Jump to content
snowholic

Ιανουάριος 2015

Recommended Posts

Το νέο χαμηλό πλησιάζει, εξαφανίστηκαν τα κούμουλα από την Αθήνα. cirrus κλπ παγάκια στα 6+χλμ ύψος πάλι. Μπέρδεμα σήμερα

 

Πάντως τα γεράκια εδώ βγήκαν βόλτα νωρίς μετά τα έχασα.

 

Στον Κιθαιρώνα έχουμε πετάξει με 1000 γλάρους ταυτόχρονα, ο Τσούκας έχει κάνει Κιθαιρώνα - Μαραθώνα σχεδόν το μισό παρέα με κοπάδι, αρχίζω να φοβάμαι. Μήπως να αλλάξουμε κουβέντα, γιατί στις εκλογές από εδώ το πάει από εκεί το πάει, πουδρομέρα θα βγει.?.?.?

 

Με μια μικρή επιφύλαξη κανονίστε από τώρα να έχετε δυνατότητα για Βασιλίτσα και 3-5 Σάββατο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το snow-forecast θα πέσει μέσα. Βασιλίτσα, Ανήλιο, Χελμός και 3-5 Πηγάδια μπορούν να πανηγυρίζουν.

 

 

Μακαρι να μην πεσεις εξω για να γλυτωσω και την καζουρα :gathering:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mην αγχώνεστε....έρχεται!όλα μπαμπακι!χαχα! :thumbup:

Το θέμα είναι Σάββατο ή Κυριακή καλύτερα για Καλάβρυτα;;;Δεν μπορώ και τις 2....

Νομίζω Κυριακή θα έχει καλύτερο καιρό...αλλά αν μου φανε τις πούδρες το Σάββατο;;;

Εδώ σε θέλω Μιχάλη....ακούς;;;;;;;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Val d isere ρε, ελα ριξτα λεμε, μην ντρεπεσε, θα εχει ρισκα πολλα ή θα ειναι ολα οκ? <_<

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΑΑΑ φεύγεις γι'αυτό θα χιονίσει...λέω κι εγώ....

Μπαμπακι όλα κομπλε...οταν γυρισεις θα τα λιώσει! :evil:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΑΑΑ φεύγεις γι'αυτό θα χιονίσει...λέω κι εγώ....

Μπαμπακι όλα κομπλε...οταν γυρισεις θα τα λιώσει! :evil:

Α να χαθεις ρε γαμπρε, εμενα βρηκες... :D

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mην αγχώνεστε....έρχεται!όλα μπαμπακι!χαχα! :thumbup:

Το θέμα είναι Σάββατο ή Κυριακή καλύτερα για Καλάβρυτα;;;Δεν μπορώ και τις 2....

Νομίζω Κυριακή θα έχει καλύτερο καιρό...αλλά αν μου φανε τις πούδρες το Σάββατο;;;

Εδώ σε θέλω Μιχάλη....ακούς;;;;;;;

 

 

Aααα εσύ το έχεις και δεδομένο δηλαδή ότι θα έχει ρίξει κανα μέτρο και βάλε το Σάββατο το πρωί :)

  • Like 1

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

1 μετρο δεν θα εχει ρίξει....

ενα 20ποντο ομως...κι αλλο τοσο το σαββατο....

Με την αχιονία που μας δέρνει σουπερ είναι...

Και από βδομάδα έχει κι άλλο....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-4645-0-33791100-1421791917_thumb.jpg

 

Ενδιαφέρον..αν και μακρυά...για να δούμε!

 

Γιώργος

Edited by GPILOT

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο μνημη χρυσοψαρα...

βρε ποτε ειπαμε οτι ανοιγει το χιονοδρομικο?

την τελευταια μερα που χιονιζει , την επομένη ανοιγει το κατω μερος και αν κρατησει ο καλος μας ο καιρος την αλλη μέρα ανοιγει και η στυγα...

γραφτε το σε κανα τοίχο να υπάρχει.....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο μνημη χρυσοψαρα...

βρε ποτε ειπαμε οτι ανοιγει το χιονοδρομικο?

την τελευταια μερα που χιονιζει , την επομένη ανοιγει το κατω μερος και αν κρατησει ο καλος μας ο καιρος την αλλη μέρα ανοιγει και η στυγα...

γραφτε το σε κανα τοίχο να υπάρχει.....

 

Που ξέρεις, τώρα μπορεί να γίνει η εξαίρεση.. και να ανοίξει η άγκυρα πρώτα όπως παλιά. Ίσως και μαζί με το κάτω..


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ώπα μισό μπερδευτήκαμε είναι πολλές οι κακοκαιρίες. Μια μια. Μέχρι τη Παρασκευή σκόνη Σαχάρας κλπ και να χιονίσει είναι λίγο και αδιάφορο.

 

Την Παρασκευή έχουμε την πρώτη κακοκαιρία με 1000ρι στην μπότα της Ιταλίας που θα περάσει Βόρειο Αιγαίο. Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι Πήλιο θα βρέχει, αν και στο Μαίναλο θα το γυρίσει σε βροχή χαμηλά κάποια στιγμή. Η κακοκαιρία είναι περίπου μισό μέτρο ΚαλάβρυταΒασιλίτσα3-5ΕλατοχώριΑνήλιοιΚαρπενήσι. Και Πισοδέρι Φαλακρό θα δουν καλό χιόνι. Μιας και έχουν βάση χιονιού πιστεύω μόνο με αυτή τη κακοκαιρία καλή σεζόν.

 

Ουσιαστικά έχουμε 48 ώρες κακοκαιρίας, με καλό θερμό μέτωπο, οργανωμένο ψυχρό το οποία πιθανότατα θα επηρεάσουν μαζί συνεσφιγμένα για πολλές ώρες τα χιονοδρομικά.

 

Ο καιρός την Κυριακή θα είναι βελτιωμένος από εδώ το πάει από εκεί το πάει, ψήφος και πούδρα πάλι.

 

Την Δευτέρα το νέο χαμηλό 1000 από την Σικελία περνάει αργά προς εμάς και θα βγει Αιγαίο και παρόλο που είναι προγνωστικά μακρυά και αυτό μοιάζει να είναι τριάντα πόντοι+ στα πιο πολλά χιονοδρομικά. Έχει πολύ πιο γρήγορο πέρασμα το πολύ 24 ώρες φαινόμενα και ό λόγος είναι καταιβαίνει το τέρας του GPILOT στις 30.

 

Αυτό συνήθως πιάνει καλά μόνο Βασιλίτσα μιας και είναι καθαρά Αδριατικά αλλά έτσι όπως θα έρθει και επειδή προγνωστικά είναι πολύ μακρυά έχουμε αρκετά σενάρια ανοιχτά. Πολύ πιθανό να βαθύνει λίγο πιο Νότια και να μας ρίξει καλά χιόνια αλλά ακόμα δεν μπορείς να το εκτιμήσεις. Επίσης είναι πιθανό να φέρει ζέστες και να κλάψουμε σε κάποια χαμηλά χιονοδρομικών....

 

Για τον Παρνασσό υπομονη. Θα φάει χιόνι αλλά τίποτα το σοβαρό στα θερμά μέτωπα αλλά νομίζω ότι το snowforecast θα πέσει πολύ έξω. Μισό μέτρο δεν θα φάει.

 

Τι όμορφο να βλέπεις το χιόνι πάνω στο χωριό! Δεν είναι όλα τόσο άσχημα σ’ αυτόν τον κόσμο. Το χιόνι θα μπορούσε να είναι μαύρο.

 

Σημείωση για τις εκλογές: την κεντρική ομιλία του Σαμαρά μπορεί και να την φάει η καταιγίδα...Στην Βόρεια Ελλάδα είναι πιθανό κάποιοι ψηφοφόροι να μη φτάσουν στα τμήματα, στα νησία υπάρχει μια μικρή τάση για απαγορευτικό την Παρασκευή και πολύ αμφιβάλλω αν όλοι οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας θα έχουν όρεξη να βγουν στον παλιόκαιρο και το κρύο να ψηφίσουν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαλλον ατυχος ο κακομοιρης ο Παρνασσος.

Μη βιαζόμαστε. Η πρώτη κακοκαιρία είναι πιο "Καλαβρυτινή" αλλά πιστεύω ότι μέχρι πέρας της διέλευσης των συστημάτων (πσσσσσ) θα έχει μπόλικο φρέσκο χιόνι να τον χαρούμε κομπλέ. Η αλήθεια είναι ότι οι προληπτικοί είμαστε βέβαιοι ότι ο Παρνασσός θα είναι πλήρης από χιόνι να χαρείς όλο το βουνό με δύο μέτρα χιόνι εκ των οποίων το ένα μέτρα ολόφρεσκια πούδρα το απόγευμα της 28ης Φεβρουαρίου...

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη βιαζόμαστε. Η πρώτη κακοκαιρία είναι πιο "Καλαβρυτινή" αλλά πιστεύω ότι μέχρι τέλος της διέλευσης των συστημάτων (πσσσσσ) θα έχει μπόλικο φρέσκο χιόνι να τον χαρούμε κομπλέ. Η αλήθεια είναι ότι οι προληπτικοί είμαστε βέβαιοι ότι ο Παρνασσός θα είναι πλήρης από χιόνι να χαρείς όλο το βουνό με δύο μέτρα χιόνι εκ των οποίων το ένα μέτρα ολόφρεσκια πούδρα το απόγευμα της 28ης Φεβρουαρίου...

 

Ναι!!!!! Θυμάστε τι πούδρα είχε η Σαχάρα πέρσι τον Μάρτιο;;; Αλλά δεν πειράζει, νομίζω ότι φέτος το ΧΚ θα την μεταφέρει στα Κελλάρια για να την φάμε (έστω και λίγο μπαγιάτικη) αμέσως βγαίνοντας από την liftάρα !!! Μεγαλεία!!

Edited by Theodoros Kafasis

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεβαίνει το 12Ζ, η πρώτη κακοκαιρία με 1003 χαμηλό σε γενικές γραμμές είναι 50++πόντοι Βασιλίτσα, Καλάβρυτα, Καρπενήσι, Ανήλιο, 3-5, Ελατοχώρι, Σέλι, Πισοδέρι. Μικρή επιφύλαξη για το Μαίναλο που μπορεί να χάσει κάποιο χιόνι σα βροχή. Και το Φαλακρό θα φάει καλά. Ο Παρνασσός με τέτοιου τύπου κακοκαιρίες βάζει εικοσάποντο αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση να δεις μισό μέτρο στο ψυχρό μέτωπο. Πήλιο μάλλον γιοκ.

 

H κακοκαρία την επόμενη Τρίτη έχει πιο ψηλές πιέσεις περίπου στο 1011 θα κάτσει και γρήγορο πέρασμα σε χαμηλό κολλημένο στην Ηπειριωτική χώρα που ευνοεί 3-5, Καλάβρυτα, Παρνασσό κλπ κλπ. Εσύ στη Βασιλίτσα μη μιλάς, θα φάει καλά ποτέ δε μένει απέξω.

 

Αν δεν χορτάσατε υποσχέσεις από τις εκλογές, έχουμε συνέχεια της κακοκαιρίας με βάθυνση ξανά χαμηλού στις 28 του μήνα για νέο γύρο χιονοπτώσεων και στην αλλαγή του μήνα έχουμε το τέρας του GPILOT το οποίο πρέπει να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα μας επηρεάσει.

 

Τυφέκιον επί πουδρομέρας σκοπεύσατε. Μαλλί Αλέξη μετρήσατε. Καλή σεζόν

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Αυτες οι κακοκαιρίες θα επηρεάσουν και τα χωριά η μόνο τα χιονοδρομικά Κέντρα?


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

πινδο μερια (αλλά και βερμιο, αυτό...) να βαλουν κανα αρβα μεσα στις καλπες, θα το χρειαστούν.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά δεν φαίνεται να κατεβαίνει πολύ χαμηλά το χιόνι αλλά όπως λέει και ο πεπαλαιωμένος στα βουνά, κάποια χωρία πάνω από τα 1000μ στην Πίνδο μπορεί να δουν και 20ποντα, στα 1300 πολύ παραπάνω. Φοβάμαι και για απαγορευτικό με Νοτιάδες Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί.

 

Ανεβαίνει το euro σε λίγο. Καλάβρυτα ύστερα από ανάλυση με πεπαλαιωμένο εκτιμάει για 1,64μ φρέσκου. Η μια κακοκαιρία ε!!!

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά δεν φαίνεται να κατεβαίνει πολύ χαμηλά το χιόνι αλλά όπως λέει και ο πεπαλαιωμένος στα βουνά, κάποια χωρία πάνω από τα 1000μ στην Πίνδο μπορεί να δουν και 20ποντα, στα 1300 πολύ παραπάνω. Φοβάμαι και για απαγορευτικό με Νοτιάδες Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί.

 

Ανεβαίνει το euro σε λίγο. Καλάβρυτα ύστερα από ανάλυση με πεπαλαιωμένο εκτιμάει για 1,64μ φρέσκου. Η μια κακοκαιρία ε!!!

Επιτέλους θα χρηαιμοποιήσω χιονοκουβέρτες ρε Μιχάλη. Χαχαχαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ήμουν έτοιμος να σου πω να δώσεις συντεταγμένες για Μαίναλο Μιχάλη.

Η κακοκαιρία στην Πελοπόννησο απο πότε βλέπεις να πιάνει Μιχάλη;

 

 

Του μαλλιά οι τρίχες αρχίζουν και μεγαλώνουν στοπ.......

  • Like 2

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρασκευή μεσημέρι. Κάτσε να δούμε τα Ελληνικά μοντέλα αύριο. Κάνε και μια μαγκιά έλεγξε το όπως μπαίνει το μέτωπο αν δε βαριέσαι γιατί μπορεί να είναι ψιλολάθος οι συντεταγμένες ή και να μας μπερδεύουν τα 50χλμ του gfs. Είσαι πολύ οριακά από θερμοκρασίες, κάτι μου λέει ότι στο τέλος θα έχεις σούπερ σκι ψηλά και χαμηλά λιγότερο χιόνι.

 

http://www.windguru.cz/int/index.php?go=1&lang=eng&wj=kmh&tj=c&odh=4&doh=22&fhours=180&vp=1&pi=1&pu=40950

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πω εγώ τώρα....τα είπες όλα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...