναι ότι θέλει θα κάνει βέβαια λογικά νιφάδες θα δουν πολλές περιοχές της Αθήνας

 

Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι στον Παρνασσό το έσωσαν το χιόνι οι σκιερ που το πάταγαν όσο έπεφτε αλλιώς πάλι θα το ψάχναμε...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λίγα πράγματα έπεσαν αλλά τελικά έπεσαν σε όλα τα Κελάρια. Δεν είχε και πολλούς σκιέρ Μιχάλη σήμερα.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

πλάκα κάνω, για το πάτημα...

 

Αθήνα: ταπεινή μου αίσθηση ότι πάμε για χιονοκαταιγίδα μέσα στο βράδυ στην Αθήνα, ενώ και αύριο θα τις φάμε μια δυο. Δυστυχώς ο καιρός θα σπάει συνέχεια και θα ανοίγει, δεν έχουμε να περιμένουμε 20 πόντους χιόνι να πέφτει αλλά θα έχει πλάκα.

 

ENJOY THE SHOW και κοιτάξτε για γλάρους

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εισαι καλα μωρε που θα ανέβω με μειον 10 και να μου ανοιγεις το παραθυρι στην τηλεκαμπινα?????????????????????

 

 

σοβαρες πιθανοτητες για φρεσκαδουρα καποιου μεγεθους αυριο μαιναλο.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκιναω το τοπικ του Γεναρη μπας και χιονισει,

μιας και ειμαι τυχερος ανθρωπος και ολα μου βγαινουνε :yes:laughing::laughing:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσοι πάτε αύριο Παρνασσό ή βόρεια πολύ προσοχή. Γυρνάω Αθήνα και από Θήβα έως Σήρειο χαρτοπετσέτες και το έστρωσε σε δευτερόλεπτα. Τώρα είμαι στα διόδια Αφιδνών και χιονίζει χαλαρά.

 

Sent from my Optimus 4X HD using Tapatalk

  • Like 3

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xιονοδρομικά: Από σήμερα ΑΝΕΒΑ και μείνε επάνω μέχρι το Σάββατο. Ski Greece γατάκια Γιαπωνέζοι. Τάση για κακοκαιρία το διάστημα 10-13, τάση για χειμώνα και για τα χιονοδρομικά 19 του μήνα.

 

Αθήνα: Μικρές ελπίδες για χιονοκαταιγίδα μέσα στη μέρα και βάσιμες ελπίδες για άλλη μια αύριο. Έχει πάει Ανατολικά ο καιρός οπότε όσο πιο προς τα κει τόσο πιο πολύ χιόνι θα πέσει. Αθήνα κέντρο μάλλον τελείωσε ο χαβαλές τα προάστεια ίσως δουν τις καλές χιονοκαταιγίδες.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xιονοδρομικά: Από σήμερα ΑΝΕΒΑ και μείνε επάνω μέχρι το Σάββατο. Ski Greece γατάκια Γιαπωνέζοι. Τάση για κακοκαιρία το διάστημα 10-13, τάση για χειμώνα και για τα χιονοδρομικά 19 του μήνα.

 

Αθήνα: Μικρές ελπίδες για χιονοκαταιγίδα μέσα στη μέρα και βάσιμες ελπίδες για άλλη μια αύριο. Έχει πάει Ανατολικά ο καιρός οπότε όσο πιο προς τα κει τόσο πιο πολύ χιόνι θα πέσει. Αθήνα κέντρο μάλλον τελείωσε ο χαβαλές τα προάστεια ίσως δουν τις καλές χιονοκαταιγίδες.

Η μεση σου, η σπαλα σου, ο μηνισκος σου ολα καλα ρε ιπταμενε? Ελα το σκ παρεα!!

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μεση σου, η σπαλα σου, ο μηνισκος σου ολα καλα ρε ιπταμενε? Ελα το σκ παρεα!!

Σα τα χιονολάστιχα, μεταχειρισμένα είναι, αλλά προσεκτικά μια σεζόν θα τη βγάλουν.

 

Πολύ πολύ προσοχή στους δρόμους αν ξαστερώσει το βράδυ όπου έχει νερό θα γίνει παγοδρόμιο.

 

Αθήνα η θερμοκρασία θα πέσει λίγο ακόμα, απολαύστε κούμουλα όλων των ειδών να ταξιδεύουν με 100.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xιονοδρομικά: Από σήμερα ΑΝΕΒΑ και μείνε επάνω μέχρι το Σάββατο. Ski Greece γατάκια Γιαπωνέζοι. Τάση για κακοκαιρία το διάστημα 10-13, τάση για χειμώνα και για τα χιονοδρομικά 19 του μήνα.

 

Θέλω και μία χιονοδρομικώς καλή κακοκαιρία εν όψει... Τσιπρο-ΣΚ (σσ ΣΚ εκλογών). Χιονοδρομικώς ικανοποιημένοι θα ψηφίσουμε καλύτερα πιστεύω. Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

αθηνα παντως δεν το βλεπω να ριχνει αλλο!!!

Εχει κανενα χιονοδρομικο στην αθηνα;γτ σε βλεπω που τρωγεσαι εδω και δυο μηνες για να χιονισει στο L.A

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...