Jump to content
kostask91

Πιατάκι..πώς Να Το Ανέβω Χωρίς Να Πέσω 200 Φορές?

Recommended Posts

Οσο γελοιο και αν σας φανει , δεν εχω ανεβει ποτε με πιατακι. Το αποφευγω.

Αλλα φετος ειπα να το δοκιμασω, ελεος δηλαδη.

Δε ξερω αν το γραφω στο σωστο μερος , αλλιως ζητω συγγνωμη.

Θα ηθελα να μου δωσετε καμια οδηγια η εστω κανα βιντεακι να δω να παρω μια ιδεα γιατι εχω δει πολλα βιντεακια στο youtube με ατομα που δεν μπορουν να το "καβαλησουν" και δε θελω να φανω και γω το ιδιο γελοιος :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δες πεσεις φιλε μου δεν θα μαθεις ποτε και μην σε μοιαζει τι θα πουν οι αλλοι γιατι και αυτοι οι αλλοι συνεχιζουν και πεφτουν. ;)

 

ΥΓ. Επειδη απο οτι καταλαβαινω εισαι στα πρωτα σου βηματα, το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να δενεις το σανιδι σου με λουρακι για παν ενδεχομενο.

Πρεπει καποια στιγμη ολοι οι φιλοι με τις σιδερωστρες να τους γινει βιωμα το λουρακι....

Edited by spider
  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστός ο spider, όσα βιντεακια και να δεις θα δεν θα μάθεις τίποτα. Ξεκινά απο το πρωι και μην σταματήσεις μέχρι να το μάθεις.

Η μοναδική συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να είσαι χαλαρος και να πατάς σωστά το σανίδι κατω.

 


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, όλοι σε baby lift μάθαμε. Εσύ, το έχεις δοκιμάσει...?

Αν όχι, πρέπει να το κάνεις καμιά 10 φορές να δεις περίπου

πως στέκεσαι.

 

Αν πας Καλάβρυτα, θα πρότεινα να δοκιμάσεις το κάτω πιατάκι (Δάφνη).

Στα πρώτα 700μ. είναι ευθεία κ όσο να ναι, μέχρι να φτάσεις πάνω,

θα έχεις βρει κάπως τα πατήματά σου.

Εννοείται όμως ότι πρώτα θα έχεις περάσει από το baby.....!

 

Οι τούμπες μην σε τρομάζουν.....αν δεν βρέξεις κώλο δεν μαθαίνεις.....! :)

Μην διστάσεις να ζητήσεις φιλικές συμβουλές, τόσο από δασκάλους,

άλλους snbάδες, κ γιατί όχι να ζητήσεις ευγενικά και την βοήθεια του

λιφτιέρη.

Και όπως λέει και ο Στάθης παραπάνω, να δένεις πάντα το λουράκι.

Αξίζει να διαβάσεις σχετικά εδώ

 

 

 

ΥΓ: Το baby δεν είναι ντροπή για να μάθουμε, είναι ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ

για την εξέλιξη του χιονοδρόμου.

  • Like 1

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα έφαγα μια μεγαλοπρεπέστατη τούμπα στην άγκυρα και γελούσαν και τα έλατα! (κάνω σκι 18 χρόνια). Μέσα στο παιχνίδι είναι οι τούμπες και πάντα θα είναι. :)

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα έφαγα μια μεγαλοπρεπέστατη τούμπα στην άγκυρα

Μέσα στο παιχνίδι είναι οι τούμπες και πάντα θα είναι. :)

 

:offtopic:

Πάθος για διδασκαλία!

Πάθος για τουμπίδια!

av-7.jpg

 

:LMAO::stuart::P:harhar::P:stuart::LMAO:

 

Σος-τοστ ο προφέσορας.

Και καλά εσύ την έφαγες στην άγκυρα...

εγώ που την έφαγα στο ίσωμα & σταματημένος???

Για να μη πω τι ξύλο έφαγα στο baby το 2003...

ακόμα με βλέπει & γελά ο "Ηρακλης" στο Καλάβρυτο

:rock:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Isia ti sanida, baros sto mprostino podi, mi katseis sto piataki asto na se trabiksei. Koita mprosta kai to pisw xeri tentomeno pisw gia isoropia. Mi fobasai tis ptwseis sto programa einai. Kaneis de gelaei (ektos ki an blepei ton mr lappa na peftei). Sorry gia to aggliko alla to kinito mu se ligo tha mathei na petaei.

 


 

Ίσια τη σανίδα, βάρος στο μπροστινό πόδι, μη κάτσεις στο πιατάκι ασ'το να σε τραβήξει.

Κοίτα μπροστά και το πίσω χέρι τεντωμένο πίσω για ισορροπία. Μη φοβάσαι τις πτώσεις

στο πρόγραμμα είναι. Κανείς δε γελάει (εκτός και αν βλέπει τον mr.Λάππα να πέφτει).

Edited by over-poulover
Μετατροπή από greeklish
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω!!

Το 2007 στο Baby lift το κάτω των Καλαβρύτων,πάνω κάτω για 7 ώρες συνεχόμενες...!!!

Απλά ενημέρωσε τα άτομα του χιονοδρομικού που βρίσκονται σε συρόμενα ότι είσαι αρχάριος και θα σε βοηθήσουν!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλως ή κακως, οπως στα ειπαν και οι υπολοιποι, αν δεν πεσεις δεν προκειται να μαθεις. οποτε βουρ στην δοκιμη. και εγω τα απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι :yes αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν τα μαθεις θα σου ανοιχτει ακομα μεγαλυτερο χιονοδρομικο πεδιο. που ειδικα στην ελλαδα με τα μικρα χιονοδρομικα ειναι σημαντικο...

 

καποια βασικα πραγματα που εχω να σου προτεινω:

καταρχην δοκιμασε σε καποιο συρομενο που δεν εχει ουρα! και λιγοτερο θα ντραπεις :evil: και θα εχεις περισσοτερο χρονο να εξασκηθεις γιατι αν πεφτεις δεν θα χρειαζεται να περιμενεις στην ουρα ποση ωρα για να... ξαναπεσεις :)

 

οσο αφορα το τσουλημα, φυσικα εχει την τεχνικη του. σου λεω πως το κανω εγω:

- το πισω ποδι λυτο και παταει μπροστα απο την πισω δεστρα (καποιοι τους βολευει να το εχουν δεμενο)

- το πισω ποδι λυγισμενο και το μπροστα σχετικα τεντομενο (ετσι αποφευγεις να βρισκουν τα μαχαιρια της σανιδας απο την μεση και μπροστα με αποτελεσμα να πεφτεις)

- δηλαδη ριχνεις το βαρος στο πισω ποδι, αρα γερνεις ελαφρως το σωμα προς τα πισω

- αφηνεις το πιατακι να σε τραβαει (και οχι να βαζεις εσυ δυναμη στο τραβηγμα)

 

καλη επιτυχια!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και οπως βλεπεις υπαρχουν διαφορετικοι τροποι ^_^ αλλα επειδη το αποτελεσμα μετραει, δοκιμαζεις και βλεπεις τι σε βολευει καλυτερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ τον τρόπο του clouseau έχω υιοθετήσει. Βάρος στο πίσω πόδι, σε τραβάει το μαρκούτσι κ δεν προσπαθείς να τραβηχτείς μόνος σου. Το μπουτάκι το μπροστινό θα πονέσει στην αρχή από το πιατάκι, όπως και το κωλαράκι από τις τούμπες αλλά σύντομα θα σου ανοιχτεί ένα πεδίο που - δυστυχώς - αγνοούν πολλοί snowboarders. Το καλύτερο σημείο για να μάθεις ίσως είναι η Δάφνη του ΧΚΚ, η καλύτερη ώρα είτε καθημερινή είτε ΣΚ προς το κλείσιμο μετά τις 14:00 (έχει μαλακώσει το χιονάκι, έχει φύγει ο κόσμος αρα λιγότερο σιχτίρισμα :) , οι λιφτιέρηδες βαριούνται να σε κράξουν). Happy τουμπing ..


Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω μια απο τα ιδια....θυμαμαι στην αρχη στο Καιμακ, πρωτη φορα επεφτα συνεχεια

το μονο προβλημα θα ειναι μετα οτι καποια πιατακια κουραζουν πολυ το μπροστα το ποδι...μετα απο 5-6 φορες δεν τραβαει η ομαδα...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άγκυρα στα Καλάβρυτα είναι κουραστική και για τους σκιερ.

 

Νομίζω το έχω λύσει αυτό το θεματάκι....!

Παίρνω την άγκυρα μόνη μου, κάθομαι στην αριστερή πλευρά,

με το δεξί χέρι κρατάω το ματσούκι και με το αριστερό κρατάω κόντρα

την αριστερή άκρη που κάθομαι.

Α!Τα μπατόν τα κρατάει ο Γιώργος που ανεβαίνει με την επόμενη...... :P

 

Ξέρω ότι δεν είναι σωστό που την παίρνω μόνη μου, μιας και έχει φτιαχτεί

για 2 άτομα αλλά αισθάνομαι πιο ασφάλεια κ λιγότερο ζόρυ για να ανέβω....!


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Α! Τα μπατόν τα κρατάει ο Γιώργος που ανεβαίνει με την επόμενη...... :P

...

Αυτό διορθώνεται... :spiteful:

 

...

Ξέρω ότι δεν είναι σωστό που την παίρνω μόνη μου, μιας και έχει φτιαχτεί για 2 άτομα,

αλλά αισθάνομαι πιο ασφάλεια κ λιγότερο ζόρυ για να ανέβω....!

...

Να δεις και που αυτό θα διορθωθεί... και σύντομα μάλιστα

:popo: !

Πάει πιο ξεκούραστα όταν παίρνεις την άγκυρα δικάβαλο.

Αργά η γρήγορα θα το καταλάβετε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε σας εχω περασει ολους λεμε, το προηγουμενο σαββατο οπως λεει και το φιλαρακι μου ο Λαππας αρπαξα δυο τουμπιδια, το ενα πρωι στον Αχιλλεα περιμενοντας τα παιδια να ερθουν απο τα εκδοτηρια και το δευτερο στην αγκυρα ανεβαινοντας δυο πυλωνες πριν τον τερματισμο που αν με εβλεπες φιλε σνοουμπορντερ θα πεθαινες στο γελιο.....ολοι πεφτουμε μην μασας απο ενα σημειο και μετα θα γελας και συ ο ιδιος με τις τουμπες σου!!!!

Α, ξεχασα να σου πω οτι αποκτας και εμπειρια στο πεσιμο οποτε οταν θα σου τυχει κατι το δυσκολο θα ξερεις πως να την σκαπουλαρεις αγρατσουνιστος.....

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καραρχην ευχαριστω πολυ ολους σας για τις συμβουλες σας.

Στο σελι θα παω , και στα baby lift εχω προσπαθησει και τα ειχα καταφερει. Αλλα ειναι μικρη εκεινη η αποσταση σε σχεση με τα πιατακια.

Τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες αν και πιστευω πως αν το εβλεπα μια φορα θα μου εφευγε απο το μυαλο και απλα θα εμενε η εξασκηση.

 

offtopic: Απο αυριο αν παω στο σελι καλα θα ειναι ? ( θα εχουν ανοιξει ολες οι πιστες , απο αποψη χιονιου , κοσμου κτλ?? )

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καραρχην ευχαριστω πολυ ολους σας για τις συμβουλες σας.

Στο σελι θα παω , και στα baby lift εχω προσπαθησει και τα ειχα καταφερει. Αλλα ειναι μικρη εκεινη η αποσταση σε σχεση με τα πιατακια.

Τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες αν και πιστευω πως αν το εβλεπα μια φορα θα μου εφευγε απο το μυαλο και απλα θα εμενε η εξασκηση.

 

offtopic: Απο αυριο αν παω στο σελι καλα θα ειναι ? ( θα εχουν ανοιξει ολες οι πιστες , απο αποψη χιονιου , κοσμου κτλ?? )

 

Ωραιο βουνο και αρκετα ευκολο για αρχαριους χιονοδρομους, το προσωπικο ετοιμο να βοηθησει οποτε το χρειαστεις και απο χιονι, απο οτι δειχνει εχει βαλει αρκετο.

 

ΥΓ. Πηγαινε στη σχολη του Κλαουδατου ή του Μητρουλα και ρωτησε τους αν μπορεις να κανεις εστω και μια δυο ωριτσες μαθημα, θα αποκομισεις αρκετα που θα σε ωφελησουν στην πορεια..... ;)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπα θελω να κοπιασω μονος για να μαθω. Εχω παει και αλλες φορες προηγουμενες χρονιες. Το αγχος μου ειναι στα πιατακια οπως και ανεφερα πιο πανω , γιατι το να περιμενει ο κοσμος στην ουρα εμενα να καταφερω να παρω το πιατακι δεν μου ειναι και ωραιο :P

Κατα τα αλλα με τις τουμπες δεν εχω κανενα θεμα.

Απλα θα παω με παρεα και ο ενας ο φιλος μου ανησυχει μηπως δεν εχει αρκετο χιονι και ξενερωσουμε ( κανει χρονια σκι αυτος )

Edited by kostask91
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο Σελι θα πας Αρσουμπασι και θα πας στο πιατακι αριστερα (οχι το συνδετικο το κανονικο)...μην δοκιμασεις με το διπλο πιατακι στην βαση του ΧΚ που ξεκιναει διπλα απο το καρεκλακι. Εινια δυσκολο και κουραστικο για σανιδα.

 

ΥΓ μην κοιτας την σανιδα χαμηλα και τα ποδια σου..να κοιτας μπροστα παντα....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εγω δεν την παλεψα παιδια στα πιατακια αλλα ενταξει δεν ειμαι και πολυ καλος απλα τσουλαω.

βεβαια ο τυπος εκει βαριοταν που ζουσε και μου κανει με περιττη ευγενια "εννοειτε" μια φιλε πηγαινε πανω, μεχρι το βραδυ να προσπαθεις δεν θα τα καταφερεις. οτι ναναι ομως.

 

λετε να επεφτα γτ το εβαζα κατω απο τα ποδια?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω επιμενω παντως οτι θελει αρκετα καλο πατημα σε φτερνες μητες.Οχι μαχαιρια απλα διορθωνουμε ασκωντας πιεσεις.

Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο και θελει μεγαλυτερη ανεση αλλα με καποια προσπαθεια θα βγει ευκολα...

Πολλοι δενουν και το πισω ποδι αλλα εγω πιστευω οτι μονο με το ενα ποδι ειναι πιο ευκολο


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα στα πιατακια πρεπει να το βαζεις κατω απο τα ποδια ή να το κρατας για να ανεβεις πιο ευκολα με σανιδα

Share this post


Link to post
Share on other sites

το να το κρατας το αποκλειεις....γιατί σε ανηφορικό κομματι θελοντας και μη

θα αναγκαστεις να το αφησεις βλ.Πηγάδια στο πρωτο κομματι του 2ου συρομενου κοκ


"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...